MARCHAL HAARMODE DE COÖP. RAIFFEISENBANK SOEST RUIZENDAAL'S rijdende viswinkel uit Spakenburg. Heeft u geld nodig voor de aankoop van een HUIS? kan u tegen soepele voorwaarden een hypotheek verstrekken. DE RENTE BEDRAAGT 7% Middelman Mode toont lente- zomermode 1969 en Mannenkoor Apollo in Zonnegloren Gas-Service-DienstSoest' ATTENTIE ATTENTIE Vanaf 1 april, staan wij iedere dinsdag, vanaf 's morgens 10 uur tot 's avonds 6 uur, en iedere donderdag, van 3 uur tot 6 uur, aan het einde van de Smitsweg Vanouds bekend Onze specialiteiten zijn Oe gehele dag door warme gebakken vis en tevens verse vis. znre. zoute, gestoomde enz. enz. Nieuwbouwplan „Eltheto" nog op de helling Veertig jaar Nederlandse Jeugdherberg Centrale Zaterdag beatavond in „De Heidebloem" Krabbels van Knelis Samenwerkingsorgaan Eemland wil meer garanties voor samenwerking Kokoskoeken Groquant-Eitjes Vruchten-Eitjes 65 ct VRIJDAG 28 MAART 1969 Verscholen tussen de bomen ligt „De Heidebloem", vooral in de zomer een pleisterplaats voor ontelbare trekkers. debloem heeft slaapaccommodatie voor in totaal tachtig jongeren. Zij worden ondergebracht in slaapzalen van 10 tot 30 personen. Het streven is erop ge richt om kleinere slaapeenheden te cre- eren, zowel in Soest als ook in alle an dere bestaande en nog te bouwen jeugdherbergen. Tevens streeft de lei ding naar een soepeler beleid ten aan zien van corvee en sluitingstijd. Men beseft, dat de jeugd van vandaag an dere verlangens heeft dan die van veer tig jaar geleden. „De Heidebloem" beschikt over een be scheiden voetbal- en volleybalterrein en diverse binnenspelen, alsmede over een openluchttheater, dat de laatste jaren weer meer gebruikt wordt, vooral voor volksdansen. De leiding van de jeugdherberg is mo menteel reeds druk doende met het aan brengen van de nodige voorzieningen, die vooral de gezelligheid ten goede moeten komen. Want in de Paasvakan tie mag men weer de eerste grote groe pen bezoekers verwachten. LAKSTEMPEL. Wij bezitten een driekantig zilveren lakstempel, waarop 2 wapens zijn aangebracht, waarvan wij een lakafdruk bijsluiten. Kunt U mij zeggen van welke oorsprong dat lak stempel is en van welke adel? Antwoord: Wij adviseren U zich hier te wenden tot het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Geslacht- en Wapen, kunde, Bleijenburg 5, Den Haag. AFTREK. - Komen kinderen, die stu deren en die ouder zijn dan 16 jaar in aanmerking voor aftrek personele be lasting? Antwoord: Voor studerende kinderen be neden 20 jaar bestaat recht op aftrek indien ze tot het gezin van de belas tingplichtige behoren of met zijn toe- Op drie avonden, die door meer dan zeshonderd modeminnenden werd be zocht, heeft „Middelman Mode" deSoes- ter dames kennis laten maken met de mode van 1969. Met zeven mannequins, een dressman en een drietal jeugdige mannequins in de dop, werd de show, die ook nu weer werd verzorgd door het Baarnse Man nequins opleidings instituut „Simone", in een vlot tempo uitgevoerd. Naast de vele creaties van Fiorani en Elvi, twee van de bekende door de fir ma Middelman reeds jaren gevoerde merken, viel het op, dat vee* modellen met de opmerking „import" voor de vele dames en de enkele heren werden geshowd. In tegenstelling tot verleden jaar was er ditmaal geen plaats inge ruimd voor bad- en strandkleding, maar nu werd de kindermode uitgebreid on der de loupe genomen. Opvallend was vooral het veelvuldig ge bruik van rood en groen, zowel voor de japonnen als zomermantels en de modi euze regenkleding. Tussen de vele aan trekkelijke modellen die menig maal de handen op elkaar brachten, waren er verschillende exclusieve creaties, terwijl de aanwezige dames verschillend rea geerden op de lancering van een „Ber muda-combinatie", waarbij de lachers de overhand hadden. De dress-man showden achtereenvol gens het gehele heren-sortiment, waar bij vooral de light-weight combinaties, duidelijk de bewondering van de aan wezigen afdwong, terwijl de meeste da mes zich afvroegen hoe hun echtge noot zou reageren wanneer hij verrast zou worden met een charmante licht blauwe zomerhoed, gecombineerd met een donkerblauwe Terlenka pantalon en een getailleerd overhemd. Tussen de verschillende modellen door werd aandacht besteed aan de zoge naamde „blije-tijds kleding" waarbij duidelijk tot uiting kwam dat de aan staande moeder ook op de laatste mode geïnspireerd gekleed kan gaan. Tijdens de pauze, konden de dames even op verhaal komen, onder het genot van een kopje koffie en verschillende lekkernijen. Met het showen van kinderkleding bleek de Firma Middelman midden in de roos geschoten te hebben, blijkens de reac ties die opklonken wanneer een van de kleine mannequins onbevangen opkwam. De bij de verschillende creaties gedra gen accessoires waren afkomstig uit eigen sortering, terwijl „Van Dam's Schoenen" het bijpassende schoeisel ver zorgde. De belangstelling voor de mode shows neemt met het jaar toe, waar door de heer Middelman naarstig uitziet naar andere ruimere mogelijkheden voor het organiseren van zijn shows. stemming tijdelijk elders verblijven voor het verkrijgen van onderwijs of voor de opleiding tot een beroep. Voor studerende kinderen, ouder dan 20 jaar, doch jonger dan 24 jaar bestaat ook recht op aftrek, indien ze met hem het perceel bewonen en grotendeels op zijn kosten worden onderhouden. Dat is dus niet van toepassing als het kind elders een kamer bewoont en alleen de week enden en de vakanties thuis is. Het gaat bij dit alles om de toestand aan het begin van het belastingjaar, dus in het algemeen per 1 juni. GOUDEN FRANC. - Wat is de waarde van een gouden tien-francstuk uit Frankrijk? De munt dateert van 1857 en draagt een afbeelding van Napoleon III. Antwoord: De goudwaarde van uw munt bedraagt rond 3 gram a ƒ5,dus rond 15,De waarde als verzamelobject of sieraad hangt sterk af van de kwali teit waarin hij bewaard is gebleven. Is hij niet of nauwelijks gebruikt en onbe schadigd, dan kunt U de waarde stellen op ƒ30,a ƒ35,Dat is dan de ver koopprijs van de handel. De inkoopprij zen zullen uiteraard (veel) lager blijven. ZIEKENFONDS. - Hoeveel bedraagt de premie inzake de ziekenfondswet voor een echtpaar dat a.o.w. krijgt? Graag de premies voor vrijwillige- en verplichte verzekering. Antwoord: Daar het een echtpaar betreft, dat a.o.w.-pensioen ontvangt, kunnen wij U beter de gegevens ver strekken over de z.g. bejaardenverzeke- ring, die toegankelijk is voor personen van 65 jaar en ouder en die een inko men hebben van minder dan ƒ7016, per jaar. Als het inkomen niet meer bedraagt dan de a.o.w.-uitkering, dus ƒ5010,per jaar, valt men er zeker onder. Volledigheidshalve vermelden we hier de drie mogelijke premies: ƒ3,28 per week 14,25 per maand) bij een inko men tot 5322,6,56 per week 28,50 per maand) bij een inkomen tussen 5322 en 6332,9,84 per week 42,75 per maand) bij een inkomen tussen 6332 en 7061, Voor de vaststelling van het inkomen wordt rekening gehouden met zowel de a.o.w.-uitkering als met inkomen uit vermogen (spaargelden, eigen woning- bezit e.d.). Voor het overige kunt U zonodig inlichtingen vragen bij het zie kenfonds van uw keuze. Zaterdag 29 maart a.s., 's avonds om acht uur, wordt er een Paaswijdings- samenkomst gehouden in Zonnegloren. Aan deze samenkomst, welke open staat voor patiënten, bezoekers en andere belangstellenden, zullen verschillende leden van de Zonneglorengemeenschap medewerking verlenen. Het mannenkoor „Apollo" zal een drie tal liederen ten gehore brengen. Patiënten, personeel en bezoekers zien met grote belangstelling naar deze avond uit. Bming noeng toch wel waant ajje jong bin daan vaalt ut steejds meer op daat die tied bar haard gaot, jie kent haos nie biehouwe. Toengk vaan de week hoorde daatter weer un bomeplaantdaag zouw weze, konk haos niet glove dattut al weer un jaor geleeje waas daat de school- kingders bome int Soesderveen hebbe neerrezet. Maor de tied gaot haard waant ut waas un jaor geleeje of ik ut noeng leuk vong of nie. Maor ut blief un heul goed iedeej om mit schoolkingders bome te gaon plaante. Ik schaat zo dattut nie zo bar veul uutmaok veur de maanne vaan de plaantsoenediens, of die jonge- luu ut doen, of daat zullie ut motte doen, maor volluguns un vriejer diet kon weejte mos ut meer int pedegoo- giese vlaak worde gezoch. En daor houwk ut maor op Maor mit ming geveul veur de netuur, ik bin dol op aallus waat groeijt en bloeijt, bink netuurluk ok gaon kieke naor die jonge boomeplaanturs. De grootste groep vaan die jongeluu zaal wel op de Eng hebbe gestaon. waant der moste aachter de Sporthaal „Beu kendal" un kwak struuke geplaant wor de. Ik hep nie de tied gehaad om ze effe alemaol te gaon telle, maor ut wao- re der schaat ik zo wel un paor hong- derd. Noeng wast maor goed daat de plaant soenediens vaan te veure de gaote al haad gemaok, waant de grongd was nog knaap haard vaan de vorst en die king- ders hadde der aors geen gaat in ge zien om der un gaat in te kriege. Wak veur die kingders wel aordug vong waas daat ut allegaor un bietje un offesjeel tintje kreeg, waant de enugge vrouwelukke wethouwer die wullie heb be, mevrouw Waalter van der Tog, waas nie bie de kaachul blieve zitte, macr haad ok de kou getrotseerd. Noeng kent veur haor messchien wel un bietje eige belaang weze, en daat ze effe is komme kieke ofter bie de jonges die ant bome plaante waore nie un paor bie zaote die as zullie vaan school ofkomme, nie bie de Soesder plaantsoenediens kenne komme warru- ke, maor ik gloof nie dajje daat vaan iemaand an de buutekaant of ken zien, waant daor mojje veur gebore weze. Nie iedereen is noeng eenmaol geschik veur tuunmaan. Waor ik ming wel effe over vurbaosde was daat die mooije struuke an de aachterkaant vaan de sporthal moste komme. Maor ik denk daat de veurkaant zo bar mooij gaot worre daat dat nog effe geheim mot bljeve. Waat netuurluk geen geheim ken weze, is de soort vaan bome die bie de sporthaal motte komme. Waant watter ok beurt, naor ming bescheije mening kenne ut nie anders as beukeboome weze. Maor zoveer ist nog nie, veurlopug staon der allenug an de aachterkaant struuke. Maor ut is eerluk gezeit goed daat de kingders bie daat soort dinge worde betrokke, waant deurdaat zullie noeng zellef zoon boom of struuk hebbe hellepe neerzette, kriege zu vaanzelluf ok waat meer geveul veur de netuur, en daat ken heuls geen kwaod. Messchien begriepe zullie daordeur daat ut noodzaokeluk is om un bietje veur- zichtug te weze in de netuur. Ik schaat zo daat noeng niet iedere jonge vaan de zomur geen taak meer vaan un boom of zaal rukke, maor aal hellep ut maor un heul klein bietje daan ister toch aal veul ewonne. Waat daat betref ister al un heule kwak vuraanderd bie vreuger verge- leeke, waant toeng wier der op school nie zo bar veul over de netuur epraot. Daor waas messchien wel tied veur, maor der wier nie an edoch. Dus aal levert die daag veur de ge meente geen niew perseneel op veur de plaantsoenediens, messchien levert ut wel un paor jongeluu op die binne gaon beseffe, daat de netuur zo bar mooij is dajje der bes wel un bietje veur- zichtug meej maag omgaon. E. G. KERKHOF GAS-INSTALLATIES WATERLEIDING - SANITAIR LOOD EN ZINKWERKEN Wasautomaten - Centrifuges Vaatwasmachines Koelkas ten, Diepvriéskasten enz. OUDE GRACHTJE I4a - SOEST TELEFOON 02155-4332 Het bestuur van de wijkvereniging „De Kerkebuurt" in de hervormde ge meente van Soest organiseerde dins dagavond een bijeenkomst om de leden te peilen inzake de bouw van een nieuw wijkcentrum Eltheto aan het Driftje te rd-Zuid. Het is voorlopig op een teleurstelling voor het bestuur uitgelopen, niet alleen dat er van de 200 leden die verwacht werden, slechts tachtig aanwezig wa ren, maar ook de toezeggingen voor deelname aan een uit te schrijven obli- grtielening bleven met circa ƒ25.000,- vc. onder de gehoopte 75.000, Het nieuwe centrum zou inclusief de inventaris 300.000,— gaan kosten en gehoopt werd door verkoop van grond en het uitschrijven van een obligatie lening aan dit bedrag te komen. De teleurgestelde voorzitter, de heer A. de Visser, deelde aan het eind van de vergadering mee, dat, tenzij er andere mogelijkheden komen, het bestuur geen kans ziet op deze smalle basis een nieuw „Eltheto" te bouwen. Deze maand viert de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (N.J.H.C.) haar veertig-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt een feestweek gehouden, waarin men in diverse jeugd herbergen in ons land nader kan ken nismaken met de activiteiten van de centrale. Het komende weekeind wordt gebruikt voor het geven van feestbij- eenkomsten, die met zang, dans in beat gevuld zullen worden. In „De Heidebloem", de Soester jeugd herberg aan de Bosstraat, wordt za terdag voor de leden van de N.J.H.C. een beatavond gegeven. De muziek zal er verzorgd worden door The Meaby 5 uit Hillegom. De jeugdherbergen waren aanvankelijk uitsluitend bedoeld om de jeugd een goedkope overnachting en een prettige vakantie in een daartoe geëigende om geving te bieden. Langzamerhand zijn de werkzaamheden op een veel bredere basis opgezet. Het jeugdherbergwerk is thans vooral gericht op de ontmoeting, zowel nationaal als internationaal. De jeugdherbergcentrale is uitgegroeid tot een waar toeristisch bedrijf met zelfs een eigen reisbureau, dat vakantiereizen naar twaalf verschillende landen orga niseert. Sinds in 1929 de stichtingsacte passeer de en de eerste jeugdherberg (voor ze ven jongens en zeven meisjes) in Petten werd geopend, heeft de N.J.H.C. een stevige greep op de Nederlandse jeugd gekregen. Er zijn nu ongeveer 63.000 jongeren als lid bij de N.J.H.C. inge schreven, die per persoon ƒ7,50 con tributie betalen. Van dit bedrag plus de geringe vergoedingen voor overnach tingen en maaltijden moet de Neder landse Jeugd Herberg Centrale in to taal 54 jeugdherbergen in Nederland draaiende houden, alsmede de leiding een redelijk belegde boterham ver schaffen. Het hele jeugdherbergwerk is in de loop van die veertig jaar aanzienlijk ruimer van opzet geworden. Er worden speciale ruiter, en zeilkampen gehou den en huifkartochten georganiseerd. Daarnaast strijken ook veel scholen en sportverenigingen voor kortere of iets langere tijd in een jeugdherberg neer, hetzij voor ontspanning, hetzij voor ver gaderingen e.d. De N.J.H.C. verschaft momenteel jaar lijks aan een half miljoen jongeren on derdak. Daarbij zijn 200.000 buitenlan ders. Bij de Youth Hostel Federation, de overkoepelende internationale orga nisatie, die destijds op initiatief van de N.J.H.C. is opgericht, zijn momenteel 46 landen aangesloten. Deze organisatie vezorgt jaarlijks zo'n slordige twintig miljoen overnachtingen. De Nederlandse Jeugd Herberg Centra le wordt door de overheid niet gesub sidieerd. Alleen voor nieuw- en ver bouw verleent de overheid een bijdrage in de kosten (die voor nieuwbouw ge middeld een miljoen per jeugdherberg bedragen) van ƒ450.000,per jaar. De Soester Jeugdherberg „De Heide bloem", gehuisvest in een gebouw van middelbare leeftijd, voert het echtpaar N. Tabak de leiding. Men verzorgt er jaarlijks rond 7600 overnachtingen aan Nederlanders en buitenlanders. De Hei- BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK - TELEFOON 3990 Venda kokoskoeken. Een verrukkelijke koek. Per pak 85 ct. Van de totale kosten van 25.000,zul len Amersfoort en Soest ƒ6579,voor hun rekening nemen, de overige ge meenten (Hoevelaken, Hoogland en Leusden) elk ƒ3947,33. VROOM DREESMANN Het samenwerkingsorgaan Eemland (waarin Soest onder meer is vertegen woordigd) wil meer garanties omtrent de beoogde intergemeentelijke samen werking en coördinatie. De verschillen de gemeenten hebben zich reeds ver plicht om ontwerpbestemmingsplannen ter kennis te brengen van het orgaan alvorens zij ter inzage worden gelegd. Ook andere zaken, die voor de inter gemeentelijke verhoudingen van belang kunnen zijn, moeten aan het orgaan ter kennis worden gebracht. Het orgaan kan dan beslissen of de voorgenomen aan gelegenheden (uitbreidingen openbare voorzieningen e.d.) al dan niet in het belang van de intergemeentelijke ver houdingen en ontwikkelingen zijn. Zo dat niet het geval is, verplicht dat de betrokken gemeente overigens tot niets. Toch wil het bestuur van „Eem land" wel iets meer zekerheid omtrent de samenwerking. „Ofschoon het al of niet bereiken van het door de gemeen schappelijke regeling beoogde doel - be stuurlijke coördinatie en samenwerking - afhankelijk is van de mate van be reidheid tot overleg en samenwerking, lijkt het ons toch zinvol, speciaal in de beginperiode met betrekking tot het na komen van de door de deelnemende ge meenten vrijwillig aanvaarde verplich ting enige spelregels op te stellen. Die spelregels beogen de deelnemende ge meenten een leidraad te geven bij de beoordeling of kennisgeving aan het sa- menwerkingorgaan van een in een ge meente aan de orde zijnde aangelegen heid wenselijk moet worden geacht. De plicht tot kennisgeving zou niet beperkt moeten blijven tot die zaken, waarbij de intergemeentelijke, verhoudingen en ont wikkelingen dermate zijn betrokken, dat regionaal overleg daarover moet kun nen worden geopend, maar zich ook moeten uitstrekken tot zaken, ten aan zien waarvan het nuttig kan zijn dat de andere partners in het samenwerkings orgaan daarover zijn geïnformeerd". Al dus het bestuur van het orgaan in een voorstel, dat in de vergadering van „Eemland" op 11 april zal worden be handeld. Melk, puur en witte choco lade en een croquante hazelnootvulling. 200 gram 98 ct. Zachte agar eitjes. Nu nog voordeliger. 250 gram Aangelegenheden, die daartoe zeker moeten worden gerekend volgs het be stuur, zijn onder meer: ruimtelijke or dening, onderwijs, verkeer en openbaar vervoer, volksgezondheid, recreatie en cultuur, werkgelegenheid, waterhuishou ding en huisvestingbeleid. Voorts zullen in de komende openbare vergadering de instructies voor de se cretaris van het orgaan en de secreta rissen van de commissies worden vast gesteld, alsmede een raming van de kosten voor het jaar 1970. De ontwerp-raming vermeldt vier pos ten. De bestuurskosten worden op 20.150,begroot. Aan presentiegeld voor leden van het orgaan en de com missies is een bedrag van ƒ7000,— ge raamd', voor vergoeding aan de gemeen te Amersfoort voor de vervulling van het secretariaat e.d. is 10.000,be groot, terwijl voor het opmaken van de verslagen der vergaderingen van het orgaan ƒ2250,— is opgenomen. De ad ministratiekosten zijn op ƒ3250,ge raamd, terwijl voor onvoorziene uitga ven 1600,beschikbaar wordt gehou den. De post onderzoekingen is Pro Me morie geraamd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5