Spun-astralon pullover Lenteprijs f 16.90 MIDDELMAN MODE N Voor Van Z. was nergens plaats LEVENSLANG OF EEN BEHANDELING Drukkerij Smit Burgerlijke stand me! korte mouw, turtle-neck in 3 voorjaarstinfen. Officiële mededelingen MENINGEN VAN LEZERS Lange straf „loont" niet Het geboortekaartje Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Soester imkers bijeen Hiaten s, m, I, el19,50 Arnould G. Diepeveen opende Budget Shop c Raadhuisstraat tijdelijk afgesloten Wederopbouwwet Aardappelmoeheid Weer reeks inbraken in Soest-Zuid Vernielingen aan auto's '(rahbels van Knel' Drie gewonden bij aanrijding op de Middelwijkstraat Bromfietser tegen geparkeerde auto Auto over de kop DINSDAG 4 MAART 1969 Sinds 1961, toen achtereenvolgens de rechtbank en het gerechtshot te Leeuwarden de Berkelse arts dr. O. tot levenslange gevangenisstraf veroordeelden, was het woord „levenslang" niet meer in onze rechtszalen uitgesproken. Maar op 21 fe bruari 1969 requireerde de officieer van justitie levenslange gevangenisstraf tegen de veelvoudige moordenaar Hans van Z. en eiste h(j bovendien terbeschikkingstel ling. Deze combinatie van levenslange straf plus een op behandeling en verpleging gerichte maatregel is uniek in onze criminele geschiedenis en heeft al stof tot veel discussies en kritiek gegeven. Hoevele gruweldaden deze verdachte ook had gepleegd, is het humaan om iemand die in ernstige mate psychisch gestoord is, tot een zeer langdurige straf te veroor delen Het antwoord moet luiden „Nee, het is ook niet humaan, maar er bestaat geen enkel behandelingsinstituut in ons land, dat misdadigers van het kaliber Hans van Z. goed kan opvangen en tegelykertyd een maximale veiligheid ten opzichte van de maatschappij kan garanderen." De ervaring heeft geleerd dat vele lang gestrafte misdadigers in 'de gevangenis psychische stoornissen gaan vertonen, zo zij die voor die tijd al niet hadden. In de twintiger jaren werd een man, die in de Groningse gemeente Grootegast 4 veldwachters had neergeschoten, door het hof te Leeuwarden tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Maar de man stierf in de rijks-psychiatrische inrich ting te Eindhoven. In 1931 pleegde de 19-jarige Sam P. een gruwelijke moord op het meisje Sara Beugeltas, wier stof felijk overschot weken later in een ba- kkk kkk Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, g jcd en snel Uitgebreide er, moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02135-2566-5154 -kkk Astrid Renate, dochter van J. B. Poot en J. M. Ernst, Schaepmanstraat 26. Bert-Jan Hendrik, zoon van E. de Buij- zer, Albert Cuyplaan 52 en I. Y. Ham ming, Braamweg 75. Taco Ysbrand Martijn, zoon van W. Y. A. de Groot en H. G. M. Willems, Schagen, Jacob Ma- risstraat 6. Lambertus Catharinus, zoon van L. C. de Bruin en J. J. M. Jasperse, Dijkhuisstraat 18, Soesterberg. Francisca Richarda, dochter van W. C. F. van Hofslot en H. G. van Veld huizen, Birkstraat 113. Jacqueline, dochter van H. Sandifort en E. Zimmer- mann, Molenstraat 93. Tanja, dochter van A. R. Winters en J. A. Duijm, 2e Heeserlaantje 10. Nina Simone, doch ter van J. Weerdenburg en J. Smits, Veenzoom la. Hanneke Alette Wil- helmina, dochter van H. R. M. Vaanhold en A. M. A. Vaessen, Van Goyenlaan 147. Alexander. zoon van R. van Don gen en P. C. Kamphorst, Saenredam- plantsoen 40. Steve, zoon van B. van Servellen en G. M. van Leeuwen, Park laan 9. ONDERTROUWD: Eddy de Mol, Kla- renbeekstraat 41, Arnhem en Johanna Maria van Doorn, Betje Wolfflaan 12. Rinze Theodoor Elzinga, Franklinstraat 28, Amersfoort en Annemarie Sprink, P. C. Hooftlaan 16. Wilhelmus Gerardus Visser, Kerkstraat 30 en Elisabeth Wil- helmina van Beveren, Nieuwstraat 35. Johannes Esveld, Haydnstraat 32 B, Amersfoort en Aleida Hendrika Johanna Kruilbos, Van Straelenlaan 15. Hans Kraal, Van Weedestraat 20 en Maria Margaretha Bijkerk, Van Weedestraat 20. Antonie Lanz, Veenbesstraat 716 en Afra Maria Hendrika Peerdeman, Veenbesstraat 716. Cornelis Kok, Pr. Wilhelminasingel 3, Beemster en Maria Gijsberdina Johanna Wortel, Ringweg 6. Lambertus Petrus Johannes Hilhorst, Molenstraat 157 en Gerritje van den Es- senburg, Beetzlaan 112. GEHUWDMartinus Johanna Nicolaas Jacobs, Van Galenstraat 9, 's-Graven- hage en Elisabeth Bertha Maria Tönis, Bosstraat 7. Benjamin Mets, Parklaan 12 en Hester Wilhelmina Bloemendal, Utrechtseweg 154, Amersfoort. Johan nes Engelbregt Oranje, Vennecoolstraat 17, Hilversum en Wilhelmina Petronella Maria van den Bremer, Den Blieklaan 29. Reinder Sanders, Miereveldstraat 42, Amersfoort en Hendrika Alida van Roest, Klaarwaterweg 72. OVERLEDENSteventje van Wagens- veld, 81 jaar, weduwe van J. Kareisen, Kostverlorenweg 3b. Pieter Leendert Walraven, 76 jaar, gehuwd met M. L. Fafié, Albert Cuyplaan 101. Jelle Zel- denrust, 81 jaar, weduwnaar van D. ten Dam, Koninginnelaan 87. Jacobus Pe trus Riksen, oud 45 jaar, gehuwd met M. M. Voskuilen, Eikenlaan 6. Lam bertus Petrus Hogeboom, 63 jaar, ge huwd met J. Maasland, Duinweg 22. Hubertha van Os, 81 jaar, weduwe van J. C. van der Plas, Ruijghweg 176, Den Helder. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 nanenkistje werd gevonden. P. werd veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Hij belandde in de gevangenis te Leeuwarden, zat daar tot 1951 en werd toen overgeplaatst naar het selectie-in stituut voor terbeschikkinggestelden te Utrecht, omdat hij psychisch niet meer bestand bleek tegen het gevangenisle ven. In 1959 ging hij naar een particu liere psychiatrische inrichting, waar hij in 1963 aan een hartziekte overleed. De Berkelse arts werd in 1953 tot le venslang veroordeeld wegens moord op zijn vrouw en acht jaar later nog eens tot levenslang wegens moord op een mede-gevangene. Toch zit dr. O. reeds lang niet meer in de gevangenis. Hij is opgenomen in het rijksasiel voor terbe schikkinggestelden in Groningen, hoewel dr. O. nimmer terbeschikking van de re gering is gesteld. Boudewijn H-, een der jonge hoofddaders in de geruchtmaken de Baarnse moordzaak, zat zijn negen jaar gevangenisstraf ook lang niet uit. Midden in zijn straf werd hij overge plaatst naar de dr. Van der Hoevenkli- rüek te Utrecht, waar hij nog steeds toeft, zij het nu in het kader van zijn terbeschikkingstelling. Eerst „zitten" De straf ging aan de terbeschikkingstel ling vooraf. Wordt iemand tot tien jaar èn terbeschikkingstelling veroordeeld, dan moet hij eerst zijn straf uitzitten al vorens hij wordt opgenomen in een in richting. Dat moge in de praktijk wel eens anders uitvallen, bijv. wanneer iemand psychisch niet meer is opgewas sen tegen het gevangenisleven, maar niettemin huldigt onze strafwet het prin cipe eerst „zitten", dan behandelen. Tegen dit principe kunnen vele bezwa ren worden ingebracht. Het lijkt niet redelijk om iemand eerst „ziek" te ver klaren en dan tegen hem te zeggen „Maar toch ben je niet helemaal gek, dus voordat je verpleegd wordt moet je maar enige tijd zitten." Een dokter zegt tegen een maaglijder ook niet„Ik wil je wel opereren, maar omdat je je niet aan je diëet hebt gehouden, wacht ik nog twee jaar met de operatie." Een commissie onder leiding van prof. v. d. Horst bestudeert thans de mogelijk heid om een wetswijziging aan te bren gen, waardoor de behandeling aan de straf vooraf zal gaan, de tijd die nodig is geweest voor behandeling op die straf wordt gekort, ja die straf zelfs kwijt te schelden, wanneer de betrokkene geacht wordt genezen te zijn. Open inrichtingen Voor een man als" Van Z. is er geen plaats in de huidige behandelingsinsti tuten. Welke inrichtingen zijn er in Ne derland Allereerst zijn er drie inrichtingen, waar alle patiënten aan een intensieve psycho therapeutische behandeling werden on derworpen. Dat zijn de v. d. Hoeve kliniek (Utrecht), de Pompekliniek (Nij megen) en de Groot-Baetelaar (Lunte- ren). Dit zijn open inrichtingen. Er is geen bewakend personeel, ieder die weg wil lopen zal dat zonder veel moeite lukken. Alleen de Pompe-kliniek heeft een gesloten afdeling, maar voor handige uitbrekers leveren de beveiligingsmaat regelen daar niet veel problemen op. Het ligt voor de hand, dat in deze in richtingen bij voorkeur geen mensen worden verpleegd die zeer gevaarlijk voor de samenleving zijn. Weliswaar zit ten er ook wel patiënten, die voor een moord of doodslag zijn veroordeeld, maar hun delict vertoonde dan toch niet de „lust tot moorden" die het optreden van Hans van Z. kenmerkte. Toch zou het regiem in deze inrichtingen het meest ideaal voor Van Z. zijn ge weest, maar uiteraard moet de veilig heid van de maatschappij geprefereerd worden boven de persoonlijke belangen van een gevaarlijke delinkwent. Asiels Naast deze psychotherapeutische inrich tingen en de open inrichting te Rekken zijn er vier rijksasiels, waar het grootste deel van de terbeschikkinggestelden wordt verpleegd. Een van de vleugels van de Scheveningse gevangenis is inge richt voor terbeschikkinggestelden. Die kunnen af en toe met een psychiater praten, er lopen enkele verplegers en maatschappelijk werkers rond, maar van een intensieve behandeling is geen spra ke. De verpleegtijden variëren van een half jaar tot anderhalf jaar op enkele uitzonderingen na en men kan zich af vragen of de delinkwenten baat vinden bij de terbeschikkingstelling, waarvan de hoge kosten door ons allen moeten wor den gedragen. Het veel grotere asiel te Doetinchem herbergt voornamelijk delinkwenten, die na vrij korte tijd worden ontslagen. Op pl.m. 70 patiënten vindt men hier twee psychiaters, dus van een werkelijke be handeling is hier ook geen sprake. Aan het asiel is een gestichtswacht verbon den, maar niettemin ontsnapt er nogal eens een bewoner van de „Kruisberg". Het grootste asiel is „Veldzicht" te Avereest, waar veel ernstiger gevallen worden verpleegd. Het gros van deze patiënten is nauwelijks behandelbaar. De bewaking is beter dan in Doetin chem, maar niettemin vinden ook hier soms ontsnappingen plaats. Groningen Het enige hermetisch gesloten asiel staat in Groningen. Het Mesdagasiel is trou wens gehuisvest in de voormalige, ge heel verbouwde gevangenis. Weliswaar hoort men hier ook van ontvluchtingen, maar dan betreft het uitsluitend patiën ten die tijdens een verlof wegbleven. In dit asiel zit een groot deel van Neder lands gevaarlijkste misdadigers opgebor gen. Sommigen zitten op de gesloten af deling en men behoeft niet te verwach ten dat deze personen kans. krijgen om te ontvluchten. In het gesticht wordt psychotherapie gegeven, in feite doet men er meer met en voor de patiënten dan in de drie an dere asiels. Maar een groot deel van de bewoners is niet alleen in criminele, doch ook in psychiatrische zin zo ern stig gestoord, dat om die redenen andere delinkwenten voor een plaatsing in dit asiel niet in aanmerking komen. Dat gold blijkbaar ook voor Van Z. Voor hem en ook voor een aantal andere mis dadigers zijn er op het moment geen adekwate behandelingsmogelijkheden. Zeker niet in onze gevangenissen, waar de nieuwe inzichten omtrent behandeling van psychisch gestoorde delinkwenten nauwelijks tot een andere aanpak heb ben geleid. Niettemin wordt er van de zijde van psychiatres, criminologen, straf- rechtsgel eerden e.d. aandrang op de overheid uitgeoefend om onze gevange nissen aan te passen aan de eisen en wetenschappelijke inzichten van deze tijd. Maar zo ergens, dan gaat het gezeg de „ambtelijke molens malen langzaam" hier op. De bijen vereniging Soest hield vrijdag avond in De Rank een ledenbijeenkomst." De voorzitter maakte het nieuwe be stuur bekend dat thans bestaat uit A. J. van Breukelen, voorzitter; mej. Neimans, secretaresse, J. van Breukelen, penning meester en J. Dijkstra en Chr. Uitenvijk, commissarissen. Het reisplan voor 1969 werd daarna als- voilgt samengesteld: naar de fruitsteken in het Zuid-Utrechtse, het koolzaad in de Oost-Flevopolder, opnieuw naar de klavergebieden in de Oost-Flevopolder, de Veluwe en Zuid-Flevoland. De rijks bijenteelt-consulent, de heer Laban, vertoonde daarna een tweetal kleurenfilms, waarbij een nieuw aspect voor de imkers werd belicht. Het is voor de i-aadwinning van de rode klaver van groot belang, dat er een goede bestui ving plaats vindt. Honingbijen zijn daar toe niet in staat, hommels wel. Daarom wordt aandacht besteed aan het kwe ken van hommelnesten. De hommel koningin wordt hiervoor in het vroege voorjaar gevangen en in een speciaal ingericht nestkastje gedwongen voor van nakomelingsschap te zorgen. Als dit ge lukt is worden deze kastjes op de kla vervelden geplaatst en dragen de t;jen zorg voor een effectieve bestuiving. Na de pauze werd een interessante Deense film vertoond over ooievaars. Hun trek, nestbouw en het groot brengen van hun jongen, werd op duidelijke wij ze belicht. DAMES- HEREN EN KINDERKLEDING TORENSTRAAT 19 SOEST TEL. 2424 Daartoe aangespoord door het succes op de WISO-beurs heeft boutique Arnould G. Diepeveen zaterdagmiddag aan het Kerkpad een Budget Shop geopend, be stemd voor mode-minded publiek, dat over een iets minder goed gevulde beurs beschikt dan degenen, voor wie het mee doen met de mode geen financiële pro blemen oplevert. In de nieuwe Budget Shop is kleding verkrijkbaar met „juist nog een mo dieuze tint en in een dusdanige prijs klasse, dat de vrouw na aankoop van een rok, jurk, ensemble, mantel of hoed haar echtgenoot niet een week lang bruine bonen behoeft te geven", aldus de heer Diepeveen zaterdagmiddag bij de opening van zijn nieuwe Shop, waar voor veel belangstelling bestond. Die prijsklasse wordt bepaald door be dragen tussen de ƒ39,— en ƒ130,—. Nog altijd blijken veel mensen een zekere vrees te hebben om de drempel van Die- peveen's boutique te 'overschrijden, al is er na de winkelbeurs wel een verande ring ten goede in gekomen. Maar nog al tijd komt 80 van het aantal kopers en belangstellenden van buiten Soest, waar in de heer Diepeveen met de opening van deze Budget Shop nu ook verande ring hoopt te brengen. Tijdens de ope ning werd een kleine show van eigen ontwerpen gegeven. Ook komende don derdag, vrijdag en zaterdag zullen een aantal shows worden gegeven. Tevens wordt in de nieuwe shop gedurende de gehele maand maart een expositie ge houden van schilderijen en tekeningen van de Griekse kunstenaar Tolis Pana- gopoulos, sinds negen maanden woon achtig in Nederland (Vreeswijk). Tolis Panagopoulos schildert in renaissance stijl en laat zich voornamelijk door mu ziek inspireren, zoals hij zei tijdens een inleiding op zijn werken. „Ik schilder in hoofdzaak gevoelens, bijvoorbeeld wat ik ervaar, als ik kijk naar het laatste kwartier van de maan". Panagopoulos kreeg zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Athene en vervolgens aan het Instituut voor Costuum en Decorontwerp in de Griekse hoofdstad. Hij exposeerde onder meer in Parijs, Essen en Miami, alsmede natuurlijk in zijn eigen land, dat hij ver leden jaar de rug toekeerde. Het is nu de derde expositie van zijn werken in Nederland. SCHILDERIJ REINIGEN. - Een olie verfstukje op linnen wordt erg vuil. Hoe kan ik dat reinigen? Antwoord: U kunt het doek aflappen met lauw water en zeem. Ook maakt men wel eens gebruik van een doorge sneden ui om een schilderij schoon te maken. Als het een waardevol stuk be treft zouden wij U willen adviseren het schoonmaken over te laten aan een des kundige. GOUDEN MUNT. - Ik heb een gouden munt (of penning?) waarop aan de ene kant een soldaat met een sabel over zijn schouder en aan de andere kant een bos graan staat (het lijkt ook wel een bos wortelen). Wat voor soort munt is dit en is hij soms waardevol? Antwoord: Uw munt is een dukaat, ge slagen tijdens de regering van koning Lodewijk Napoleon (1806-1810) over het z.g. Koninkrijk Holland. Het type is dat uit de tijd van de Republiek der Zeven Vereniging Nederlanden. De figuur op de voorzijde is een staande ridder. Hij heeft geen bos wortelen in de hand, doch een bundel van zeven pijlen, voor stellende de zeven verenigde provinciën. Concordia res par(vae) cres(cuut) bete kent: eendracht maakt macht. Trai'iec- tum) geeft de provincie aan waar de munt geslagen werd: Utrecht. Op de keerzijde staat (mo(veta) ord (inum) provin(ciarum) foeder(starum) Belg(ii) ad leg(em) imp (erii) ofwel: munt van de Verenigde Staten der Ne derlanden, op de voet van het Rijk. Belgium is nl. de Latijnse naam voor alle Nederlanden. Het Rijk is het Duitse keizerrijk waarvan de dukaat als munt was overgenomen. De waarde staat uiteraard niet vast doch U kunt die op rond 100,stellen indien de dukaat in goede tot zeer goede staat bewaard is gebleven. PEYTON PLACE. - Wie is de echte schrijver van Peyton Place? Ik heb een boek gelezen van Grace Metalious doch dat wijkt sterk af van het verhaal op de t.v. Kan het zijn dat er meer boeken hierover zijn geschreven? Antwoord: de televisieserie is een zeer vrije bewerking van het oorspronkelijke boek „Peyton Place" van Frace Meta lious. Het andere boek waarop U doelt, is „Terug naar Peyton Place" van Roger Fuller, hetgeen nog veel streker afwijkt van wat U op het televisiescherm te zien krijgt. A.O.W.-UITKERING. - Als twee alleen staande mensen boven 65 jaar gaan trou wen, behouden zij dan beide hun uit kering van de a.o.w, of ontvangen zij dan de gehuwdenuitkering? Antwoord: Het is inderaad zo, dat als twee mensen boven 65 jaar gaan trou wen, zij beiden hun a.o.w.-uitkering be houden die zij vóór hun huwelijk ge noten. Dit is zo geregeld, om te voor komen dat mensen in een dergelijke po sitie in concubinaat gaan leven. PENNY EN BLAUWE VLAG. - In En geland is de kleinste munt de penny. Postzegels van zes pence dragen het op schrift 6 d. Waarvan is deze letter de afkorting? Vrachtschepen zie ik vaak varen met een blauwe vlag aan stuur boord. Waarvoor is dat? Antwoord: Deze d betekent denarius penny, meervouw denarii, pence. Die blauwe vlag betekent dat men te ma ken heeft met een sleep. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis, dat met ingang van heden, 4 maart, de Raadhuisstraat, in verband met reconstructiewerkzaamhe den, voor de tijd van 14 dagen of zo veel langer als nodig, of zoveel korter als mogelijk zal blijken, voor alle ver keer zal zijn gesloten. Soest, 4 maart 1969. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Aannemings- en bouwbedrijf H. W. van Asch N.V., Bosstraat 12 te Soest, op een daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verle nen voor het bouwen van een dubbel woonhuis met garages op het perceel, gelegen aan de Leeuwerik weg/Koekoek- weg kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummers 5508 en 7885, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soestdijk-'t Hart". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage Soest. 4 maart 1969. De burgemeester van de gemeente Soest maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage liggen a. de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning van 29 oktober 1955, no. L/Pa 670, zoals deze is gewijzigd bij de beschik- 300? Van 24 november 1956' no- L/PA b. de beschikking van 7 februari 1969 no. J 104; c. de bij de onder a vermelde beschik king behorende en op deze gemeente be trekking hebbende kaarten en lijsten, zoals deze op l december 1968 opnieuw zijn vastgesteld. Op bovenbedoelde kaarten en lijsten zijn aangegeven de gebieden enfof terreinen waar het krachtens artikel 3 van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid verboden is te telen 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en -knollen boomkwekerijprodukten, koolraapplan- ten, koolplanten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplanl. In veel gevallen is het echter mogelijk op de aangewezen gebieden en terreinen onder bepaalde voorwaarden (o.a. ge bruik van a.m. resistente rassen) een aardappelteelt uit te oefenen, zoals is aangegeven in de eerdergenoemde be schikking J 104 van 7 februari 1969. U kunt het geloven of niet, maar van middag liep er bij mij in de straat een optocht met een heleboel kleine kleuter tjes, met hele grote spandoeken. Ik zag opschriften alsWeg met Boem-Boem en Weg-Bons. Daar ik meende, met een nieuwe poli tieke groepering te doen te hebben, heb ik de voorste kleuter gevraagd, wat het te betekenen had. Ze bleken toen ook nog een protestbrief bij zich te hebben. En nu wilde ik u, geachte redactie vra gen, deze brief op te nemen in uw krant, in de hoop, dat „een baasje van de vlieg- mijnheren" het lezen zal. Beste vliegmijnheren, Wij willen u iets vragen, maar eigenlijk durven wij niet zo goed, want wij vin den u zo groot en sterk en daarom zijn wij bang, dat u boos op ons wordt. Maar als wij 's middags in ons bedje liggen, gaat u vaak zo hard bonsen. En dan schrikken wij zo erg. Want dan denken wij eerst altijd, dat ons huisje stuk gaat, omdat de ramen dan ook la waai maken. En soms schrikken we, om dat we denken, dat onze mammie van de trap af valt. Of dat die mooie trom mel met koekjes gevallen is en alle koek jes weg zijn. Dat is dan helemaal een grote schrik. En als we dan zo geschrok ken wakker worden, moeten we de hele middag steeds huilen en dat vindt onze mammie niet leuk. Daarom wilden wij u vragen, vliegmijnheren: kunt u niet een beetje .hoger gaan vliegen, of niet boven ons huisje bonsen De jongetjes onder ons willen later ook graag in een vliegtuig vliegen, alleen hopen wij dan veel harder te gaan dan u nu. Maar als u zo blijft bonsen, krijgen wij bibberhandjes en zullen het nooit leren. En het lijkt ons toch al zo moeilijk. Wilt u om de kleine kleutertjes denken Dank u wel. Dag vliegmijnheren. Bij voorbaat mijn hartelijke dank voor het plaatsen. Ik hoop, dat u het niet te lang zult vinden. N. VAN HOOFT-BREUKER Tijdens het afgelopen weekeinde is op nieuw op verschillende plaatsen in Soest- Zuid ingebroken. Alleen zondagavond al werd op vijf verschillende plaatsen aan de P.C. Hooftlaan ingebroken. Bij een van de bewoners werd het bankstel voor de deur geschoven, waardoor hij thuiskomt niet meer zijn woning in kon. De politie heeft onmiddellijk een speur- hc 4 ingeschakeld, maar tot nu toe zon der resultaat. Vermoedelijk is de buit niet erg groot. Nadat eerst in de omgeving van de Bartolottilaan enkele vernielingen aan auto's waren aangericht, is nu op een paar plaatsen ingebroken Bij de fabriek Van Eysink troffen een paar jongens zaterdag een man in de fabriek aan. Toen de man de jongens zag, vluchtte hij in de richting van de Soesterbergse- straat. Uit de fabriek wordt niets ver mist. Er bleek een ruitje te zijn ver nield. Uit de niet afgesloten auto van de 44- jarige directeur H. W. D. B. aan de Bartolottilaan :s vrijdag een scheerap- parata op batterijen ter waarde van 65,en een handschoen ter waarde van ƒ45,gestolen. Ook in het restaurant op het Soester Hoogt is dit weekeinde weer eens inge broken. De ruit van de toegangsdeur werd vernield, nadat eerst het grootste deel van de stopverf was verwijderd. Uit het restaurant werden repen choco la, pakjes ham en een radio gestolen. E totale waarde van de ontvreemde goederen bedraagt ongeveer ƒ400, Aan de Torenstraat is bij schoenenzaak Van Dam een bedrag van ƒ200,uit de kassa gestolen. Een vrouw vroeg in de zaak naar balletschoentjes. Toen zij in de gaten kreeg, dat het personeel daarvoor naar boven moest, heeft zij vermoedelijk een bedrag van ƒ200,uit de kassa gestolen. Korte tijc. later werd in verband met deze diefstal een vrouw aangehouden, die door het personeel werd herkend. Later is zij echter toch weer vrij gelaten. Afgelopen donderdagavond zijn op ver schillende plaatsen in de gemeente ver nielingen aan auto's gepleegd. Uit de auto van de heer K., die naast diens woning aan de Van Beuningenlaan stond, werden twee dozen sigaren en een doos bonbons ontvreemd. Van de auto van de heer Van R. aan de Bartolottilaan werd de rechter ruiten wisser afgebroken, terwijl de heer S. aan de Genestetlaan tot de ontdekking kwam dat van zijn wagen de linker rui tenwisser was verdwenen. Ook deze bleek zonder meer afgebroken te zijn. AJje ut ming vraog dan mok zeige dak der als maor meer vaan overtuug raok datter geen mins op de heule weruld is die op un aor liek. Ut komp netuurluk wel veur daat twee minse an de buute- kaant as twee drup puls waoter op me- kaor lieke, maor daat bedoelk nie. Ik bedoel datter geen twee minse binne die an de binnekaant geliek binne. Ut komp nie veur daat de ene mins net zo vaals of net zo lief is as un andur. Waat veur de ene mins vrindeluk ls, ken in de oge vaan un andur wellis effe teugevaale. Der binne noeng eenmaol minse die veur hullie medeminse heul waat over hebbe, mit un mooi woord nuume wullie daat naosteliefde. Vaan de week hak un uutnoduging ge- krege veur de fees-avongd vaant Rooje Kruus vaan de ofdelinge Soes en Soes- derbarrug, die, hoe kont ok aors, in de reekreejaosie-zaol vaan ziekehuus Zon- negolre wier gehouwe. Om heul eerluk te zijn hak nie zo bar veul zin waant ut kaarnevaal-spul zaat ming eigeluk nog bar in de bene en in ming keel Maor ik kong der nie ongderuut, en noeng ut veurbie is kenk nie eens zeige dak uit jaamrrier hep evongde. Toengk birmekwaam kreek un bietje raor gevuul in me maog, waant ik ken un heule kwak hebbe, maor ak un zieke huus binnegaot, daan hek ut nie meer. Ik hep ming oge uut ekeke, zo bar veul minse aster in die grote maor veuraal mooje zaol zaate. Eers doch ik nog effe dak verkeerd zaat, omdak allemaol minse in uunneforreme zaag lope en zitte, maor daor zaat ik wel effe fout meej, waant daat binne juust de minse vaant Rooje Kruus. De veurzitter vaan die vureniging veur- of un woordje, en daat waas netuurluk un heul aordug woordje, maor un goeije luusteraor zoas ik, kong tusse de reguls deur hore dattut toch nie al lemaol koek en eij waas, waant der waas un tekort an leeje. Tis noeng een- maol zo, daat ajje un vereniging wil weze, dajje ok leeje nodug hep. Maor ik schaat zo daat as alle minse wiste waat veur un mooije vurenigng daat Rooje Kruus daan wellis, datter daan al heul vlot un leejestop afgekongdug mos worre. Waant nie daat die minse allenug maor bie raampe in touw kom- me, of hullup stuure an aore laande waor raampe hebbe plaosgevongde, maor ok in ongs eige laand doen die minse meraokels mooi warruk. Ik zouw ut allemaol wel effe wille nuume, maor ik bin baang dak ter un paor vaan zouw vergete, waant ut binne heul waat din- ge, maor die avongd gong iegeluk allenug maor om de bloedtraansfuusie. Minse, un mins staoter nie bie stil, maor ut is iegeluk wel waat mooijs. Ent mooijste fingk nog daat die heule diens mogeluk word deur minse die der niks veur kriege, veur daat bloed bedoelk ne tuurluk. Ast goed gaot, daan geve de donors, zo hiete minse die bloed geve, ellek hallef jaor un hallef lieter bloed. En der binne heul waat vaan die donors, dusder komp ok un heul bietje vaan daat spul binne. Maor der gaot nog veul meer uut, en ut word nog steejds meer daat komp deur de ongelukke zeej de baos vaan Zonneglore, die der ok waas mit zu vrou. De feestavongd waas un bietje eenzij - dugge vertoning, der kwaame tweej vrouwe opt teneel, en derris niks meer biegekomme, de heule avongd nie. Maor ut moojste vongk de pauze, waant der waas un verloting, maor der wiere ok oorkongde mit medaljes uutereikt. Nie zomaor an un paor minse, maor an luu die vief keer bloed haadde egeve. En daat waore der un heule kwak, ut sting al in de kraant ok. Maor toeng die tweej en halleve litur klaasse weg gong, kwaam de ope klasse, minse die twintug kere of meer bloed haade egeve, gao der maor an staon. Der waas een maan bie, die maag wel erelid gemaok worre, waant die gaaf veertien lieter bloed in tweejenhallef jaor, das zogezeit un rekord. Noeng mok der wel bie zeige, daat zoon maan meer un bloedfebriek liek as un mins, maor hie zalt wel hebbe. Zoon maan is geld waord veur de bloedzuu- gers, of hoe die minse diet deruut haole ok magge heete. Meschien ist wel nood- zaok veur die maan, maor over un paor jaore ken die mit un gerus gewete zeige der lope heul waat minse rongd mit ming bloed. Jie zout ok naosteliefde kenne noeme vaan die minse, maor veur die naosteliefde motte zullie wel bloeije, maor zu doent bar graog hek begrepe. Bij een verkeersongeval op de Middel wijkstraat zijn zaterdagmorgen drie per sonen gewond geraakt. De 46-jarige C. v. d. N. stond met zijn auto voorgesor teerd om een links gelegen inrit in te rijden. De uit dezelfde richting komende P. J. van L. uit Soest wilde aanvanke lijk de auto links passeren, maar stuur de plotseling naar rechts, toen hij zag, dat de wagen zijn linker clignoteur in werking had. De auto reed na de plotse linge manoeuvre tegen een boom. De 20-jarige assistent-boekhouder R. J. E. N. uit Soest raakte licht gewond, evenals de 19-jarige bestuurder. De derde inzittende, de 20-jarige assistent inkoper F R. werd echter zwaar ge wond. Allen zijn overgebracht naar Zonnegloren en daar opgenomen. Op de Vredehofstra at reed zaterdag nacht door onbekende oorzaak de 22-ja- rige timmerman P. C. J. D. uit Soest met zijn bromfiets tegen een geparkeerd staande auto. De bromfietser brak bij de botsing zijn neusbeen, terwijl hij tevens een hersenschudding opliep. Zijn brom fiets werd geheel vernield. Op de Noorderweg is zondagmiddag de 50-jarige aannemer P. C. van S. uit Soest met zijn auto over de kop gesla gen toen hij werd aangereden door de 34-jarige F. V., die zonder op of om te zien de kruising opreed. Persoonlijke on gelukken deden zich bij de aanrijding niet voor, maar de beide auto's raakten zeer zwaar beschadigd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3