Eisenhower overleden Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Dinsdag 1 april 1969 48e jaargang' no. 26 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Vietnam DOLLARS VOOR SPANJE Klaar-overs in nieuwe kleding Kerkdienst Zonnegloren Wiso Paashaas gaat 1000 koopcheques uitdelen Buitenlandse werknemers uitgewezen Geparkeerde auto aangereden Wandeling Kath. Vrouwengilden Burgemeester opende Fins-Nederlandse expositie in Goed Wonen Interessante avond voor Soester imkers SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 «erschünt iedere dinsdag en vrijdag >«V «NkjftWfind Voor Nixon hebben ze maar kort ge duurd, de wittebroodsweken die het Amerikaanse parlement gewoonlijk een nieuwe president gunt. De eerste aan vallen komen nu en ze zijn eigenlijk een konsekwentie van het feit dat men al sinds de verkiezingscampagne van Nixon kon vermoeden: toen al zei hij nimmer iets concreets en wekte slechts de hoop dat men niet bekocht zou zijn als men rr~ar afwachtte wat hij zou gaan doen. Maar nu is het nog zo en met name is men in de Ver. Staten toch wel belang stellend naar de plannen ten aanzien van Vietnam die de president in zijn achterhoofd koestert. En het verdrietige is dat in dat opzicht geen enkel nieuw perspectief is ge opend. Minister Laird heeft rondgeke ken, er zijn conferenties geweest met ambassadeur Bunker en gesprekken met generaals. Vervolgens deelde de presi dent mee dat men niet moest verwach ten dat al spoedig troepen uit Vietnam terug konden keren naar de V.S., iets wat men al had vernomen van presi dent Johnson. Geruchten lopen over enige contacten rechtstreeks tussen Hanoi en Washing ton, maar die zijn er via via ook al ge weest onder het vorig bewind. En in Parijs is men nog immer geen stap ver der dan toen, terwijl binnenkort de eerste verjaardag van deze conferentie tot voorbereiding van vrede wordt ge vierd. Wat ergert is dat men op zijn minst vanuit het Witte Huis iets gehoopt had te horen dat duidde op een nieuwe rich ting, een nieuwe aanpak. Maar niets van dit alles. Senators als McGovern, onder Johnson al lastig als duiven, had den enige tijd hun acties gestaakt, maar zijn weer in het geweer gekomen ora uitbreiding van de oorlog hevig te be strijden. Het ziet er volgens hen naar uit dat d# toestand weer net zo is als toen: weer de dreiging dat de generaals alleen maar een oplossing zien in stevig er op lót- rammen. En dan ziet men met enige verbazing dat Nixon wel ijverig aan het beslissen gaat over zaken als het kernstopverdrag en een (dubieuze) tussenoplossing voor anti-raket-raketten. Zaken die niet zon der belang zijn, maar die in geen gevit zo dringend zijn als de kwestie-Viet- nam is voor de V.S. Zodat de vrees nu is gewekt dat het zwijgen van Nixon indertijd en nu nog geen camouflage was voor zijn in stilt# uitgebroede grandioze plannen, maar dat hij alleen maar zweeg omdat hij ook niets beters wist dan Johnson, tenmin ste ten aanzien van Vietnam. En dat geeft weinig perspectief spoedig eem einde te zien aan deze slepende affairt» KANTMA», Een paar uur voor het verdrag dat de Ver, Staten recht geeft een aan tal bases in Spanje te houden, hebba® Madrid en Washington een nieuw ak koord getroffen om nog vijf jaar de mi litaire installaties der V.S. in stand te houden. Alleen over de „huur" moet nog onderhandeld worden: Spanje vraagt meer dan een miljard gulden en dat vinden de Amerikanen nogal gortig. Daar zijn in de eerste plaats financiële en strategische redenen voor. Het is een boel geld en wat er tegenover staat is niet voor ieder zoveel waard. Sinds de bases in de afgelopen vijftien jaar werd gesticht is er in de bewapening een en ander veranderd, waardoor steunpun ten buiten de V.S. van steeds minder belang worden. Militair gesproken althans. De aanwe zigheid van Amerikaanse eenheden hier en daar in de wereld heeft ook een po- litiek-psychologisch effect van belang. Maar juist dat psychologische aspect begint een beetje teer punt te worden. Toen de bases hard nodig waren stapte men graag over bezwaren tegen Fran co's fascistische dictatuur heen. Er was zelfs een theorie die volhield dat de aanwezigheid van Amerikaanse demo cratisch gezinden, net als de komst van toeristen en de export van Spaanse ar beidskracht zouden bijdragen tot een democratisering van het regiem. Een mooi werk dat wel wat mocht kosten. Het succes van deze democratisering is niet zo gek groot geweest. Wel is het mogelijk dat Franco de uitzonderings toestand juist ophief toen weer over de Amerikaanse bases onderhandeld moest worden. Maar intussen waren zijn gevangenissen dan toch al weer vol. En intussen gaan allerlei demonstraties door, ziet men de kerk - voormalige stut van het regiem - in beweging waarbij de reactionairste hoge geestelijken het veld ruimen. Men kan niet ontkennen dat er protest is tegen Franco's regiem en men kan niet beweren dat deze veel aanstalten maakt om geleidelijk het staatssysteem om te buigen naar iets dat meer rijmt met de begrippen van een rechtsstaat. Dan komt de andere konsekwentie: door verdragen te sluiten met de regering In Madrid geven de V.S. dit regiem juist een morele steun tegenover de bevol king Niemand is daar gelukkig mee. Vandaar wellicht dat het nieuwe ver drag maar beperkt is gebleven tot een jaar of vijf. stelden dachten in zee te gaan met senator Robert Taft als kandidaat voor het presidentschap. Een groep jongere en vooruitstrevender republikeinen wist toen Eisenhower te strikken voor de politiek waarmee de generaal zich nooit had opgehouden. De partij-machine, die voor Taft was. moest wel bakzeil halen door de golf van enthousiasme, die Ike's kandidatuur vooral opwekte toen hij aankondigde als een van zijn eerste regeringsdaden naar Korea te zullen gaan om een eind aan de oorlog te maken. Onder zijn be wind kwam ook een eind aan die strijd. De klaar-overs, die tot taak hebben de schoolkinderen veilig over de drukke rijksweg te loodsen, zijn gistermiddag tijdens een korte bijeenkomst op het politiebureau in nieuwe jassen gestoken. De zwart-witte jassen hebben het veld moeten ruimen voor beter zichtbare oranje jassen. De overdracht geschiedde door de bur gemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, ciio de kinderen daarbij wees op hun verantwoordelijke taak. „Jullie school- genoten zijn nu aan jullie toevertouwd. Dat betekent, dat jullie een verant woordelijke taak op je hebt genomen. Je moet er goed je hoofd bij houden, want het is echt geen gemakkelijke taak", aldus de burgemeester, die overi gens grote bewondering had voor de wijze, waarop de klaar-overs tot dusver hun taak hebben verricht. De in de nieuwe jassen gestoken ver- keersbrigadiertjes kregen meteen een stel figuranten de rijksweg over te zet ten, zij het onder het toeziend oog van de verkeerspolitie. In afwijking van een vorig bericht zal de kerkdienst op Goude Vrijdag in Zonnegloren niet om 10 uur plaats vinden, dach om 19.45 uur. Vrijdagmiddag 4 april en zaterdag de gehele dag zal een Wiso Paashaas duizend gratis koopcheues gaan uit delen in de 76 Wiso-zaken in Soest. Het betreft koopcheques ter waarde van ƒ2,50, die binnen een termijn van twee weken bij de verschillende Wiso- leden moeten worden besteed. De be doeling van doeze actie is, de mensen nog eens attent te maken op de Wiso- organisatie. De Soes ter politie heeft opnieuw een aantal illegaal in Soest en Soesterberg verblijvende buitenlandse werknemers uitgewezen. Vijf Turken, die in Soest woonden en werkten, doch niet in het bezit waren van de vereiste papieren, zijn naar Duitsland gebracht. In Soes terberg bleken cfrie Marokkanen illegaal te verblijven. Twee andere Marokka nen, die in Soesterberg werkten, maar elders waren gehuisvest, zullen eveneens het land moeten verlaten. Tijdens de nachtelijke uren in het week end is op de Torenstraat een auto van T. S. K. aangereden. Het voertuig liep voor ƒ700,schade op, maar de da der reed door. Daarom kwam de eige naar de volgende morgen aangifte doen, maar in de loop van de dag meldde de dadere, een zekere R. uit Soest zich. De zaak is verder onderling geregeld. Enthousiasme Waarschijnlijk heeft deze bij zijn sol daten verworven reputatie hem ook het presidentschap opgeleverd: dat was im mers ten tijde van de Koreaanse oor log, waarbij het in de V.S. niet al te zeer werd gewaardeerd dat een niet ge ring aantal Amerikaanse soldaten ver van huis sneuvelde in een vreemd land. De republikeinen -in een van de con servatiefste stemmingen die de partij ooit gehad heeft, met uitzondering wel licht van toen ze Goldwater kandidaat Koude oorlog Verder valt over het regeringsbeleid on der Eisenhower weinig opwekkends te zeggen: de vanuit de partij-organisatie opgekomen republikeinen in zijn kabi net waren niet het slag mannen dat hij gekozen zou hebben als hij in de poli tiek even goed thuis was geweesi als in het militaire vak. In de buitenlandse politiek was het een periode van koude oorlog die vanuit Washington minstens zozeer gestimuleerd werd als vanuit Moskou. In de binnenlandse politiek was het een periode van stagnatie: er werd weinig ondernomen en er werd niets gestimuleerd. Er waren bepaald genante ogenblikken in de politieke carrière van Eisenhower: zijn ontkenning van de U-2-spionagevluchten, die prompt werd gelogenstraft doordat de Russen piloot Gary Powers in handen gekregen ble ken te hebben. Maar het heeft het aan zien van Eisenhower eigenlijk nooit ge schaad. Tenslotte was een kenmerk van zijn be wind de menselijke toon die hij in alles wist te brengen wat hij aanpakte, een warmte van het hart. Zijn voorganger Truman wist respect af te dwingen als een gehaaide politicus. Zijn opvolger Kennedy wist de geesten in beweging te brengen zoals hij idealen in woorden kon laten leven. Eisenhower was de man van de hartveroverende goede trouw, die de Amerikanen bleef laten zeggen: I like Ike. de De maandelijkse wandeling van Katholieke Vrouwengilden Soest en Soestdijk, heeft bij droog weer plaats op woensdag 2 april, dus morgen. Vertrek om 9.15 uur vanaf het Soester Natuurbad. Bij regen zal - de wandeling donderdag 3 april plaats vinden. Ook dan ver zamelen bij het natuurbad om 9.15 uur. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft vrijdagvond in Goed Wonen te Soesterberg een expositie geopend van keramiek en plastieken van het Neder lands-Finse echtpaar Beck-Kokkola, als mede enkele schilderijen van hun doch ter Maaret, allen uit Bilthoven. De directuer van Goed Wonen, de heer J. J. Rijfkogel zei in zijn openings woord dat Goed Wonen, de toonzaal van 100 meubelzaken, de grootste Ne derlandse particuliere galerie is, waar jaarlijks zo'n 2000 kunstvoorwerpen wor den geëxposeerd. De burgemeester werd vervolgens inge leid met grammofoonmuziek van Sibe- lius. De burgervader zei, het openen van een tentoonstelling een moeilijke taak te vinden. „Een expositie brengt ons samen om de kennis, gedachten en gevoelens van anderen te ervaren; het inspireert ons tot gesprekken en we hopen er rijker van naar huis terug te gaan. Bij wat de familie Beek hier in vorm en kleur heeft uitgedrukt, past eigenlijk nauwelijks een monoloog." De bijzondere charme van een exposi tie in goed wonen vond de burgemees ter. dat de kunstvoorwerpen in de ver schillende wooneenheden beter tot hun recht kunnen komen en aan hun funktie voldoen. „Wanneer zij losgemaakt wor den van hun eigen omgeving verliezen zij hun waarde", zo filosofeerde de bur gemeester. Hij was dankbaar, deze ze ventiende expositie in Goed Wonen te mogen openen. Hij herinnerde eraan, dat de fam. Beek thans voor het eerst in de openbaarheid optreedt, „De fami lie Beek heeft de publiciteit nooit ge zocht, in tegenstelling, met vele „kuns tenaars", die de kunst en de publiciteit wel eens verwarren. Het uittreden uit de beschutting van eigen huis en ate lier is niet gemakkelijk", ,zo vermoedde Baron Bentinck. „Hel werk van vader en moeder Beek en hun dochter bren gen een boodschap, waaruit een eerlijke overtuiging en oprechtheid spreekt. In een land als Finland met zijn uitge strekte bossen en meren wordt de mens in alle eenzaamheid tot een confronta tie met zichzelf gedwongen en in die rust, stilte en eenzaamheid gedwongen tot werkelijke waarden, die bij ieder mens de boventoon zouden moeten voeren". De burgemeester vond, dat in de schil derijen, plastieken en keramiek van het Bilthovense gezin duidelijk de stoerheid van de Finse natuur is terug te vinden. De expositie in Goed Wonen omvat voorts tekeningen van Jantien Bos uit Vreeland, een serie zeer dwaze lampen van de Zweed Hans-Agne Jakobsson en een puzzelstoel van Karei Links, be staande uit drie latjes, die men tot een stoel in elkaar moet puzzelen. Vrijdagavond hield de afdeling Soest van de Vereniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, in wijkgebouw De Rank een ledenbijeenkomst, die door ongeveer veertig leden werd be zocht. De heer A. J. van Breukelen zei in zijn openingswoord, dat het er slecht uit ziet voor de bijenhouders, dit vanwege de koude waardoor zelfs de crocussen niet voldoende ontluiken. Dit is onze laatste winterbijeenkomst, maar het lijkt meer op een eerste wintersamen- komen. Gelukkig zijn de weerberich ten iets gunstiger en wij zullen maar hopen op een goed jaar. De opgave voor reizen naar fruit en koolzaad, dat op deze avond zou plaats vinden, werd vanwege de koude, veer tien dagen uitgesteld. De heren A. J. van Breukelen en G. Veldhuizen werden ge kozen tot afgevaardigden naar de alge mene vergadering, welke op 17 mei in Utrecht zal worden gehouden. De heer W. A. van Elmpt besprak hier na het onderwerp „De uitwinterjng van bijenvolken". Na de winter geeft een grote inspectie van het gehele bijen volk inzicht in de toestand van het volk. De imker bekijkt de volkssterkte, die liefst zeven ramen moet beslaan. Dit komt neer op ongeveer 15.000 bijen. Alleen sterke volken geven een goede honingopbrengst. De nosema en rnijt- ziekte kunnen een bijenvolk decimeren. Verder is een jonge,krachtige koning in nodig, als moeder van een toekoms tig sterk koningsvolk. Veel broed geeft veel vliegbijen Op koolzaak en fruit, linde, klaver en heide kan dan veel honing worden gewonnen. Spreker de- monstreede de geluidei, van pasgebo ren koninginnen, het tuten cn kwa ken, door middel van een bandrecor der, alsmede een reportage op.de band van de bijenteeltdemonstratie op de Floralia-tentoonstclling op 18 septem ber 1.1. De heer G, Grijze (oud-voorzitter) ver toonde hierna een grote serie fraaie kleuren-dia's, opgenomen op verschil lende bijenstanden in Soest, zowel als in de streken waarheen dc bijen ver voerd worden om honing tc winnen. Binnenkort gaan cr weer transporten bijenvolken naar de koolzaadvelden in dc Oost-Flevopolder en naar fruitstre- ken. Eisenhower zal niet de historie ingaan als een der grootste presidenten die de V.S. deze eeuw gehad hebben, maar wel als een die bemind werd als geen an dere. De leus „I like Ike" ontstond als een slogan om een verkiezing mee te winnen, maar is sindsdien bij Ike voluit Dwight David blijven behoren. Hij was een man die als grootste kwa liteit had dat men hem graag mocht en die men vertrouwde. Behalve in militaire kringen in de V.S. was hij vrijwel onbekend toen hij tij dens de tweede wereldoorlog opper bevelhebber werd van de geallieerde strijdmacht ln West-Europa. Een nete lige baan die meer vereiste dan alleen een goed inzicht in de krijgskunde. Hij had bovendien te maken met ook in de strategie amateurende staatslieden, Winston Churchill voorop, als zijn po litieke bazen en met een unieke groep niet minder lastige generaals wier in zichten en ambities hij moest beteuge len binnen een groter verband: mannen als de Brit Montgomery, maar ook land genoten als Patton. Zo ongeveer de moeilijkst denkbare proef van leider schap doorstond de wat droge maar minzame Eisenhower glorieus. Voorzichtig Uiteraard is na de oorlog in de memoi res van zijn mindere generaals breed uitgemeten hoe Eisenhower beter hun zin had kunnen doen indertijd, maar indrukwekkend is die onvermijdelijke opsomming van fouten nooit geworden. En eigenlijk had niemand er behoefte aan er veel over te horen: het was lo gisch dat bij beschouwing achteraf wel eens vastgesteld kon worden dat Ike bepaalde dingen misschien beter anders had kunnen doen. Waar gewerkt wordt worden altijd fou ten gemaakt. Eisenhower maakte er waarschijnlijk zo weinig als iemand re delijk mocht verwachten. En in elk ge val maakte hij ze nooit uit persoonlijke ij delheid iets wat van andere gene raals en maarschalken niet steeds ge zegd kan worden terwijl zijn integri teit, zijn eerlijkheid door niemand aan gevochten kon. worden. Zelf erkende hij dat hem wel eens te veel voorzichtigheid was verweten en misschien wel eens terecht, al is het achteraf altijd makkelijk redeneren, maar dat hij dit liever had dan dat hem maar een keer roekeloosheid was ver weten. Dat was het waarschijnlijk wat hem zijn aanzien verschafte bij zijn sol daten: ze wisten dat als Ike iets onder nam dat ook bereikt zou worden en wel met geen grotere offers dan strikt nodig was.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1