50 r CDRM0WS FORMULE FORMULE CONSUMENTENBELANG BLIJFT KRACHTELOOS 12000 ek: BRANDSMA-VERF TOCH ZIEKTEKOSTENREGEUNC VOOR AMBTENAREN DE FISCUS GEEFT U GELD VERLAMMENDE STAKINGEN DE SOCIALE P0LITJEC VAN DE F..E.G. FORMULE n* aan alle kelderbewoners VERVEN VAN JUWEEL FIDEEL en aan iedereen daar tussenin Vraag daarom een aanslag als de belasting negatief zou zijn Hoe werkt het Raad voor Bejaardenzorg Soest aan alle zolderbewoners DINSDAG 15 APRIL 1959 Het N.V.V. Is boos geworden op de con sumentenbond omdat die organisatie de euvele moed had om voor de belangen van de buspassagiers op te komen in het conflict tussen buschauffeurs en -onder nemers. De consumentenbond had niets anders gedaan dan de minister om be middeling vragen in het conflict Dit incident richt in Nederland de schijn werpers nog eens weer op de consumen tenorganisatie, die zich ten doel stelt de belangen van de verbruikers te behar tigen. Op zichzelf is dat een nobel stre ven want wanneer de producenten zo dikwijls vragen om een stem in het eco nomisch kapittel, dan mag de consument zich toch ook wel laten horen. Niet als eenling wil men zijn geluid laten horen maar als georganiseerde massa. Er zijn consumentenbelangen genoeg. Wij kunnen denken aan luchtvervuiling, aan vervoersproblematiek. Wij kunnen zien naar de verkeersveiligheid, naar de re creatie of naar de prijzen. Ook de kwa liteit van het aangeboden consumptie pakket gaat hun ter harte. Men zou zich ook kunnen buigen over de vraag of de distributie in het algemeen of de verde ling van bepaalde goederen wel efficiënt geschiedt. Ook in- en uitvoerproblemen zouden ter discussie kunnen worden ge steld omdat de consument er direct be lang bij heeft om te weten wat er het land in- en uitgaat. Uw kelder wordt een paleis met meubelen van FORMULE. Alleen 'n beetje zonde, tenzij u er echt woont. We willen er alleen maar mee zeggen dat u met FORMULE alle kanten uit kunt. Spelen met ruimte, meer ruimte maken. De komplete FORMULE- kollektie kunt u bij ons bekijken. Als dealer voor Amersfoort 'W en wijde omgeving kunnen we er alles over vertellen. I* *1 AcHTErbergh F MEUBILERING Westsingel 10-13 Hellestraat 9-17, Amersfoort, Op de tenen Wij maken deze opsomming om de in gewikkeldheid van het vraagstuk van de consumentenorganisatie aan te tonen. Bij bestudering van een vraagstuk, maar nog meer bij het trekken van conclusies, wordt er bijna altijd iemand op de tenen getrapt. Veroordeelt men de overheids- tarieven dan schopt men een minister tegen het been. Vat men de prijzenkoe bij de horens dan komt het bedrijfsleven in het geweer en bij de recreatie legt men dikwijls de vingers op een gemeen te-wonde. Richten wij onze aandacht eens op het belangrijkste strijdtoneel van de consu menten-organisaties het prijspeil. Wil men daar conclusies trekken en bedrij ven of branches veroordelen wegens te hoge prijzen, dan kan dat alleen na een nauwgezet en verantwoord onderzoek. De voorlichting van de consument, die daar op moet volgen, is een veelomvattend werk, dat veel geld verslindt. Er is geen eenheid van mening, er is huivering om verstrekkende conclusies te trekken, waardoor men ondernemers kan schaden en er is evenmin geld genoeg. Ontgoocheld De eenheid van mening wordt onmogelijk gemaakt omdat er verschillende consu mentenorganisaties zijn met geheel an dere bedoelingen. Er is een consumen tenbond, er is een vakbeweging, maar er zijn ook huisvrouwenorganisaties. Zij willen allemaal optreden als kampioen van de consument omdat dit invloed be tekent, lidmaatschappen en dus ook geld. Wel hebben deze organisaties zich ver enigd in een Consumenten Contact Or gaan maar dat is krachteloos door de heersende innerlijke tegenstellingen. Als men dan bovendien nog een vakbonds man kiest als voorzitter van dat orgaan, wordt de neutraliteit ervan met name in ondernemerskringen discutabel gesteld. Drs. Boersma van het C.N.V. heeft die ondankbare taak enkele jaren vervuld. Voorzover wij hebben begrepen is hij ontgoocheld afgetreden. Er is nauwelijks een neutrale voorzitter te vinden voor zo'n lichaam, dat weinig steun kan vin den bij de overheid omdat de regering te zorgen heeft voor een evenwicht van be langen. En dat evenwicht is niet altijd te vinden. Waardering Er is een huivering rond het trekken van algemene conclusies na onderzoek. Zel den kan zo'n onderzoek objectief zijn. Met name aan het prijzenfront, want hoeveel factoren spelen er geen rol bij de prijsbepaling. Laten wij uitgaan van twee volkomen gelijke artikelen, die op een verschillende plaats worden aange boden. Moeten die de zelfde prijs dra gen Geen sprake van. omdat bij de prijsbe paling de zaak een rol speelt waar het wordt aangeboden, de mate waarin er service wordt geboden, de betalingscon ditie, de verpakking en de backservice. Zo is het gerechtvaardigd dat men een artikel verschillend waardeert al naar gelang men het veraf of dichtbij de plaats van consumptie koopt. Bij ruime publiciteit rond een niet ge heel zuivere conclusie kan men ten on rechte een bedrijf te gronde richten Daarmee wordt niet alleen het onderne merschap geschaad, maar ook de werk gelegenheid. Hierbij kunnen ook natio nale gevoelens worden gekrenkt. De fabrikanten Wanneer tenslotte de goede wil van het consumentenonderzoek boven elke kri tiek is verheven, moet ook de fabrikant tot de laatste streek ENAMêL De hele collectie natuurlijk bij Soesterbergsestraat 52 Telefoon 2707 Soest Het is al weer een jaar geleden, dat de Tweede Kamer de ziektekostenverze kering voor ambtenaren verwierp. Deze afwijzing van een regeling, waaraan men langer dan vijftien jaar had ge dokterd, veroorzaakte grote ontstem ming bij de ambtenaren. Maar vier cen trales van overheidspersoneel besloten toen tot een verfrissend staaltje van particulier initiatief. Zij kwamen tot oprichting van een „Onderlinge Waar borgmaatschappij Ziektekostenverzeke ring Ambtenaren'. Deze ziektekosten verzekering biedt een alleszins rede lijk verzekeringspakket aan ambtenaren in Nederlandse overheidsdienst en hun gezinnen, weduwen van ambtenaren of gewezen ambtenaren en voorts uit overheidsdienst gepensioneerden. Alleen voor ambtenaren boven weistandsgrens De maatschappij, die het initiatief tot deze ziektekostenregeling heeft geno men, is opgericht door vier centrales van overheidspersoneel, te weten Het Ambtenarencentrum, de Christelijke Cen trale van Overheids- en Onderwijzend Personeel, de R.K. Centrale van Burger lijk Overheids- en Semi-Overheidsperso- neel en het Comité ter Behartiging van de Algemene Belangen van Overheids personeel. Deze nieuwe ziektekostenregeling voor ambtenaren die wordt uitgevoerd door „Het Zilveren Kruis" in Leiden en „De Centrale Algemene Verzekeringsmaat schappij" te Den Haag is een particuliere verzekering ten behoeve van ambtenaren. Zoals gebruikelijk in een particuliere onderneming prevaleert de risicofactor boven de solidariteitsgedachte. Dat im pliceert dat de tarieven voor gepensio neerden hoger liggen dan voor ambtena ren in actieve dienst. Ambtenaren die beneden de welstands- grens 13.800,— per jaar) zitten, kunnen niet tot deze verzekering toetreden. Dat Is ook logisch, want deze ambtenaren vallen onder de verplichte ziekenfonds verzekering. Maar ook zij die geen ar beid verrichten maar waarvan het totale bruto inkomen (pensioen inbegrepen) be neneden deze inkomensgrens blijft, wor den niet tot deze ziektekostenverzekering toegelaten. Welke rechten Welke verzekerden kunnen zich dan wel aanmelden Volgens de statuten worden toegelaten ambtenaren die in Nederland se overheidsdienst werkzaam zijn, als ook weduwen van ambtenaren of gewe zen ambtenaren en voorts uit overheids dienst gepensioneerden (bijv. Indisch ge pensioneerden). Wie in dienst is van la gere overheidsorganen en uit dien hoofde ^«rzekerd is bij gemeentelijke of provin ciale ziektekostenregelingen, wordt niet toegelaten. Ambtenaren die zich bij deze ziektekos tenregeling willen aansluiten, kunnen zich op tweeërlei wijze verzekeren. Er wordt namelijk een onderscheid gemaakt tussen de beperkte en de uitgebreide verzekering. Bij de laatste verzekering ligt de premie natuurlijk aanzienlijk ho ger. De beperkte verzekering omvat o.m. de volledige vergoeding van de verpleegkos- ten in de verzekerde klasse van een zie kenhuis voor onbeperkte duur, volledige vergoeding van de verpleegkosten in de laagste klasse van een sanatorium, ver goeding van 80 van de kosten van me disch noodzakelijk ziekenvervoer, volle dige vergoeding van de kosten van ver richtingen van een specialist voor poli klinisch verleende hulp, vergoeding van specialistische psychiatrische hulp tot maximaal ƒ500.per kalenderjaar, ver goeding van 80 van de kosten voor kraamzorg tot maximaal ƒ200,en ver goeding van allerlei kunst- en hulpmid delen tot bepaalde maxima. De uitgebreide verzekering omvat naast de bovenstaande regelingen bovendien nog een vergoeding van 80 n/o van de kosten van hulp verleend door een huis arts of vroedvrouw, vergoeding van 80 °/o van de apothekerskosten en een vergoe ding van de kosten voor tandheelkundige hulp tot bepaalde maxima. Twee premies Voor deze ziektekostenregeling zijn twee premies ingesteld, een ambtenarentarief en een gepensioneerdentarief. Het laatste tarief geldt voor gepensioneerden van 65 jaar en ouder en hun weduwen van 65 jaar en ouder. De echtgenote van een gepensioneerde boven de 65 jaar valt on afhankelijk van haar leeftijd in het ta rief geldend voor haar echtgenoot. Ge zinsleden beneden de 65 jaar vallen on der het ambtenarentarief. Het ligt natuurlijk voor de hand dat het gepensioneerdentarief hoger ligt dan het ambtenarentarief, omdat in de leeftijds groep boven de 65 jaar de risico's veel groter zijn. Wel moet uitdrukkelijk wor den opgemerkt dat deze verzekering géén aansluiting geeft wegens reeds bestaande ziekten of kwalen. Bij aanmelden wordt men dus niet uitgesloten, als men al thans tot die groep ambtenaren of ge pensioneerden behoort, voor wie deze ziektekostenregeling in het leven in ge roepen. Een belangrijke bepaling is ook nog dat gegadigden van 65 jaar en ouder alleen kunnen toetreden tot de uitgebreide ver zekering Hoewel het pakket van deze particuliere ziektekostenverzekering van geringere omvang is dan de indertijd door de regering opgezette, maar door de Kamer verworpen ziektekostenrege ling voor ambtenaren, moet men toch grote bewondering koesteren voor dit Ini tiatief van de ambtenarencentrales. nog meewerken. En dat valt nogal eens tegen want veel fabrikanten wensen zich niet in hun produktiekaart te laten kij ken Dat kan zelfs het louter informa tieve werk ten behoeve van een inlich- tingentiket frustreren. Eigenlijk zouden wij behoefte hebben aan een consumenten-A.N.W.B., maar die komt er zeker niet zolang de vakbewe ging of een andere pressiegroep tracht de consumentenorganisaties voor haar leuzen en doeleinden te gebruiken. Men is het met de consumentenorganisaties eens zolang die hun belangenstraatje schoon vegen. Zodra er vuil wordt ge vonden op het eigen straatje vindt men de consument en zijn organisatie maar een lastig verschijnsel. Zo zouden veel andere consumenten, die van een vast pensioen leven, wel tot de conclusie kun nen komen dat verdere loonsverhogingen schadelijk voor hun consumptie zijn. Niet in de hoek Nog steeds kent Nederland geen grote, alles overheersende consumentenorgani satie. De consumentenbond heeft 200.000 leden maar zou drie- of viermaal zo groot moeten zijn om met gezag te kun nen spreken. De groei van de consumentenorganisatie wordt vermoedelijk vertraagd omdat de Nederlandse consument zich in het alge meen niet zo in een hoek gedrongen voelt. Er is veel keus in dit land en een felle concurrentie. Er is diversiteit in prijs en kwaliteit en economische wetten werken wel niet feilloos maar in 't alge meen toch wel zo dat de zakenman, die de consument niet als koning ziet, toch vroeg of laat verdwijnt. Alle factoren samenvattend krijgen wij de indruk dat de bestaande gang van zaken bij de consumentenorganisatie veel discussie vergt, veel ruzie veroorzaakt en bijzonder veel geld verspilt. Wij zijn erg benieuwd wat de toegezegde consu mentennota van de minister van econo mische zaken ons daarover te vertellen heeft. Inrichten naar eigen sfeer en behoefte, individueel en exclusief. Dat kan met meubelen van FORMULE, of u nu op zolder, in de kelder of daar tussenin woont. Meubelen in mooie hout soorten en kleuren en bovendien 5 iaar garantie. ujj ons kunt u de volledige kollektie zien. Br^l ACHTERBERGH V Al l MEUBILERING Westsingel 10-13, Hellestraat 9-17, Amersfoort, Veel loontrekkenden die niet verplicht in de inkomstenbelasting vallen, blijken nog steeds niet te weten, hoe zij van de belastingdienst geld los kunnen krijgen. In ge vallen waarin de aanslag negatief zou zijn, kan er namelijk een teruggave van teveel betaalde loonbelasting plaatsvinden. Men kan daardoor op verzoek een nega tieve aanslag krijgen. (Zou de berekening tot een te betalen aanslag leiden, dan wordt die niet opgelegd. Dit gevaar loopt u dus niet Het verzoek moet worden gedaan op een daartoe bestemd aangiftebiljet en wel vóór 1 juli van het jaar, volgend op het betrokken jaar. Geen inspecteur, hoe aardig ook, kan die termijn verlengen. Ergo: het is nu de tijd; stel het niet uit. Heeft iemand neveninkomsten, b.v. uit een eigen huis, die beneden ƒ400,blij ven, dan is het op dat punt een voor deel om geen aanslag te krijgen. Die ne veninkomsten blijven onbelast. Had hij echter hoge kosten, zodat de netto-op brengst van zijn huis, bestaande uit de huurwaarde minus kosten en afschrij ving, in dat jaar negatief was, dan kan hij die negatieve opbrengst voor de I.B. aftrekken, wat bij de L.B. niet kon. Om nu al te grote nadelige verschillen te vermijden is bepaald, dat wie daar belang bij heeft, op zijn verzoek een aan slag kan krijgen als de teruggave maar een zeker minimum te boven gaat. ;Minstens ƒ25, Men krijgt alleen een aanslag, wanneer de verrekenbare voorheffingen (o.a. de loonbelasting, die is ingehouden) de volgens de I.B. verschuldigde belasting met meer dan 5 doch met tenminste 25,te boven gaan. En deze mogelijkheid geldt bovendien al leen voor degenen, die binnen het rijk in Europa wonen. Het is niet doenlijk binnen dit bestek een uitputtende opsomming te geven van alle gevallen waarin zo'n negatieve aan slag op verzoek kan ontstaan. Wel zijn enkele omstandigheden en oor zaken te noemen, die, als ze zich voor doen, in vele gevallen tot gevolg hebben, dat de ingehouden L.B. hoger is dan de verschuldigde I.B. Omstandigheden dus, die niet altijd recht geven op zo'n nega tieve aanslag, doch waarbij het nuttig is eens nader te informeren. Ongelijkmatig loon Wat geldt voor de scholier in het hier boven genoemde voorbeeld, geldt in het algemeen in de gevallen, waarin het looninkomen gedurende het jaar niet ge lijkmatig vloeide. Voor vakantietoelagen, overwerkbeloningen, tantièmes e.d. geldt in de loonbelasting echter een speciaal tarief, zodat men deze hierbij buiten be schouwing moet laten. Voor degenen die in de inkomstenbelas' ting (I.B.) vallen, geldt de loonbelasting (L.R.) als een vooruitbetaling. Deze wordt op het belastingbedrag in mindering ge bracht en voor het verschil krijgt men een aanslag. Is meer loonbelasting inge houden dan er aan inkomstenbelasting verschuldigd is, dan krijgt men dat meer dere terug op een negatieve aanslag. Voor degenen, die niet verplicht in de inkomstenbelasting vallen, geldt de in gehouden loonbelasting als eindheffing. De tarieven van L.B. en I.B. zijn zo goed mogelijk op elkaar afgestemd. Zo zijn b.v. de aftrekposten voor verwervings kosten en a.o.w.-premie, die voor de I.B. gelden, voor de L.B. reeds in het tarief verwerkt. Door de verschillen in de me thode van heffing is echter geen volledi ge gelijkheid te verkrijgen. Zo wordt b.v. voor de I.B. het gehele jaarinkomen ge lijkmatig over het jaar verdeeld, wat een voordeel is, terwijl dat voor de L.B., die per loontijdvak wordt geheven, niet kan. Wanneer Denk hierbij bijv. aan de scholier, die na zijn eindexamen te hebben behaald, op 1 september gaat werken. Per maand verdient hij zoveel dat hij L.B. moet be talen. In het gehele jaar blijft het inko men, dat hij in vier maanden verdiende, echter beneden het belastingvrije mini mum. In de laatste week van april en vervol gens in de maand mei, zal een enquête worden gehouden onder de bejaarden in Soest (exclusief Soesterberg). Op 2.000 adressen zal een vragenlijst worden be handeld met het doel een inzicht te krij gen in de behoeften en verlangens van de oudere mensen in onze gemeente. Reeds 150 enquêteurs en enquêtrices gaven zich voor dit doel op. Er zijn er echter meer nodig, zowel in Soest-Zuid, als Soest-Midden, als Soestdijk. Gaarne ontvangen de hieronder ge noemde contactpersonen in de resp. Wijkraden, mededeling var. hen, die hun vrijwillige medewerking aan deze enquê te willen verlenen. Alle enquêteurs en enquêtrices worden uitgenodigd voor een voorlichtings/in- structie-bijeenkomst, onder leiding van mejuffrouw C. Horch, van de Prov. Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevor dering, hetzij donderdagavond 17 april a.s., te 7.45 uur in het Wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan, Soestdijk, hetzij vrijdagmiddag 18 april a.s., te 2.25 uur in de recreatiezaal van het Bejaardencentrum Braamhage, In specteur Schreuderlaan. Wijkraad Soestdijk: Mevr. A. M. Mul ders, Kerkpad N,Z, 54, tel. 3662. Wijkraad Soest Midden: C. Coster, Van Goyenlaan 116, tel. 4444 (politie). Wijkraad Soest Zuid: A. Strous, Braam- weg 21, tel. 5625. De recente staking bij de Fordfabrieken in Dagenham is achter de rug, maar de regeringrWilson heeft bakzeil moeten halen. De poging om een einde te maken aan de „wilde" stakingen is mislukt en daar door kan de regering wéér ieder ogen blik voor een crisis worden geplaatst. De regering-Wilson doet haar uiterste best om 's lands economie weer op orde te krijgen. Ze is daardoor allesbehalve populair, want deze maatregelen snijden ook in het vlees van de bevolking. Maar een recent opinieonderzoek heeft uitgewe zen, dat dit niet betekent, dat men zijn hoop stelt op de Conservatieven. Blijkbaar is het Britse volk er diep van doordrongen, dat het vrijwel gelijk blijft of je nu van de kat dan wel van de kater wordt gebeten. In eigen hand Waarvan het minder diep doordrongen is, is het feit, dat men hei. zelf groten deels in de hand heeft om die economie zonder al te ingrijpende maatregelen weer op gang te brengen. Het door de vakbonden ingevoerde ar- beidssyeteem met zijn stringente taak verdeling en andere werknemersrech ten (o.a. de „heilige" theepauze) maakt niet alleen economisch werken moeilijk, het remt ook verbeteringen in het pro- duktiesysteem af. En dat zou misschien nog niet eens het ergste zijn, maar de telkens weer voorkomende stakingen plaatsen de regering op de meest onver wachte ogenblikken voor een critieke situatie. Barbara faalde. De staking bij Ford bijvoorbeeld, waar door een klejne veertigduizend man niets uitvoerden, en die dire en een halve week heeft geduurd, komt op een ex port vrelies van om en nabij de 250 miljoen te staan. Het rgeste is echter, dat het Fordcon cern, dat in Europa diverse vestigingen heeft, Engeland als levera- cier om deze reden te onbetrouwbaar begint te vin den en zoekt naar wegen om elders de onderdelen te laten vervaardigen, die het nodig heeft. Zo kan de directe schade door een nog veel groter nadeel worden gevolgd. Het was dan ook geen wonder, dat En gelands minister van arbeid, Barbara Castle, hoogstpersoonlijk met de strij dende partijen aan de tafel ging zitten om de staking te beëindigen. Geen afkoeling Tegelijk echter probeerde de regering een eind te maken aan het verschijnsel van de plotselinge stakingen en min of rpeer naar Amerikaans voorbeeld een „afkoelingsperiode" in te voeren. Dit stuitte echter op heftige verzet van de vakbonden en de regering heeft deze poging dan ook moeten opgeven- Daardoor is het beëindigen van het Fordconfliet een Pyrrhusoverwinning geworden, want het heeft niet geleid tot een duidelijke verbetering van de situa tie. Zelfs een staking van geringe omvang kan, wanneer het gaat om werknemers in een sleutelpositie, ontzaglijk om zich heen grijpen doordat ook andere afde lingen en bedrijven erdoor worden lam gelegd. En zo'n staking kan ieder mo ment om een verhoudingsgewijze gerin ge oorzaak uitbarsten. Het verleden. De vakbonden, die eigenlijk Wilsons trouwste vazllen moesten zijn (hebben ze geen stem in de Labourparty?), plaat sen de regering telkens weer voor pro blemen. Ze zijn beslist niet van plan het stakingsrecht ook maar enigszins in te korten. De mentaliteit van de arbeiders wordt nog altijd bepaald door het verleden, toen ze in (soms zelfs bloedige) strijd hun rechten moesten bevechten. En daarbij hangt nog altijd de herinnering aan de verschrikkelijke crisisjaren. Verbeterde werkmethoden zouden ook noodzakelijk moeten leiden tot afsto ting van werkkrachten, want min of meer kunstmatig wordt thans tot arbei dersbestand op peil gehouden door „featherbedding" (het handhaven van onnodige functies) en een taakverdeling, die méér mensen en méér tijd eist dan nodig is. Voor de regering Wilson, die het ook buitenlands moeilijk heeft, ziet de toe komst er somber uit. Iemand, die zich in de loop van het jaai hier vestigt en dan in loondienst treedt, geniet net als de scholier, slechts een deel van het jaarloon. Dezelfde figuur ontstaat in feite wanneer een vrouw in het huwelijk treedt, ook als zij daarna blijft werken. Het loon vóór het huwe lijk wordt aan haarzelf toegerekend, en dat, genoten na het huwelijk, aan haar man. Voor het eerste deel kan zij even tueel een aanslag krijgen, en dan wordt het in feite over een geheel jaar uitge smeerd, Bovendien geniet zij nog het voordeel dat bij de aanslag I.B. het gehuwdenta rief gaat gelden, terwijl de L.B. naar het ongehuwdentarief is berekend. Dit laat ste geldt ook voor haar man, doch die krijgt de inkomsten van zijn vrouw bij de zijne gevoegd. Is het huwelijk echter pas in het laatst van het jaar gesloten, dan zal als regel voor hem een aanslag op verzoek toch nog voordelig zijn. Een gelijksoortig effect ontstaat als ie mand een deel van het jaar 'n laag loon, en de rest van het jaar een hoog loon had. Ook dan kan de gelijkmatige uit- smering, die door de I.B. ontstaat, een voordeel opleveren. De tariefgroep Wie aan het begin van het jaar nog on gehuwd is, kan aan het eind van het jaar best drie kinderen hebben. Niet al leen pleegkinderen, of aangehuwde kin deren, maar ook eigen kinderen. Om maar eens iets te noemen. Voor de I.B. geldt voor het ongehuwden tarief en de kinderaftrek de toestand per 31 december als beslissend voor het hele jaar. Voor de jonggehuwden, hier boven genoemd, hebben we dat al gezien. Voor de L.B. geldt dus een terugwerken de kracht niet. Bij huwelijk of toeneming van het recht op kinderaftrek is er dfis een reële kans op een negatieve aan slag. Onverwachte uitgaven Bij onverwachte uitgaven, wegens ziekte bijv. of giften, waardoor eerst in de loop van het jaar het recht op aftrek ont staat, komt die aftrek voor de L.B. vaak niet goed tot zijn recht. Ook kan het de moeite lonen na te gaan of er een negatieve aanslag in zit, wanneer door de I.B. deze lasten, voorzover zij aftrek baar zijn, gelijkmatig over het jaar wor den verdeeld. Nu er enige jaren ervaring is opgedaan met de mogelijkheid van een aanslag op verzoek, blijkt, dat het aantal verzoeken dat gedaan wordt, aanzienlijk achterblijft bij wat de fiscus had verwacht. De in druk bestaat hier en daar dat vaak ten onrechte geen verzoek wordt gedaan, hetzij uit onwetendheid, hetzij omdat men er tegen opziet een biljet te vragen en in te vullen. Wie zich die luxe wil ver oorloven moet dat zelf weten maar het kan zijn, dat er uren zijn waarin hij minder verdient. Daarom: „let op Uw saeck" (en op de termijn: vóór 1 juli De E.E-G. streeft zowel naar de ver wezenlijking van economische- als so ciale doelstellingen; de laatste mag men niet louter als resultaat van de eerste beschouwen: ze moeten door initiatie ven op sociaal terrein bereikt worden. Daarom moet de Europese Economische Gemeenschap ook een eigen sociale po litiek voeren. Wie wil proberen ervoor te zorgen dat de werknemers in het ene deel van de gemeenschap ongeveer evenveel vakan tie krijgen als in het andere deel, die moet beginnen met zich af te vragen w.'4 in de andere landen onder „vakan tie" wordt verstaan. Dat lijkt ee.i beet je een domme vraag; immers, wie weet niet wat vakantie is! Maar als we deze zaak gaan onderzoeken, blijkt dat er in het ene land slechts korte vakanties met veel officiële feestdagen zijn en in het andere land ruime vakantiemogelijkhe den met weinig snipperdagen! Op den duur zal toch ook voor een probleem als dit een oplossing moeten worden gevonden die aan allerlei omstandighe den en voorwaarden is aangepast. Temeer omdat op 1 mei een verorde ning is ingegaan waarbij op de natio nale arbeidsmarkt de werknemers uit het betrokken land niet langer voorrang hebben op werknemers uit andere E.E.G.-landen. Ontsnapping Sedert 1 mei 1964 kan bijvoorbeeld ook een Italiaan solliciteren op een vacature in Nederland. Uiteraard kent ook deze regel uitzonderingen. In zeer bepaalde gevallen kunnen na melijk de E.E.G.-gastarbeiders niet de zelfde rechten doen gelden. Dit is na- Als u toevallig hoog op een zolder woont hebben wij de meubelen waarmee u die ruimte net zo kunt inrichten als u zelf wilt. Het zijn de meubelen van FORMULE. Ze passen altijd en overal, waar ook in uw huis. De volledige FORMULE- kollektie staat bij ons permanent geëxposeerd. U bent altijd welkom. Kijken kost niets. ACHTERBERGH MEUBILERING Westsingel 10-13, Hellestraat 9-17, Amersfoort, melijk het geval als in een bepaald ge bied. resp. binnen een bepaald beroep in een land een overschot aan arbeids krachten bestaat. In deze gevallen mag het betrokken E.E.G.-land een uitzon dering maken en de eigen onderdanen meer echt geven op open betrekkingen dan gastarbeiders uit andere E.E.G.-lan den. De nationale arbeidsmarkt gaat dan voor! Op deze z.g. ontsnappingsclausule kan een beroep gedaan worden telkens bij het begin van een kwartaal (januari, april enz.) of in de loop van een kwar taal wanneer het even richt op de ar beidsmarkt ernstig in gevaar is. Twee weken Belangrijk is dat deze ontsnappinga- clausule dit voorecht voor de eigen af- beiskrachten slechts 14 dagen geeft. Wanneer zich binnen twee weken na bekendmaking van een vacature geen werknemer, die tot de nationale ar beidsmarkt behoort, heeft aangemeld, dan moet de arbeidsvergunning afgege ven worden aan een solliciterende werk nemer uit een ander land van de ge meenschap. Uit het voorgaande wordt duidelijk waarom er, ondanks de duizenden werk lozen hier, toch nog sollicitanten uit andere E.E.G.-landen naar Nederland komen. De hier bedoelde gastarbeiders hebben gelijke rechten als hun collega's van het ontvangende land, als zij twee jaar in dat land hebben gewerkt. „Etappegewijs" en „overgangsperiode" zijn sleutelwoorden van de E.E.G. Zo ook ten aanzien van het vrije verkeer van werknemers, dat (door de etappe- gewijze invoering) op 1 juli 1968 vol ledig is geworden. Vergunning De arbeidsvergunning die de werkne mers uit E.E.G.-landen nodig hebben, is 1 jaar geldig. Wil de betrokken werknemer daarna zijn werk in het zelfde beroep voortzetten, dan kan de (nieuwe) arbeidsvergunning niet wor den geweigerd. Na twee jaar regelmatig te hebben ge werkt heeft de werknemer uit een E.E.G.-land in een andere lidstaat voor zijn arbeidsvergunning geen beperkin gen meer te vrezen: de arbeidsvergun ning geldt voor het hele land, voor alle beroepen en is niet aan een tremijn ge bonden. De na twee jaar verkregen gelijke rech ten gaan echter verloren wanneer de betrokken werknemer het land, waar deze rechten zijn verworven, voor meer dan twee jaar verlaat. Keert ech ter een Italiaanse gastarbeider naar Ne derland terug voordat deze twee jaar (vermeerderd met de tijd nodig voor het vervullen van zijn militaire dienst) verstreken zijn, dan heeft hij geen rech ten verloren. Hij kan iedere betrekking aannemen. Een eventueel overschot aan nationale arbeidskrachten is voor hem geen hinderpaal. alle adrla modellen en de unieke fioliday stacaravans OUD-LOOSDRECHT tol. 02158-1315 3040

Soester Courant | 1969 | | pagina 3