195 BENT U OOK ZO MOE? Nü Honing in de mond maakt het hart gezond Receptenservke LOF MET HAM Nervositeit i. in hu is s, reeds n bruin ïns van ullover Ajour ifkledend. NIEUWJES VAN OVER DE GRENS In Japan neemt, na een periode van experimenten, het gebruik van pot ten, blikken en bussen voor conser ven, voorzien van een doorzichtig deksel van kunststof snel toe. Deze „vensterdeksela" bieden het voordeel dat de consument kan zien wat hij koopt. Tot dusver zijn het vooral vruchten, groenten, zeevis en derge lijke die men op deze wijze aan de man brengt. In Australië neemt men proeven met een beschermende kunststoffilm waarin vlees wordt verpakt. Deze film is eetbaar en volkomen smake loos. Men kan dus de film met het vlees eten. Voordeel: veel grotere houdbaarheid van het vlees, dat men nu rustig een dag of tien, twaalf kan laten ligen zonder dat het, zelfs in de hete Australische zomer bederft. Nervositeit heeft al heel wat narig heid in de wereld gebracht. Gespan nen zenuwen zijn overgevoelig en juist deze overgevoeligheid doet ons alles wat we ervaren of ondernemen overdrijven, waardoor we in botsing komen met anderen, die de zaken wat nuchterder overzien en het wat kalmeraan willen doen, waardoor in derdaad meestal ook veel betere re sultaten bereikt worden. Het is na tuurlijk irreëel altijd met de dood voor ogen te leven, maar als we zelf merken dat we over iedere kleinig heid veel te veel in opwinding raken, dat anderen ons telkens tot kalmte moeten manen of dat we het met iedereen aan de stok krijgen, dan kan het misschien toch geen kwaad eens wat afstand te nemen en ons voor te stellen hoe over tientallen jaren al deze opwindende aangelegenheden tot een volmaakt verleden tijd zullen be horen. Juist als we wat kalmer zijn en een beetje bóven de dingen kun nen staan, leren we beter onderschei den wat in ons leven werkelijk waard is serieus te nemen, en wat van on dergeschikt belang is. We behoeven geen ja-knikkers te zijn, en we be hoeven een opbouwend, vruchtbaar debat zeker niet uit de weg te gaan, maar evenmin hoeven we ons gelijk te bevechten in zaken waar eigenlijk van gelijk hebben geen sprake is. Op het gebied van smaak of van geloof is niets te „bewijzen" en heel veel oordelen worden geveld op informa ties die veelal niet te controleren vallen en die we accepteren of afwij zen naarmate ze ons sympathiek of antipathiek zijn. Toch gaan dan door opwinding de golven soms zó hoog, dat prettige verhoudingen erdoor be dorven worden, dat ieder redelijk ge sprek onmogelijk wordt, kortom dat waardevolle zaken geofferd worden aan een opgeschroefde behoefte ge lijk te hebben. Zelfs de grootste deugden als hulpvaardigheid of gast vrijheid kunnen drukkend worden als ze met al te veel nerveuse nadruk of dito goede bedoeling gebracht wor den. Daarom is het goed onszelf zo nodig af en toe eens tot kalmte te manen, niet te veel hooi op de vork te laden, niet al te veel te praten, en te bedenken hoe weldoend - en niet alleen voor onszelf! - het is op z'n tijd eens tot algehele ontspanning te komen. Het lijkt dan misschien of onze prestaties verminderen, maar 't tegendeel is waar! JETTY Honing is ook in Nederland een geliefde versnapering en tevens een gezond voedingsmiddel. Bij brood, als zoetstof, maar ook als huismiddeltje (met warme melk bij verkoudheden) is honing-gelukkig- nog altijd zeer populair, en terecht. Men kan, om redenen van persoonlijke smaak, de ene of de andere •oort honing prefereren: alle soorten honing zijn mits onder behoorlijke hygiënische omstandigheden bereid, even goed. Alleen kleur, smaak en prijs verschillen, niet de kwaliteit. Wie honing lang bewaart, heeft kans dat zij gaat kristalliseren en een min of meer vaste substantie gaat vormen. De kwaliteit lijdt daar niet onder, maar wel de handelbaarheid. Men kan gekristalliseerde honing weer goed vloeibaar maken door het potje enige tijd in een waterbad van ongeveer 40 graden Celsius te verwarmen. Honing bewaren in niet te koude, droge ruim ten waar het zonlicht geen toegang heeft. Potjes goed sluiten, dan kunt u de honing tot ongeveer een jaar bewaren zonder schade aan de kwaliteit. Voorjaarsmoeheid is geen fabeltje, geen dooddoener, maar dood ernstige werkelijkheid. De symptomen van deze piekte" zijn bekend ge noeg: het verschijnsel openbaart zich niet al leen in zware benen en geprikkelde zenuwen, maar - wat erger is in een afnemende weerstand tegen infectieziekten, zo als griep. De oorzaak van deze voorjaarsvat baarheid is duidelijk: de lange wintermaanden eisen hun tol. We hebben in de afgelopen tijd te weinig zon gehad, teveel uren doorgebracht in ver warmde en onvoldoende geluchte vertrekken en te zware kost gegeten, waardoor de stofwisse lingsorganen te veel wer den belast. De enige re medie om de voorjaars moeheid op de vlucht te jagen bestaat uit de vol gende voorschriften: niet te veel eten en bij voorkeur lichte kostjes naar binnen werken met als hoofdbestanddeel veel verse groenten. Het eten van vruchten mag u geen dag overslaan; er zijn trouwens appelen genoeg in deze maanden. Maar u bent er nog niet. Wilt u de voorjaarsmoe heid flink te lijf gaan, dan moet u het verstan dige dieet vergezeld la ten gaan van een dage lijkse wandeling van minstens een half uur, bij voorkeur in een omge ving waarvan de atmos feer niet wordt bedorven door uitlaatgassen van auto's. Bloedzuiverende en/of opwekkende mid delen gebruiken kan u ook over het lamlendige gevoel heen helpen, maar zodra er echte medicijnen in het geding komen moet u de beslissing aan de arts overlaten. Wat u wel op eigen houtje kunt doen is af en toe een suikerklontje opzuigen. En dan nog, beperk het gebruik van tabak, kof fie en thee, maar neem daarentegen voor het slapengaan een glas vruchtensap of melk. Wie zichzelf zo in de hand heeft, dat ze deze raad kan opvolgen zal merken dat de voorjaars moeheid spoedig verdwe nen is. Voor een even eenvoudig te bereiden als exquis etentje moet n het vlees-groentegerecht „Lof met ham" eens op het weekmenu zetten U hoeft niets anders te doen dan de lelijke lof blaadjes weg te halen en het bittere kerntje van de stronk eruit te snij- den. Verder ontwikkelt u de hele lofstruikjes met 1 a 2 plakken ham. Plaats de rolletjes in een lage schotel naast elkaar, doe er wat water bij en een klontje boter en laat ze in de oven of bo- venop gaar worden. Zijn de lofstruiken erg dik, snijd ze dan m de lengte door. "W"1 111 I- Driemaal hetzelfde Gemma-haar deel; haarlengte plm. 40 d Jf5 cm. haap is niets Het is nog maar kort geleden dat vrouwen die een pruik droegen dit „valse haar" op alle mogelijke manieren probeerden te verbloemen. Of dit gelukte was in sterke mate afhankelijk van de bekwaamheid van de baarwerker, die de pruik of 't haardeel had vervaardigd. Door de geheimzinnigheid van de „slachtoffers" rond valse haardelen, was de pruikenmaker wel genoodzaakt zijn beroep veelal in stilte uit te oefenen, in tegenstelling tot zijn collega's uit de zg. pruikentijd, kunstenaars die zeer hoog in aanzien stonden en vaak tot de vriendenkring van koningen en de hoge adel behoorden. Hun fascinerende beroep ging dikwijls van generatie op generatie over. Zo ontstonden geslachten van pruikenma kers, waarvan sommigen zelfs zeer beroemd zijn geworden. Vaak oefent da huidige generatie van deze families nog heden ten dage dit beroep uit. Om wat meer te weten te komen over pruiken, haarverwerking, haar stukjes en toupets heeft onze mode redactrice zich gewend tot de firma Langkamp in Zutphen, een expert op dit' gebied en importeur van de be kende Westduitse Herzig-haarwerken. De Herzig-fabrieken behoren tot de grootste van de Bondsrepubliek en ze hebben dan ook duizenden werknemers in dienst. Al spreekt men bij het moderne handwerk van handgeknoopt" en machinaal getrensd", men moet toch alles onder de noemer .handwerk" rangschikken. In dit raam gezien zou het woord „haarwerkfabriek" dus mis leidend kunnen werken. Om een haardeel of pruik op kwaliteit en waar de te beoordelen, dient men er dus in de eerste plaats op te letten of dit geheel met de hand of machinaal is vervaardigd. Daarnaast spelen de haar soort en de bewerking van de haren, de zgn. veredeling, een belangrijke rol. China is de grootste exporteur van haar. Dit zgn. ..exporthaar" is ietwat grover van structuur dan gewoonlijk het haar van vrouwen in de westerse landen. Indien het op de juiste wij ze veredeld wordt, is het echter zeer geschikt voor het verwerken in mo derne haarstukken. Door de grotere stevigheid zelfs soms beter dan ha ren van fijnere structuur. Een andere Aziatische haarsoort is het zgn. Indohaar, waarvan India de voornaamste leverancier is. Dit haar komt het Europese haar zeer nabij, is echter belangrijk goedkoper. Ten gevolge van het feit dat India nog niet tot de welvaartslanden behoort, is de aanbieding nog groot, wat de prijs natuurlijk gunstig beïnvloedt Het Europese haar komt voor ver reweg het grootste gedeelte uit Euro pese landen, waar de welvaart nog niet tot alle lagen der bevolking is doorgedrongen. De voortschrijdende ontwikkeling van de volken en de daar mee gepaard gaande welvaart doet de aanbieding van Europees haar snel achteruitgaan, zodat dit steeds schaar ser en duurder wordt. Het zal duide lijk zijn dat een handgeknoopt stuk van Europees haar belangrijk duurder is dan een machinaal getrensd haar deel, waarvoor China- of Indohaar is gebruikt. Doorslaggevend bij de aankoop van een haardeel zal dan ook zijn met welk doel het zal worden gedragen. Is dit uitsluitend uit niode-oogpunt, dan voldoet een goed machinaal ver vaardigd haardeel van China- of Indo haar zeer goed en „kan men wel dan sen al is het niet met de bruid". Men noemt deze haarstukken ook wel „zichtbare haardelen", omdat ze zicht baar en vaak zelfs „opvallend" mo gen worden gedragen. In deze cate gorie zijn enorm veel modellen ver krijgbaar, alle erop afgestemd een modieus kapsel te brengen. De zgn. „onzichtbare postiches" die nen om gehele of gedeeltelijke kaal heid te bedekken of dunbehaarde plaat sen te camoufleren. Men loopt hiermee niet graag te koop en deze haardelen moeten dan ook volkomen aan het aanwezige ei gen haar aangepast worden. Hiervoor gebruikt men dan ook meest al Europees haar maar ook Indo haar voldoet zeer goed. Om een zo natuurlijk mogelijke inplantering van de haren te verkrijgen, worden deze haardelen of pruiken handgeknoopt. De bekwaamheid van de haarwerker speelt hierbij een grote rol. Deze necessity- postiches worden zo gemaakt, dat men het eigen haar een modern kap sel te maken is. De mogelijkheden in dit werk zijn legio en voor elke vrouw met haar- beschadiging is een passend haarstuk te maken, hetzij een gedeeltelijke of een gehele postiche. GEMMA-HAAR Teneinde aan de vraag van de op komende generatie, die zeer modebe wust is, maar voor wie haarwerk als vorenstaand besproken, niet bereikbaar is, te kunnen voldoen, werd voor de leeftijdsgroep van plm. 15- tot 25-ja- rigen een speciaal soort haarwerk ge creëerd, het zgn. GEMMA-haar. Dit is haar vervaardigd uit een syntheti sche vezel, dat verbluffend veel lijkt op mensenhaar. Haardelen van GEMMA-haar heb ben een zeer natuurlijke valling, die ook bij afknippen van een gedeelte van het haar behouden blijft. Het uit einde van het haar gaat vanzelf weer aan de punten omstaan, juist zoals de jonge meisjes het zo graag dra gen. Met GEMMA kan aan de langhaar mode van de jongeren in alle opzich ten worden tegemoet gekomen. GEM- MA-haardelen zijn nl. verkrijgbaar in lang langer en langst. Een pittig kortgeknipt kopje overdag kan des avonds in een wip worden omgeto verd in een lokkenpracht. De jeugd heeft nu eenmaal een hang naar ro mantiek en dansen bij kaarslicht is „in". Geen nood dit haar is onbrandbaar. Dit haar kan ook wor den getoupeerd en als hoogopgemaak- te kapsels worden gedragen; voor an- De heer Rudi Slickers uit Düsseldorf knipt hier een Gemma-haardeel van zeer lang tot tamelijk kort. Let u eens op: waar hij knipt, golft het listig om. Bij na- tuurhaar zouden de punten vólkomen steil afhangen. Het model links draagt een korte, krullende Gemma-pruik; ook zij wacht op de schaar. Als pikante bijzon derheid: beide modéllen dragen kleding uit Gemma-haar vervaardigd. (Foto: LUI Eijsten, Amsterdam) deren zal een gezellige dikke vlecht het einde zijn. Onderhoud en verzorging biedt geen problemen, mits men de zeer eenvou dige voorschriften hiervoor gegeven, opvolgt. De grootste verrassing zullen de prijzen zijn GEMMA-haardelen zijn nl. belangrijk goedkoper dan haar delen van mensenhaar. HAARWERK VOOR HEREN Zeer veel aandacht wordt tegen woordig geschonken aan het haarwerk voor heren, de zgn. toupets. Het is beslist niet rechtvaardig het dragen van een toupet met „(jdelheid" te be stempelen. Velen, die op jeugdige leef tijd aan kaalhoofdigheid gingen lijden, werden psychisch vaak zwaar belast. Maar ook sociaal gezien, kan kaal hoofdigheid grote nadelen meebren gen. Kaalheid veroudert het uiterlijk sterk en daar men tegenwoordig graag jonge mensen in dienst neemt, gebeurt het wel dat kaalheid belemmerend werkt. En indien ijdelheid why not? Kan een vrouw, die een „necessity- postiche" draagt dit camoufleren door een aangepast kapsel, dit is bij he- renhaarwerk onmogelijk. Een toupet dient dus absoluut on berispelijk te zijn. Deze onberispelijk heid kan alleen worden verkregen door een uitstekende pasvorm de juiste haarkleur en haarsoort en een prima coupe. Een uitstekende pasvorm wordt ver kregen door een model te maken van de ronding van de schedel. Deze ron ding wordt dan ook in de toupet aan gebracht, waardoor de toupet „zit". Haarkleur en haarsoort dienen volko men op het nog aanwezige eigen haar aan te sluiten. Voor toupets wordt dan ook uitsluitend Europees haar van dn allerbeste kwaliteit gebruikt. De cou pe wordt door de kapper aangebracht op het hoofd en gesneden alsof dn toupet het eigen haar is; belangrijk hierbij is dat het toupethaar geheel in het aanwezige eigen haar weg vloeit, zodat geen overgang te zien is. Uit het vorenstaande blijkt dat con- fectie-toupets de vergelijking met in dividueel aangemaakte toupets niet zullen doorstaan. Er zijn verschillen de manieren om een toupet te beves tigen; dit hangt er van af waaraan men de voorkeur geeft. Misschien is het een tikkeltje over* dreven te zeggen dat het dragen van een toupet de levensblijheid bevordert. Niet overdreven is het echter te stel len dat verloren zelfvertrouwen vaak herwonnen kan worden door zich be wust te zijn van een verzorgd en jeug dig uiterlijk. Resumerend ban men dus zeggen dat Herzig-haarwerken voor honderd procent van echt mensenhaar zijn ver vaardigd en dus bjj voorkeur gebruikt moeten worden als bet niet gaat om een modegril, maar de draagster of drager de voorkeur geeft aan haar werk dat niet van bet eigen haar ls te onderscheiden. Gemma-haar van synthetische vezel met verbluffende gelijkenis met mensenhaar is dus een soort haarwerk dat is gecreëerd voor de modebewuste opkomende generatie, voor de leeftijdsgroep voor wie haar- werken van echt mensenhaar (door de prijs) niet bereikbaar zijn en voor hen, die er prijs op stellen op tc val len. Aldus haar-expert Langkamp in Zutphen. Links: Gemma-model haarlengte plm. 1,0 45 cm - midden en rechts hetzelfde haar deel door kortere snit gewijzigd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 13