Soest toen - Soest nu Dinsdag 18 maart 1969 48c jaargang n<r- 22 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Wijkgebouw ,,De vangrail" door burgemeester geopend Amerikaan in douchecel bewusteloos geraakt Jongetje bij oversteken aangereden Drie personen gewond bij ongeval op de Nieuweweg Het oog gericht op De Gaulle of de chaos P.V.O. gaf goed donatursconcert Turk met hand onder pers Bromfietser gewond bij botsing met auto SOESTERftVOÜRANT Abonnement per kwartaal f 3,50, per post 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft zaterdag aan de Beetzlaan het nieuwe (en tevens eerste) jeugdgebouw „De, vangrail" van de Stichting Jeugd zorg Soest geopend. In een druilerige regen en een temperatuur, die de be zoekers en het aanwezige muziekkorps duidelijk onwelgevallig was, onthulde de burgemeester door het terzijde schui ven van een gordijn de naam van het jeugdhuis, waarover voordien al het no dige was gezegd tijdens een bijeenkomst in het wijkgebouw bij de Emmakerk aan de Regentesselaan De heer S. C. van der Steen, voorzitter van de Stichting Jeugdzorg Soest zei onder meer, dat de aanwezigheid van zoveel (een volle zaal) belangstellingen getuigt van het feit, dat de jeugd een warm hart wordt toegedragen. „Er wordt veel over de jeugd gesproken en er zijn inderdaad jeugdproblemen, die men steeds in forums, hearings, verga deringen e.d. aan de orde gesteld ziet en hoort. Drie jaar geleden was er iemand in Soest, die zed, dat het alle maal wel erg leuk is om er over te pra ten, maar dat men voor hetzelfde geld wat zou kunnen doen". Dat is dan ook gebeurd. Mevr. Heuzeveldt ging alleen aan het werk, begon besprekingen met de burgemeester, keek uit naar een ge schikt terrein, schakelde de kerkelijke instanties in en wist velen dermate te inspireren, dat zij weldra de verlangde steun kreeg en de plannen door een stichting verder werden voorbereid en uitgewerkt. „De stichting heeft een paar veelbewo gen jaren achter de rug, met talrijke emotionele, maar ook zeer leerzame er- Terwjjl de regen probeerde roet in het eten te gooien, verzorgden de allerjong ste leden van de „Vangrail" een muzi kale uitnodiging, waarin overduidelijk werd uiteengezet wat er in het nieuwe clubhuis viel te bewonderen cn voor wie het werd neergezet. varingen", herinnerde de heer v. d. Steen zich. Hij zei, dat mej. F. Bosma nu de taak krijgt om de gedachten om trent het jeugdwerk, dat de stichtingen de daarin samenwerkende kerkelijke gr. openingen hebben, in de praktijk te brengen. „De vangrail" is een jeugd honk op levensbeschouwelijke grond slag. Maar waarin komt dat tot uit drukking? Niet in een non-stop cate chisatie, het bijbellezen tijdens het fi guurzagen of het verplicht psalmzingen onder het biljarten. Het levensbeschou welijke van De Vangrail moet blijken uit de persoonlijke gesprekken, aan de bar, op de rand van het biljart of waar dan ook. De mensen, die hier contact hebben met de kinderen, zullen iets van hun levensbeschouwing op de jon geren overbrengen", aldus de heer v. d. Steen. De heer v. d. Steen meende, dat het woord Vangrail wel zware verplichtin gen oplegt. „Het gebouw zou in feite „Het levensbeschouwelijke vangrailtje" moeten heten, maar dat is in de prak tijk te lastig. Een kind kan thuis nu eenmaal niet zeggen: „Moeder, ik ga na 't eten nog even naar 't levensbeschou welijke vangrailtje. Dat zou een beetje te gek worden", aldus de voorzitter van de Stichting Jeugdzorg Soest. Mensen, die eventueel met dezelfde plan nen mochten rondlopen als de stichting op het punt stond, te realiseren, gaf hij de raad, vóór het kopen van grond, het aanvragen van subsidies en bouwver gunningen en dergelijke eerst een naam voor het gebouw te bedenken. „Er is niets zo moeilijk als het bedenken van een naam, die zoveel mogelijk mensen voldoet. „De vangrail" is tenslotte toch op min of meer democratische wijze ge kozen", aldus de heer Van der Steen. Ten aanzien van de (symbolische) be tekenis van de naam zei hij: „De jeugd weet zich omgeven door vangrails, die haar in goede banen moeten houden: op school, in het gezin en nu ook bij ons. Er zal een goede wisselwerking Door het wegtrekken van een gordün, waarbij de wind de lachende derde was, opende de burgemeester zaterdagmorgen het clubgebouw „De Vangrail" aan de Beetzlaan, naast het P.V.O.-gebouw. financiën permanent zorgen baren, was de burgemeester verheugd over de me dedeling, dat nu reeds wordt gedacht aan de oprichting van een tweede jeugd gebouw. Namens de Kerkeraad van de Gerefor meerde Gemeente Soestdijk sprak ds G. Wegens gebrek aan zuurstof is zater dag in zijn woning de Amerikaan S. bewusteloos geraakt.. Hij is door de ziekenauto in allerijl naar het zieken huis gebracht. In de afgesloten douche ruimte stond een gasgeiser te branden. Er was geen toevoer van zuurstof. Door het gasbedrijf is een onderzoek inge steld. Bij het oversteken van de Soesterberg- sestraat, ter hoogte van de Vondellaan, is zaterdagmiddag het 7-jarige jongetje A. A. S. van de Hildebrandlaan door een passerende auto, bestuurd door de 57-jarige employé P. J. S. uit Soest, aangereden. De heer S. remde nog zeer krachtig af, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het jongetje raak te slechts licht gewond. Bij een ongeluk op de Nieuweweg zijn zondagavond drie personen gewond ge raakt. Twee hunner moesten in Zonne gloren worden opgenomen. Het onge luk gebuerde, toen de 18-jarige tim merman H. B. uit Amsterdam volgens zijn verklaring werd verblind door een tegenligger en tegen een rechts van de weg staande boom botste. De bestuurder en een tweede inzittende, de 17-jarige steigerbouwer W. O., eveneens uit Am sterdam, raakten gewond. B. werd aan het hoofd gewond. Hij verloor boven dien vijf tanden. O. liep een hersen schudding op. Beiden zijn naar Zonne gloren gebracht. Een derde inzittende, het 14-jarige meisje Y. v. d. B. uit Soest, werd slechts licht gewond en kon naar huis worden gebracht. moeten zijn tussen de vangrails, die het gezin en de school vormen en die wij proberen te zijn". De heer v. d. Steen zei voorts, dat dankzij een rijkssubsidie het de Stich ting mede mogelijk is gemaakt, de eers te jaren het werk op verantwoorde wij ze te verrichten. Tenslotte kondigde de voorzitter reeds „snode plannen aan voor een tweede jeugdhuis, waaraan in déze explosieve gemeente nu reeds dringend behoefte bestaat". Dit tweede jeugdhuis zal t.z.t. in het Soesterveen worden ge bouwd, wanneer althans de vereiste me dewerking daarvoor wordt verkregen. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck meende, dat er alle reden was voor een feestelijk gevoel, „omdat nu is gereali seerd, wat U enkele jaren geleden nog min of meer vaag voor ogen stond". Hij vond het wel nuttig, dat de gemeente ten aanzien van de uitvoering der plan nen hier en daar vertragend heeft ge werkt. „Daardoor hebben zowel het stichtings- als gemeentebestuur zich nog eens nader op de plannen kunnen be zinnen. Het resultaat is nu een bredere opzet. De tegenwoordige tijd brengt nu eenmaal met zich mee, dat men in rui mere verbanden moet gaan denken en leven. Beide partijen hebben iets van hun eigen autonomie afgestaan om cp die wijze tot een grotere en doelmatiger opzet te komen. Ook de interkerkerlij- ke samenwerking in het stichtingsbe stuur heeft tot gevolg gehad, dat men iets van het zeer eigene heeft moeten afstaan., maar het is gedaan in het be lang van de jeugd. De jeugd heeft een zeer fijn instinct voor wat echt en waar is en voor wat schijn en onwaarachtig. De jeugd is niet geïnteresseerd in de tails en verfijningen. Een samenwerking op bredere basis spreekt de jongeren veel meer aan", aldus de burgemeester, die daarbij zijn dankbaarheid toonde voor het offer, dat de verschillende par tijen in het stichtingsbestuur daarvoor toch wel hebben moeten brengen. De burgemeester vond de naam van een goede smaak getuigen. Het geeft z.i. kort en duidelijk weer, dat de jeugd in het nieuwe gebouw haar begrenzing en beschutting kan vinden, die zij nodig heeft. Ondanks het feit, dat de gemeentelijke Rang zijn bewondering uit voor wat door Gereformeerde en Hervormde ker ken tot stand is gebracht door de stich ting (waarvan hij overigens zelf deel uitmaakt). „Deze feestelijke dag bete kent overigens geen eindpunt; wel een mijlpaal, op de lange weg waarheen de stichting geen enkele moeilijkheid be spaard is gebleven", aldus ds. Rang, die moest bekennen, dat de Gereformeerde Kerk aanvankelijk wel met enige schroom de plannen benaderde. Dat vloeit nu eenmaal voort uit de onbe kendheid met iets nieuws. „De groot ste bewondering had de predikant ech ter voor het enorme geduld en optimis me, dat het stichtingsbestuur ondanks vele tegensalgen behield. Hij meende, dat de lijfspreuk van de harmonie P.V.O., dat op enkele meters afstand van het jeugdgebouw het eigen home heeft, ook van toepassing is ge weest op het stichtingsbestuur: patien- ta vincit omnia; geduld overwint alle dingen. Maar wellicht nog meer heeft het bestuur zich laten leiden door de gedachte, dat het geloof alle dingen overwint. Namens de kerkeraad bood ds. Rang het bestuur een klok aan. Ook de heer Klören, die sprak als oud- Soester en als vertegenwoordiger van hét Ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, toonde vooral grote bewondering voor de wijze, waar- fi de verschillende kerkelijke groepe ringen elkaar hebben gevonden. De eerste zorg zal volgens de heer Klören zijn het veilig stellen van de toegezegde rijkssubsidie middels een sluitende ex ploitatie. „Want uiteindelijk willen we toch resultaten zien. Mooie plannen sub sidiëren we niet", zo zei hij. Ds. K. van Liere sprak tenslotte namens de kerkeraad van de (hervormde) wijk- gemeente Soestdijk. Hij constateerde, dat Soest wat betreft onderkomens voor de jeugd niet erg rijk bedeeld is. Hij sprak de wens uit, dat in „De Vang rail" niet alleen ontspanning wordt ge boden, maar de jeugd ook iets mee krijgt, wat zijn waarde houdt. Hij bood de heer v. d. Steen daarom een bijbel aan. De toespraken werden afgewisseld door het kinderkoor „De Schellebellen" on der leiding van mej. Paula van Alpen, die aan de hand van een aantal Neder landse en buitenlandse liedjes en kol derliedjes van Toon Hermans voor een bijzonder aangename en geapprecieerde afwisseling zorgde. Per bus werd het omvangrijke gezel schap, waaronder de wethouders J. v. d. Arend en K. de Haan, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, vertegenwoordigers van kerkelijke organisaties en velen, die op enigerlei wijzeaan de totstandko ming van het jeugdhuis hebben meege werkt, tenslotte naar het nieuwe jeugd huis gebracht, waar een kleumende har monie P.V.O. klaar, stond om in de sombere regen nog wat vrolijke klan ken over het gezelschap uit te strooien. Na de officiële handeling van de burge meester werd het gebouw door een kinderkoortje „ingezongen", waarna tot bezichtiging kon worden overgegaan „De vangrail" is bedoeld voor de jeugd van 7 tot 17 jaar, ofschoon het in de bedoeling ligt om deze leeftijdsgrens in de toekomst naar boven te verruimen. Tijdens' de bezichtiging van het gebouw bood de heer v. d. Brink namens de diaconie een platenspeler aan. Generaal De Gaulle heeft de Fransen weer eens gewaarschuwdze moeten kiezen tussen de vooruitgang die hij be lichaamt of de met minachting beschre ven krachten van de chaos die de gaul listische republiek willen laten vallen om iets te stichten wat de Fransen vrij heid zou kosten. Zwaarder kon hij het ook niet dramatiseren: het was een nieuw appèl aan de angst van vele bur gers van Frankrijk voor allerhande ob scure linkse ondernemingen. En er is alle reden om aan te nemen dat De Gaulle er succes mee heeft. Formeel kondigde hij nu zijn referendum aan dat gaat over hervorming van de senaat en enige regionale zelfstandigheden, maar dat zijn onderwerpen die zeker nu maar matige belangstelling en ook maar matig belang hebben. Wat wel heftig aan de order is was de sociale vrede in het land waar de vakbeweging als waar schuwing van zijn kant een eendags- staking had gerealiseerd. Niet over de referendumvragen, maar over looneisen. En terwijl De Gaulle in zijn toespraak wees op de verrukking van de partici patie de inspraak zoals hij die ziet, blijft dat maar een vrij theoretisch punt. De prijsstijgingen van de laatste tijd voelt de Fransman echter in de praktijk veel heviger en dat verklaart waarom, ondanks de betrekkelijk geringe percen tages vakbondsleden, de staking wel een succes werd: de grieven leven en meer dan het participatie-ideaal. Het is ook een beetje absurd dat De Gaulle op een manier waarvan hij het patent schijnt te hebben honende min achting hoopte op die vakbonden als be dreigers van de republiek. Terwijl in feite juist de vakbonden zich angstvallig ver houden van de met zwarte vlaggen zwaaiende anarchistische studenten en zelfs wel met deze groepen op de vuist gingen. In zoverre is er weinig gelijke nis met de toestand van mei en juni vorig jaar. Waar de situatie wel enige overeenkomst vertoont is in de kapitaalsvlucht, die de Franse frank opnieuw een bedreigde munt maakt. Komt hierbij een echte grote staking, of moeten de bedrijven zich schikken in grote loonsverhogingen, dan bestaat inderdaad de kans dat De Gaulle gedwongen zal zijn toch nog over te gaan tot de devaluatie die hij vorig jaar met groot élan weigerde uit te voe ren. Een devaluatie ovrigens die de in dustrie minder erg zou vinden op econo mische gronden dan de generaal op over wegingen van prestige. KANTMAN De harmonie P.V.O. heeft afgelopen za terdagavond met jeugdorkest en tam- bourkorps een donateursuitvoering ge geven in het Sint Josephgebouw. Het is een goede uitvoering geworden, al leen door maar weinig belangstellenden (waaronder wel burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck) bijgewoond. Ook het jeugdorkest liet een behoorlijke indruk achter. Een nieuwe groep tamours gaf onder leiding van de heer Hoed een de monstratie van hoe het er op de lessen toegaat. Voorzitter K. Jaarsveld zei in zijn ope ningswoord, dat harmonie het zonder de steun van de donateurs, niet kan stellen, maar ook de leden zelf vormen een zeer belangrijke bron van inkoms ten. De leden brengen jaarlijks aan con tributie ongeveer 10.000,op, terwijl de donauteurs jaarlijks rond ƒ2500,in de la van de penningmeester brengen. De heer Jaarsveld wees op het in de wijde omtrek unieke jeugdorkest, al thans in de leeftijdsgroep, zoals P.V.O. er één heeft, namelijk van 8 tot 14 jaar. „Zulke jeugdorkesten moet meh met een kaarsje zoeken". Het jeugdorkest telt momenteel 33 leden. Het heeft echter nooit lang een constante bezetting, zo dat de heer Jaarsveld zei, dat men van dit orkest ,wel leuke muziek mag ver wachten, maar dat men er anderzijds weer niet al te veel van moeten ver wachten. Ondanks dat is het erg mee gevallen. Het jeugdorkest vertoonde een harmonischer samenstelling dan enkele weken geleden °P de uitvoering van de Amersfoortse muziekschool. De num mers, die toen ten gehore werden ge bracht, stonden ook zaterdag op het repertoir. De vergelijking viel royaal in het voordeel van de laatste uitvoering uit, al was het jammer, dat het de keus niet op. wat melodischer en iets klankrijker stukjes had laten vallen. In een laatste nummer bewees het jeugd orkest, dat toch wel aan te kunnen. Het slotnummer, een pittige en melodierijke mars met wat meer afwisseling in de instrumenten, bewees, dat het jeugd orkest toch tot een heel redelijk niveau kari komen. De eigenlijke harmonie bestaande uit 37 muzikanten, kwam zeer verrassend voor de dag; niet alleen met een veelzijdig repertoir, dat de toehoorder de beste indruk kon geven van het muzikaal kunnen van de harmonie, maar ook met een in vergelijking tot nog maar enkele jaren geleden zeer behoorlijke kwaliteit. Onder meer speelde P.V.O. de ouver ture „Levet Scone" van Mathieu Max, een nogal modern stuk, dat bijzonder ho^> eisen aan de muzikanten stelt. Behoudens enkele kleine schoonheids foutjes bleek P.V.O. zeer goed op te kunnen tegen dit moeilijke en gecom pliceerde werk, dat wel als maatge vend voor het muzikale vermogen van de 71-jarige harmonie mag worden be schouwd. Uiteraard ontbrak een mars (Hudsonmars) niet op het programma, maar P.V.O. waagde zich daarnaast ook met succes aan een ballet-suite (Zemire et Azor), een Spaanse paso doble en een selectie uit de musical Oklahoma. De heer Hoed presenteerde met klap- en trommeloefeningen tenslotte een aan tal nieuwe tambour-pupillen, die de vaste kern van zeven jongens en meis jes moeten gaan aanvullen. Op Koning innedag hoopt, men ook de tambours in een nieuw uniform gestoken te hebben. De donateursavond, die komende za terdagavond in het Verenigingsgebouw zal worden herhaald, werd besloten met een bal, nog moderner muzikaal ver zorgd door het Top Night Sextet en The Rythm Rascals. Bij de Metaalwarenfabriek Medi (staat- meubelen) aan de Kostverlorenweg is vrijdagmiddag de 23-jarige Turkse gast arbeider Farhi Bas met zijn rechter hand onder een pers gekomen. Aanvan kelijk werd vermoed, dat zijn hele hand verbrijzeld was, maar bij nader onder zoek bleek, dat de man drie vingers, die volkomen verbrijzeld waren, zal moeten missen. Hij is opgenomen in Zonnegloren. De arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Bij een botsing met een auto op cta Soesterbergsestraat is donderdag de 57- jarige bromfietser G. S. uit. Sor^i ge wond geraakt. Hij verleende bij do Van Beuninj. .laan geen voorrang aan een auto, bestuurd door de 25-jarige H. A. W. S. uit Amersfoort. De bromfietser raakte aan zijn been gewond en mc.Jt naar Zonnegloren worden gebracht. Beide voertuigen raakten beschadigd. Te hoogte van het Soester Natuurbad kwamen even later nog een brom fiets en een auto met elkaar in bot sing. De 34-jarige t '^man G. J. van K. uit Soest wilde met zijn auto van af de Van Weerden Poelmanweg d< Paltz inrijden. Hij liet echter de door gang niet vrii voor He 18-jarige brom fietster mej. K. C. Zij liep bij de bot sing verwondingen op aan haar bo venbeen en is per E.H.B.O.-ziekenautu naar Zonnegloren overgebracht an daar opgenomen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1