Soest toen - Soest nu Vrijdag 28 maart 1969 48e jaargang no. 25 Uitgave Drukkerij Smit Soest Dureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 STEUN VOOR HET VERVOER V.V.V.-nieuws Politiebureau 4-4-4-4 Teicf. Brandweer 3-3-3-3 Vrouwen Elektr. Vereniging m Driehonderd kinderen plantten beukenbos achter sporthal Het oog gericht op een pijnlijke tocht Dronken man reed tegen boom Scharenslijper keerde niet meer terug met wisselgeld Vertegenwoordiger wegens meineed aangehouden Huizenveiling Gireren van abonnementsgeld H0RECA-LUNCH SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, per post ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het conflict dat ontstaan is over de c.a.o. voor chauffeurs van streekver- voerbedrijven stelt problemen in het licht waarvoor uiteindelijk toch een op lossing zal moeten worden gevonden. De buschauffeurs van de vervoersbe drijven in het zuien en het noorden van ons land ontvangen een beduidend la gere beloning dan die van de bussen in de grote steden. Daar zit wel een zekere redelijkheid in, want de stads buschauffeurs hebben voortdurend met een veel intensiever verkeer te maken, dat van hen grotere inspanning vergt. Bovendien is het in de grote steden van het westen natuurlijk veel moei lijker om geschikt personeel te krijgen, hetgeen dus ook tot uitdrukking komt in de lonen. Die lopen in de steden op tot over dc duizend gulden per maand. Bij het streek vervoerbedrijf is dat al tijd minder geweest, een afstand die zich aanvankelijk steeds vergrootte en de laatste jaren wel wat ingelopen werd door extra uitkeringen, doch er bleef nog steeds een vrij belangrijk verschil. De vakbeweging wilde dat verder inlo pen en men was steeds reeds tot over eenstemming gekomen over een nieuwe c.a.o., toen enkele vervoersdirecties zich daar vrij onverwacht toch niet accoord mee verklaarden. Die tegenkanting komt voort uit het feit, dat deze particuliere ondernemingen de grotere verhoging van de loonkosten eigenlijk niet meer kunnen opbrengen, althans niet uit de ODbrengsten van het openbare busver voer. Daar ligt het grote probleem, dat feite lijk over het gehele land geldt voor al le busvervoerondernemingen. Dat men in de steden er niet zo tegen op ziet om de chauffeurs flinke lonen te beta len, komt doordat de tekorten van al die stedelijke, gemeentelijke busonder nemingen toch uit de overheidsgelden worden goedgemaakt. Maar in de regio wordt het streekvervoer vaak niet door overheids- of semi-overheids onderne mingen onderhouden maar door particu liere ondernemers, die daar lang gele den een concessie voor verworven heb ben. Dat liep goed tot de particuliere auto er de klad in bracht. Thans leidt dit open bare vervoer aan een sterke en nog voortgaande vermindering van het aan tal pasagiers. Daardoor nemen de laat ste jaren de inkomsten van deze be drijven voortdurend af. Voorzover het dochtermaatschappijen van de Neder landse Spoorwegen betreft zijn die moei lijkheden nog wel min of meer te on dervangen en kunnen deze o.a. door ge zamenlijke inkoop ook voordeliger wer ken. Voor de particuliere ondernemin gen wordt deze eenmaal op zich geno men taak steeds moeilijker te vervullen. Maar al die busondernemingen voorzien in een noodzakelijke behoefte. Zij die nen toch een voldoende rij-frekwentie in acht te nemen en over behoorlijk materiaal te beschikken, want voor ve len blijven zij het meest aangewezen vervoermiddel. Uit 's rijks kas is sinds kort wel drie miljoen gereserveerd om deze streek- vervoersbedrijven enige hulp te verle nen, vooral bedoeld voor investeringen, Het is al enige tijd feest in Culemborg ter gelegenheid van het 650 jaar stads bestaan en de 100 jaar oude spoorbrug. Om het preciezer te zeggen: in 1318 verkreeg Culemborg stadsrechten en in 1868 kwam de spoorbrug gereed. Vanaf eind november 1968 viert men deze herdenkingen, die een heel jaar duren. Er is een heel afwisselend pro gramma samengesteld, waaronder diver se sportmanifestaties vallen, tentoon stellingen, een concours hippique, een agrarische optocht en nog veel meer. In een folder is alles voor U opgesteld, zo dat het gemakkelijk kiezen is, wanneer U de stad eens wilt bezoeken, boven dien is deze folder met een reproductie van een oude prent versierd, die zo fraai is, dat er, uitgeknipt en opgeplakt, een aardige wandversiering van te ma ken is. Voor Leden V.V.V., gratis be schikbaar. Spoedig komen alle huisvrouwen weer in aktie. Niet alleen voor de schoon maak, maar voor de altijd weer aan trekkelijke huishoudbeurs, die in het Rai-gebouw wordt gehouden van 11 tot en met 20 april. Een fleurige folder licht U in over de diverse stands, die U daar kunt bezoe ken. En dan nog even een klein bericht over de provincie Zeeland, waarvan we de nieuwe brochure over hotels, pensions, restaurants en campings hebben ont vangen. Wanneer U Zeeuwse plannen mocht hebben, wacht U niet te lang met U via deze brochure te informeren, want men is dit jaar al vroeg begonnen met va kantie-adressen te reserveren. En tot slot: Voorjaar 1969! De folder met alle gegevens over Keu kenhof, Bloemencorso enz. ligt op U te wachten U kent ons adres: Verkeers- huis V.V.V., Steenhoffstraat 9a. maar het is niet voldoende en het kost nogal wat moeite om daar iets van los te krijgen. Men zou wel kunnen zeggen: men moet er over het gehele land maar één over heids- of semi-overheids onderneming van maken, maar daartegen verzet zich weer dit particuliere initiatief. Het open baar vervoer van de betrokken bedrij ven is immers een onderdeel van een bedrijf, dat ook bussen verhuurt of eigen bustochten organiseert enz. Dat neemt niet weg, dat het openbaar ver voer hiervan natuurlijk niet afhanke lijk mag worden gesteld. Dat openbaar vervoer kan niet gemist worden en zo goed als de gemeentelijke bedrijven voor hun niet onaanzienlijke, tekorten steu nen op de gemeenschapsgelden, zo zou dat ook voor de streekvervoersbedrij- ven dienen te gelden, hetzij door pro vinciale-, hetzij door rijkssubsidie. Voorzover dat niet geschiedt, is het niet redelijk, dat men de particuliere onder nemingen de stijgende lasten van een noodzakelijke plicht geheel zelf laat op brengen. Meer dan te dreigen met sta king zou de vakbeweging zich mede hiervoor dienen in te zetten, hetgeen een zekerder beveiliging zou betekenen van de lonen der chauffeurs dan het strijden hiervoor zonder meer. Een touringcar vol met leden van de N.V.E.V., afd. „Eemland", maakte een excursie naar Amsterdam. Allereerst bezocht men de banketbakkersschool. Terwijl men zich tegoed deed aan kof fie met gebak, werd door de directeur van deze school, de heer Griever, een inleiding gegeven over het doel van dit instituut. Jongens en ook meisjes, die behoorlijk lager onderwijs hebben ge noten, kunnen op deze school toegelaten worden. Het is niet zo, dat elk jong mens „koekebakker" worden kan. Men moet wel goed meekunnen met alle takken van het onderwijs. De leerlingen worden bijgeschoold; aan tekenen en decoratie wordt veel aandacht besteedt, nodig voor versieren van taarten, bon bons enz. De cursus voor banketbakkers duurt voor het basis-onderwijs 3 jaar, daarna volgen nog lessen in spuiten, garneren, marsepeinwerk en suikerwerk. Ook voor de specialiteiten, zoals ijs, ijstaar ten, parfait, sorbets enz. worden op de ze school lessen gegeven. Bij elkaar duurt de hele opleiding voor dit vak 6 jaar. Na deze speech van de directeur, volgde een rondgang door het gebouw. Ware i-v kunstwerken werden bewonderd; taar ten, bonbons,, soezen, tulbanden e.a. Ook werd aan de dames de feesttent ge toond, die geheel door de leerlingen tot stand is gebracht; leuke geschilderde decors van eenvoudig materiaal en waar zo nu en dan een bandje mag optreden. Tot slot werd een bezoekje gebracht aan culinair historisch museum. Ge bruiksvoorwerpen uit vroeger tijden; albums met ingeplakte menu's van vors telijke maaltijden, o.a. van het bruiloft diner van onze koningin met prins Bernhard. Aan het einde van dit inte ressante bezoek aan deze school, bracht de vice-presidente, mevrouw Geyten- Driehonderd leerlingen van Soestcr la gere scholen hebben woensdagmorgen achter de in aanbouw zijnde sporthal .Beukendal" een compleet beukenbos geplant. Als eerste aanzet voor het toe komstige stadspark op de Eng en om de achterzijde van de sporthal aan het oog te onttrekken, zijn niet minder dan 1600 beukenbomen geplant. De kuilen daarvoor waren reeds tevoren door de dienst van gemeentewerken gegraven. uc vivc—ui coiucmc, urcviuuv* vjcj icii— beek-Harmsen dank aan de directeur Nu z,>1 bomen nog niet hoger dan voor het gebodene. In de namiddag hebben de leden van de N.V.E.V. een rondrit per touringcar gemaakt door oud en nieuw Amster dam, zoals Slotermeer, Buitenveldert, Osdorp, Bijlmermeer, Goudkust en door de IJ- en Coentunnel. één tot anderhalve meter, maar over enkele jaren moeten zij reeds boven de sporthal zijn uitgegroeid. Van de zijde van gemeentewerken zal in een later stadium nog de nodige on- vir •- .^n tussenbeplanting worden aan- I gebracht, bestaande uit witte els, Gel- igc Oranjehotel, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu derse roos, krenteboompjes, vuilbomen, eiken en berken. Het gestichte bos zal later ook een complete bosbouwkundige behandeling krijgen, zo vertelde het hoofd van de plantsoenendienst, de heer v. d. Broek. In Soesterberg hebben 140 scholieren op de Plesmanstraat, de Buys Ballotlaan en de Prof. Lorentzlaan voornamelijk laanbeplanting aangebracht. In de trottoirs werden zeventig lijster bessen, berken, Japanse kers-bomen en eiken geplant. De „planters" ontvingen als beloning een boekje „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet", een bouwplaat en een (natuur) fotoplaat. Tevens werden resp. in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff straat en „De Hoeksteen" te Soester berg een tweetal films (een komische en een over een dierentuin) vertoond. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck wees daarbij op de opvoedkundige be tekenis van deze jaarlijkse boomplant- dag. Hij sprak de hoop uit, dat de jeugd het werk van de gemeentelijke plantsoenendienst in het vervolg wat meer zal ontzien en dat men ook wat meer waardering voor het werk van de plantsoenendienst en wat liefde voor de natuur in het algemeen zal kunnen op brengen. Premier Wilson gaat naar Nigeria, uit drukkelijk niet om op te treden als be middelaar in de strijd met Biafra. Hoe wel het natuurlijk onzin is om te den ken dat Biafra niets van doen heeft met zijn bezoek in Lagos, de federale hoofd stad, is duidelijk merkbaar dat onder de bevolking het misnoegen stijgt, dat het leger alsmaar niet in staat blijkt om een eind te maken aan de oorlog. Zelfs nadat de Biafraanse reststaat ge heel en al omsingeld is geweest gedu rende meer dan een half jaar, is de eindoverwinning niet alleen niet be haald, maar zelfs weer schijnbaar ver der verwijderd: de Biafranen hebben kans gezien de Tigeriaanse eenheden in Owerri op hun beurt weer te omsinge len. Tenslotte betekent de oorlogsinspanning, al was het alleen maar door de schatten die deze verslindt, een belasting voor de Nigeriaanse bevolking en dat gaat op de duur vervelen. En het respect voor de militairen slinkt al evenredig. Het gevolg is uiteraard dat de militai ren sterk denken over hun methode om de knoop door te hakken: meer en zwaardere wapens. Nu is Engeland sinds jaar en dag de traditionele leverancier zowel van wa pens als van officieren, maar met de leveranties van oorlogsmaterieel is Lon den het wat kalmer aan gaan doen van wege de ongunstige reacties in eigen land en daarbuiten op de strijd in Biafra. Voor een deel is de Sowjet-Unie in de bres gesprongen, een land dat - zoals in Lagos wordt gezegd - nooit weigert wat men vraagt. Maar het Nigeriaanse leger vraagt niet zo graag - het heeft geen zin de organisatie van de troepen om te zetten naar Oosteuropees model, zeker niet nu. Wel is het natuurlijk nuttig om de met de wapenleveranties rijzende rode in vloed uit te buiten om meer van En geland gedaan te krijgen. Daarbij is dan van belang dat Nigeria kan aan bieden minstens een kwart van de Brit se oliebehoefte te dekken. Dat wil zeg gen dat die dan betaald kan worden met ponden sterling in plaats van met dollars en dat is voor de Britse econo mie van niet gering belang. Er is dus een mogelijkheid voor Lagos om Londen onder pressie te zetten wat meer en zwaardere wapens te leveren waarmee de Nigerianen hopen nu ein delijk eens een eind te maken aan do strijd. Hoe pijnlijk dit allemaal wel is voor Londen tekent het feit dat Wilson zelf naar Lagos gaat om het gesprek hier over te voeren. KANTMAK» C Onder invloed van sterke drank is maandag de 33-jarige aannemer E. V. uit Soest met zijn auto op de Soester- bergsestraat tegen een links van de weg staande boom gereden. De auto, die aan de voorzijde beschadigd werd, kwam dwars over het fietspad te staan. De man verklaarde, dat hij uit de koers was geraakt door een bevroren voor ruit, maar de lucht die hij verspreidde, maakte dat niet erg aannemelijk. De gemeentearts heeft hem een bloedproef afgenomen. De man is ter ontnuchtering ingesloten. Zijn rijbewijs is ingenomen. Een scharenslijper heeft dinsdag een be drag van ƒ25,verduisterd ten nadele van mevr. V. aan de Heideweg. Mevr. V. had de man een schaar laten slij pen. Zij kon echter het bedrag van 4,50, dat zij daarvoor aan de man verschuldigd was, alleen met 25,be talen. En de scharenslijper had geen geld terug, maar hij zou het bankbiljet wel even gaan wisselen. Mevr. V. gaf de man het geld mee, maar de scha renslijper is tot op heden met het wisselgeld nog niet teruggekeerd. Hij reed weg in een zwarte personenauto, vermoedelijk een Opel. De Soester politie heeft dinsdag de 38- jarige vertegenwoordiger H. D. uit Soest aangehouden. Dit geschiedde op ver zoek van de hoofdcommissaris van po litie te Arnhem. De man zou voor de rechtbank meineed hebben gepleegd. Hij is overgebracht naar Arnhem en daar ingesloten. Ten overstaan van Notaris M. H. A. van Veeren alhier werd dinsdagavond in De Gouden Ploeg, publiek verkocht: I. De helft van een dubbel woonhuis aan het Kerkpad Z.Z. 30 te Soest. Het perceel werd ingezet op 32.000, door de heer H. A. Butzelaar en afge mijnd met 500,door de heer G. W. v. d. Grift, alhier. II. Het vrijstaande woonhuis aan het Kerkpad Z.Z. 130 te Soest. Dit perceel werd ingezet op ƒ31.500,door de heer J. Mijnders te Den Haag en afgemijnd met 1400,door de heer L. E. v. d. Berg, alhier. ƒ3,50 voor Soest, Soestduincn en Soesterberg en 6,50 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het tweede kwartaal 1969 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Over ongeveer één week wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats ge had, een kwitantie aan de incas seerders afgegeven. Het is jammer dat de overheid een prijs- stop voor de horeca-bedrijven heeft in gevoerd, omdat dit een averechtse reac tie teweegbrengt in de bedrijfstak. Vele ondernemers gaan nu denken dat slechte resultaten aan de te lage prijzen zijn te wijten. En dan wordt er ach en wee tegen de overheid geroepen. De prijzen in de horeca-sector zijn echter niet door de prijsstop te laag. Zij zijn in den bre de gezien te hoog. De fout schuilt niet in de te hoge winst berekening van de restaurant- en ho telhouders, althans niet in het algemeen. De fout zit in de methode van bedrijfs voering, die dikwijls niet met de tijd is meegegaan. Want de leefgewoonten van het publiek hebben zich aanzienlijk ge wijzigd. Men gaat in de meeste gevallen niet meer een hotel of restaurant binnen om een luxe kamer te betrekken of een uitgebreide maaltijd te nuttigen. Men zoekt meestal eenvoudige kamers of een goede maaltijd, die niet veel tijd vraagt. Chinese restaurants en doelmatig inge richte eethuizen hebben er groot succes mee omdat zij mikken op een hoge om- zetsnelheid met een lage winstmarge. Het verschijnsel loopt analoog met de gang van zaken in het winkelbedrijf. Ook daar kan het bedrijf niet meer draaien op een beperkt aantal aankopen van de klant waar flink op verdiend wordt. Deze commercie beperkt zich tot de speciaalzaken. Als de horeca-bedrijven volstaan met een eenvoudige bedrijfsuitrusting met zeer efficiënte hulpmiddelen en daar maaltijden aanbieden die in omvang overeenkomen met hetgeen thuis wordt opgeschept, dan is het succes verzekerd. Bij toenemende verkeersmoeilijkheden en grotere afstand van het werk is men steeds minder geneigd 's middags thuis te gaan eten. Daarnaast zal het week- endtoerisme enorm groeien. Allemaal met lunchpakket Het t* de ven het horeca-bedrijf ons daar af te bren gen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1