GRENSINCIDENTEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 SAMENWERKING OF SLACHTING Vrijdag 11 april 1969 48c jaargang no. 28 Uitgave Wrnkkerij Sniit - Soest Bnrean voor redactie en administratie s Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Vier Australische toeristen bestolen Gat in rijksweg leverde gevaar op voor verkeer V.V.V.-nieuws Brandweer actief tijdens het paasweekeinde Er komen nieuwe straaljagers naar ons land Achttiende paard in rusthuis Verbetering op pieknickplaats Skelterrijder gedood op de Vlasakkers Kwade automobilist sloeg hamer op jongen kapot Het oog gericht op meningsverschillen Inbraak zonder buit in Soesterberg SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, per post ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De grens-incidenten tussen China en Rusland hebben vrijwel zonder twijfel een politieke achtergrond. Ze duren al jaren en dat er nu opeens zo'n drukte over wordt gemaakt, cor respondeert merkwaardig met de situa tie, waarin èn China èn Rusland zich bevindt. Waar in deze grenskwesties het feitelijk gelijk ligt, m.a.w. wie recht heeft op wat, is moeilijk uit te maken. De gebieden in het verre oosten, die in het geding zijn tussen Rusland en China, zijn noch Russisch, noch Chinees. Wan neer men afgaat op de argumenten, waarmee beiden deze gebieden voor zich opeisen, dan kunnen wij, Nederlanders, morgen Brussel opeisen, maar kan Fran co met evenveel recht aanspraak maken op Amsterdam. De expansiedrift van eerst het Chineese en daarna het Russische rijk heeft zich van deze gebieden meester gemaakt. Maat China is lange tijd de verliezende partij geweest en dat was ook weer niet alléén te danken aan het westers impe rialisme, maar ook aan Chinees isolatio nisme. Middelpunt der aarde De Chinezen, hun land beschouwend als het middelpunt der aarde en alle vreem delingen als barbaren, lachwekkend en onwetend, waren zo rotsvast van hun eigen superioriteit overtuigd, dat van enige aanpassing aan de algemene ont wikkeling geen sprake was, op geen en kel terrein. Wetenschap, techniek, krijgs kunst, handel en industrie bleven op middeleeuws peil. Toen de westerse landen contact zoch ten met China voor aankoop en afzet, bleek dit vrijwel onmogelijk door de eisen, die China stelde, maar ook door Vier Australische dames, die per auto een rondrit door Europa maken, zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Soest bestolen. Zij overnachtten in de jeugdherberg De Heidebloem aan de Bos straat. De auto hadden zij op het par keerterrein voor de jeugdherberg laten staan. Toen zij de volgende morgen op stonden, zagen zij, dat het raampje van de wagen was geforceerd. Er bleken een transistorradio en drie fotocamera's uit de auto te zijn gestolen. De totale waarde bedraagt ongeveer duizend gulden. De daders zijn spoorloos. In de Amersfoortsestraat te Soesterberg ter hoogte van de Van Weerden Poel- manweg is woensdagmiddag rond half zes plotseling een groot gat van een vierkante meter en ruim een meter diep ontstaan. Vrijwel direct werd het gat, dat groot gevaar voor het drukke ver keer opleverde, door een voorbijganger uit Soest ontdekt. Deze waarschuwde onmiddellijk de vlakbij wonende kan tonnier van rijkswaterstaat. Samen met de Soesterbergse politie heeft men pas sende maatregelen genomen. Het gat werd door een politiewagen gemar keerd, terwijl het verkeer er behoed zaam omheen werd geleid. Het bleek echter niet mogelijk om het euvel snel te verhelpen. De kantonnier vermoedt, dat men en kele dagen geleden bij het aanbrengen van een gasleiding onder de weg door een gat heeft gespoten met een krach tige waterstraal. Daardoor is de weg ondermijnd en kan ook voor het reste rende deel van het wegdek boven de leiding instortingsgevaar ontstaan. Ove rigens is het spuiten van leidingen on der rijkswegen door verboden. Vermoedelijk zal de zeer drukke rijks weg over de gehele breedte opgebro ken moeten worden om verdere verzak kingen te voorkomen. En nu gaan we naar de Huishoud beurs! Kan het mooier in dit stralende voor jaar met het gevoel, dat we opnieuw beginnen te leven en een heleboel ge zellige dingen in huis zouden willen ha len? Vooruit dan maar! Naar Amsterdam om het Rai-gebouw te bezoeken. U kunt het doen tussen 11 en 20 april. De ope ningsuren liggen tussen 10 uur 's mor gens en 5 uur in de namiddag. Heeft U de royale beurs van uw echtgenoot nodig, gaat U dan 's avonds, dames, tusenen 7 en half 11. Voor de informa tie vindt U bij ons de uitgebreide, kleurige folder. Er wordt ons dikwijls gevraagd naar gezelschaps-trips. Groepjes mensen, die gedurende de wintermaanden gezellig met elkaar bridge speelden of zich met andere spel letjes bezig hielden, willen het winter seizoen wel eens besluiten met m uit je. Hiervoor kunnen wij U o.a. Avifauna's Hollandse Meren-tochten aanraden. Ook hiervan kwam een prachtige folder uit, die U over alles inlicht. De firma Koppe te Amsterdam biedt U, behalve de bekende rondvaarten door de havens een programm, dat IJssel- meer, Vechtstreek, Zaanstreek, Marken- Volendam, Enkhuizen-Staveren, Arn- hem-Westerbouwing omvat. Ook hiervan ligt folder-materiaal voor U klaar. Komt U het even halen? Een loopje of ritje naar ons kantoor is op het ogenblik, in deze lentezon, een feest. de onbetrouwbaarheid van zijn diverse regeerders, die, als ze bedreigd werden, verdragen sloten, die ze even gemak kelijk weer vergaten als het gevaar was geweken. In het vaak trouweloze optreden der Chinezen vonden de westerse mogend heden maar al te gemakkelijk excuus voor hun eigen agressief optreden, waar bij het motto „geld stinkt niet" maar al te veel overheerste. De republiek De Bokser-opstand, die merkwaardige trekken van overeenkomst vertoont met de „sociale revolutie" van Mao, werd bloedig neergeslagen en betekende vrij wel het einde van het keizerrijk. Lang zamerhand wint het streven terrein, China te moderniseren en van het cor rupte keizerrijk een republiek te maken. Allerlei politici en generaals (vaak niet veel meer dan bendeleiders) spelen hun rollen, tot eindelijk de figuur van Tsjang Kai-sjek naar voren komt, die de Chi neese republiek sticht. Inmiddels hebben de Chinezen tijdens de Russisch-Japanse oorlog gezien, dat de „blanken" kunnen worden verslagen, maar is ook Japan zo arrogant gewor den, dat het in China zijn portie opeist. Tsjang Kai-sjek wordt zo in 1942 auto matisch westers bondgenoot in de strijd tegen Japan, maar heeft het dan al zwaar aan de stok met de communisten in eigen rijen, die onder Mao Tse-toeng de beroemde „lange mars naar het noor den" beginnen en zich daar met Rus sische hulp sterk maken. De Russen Het zijn steeds weer de Russische bol sjewisten geweest, die de Chinezen in deze opmars naar modernisering hebben geholpen. De Russische agitator Borodin heeft een hoofdrol gespeeld bij de wor ding van de republiek, maar was ook oorzaak van de vorming van een natio nalistische groep, die van China geen vazal van Rusland wilde maken. Deze groep, onder Tsjang Kai-sjek, won aan vankelijk, maar werd later teruggedron gen naar Formosa; en Mao heerste op permachtig. Dat de communisten dit resultaat kon den bereiken, danken ze ook weer aan de Russen, die op het laatste moment nog de oorlog aan Japan verklaarden om bepaalde gebieden in het verre oos ten te kunnen bezetten en de wapens van het capitulerende Japanse leger in handen speelden van de troepen van Mao. Heilige grond De Chinezen hebben enig recht, de thans betwiste gebieden te claimen, in die zin, dat zij eerder waren dan dé Russen, hoewel ook zij die gebieden met geweld hebben genomen. Russen noch Chinezen zijn er recht streeks bij betrokken, maar ze hebben hun gezag uitgebreid over de daar wo nende autochtone volken. Al het geklets over heilige grond en gewijde vader landse bodem is dan ook geklets, goed voor een stukje propaganda aan beide zijden. En dat miljoenen mensen daar in trap pen, bewijst het gedefileer en het gede- monstreer in Moskou en in Peking. Voorlopig ziet het er naar uit, dat het slechts afleidingsmanoeuvres zijn. Voor China, dat met zijn sociale revolutie nog altijd niet in het reine is, voor Rusland, dat met zijn Warschaupakt niet die kan ten uit kan, die het zo graag zou wil len. En dat die incidenten onnodig mensen levens kostenoch, wat is één men senleven op zovele honderden miljoenen, wanneer het doel de middelen heiligt Verschillende malen is de Soester vrij willige brandweer in het paasweekeinde actief geweest. De eerste brandmelding kwam van de brandtoren in Soestdui- nen. Op tweede paasdag rond vier uur werd in de nabijheid van de spoorlijn Den polder-Baarn op het terrein van de vliegbasis, een belangrijke rookontwik keling waargenomen, die kon duiden op een heidebrand. Een kleine storing in het communicatiesysteem veroorzaakte bij de plaatsbepaling enig oponthoud, terwijl ook het toeristenverkeer voor moeilijkheden zorgde. Na een nieuwe plaatsbepaling en een onderzoek, inge steld door brandmeester Huizinga, die evenals de commandant, de heer Groart snel ter plaatse was, bleek de rookont wikkeling veroorzaakt te worden door een klein gedeelte terrein dat in brand stond. Samen met de toen gewaar schuwde basisbrandweer, werd de vlam men een spoedig halt toegeroepen. Diezelfde middag werd ook nog geassis teerd bij een brandje langs de spoor lijn Den Dolder-Amersfoort, ter hoog te van kilometerpaal 18, waar de Amersfoortse en Soester brandweer ge broederlijk het vuur bestreden. Met nog enkele andere brandjes, die door directe melding in de kiem konden worden ge smoord, is in het paasweekeinde toch nog voor meer dan duizend vierkante iheter natuurschoon in vlammen opge gaan. In juli komen er nieuwe straaljagers bij het Amerikaanse squadron dat op Soesterberg is gelegerd en dat - een unieke situatie - onder commando staat van de Koninklijke Luchtmacht. De Morgenmiddag, om drie uur 's middags, komt het achttiende paard in de Paar denkamp. Het is de 22-jarige Filou, die als roepnaam Frits krijgt. Het oude paard is afkomstig van een lompen koopman uit Oosterbeek en dierenvrien den uit die plaats hebben de gelden voor de aankoop van het paard bijeen gebracht. De vereniging de Utrechtse Heuvelrug, de vereniging die ondermeer de verschil lende picknickplaatsen op de Heuvelrug heeft aangelegd en niets nalaat om tot verfraaiing van die plaatsen te komen, heeft ook de picknickplaats aan de Foe- kenlaan, aan de rand van de Lange Dui nen, in beheer. Ook de „kiosk" op de picknickplaats, die vooral op zomerse da gen een ware oase vormt, is eigendom van die vereniging. Gelijk met het in stellen van die plaatsen, had op deze re creatieplaats een toilet- en wasgelegen heid moeten verrijzen, want naast de bekende „kraan op de paal", die slechts een klein straaltje water doorlaat en waar velen zich onophoudelijk om ver dringen, bevond zich op dat gebied niets. Met het grote aantal mensen, dat op die plaats verblijft op zomerse dagen, is de kans op ergerlijke vervuiling dan ook volop aanwezig, terwijl een wandeling buiten de gebaande wegen, bepaald niet zonder risico is. Binnenkort komt aan deze situatie ech ter een eind, want naast de kiosk heeft de vereniging nu een toiletgebouw ge bouwd, waaraan deze week de laatste hand wordt gelegd. Dit toiletgebouw, dat werkelijk in een behoefte gaat voorzien, zal alleen ge opend zijn wanneer de consumptie-kiosk geopend is. Onderhoud van toilet- en wasruimte is in handen van de vereni ging de Utrechtse Heuvelrug. nieuwe straaljagers zijn van het type McDonnel-Douglas F-4E, beter bekend als de „Phantom". Die Phantoms behoren tot de beste Ame rikaanse straaljagers van dit ogenblik. Boven Viëtnam hebben ze al menige Mig-21 neergeschoten en het feit dat er al meer dan 3200 Phantoms werden gebouwd, zegt wel voldoende. Ze vlie- in grote getale bij de Amerikaanse luchtmacht, bij de Amerikaanse mari ne (op vliegkampschepen) en bij de Amerikaanse mariniers, die hun eigen luchtvaartafdeling hebben. Israël kocht er onlangs 58, Engeland 168, Duitsland 88, Iran 36. Ook Italië, Spanje en Japan willen nu deze straal jagers hebben. In Amerika worden de bekende stuntteams van luchtmacht en marine, resp. „the Thunderbirds" en „the Blue Angels", nu met Phantoms uitgerust. Wel een bewijs dat het een straaljager is met voortreffelijke vlieg- eigenschappen. „Mooi is het toestel niet, met zijn neer hangend stabilo, zijn omlaaghangende neus en zijn opstaande vleugeltips. Ie mand noemde het toestel eens „net een 'plastic model waarvan de lijm heeft losgelaten", en dat was een rake ty pering! Het 32e Tactical Fighter Squadron op Soesterberg is de eerste eenheid in Eu ropa die de nieuwe E-uitvoering van de Phantom krijgt, een versie die zo wel voor het luchtgevecht als het taktische grondgevecht is bedoeld en die zich kenmerkt door een vast zes loops 20 mm Vulcan-snelvuurkanon on der in de rompneus. Overigens kan de Phantom ook de no dige raketten meevoeren van de types Sparro, Shrike, Bullpup, Sidewinder of Falcon. Er kunnen 7250 kilo aan bom men worden meegevoerd, ook taktische atoombommen. In Viëtnam neemt de F-4 gewoonlijk acht bommen van 340 kilo mee en voor de lange-afstands- vluchten twee afwerpbare brandstof tanks van 568 liter lek De Phantoms vervangen op Soester berg de Convair F-102 Delta Daggers, die gemakkelijk te herkennen waren aan hun driehoekige deltavleugel. De Phantom is groter, sneller en wend baarder dan de Delta Dagger. Hij heeft twee motoren inplaats van één en is zwaarder bewapend. Eind februari j.1. streken enkele Ame rikaanse Phantoms op de vliegbasis Leeuwarden neer en toen hebben voor het eerst enkele Nederlandse luchtmacht vliegers met de F-4 gevlogen. Starfighterpiloot Jaap Hofstra van 322 squadron vond dat de F-4 sneller kan draaien en dat er beter mee te manoeu vreren is dan met de F-104 ,die speciaal is ontworpen voor „recht vliegen" en de vleugels niet heeft voor snelle wend baarheid. Daarentegen vond hij de F- 104 wat stabieler. We zullen van de gecamoufleerde Phan toms op Soesterberg deze zomer nog heel wat te zien en vooral te horen krijgen in het Nederlandse luchtruim. Maar de ongeveer 25 Amerikaanse straaljagers op Soesterberg vormen een onmisbare hulp bij de luchtverdediging van ons land! Op net militaire terrein De Vlasakkers, nabij het vliegveld Soesterberg, is zon dagmiddag de 18-jarige Coenraad W. He- tebrij uit Amersfoort met zijn skelter verongelukt. De bouwkundig opzichter reed met zijn hoofd tegen een over de weg gespannen ketting. Hij moet op slag dood geweest zijn. Gedurende zon- en feestdagen wordt het terrein door het ministerie van defensie ten behoeve van de recreatie voor het publiek opengesteld. Een aantal beton wegen blijven echter voor het verkeer gesloten. Sinds echter op de Vlasakkers wel eens skelterwedstrijden zijn gehou den, keren bijna iedere mooie zondag wel een aantal skeltercoureurs naar deze omgeving terug, al weten zij, dat het er verboden is te rijden. Met een beetje uitkijken lukt het echter wel om onder de kettingen door te rijden. Dit gevaar lijke spelletje is de Amersfoorter echter noodlottig geworden. Hij heeft de ketting vermoedelijk te laat of misschien in het geheel niet gezien en reed met zijn hals tegen de ketting aan. Er zijn geen getui gen van het ongeval geweest. Men hoor de in de omgeving alleen een klap en daarna het ophouden van de skelter- motor. Toen men ter plaatse ging kijken, vond men de jongen dood op de weg lig gen. De Baarnse automobilist N. R. K. V. maakte zich op tweede paasdag zo kwaad bij een ruzie over een verkeerskwestie met twee jongens uit Den Dolder, dat hij een houten hamer op een van de jongens kapot sloeg. Het gebeurde op het Eikenlaantje, waar de 17-jarige W. M. T. uit Den Dolder met een vriendje reed. Zij kregen ruzie met de automobilist, die daarop uit de bagageruimte van zijn auto een houten hamer haalde en daarmede de jeugdige bromfietser toetakelde. Bij een klap op de rug van de jongen brak de hamer. Daarna nam de automobilist de vlucht. Later kwam de jongen met verwondingen aan arm, rug en gezicht aangifte doen bij de politie. Aangezien hij het kenteken had opgenomen kon de dader, die bij de vechtpartij zijn zonne bril zag sneuvelen, worden aangehouden. In de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties is Israël onlangs weer eens ver oordeeld wegens een luchtaanval op een plaatsje in Jordanië. Dat is dan de veertiende veroordeling, die voorbe stemd is om do weg te gaan van alle dertien voorafgaande: Israël zal er zich niets van aantrekken. Dit vooruitzicht maakt het een vrij zinloze bezigheid alsmaar aan het ver oordelen te blijven En men krijgt ook sterk de indruk dat de veroordelingen minder een conclusie zijn over de voorgelegde feiten dan wel een demon stratie van de gezindheid der diverse leden van de raad. En dan weet men het al van tevoren: de Sowjet-Unie en Frankrijk zijn de Joodse staat niet en de Arabische landen wel goed gezind, wat ze dan weer hebben doen blijken. Alsof men het al niet wist. Opmerkelijker is in deze dal deze veertiende veroordeling samenvalt met het begin van een viermogendheden- beraad over een oplossing van de pro blemen rond Israël. Hoewel het al moeilijk is om in te zien welk heil een overeenstemming tussen deze vier kan hebben voor de toestand - Israël en zijn buren maken eventuele moeilijk heden of ze leggen ze bij - nog somber der worden de vooruitzichten nu blijkt dat twee van de vier geheel andere uit gangspunten hebben dan de rest. Amerika en Engeland hadden geen be hoefte om de Israjj^fcHf luchtaanval goed te keuren, mapr :e hadden er wel begrip voor dat ae guerilla-aanvallen van de zogenaamde fedayeen toch ook beschouwd mogen worden als een soort uitlokking. Of om het anders te zeggen: het gelijk ligt niet helemaal aan de ene en het ongelijk aan de andere kant. En men kan niet laken dat de Israëli's officieel en goed georganiseerd vergelden wat van de andere kant onofficieel en min der goed georganiseerd gebeurt. Tenslotte kunnen de regeringen van Jordanië, maar ook Syrië en Egypte met name, wel degelijk verantwoorde lijk geacht worden voor het feit dat van hun grondgebied semi-militairc ac ties worden ondernomen op een buur land. Hoe met een zo verschillend uitgangs punt het viermogendhedenoverleg tot iets kan leiden, blijft voorshands een nieuw nabij-oostelijk raadsel. KANTMAN. Tijdens het paasweekeinde is ingebroken in de villa van de familie M. H. G. ten C. aan de Amersfoortsestraat in Soester berg. Toen de bewoners maandagavond thuis kwamen, bleek het raampje van de voordeur te zijn geforceerd. Aangezien de deur echter op enkele nachtsloten zat, heeft de inbreker zich langs deze weg geen toegang tot de woning kunnen verschaffen. Hij is naar later bleek toen op het balkon geklommen en is na verwijdering van een hor alsnog de wo ning binnengegaan. Hij kwam in de slaapkamer terecht, die zonder resultaat werd doorzocht. Aangezien de deur op slot was, is hij daarna onverrichter zake weer weggegaan. Uit de persberichten blijkt, dat met name de leden van grotere coöperaties niet bereid zijn een ingrijpende struc tuurwijziging te aanvaarden die tot ge volg zou hebben dat de bestaande ver bruikscoöperaties tot één grote natio nale organisatie zouden samenvloeien. Zo'n centraal geleide organisatie zou in staat zijn de felle concurrentie van grotere concerns door een slagvaardig en modern beleid het hoofd te bieden. De tragedie bij de coöperaties is een treffend voorbeeld van hetgeen zich in het economische leven afspeelt. Er is een ontwikkeling gaande waarbij slechts het volgen van een harde economische lijn, die uitgestippeld wordt door des kundige zakenmensen, tot succes leidt. In vele kringen wil men dit niet aan vaarden en blijft men drijven op de resultaten uit het verleden. Bij een voortgaande gunstige conjunctuur mag men daar nog tijdelijk heil van ver wachten maar op langere termijn raakt men daarmee achterop. Het is dan te laat om nog op zijn schreden terug te keren. De verbruikscoöperaties verzorgen een aanzienlijk deel van de distributies en hun kracht moet. niet worden onder schat. Als men ziet wat zich in deze kringen afspeelt, dan moet dit toch veel kleinere ondernemers tot naden ken stemmen. Met name in hun krin gen overheerst nog te veel het indivi dualisme. Het veld van beslissingen is te veelzijdig om dit alleen te kunnen overzien. Om deze reden is straffe sa menwerking geboden. Samenwerken en het overdragen van deelbeslissingen hoeft niet steeds in te houden dat men fuseert of geheel opgaat in een groter bedrijf. Men dient echter het hoofd te buigen voor de wet van de optimale kostenverhoudingen. Alleen door deze in het oog te houden dient men het distributiepatroon dat morgen zal overheersen. In concreto betekent dit dat de slachting onder de zelfstan digen zal voortduren zolang men el kaar niet op een breéer terrein wil vinden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1