Soest toen - Soest nu HET MOET EENS ANDERS V.V.V.-nieuws Van villa tot noodschool BESLISSEND JAAR Het oog gericht op de schieterij hij Suez EINDELIJK VERSTANDIG Vrijdag 11 maart 1969 18e jaarga,iig ihk 21 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie eu administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Meisj je onwel geworden en gevallen Bromfietser door auto aangereden Soester knollen op herhaling bij Instuif Soest Bromfiets in besla" genomen lij. tot Nut van 't Algemeen Munitie gevonden R.K. Jongeren Sociëteit Soestdijk Dodelijk ongeluk op de Biltseweg Dader van inbraken op pad? SOESTER t OURANT Abonnement per kwartaal 13,50, per post f 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het zal misschien wel komen doordat we in ons landje allemaal te dicht op elkaar wonen, dat velen zich zo slecht kunnen verenigen met wat hier een maal gegroeid en gesteld is, dat we bereid zijn eigen bestaan en veiligheid weg te vagen terwille van ethische uto pieën, dat we de seksualiteit zo belang rijk achten en er meer vrijheid voor opeisen, dat we zo naarstig zoeken naar nieuw dit en nieuw dat en al het nieu we onmiddellijk als het betere aanbeve len. We lijken steeds meer een gefrustreerd volk, opeen gepakt in overvolle blok kendozen, stampend op beton, van bo ven neerziend op een maaiveld met vlug bewegend en gevaarlijker verkeer. We voelen ons ingekapseld in al het steen en blik om ons heen. Er aan ontsnap pen kunnen we niet, want we willen toch ook de enkele zekerheden die er zijn op sociaal en economisch gebied niet verliezen. Tevreden zijn we echter niet en de on vrede uit zich door te trappen tegen alles waar we jaren mee geleefd heb ben, door te demonstreren tegen onze veiligheidsbelangen, kortom door ons oppositioneler op te stellen, alleen om dat dit wat anders lijkt. Velen vragen naar wat anders, zonder te kunnen en zelfs te willen overzien of dat andere voor ons volk ook beter is. We zien een partij- (van de arbeid) congres waarin de verwarring van ons volk zich eigenlijk afspiegelt. Men stemt er voor een erkennning van de D.D.R. (Oost-Duitsland), blijkbaar zonder te be seffen. dat die D.D.R. alléén maar be staat bij de gratie van Rusland, voor de veiligheid van de Sowjet-Unie en dat het politieke gezicht ervan in Moskou wordt bepaald. Maar het staat zo vre delievend. Ook om te vergeten, dat er aan de oostzijde van die grens een drie maal sterkere legermacht aanwezig is dan aan de westzijde van de grens. Velen zouden Nederland ook wel uit de beveiligende N.A.V.O. willen zien tre den, gewoon omdat dat weer anders is dan waaraan de meerderheid nog net wil vasthouden. En dan er natuurlijk maar niet aan denken, dat wij slechts enkele honderden kilometers van. die overvloedige en wel bewapende ooste lijke legers afstaan die pas nog Tsje- cho-Slowijke overrompelden toen dat dat meer vrijheid wenste. Neen, 's lands veiligheid, moeten we niet tellen, evenmin als toen nazi-Duitsland zich aan het bewapenen ging. Men ver geet of weet niet eens, dat het „lief zijn voor anderen" in de politiek nog nooit tot een zelfde reactie heeft geleid van die anderen. Politiek is een hard be drijf. dat alleen maar gevoelig is voor kracht, nimmer voor zoetsappigheid. We zien verder hoe uiterst belangrijk alles wat sex betreft wordt gemaakt. Het lijkt ineens alsof we van een ope ner sexbeleving een verbetering van de maatschappij zullen beleven. Laat alles wat je op dit gebied hebt en doet maar zien, want dat is eerlijker en maakt de mens vrijer. De eerlijke konsekwentie ervan zou zijn, dat we dan ook geen gesloten w.c.-deur meer nodig hebben. Terwille van het andere, van de moder niteit maar gewoon vergeten, dat er nu eenmaal handelingen zijn die men u.'t esthetische overwegingen niet ten toonstelt. Men heeft echter in de blok jeshuizen zoveel van de eigen „privacy" verloren zien gaan, dat men uit bal sturigheid nu ook maar dat laatste rest je van een individeuele belevenis voor iedereen te grabbel wil gooien. En dat kan dan nog zo mooi onder het motto, dat de mens er vrijer, eerlijker en on- bevangener door wordt. We moeten verder af van examens en rapporten. Studenten en middelbare scholieren moeten goed vinden wie hun les zal geven en meebeslissen over de gang van zaken op universiteit en school. Och ja, we hebben ook al zó lang met het gangbare systeem gewerkt, dat er in een vooruitstrevende maat schappij nu toch eens wat anders voor moet komen. Alles moet democratischer, zeggen de vooruitstrevenden. Maar de dwang zit, ook bij hen, in hun willen besloten. En het maakt zelfs de indruk, dat de democratie tenslotte door hun drijven tenonder zal gaan. Want ook bij hen gaat het, helaas, om de macht. En ook zij zullen alleen eerbied hebben voor kracht bij de tegenstander, anders zal eigen haan koning moeten kraaien. Dat we bet weer te kwaad kregen met de staart van maart bleek uit de sneeuwbuien, die over onze hoofden daalden. Nee, dat was niet prettig en eigenlijk ontbreekt dan de lust om over de zo mervakantie na te denken. Maar dan zijn er die heerlijke, fleurige nieuwe folders, die je komen oppeppen en je weet dan ineens ook dat het in de zo mervakantie toch echt wel niet zal sneeuwen. Ziezo, we gaan dus maar weer eens de mogelijkheden bekijken. Wij maakten U al eerder attent op de aardige uitgave van en over de Centrale Veluwe, de streek waarin U de plaatsen Voorthuizen, Barneveld, Garderen en Stroe/Kootwijk vindt, daar naast heeft ook de streek-V.V.V. Zuid-West Veluwe een uitgebreid vakantieboekje uitge bracht. Hierin vindt U informatie op alle gebied vnl. betreffende de plaatsen: Ede .Lunteren, Bennekom, Otterlo/ Harskamp. Ook kampeerterreinen en b'Tgalows worden vermeld. Nu het woord kamperen valt, willen wij nog even vermelden, dat aanvraag formulieren voor een kampkaart bij ons verstrekt worden. De aanvrage ge schiedt dan verder via het A.N.W.B.- agentschap van V.V.V. Amersfoort. Verwacht U binnenkort gasten uit het buitenland, die zich verheugen op een tochtje naar onze wereld-beroemde bol len. komt U dan onze folder „Voorjaar 1909" halen U kunt deze krijgen in het Hollands, Frans, Duits of Engels. Misschien is het dan meteen leuk, de nieuwste 4-talige folder van Spaken- burg-Bunschoten-Eemdijk mee te ne men. Zo dichtbij huis zoveel folkloris tische schoonheid mogen we zeker niet overslaan. Ook voor nieuwe inwoners van Soest is de folder aan te bevelen en tevens de indertijd door ons gestencilde fiets tocht, die 'n karakteristiek gedeelte van de eigen streek doorkruist met als gro te attraktie deze plaatsen, waar de klederdracht rog zoveel mogelijk ge handhaafd blijft. Daar moeten we trots op zijn. Op de Birkstraat is woensdagmiddag de 17-jarige scholiere W. T. J. K. onwel geworden en van haar fiets gevallen Het meisje raakte bewusteloos en moest per ziekenauto naar Zonnegloren wor den gebracht, waar zij is opgenomen. Op bijna dezelfde plaats kwam het 13- jarige meisje C. de G. uit Soest in bot sing met een bromfietser, de 25-jarige loodgieter G. J. K. H. uit Soest. Beiden kwamen ten val en liepen ontvellingen in het gezicht op. Zij konden ter plaat se worden behandeld. Op de Steenhoffstraat is dinsdag de 44-jarige bromfietser T. J. W. R. uit Soest gewond geraakt, toen hij door een auto werd aangereden. De fabrikant J. v d. B. (45) uit Soest reed met zijn auto de uitrit van zijn bedrijf aan de Steenhoffstraat uit, maar verleende daarbij geen voorrang aan de voorbij rijdende pensionhouder, die door de auto geschept werd. De heer R. liep bij het ongeval een paar grote wonden aan zijn rechter been op. Hij is opgenomen in Zonnegloren. Komende zondag, 16 maart vinden gro te herhalingsoefeningen plaats in het Verenigingsgebouw. De Instuif Soest or ganiseert dan namelijk een groots mid- vastenbal hetgeen een herhaling zal moeten worden van de onlangs gehou den carnavalsfeesten. Voor deze gele genheid is als band gecontracteerd The Tempting Six uit Amersfoort, die garant staat voor een vrolijke avond. De zaal gaat om zeven uur open. Om acht uur barsten de festiviteiten los. Aangezien het weer een ouderwetse, ge zellige en grootse avond moet wor den, die daarom voor ieder toeganke lijk is, wijzen carnavalscommissie en instuifbestuur erop, dat men tijdig aan wezig dient te zijn om teleurstellingen t<- voorkomen. De plannen voor meer va Wanneer de raad in de gemeenteraadsvergadering van a.s. woensdag haar fiat geeft aan het plan om „Ingenhóf", de leegstaande villa aan de Molenstraat, in te lichten als noodschool, waarvoor volgens de directeur van gemeentewerken een bedrag van ruim ƒ17.000,— gemoeid zal zijn, zal de school voor Gewoon Lager Onderwijs „Soest-Cenlrum" er binnen afzienbare tyd twee noodlokalen bjj krygen. Deze twee noodlokalen moeten in de behoefte gaan voorzien die ontstaan is door de grote toeloop van kinderen waarvan de ouders zich in het Soesterveen hebben gevestigd. Tijdens een routinecontrole trof de po litie deze week de 15-jarige F. S. S, uit Soest op een bromfiets aan. Het voertuig, dat door de jongen nog niet bereden mocht worden, toonde boven- dien tal van technische gebreken. Daar- i-iast was de brommer ook niet ver- dergelijke avonden staan reeds op sta «o.v.eröi Het voertuig is door de politie pel. in beslag genomen. Soesterbergsestraal in de richting van de Eikenlaan, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu In Frankrijk zijn nieuwe stakingen op handen of juist achter de rug. President De Gaulle is echter vasthoudender dan de ministers De Block en Roolvink. Daarom kent Frankrijk meer onrust dan Nederland, In Engeland probeert men de inflatie In te dammen door een herziening van het stakingsrecht. Overigens een duidelijk teken dat het ook daar rommelt. In de V.S. had men in 1968 weer een geweldig tekort op de handelsbalans. President Nixon overweegt daar discontoverhoging en mogelijk zal hij trachten meer ruimte te scheppen In de fluctuatie van de wis selkoersen. Als wij deze beelden samen vatten, dan weten wij dat de valuta-on rust in de wereld zal voortduren. De on rust zal toenemen door verdere inflatie en in vele kringen tot onbehagen lei den als er tegenmaatregelen worden ge nomen. Bij elke ontwikkeling zal de spanning blijven, nog afgezien van ge beurtenissen aan het politieke front. Door eendrachtige monetaire samenwer king zal de wereld uit zijn inflatie-crisis kunnen geraken. De kans op die een dracht is maar heel klein. De tegenkant ligt in een politiek van zelfopsluiting der naties, waarbij een toren van in voerrechten wordt gebouwd, gesteund door exportsubsidies. Enkele landen zijn die weg al enkele stappen opgegaan. An deren aarzelen nog. Met name in de Ver. Staten is een wassende stroom van iso- lationisten onder de zakenmensen te vinden, die geen weet hebben van de gebeurtenissen der dertiger jaren. In Frankrijk zou generaal De Gaulle mo gelijk ook voor protectie te vinden zijn, ware het niet dat hij in het hart van een naar eenheid dorstend Europa zit. Het lijkt er op dat 1969 voor de bestrijding van de inflatie het beslissende jaar wordt. Dinsdag 18 maart, 's avonds 8 uur, treedt voor het departement Soest van 't Nut op mej. Lietbeth Veendorp. Zij draagt voor uit werken van Oscar Wil de, Godfried Bomans, Leib Peretz e.a., afgewisseld met internationale volks liederen. In afwijking van vorige berichten, vindt deze avond plaats in het kunstzaaltje van de nieuwe bibliotheek, Alb. Cuyp- laan 202. De volgende avond zal plaats hebben op dinsdag 1 april, op welke datum dr. Jef Last een lezing zal houden. Deze avond vindt eveneens plaats in de nieu we bibliotheek. Tijdens graafwerkzaamheden in een tuin aan de Hartmanlaan alhier is dinsdag een hoeveelheid munitie ge vonden. Het nog in vrij gave staat ver kerende oorlogstuig is door bevoegden veilig opgeruimd. Zaterdagavond is er in het klubgebouw aan de Vredehofstraat weer een dans avond. Ditmaal met muzikale mede werking van de group „Chester Cart" uit Zaandam. Ter afwisseling in de bijeenkomsten en ook om de iets oudere leeftijdsgroep te bereiken zal er de ene week een dansavond met een band worden ge houden en de daaropvolgende week een soort bardancing. De bekende disc-jockey P. J. zal dan platen draaien, waarnaast gelegenheid bestaat tot het maken van een dansje. Schieterijen komen zo vaak voor aan de grens van Israël en de bezette gebie den, dat ze amper meer nieuws zijn. Wat in het afgelopen weekend aan het Suezkanaal plaats greep, is dat echter wel. Hier ging het niet meer om een incidentje, maar om een goed georgani seerde actie der Egyptenaren. Waarbij men zich afvraagtwaarom Een reden ligt voor de hand. Binnenkort komen de ministers van buitenlandse za ken van de Arabische landen bijeen en op de agenda staat cle bijdrage yan olie rijkaards als Saoedië en Koeweit aan de Egyptische staatskas, waaruit voorna melijk geput zal moeten worden voor een fors legerbudget. Betalen doet nie mand graag en het helpt vaak als men even laat zien waarvoor het eigenlijk is. Een tweede reden zou kunnen zijn dat Nasser pressie op de grote vier wil uit oefenen om eindelijk eens aan tafel te gaan zitten teneinde een regeling voor het nabije oosten op te leggen aan alle partijen, waarbij teruggave van de be zette gebieden natuurlijk het eerste ar tikel moet vormen. De artillerieduels en luchtgevechten aan het Suezkanaal moe ten dan het bewijs leveren dat snel iels moet gebeuren om een nieuwe oorlog in dit gebied te voorkomen. Een derde reden die men mag vermoe den is dat de Egyptische leiders met enig misnoegen zien hoe de guerrilla-organi saties de grootste publiciteit krijgen die daardoor bij de Arabische bevolking de indruk moet wekken dat die vooraan staan bij de strijd tegen Israël. En er is Nasser altijd veel aan gelegen geweest zelf als de voorman in die strijd gezien te worden. Dus moest eens bewezen worden dat de Egyptische president be paald ook niet stil zit. Wat ook beoogd mag zijn met de twee daagse schieterij, de rekening is voor de Egyptenaren in ieder geval hoog. Niet alleen door de schade aan olie-installa ties en een kunstmestfabriek, maar voor al door het sneuvelen van stafchef gene raal Riad. Deze begon na de rampzalige julioorlog van 1967 met de reorganisatie van het Egypytische leger, die onder meer gepaard ging met het ontslaan en vaak veroordelen van tal van officieren» generaals incluis. Het Egyptische leger dat al niet te dik in zijn goede kader, vooral niet aan d# top en dan is het verliezen van wat dart beschouwd werd als de beste generaal een hoogst onaangename zaak. De Is raëliërs werden blijkbaar heel goed voor gelicht over de plaatsen die zij onder vuur moesten nemen. Ook dit moet d« Egyptenaren afschrikken om nog eens t* gaan schieten. KANTMAN Een verkeersongeluk op de Biltseweg, terhoogte van de Wieksloterweg, heeft dinsdagavond het leven gekost aan dt 25-jarige geluidstechnicus W. A. Kaas uit Maartensdijk. De heer Kaas reed met vermoedelijk grote snelheid in dt richting Utrecht, toen hij in een slip geraakte en tegen een tegemoetkomende bestelauto reed. Het slachtoffer moest uit zijn volkomen vernielde auto wor den gezaagd. Een bewoonster van de Beatrixlaan kreeg maandagavond bezoek van een jongeman, die aan de deur goederen te koop aanbod ten behoeve van misdeel de kinderen. Toen de bewoonster er wat meer van wilde weten, kreeg zij van de jongeman een grote mond, waarna hij ijlings verdween. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd. Of schoon zij reeds in de buurt was, bleef de jongeman verder onvindbaar. Wel heeft men enige tijd iemand gevolgd, die aan het signalement beantwoordde, maar toen hij eenmaal staande werd gehouden bleek het de verkeerde te zijn. Het minimum-loon is nu verhoogd tot 142,Regering en Stichting van de Arbeid hebben er samen over verga derd. Bij die gelegenheid is er eindelijk verstandige taal gesproken. Minister Roolvink heeft opgemerkt dat wij moe ten streven naar een situatie als in West-Duitsland, waar al jaren een rusti ge loon- en prijsontwikkeling is. De heer Van Eibergen, voorzitter van het C.N.V., zei dat wij gezamenlijk de spiraalwer king van lonen en prijzen tot stilstand moeten brengen. Werkgevers, werknemers en regering zijn het er dus over eens dat het mis gaat met onze economie als wij zo door gaan. Ongetwijfeld houdt dat een belofte in voor de toekomst. Men denkt aan het introduceren van spaarloon. Dit zou een oplossing kunnen zijn wanneer het spaarloon wordt gezien als een extra, dat uit de winst wordt betaald en dus niet in de produktiekosten wordt opge nomen. Daarmee wordt nog eens dui delijk gemaakt dat het invoeren van een algemeen spaarloon een belasting van de kostprijs van de produktcn betekent. Wanneer alleen de zeer winstgevende bedrijfstakken extra uitkeringen boven het loon geven, is er kans dat de lands- economie er niet teveel repercussies van ondervindt. Bovendien kan men dan dat deel van het bedrijfsleven vrijwaren van kostenstijging dat dit niet kan verdragen. Vanzelfsprekend betekent dit wel een verscherping van sociale verschillen maar geen economische en sociale winst is bereikbaar zonder een dito offer.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1