Soest toen - Soest nu Uinsdag 15 april 1969 48c jaargang 110. 28 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2568 - Postgiro 12615G NIEUWE GELUIDEN OVER VIETNAM Collectanten voor astmabestrijding gevraagd Auto reed door na aanrijding Nederlands Astma Fonds Jongetje bij oversteken aangereden Botsing op de Koninginnelaan Banden doorgesneden Ned. Chr. Vrouwen Bond Eiermarkt ^rinó 1 c\Yla.uritó 1 jaar* Broers Ten Berge (15 en 17 jaar) bij Spartak op bezoek FT, Nieuwe bewoner van ,.De Paardenkamp" Soest krijgt snellere verbinding met Hoogland Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Het oog gericht op Oosteuropese tucht Hond bijt drie sierkippen dood Ned. Vrouwen Electr. Ver. SOESTERldlOURANT Abonnement per kwartaal f3,50. per post f6,50 Verschynt Iedere dinsdag en vrijdag Juist omdat hij er zo angstvallig over zweeg - op bevel van president Nixon - bevestigde premier Rogers overduide lijk dat noord-Viëtnam en de Verenig de Staten rechtstreeks met elkaar on derhandelen. Waarop prompt allerlei speculaties zijn ontstaan over terug trekking van zowel Amerikaanse als Noordviëtnamese troepen uit Zuid-Viët- nam. Hints in die richting heeft ook minister van defensie Laird al gege ven, kennelijk tot grote boosheid van president Nixon, die daarop zijn mi nister van buitenlandse zaken in deze radicaal de mond snoerde. Helemaal onverwacht komen deze ont wikkelingen niet. Men zou kunnen zeg gen, dat ze geheel en al overeenkomen met de theorieën die presidentieel ad viseur Henry Kissinger al ontwikkelde voor hij naar het Witte Huis werd ge roepen. Daarin staat met zoveel woorden dat het van belang is naast elkaar op verschillende niveaus onderhandelingen te voeren. Dus: naast het min of meer openbare gesprek in Parijs ook recht streeks en geheim. En ook: in Zuid- Viëtnam zelf, waar inderdaad president Thieu bezig is te proberen enige orde te scheppen in de politieke chaos door het invoeren van een twee-partijen- systeem te bepleiten waarbij dan een herdoopte Viëtcong in regelrechte po litieke oppositie zou komen met het verbond van de Viëtcongtegenstanders. Waarbij dan een .grote coalitie niet uit gesloten zou zijH. Een en ander heeft tot vlagen van op timisme geleid. Of dat terecht is of niet zal voorlopig nog de vraag blijven. Tenslotte is er een - vooral door Nrd.- Viëtnam ijverig beoefende - politieke strategie waarbij 'n partij eenzijdig al lerlei redelijke voorstellen doet waarop de andere partij moeilijk nee kan zeggen, maar dit toch doet omdat juist de garnties ontbreken dat ze zich tot meer verbindt dan zo op het eerste gezicht blijkt. Het is die strategie waaraan de V.S. voor een groot deel te danken hebben dat hun Viëtnamese bemoeienissen zo impopulair zijn geworden in de wereld. Hiermee wil niet gezegd zijn dat wat De jaarlijkse collecte voor het Neder lands Astma Fonds wordt in Soest en Soesterberg gehouden in de periode van 21 tot 27 april. De astmabestrijding doet dan een be roep op de gehele bevolking om haar aandeel te leveren in het gevecht tegen een volksziekte, waarvan de omvang onrustbarend is en waarvan de gevol gen velen in hun ontplooiing en levens geluk bedreigen. Ieder weet, dat dit jaarlijks beroep slechts doeltreffend kan zijn, wanneer velen hun hulp geven - door in de beurs te tasten, maar ook door actief aan het inzamelen medewerking te ver lenen. Dat is nog steeds de wijze, waar op onder het motto „vele handen ma ken het werk licht" met de minste kos ten de beste resultaten kunnen worden bereikt voor mensen in nood. Daarom doet het Nederlands Astma Fonds een beroepe niet alleen op dege nen. die bereid zijn financiële hulp te geven, maar ook op mensen, die een dag of binnen enkele dagen een paar uurtjes willen schenken om de ocllecte uit te voeren, bijvoorbeeld in eigen buurt of flat. Zij zullen daarmee de honderdduizenden Nederlanders, die aan astmatische ziek ten lijden en voor wie nog zo bijzonder veel werk moet worden verzet, een zeer soortieve dienst bewijzen. Wie daartoe bereid en in staat is wordt verzocht om even contact op te nemen met Mevr. Van Weering, Heideweg 80, tel. 2163. In de nacht van zondag op maandag hoorde de aan de Torenstraat wonende heer R. plotseling een harde klap. Toen hij uit het raam keek, zag hij nog juist een vermoedelijk donkergrijze Mercedes met grote snelheid wegrijden. De wa gen bleek een geparkeerd staande auto, eigendom van de heer R. N. W. te Soest, aangereden te hebben. Deze wagen werd zwaar beschadigd. Ook de andere auto moet aanzienlijke schade hebben opge lopen. men nu uit Washington verneemt uit sluitend maar zo'n strategie is (Nixon en de zijnen willen inderdaad maar wat graag met enig fatsoen van Viët- nam af) maar de oude stelregel blijft dat men aan de onderhandelingstafel nooit meer bereikt dan men op het slagveld waar kon maken. En die oude waarheid geeft voorlopig nog genoeg grond voor twijfel of in derdaad zo snel als menigeen nu ver wacht de kwestie-Viëtnam verleden tijd zal zijn. Vrijdagavond werd de leden-jaarverga- dering van de afdeling Soest-Soester- berg van het Nederlands Astma Fonds gehouden in het wijkgebouw van de Emmakerk. Als onderdeel van deze vergadering gaf de heer Hijzen, verbonden aan het bureau van het N. A. F. te Utrecht, tekst en uitleg bij de dia's, betrekking hebbende op de zomerkampen voor ast matische kinderen, die in de afgelopen zomer werden gehouden, o.a. te Breda en Arcen (L.). Het geheel was zeer boeiend en degenen, die deze avond niet meemaakten, hebben veel gemist. Bij het oversteken van de Burgemeester Grothestraat is zaterdag de 6-jarige J. D. uit Soest aangereden door een brom- fietsende Turk, de uit Baarn afkomstige M. N. Deze kon een botsing niet meer voorkomen. Het jongetje liep een her senschudding op, waarvoor hij in Zon negloren is onderzocht Later mocht hij weer naar huis. Bij een botsing op de Koninginnelaan zijn twee auto's vrij ernstig beschadigd. De automobilist J. F. B. passeerde een geparkeerd staande auto, juist op het moment dat uit tegenovergestelde rich ting een tegenligger, bereden door de heer H. R. K., naderde. Een botsing was het gevolg, waarbij alleen materi ele schade ontstond. Niemand werd ge wond. Een onverlaat heeft zaterdagmiddag op het Nieuwerhoekplein op drie plaatsen de banden doorgesneden van een daar geparkeerd staande bromfiets. Het voer tuig, dat pas twee weken oud was, was eigendom van mevr. S. Zij heeft aangif te bij de politie gedaan van deze ver nieling, De afdeling Soestdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt op 17 april a.s., 's avonds om 8 uur, haar ledenvergade ring in gebouw Middelwijk aan de Pie- ter de Hooghlaan. De presidente, mevr. E. M. Helder-v. d. Poel, zal het onder werp: „Verantwoorde gezinsvorming" be handelen. Op deze avond zijn ook de echtgenoten van harte welkom, evenals gasten. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van ƒ14,75 tot 15,75 Middenprijs ƒ15,25. Prijs per kg 2,42. Donderdag a.s. is de kleine prins Maurits aan zijn eerste verjaardag toe. Hij is al mans genoeg om de verjaardagstaart met één kaarsje er op, goed te kunnen waarderen en z.k.h. zal ook de kaars wel kunnen uitblazen. De broers Adriaan (15) en Olivier (17) ten Berge uit de P. C. Hooftlaan 44 in Soest zijn zaterdag bij Spartak Trnava op bezoek geweest. De Slowaken verble ven als voorbereiding op de Europacup- Bijna gelijktijdig met de viering van de zevende verjaardag van De Paardenkamp werd opnieuw een gast aan de zeventien van een verzorgde oude dag genietende paarden, toegevoegd. Het betrof ditmaal een ongeveer 22-jarige Oosteuropese hit, die door zijn eigenaar, een handelaar in oud papier, lompen en metalen te oud werd bevonden om zijn wagen in de om geving van Arnhem te trekken. Vooral in Oosterbeek was Frits, die op de Paar denkamp werd omgedoopt in Filou, om misverstanden te voorkomen met de reeds aanwezige Frits, een graag geziene verschijning. De aanhankelijkheid die hij bij de klan ten van zijn baas ten toon spreidde, vormde de basis voor de actie die door het Oosterbeekse echtpaar Bursch werd opgezet om Frits zijn laatste tocht niet in het slachthuis te laten eindigen. ƒ900,moest er bijeen gebracht worden om het vriendelijke paardje te redden. Met de hulp van een wekelijks in Ooster beek „Hoog en Laag" verschijnend blad, leverde de actie voldoende geld op om Frits vrij te kopen. Doordat de eigenaar zich aan het lot van zijn trouwe metge zel niets gelegen laat liggen, heeft Frits De gemeente Soest zal in de toekomst een snellere verbinding met Hoogland (en Bunschoten) krijgen. Om Hoogland te bereiken moet m^n thans eerst naar Amersfoorst, om vandaar te komen op de provinciale weg Amersfoort-Bun- schoten via Hoogland. In het secundair wegenplan van de provincie Utrecht is echter een nieuw weggedeelte opgenomen, dat loopt van af de Birkstraat bij de grens Soest- Amersfoort in noordoostelijke richting en dat even ten noorden van Hoogland aansluit op de bestaande provinciale weg Amersfoort-Bunschoten. De nieuwe verbinding krijgt bij het sportpark Birkhoven aansluiting op de eveneens ontworpen nieuwe weg tussen Soest en Amersfoort ter vervanging van de hui- Birkstraat. Het nieuwe gedeelte van Soest naar Hoogland zal 4 km lang zijn. De Biltseweg zal in de toekomst ooste lijk om Baarn worden doorgetrokken naar rijksweg 1. Het is de bedoeling, dat deze voorlopige secundaire verbin ding in de toekomst nog verder wordt doorgetrokken naar Zuidelijk Flevoland en dan een weg van de eerste orde wordt. Tegen die tijd zal ook de Biltse weg tot een vierbaansweg worden ver breed. Tussen Zeist en De Bilt is men al druk bezig met de aanleg van een viaduct voor de toekomstige nieuwe rijksweg van Utrecht naar Amersfoort. Deze rijksweg gaat zuidelijk om Soesterberg. Het viaduct bij Zeist nadert zijn vol tooiing. Deze nieuwe rijksweg zal bij Utrecht dwars dooi de Johannapolder gaan lopen en aansluiten bij de ooste lijk om Utrecht geprojecteerde nieuwe rijksweg Utrecht-Hilversum-Zuidelijk Flevoland. bij zijn komst op De Paardenkamp zelfs geen kleine tegemoetkoming in de eerste onkosten kunnen overhandigen. Wat toch echt niet te veel gevraagd zou zijn, wan neer men bedenkt dat het verblijf van een paard op De Paardenkamp, gemid deld per maand een bedrag van 150,— vraagt. Tot diegene die Frits vergezelde naar zijn nieuwe adres behoorde o.a. de in specteur van de Dierenbescherming te Arnhem, die vergezeld was van enkele bestuursleden. wedstrijd tegen Ajax in hotel De Witte Bergen onder de gemeente Eemnes. De beide broers, vertegenwoordigers van de wilde voetbalclub „T.V.V.S." (Tros Voetbal Vereniging Soest) stapten zater dagmiddag op goed geluk De Witte Ber gen binnen, in de hoop. er de spelers te treffen voor een praatje en een handte kening. Aanvankelijk stuitten zij op enig vor melijk verzet, maar toen de beide jon gens duidelijk hun bedoelingen lieten blijken en zich niet met een kluitje in het riet wilde laten sturen, kregen zij in eerste instantie trainer Jan Hutchko te spreken. „We hebben heel gezellig met Hutchko zitten praten. Het gebeurde allemaal in het Engels. Ik heb hem een paar boekjes over Ajax laten zien en verteld, dat we met ons elftal een paar manden geleden tegen Bonfica hebben gespeeld. Hij vond dat zo leuk, dat we zaterdagavond mee mochten naar het Olympisch Stadion om er de training mee te maken. Het was een lichte training van drie kwartier. Er werd wat in een kringetje heen en weer getrapt en de keeper van Spartak werd onder handen genomen", vertelt de 17- jarige Adriaan niet zonder trots. In de bus had hij reeds uitvoerig gesproken met, de masseur van het elftal, nadat hij en zijn broer in De Witte Bergen alle medewerking kregen om de handtekenin gen van de elf voetballers, de reserves, trainer, hulptrainer, masseur en be stuursleden te verzamelen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. „In het hotel heb ik een hele tijd zitten praten met Oliver Dobias (19), vooral omdat hij het zo leuk vond, dat ik de zelfde naam heb. En toch hoopte ik, dat Ajax zou winnen (wat inmiddels ge beurd is). In De Witte Bergen mochten we ook het mentale praatje van Hutchko bijwonen, ofschoon verder iedereen (be zoekers, officials e.d.) het vertrek moes ten verlaten. Het gebeurde in het Tsjechisch, maar ik heb er wel uit kunnen opmaken, dat Dobias de taak kreeg om Cruijf te be waken en dat men vooral de combinaties Keizer-Cruyf in de gaten moest houden", aldus Olivier ten Berge. Een paar jaar geleden was hij bij de op richting van de voetbalvereniging T.V.V.S., die daarvoor de voetbalclub Hildebrand heette. Men had echter geen uniforme shirtjes en besloot daarom de nog jonge omroep Tros te vragen om shirtjes beschikbaar te stellen. Daarvoor in de plaats zou de omroep gratis re clame kunnen maken met de naam op de shirtjes. Aldus geschiedde. Men kreeg er 24. En een paar maanden geleden werd het Soester Tros-elftal zowaar uit genodigd om een wedstrijd tegen de gro ten van Benfica te spelen. Dat is ge beurd, hetgeen men op het Tros-t.v.- scherm heeft kunnen zien. Voor de gebroeders Ten Berge was dat aanleiding om op de ingeslagen weg voort te blijven gaan, wat tot vandaag ook gelukt is. De socialistische landen hebben samen de plicht te voorkomen dat bij één hun ner het nationalisme het internationale karakter van het socialisme niet aan tast. Dat was de paasboodschap in de Prawda die in Moskou verscheen toen daar juist de Roemeense minister van buitenlandse zaken Manescoe langdurig onderhandelde met zijn sowjet-collega Gromyko. De heren hadden het over de Euro pese veiligheid, volgens het communi qué, maar de nadruk heeft ongetwij feld gelegen bij wat de Prawda schreef. De Roemenen zijn immers nog steeds bezig als buitenbeentjes niet zonder meer te doen en laten wat Moskou wil. Ze zijn openlijk tegen inmenging van het ene land in de zaken van het an dere land, ook al leven beiden in het zogeheten socialistische kamp. Dat slaat zonder omwegen op Tsjecho-Slo- wakije. Ze willen alsmaar geen oefe ningen van legers van het Warschau- pakt op hun grondgebied. Ze zijn niet vlot in het afsluiten van een nieuw vriendschapsverdrag met de sowjet- unie. Ze gaan naar Joego-Slavië voor partijcongressen die Moskou boycot. Enzovoort. De langdurige en naar men mag aan nemen ook moeizame besprekingen tus sen Manescoe en Gromyko duiden er op dat Moskou er geen genoegen mee neemt dat de Roemenen doorgaan met die vertoning van onafhankelijkheid. En dat het Kremlin er op staat dat ook Boekarest zich weer aanwent om braaf te gehoorzamen aan Moskou. Het zal geen toevallige illustratie van Gromyko's betoog zijn dat juist te- zelfder tijd in Praag de teugels weer strakker worden aangehaald: totale her invoering van weer meer bezettings troepen, ook al is het één zowel als het ander strikt tegen de beloften van nog maar kort geleden. Er is een theorie dat de Russen op korte termijn nog meer moeilijkheden met de Chinezen verwachten, die op een nieuwe kaart nu ook al Wladiwo- stok aangeven als Chinees gebied. Juist daarom zou het Kremlin er niet voor voelen zich in oost-Europa té ge haat te maken: het wil de handen vrij hebben voor het „Siberische front". Met evenveel reden kan men stellen dat de Russen haast hebben om alle rebelse geesten in oost-Europa bij voorbaat uit te schakelen en daar de verslapte tucht te herstellen, zodat ze zich over Roemenen en Tsjechen geen zorgen hoeven te maken als het ge ding met China feller wordt. En hoe jammer het met name voor de Tsje chen ook is: die tweede opvatting schijnt thans wel de juiste te zijn. KANTMAN Een hond van betrekkelijk bescheiden afmetingen heeft zaterdag bij de fam. B. aan de Nieuwewe.g drie krielkippen doodgebeten. Het dier werd op heter daad betrapt en daarna snel gevangen. Voor straf is het naar een asiel overge bracht, waar het nu over zijn zonden mag nadenken. De egienaar van de hond is nog niet bekend. Mevrouw Groen uit Amsterdam hield voor de leden van de N.V.E.V., afdeling „Eemland". een causerie over zuidvruch ten, in de bovenzaal van „Brandpunt" in Baarn. Deze lezing werd aangeboden door de Nederlandse Vereniging voor Handel in Zuidvruchten. Mevrouw E. C. van Goor-Cleton, verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder de spreekster, die het grote voordeel aan toonde van het gebruik der zuidvruchten en ook enkele bijzondere recepten gaf. Door het vertonen van mooie dia's, voor al uit Californië, kon men het proces volgen hoe de vruchten worden behan deld, voor ze geëxporteerd worden. Vroe ger droogde men deze artikelen in tros sen hangende over stokken, doch nu ge bruikt men moderne betonblokken in open schuren, waardoor de droogtijd ge reduceerd wordt van circa 6 weken tot pl.m. 3 weken. De eenvoudigste vrucht, de krent, komt uit Korinthe (Griekse ha venstad). Van 3 kg druiven verkrijgt men en kg krenten. Met fijne machines worden de steeltjes verwijderd. Ook rozijnen zijn gedroogde druiven en bestaan uit 2 soorten, blauwe en blanke. Californië levert de blauwe rozijnen, die gewoon uit. de hand gegeten worden. De blanke rozijnen komen voor namelijk uit Turkije, Griekenland en Per- zië. Er zijn 99 soorten rozijnen. Bij ge bruik van dit artikel heeft men minder suiker nodig. Mevrouw Groen wees met nadruk op het verwerken van de zuidvruchten in toetjes, taarten enz., vooral abrikozen, die, gedurende 24 uren geweekt, niet ge kookt behoeven te worden. Deze vrucht, maar ook de pruim, bevat een flinke hoeveelheid vitaminen B en caroteen, en ook kalk en ijzer, 's Winters zijn ge droogde vruchten een uitkomst: ze sma ken uitstekend bij vlees en wild en ge stoofd in rode of witte wijn, zijn ze heel bijzonder. Ook een borrelhapje van prui men, is niet te versmaden. Tot slot be antwoordde mevrouw Groen enkele vra gen en verraste de aanwezigen met zak jes vruchten en een receptenboekje. Mevrouw Van Goor bedankte spreekster onder aanbieding van een attentie. In de maand mei bezoeken de leden het Muiderslot en de showrooms van de fa. Van Gelder in Amsterdam en verzorgt de Chevron Petroleum Maatschappij (Caltex) een lezing voor de N.V.E.V., afd. „Eem land".

Soester Courant | 1969 | | pagina 1