Soest toen - Soest nu EUROPESE SAMENWERKING ST dei DE TENEN VAN DE MAMMOET GEEN INTERESSE Vrijdag 21 maart 1069 48c jaargang no. 23 a gave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie cu administratie Van Wcedcstraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 V.V.V .-nieuws Het oog gericht op een vierde ronde Liesbetli Veendorp voor 't Nut Politiebureau 4.4.4.4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Balk in schoorsteen vatte vlam Daders van inbraken gearresteerd Hond bijt 3 kippen dood Gebouw voor vreemdelingenverkeer niet meer te missen. Bromfietser aangereden Jaarvergadering Artishock SOESTERlJbaRANT ,50, per post f6,50 Ver.snhi Abonnement per kwartaal f3,50, per post f6,50 uil uwdridai J o,OU, per posi J b,DU l|., Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het door generaal De Gaulle in een ge sprek met de Britse ambassadeur ge opperde idee om tot een groter samen werkend Europa te komen dan dat van de zes E.E.G.-landen, heeft heel wat stof doen opwaaien. De Gaulle dacht dan aan 'n niet alleen economisch maar ook defensief en politiek samenwerkend Europa. Daar mocht dan ook Engeland in mee doen en met Frankrijk en west- Duitsland er de grondslagen voor leg gen. Met Italië zou er ook nog wel over gepraat worden, maar de Bene- luxlanden moesten maar aanvaarden wat de grote drie beslisten. De Gaulle ging er natuurlijk van uit, dat Frank rijk in dit groter Europa feitelijk de toon zou aangeven. Er zitten in het idee zeker wel goede punten Een bredere Europese samen werking op defensief en politiek ge bied is een sterkere noodzaak dan ve len momenteel wel willen aannemen, gezien de gebundelde krachten die zich aan de oostzijde van het "ijzeren gor dijn" bevinden en manifesteren. T wallig is het Frankrijk zelf geweest, dat in de vijftiger jaren de Europese Defensie Gemeenschap (toen van de zes) van de hand heeft gewezen, om dat ook toen al de conservatieve krach ten in het land niets van de eigen poli tieke zelfstandigheid wilden prijsgeven. Ook in het nieuwe idee van De Gaulle blijft dat het zwakke punt: de nationale onafhankelijkheid moet blijven bestaan. Dat wenst de generaal zo, omdat hij Frankrijks politieke inzicht wil hand haven en doen zegevieren. Zogenaamd blijven de anderen dan ook politiek on afhankelijk, maar hij wil zich bij voor baat van de (Franse) leiding van de ge meenschap verzekeren. Dat dit idee van die samenwerking op bredere basis nu weer door de Franse president geopperd werd, kom. onge twijfeld voort uit een zekere angst voor de groeiende kracht van west-Duits- land. De economisch <.o sterke en sta biele bondsrepubliek zou zich op den duur wel eens weer tot een onafhanke lijker macht op het Europese continent kunnen ontwikkelen. Dat zou dan gaan ten koste van de Franse leiding en ten koste van Frank rijks politieke aanzien, hetgeen voor de Fransen natuurlijk onverdraaglijk zou zij: Nu lijkt het de genaral goed om toch ook Engeland in de Europese politieke zaken te betrekken, want dit kan mede een tegenwicht vormen tegen de zelf bewustheid van de Duitsers. De samen werking moet dan een wat iooo«*c tuur vertonen dan waartoe de E.E.G. zich heeft ontwikkeld, want anders zou den Franse economische belangen door de toetreding van Engeland misschien teveel geschaad kunnen worden. De Gaulle verwachtte, dat het idee voor Engeland toch wel aanlokkelijk zou zijn omdat het land toch zo in de, zij het Hoera voor de Jeugdherbergen! Dit jaar wordt het 40-jarig bestaan ge vierd van de Nederlandse Jeugd-her- berg Centrale en natuurlijk is er nu ook feest in onze Soester Jeugdherberg „De Heidebloem". Alle jongelui, die lid zijn van de N.J.H.C. weten wel dat de „Heidebloem" te vinden is op het adres Bosstraat 16"18- u Op woensdag 26 maart is er, in het ka der van de „Open hof" een instuif van 10 tot 22 uur. Men verwacht dat alle N.J.H.C.-leden, die in Soest of omge ving wonen, een kijkje komen nemen. Zij mogen een vriend of vriendin, die wil kennismaken, meebrengen. Die krijgt dan een goede indruk van wat er zoal in een Jeugdherberg te beleven valt en hoe deze centrale werkt. Ook is het mogelijk, dat in groepsver band vnl. leerlingen van de scholen, onder leiding van onderwijzer of onder wijzeres deze „Open Hof" bezoeken en dit kan vanaf maandag 24 maart tot en met zaterdag 29 maart. Wel even opbellen nr. 2296, zodat men op de hoogte is van uw komst. Dit met het oog op een te grote stormloop op eenzelfde uur. Een beatavond zal tenslotte de feeste lijkheden besluiten op zaterdagavond de 29ste Ook deze avond mag men intro- ducé's meebrengen. Wij hopen, clat vele N.J.H.C.-leden hun enthousiasme door hun bezoek aan de jarige Jeugdherberg zullen laten blijken. Komt dus allen luisteren naar de beat- band MAYBE 5 uit Hillegom, die zater dagavond 29 maart zal optreden. En danhartelijk gefeliciteerd N.J.H.C.! Wij hopen, dat er steeds meer jongelui gebruik zullen maken van de fijne gelegenheid om via het lidmaat schap op een veilige manier te gaan trekken en logeren in het eigen land of zelfs in het buitenland. Lidmaatschapsformulieren verstrekt V.V.V Soest en tevens tarieflijsten, di verse folders over de mogelijkheden, zo als zeilvakanties of hippische vakanties. Er wordt veel geboden, er is steeds iets nieuws. Dat komt omdat de 40 jaar oude N.J.H.C. niet stil zit, maar met alle wensen rekening houdt, zodat jonge mensen goed en voordelig hun vakantie kunnen besteden. "Voorverkoop abonnementen Natuurbad Wij vestigen de aandacht op, dat de voorverkoop van abonnementen sluit op 31 maart a.s. Na deze datum worden geen aanvragen voor abonnementen te gen gereduceerd tarief maar in behan deling genomen. Bestelformulieren zijn op het Raadhuis te verkrijgen. Israël is tot een nieuwe strategie over gegaan, die met een beleefd woord „ac tieve zelfverdediging" wordt genoemd. Dat begrip houdt in dat niet meer ge wacht wordt tot een Arabische guerrilla groep in actie komt, voor men wat terug doet, maar dat de kampen van El Fatah en verwante organisaties al van tevoren aangevallen worden door straaljagers. Een en ander volgens de redenering als de regering van de landen waarin die guerrilla's hun kampen hebben niet optreedt, doen we het zelf wel. Jordanië heeft nu enige malen ondervon den hoe dit werkt en al wordt het succes van deze zijde uiteraard ontkend, het lijkt gezien de kwaliteit van de inlich tingendienst van het Israëlische leger wel waarschijnlijk dat de aanvallen voor de guerrilla's niet aangenaam zijn. Maar... een andere kant van de zaak is dat op deze manier nooit een eind te maken is aan bewegingen als El Fatah. Het enige wat gebeurt is dat de situatie weer wat explosiever wordt gemaakt. Een verwijt dat men overigens niet al leen op deze aanvallen kan laten slaan. Tenslotte hebben de Egyptische kanon niers zich al evenmin onbetuigd gelaten. Bij herhaalde artillerieduels over het Suezkanaal zou beoogd zijn te beletten dat de Israëli's hun stellingen perfectio neren. Het gevolg is intussen dat de wapens meer en meer het voornaamste argument aan het worden zijn in het nabije oos ten. Het is daarom geen overdrijving als president Nasser en zijn gast koning Hoessein tot de conclusie komen dat de kans op een overeenkomst die een eind maakt aan de spanning, steeds geringer wordt. Een zaak overigens die de twee Arabische voormannen niet met spijt constateren. De Egyptenaar rept al niet meer over het bevrijden van de bezette gebieden, maar over het bevrijden van heel Pa lestina. Dat wil zeggen ook het gebied dat sinds 1948 Israël heet. Het lijkt niet minder dan het werken naar een vierde ronde op het slagveld. KANTMAN De. 28,larigf> kunstenares Liesbeth theek een prograirojb declamatie en volksmuziek gebraclrc. Deze jonge kunstenares behaalde in 1963 het einddiploma van The American Academy of Dramatic Arts en studeer de daarna aan de Juillard School of Mucik in New York. Een carriere als toneelspeelster trok haar weinig aan, omdat zij, zo vertelde zij, de muziek te- zeer miste. Vandaar de combinatie van voordracht en muziek. Voor de peuze droeg zij een parodl# op het burgelijk bestaan van de hand van Godfried Bomans voor, alsmede twee verhalen van Tsjechov en Simon Carmiggelt met een wat ironische kijk op de man-vrouw verhouding als on derwerp. Ook haar Joodse, Russische, Ierse en andere volksliedjes hadden de meer of minder ideale verhouding tussen de man en de vrouw tot onderwerp. Na de pauze droeg Liesbeth Veendorp nog een tweetal verhalen voor van een Hongaarse en een Joodse auteur, aan wiens werk men uiteindelijk de musical Anatevka heeft overhouden. Nu de Mammoetwet is ingevoerd en de ze het gehele onderwijs in goede nieu we banen heeft geleid behalve het eers te onderricht, is het wel tijd dat ook voor het laatste een oplossing komt. Te veel kleuterscholen worden nog beheerd als „bewaarschooltjes", waar de moe ders tijdelijk de kleinste kinderen on derbrengen om de handen vrij te heb ben. Bij andere worden de kleuters wel pr .tig bezig gehouden, maar is de af stand tussen woonplaats en school te groot. Of er ligt een gevaarlijke snel weg tussen. Begonnen moet worden met opheffing van die afzonderlijke beoordeling van het aantal ingeschreven leerlingen. Kleuterscholen behoren feitelijk te wor den opgenomen als onderdeel van elke lagere school, zodat de kinderen er ook voorbereidende kennis opdoen, waar ze later gemak van zullen hebben. Kleu terscholen moeten afgestemd zijn op de l.o.-klassen die er op volgen. Kleuters die nog niet rijp zijn voor een eerste klas, kunnen dan beter op de voorbe reidende afdeling blijven dan voor niets c.n jaar verspillen in het basis-onder wijs. Kleuters die hun tijd een half jrar vooruit zijn, kunnen dan al tijdig wor den onderkend en kunnen het wel in de eerste klas gaan proberen. Het perso neel van de kleuterscholen zal dan reeds kunnen schiften en het hoofd van de lagere school kan daar gelijk toe zicht op uitoefenen. Er zijn nog maar weinig kleuters in ons land, die niet naar een kleuterschool gaan. En dan is het vaak de grote af stand die ze tegenhoudt. Voor die gro te meerderheid die wel kleuteronderwijs ontvangt en voor degenen die het ook nodig hebben, dient er toch wel goed voorbereidend onderricht te komen waar al deze kinderen wat aan hebben. wat veranderde, Europese gemeenschap kon komen. Helaas is De Gaulle's plan niet vrij van egoïstische bedoelingen ten aanzien van Frankrijks grandeur en politieke in vloed. Maar afgezien daarvan heeft het idee wel degelijk positieve waarde, mits het bondgenootschap met Amerika er niet door teniet gedaan zou worden. Hechtere politieke samenwerking van de Westeuropese landen wordt een steeds dringender noodzaak wil Europa zijn democratische vrijheid blijven be houden. De gevaren van het communisme, van het Russisch imperialisme, worden door de welvaart in west-Europa lang niet voldoende ingezien. Ve zijn ten aanzien van de defensie bezig om weer tot een zelfde instelling te vervallen als in de jaren dertig, geen geld voor bewape ning, waarmee we tevens alle zeggings kracht in politieke zaken op internatio naal gebied verspelen. Des te meer klemt dan de noodzaak tot militaire en politieke samenwerking me de andere niet voldoende sterke landen. Dan kan er 'enminste een gezamenlijke lijn be paald worden, die nu in onderdelen niet aanwezig is. West-Europa bestaat nu eenmaal uit een heterogeen stelletje landen, waarvan ieder voor zich probeert om uit iedere situatie zoveel mogelijk profijt voor zich zelf te halen, met veronachtzaming van de belangen en inzichten der anderen. Dat zal moeten veranderen willen we niet ten onder gaan. Woensdagmiddag is een klein binnen brandje ontstaan bij de fam. G. van K. aan de Molenstraat. In de schoorsteen bleek een houten blak in brand te\zijn geraakt. Het vuur, dat vrijwel geen schade heeft aangericht, is door de brandweer gedoofd. In Laren zijn woensdagavond twee jon gens van rond twintig jaar uit Soest gearresteerd in verband met een aantal inbraken in Laren en Soest. Het twee tal werd kort na een mislukte inbraak in een villa te Laren aangehouden. Bij de inbraak had men de alarminstallatie in werking gesteld. Een onderzoek van de politie leverde de arrestatie Van de Soesters S. en II. op. Na enig verhoor gaven zij de poging en een inbraak el ders in Laren toe. Tevens bleker, zij de daders te zijn van een reeks inbra ken in Soest. Zij hebben de inbraken bij Van Oest aan de Schrikslaan, bij de fam Eysink aan de Van Beuningen- laan, bij een bejaard echtpaar aan de Verlengde Talmalaan en een bewoner van de Heideweg bekend Nagegaan wordt, of zij ook de daders zijn van de inbraken aan de P. C. Hooftlaan en de Jacob Catslaan. Een hond, eigendom van E J. van D. uit Soest, heeft woensdag bij de fami lie van R, aan de Veldweg drie kippen doodgebeten. Een vierde kip werd op de vlucht gejaagd. Later werd de hond gevonden. Bij een braakploef kwam al les wat als bewijs kan dienen voor het stafbare feit, naar buiten. De verze-. leerde eigenaarltracr v Was het in het verleden nog wel eens mogelijk dat bezoekers aan ons dorp, op zoek naar het kantoor van de Vereniging voor Vreeemdclingen Verkeer, het ge bouwtje naast het postkantoor, niet konden vinden, door het plaatsen van een enorme lichtbak op het dak van het gebouw, zal dit praktisch zijn voorkomen. Met het plaatsen van het bekende embleem, heeft men zelfs de verkeersveiligheid bevorderd, want vaak gebeurt het, dat mensen op zoek naar de „V.V.V.", het ge bouwtje voorbij waren voor zij er erg in hadden cn zich door onbekendheid met de suuatie heten verleiden tot het keren op de hoofdweg met alle risico's van dien. Op d'< Amersfoortsestraat is woensdag de 34-jarige militair A. H. uit Soester- berg -jangereden, toen hij geen voorrang kreeg van een uit de Dijkhuisstraat ko mende auto, bestuurd door de 29-jarige chaui ur P. W. P. uit Apeldoorn. De wijl hij tevens klaagde over pijn in de borst. Afgelopen dinsdag berichtten we dat een bromfietser op de Soesterbergse- straat werd aangereden. Uit het bericht zou de indruk kunnen ontstaan, dat de bromfietser, de 57-jarige G. S. uit Soest geen voorrang verleende. Op de krui sing bij de Van Beuningenlaan kreee «flater geen voorrang vf.en inwoner ?le., bestuurd werd door e> De Soester Kunstenaars vereniging Ar tishock bestaat deze maand twee jaar. Op de onlangs gehouden jaarvergade ring dechargeerde de kascontrolecom missie de penningmeester, die zijn fi nanciële beleid kon afsluiten met een batig saldo. Voorzitter Jan Visser deelde mee dat de Kunstmarkt dit jaar gehouden zal wor den op Koninginnedag op 't markt pleintje tegenover het gemeentehuis. Verder was hij van mening dat het in het belang van een vereniging is als een voorzitter maar een paar jaar de leiding heeft. Hij had de bronsgieter Ben Joosten bereid gevonden zijn taak over te nemen. Het bestuur werd met goedkeuring van de ledenvergadering uitgebreid. Kees van Dooremaal bleef penningmeester en ook de beeldhouwer Piet Riethoven werd herkozen als be stuurslid. Otto Prinsen werd aangesteld in het bestuur voor de organisatie van tentoonstellingen. Mej. Wil Willemsen zal de cursusbelan- gen van „Ateliers Artishock '68" (Insti tuut voor Creatieve Vorming) gaan be hartigen en Jan Visser werd secretaris van de vereniging. Victor Moll, kunst schilder te Elburg, tenslotte behoudt de leiding van de vrijdagavondsociëteit. In samenwerking met de Sportstichting organiseert Artishock een wedstrijd in Vrije Expressie voor de Soester jeugd van 4 tot 17 jaar. Het onderwerp is „Sport" in alle mogelijkheden, variëtei ten en fantasieën. Van 16 tot 26 mei zal een expositie van de ingezonden werkstukken gehouden worden in de Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Artishock telt op het ogenblik 37 kern leden, 8 buitengewone en 10 nog te bal loteren leden. Ruim 40 was op de jaarvergadering aanwezig. Hoe weinig de andere delen van het Koninkrijk voor ons volk betekenen, wordt weer eens bewezen door de cij fers van een onderzoek dat door het N.I.P.O. werd verricht. Meer dan de helft van de jndervraagden oordeelden, dat Suriname maar beter los van Ne derland zijn weg kon gaan en bijna de helft van de geënqueteerden wenste de Ned. Antillen los te koppelen. Omdat er nog een 20 helemaal geen oordeel had en het blijkbaar niet kon schelen wat er gebeurde, blijft er maar een be droevend klein aantal landgenoten over, dat er prijs op stelt ons Koninkrijk in stand te houden. Wij vrezen het ergste als straks de vraag gesteld wordt of Ameland en bijv. Friesland, Simonszand cn Roltumeroog, Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Limburg tot ons land moeten blijven behoren. De zelfde onverschilligheid heeft onze re geringen rond de vijftiger jaren de be volking van Ambon en Ceram ien ver geefse strijd laten strijden tegen Soe- karno's cxpeditieleger. En die onver schilligheid laat de zelfstandig denkende Papoea's in de steek, nu het er juist op I aan komt dat zij. zich zelf bij volks- I stemming zouden kunnen uitspreken 'over de toekomst van hun land. Dezelfde plaats iro. Dc Vondcllaan gezien vanaf de Soesterbergscstraat vijftig jaar geleden. I i»

Soester Courant | 1969 | | pagina 1