Voor u tot f 10.000,- woningkrediet voor keuken of andere vernieuwingen in of aan uw huis Wegens enorm succes voortzetting Speciale winteraanbieding B&O BEO MA STER 1000 een volledig getremsistoviseerde combi natie van Hl-Fl-stereo versterker met FM-radio m MAZDA M. TIJSSEIN EEN NIEUWE FASE IN WEST DUITSLAND de bank waar ook zich thuis voelt SSSS&SI Slechts enkele exemplaren van deze fantastische stereo radio/versterker in palissander, van 985- nu f 795.- „DE GOUDEN SNAAR" Gas-Servlce-DienstSoest' MANOEUVRES REIZEN NAAR HET Unie van vrouwelijke Vrijwilligers Garage ,DE SOESTER' Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 19 maart a.s. l\ oc/ioem«&er 600 kinderen legden verkeersexamen af Rouw- en Irouwkleding 4.o!aEtg de voorraad strekt WAARBORG VOOR KWALITEIT Steenhofffttraat 15, telefoon 2132 Gewonde bij aanrijding Vele hardrijders op Amer sfoortsest raa 1 RUYS&CO VRIJDAG 14 MA ART 1969 De afdeling Soest van de U.V.V. heeft maandag jl. in het Oranje-Hotel haar jaarvergadering gehouden. De voorzitster, mevrouw Van Ginkel, verwelkomde in haar openingswoord de vele aanwezigen, in het bijzonder de ere-presidente, mevrouw Bentinck, het h ofdbestuurslid voor de provincie Utrecht, mevrouw Wijnbeek, en het erelid der afdeling, mevrom Kruik Eveneens sprak zij haar waardering uit voor de belangstelling van de zijde van de pers, die door verslagen en aankon digingen meer bekendheid geven aan het U.V.V.-werk. Na het voorlezen van de notulen van de vorige jaarvergadering kwam het vrij willige werk in het ziekenhuis Zonne gloren ter sprake. Dit werk loopt nu bijna drie jaar zonder onderbreking voor vakanties en voor huisvrouwen moeilijk vrij te maken dagen in decem ber. Drie dagen per week gaan telkens drie dames aan het werk, dat bestaat uit het verzorgen van de bloemen en het klaarmaken van hei fruit. Me vrouw Oranje regelt dit werk en stelt daarvoor elke maand op de z.g. kon- taktmiddagen een werkrooster samen. Een verblijdend aantal nieuwe mede werkers heeft zich voor deze dankbare taak aangemeld. De werklijsten voor de sociëteiten kon den eveneens worden samengestled. Ook voor de ontspanningsmiddag op 13 maart, waarvoor een grote belangstel ling gezien de ervaring mag worden ge rekend, werden de werkzaamheden ver deeld. Het jaarverslag over 1968 werd rond gebracht aan alle leden en donateurs. He' hoefde dus niet te worden voorge lezen. Wel sprak mevrouw Van Ginkel een woord van dank aan het ad~es van de samenstelster, mevrouw Wessels Boer, en aan het echtpaar Marrée van Instituut «Praktum voor de keurige ver zorging. Het hoofdbestuurslid stelde er prijs op dit nog eens te onderstrepen; zij maakte van de gelegenheid gebruik erop te wijzen dat het aanbeveling ver dient een basis-cursus voor nieuwe me dewerksters te houden, opdat zij geheel op de hoogte komen van organisaties en werkwijze van de landelijke U.V.V., die in bijna 100 plaatsen een afdeling heeft Uit het financieel overzicht van de pen- ningmeesteresse bleek er over het ver slagjaar een tekort te* zijn. Met erkente- vanaf 6895.— incl. B.T.W. Ofl. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest MEDEWERKING AAN SCHOLEN Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel' te Soest ver zoekt medewerking, voor het aanbren gen van nieuwe dakpannen en daarme de verband houdende voorzieningen voor de onder dat bestuur staande school voor g.l.o. de Groen van Prinsterer- school, alhier. De totale kosten worden geraamd op ca. 8.000,De normale levensduur van dakpannen kan op 35 40 jaar worden geschat en aangezi de feitelijke levens duur 17 a 18 jaar is geweest, stellen B. en W. voor een vergoeding van t 4850,te verstrekken. VERKOOP GltOND Dc N.V. C. Koks-Gesto, Neuweg 16 te Hilversum, heeft verzocht een stuk grond ter grootte van pl.m. 3350 m2. ge legen aan de Industrieweg te Soest, te mogen kopen. B. en W. hebben tegen verkoop geen bezwaar en stellen voor tot verkoop over te gaan voor f 92 500.-. H. A. Menning. Spuit- en Moffelinrich- i:ng N.V te Soest, heeft verzocht een perceel grond ter grootte van pl.m. GOOO m2, gelegen aan de Industrieweg te Soe_t, te mogen hopei B. en W. hebben tegen verkoop voor een bedrag van 240.000.geen be zwaar. PACHTONTBINDING. De heer W. de Kruijff, is bereid ten behoeve van de gemeente Soest als pachter afstand te doen van een per ceel grond, belegen nabij de Eigen domweg. De heer W. de Kruijff zal hiervoor een vrgoeding ontvangen van ƒ7.300. GEEN VERKOOP VAN PREMIE- EN ONINGWETWONINGEN. Uit het voorstel van B. en W. blijkt, dat het college niet bereid is tot ver koop over te gaan van het gemeente lijk bezit aan premie- cn woningwet woningen en stelt voor degenen, die een verzoek hebben gedaan, dienovereen komstig te verrichten UVM'RALE VERWARMING IN 7ES WONINGWETWON INGEN. Het betreft de aanleg van Centrale verwarming in zes woningwetwoningen ten behoeve van werknemers van het Paleis. De mogelijkheid hiertoe v'oor een rede lijke prijs .'3000.per woning is nog aanwezig De huur zal door deze aan leg mei pl -n. 25,— per maand tot 150;per maand worden verhoogd. O \RANTI1C AANVULLENDE GELDLENING t.b.v. OE STICHTING DORPSHUIS TE SOESTERBERG, 4 SM F DL KREDIET VOOR GE SCHENK. 13. en W. stielen voor aan het in aan bouw zijnde Dorpshuis te Soesterberg t.z.t. een passend geschenk aan te bie den en vragen hiervoor een krediet van 24.509. Bovendien zijn dc geraamde stichtings- kosten door diverse oorzaken dusdanig gestegen, dat Vt hestuu- van het Dorps huis nog een gledlening van 60.000, dient aar, te trekken. De gemeente zal echter de tijdige betaling van aflossing en rente moeten garanderen. KREDIET VOOR UITBREIDING VAN HET GASDISTRÏBUTIENET Een aantal factoren, zoals de nieuw bouw ir. het Soesterveen. de verande ring van wegprofielen en de grote vraag naar aardgas noopt de gemeente over te gaan tot het aanpassen van hel gasdistributienet. De geraamde kosten bedragen ƒ800.000,- en B. en W. stellen v r een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. lijkheid werd subsidie van de gemeente ontvangen De kascommissie bestaande uit de da mes Ten Berge en Hogendoorn bevond de financiële administratie van de ver eniging en de beide sociëteiten geheel in orde. De nieuwe kascommissie zal be staan uit de dames Hoogendoorn en Van Weering. Intussen waren twee leden van het be stuur van de Stichting Ned. Vrienden van de S.O.S.-kinderdorpen aangekomen. Na de pauze kreeg eerst mevrouw dr. ir. Y. Meyer-Praxmarer het woo J om iets te vertellen over de totstandkoming van deze dorpen. Het was Hermann Gmeiner, Oostenrijker, die begaan was met het lot van de vele oorlogswezen na de tweede wereldoorlog, die de ba sis gelegd heeft en nog de bezielende inspirator is voor het oprichten van kinderdorpen. Het is nl. al lang bekend, dat kinderen in tehuizen zich langzamer ontwikkelen dan in een harmonisch ge zin. Om hieraan tegemoet te komen richtte hij een huis in voor een klein aantal weeskinderen met aan het hoofd een alleenstaande vrouw, die de plaats van de moeder inneemt en ook zo door de kinderen genoemd wordt. Kinderen uit één gezin kunnen bij elkaar blijven, omdat Gmeiner eveneens opmerkte, dat kinderen al heel jong verantwoordelijk heid hebben voor hun broertje of zusje. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 O De Soester politie heeft deze week op negentien scholen in Soest en Soester berg het schriftelijk verkeersexamen af genomen. In totaal zeshonderd leerlin gen van de zesde klassen der lagere scholen hebben hieraan deelgenomen. De resultaten zullen waarschijnlijk in de loop van de volgende week bekend worden gemaakt. Het praktisch gedeelte volgt in de loop van het voorjaar. Deze kinderen gaan naar een gewone school, waardoor ze ook aan gewone vriendschapsbanden toekomen. Dit werk sloeg geweldig aan. Het bleef niet bij één huis op één plaats, er zijn nu al tientallen van deze S.O S.ykinderdorpen in Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Zuid-Amerika. Korea, Vietnam Al deze dorpen starten met partikuliere middelen. Pas later wordt indien nodig sabsidie aan de overheid gevraagd. Over de hele wereld dragen mensen voor dit werk bij, hetgeen op verschillende ma nieren kan gebeuren. Men kan toetre den tot de vrienden van de S.O.S.-kin derdorpen, men gaat een peetouderschap aan voor een bepaald kind in een be paald land en men kan zo maar iets bijdragen. Het peetouderschap wordt momenteel door verschillende scholen, o.a. het Lyceum in Buitenveldert en een lagere school in een fries dorpje, uit geoefend, terwijl ook verschillende ver enigingen zo'n peetouderschap hebben aangegaan. Na de boeiende causerie van mevrouw Meyer kreeg de röntgenoloog, dr. Off- ner, gelegenheid zijn kleurenfilm van enkele Europese S.O.S.-kinderdorpen te tonen. Het was een hartverwarmend ge zicht, dat kinderen die al zoveel ellende in de vroegste jeugd moesten meema ken, weer wat geluk en vrolijkheid kre gen in zo'n dorp. De aanwezigen vroegen zich natuurlijk meteen af: wat kunnen wij doen? Om te beginnen een gift voor dit mooie werk en de toezegging van meer. Mevrouw Van Ginkel dankte tot slot. mevr. Meyer en dr. Offner voor hun boeiende voordracht onder aanbieding van een enveloppe met inhou voor het werk. Zij dankte de vele aanwezigen voor hun warme belangstelling en daad werkelijke hulp. Laanstraaf 55 Telefoon 27S3. De bondsrepubliek heeft voor het eerst een sociaal-democratisch staatshoofd nu Gustav Heinemann in een nek-aan-nek- race Gerhard Schröder van de C.D.U. klopte bij de presidentsverkiezingen in Berlijn. Men kan zeggen dat het presi dentschap niet veel te betekenen heeft in Bonn, waar kabinet en parlement de eigenlijke machtsfactoren zijn. En dat is ook zo, al moet men niet onderschatten welke invloed de Bundesprasident door zijn persoonlijk prestige kan uitoefenen. De huidige ambtsdrager Lübke is daar van bepaald geen voorbeeld zijn stom miteiten zijn herhaaldelijk onderwerp ge weest van beledigende spot maar dat het ook heel anders kon, bewees diens voorganger Theodor Heuss meermalen. De persoon van Heinemann, thans mi nister van justitie, is zeker een zeer res pectabele. In de politiek na de oorlog begonnen onder Adenauer als C.D.U.-er. trad hij af uit protest tegen het begin van de aansluiting van Bonn bij de N.A.V.O., waardoor naar zijn mening de kansen op hereniging overboord waren gegooid. Een destijds niet unieke gedachte, maar uniek was wel hoe hij er de konsekwen- ties van trok. ook al kostte het hem op de duur zijn baan als directeur van een groot staalconcern en zijn functies in de Evangelische Kirche. Via de Gesamtdeutschen Partei, die een flop werd, belandde Heinemann bij de S.P.D.. de partij waarin hij het meest van zijn persoonlijke idealen hervond in de praktijk der politiek. Dat die idealen voor hem zwaar wegen heeft hij steeds duidelijk gemaakt, zodat ook de minste nazi-smetten bij. hem ontbreken zoals bijvoorbeeld bij zijn tegenstander Schrö der minder het geval was: die was ten slotte nog eens N.S.D.A.P.-lid. al zou het onrechtvaardig zijn hem daarover te hard te vallen omdat hij niet schroomde met oen volgens Hitiers rassenwetten niet-Arische vrouw te trouwen, wat hij bezuurde door de ongunst van de over heid. Een ander belangrijk aspect aan Heine- manns verkiezing is. dat die slechts mo gelijk werd doordat de meeste liberalen in de Bundesversammlung voor hem en niet voor Schröder stemden. Dat bete kent dat tussen de liberale F.D.P. en de S.D.P. een toenadering tot stand is ge komen die mogelijk ook nog eens leidt tot een coalitiekabinet van liberalen en socialisten. Dat maakt nu al de positie van de S.P.D. in de regeringscoalitie sterker, maar het heeft in het algemeen wel een zegenrijke invloed op de Duitse politiek. - - De mogelijkheid van deze coalitie bete kent dat eigenlijk voor het eerst een al ternatief bestaat voor een regering waar in de C.D.U. de toon aangeeft. De oppo sitie die door de overwegende positie van de C.D.U. eigenlijk gereduceerd was tot alleen maar wat pruttelen, kan nu serieus een alternatief ook voor een ka binet bieden. En als iets tot dusver de Duitse politiek verziekte was het wel dat er juist geen andere regering mogelijk was dan een met de C.D.U. Dat daarmee gelijk met Heinemanns verkiezing een eind is ge komen. is misschien nog wel het beste resultaat van de Berlijnse vergadering en een dat opweegt tegen alle pesterij tjes uit het oosten waarmee dit gebeuren is begeleid. U hoeft de in-of uitwendige vernieuwing van uw huis niet langer uit te stellen. Die moderne keuken bijvoorbeeld kan er nü komen.Met stalen aanrecht, praktische kastjes, solide vloer etc.etc. Dank zij het NMB-woningkrediet krijgt u daarvoor meteen contant geld in handen. Van 2.000,-A tot ƒ10.000,-,die u in maximaal 96 maanden op gunstige voorwaarden mag aflossen (60 maanden bij 2.000,- tot 4.000,-). Voorbeeld: ƒ3.000,- in handen, betaling in 1 60 x 61,91. Of: 10.000,- in handen, beta ling in 96 x 145,21. Voor u bovendien per soonlijke service.Stap maar binnen bij het^ dichtstbijzijnde NMB-kantoor. En ervaar hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt. Persoonlijke service is meer dan een mooi woord bij de NMB. Mej. C. M. de Jonge kantoor Goes NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Soest; van. Weedestraat 11. KLOK VOORUIT? - Rond de jaren '40 werd het tot dan gebruikelijke verande ren van zomer- en wintertijd, na be sprekingen op regeringsniveau, opgehe ven. Nu dacht ik dat op dat moment de klok werd vooruit gezet, met 20 of 40 minuten. Familieleden zijn het echter niet met mij eens. Hoe is een en ander precies verlopen? Antwoord: Nederland kende tot medio mei 1940 de zogenaamde Amsterdamse tijd. Dit was de tijd van de meridiaan van de as van de Westertoren te Am sterdam. Deze tijd verschilde 20 minu- Sm, ten (plus) met de tijd van de meridiaan van Greenwich die b.v. ook in België gold. De Duitsers dwongen ons de tijd te rekenen volgens middeleuropese tijd (die ook in Duitsland gold). Deze tijd verschilt één uur plus met Greenwich- tijd. Wij moesten de klok dus veertig (60 min 20) minuten vooruit zetten. Aangezien de Duitsers meteen zomer tijd verlangden, kwam er nog eens één uur bovenop. Verschil dus één uur en veertig minuten. Toen wij na dc oorlog de zomertijd afschaften, bleef het netto verschil dus veertig minuten vergeleken bij vroeger. BOMMENWERPERS. - Werden er in de Eerste Weresldoorlog al bommen werpers gebruikt door de oorlogvoeren de landen of bestonden die toen nog niet? Antwoord: Voor een goed begrip over de toestand van de luchtvaart in de eerste wereldoorlog wijzen wij er op dat het eerst bruikbare vliegtuigje van de gebroeders Orville ?n Wilbur Wright zijn eerste vlucht maakte op 17 decem ber 1903. maar dat men vele jaren niet verder kwam dan wat luchtsprongen. Pas in 1909 werd een behoorlijke vlucht over het Kauaal gemaakt (door Blériot). In de eerste wereldoorlog werd o.a. door Duitsers en Fransen éénpersoons vliegtuigjes gebruikt hoofdzakelijk ter verkenning van de vijandelijke stellin gen in de nabijheid. In de oorlogsjaren werden dc vliegtui gen wel belangrijk verbeterd en maakte men ook een speciale bommenwerper, maar dan uitsluitend voor incidentele aanvallen op een doel achter het front. De eerste bombardementsgolf kent men alleen van de Duitse zeppelins, die Lon den hebben gebombardeerd en daar de nodige schade aanrichtten VERVROEGD PENSIOEN. - Kan een gemeente-ambtenaar met vervroegd pen sioen zijn wettige echtgenote uitsluitend of alsnog doen uitsluiten van rechten op weduwenpensioen bij zijn overlijden? Zo ja, om welke reden? Indien een ge pensioneerd ambtenaar in de periode waarin hij zijn pensioen krijgt gaat scheiden en weer hertrouwen, blijft dan zijn eerste echtgenote recht hebben op weduwenpensioen Antwoord: Na pensionering kan een ambtenaar op generlei wijze de rechten van zijn echtgenote op eventueel we duwenpensioen aantasten, tenzij het hu welijk uitsluitend op verzoek van de man ontbonden is geworden. E. G. KERKHOF G AS-INSTALLATIES WATERLEIDING - SANITAIR LOOD EN ZINKWERKEN Wasautomaten Centrifugës Vaatwasmachines - Koelkas ten, Diepvriëskasten enz. 0 OUDE GRACHTJE 14a - SOEST TELEFOON 02155-4332 De plannen om dit jaar de manoeuvres van de Warschaupact-troepen te hou den in Roemenië geven alle reden tot ongerustheid. Ze vestigen weer eens de aandacht op de gecompliceerde situatie in het ge bied. dat vroeger al „de heksenketel van Europa" werd genoemd en daarbij ir de communistische wereld in het alge meen. Roemenië was, eerder nog dan in Tsje- cho-Slowakije, een zorgenkind van dc „Comecon" de communistisch tegenhan ger van de E.E.G.. die niet bepaald een florissant leven leidt. Ook daar wil men uit onder de Russi sche (vooral economisch) druk, maar de Russen zijn bang een vinger te geven, omdat het hun wel eens de hele hand zou kunnen kosten. Waartoe die vrees hen drijft, heeft men in Tsjecho-Slowaije kunnen ervaren. Nu men in Moskou plannen maakt om de manoeuvres van het Warschaupact in Roemenië te gaan houden, is men in Boekarest bang, dat de bondgenoten wel eens zouden kunnen blijven als bezetters. Bezorgd is ook Tito. al van jaren her een afvallige, die zich weliswaar inder tijd weer met Moskou heeft verzoend maar de Russen toch in het donker niet vertrouwt. Hij heeft al aan ieder, die het maar horen wil, verteld dat men in Joego slavië bepaald niet van plan is het vooz-beeld van de Tsjechen te volgen. „Tito", die als Josip Broz intrad in de partisanenbeweging, daar zijn bijnaam „Tito" verwierf en tenslotte de mach tigste man van Joegoslavië werd. kan de militaire konsekwenties van een Rus sische aanvalspoging wel bekijken en vertrouwt, dat de Russen 't niet makke lijker zullen krijgen dan indertijd <3e Duitsers. Anderzijds zijn de Russen ook niet ge lukkig met de repercussies, die hun op treden in Tsjecho-Slowakije heeft op geroepen, te weten de scherpe kritiek van de Westeuropese communisten en een nog dieper ingrijpende verdeeldheid tussen hun bondgenoten in het War schaupact. Verdeeldheid ooral de Oost-Duitsers (tenslotte toch: Duitsers) hebben het op de Balkan ver korven. Maar Oost-Duitsland en ook Polen voelen zich alleen veilig onder Ruslands hoede en zijn daarom trouw* vazallen. Op de Balkan blijft alleen Bulgarije tot nu toe akelig trouw aan de richtlijnen uit Moskou. De Hongaren lijken erf tam, maar lijden óók niet aan geheu genverlies! De Roemenen verdenken de Bulgaren ervan, dat ze op aanstoken van Rusland zullen beginnen moeilijkheden te maken m Macedonië. Dat zou Rusland tot in grijpen kunnen „noodzaken" en dan heeft Moskou zijn voorwendsel. Het is bepaald geen koek en ei. daar in de Balkan? De Russen hebben echter niet alleen zorgen aan hun westelijke grenzen. Zij hebben momenteel een machtige en gevaarlijke vijand in de rug. het China van Mao. dat momenteel in Albanië *.s een tot de tanden gewapend filiaal in te richten. Men zit op hoog niveau in deze brij ta roeren. China schijnt iets milder tegen over Amerika, om daarmee de Russen het land in te jagen. Rusland op zijn beurt wil Amerika ook niet geheel van zich vervreemden, om op die manier dc Chinezen in toom te houden. Het grote communistische congres, dat m Mei moet worden gehouden en al eens is verschoven, komt snel nader. Ru-land wil daar een steun in de ruc krijgen en niet voor heel de wereld in ge' reke worden gesteld! Het enige, waarop Rusland momenteel kan bouwen, is de eigen kracht, te we ten de militaire kracht. Die heeft in Hongarije het pleit be slecht. die heeft in Tsjecho-Solwakije een (althans voorlopig) succes behaald. Misschien zal men het ook in Roemenie proberen. Maar dat is toch een kortzichtige rede nering. Want men mag het deksel nog zo krach tig op de pan drukken, als het daar binnen blijft koken, heeft men kans. ~aal S dc hele zaak de luch* in Het arrogante optreden van Moskou Is een rookscherm, waar achter tal van zorgen en problemen schuil gaan. Dat is echter voor ons geen troost. Want ,ee" si,uatie kan leiden tol ondoordacht optreden, waarvan de Ge volgen niet te overzien zijn. Bij een verkeersongeval op dc hoek van de Albcrt Cuyplaan en de Dahvcg is 'nsdag één persoon gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde, toen de 63-jarige automobiliste mevr. A. M. D. H. uit Zeist op de kruising geen voorrang verleende aan de 69-jarige H. E. van S. uit Amersfoort. Een naast mevr D. gezeten inwoonster van Soest, de 44- jarige mevr. J. H. V raakte gewond aan haar rug. Zij is per ziekenauto overgebracht naar het zikeenhuis Zon negloren, waar zij ook is opgenomen. Beide auto's raakten bij de botsing zwaar beschadigd. Afgelopen maandag heeft de Soester politie enkele uren lang de snelheid van de automobilisten op de Amers- foortsestraat in Soesterberg gecontro leerd. Er werden in totaal 23 bekeurin gen uitgedeeld aan mensen, die harder reden dan zeventig kilometer per uur. De snelheden liepen tot. 120 km per uur. Dat was een Duitser, die onder Amers foort ook al enkele overtredingen had begaan. Hij overschr. _cl daar ondermeer de ononderbroken streep, haalde rechts in en reed door een rood stoplicht. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a VVV-gehouw) telefoon 6571.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5