rond de riks ook effekten Arnould G. Diepeveen BUDGET-SHOP ƒ62,50 VRIJ-NEDERLAND HUWELIJKEN iste ARN ÏHOF DE GEHUWDE VROUW EN DE INKOMSTENBELASTING ER WORDT MISBRUIK GEMAAKT VAN SOCIALE UITKERINGEN NIEUWE DICTATUUR IN ZUID-AMERIKA Spelen met vuur [VOLVOl Wat is rechtvaardig o.a. Long-look Blazers „Sociale recherche" instellen BONDSSPAARBANK voor al Uw geldzaken BONDSSPAARBANK voor Midden Nederland Zeepost Gevonden voorwerpen NIEUWE COLLECTIE PLOEG JAPONSTOFFEN Automobielbedrijf Berkhof organiseert voorjaarsshow Het Nederlands Kamerorkest Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 VRIJDAG 21 MAART 1969 ordt bijzon en van een ij voor een werkkring tige onder- Liefst voor- 18 - vraagt L A. VAN of eerder 02195-2315 Een medewerker van een onzer dames bladen is kortgeleden op bezoek ge weest bij een gelukkig getrouwd echt paar. Daar zit op zichzelf natuurlijk geen „nieuws" in, maar het bijzondere was dat én de man én de vrouw in dezelfde rubriek van dezelfde krant een afzonderlijke advertentie hadden geplaatst. „Ter verrijking van het leven". Als ik me 't verslag goed herinner - 'n mens leest zoveel waren beide echte lieden zo tegen de veertig en betrof het een academisch milieu. Uit het bewuste artikel bleek verder dat het ging om een paar keurige mensen, die een or delijk gezinsleven leidden: op de bege leidende foto's kon men hen namelijk gezellig met hun kinderen aan tafel zien zitten. Het enige merkwaardige aan dit echt paar was het adverteren. Allebei bleken ze „ter verrijking van het leven" be hoefte te gevoelen aan kennismaking met een persoon van het andere ge slacht. Maar het lezen van de tamelijk lange reportage heeft mij niet erg geboeid. Het kwam er eigenlijk op neer dat zowel de man als de vrouw zeiden: „nou, èn..." Jazeker, ze waren gelukkig getrouwd, dat hadden ze ieder afzonderlijk per advertentie reeds vermeld en dat ze wel eens iets anders wilden ter verrij king van hun leven had ook al in de krant gestaan. Wie schrijft er op Hij had aanbiedingen var onderwijze- Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 ressen, telefonistes en verpleegsters, zij had voornamelijk brieven ontvangen van studenten, maar dat moest allemaal nog worden gesorteerd en uitgezocht. In elk geval wilden ze beiden de partner van de ander graag leren kennen. De reden dat ik er nu over schrijf is dat mij thans is gebleken dat het hier niet om „één enkel geval" gaat, maar dat hier blijkbaar sprake is van een „verschijnsel" In de N.R.C. van 15 maart schrijft F. G. de Ruiter naar aanleiding van het jaarlijks congres van het Genootschap voor reclame in een artikel „de normen van de reklamemaker" o.m. het volgen de: „De geweigerde advertenties be slaan een ander terrein, dat van de sex bijvoorbeeld, en hier lopen de normen per uitgever vrij ver uiteen, wat sa menhangt met de levensbeschouwelijke achtergrond van het blad". Verschijnsel En nu komt het „verschijnsel" om de hoek kijken: „Diverse kranten weigeren bijvoorbeeld annonces waarin echtparen „met ruime, moderne opvattingen" een dito zoeken om het leven te verrijken. Maar een weekblad als Vrij Nederland neemt die rustig op, in zo royale mate tegenwoordig, dat er al van „V.N.-echt- paren" wordt gesproken. Hieruit blijkt, dat het boven omschre ven interview met he echtpaar van „nou, èn..." wel degelijk een schot in de journalistieke roos is geweest, want het kwaad schijnt al flink om zich heen te grijpen. En als ik kwaad zeg, dan weet ik dat dit moralistisch is, zeker als het om volwassenen gaat die ge acht kunnen worden te weten wat zij doen Ik voel mij bij dit moraliseren echter in de rug gedekt door de mening van de Nederlandse Vereniging van Sexuele Hervorming. In het maandblad van de N.V.S.H. heeft destijds een artikel ge staan over de z.g. „sleutelclubs" en de conclusie was vernietigend: het was ge woon spelen met vuur. En als u soms niet mocht weten wat een sleutelclub is, prijst u zichzelf dan gelukkig want het alsnog aan de weet komen ervan zou uw leven beslist niet „verrijken". Het is spelen met vuur, dat geeft aan leiding tot ongewilde nieuwe en andere liefdes, die dan weer gepaard gaan met niet voorziene echtscheidingen. Het zijn de kinderen die van al deze levensver rijking de dupe dreigen te worden. Een van de vele onderwerpen op fis caal gebied, die zich tegenwoordig in de publieke belangstelling mogen verheu gen, is de vrijstelling van (een deel van) de arbeidsinkomsten van de gehuwde vrouw. En hoe goed het in het alge meen ook is, dat de burger zich in de kwestie van het landsbestuur verdiept, er kleeft ook een bedenkelijke kant aan. Dat komt, doordat die publieke belangstelling zo doorwerkt in de poli tiek, wat weer tot gevolg heeft, dat bij de oplossing van de kwestie zowel de rechtvaardigheid als de doelmatig heid in het gedrang kan komen. Juist op fiscaal gebied, waar een recht- vaardige verdeling der lasten van zo groot belang is, zijn er, doordat het zo veelomvattend en zo ingrijpend is, vele verschillende opvattingen mogelijk over de vraag, wat dan wel rechtvaardig is. Gezien de vrijheid van mening omtrent wat billijk is, die een ieder toekomt, kan men niet stellen dat er een absolute billijkheid bestaat op dit terrein. Billijk is slechts, wat men bij de tot standkoming van de wet heeft afge sproken dat als billijk zal gelden. Uiter aard is daarbij uitgegaan van enkele algemene principes, zoals gelijke regels voor een ieder. En het zijn deze alge mene principes, die zo licht in de knel kunnen komen, wanneer in de hitte van het politieke spel een detailpunt uit het grote geheel wordt gelicht. Wanneer ten aanzien van A, uit al dan niet vermeende rechtvaardigheidsover wegingen een beaald uitgangspunt niet wordt gehandhaafd, is het dan billijk daaraan wel vast te houden tegenover B en C en D enz., als die net zo'n groot belang hebben? Hoe moeilijk verdient U het? Niet zelden wordt er als argument te gen een hoge aanslag op gewezen hoe veel en hard - en hoeveel meer dan een ander! - men heeft moeten werken, om zijn inkomen te halen. Dat is begrijpe lijk, het ligt in het algemeen rechtsge voel. Het omgekeerde echter ook? Extra fc talen over gemakkelijk verdiend in komen? Het is echter duidelijk, dat het in de praktijk onuitvoerbaar is de belasting nog te verhogen of verlagen naarmate het inkomen gemakkelijker of moeilij ker verdiend werd. De wetgever houdt er daarom bewust geen rekening mede en het enige billijke van dat uitgangs punt is, dat het voor iedereen geldt. De werkende vrouw Hoewel er meestal van wordt uitge gaan, dat de belastingaftrek van de werkende gehuwde vrouw zijn grond heeft in de meerdere verrichte arbeid, is dat niet het uitgangspunt van de v-etgever. Deze heeft aan het principe vastgehouden, dat daarmede geen reke ning is te houden. Hij is er, toen deze aftrek in 1962 werd ingevoerd, van uitgegaan dat het gezin een verminderde draagkracht heeft wan neer de vrouw werkt, en wel ten eerste doordat soms extra kosten moeten wor den gemaakt door huishoudelijke hulp en kinderverzorging en ten tweede om dat de werkende gehuwde vrouw grote re behoeften en financiële zeggenschap zou hebben, wat tot grotere uitgaven zou leiden, dan haar eveneens gehuwde doch alleen huishoudende zusteren. Het feit dat voor een gezin de inko mens van man en vrouw worden sa mengeteld heeft terecht geen rol ge speeld, want daartegenover wordt dat gezinsinkomen dan ook belast naar het veel lagere gehuwdentarief. Dit is juist ingesteld, omdat men de echtgenoten niet apart wilde belasten. Ander systeem Wie een vrijstelling wil omdat de bij verdiensten van de vrouw zo zwaar be- In de schaduw van de Oude Kerk IN MARINE EN ROOD Onze sociale uitkeringen zijn de laatste tijd herhaaldelijk in het nieuws geweest. De steeds stjjgende premies roepen zowel bjj de werkgevers als bU de werknemers allerlei onlustgevoelens wakker. Wanneer dan nog blijkt, dat op vrij grote schaal misbruik van de sociale wetten wordt gemaakt, dan wordt dit ongenoegen alleen nog maar groter. Voorts staat het wel vast dat althans bij de uitvoering van de werknemersverzekeringen zoals de arbeidsongeschiktheidsverzekering, de werkloos heidswet, de ziektewet en de ziekenfondswet niet die optimale efficiency wordt betracht, de men redelijkerwijs zou mogen eisen. van de verschillende sociale verzeke ringswetten. Het is zeer twijfelachtig of hier wel de nodige efficiency wordt be tracht en geen aanzienlijke kostenbespa ringen mogelijk zijn. Is het bijvoorbeeld nodig dat er in ons kleine landje liefst 26 bedrijfsverenigingen zijn en maar eventjes 100 ziekenfondsen Weliswaar laat een groot deel van de bedrijfsverenigingen hun administratie verrichten door het gemeenschappelijk administratiekantoor dat 25 districtskan toren heeft, maar sommige bedrijfsver enigingen willen deze administratie met alle geweld zelf verrichten. Wanneer ze eens van dit principe zouden afstappen, zou dat zeker aanzienlijke besparingen kunnen opleveren, mede gelet op de automatisering van de administratieve apparatuur, waarvan alle bedrijfsvereni gingen dan in de zelfde mate zouden kunnen profiteren. Bovendien wordt door dit grote aantal bedrijfsverenigingen de onoverzichtelijk heid van ons sociale zekerheidsstelsel al leen maar bevorderd. Iedere bedrijfs vereniging heeft weer zijn eigen regel tjes. Het is toch ronduit belachelijk, dat er in ons land ruim 90 ziektewetpremies en 65 wachtgeldpremies zijn Bij de ene bedrijfsvereniging wel wachtdagen, bij de andere weer niet, hier geen vakantie bonnen, daar weer wel enz. Veldkamp, die zich momenteel bezig houdt met een studie over de vereen voudiging van onze sociale wetgeving, mag in de eerste plaats wel eens aan dringen op een radicale wijziging van de Organisatiewet Sociale Verzekeringen, waardoor in deze branche eindelijk eens efficiënter gewerkt zou kunnen worden. Bij de gemeentelijke dienst van sóciale zaken te Amsterdam meldde zich vorig jaar een vrouw, die beweerde dat haar man was weggelopen en haar met drie kinderen had laten zitten. Zij vroeg om een uitkering krachtens de algemene bij standswet en verkreeg deze grif. Later bleek dat haar man, die een salaris van circa 17.000,per jaar verdiende, hele maal niet was weggelopen maar zich een nieuwe auto had aangeschaft van de uit kering die zijn vrouw ontving. Deze vrouw zit nu in de gevangenis, maar hoevelen die misbruik maken van een sociale uitkering zitten daar momen teel niet Jaarlijks wordt er in Neder land 13 miljard aan sociale uitkeringen verstrekt. Natuurlijk wordt het grootste deel van dit bedrag terecht uitgegeven, maar hoeveel verdwijnt er in verkeerde zakken Bij de a.o.w. en a.w.w. doen zich geen fraudegevallen voor, evenmin als trou wens bij de wet bijzondere ziektekosten. Met de volksverzekeringen zit het dus wel goed. Maar heel anders ligt dat bij de zgn. werknemersverzekeringen, zoals de ziektewet of de werkloosheidswet. Alleen al het feit dat het ziekteverzuim aanzienlijk daalt wanneer de conjunctuur achteruitloopt en er dus moeilijker werk is te krijgen, duidt er reêds op dat er heel wat werknemers zijn, voor wie een lichte verkoudheid soms al een aanlei ding is om maar bij de kachel te blijven zitten. omirn last worden boven op de top van het inkomen van de man, laat het gehele systeem van de wet los en kiest een an der. Dat moet hij dan ook echter over de hele linie toepassen wil hij niet in een systeemloos en dus willekeurig en onrechtvaardig gedoe vervallen. Het is intussen de vraag, of de motie ven van de werkgever de gewone be lastingbetalers nu zo aanspreken. Gaat de vrouw direct zoveel meer uitgeven als ze werkt? Omdat ze zelfstandiger begint te worden? Of omdat ze meer draagkracht heeft voor de bijver dienste? En dat laatste mag niet mee- tellen! De aftrek Dat het huishouden wat duurder wordt zal juist zijn. Maar voor dit punt al leen is een algemene aftrek in de op zet van de wet niet het juiste middel. Want die opzet gaat er immers van uit dat er geen rekening mee wordt ge houden of men het moeilijker verdient. Spaart men een kracht uit door harder te werken, dan krijgt men ook geen aftrek voor dat uitgespaarde loon. Neemt men echter een knecht meer, om dat men het zelf kalm aan wenst te doen, dan mag men het meerdere loon wel aftrekken. Want het is betaald. En dat laatste is het principe. Het gaat er om welke kosten in werkelijkheid zijn gemaakt, onafhankelijk van de vraag of ze wel strikt nodig waren of niet. Maar wat niet uitgegeven is, kan niet worden afgetrokken. Op deze wijze zou men i.. de opzet van de belastingheffing dus ook dit pro bleempje moeten aanpakken. Dus: geen algemene aftrek, doch wel een aftrek wanneer er werkelijke kosten zijn, en dan tot dat werkleijke bedrag. Realiteit Maakt de vrouw van een zakenman ex tra kosten voor de huishouding (b.v. een dienstbode) omdat ze in de zaak moet helpen, wel, laat haar man dan die kosten aftrekken en niet een fictief wil lekeurig ander bedrag. Maar maakt ze die kosten niet doordat de huishouding niet zwaar drukt omdat er b.v. geen kinderen, waarom dan aftrek? Men kan niet stellen, dat het vaststel len van die kosten in de praktijk te moeilijk zou zijn. Wanneer er extra huishoudelijke kosten zijn door ziekte van de vrouw gelden die immers als ziektekosten en gebeurt dus het zelfde. En zo zijn er talloze voorbeelden te noemen, die in de praktijk zonder veel moeilijkheden worden opgelost. Fictie is onrecht Het werken met ficties, met onwerke lijkheden is niet altijd te voorkomen. Maar het moet uitzondering blijven want 't is onwerkelijk en dus onrechtvaardig. De een krijgt een ongemotiveerd voor deel, de ander krijgt niet genoeg aftrek. Bij de aftrek voor de werkende gehuw de vrouw blijkt dat het duidelijkst voor vrouwen die in de zaak van hun man werken. Heeft zij een groot gezin, dan zal niet gauw aangenomen worden dat ze nog veel gelegenheid heeft daarnaast zakelijk te werken. Voor haar dus een lagere aftrek, hoewel in haar geval wellicht de meeste extra kosten in het gezin zullen ontstaan. Zijn er echter geen kinderen, dan zal het de belastinginspecteur vanzelfsprekend voorkomen dat zij veel tijd voor zake lijke werkzaamheden vrij heeft. Voor haar dus een hoge aftrek, hoewel er juist weinig extra lasten zullen zijn. Onrecht Het zal duidelijk zijn dat een onwerke lijke aftrek tot onrecht leidt. En al moet een zekere mate van onrechtvaar digheid nu eenmaal geaccepteerd wor den, omdat de wet anders onuitvoer baar wordt, dit was niet nodig. En een onrechtvaardigheid, waarvan de noodzaak niet kan worden uitgelegd, leidt tot wantrouwen van de burger te genover zijn overheid. En terecht! I alle adrla modellen en de unieke hollday stacaravans 0UD-L00SDRECHT tal. 02158-1315 3040 Natuurlijk is de werkloosheid een schrij nend probleem, maar helaas zijn er al tijd werklozen, die elke week hun uit kering opstrijken maar overdag vrolijk allerlei goed betaalde karweitje verrich ten. De controle van de bedrijfsvereni gingen is uiterst gering, dus waarom zou men niet. Gegoochel In de kamer heeft men gepleit voor de instelling van een „sociale recherche" als een soort pendant van de reeds lang bestaande fiscale recherche. Dit voorstel werd door minister Roolvink van de hand gewezen. Hij meende dat het over grote deel van de uitkeringsgerechtigden géén misbruik van hun rechten maakt en dat de instelling van een sociale re cherche dus ook deze grote groep in dis krediet zou brengen. Dat is nog maar de vraag. Wij dachten dat de bonafide uitkerings trekkers juist blij zouden moeten zijn met een instelling als de sociale recher che. Nu krijgt iedereen, die van de werkloosheidswet of de ziektewet trekt, al heel gauw de naam dat hij misbruik maakt van de sociale uitkeringen. Door de misbruikers op te sporen, zouden de bonafide trekkers niet langer in een ver dacht daglicht komen te staan. Overigens wordt er, vooral bij de bij standsuitkeringen, soms heel raar met uitkeringen gegoocheld, ook daar waar men van misbruik van de cliënt niet kan spreken. Een gehuwde vrouw die is opgenomen in een psychiatrische inrich ting, mag vijf dagen per maand naar Frankrijk om haar familie te bezoeken. Maar de gemeentebetaalt de verpleeg- prijs rustig door. Een opnieuw gehuwde gescheiden vrouw die halve dagen werkte, verdiende 65,- per week. Zij kreeg een ongeval met haar bromfiets. Zij werd arbeidsonge schikt verklaard en ontvangt nu ƒ400,- in de maand. Die vrouw staat natuurlijk niet te dringen om weer aan de slag te gaan. Honderd fondsen Een heel ander chapiter is de uitvoering Twee op de drie inwoners van Zuid- Amerika leven op dit moment onder de regels van een dictatuur. Dat is een nieuw record in de toch al zo bewogen historie van het Zuidamerikaanse con tinent. Het record is een gevolg van de omwenteling, eind vorig jaar, in het grootste land van Zuid-Amerika, Brazi lië. Deze natie met 87.000.000 inwoners, verspreid over een oppervlakte, die gro ter is dan die van de Verenigde Staten, is bepalend voor het klimaat in Zuld- Amerika. De tegenstellingen mag men zonder overdrijving typerend noemen voor wat men in deze gebieden gewoon is. Een ongekende rijkdom is te vinden naast schrikbarende armoede. Elke stad van enige omvang heeft zijn krottenwij ken, opgebouwd uit uitgeklopte benzine- blikken en sprokkelhout. Brazilië heeft kernreactoren en behoort tot de landen, die op medisch gebied een harttrans plantatie succesvol tot stand hebben ge bracht. Tegelijkertijd echter is de kin dersterfte groter dan in welk westers land ook. Schrijnend is de welvaartsver deling. Nog geen 2000 mensen beheren liefst 70 Vo van het Braziliaanse kapi taal. Meer dan de helft van het natio nale inkomen komt in hun zakken te recht. Gezien hert; totaal aantal inwoners van 87 miljoen zijn dit ontstellende cij fers. Het is dan ook niet zo vreemd, dat vooral in 1968 de sociale onrust in Bra zilië groter is geworden. Een onrust, die, zoals in Zuid-Amerika gebruikelijk, ogenblikkelijk werd bestempeld tot een communistische aanval. De werkelijk politieke macht in Brazi lië is al sinds jaren in handen van het leger. Na zich aanvankelijk te hebben beperkt tot politieke schemer-activitei- ten achter de schennen namen de mili tairen in 1964 het politieke heft open lijk in handen. President Goulart werd verbannen naar Uruguay. Diens pogin gen om de Braziliaanse samenleving te hervormen liepen stuk op het stugge verzet van de conservatieve rijken. De 15.000 Braziliaanse officieren, opgeleid aan de militaire academie te Rio de Ja- neiro, geloven heilig aan een eeuwig du rende strijd tussen het communistische oosten en het christelijke westen. Aan deze strijd ontlenen zij het recht tot wat zij noemen „de totale oorlog tegen het subversieve verzet". Wat zij daarmee precies bedoelen, werd in 1965 al voor een deel duidelijk. Op aandrang van het leger werden de 13 politieke partijen van Brazilië opgeheven en vervangen door een algemene regeringsparty „Arena". De militairen zorgden tegelij kertijd voor een kunstmatige oppositie door nog een tweede partij op te rich ten. Dit was een Amerikaanse eis, om dat Amerika er niets voor voelde vele miljoenen dollars steun te verlenen aan een land, dat al te duidelyk als een dic tatuur kenbaar zou zyn. De militairen beloofden na de staats greep aanvankelijk nog verkiezingen te zullen organiseren. In 1967 was het zo ver. Maar zy, die hadden gehoopt op echt democratische verkiezingen, werden al snel teleurgesteld. De verkiezingen bleken te bestaan uit eén stemming in het door de militairen benoemde parle ment. Het was duidelijk, dat dit parle ment alleen maar naar de wensen van de strijdkrachten zou luisteren, zy kozen maarschalk Costa e Silva tot de nieuwe president. Hij beloofde het Braziliaanse volk een grotere inspraak. Dat was ech ter tegen de zin van de militairen. In de loop van 1967 en vorig jaar kwam het in Brazilië regelmatig tot sociale onrust. De aanvankelijk nog kunstmatige oppo sitie bleek toen, tot grote verrassing van de militairen, bereid om zich voor een deel aan te sluiten bij diegenen, die een sociale hervorming wensten. De regering trad hard op. Jonge priesters, die de revolutie predikten, werden gearresteerd. Studenten werden gefolterd. Het harde optreden van de militairen riep extra verzet op. Het parlementslid Alves noemde de militaire academie ,,'n broei nest voor beulen". Deze uitlating is uit- eindelyk de aanleiding geworden voor een nieuwe staatsgreep. De militairen leiders eisten in december van het vo rige jaar opheffing van de politieke be scherming die Alves genoot. Het parle ment wees dit voorstel van de hand. Zelfs 90 afgevaardigden van de rege ringsparty, „Arena", stemden tegen. Dit ging de militairen te ver. Zij gingen tot actie over. Half december verscheen een Braziliaans dagblad, de „Journal do Brazil", met een merkwaardig weerbericht. Terwyl bóven Brazilië een stralend zonnetje scheen meldde het dagblad: „Verduister de hemel, zwoele temperaturen, verstik kende atmosferen en stormachtige win den". Dit, door de censuur heen geslo pen bericht was voor de buitenwacht de eerste waarschuwing, dat in Brazilië iets was gebeurd. Alle internationale verbin dingen waren door de militairen geslo ten. Zelfs de internationale persbureaus kregen bezoek van militairen, die een censuur uitoefenden op alle uitgaande berichten. Maarschalk Costa e Silva werd gedwongen een nieuw decreet uit te vaardigen. Dit decreet hief de laatste democratische rechten op. Het parle ment werd voor onbeperkte tijd met va kantie gestuurd. De politieke réchten van elke burger werden voor onbepaalde tyd Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Tunuyan" 25 mrt. en ms „Algorab" 28 mrt. Australië: ms „Wissekerk" 27 mrt. Brazilië: ms „Algorab" 28 mrt. Chili: ms „Ares" 25 mrt. Indonesië: ms „Polydorus" 26 mrt. Kenya, Oeganda: ms „Monthuet" 28 maart- Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" 26 mrt. Nieuw-Zeeland: ms „Neder Lek" 27 maart. Suriname: ms „Themis" 24 maart. Verenigde Staten van Amerika: ms „We- ser Express" 24 mrt. en ms „Atlantic Span 27 mrt. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Nijkerk" 26 mrt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: drie leesboeken, rijwiel, plastic kinder wagenhoes, blauwe kinderwant, Lips sleutel, herenhorloge, rechter heren handschoen, Gazelle-damesfiets, kinder horloge, sleuteltje, sleutel, dessertmes, schakel-armband, wieldop, herenrijwiel, blauw sportrywiel, dameshandschoen, wieldop, tasje met sleutels, brede heren sjaal, lappen pop, oude herenfiets, gou den kettinkje met hanger, sleutel. Goede kunstnijverheid hoeft niet duur te zijn. Op de nieuwe kunstnijverheid- afdeling van Ton Beuken, vindt u duizend en één leuke dingen. Modern, kleurig, fijn van vorm. Voor uzelf, of als surprise voor een ander. Zo rond de riks kunt u al kiezen. Bij Ton Beuken, Gallenkampelsweg 2. of Soesterbergsestraat 51. Soest-Zuid (bij het busstation) «V W/JIK Vrijdag 21 en zaterdag 22 maart, dus vandaag en morgen, organiseert Auto mobielbedrijf Berkhof aan de Laan straat, sinds kort naast het reeds be* s'-ande dealerschap van Auto-bianchi Neckar, dealer van FIAT automobielen, de eerste show van deze merken in Soest. In het bedrijf zullen op die dagen de meest bekende typen van de genoemde merken aanwezig zijn, waarvair wij hier slechts willen noemen de 850 speciaal, de 124 en 125, de Primula en de 238 bestel. Zonder enige twyfel zal de eerste Soester Fiat-voorjaarsshow, die geopend zal zijn vrijdag van half twee tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 18 uur, gro te belangstelling trekken. Vrijdag 28 maart a.s. geeft het Neder lands Kamerorkest een concert in Musis Sacrum te Baarn. Het Nederlands Kamerorkest, opgericht in 1955, bestaat uit een vaste kern van ongeveer 25 strijkers an een claveci- niste. Onder deze musici zijn verschil lende bekende instrumentalisten, zoals Thomas Magyar, Piet Lentz, Piet Ny- land, Joke Vermeulen en Janny van Wering. Sedert de oprichting berust de muzika le leiding by Szymon Goldberg, die zelf ook vaak als aanvoerder of solist op treedt. Begin 1964 werd de jonge Ame rikaan David Zinmar. benoemd tot vast dirigent van Het Nederlands Kameror kest, om de concerten te leiden in de periodes waarin Szymon Goldberg in het buitenland verblijft voor sólo-optre- den met orkest en recitals. In de loop der jaren heeft Het Neder lands Kamerorkest niet alleen veelvul dig geconcerteerd in talloze grote en kleine plaatsen overal in ons land, maar het heeft ook vele buitenlandse concert reizen gemaakt. Het orkest heeft zyn medewerking verleend aan verschillen de Europese muziekfestivals (Edinburgh, Aix-en-Provence, Athene, Florence, Holland Festival e.a.). Bovendien heeft het o.a. concertreizen gemaakt door de Verenigde Staten en Canada (3 keer) Japan; Scandinavië; Duitsland (3 keer); Italië; Frankrijk enz. Vele befaamde Nederlandse en buiten landse dirigenten en solisten zyn met Het Nederlands Kamerorkest opgetre den. Men zie de desbetreffende advertentie elders in dit blad. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door H van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119 en H. G. Rupert, Burg. Grothe- straat 49, tel. 2388. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 to* 13.30 u. J. N. A. Prior, Steenhoffstraat 69. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.e.m. vrijdag 28 maart apotheek „Soest- Zuid". Apotheek „Soestdijk" zaterdag en zon^- dag de gehele dag gesloten. Oranje-Groene Kruis. Zr. G. Pluim, Bosstraat 29. Wit-Gele-Kruis Zr. M. van Loon, Marmixlaan 26, Amers foort. tel 03490-17172, alsmede van maandag 't.e.m. vrijdag,, tussen 13-14 uur, tel. 2001. wykgebouw Soest. Groene Kruis Zr. de Haan, Alb. Cuyplaan 118, telef. 6906. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. 19.00 uur ds R. Houtsma, Amersfoort. Tydens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds W. G. v. d. Ree, Amersfoort. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppai. Jeugdgebouw Emmakerk. 12 uur Zondagsclub. Gebouw Middelwyk. 10 uur ds J. Mettau. 10 uur Zondagsschool. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds G. E. Zevenbergen, Bussum. Tijdens de morgendienst kinderoppas. EItheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds J. Smit. 17 uur ds J. den Besten, Huizen. Groen van Prinstererschool. 10 uur Zondagsschool. De Sav. Lohmanschool, Driehoekswa®» 11.30 uur Zondagsschool. Interkerkelijke zondagsschool. Da Gostaschool, Pr. Bernhardlaan 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 10 en 5 uur ds M. Wilschut. Wilhelrainakerk 10 en 5 uur ds D. H. Borgers, Bed. H.m Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan H» 8.30 en 14.45 uur ds J. P. Moerkoefl Voorb. HA. Gebouw EItheto. Verplaatst naar ft» bouw Nationaal Chr. Belangen te BaAHL 10 en 5 uur ds W. Borgdorff. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur Dienst des Woords. 7 uur ds Baan, Zeist. GEREF. GEMEENTE Dalweg, hoek Beukenlaan. 10 en 5 uur leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur Mej. ds E. Voetelink (N.H.). Voorg. N.P.B., Velp-Roosendaal. Wykgebouw Soest-Zuid. 10.15 uur Kinderdienst. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bybelstudie. 11 uur A. Schmutzler. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur ds J. W. Sepmeyer, Hoofd- vlootpredikant, Den Haag. 10.30 uur Kinderkerk. PAROCHIE SOEST Oude Kerk, Torenstraat. H. Missen op zaterdag te 19 uur en zon dag 7.45 en 11.30 uur. Wykgebouw Talmalaan H. Missen op zondag te 8.45 en 11.30 uur. Voormalige v.g.l.o. school, Steenhoffstr. H. Missen maandag, woensdag en vrij dag 9 uur en 19 uur, dinsdag, donder dag en zaterdag 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Mis 19.00 uur. Zondag H. Missen 9.30 uur, 11 uur Hoog mis. Maandag geen H. Mis. dinsdag 19 uur, woensdag 8 uur, donderdag 19 uur, vrij dag en zaterdag 14.30 uur (Huwelyks- mis). KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en li.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week II. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur (Gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9