Soest toen - Soest nu - Dinsdag 11 maart 1909 18c jaargang 110. 20 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Dureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2506 - Postgiro 126156 VERBITTERING Arnould G. Diepeveen lanceerde voorjaars- en zomermode 1969 Soester projectleider maakte 60.000,— „geleend" geld op in Monte Carlo A.O.W. bij bejaard echtpaar gestolen Automobiliste in botsing met pony Vrouw bij ramenlappen van trap gevallen Auto op de Steenboffstraat uit de bocht Eerste steenlegging bij Constructiebedrijf Van Ilengstum Jeugdzesdaagse Hond doodgereden Nachtelijke rekordpoging Brandje aan de Hartmanlaan Het oog gericht op Nixons wittebroodsweken Filmavond Dierenbescherming Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Vrouw door wielrenner aangereden HULP VOOR BI4FRA NAAR NIGERIA SOESTER IOÖRANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post ƒ6,50 Verschünt Iedere dinsdag en vrijdag Nauwelijks hadden Israëlische bommen werpers op Syrisch gebied een paar kampen van El-Fatah of soortgelijke s' ijders bestookt, of in Damascus werd een staatsgreep gepleegd, een gebeurte nis waarvan men in deze stad zo lr.ng- zamerhand niet meer opkijkt. Het is niet helemaal duidelijk geworden wat minister van defensie Hafez Al-Assad precies bereikt heeft en hoe zwak de positie van (ex-?) president Noereddin El-Atassi nu precies is geworden, maar zeker is wel dat het tot een machts strijd is gekomen in Syrië. Het heeft er alle schijn van dat Assad minder links is dan Atassi - hij vindt onder meer dat dc vorige Syrische re gering de Russen te veel binnen de deur haalde. Maar voor de anti-com munisten hierover te hard gaan jui chen, moet men wel bedenken dat de anti -sowjet-redenering van Assad zelf ook al weer vele bedenkelijke kanten vertonen. Zo blijkt een andere ergernis van hem, dat zijn voorgangers teveel Russisch geld niet besteed hebben aan wapens, waarvoor het was gegeven, voor aller lei andere doeleinden, zoals het verbe teren van de levensomstandigheden der Syriërs. Het ziet er dus naar uit dat de Syri sche bevolking niet veel baat zal heb ben bij de omwenteling, het leger des te meer. Bovendien ligt het in Assads bedoeling meer te doen voor de „Pale stijnse partriotten" en dat betekent weer dat Israël er niet op hoeft te re kenen dat het minder last zal krijgen van guerrilla-strijders die vanuit Syrië opereren. Het enige hoopgevende in de situatie is dat het tot dusver aan geen Syrische regering gegeven is geweest lang te re geren. Binnen de boezem van de Baath- partij smeult altoos een conflit tussen de groepen die voorrang geven aan ver breiding van het Arabisch-nationalis- tische socialisme over alle landen van de Arabische wereld en die verwezen lijking daarvan op eigen grondgebied de prioriteit geven. Ze hebben door staatsgrepen elkaar steeds zo snel afgewisseld - en daar tussendoor bijvoorbeeld ruzie gemaakt met hun geestverwanten van de Iraak- se Baath-partij - dat geen der beide vleugels ooit heeft kunnen realiseren. Dat zal ook ditmaal wel niet gebeuren. Maar wel mag men rekenen op een intensivering van de anti-Israëlische stemming en ook acties, terwijl de kans dat althans in Damascus nu een groep aan de macht komt met wie eventueel verdragen gesloten kunnen worden over een vreedzame regeling van de mid- denoostelijke conflictsituatie weer wat geringer is geworden. De kans op Ara bische eendracht overigens evenzeer en hoewel dat aspect de Israëli's een ge voel van veiligheid kan geven, is dit evenmin bevorderlijk voor de rust in dit gebied. En daar zaten ze dan de Soester huis vrouwen die voorheen een grote drem- p lvrees toonden wanneer het ging om een kijkje te gaan nemen in de Bou- tiq .e aan het Kerkpad in de schaduw van de Oude Kerk, maar nu door de openheid die onder meer de WISO- beurs bracht van die drempelvrees geen spoortje meer te zien gaven. Met drie shows die door meer dan tweehonderdvijftig mode-minnenden werden bijgewoond, werd de mode voor het komende seizoen voor het voetlicht gebracht. Vijf mannequins showden met een wer velwind als voorbeeld vele tientallen creaties waarin zich naast de eigen haute couture modellen, ook \eel mo dellen bevonden die uit de „budget shop" afkomstig waren, wat dus inhield dat er ook voor de gewone huisvrouw, waar een jurkje of pakje voor kopen een feest is, iets betaalbaars te zien was. Dat er ook in deze klasse, die zich wat de prijs betreft ophoudt tussen de 39,- en 139,verschillende modellen be vonden die met een instemmend ge mompel en een luid applaus werden begroet, pleit voor zichzelf. Voor de „Budget-shop"-modellen komen de creaties onder meer uit Italië en Frankrijk, waar in het laatst genoemde land de jonge ontwerper Phillippe Ve- net zich speciaal toelegt op het ontwer pen van modellen in een gespreide col lectie, zodat het dus mogelijk wordt exclusief gekleed te gaan naar de laat ste mode, maar wat het belangrijkste is, voor redelijke prijzen. Een van de hoogtepunten vormden de twee modellen van de boutique zelf die door de Griekse kunstschilder Tolis Panagopoulos exclusief met de hand waren beschilderd, twee modellen die overigens al voor Je aanvang van de shows waren verkocht, en waarvoor reeds verschillende bestellingen werden genoteerd. Deze Griekse Vluchteling-kunstenaar exposeert zijn werken in de komende weken in de budget-shop, zodat naast het snffelen in de rekken, de moge lijkheid bestaat in directe aanraking te komen met de hedendaa^ kunst. Wegens verduistering van ƒ60.000,is in Den Haag de 31-jarige bouwproject leider E. P. uit Soest aangehouden. De man had in januari van twee onder hem werkende onderaannemers bedragen van ƒ40.000,en ƒ20.000,geleend, ter ver vulling van enkele financiële transacties, waaruit hij naar zijn zeggen geldelijk voordeel zou kunnen halen. De beide onderaannemers gaven in vertrouwen het gevraagde geld, maar toen de man enkele dagen niet meer op het werk verscheen, deden zij aangifte. Interpol werd ingeschakeld, maar meer dan een maand bleef de projectleider onvindbaar. Toen hij tijdens het weekeinde naar Ne derland terugkeerde, werd hij aangehou den. Van het „geleende" geld bleek nog ƒ4000,over te zijn. De rest had hij verspeeld in Monte Carlo. De man heeft een bekentenis afgelegd. Hij wordt mor gen voor de officier van justitie geleid. Bij de familie J. aan de Verlengde Tal- malaan is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De dief heeft gemeend, het bejaarde echtpaar te moe ten benadelen door de A.O.W. mee te nemen. Van de dader ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Op de Stadhouderslaan is de automobi liste mej. D. C. uit Baarn met een pony in botsing gekomen. Het dier liep aan vankelijk aan de kant van de weg, maar juist, toen mej. C. wilde passeren, s: ong de pony de weg op. Ondanks krachtig remmen werd het dier toch aangereden, doch het raakte slechts licht gewond. Wel liep het kreupel. De auto daarentegen werd zwaar bescha digd, al bleef de bestuurster ongedeerd. De pony was ontvlucht uit een weiland aan de Noorderweg. Het dier was eigen dom van J, S. De politie heeft het los gebroken dier naar een stal gebracht. Bij het lappen van de ramen van de bo venverdieping is vrijdag de 37-jarige mevrouw J. J. R.-N. aan de Troelstra- straat van een trapje gevallen. Zij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat zij heupfractuur en een gebroken linker pols opliep. Mevrouw R. is overgebracht naar Zonnegloren en daar opgenomen. In de zeer vroege zondagmorgenuren (kwart voor zes) is op de Steenhoff- straat de 23-jarige fabrikant A. v. d. V.*. uit Soest met zijn auto uit een bocht gevlogen. Vermoedelijk heeft hij met te grote snelheid gereden, waar door hij ter hoogte van de Petrus e- Pauluskerk de macht over het stuur verloor en tegen een links van de weg staande lantaarnpaal reed. Toen de politie op de plaats n het on geval kwam, trof men alleen een ge havende auto aan. Van eventuele in zittenden was geen spoor te bekennen. Later kwamen zij echter toch opda gen. In de auto bleek ook de 23-jarige vertegenwoord'^-r H. B. S. uit Soest te hebben gezeten. Beide waren licht °.ewond. Zij zijn in het ziekenhuis on derzocht, maar later weer naar huis begaan. De auto werd zwaar bescha digd. Onder grote belangstelling werd vrijdagmiddag in het nieuwe pand van de firma JT-m Hengstum aan de Dorresteinweg de eerste steen, een gedenksteen met inscrip tie, geplaatst door de heer C. J. van Hengstum sr. met zijn twee en zeventig jaar, de oudste vennoot. Het bedrijf, dat nu nog aan de Steenhoffstraat is gevestigd en door de spoorlij®) beknot wordt in zijn expansie, zal nog voor de bouwvak-vakantie verhuizen naar het industrieterrein. Het nieuwe pand, dat een ontwerp is van de Soester architect H. Beekman, zal da koninklijke constructiefirma in staat stellen haar werkzaamheden, die onder beslist niet ideale omstandigheden moeten worden verricht aan de Steenhoffstraat, nog beter uit te voeren, met vooral voor het personeel prettiger werkomgeving. In de r.k. parochie Soest is sinds enige tijd werkzaam een commissie, die zich bezig houdt met de jeugdpastorale. Vorig jaar heeft deze commissie ge- spreksavonden voor 18-jarigen georga niseerd. Ook dit jaar is dit gebeurd. Daarnaast wordt er nu ook een nieuw project uitgevoerd; n.1. de jeugdzes- daagse. Hierin worden gedurende 6 avonden, achter elkaar, allerlei vragen bespro ken die leven bij de 14 en 15-jarigen. Deze zesdaagse wordt gehouden van 14 t.e.m. 19 april a.s., onder het motto „Ik en de ander". Als voorbereiding op deze zesdaagse is er donderdag 13 maart a.s. een ouder avond in de zaal van de nieuwe biblio theek. In overleg met. de aartsdiocesane com missie voor jeugdzielzorg wordt er pa rochieel gestart Uiteraard is het de be doeling, dat dit werk zo snel mogelijk interparochieel wordt opgezet. Gezien het feit, dat er onlangs in de parochie Soestdijk ook een dergelijke commissie tot stand is gekomen, mag er verwacht worden dat de interparo chiële opzet spoedig tot stand komt. Op de Birkstraat kwam de 34-jarige mej. E. C. H. zaterdag met haar auto in botsing met een plotseling de weg overstekende hond, eigendom van de heer M. uit Soest. De autobestuurster remde wel sterk af, maar kon niet voor komen, dat de hond werd aangereden. Het dier liep na de botsing weg en bleef geruime tijd onvindbaar. Pas de volgen de dag werd het dier gevonden. Het lag dood in een tuin aan de Vosseveldlaan. De auto raakte bij de botsing bescha digd. Na een reeks inbraken is er vrijwel niets ongewoons meer, dat aan de aan dacht van de politie ontsnapt. Dat on dervonden in de nacht van donderdag op vrijdag twee Amsterdamse jongens, die om kwart over drie op de Kerk straat een kinderwagen liepen voort te duwen. De surveillerende politie, die de beide jongens daar ontmoette, vond het schouwspel op zijn minst wat onge woon en hield de jongens staande. De zaak bleek nog ongewoner dan men al vermoedde, want de beide hoofdstedelij ke knapen vertelden de politie, bezig te zijn met een rekordverbetering kinder wagen-duwen. Het rekord stond op dat moment op 350 km, maar de beide Am sterdammers wilden het op 400 km brengen. In Amersfoort zouden de jongens weer afgelost worden, waarna de ongewone reis in de richting Barneveld werd voortgezet. Het verhaal klonk geloof waardig genoeg om de jongens hun re- kordpoging te laten voortzetten. In een schuurtje aan de Hartmanlaan is zaterdag brand uitgebroken. In de schuur wed patat frites gebakken. Bo ven het fornuis hingen een paar plastic stoelen, die op een gegeven moment in brand raakten. Het vuur is door de eigenaar met water geblust. De gewaar schuwde politie en brandweer behoefden niet meer op te treden. Wel is door de brandweercommandant een onderzoek ingesteld. Volgens goed Amerikaans gebruik is een nieuwe president de eerste tijd ge vrijwaard van kritiek: men geeft hem onbevoordeeld een kans. Om wat te doen, tevens om zich in tc werken, om te wennen enzovoort. Die „wittebroodsweken" van Nixon zijn nu zo'n beetje aan het aflopen en men kan een overzicht ervan maken hoe hij ze heeft gebruikt. En dat blijkt dan voornamelijk geweest te zijn voor liet opbouwen van een goede image, zoals dat in de reclametechniek heet. Dat is niet als een hatelijkheid bedoeld: Nixon is ervan overtuigd dat een re geringsbeleid net zo goed aan de man gebracht moet worden als enig com mercieel produkt en aan zijn voorgan ger Johnson heeft hij kunen zien hoe onaangenaam het uitpakt als men deze kant van het regeerdersvak verwaar loost. Hij verwaarloost ze geenszins: in tegendeel zijn zijn public relations ad viseurs met opzet zo weing mogelijk ge camoufleerd waardoor ze merkwaardig genoeg waarschijnlijk het minst opval len. Op zijn persconferentie na zijn Europe se reis heeft Nixon nog een goede de monstratie gegeven van deze taktiek. Tijdens zijn rondtrekken door Europa heeft hij weinig wezenlijks ten berde gebracht, behalve dan een vage belofte van meer inspraak van de Europese bondgenoten. Voor het overige was het grotendeels een overvloed van keurige tot niets verplichtende uitspraken ver mengd met lof voor de gastheer van het moment. Met name De Gaulle heeft een flinke portie vleierij mogen ondergaan. Het effect in Europa is gering geweest, po litieke betekenis heeft de reis amper gehad, maar de publiciteit in,de V.S. is zonder meer gunstig geweest: de Ame rikanen hebben kunnen zien hoe hun president als een man van dc wereld, die zich bewust is van zijn waardigheid en van zijn invloed, gezaghebbend rond waarde door belangrijke plaatsen. Op zijn persconferentie weer het zelfde lied: ook niets concreets, maar wel va ge toespelingen over betere betrekkin gen met Frankrijk die - wie weet - nog wel eens kunnen uitdijen tot militaire samenwerking. Het moet gezegd wor den: Nixon weet zich vernuftig te pre senteren, maar het is de vraag of hij dat veel langer zo kan doen zonder ook een wezenlijke politieke inhoud te ge ven aan zijn bezigheden. Dat er op dit punt ook wel problemen zijn, bleef ter persconferentie niet on bemerkt. Maar dat had dan ook niets met Europa te maken. Wat moet er na een jaar staking der bombardementen op noord-Vietnani gebeuren? P is een vraag die te meer gaat klemmen nu Viëtcong- en Noordvietnamese troe pen steeds feller en steeds dichter bij Saigon acties ondernemen. Betekent dit niet dat de Amerikanen wel een concessie hebben gedaan om de omvang van de strijd wat te verminde ren maar dat dc tegenprestatie uit blijft? En wat dan? De bombardemen ten hervatten? Met weer de goede kans op een zeer sterke afkeurende reactie alom in de wereld? Het reisje naar Europa was zeer interessant, maar dc wittebroodsweken raken over en de echte problemen moeten nu ook eens opgelost worden. KANTMAN. In de courant van vrijdag j.1. werd de filmavond van de afdeling ~}est van de Vereniging tot Bescherming van Dieren geannonceerd voor dinsdag 18 maart, dit moet echter zijn dinsdag 11 maart, dus hedenavond. Op de Burgemeester Grothestraat is za terdagmorgen de 36-jarige secretaresse mej. I. S. v. d. V. uit Soest door een wielrenner aangereden toen zij plotse ling het rijwielpad overstak. De wielren ner, de 24-jarige J. M. uit Zeist, kon haar niet meer ontwijken. Mej. v. d. V. viel en liep verwondingen aan het ge zicht op. Tevens brak zij enkele tanden. Zij is door de politie naar huis gebracht. De racefiets werd beschadigd. De be rijder bleef ongedeerd. 10,6 miljoen bracht het Nederlandse volk bijeen voor het hongerende volk van Biafra. Een prachtig resultaat, waarvoor de Biafranen héél wat voedsel hadden kunnen ontvangen. Het is helaas niet besteed voor dit doel. Volgens de voorzitter van de stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict, mr. G. E. van Walsum (oud-burgemcester van Rotterdam), is maar liefst acht miljoen gulden door Nederland overgemaakt aan de centrale Nigeriaanse regering (de doodsvijand van het naar zelfstandigheid hunkerende Biafra). De regering heeft daarbij gevoegd nog 3,6 miljoen ont wikkelingshulp voor Nigeria. Waarvoor wordt dit geld nu in Nigeria gebruikt Om voedsel te kopen voor dc Biafranen Neen, zegt „Burgerrecht", Nigeria koopt er wapens voor, die weer tegen Biafra worden gebruikt. En het voedsel dat naar Nigeria werd verscheept om rechtstreeks door dat land naar Biafra te worden getransporteerd, is ook een andere richting uitgegaan. Het wordt door Nigeria volgens de zelfde bronnen weer geëxporteerd, omdat dit land niet om voedsel verlegen zit. En van de opbrengst koopt Nigeria weer wapens om de Biafranen te kunnen be strijden. Nederland wordt bedankt.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1