„de enige stoel waar ik naar verlang is de schommelstoel n I LYNDON B. JOHNSON: Zal L.B.J. zich volledig uit het openbare leven terugtrekken of zal hij nu hij amb teloos burger is geworden een actieve rol blijven spelen in de Democratische Partij? Het ziet er naar uit dat Lyndon Bairies Johnson, ex-president van de Verenigde Staten het aanbod van de Universiteit van Texas zal aannemen en een leerstoel in de politieke wetenschappen zal gaan be kleden. Tot voor kort was zijn vaste ant woord, wanneer journalisten hierop spe culeerden: ,,De enige stoel waar ik naar verlang is een schommelstoel". Niettemin zou hij niet de enige ex-presi- dent van de Verenigde Staten zijn die na het Witte Huis colleges aan een univer siteit gaat geven. Achtentwintig van zijn voorgangers - President Johnson is de zesendertigste president - hebben na hun ambt de meest uiteenlopende functies ver vuld, van advocaat tot opperrechter en van fervent sportvisser tot leider van ex pedities in onbekende delen van Afrika en Brazilië. ■erken in aaen töch voor je ile voor- ïen echt een aan- erk voor 9 L r je een provisie »nze be- slijks in n 0.00 - st bellen elefoon- Op één na Theodore Roosevelt gaven zij allen te kennen na afloop van hun ambtstermijn niet meer naar het huis waar sinds november 1800 de presidenten wonen, cerug te willen. Alleer. Theodore Roogcvolt verklaarde in 1308 onomwonden, dat hij een prachttijd bad gehad en ieder uur van zijn presidentschap had genot»n Hij volgde in 1901 W'lïam McKli'ey op, die na een half iaar presidente-hap door e»:i anarchist was neergeschoten. Toen hij in '304 mee Jong raar het presidentschap verklaarde hij de voor gaande drieëneenhalf laar als een hele ambtstermijn te zullen beschouwen. Over deze beslissing zei hij in 1908 toen hij zich eigenlijk voor nog een termijn verkiesbaar kon stellen: „Ik zou m'n arm hier willen afhakken," terwijl hij met zijn linkerhand zijn rechterpols aanwees, ,,als ik mijn ge schreven verklaring van 1904 kon her roepen Theodore Roosevelt was een uitzondering. Weliswaar hebben tien presidenten een tweede termijn door lopen, maar niemand verlangde zo ex pliciet naar een langer verblijf in het Witte Huis. Toen Grover Cleveland aan het einde van zijn eerste ambtstermijn de presidentswoning verliet, vertrouw de hij een vriend toe: „Je kunt je niet voorstellen, wat een opluchting het voor mij is, dat mijn officiële termijn is afgelopen." Het Witte Huis was voor hem een gevangenis geweest. Niette min keerde hij er vier jaar later weer in terug. Het Witte Huis, in zijn oorspronke lijke staat een schepping van de Ier se architect James Hoban is mede een gewone gezinswoning gebleven, waarin lief en leed elkaar afwissel den. Twee presidenten Harrison en Taylor, Lincoln's zoon Willy en Wil- son's eerste vrouw stierven er. Cleveland trouwde er op negenen veertigjarige leeftijd een eenentwintig jarige bruid Teddy Roosevelt's kinde ren gleden er van de trapleuningen, Truman foeterde er de muziekrecen senten uit, die hun gebrek aan enthou siasme over de zangprestaties van dochter Margaret duidelijk hadden la ten blijken. Eisenhower hield zich in de tuin in vorm met golf. Caroline Kennedy reed in dezelfde tuin op haar pony Macaroni en rende samen met •Tohti-John in vaders werkkamer. De dochters van Jchrson danster. er op ds nieuwe twist- en fce?Ypl*ten, ter wijl agenten var» de geheime dienst een oogje h'.elnen op hun afspraak jes. Na afloop van een meestal zware ambtsperiode haastten de voormalige presidenten zich om het Witte Huis vrij te maken voor hun opvolger. Het verlaten was niet alleen een symbo lisch gebaar, het betekende voor allen een terugtrekken uit de publiciteit. De meeste ex-presidenten keerden terug naar hun vroegere woning. Hoe ver moeiend het ambt ook geweest moge zfjn, gemiddeld leefden zij nog elf jaar in betrekkelijke rust. Sommigen trok ken zich volledig terug uit de politiek, anderen bleven met advies of kritiek het werk bun opvolgers begeleiden. De eerste presidenten waren bijna allen planters en zij troffen bij hun terugkeer hun bezittingen vaak in zeer verwaarloosde toestand aan Madison, Monroe en Jefferson slaagden er zelfs niet meer m hun bedrijven weer lo nend te maken. In het begin van de negentiende eeuw genoten de ex-pre sidenten geen pensioen en sommigen kwamen vaak ook door slecht fi nancieel beheei in behoeftige om standigheden te verkeren. George Washington beijverde zich vanuit de stilte van „Mount Vernon" voor de stichting van een universi teit. Hij slaagde er niet in. Meer suc ces hadden Thomas Jefferson, James Madison en James Monroe, die na hun presidentiële termijn, gezamenlijk in Charlottesville de Universiteit van Vir- ginia stichtten. De belangstelling voor het onderwijs komt bij vele ex-presi denten voor. William Hcward Taft bij voorbeeld, was nog acht jaar profes sor. Grover Cleveland president van Princeton University. Benjamin Harri son, de laatste generaal van de bur geroorlog die president 's geweest, do ceerde rechten, maar gaf ook les op de zondagsschool. Rutherford B Hayes, die in 1881 het Witte Huis verliet, zet te zich na zijn ambtstermijn in voor beter onderwijs voor de negers. Hij was ook een van de ve.e presidenten, die zich in stilte volledig inzetten voor sociaal werk. Hij wist als lid van de National Prison Association te bewerk stelligen, dat de gevangenen een be tere behandeling kregen. Zijn vrouw beijverde zich voor de afschaffing van sterke drank en zij kreeg dan ook de bijnaam van „Lemonade Lucy". De rechtenstudie, die veel presiden ten in hun jeugd gevojgd hebben, deed enkelen besluiten na het Witte Huis weer deel van de balie te gaan uit maken. Alleen William Taft die rech ten gedoceerd had in Yale, wilde niet weer de advocatuur opnemen; hij vond het niet juist om tegenover rechters te komen staan, die hij zelf benoemd had. Benjamin Harrisor echter verde digde in 1899 in Parijs op briljante wijze Venezuela in een grenskwestie met Groot-Brittannië. Het verlaten van het Witte Huls be tekende niet voor allen een vaarwel aan de politiek. Sommigen werden ge vraagd, maar weigerden, zoals Tho mas Jefferson nee zei tegen de porte feuille van Buitenlandse Zaken, die president Madison hem in 1812 aan bood. John Qulncy Adams en Andrew Johnson bleven in de politiek en wer den lid van het Congres. Ex-president Tyler trachtte te bemiddelen in de burgeroorlog. Franklin Pierce probeer de zelfs in 1861 de teen levende an dere ex-presidenten rtcr: Tyler, Van Buren. Fillmorc en buchan&n bij een te brengen om ook e«n oplossing zoeken in dezelfde oorlog. Het lukte hem echter niet. William H. Taft kreeg van alle ex- presidenten de belangrijkste benoeming: in 1921 werd hij Opperrechter, een functie die hij negen jaar lang, tot aan zijn dood, bekleedde. Na de drukke werkzaamheden in het Witte Huis hadden de meeste oudpre sidenten echter behoefte aan rust en ontspanning. Vissen staat onder hun hobby's het hoogst genoteerd en Ben- jam'n Harrison kreeg vcigens zijn tijd genoten „de fietskoortJ' De eerste ex-presidenten waren nogal honkvast, later veranderde dit. Martin van Bu ren maakte als eerste een reis naar Europa. Ulysses S. Grant trok in drie jaar rond de wereld. Oorspronkelijk wilde hij alleen Europa bezoeken, maar na achttien maanden reisde hij door naar Azië Als eerste westerling werd hij in Japan ontvangen door de Keizer. De meest onstuimige ex-pre sident was Theodore Roosevelt. Direct na zijn vertrek uit Washington ging hij op expeditie in Afrika en dat was in 1909 nog een hachelijke zaak. Hij schoot er eigenhandig negen leeuwen, vijf olifanten, dertien rhinocerossen en zeven nijlpaarden. Na zijn nederlaag bij de verkiezingen in 1912 ging hij weer op expeditie, nu in Brazilië, waar hij de River of Doubt m kaart bracht die naderhand door de Braziliaanse regering Rio Teodore werd genoemd. Tijdens deze expeditie werd hij ziek en de gevolgen hiervan is hij nooit meer te boven gekomen Na zijn te rugkeer schreef hij het boek „Through the Brazilian Wilderness". Hij was niet de eerste ex-president die over niet-politieke onderwerpen schreef; Grover Cleveland deed in 1906 zijn „Fishing and Shooting Sketches" het licht zien. Jefferson puhliceerde in 1824 zijn „Garden Book" De meeste oud-presidenten schreven echter hun memoires oi politieke ver handelingen. Ulysses S. Grant begon pas aan het schrijven van zijn me moires, nadat Mark Twain hem er toe had overgehaald. Hij was echter wel de eerste die schreef or te verdie nen. James Buchanan heeft zijn auto biografie niet meer kunnen afmaken. Alhoewel hij een ruim ïegaat achter liet voor een van zijn vrienden om dit werk te voltooien, is dit nooit ge beurd. Latere oud-presidenten sloten con tracten af met dagbladen voor poli tieke commentaren. Calvin Coolidga bijvoorbeeld kreeg 2400 per keer voor een wekelijkse kolom van honderdvijf tig tot tweehonderd woorden. Zijn ar tikelen werden door andere politiek» commentaarschrijvers hevig becritl- seerd en vaak vaag en niet intelli gent genoemd. Niet iedereen is ee» begenadigd schrijver. En zo maakt» Taft het zich gemakkelijk door zijn toespraken te bundelen. Wanneer een president uit het licht van de schijnwerpers der wereldpubll- citeit stapt, dan betekent het niet dat zij hun dagen slijten met kleine wan delingetjes. Een juiste keuze van wat te doen „na het Witte Huis" is voor velen de keus die Harrison aanduidde met de keus „tussen Jet huis van de kletspraatjes en de crypte van een mummie." Herbert Hoover zei er in zijn memoires het volgende over: „Het probleem van het leven na het Witte Huis is voor vele vroegere presiden ten moeilijk op te lossen geweest. En kelen konden advocaat of ingenieur worden. Een alternatief is „columnist" worden en zo mi«fschi«u oen goed jour nalist h«*i brood alt de mond stoten. Men kan ook vertegenwoordiger wor den In zeep of versekeriügsagent. Er Is misschien ook nog wel plaats in de industrie of de handel, maar Ieder alternatief betekent meer of minder het uitbuiten van het ambt van pre sident." 1

Soester Courant | 1969 | | pagina 23