Soest toen - Soest nu «IffiililMÉ DE STEM VAN YASIR ARAFAT FISCUS EN GEHUWDE VROUW VIJFDE CHRISTELIJKE LAGERE SCHOOL IN SOEST GEOPEND Sporthal „Benkendal" wordt op 17 mei met wedstrijden, demonstraties en expositie geopend Het oog gericht op Nixons aandacht voor Europa Dinsdag 4 maart 1961) 1 48e jaargang 110.18 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Dureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nieuwe minister De Visserschool start met 198 leerlingen Man wegens diefstal op zijn werk aangehouden SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post f 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Nog maar een paar jaar geleden was alleen de naam van Nasser in staat om Arabische menigten tot hysterische spreekkoren te brengen. Nog is de Egyp tische president een man die spreekt tot de verbeelding der massa's, maar hij is niet meer de meest gevierde. Die eer heeft hij moeten laten aan Yasir Arafat, de leider van El Fatah, sinds kort ook de voorman van de overkoepelende Pa lestijnse Bevrijdings Organisatie. Hij is de personificatie van de wraak, die uit gevoerd wordt door overvallen in Israël en de bezette gebieden en door overval len als die op El-Al-vliegtuigen in Athe ne en Zürich. De reden voor deze bewondering en ver ering is niet moeilijk te vinden. Temid den van Arabische leiders die nog wel eens urenlang grote woorden willen spreken, is hij de enige die ook inder daad wat doet. En dan mag het zo zijn dat de wapenfeiten van El-Fatah en de andere Palestijnse guerrilla-organisaties niet zo geweldig groots zijn het zijn dan toch maar bewijzen dat de strijd doorgaat al is een oorlog verloren. Dit sterkt het zelfvertrouwen van de Pales- tijnen, Jordaniërs, Irakezen enz. meer dan nog zo'n felle rede van wie ook. Sinds de juni-oorlog die het Arabisch prestige zo'n klap gaf, is de ster van Arafat snel gerezen. Hij wordt als een soort staatshoofd ontvangen in Cairo, en zelfs koning Hoessein, die door de guer rillastrijders mag vrezen van zijn troon gestoten te worden, ziet zich genoopt de man alle eer te bewijzen. Zou hij het niet doen, dan zou hij al zijn onderda nen tegen zich in het harnas jagen Daar komt dan bij dat Arafat en zijn P.L.O. goed bij kas zijn. Voor een groot deel komt het geld uit Saoedi-Arabie en Koeweit indirect dus van de Ameri kaanse en Engelse oliemaatschappijen. Het zijn geen schenkingen alleen maar uit sympathie. Voor de in kampen ver kommerende Palestijnse vluchtelingen waren deze rijke landen nooit zo scheu tig. In beide gevallen speelt iets mee van vreugde waarmee men Nasser zijn aureool laat verliezen Nasser is nooit zo'n erge vriend van de oliesjeiks en -koningen geweest. De eerste resultaten van Arafats geld- overvloed zijn geweest dat hij makkelijk recruten kon werven onder de arme vluchtelingen. Intussen hoeft hij zijn strijders niet meer te kopen. De P.L.O. is dermate geliefd dat het als een eer gevoeld wordt onder de banier van Ara fat te mogen strijden. De P.L.O. El Fatah, El Assifa enz. moet thans beschouwd worden als een werkelijke factor in de Arabische poli tiek en het is voor het eerst dat dit ge beurt met de Palestijnen. Dat is een be langrijker verandering in de toestand dan de Israëlische bezetting van grote gebieden indrukwekkend als militaire operatie, maar tot dusver heeft het niets wezenlijks veranderd in de opvattingen over en weer: geen van Israëls buren is deswege door de knieën gegaan. Het gestegen aanzien van Arafats armee heeft integendeel juist het gevolg gehad dat mannen als president Nasser en ko ning Hoessein hoe langer hoe minder gematigd kunnen zijn: hun El Fatah vererende onderdanen zouden het niet slikken. De kansen op een oplossing worden op deze manier steeds geringer, ook al zou den de Grote Vier eensgezind een plan willen opdringen aan Israël en zijn bu ren, waar het overigens niet naar uit ziet. Tot dusver zou tussen twee partijen Nasser en Israël de zaak in prin cipe geregeld hebben kunnen worden. Het zal nu op zijn minst een gesprek tussen drie moeten worden. Met Arafat erbij. Hoe moeilijk het vraagstuk van de fis cale aftrek voor de gehuwde werkende vrouw ligt, is gebleken uit de recente ontwikkeling op dit terrein. Een daar voor ingestelde speciale commissie kwam met voorstellen, die erop neer kwamen dat de gehuwde werkende vrouw nog eerder zwaarder dan lichter belast zou worden dan tot op heden het geval is. Terecht werden deze voorstellen dan ook door de Tweede Kamer van de tafel geveegd. Er waren bezwaren zowel van confessionele, socialistische als van libe rale zijde. Liberalen en communisten waren het er zelfs over eens dat de fiscale eenheid van man en vrouw niet meer gehandhaafd kan worden. Het is vooral duidelijk geworden dat de aftrekmogelijkheden voor vrouwen, die in het bedrijf van de echtgenoot mee werken, gewogen en te licht bevonden zijn. Er bestaat thans een fiscale fictie die het loon van meewerkende vrouwen in het bedrijf van de echtgenoot op ƒ2250,stelt. Een derde deel van dit bedrag is aftrekbaar en dat is thans niet meer te verkopen. Het is treffend te constateren dat vele fiscale specialisten van mening zijn dat de schatkist gebaat is bij een hoge be lasting van de werkende gehuwde vrouw. Dit uitgangspunt is niet alleen verouderd, het is ook een misvatting. Een redelijk tarief voor de werkende vrouw zal er toe leiden dat het aantal werkende gehuwde vrouwen zo stijgt dat de staat er financieel wel bij zal va ren. In dat geval vangt men twee vlie gen in één klap. De belastingopbrengst stijgt niet alleen maar ook het produk- tief vermogen van ons volk is er zo mee gebaat dat het alleszins de moeite waard is deze weg op te gaan. Wij hopen dat «ie regering nog dit jaar een nieuwe re geling in de kamers brengt, die ons in 1970 al profijt kan brengen. Aan de Oude Utrechtseweg/Braamweg is vrijdag de vijfde Christelijke Lagere School in Soest in gebruik genomen, na dat de inspecteur van het lager onder wijs, de heer Lindeman de school in de Rank al officieel had geopend. De nieu we school heeft de naam gekregen van Minister De Visser. Minister de Visser is degene geweest, die vorm heeft ge geven aan de Lager Onderwijswet 1920. De voorzitter van de Vereniging Een school met de Bijbel, de heer H. Fenne- ma moest wegens ziekte vrijdagavond verstek laten gaan. De heer D. Hoek stra, hoofd van de Chr. school aan de Driehoeksweg nam voor hem waar. Hij zei, dat al in 1893 de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs werd opgericht. Het uiteindelijke doel van de vereniging, het stichten van een school, lag toen nog zover buiten haar bereik, dat de vereniging zich voorlopig beperkte tot het innen der contributies en het houden van collectes. Toch kon in 1895 reeds begonnen worden met een éJ.imanschool, gehuisvest in een lokaal achter de Julianalaan, waar 57 leerlin gen hun eerste onderwijs kregen. Deze eerste Da Costaschool werd in 1907 ge volgd door een tweede Christelijke school in Hees, mede dankzij de mede werking van de familie Insinger. In 1921 nam de vereniging een Ulo-school in gebruik, terwijl in 1930 de Drie- hoeksschool, de latere Savornin Loh- manschool aan de Driehoeksweg tot stand kwam. In 1951 werd de Groen van Prinstererschool geopend en ten slotte in 1955 de Oranje Nassauschool. Daarnaast realiseerde de Vereniging Een school met de Bijbel ook nog twee kleuterscholen, die resp. in 1960 en 1965 aan de Vinkenweg en de Driehoeksweg. De heer Hoekstra kon dan ook met recht spreken van een in kracht en om vang sterk gegroeide schoolvereniging. In 1962 kreeg de Oudercommissie van het schoolbestuur van de Savornin Loh- manschool de opdracht om een prognose voor de naaste toekomst op te stellen voor de behoefte aan onderwijsaccom- modatie. „We zijn", zo zei de heer Hoekstra, „zeer voorzichtig te werk gaan, maar al heel gauw bleek, dat we véél te voorzichtig waren geweest. We zijn dan ook met de bouw van een zes-klassige school begonnen, ofschoon we aanvankelijk aan vier klassen vol doende dachten te hebben. De school had nog bouwvolume voor een vier- klassige school, maar toen de bouw goed en wel begonnen was, bleek reeds de grote behoefte aan nog twee klassen", aldus de heer Hoekstra, hoofd van de Sa /ornin Lohmanschool. Omtrent de plaats van de nieuwe school liepen de gedachten (en mogelijkheden) nogal uit een. Aanvankelijk heeft men gedacht aan een terrein aan de Ferdinand Huyck- laan, later in de omgeving van de Hei deweg, maar het werd tenslotte de Braamweg. De toeloop van het grote aantal leer lingen en de noodzaak om de school nog tijdens de bouw met twee lokalen uit te breiden, gaf uiteraard de nodige consequenties voor ontwerpers, bouwers, schoolbestuur en overheid en uiteraard ook financiële consequenties voor de vereniging. De heer Hoekstra had grote waardering voor de wijze, waarop al deze problemen tot een oplossing naar ieders tevredenheid gebracht. De heer Lindeman, inspecteur van het lager onderwijs in dit rayon zei, dat de opening van een school tevens vaak een sluiting inhoudt. „Er is een eind geko men aan een juridisch spel tussen schooi en gemeentebestuur. We mogen ons ge lukkig prijzen, Jat we in een land wo nen, waar we een verzoek voor een school kunnen indienen, dat bijna altijd ingewilligd wordt Dat kent men niet in zoveel landen", aldus de heer Lindeman, wiens woorden met applaus werden be groet. „Tevens komt bij de opening van een school een einde aan een enorme administratieve rompsslomp, waarbij rijk, gemeente, school en inspectie bij betrokken zijn. En tenslotte komt er een einde aan het denken van de ont werper en het sjouwen van de aan nemers en onderaannemers. Dan kan het spel tussen de volwassene en het kind beginnen. Een spel in de ogen van het kind, dat speels wordt gedaan in de ogen van de opvoeder, maar dat voor de on derwijzer zelf een hoogst ernstige en belangrijke taak is, teneinde het kind op goede wijze te begeleiden in zijn groei naar de volwassenheid," aldus de heer Lindeman. Hij zei, dat door de toenemende kriti sche instelling van de mens van van daag verschillende zekerheden en fun damenten van vroeger zijn aangetast, zo wel thuis in het gezin als op de scholen. „De opvoeders en onderwijzers hebben het vandaag de dag veel moeilijker dan vroeger, maar ik geloof, dat we er niet moedeloos onder moeten worden. Want zowel in het gezin als op school zijn toch fundamenten die overeind zijn ge bleven. Zo kan ook het onderwijs tot zijn recht blijven komen, vooral omdat het niet voortkomt uit verplichting, maar uit vrijheid", zo sprak de heer Linde man, die daarna een bord met de naam van de nieuwe school onthulde. „Mi nister de Visser was degene, die vorm heeft gegeven aan de lager onderwijswet vanuit een vrijheid, niet zoals je die neemt, maar zoals je die een ander schenkt". De heer Hoekstra ging nog even dieper in op de persoon van deze in 1932 over leden minister, die onder meer predikant was in Leus Jen, Almelo en Amsterdam, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. was en een grote belangstelling De Soester politie heeft afgelopen don derdag bij de Dalco alhier de 27-jarige A. F. uit Hoevelaken aangehouden. De man werd door de Amsterdamse politie gezocht wegens diefstal. Enkele weken geleden werd reeds de aandacht op de man gevestigd. Hij stond toen 's nachts aan zijn auto te morre len. Surveillerende politiemensen vertel de hij dat hij 'n band aan het verwis selen was, maar dat bleek geenszins het geval. Er bestond toen echter geen aan leiding om de man voor nader verhoor mee te nemen. had voor het politieke en sociale leven, maar vooral ook voor het onderwijs. Wethouder K. de Haan ging in op de relaties tussen de drie gesprekspart ners, het schoolbestuur als de aanvra- g het gemeentebestuur en het rijk. De heer De Haan noemde de samen werking tussen gemeente en schoolbe sturen goed, al meende hij, dat het vroe ger wel eens anders is geweest. Voor de oorlog ging de gemeentelijke overheid z.i. meer uit van het standpunt „laat kome wat komt, we zien dan altijd nog wel". Na de oorlog heeft het gemeente bestuur volgens de heer de Haan meer een stimulerende houding aangenomen, wat onmiddellijk resulteerde in een gro tere belangstelling van de zijde der schoolbesturen. Beide partijen stellen zich op het standpunt, dat gestreefd d'ent te worden naar goed onderwijs in een goede ruimte. Tp heer De Haan herinnerde zich uit zijn jongensjaren nog ware veldslagen tussen leerlingen van openbare en Christelijke scholen met als inzet een voetbalveldje in de nabijheid van de Julianalaan. Met stokken en deksels van wasketels ging men elkaar op weinig zachtzinninge wijze te lijf. „Dankzij de deksel van mijn moeder heb ik zelf toen weinig klappen gekregen en veel uit gedeeld", zo zei de heer De Haan, ge ïnterrumpeerd door een van de aanwe zigen, die vroeg, aan welke kant hij des tijds had gestaan. „Spoedig echter kwa men we tot de ontdekking dat dit ook de oplossing niet was. We hebben en hadden een gemeenschappelijk belang: destijds was dat een voetbalveld, nu is het goed onderwijs". waardering voor de wijze, waarop het hoofd van de school, de heer Hoekstra onder de zeer moeilijke omstandigheden heeft gewerkt, zonder dat het onderwijs er ook maar de minste schade door leed. Namens alle ouders bood de heer Mout het nieuwe hoofd van de Minister De Visserschool, de heer Boor, een bandrecorder aan, die daarmee zeer ver heugd bleek. „Het is bovendien een be wijs, dat de ouders meeleven met wat er op de school gebeurt. Ik ben blij, dat U als ouders er in ruime mate an meewerkt, het enderwijs zo goed moge lijk te doen". De heer Boor zei, dat in middels ook nog diverse andere ge schenken waren ontvangen: plantenbak ken van de aannemer, een baro- en thermometer van de c.v.-installateur etc. Tenslotte schetste de heer Hoekstra nog eens de groei van de De Savornin Loh manschool gedurende de jaren, dat hij er hoofd van is (vanaf 1958). De school had in dat jaar zeven leerkrachten en 267 leerlingen. In 1960 werd een diepte punt bereikt, toen voor het onderwijs aan 235 leerlingen 6 docenten aanwezig waren, wat neerkomt op bijna veertig leerlingen per klas. In 1961 waren er weer zeven personeelsleden en in 1963 reeds. acht. In 1965 kwam de negende docent, doch een jaar later waren er "eds elf. In 1967 werd de huidige sterk te van twaalf docenten bereikt. Daar van is één docent, die voor de Indone sische leerlingen, boventallig. Na 1960 is ook het aantal leerlingen sterk geste gen: 261 in 1963, 283 in 1963, 320 in 1965, 367 in 1966, 393 in 1967 en 405 in 1968. Thans is volgens de heer Hoekstra het verzadigingspunt zo ongeveer be reikt. Het is voordeliger en bovendien meer in het belang van goed onderwijs geble ken, om het aantal 'leerlingen over twee scholen, die overigens zeer in eikaars nabijheid liggen, te verdelen. Er blijft echter één oudercommissie bestaan. De heer Hoekstra sprak tenslotte de hoop op een goede samenwerking tussen beide scholen uit. Na dit officiële gedeelte, dat onder meer werd bijgewoond door de wet houders mevr. Walter-v. d. Togt en de heren K. de Haan en J. v. d. Arend, de directeur van gemeentewerken, de heer v. d. Dussen, de heer H. Borre- man, toen nog chef van de afdeling on derwijs, maar drie uur na de opening gemeentesecretaris geworden, leden van de oudercommissies, ouders en allen, die op enigerlei wijze bij de bouw van de school betrokken zijn geweest, werd het nieuwe schoolgebouw bezichtigd, 's Mid dags waren bijna tweehonderd vrolijk uitgedoste leerlingen al van de oude naar hun nieuwe school gewandeld. Het ontwerp van de nieuwe school is van het architectenbureau P. en H. Beekman te Soest, terwijl de bouw werd uitgevoerd door de N.V. Stroombouw H. van Asch. De electrische' voorzieningen werden aangebracht door de firma Fr. Bosman, terwijl „Treba" (H. J. Barrink) voor de centrale verwarming zorgde. Het hout werk werd verzorgd door W. Bos, ter wijl G. Huurdeman er de verf op aan bracht. De, loodgieterswerkzaamheden werden verricht door G. Reijerse en Zn., terwijl W. J. Sukel verantwoorde lijk is voor het stucadoorswerk.. De Luxaflexgordijnen zijn afkomstig van de firma Middelman, alle te Soest. De De voorzitter van de oudercommissie, I N.V. Luctor te Baarn zorgde voor het de heer G. J. Mout toonde vooral grote meubilair en de leermiddelen. Precies 98 ingezetenen hebben zich de moeite getroost om een naam voor de nieuwe sporthal in Soest te brengen. Het resultaat van al dit meer en min der diepzinnig denken is „Beukendal" geworden, een naam, bedacht door de heer J. W. Hilhorst, Birkstraat 116. De naam geeft de plaats aan waar de sporthal is gelegen: op de hoek van de Beukenlaan en de Dalweg. De heer Hilhorst won daarmede een geldsbedrag van honderd gulden, dat hem op de dag van de opening (17 mei) zal worden uitgereikt. Een uit drie personen bestaande com missie Opening Sporthal heeft zich de laatste weken al aardig in he4 zweet gewerkt om een origineel en passend programma rond de opening van de hal te ontwerpen. Deze commissie, be- Wat president Nixon tot dusver op zijn Europese toernee heeft gezegd klinkt over het algemene ongeveer zoals hij zijn verkiezingscampagne voerdehij praat wel. maar echt iets zeggen doet hij niet. Dat hoeft hem niet direct kwa lijk genomen te worden, want menig onderdeel van een beleid dat hem voor ogen staat, is er niet mee gebaat dat het aan de grote klok wordt gehangen. En veel hangt er van af wat de presi dent binnenskamers bespreekt met zijn Europese gastheren. Zelfs een verkla ring als die in Londen waarin hij Churchill instemmend citerend spreekt over speciale banden tussen Engeland en de V.S., heeft niet zoveel betekenis, ook al is er een verkapte aanval op De Gaulle in gezien die zich immers juist aan die speciale verhouding zo ergert. Nixon constateerde niet veel meer dan dat de twee landen historisch veel ge meen hebben, dezelfde taal spreken en ook in andere zin vele idealen en op vattingen delen. Het is onzin aan dit soort uitspraken te veel gewicht te hech ten. Belangrijker is dat de president naar Europa kwam en dat de Amerikanen op de t.v. hun president te zien krijgen in allerlei vertrouwde Europese omgevin gen. Het tekent niet alleen dat Nixon belangstelling heeft voor Europa, zeker meer dan Johnson, maar indirect brengt hij de Amerikanen ook meer belangstel ling voor de andere kant van de Atlan tische Oceaan bij. En dat is zeker no dig. Menige Amerikaan is in de laatste tijd over Europa ontgoocheld geraakteen groep landen die zomaar kritiek hadden op de V.S. en dit land dwarsboomden en zelf niet zo erg veel presteerden be halve onderling ruzies maken en meer praats maken dan bij hun paste. Dit draait Nixon nu een beetje terug naar de situatie zoals die onder Kennedy be stond, die er meer dan Johnson van uit ging dat Europa en de V.S. door allerlei omstandigheden gewoon genoopt waren bij elkaar te passen. Dat Nixon langs dezelfde lijnen denkt is ook in Brussel gebleken toen hij als enig concreet punt zijn vertrouwen uit sprak in de N.A.V.O. en beloofde dat er tussen Washington en de partners in Europa meer overleg zou komen. De beleefdheden en de cliché's die bij officiële bezoeken onvermijdelijk zijn, mag men vergeten de belangrijke kern van Nixons bezoek is dat nu ook van Amerikaanse zijde zo sterk gestreefd wordt naar wat Kennedy noemde een interdependance, een wederzijdse afhan kelijkheid, tussen de landen aan beide zijden van de oceaan. KANTMAN staande uit de heren P. Ekel, voorzit- ter4 J. Elderman en H. Butzelaar, zijn er van uitgegaan, dat zoveel mogelijk mensen bij de openingsfestiviteiten moeten worden betrokken. Daartoe heeft men de assistentie ingeroepen van 2 des kundigen op sport- en organisatorisch gebied, te weten Herman Kuiphof en Tom van Maaren. De feestelijkheden beginnen met de opening van een expositie door de plaatselijke schooljeugd. Hett is de be doeling, dat de scholieren middels vrije expressie in de meest ruime betekenis iets van het sportgebeuren uitbeelden; door middel van tekeningen, schilderin gen, gedichten, opstellen, boetseerwerk, foto's e.d. Leden van de kunstenaars vereniging Arti Shock, onder leiding van Jan Visser, bijgestaan door Dick Bruijnestein, Hermien v. d. Horst. Jan Dulieu, Victor Moll en Karei Voges, zullen de inzendingen beoordelen. De prijsuitreiking geschiedt op een nog na der te bepalen plaats door enkele t.v.- figuren (o.a Swiebertje en Bromsnor). Zaterdagmiddag vindt op de speelwei de van de Eng het „buitengebeuren" plaats. Daarb:„' zullen o.m. de plaatse lijke sportverenigingen worden betrok ken. Men hoopt aan dit buitengebeuren, dat overigens niet al te lang zal duren, een spectaculair slot te geven. Rond half drie zal de feitelijke opening plaatsvinden, waarna in de zaal een groots amusementsprogramma van mu ziek, sport en spel zal worden gegeven. De accomodatie van de zaal, normaal be staande uit 450 zit- en honderd staan plaatsen, zal voor die gelegenheid wor den uitgebreid tot duizend zitplaatsen. De openingsdag zal besloten worden met een receptie in het restaurant van de nieuwe sporthal. In de week daarop zullen aan de hand van wedstrijden en demonstraties van niveau de gebruiksmogelijkheden van de sporthal worden getoond. Er zullen hand bal-, basketbal- en volleybalwedstrijden worden gehouden door vertegenwoordi gende teams van Amersfoort, Baarn en Soest. Daartussen door zullen demonstra ties tennis, badminton, gymnastiek, ta feltennis en microkorfbal worden gege ven door topspelers uit deze drie plaat sen. Op deze wijze wil men bereiken, dat men op één avond met zoveel mogelijk takken van sport, die in de hal bedreven kunnen worden, kennis kan maken. Vrijdag 23 mei worden de festiviteiten definitief besloten met de prijsuitreiking. De week daarop beginnen de wedstrijden van de Soester Bedrijfssportcompetitie. die, in verband met de opening van de hal, een week zijn uitgesteld. Ook de winkeliers zullen bij deze ope ningsfeestelijkheden worden betrokken door de organisatie van een etalagewed strijd, waarvan de regeling geheel aan de winkeliersvereniging wordt overgelaten. De inmiddels al vrij ver gevorderde sporthal kost, met inbegrip van de grondkosten, de aanleg van een parkeer terrein en de beplanting etc. ongeveer 1,2 miljoen gulden. De zaal is voorzien van een rubber vloer.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1