odellen van Martein ff ff f h Op voeden DE VROUW STAAT OP EEN TWEESPRONG i De Nederlandse vrouw van nu en morgen is vrij te gaan en te staan waar zij wil. De wereld ligt voor haar open. Zij zal zijn wat zij verkiest te zijn. Dat wil echter niet zeggen dat de vrouw heeft bereikt wat zij wil en dus op haar lauweren kan gaan rus ten. Meer nog dan de man staat ze op de tweesprong; ze moet verder, ze moet bewijzen dat ze kan woekeren met de weldaden van de emancipatie, dat ze haar vrijheid waard is. Dat de vrouw vele eeuwen lang als een „wezen van lagere orde" is be handeld en dat ze verbeten heeft moe ten vechten voor haar vrijheid, kun nen we lezen in de opmerkelijke do cumentatie ,,Van moeder op dochter", 170 jaar vrouwenleven. Dit document over de emancipatie van de vrouw verscheen voor het eerst in 1948 als standaardwerk over 150 jaar vrou wenleven. De aanleiding voor een po pulaire herdruk (in pocketvorm) is de 50ste verjaardag van het vrouwenkies recht, dat in 1969 zal worden herdacht. In de tot op heden bijgewerkte uit gave wordt het leven van de vrouw belicht zowel in mode, huishouding, woninginrichting, lectuur en opvoeding, als wat betreft de problemen van stad en platteland, politiek, godsdienst, vrouwen- en vredesbeweging. Het in teressante document werd uitgegeven in de Zwarte Beertjes pocketserie bij Bruna, Utrecht Antwerpen. Vele illu straties versieren de tekst. (Prijs 3,75). Is uw man sportief en houdt hij ervan modieus gekleed te gaan laat hij dan eens zo'n gemakkelijk jasje van popline kopen. Mét coltrui is zo'n kledij het einde. (Materiaal Tergal) Nooit meer verkouden „Nooit meer verkouden" is een kreet die helaas niet te verwezen lijken valt. En ofschoon zo'n „ge wone verkoudheid gelukkig maar bij uitzondering ernstige gevolgen heeft, blijft het een ver velende kwaal. We slikken pillen en tabletten en voelen ons niet ziek genoeg om met goed fat soen onder de wol te kruipen. Jammer genoeg helpen die huis middeltjes over het algemeen maar bitter weinig en moet de verkoudheid „uitslijten", waar al tijd wel een dag of tien mee heen gaat. Wie er wat moeite voor over heeft en de volgende raadgevin gen ter harte wil nemen, kan een verkoudheid in negen van de tien gevallen voorkomen, want u haalt hem zelf op de hals. U weet toch dat voorkomen beter is dan genezen? Daarom: Sta niet op de tocht, vooral niet als u verhit bent; Draag lichte maar warme kle ding. Véél kleren dragen wil nog niet zeggen dat ze ook vol doende warmte geven; Zorg voor veel frisse lucht, slaap met open ramen en neem dagelijks wat lichaamsbewe ging of zorg voor wat diepe ademhalingsoefeningen voor 't open raam, elke ochtend na het opstaan; Een geregelde, voldoende nachtrust verhoogt het weer standvermogen; Blijf nooit rondlopen in voch tige kleren; Eike ochtend een wisseldouche is een puik middel om het or ganisme te harden tegen weersinvloeden - dagelijks af- Gewoon" is gewoon een modewoord en daar tie ners deze grappige woor den en uitdrukkingen ma ken, keek ik ook hele maal niet vreemd op Uat onze dochter het slaatje waarvan ik u hier het recept geef als „gewoon goed" kwalificeerde. Dat wil dan zeggen: bijzon der lekker. „Mieters", zeiden mensen van onze leeftijd een paar decen nia geleden. U hebt voor dit slaatje de volgende ingrediënten nodig: 1 blik (800 g) halve Cling perziken, 1 blik (500 g) blauwe prui men, 2 bananen, 100 g vijgen, kropje sla, 200 g smeerkaas en een klein kopje rozijnen. Voor de garnering: wat zout, mosterd, uienpoe- der en peterselie, een kwart kopje suiker, 2 theelepels azijn, en een half kopje sla-olie of olijfolie. Perziken en pruimen afgie ten. Dit fruit, de vijgen, de in stukken gesneden bana nen en de geplukte sla op een grote platte schaal sponsen met warm en koud water kan ook; Dompel uw neus elke morgen even in koud water en snuif voorzichtig wat water op. Het is een uitstekend remedie om uw neusholte te harden en een beginnende neusverkoudheid in de kiem te smoren; Mocht u ondanks alles toch ver kouden worden, stop de ziek teverwekkers (80.000 per „ver kouden" zakdoek!) dan niet in uw zak of uw tasje. Geb'-.'ik liever Kleenex, want weggooi- zakdoeken voorkomen dat u uzelf en anderen steeds op nieuw infecteert. rangschikken. Rozijnen en kaas met elkaar vermen gen en eveneens op de schaal doen. Voor de gar nering: suiker, zout, mos terd, uienpoeder en peter selie met elkaar vermen gen en door de azijn roe ren totdat de suiker opge lost is. Dan de sla-olie of olijfolie hier voorzichtig aan toevoegen en het ge heel nog eens goed door elkaar slaan. Martein van der Jagt met zijn op 19 februari jl. in het Hilton Hotel ge wonnen bokaal, gevuld met duizend gulden. Hij werd toen als beste uit verkoren om naar Helsinki te gaan. De 21-jarige Arnhemse niet-professionele modeontwerper Martein van der Jagt heeft onlangs in de Finse hoofdstad Helsinki het grote Euromode- concours gewonnen. Hij heeft, daarvoor een gouden medaille en 500 Engelse ponden (ongeveer 4000 gulden) gewonnen. Hij behaalde de Europese titel mode-ontwerpen" met slechts één punt voorsprong op zijn Zweedse col lega; de derde plaats was voor Griekenland. Misschien hebt u alles li» „geuren en kleuren" op 15 maart jl. op de televisie gezien, maar dat mag niet hinderen, u zult er nog wel meer van willen weten. De Nederlands® mannequin Cecille showde zijn kleren in het hoge Noorden en de groep werd begeleid door de bekende couturier Frans Molenaar. De Nederlands® inzending bestond (volgens voorschrift) uit drie creaties: dagmode, strand- mode en avondmode. De kleren welke Martein ontwerpt munten uit. door eenvoud: het lijnenspel ziet hij als voornaamste basis. Zijn dagjurkje heeft een originele schoudersluiting; zijn strandkleding lijkt een beetje op (goed) verknipte badpakken en zijn avondkleding doet denken aan gewone dag- kleding. Alles is simpel gehouden, maar dan simpel met een origineel ca chet. Martein is echter niet bang voor bloot, maar dat past bij zijn gene ratie. Het Eurofashionfestival werd georganiseerd en gesponsord door het Britse blad Sunday Times, dat ook de prijzen beschikbaar stelde. Dat Ne derland heeft gewonnen in Helsinki betekent, dat het feest het volgend jaar in Nederland zal worden gehouden. Als sponsor en organisator treedt dan op het damesblad Libelle. Dit elegante hemelbed van met mahonie fineer afgewerkt ker senhout was een van de blik vangers op de onlangs in Lon den gehouden Internationale Meubeltentoonstelling '69. De hemel en de sprei zijn van wit te terylene voile. Iedere tijd lieeft zo z'n eigen opvat tingen over de wijze waarop het wie- gckind het best naar de volwassenheid wordt gebracht. Trouwens ook over dit begrip van volwassenheid is men het lang niet altijd eens. Gaat het om fi nancieel succes, om een eervolle posi tie, om het bestaan waarbij men zich het meest zorgeloos en happy kan voelen of om de vraag dat men een waardevol lid van de samenleving zal zijn, waar krachten en gaven het best tot hun recht komen? Hoe belangrijk de opvoeding van huis uit ook is, we moeten toch niet vergeten dat er ook van talloze andere zijden invloeden op ons kind inwerken en dat is maar goed ook, want het kind zal moeten leven niet in onze gewezen maar in z'n eigen tijd, in het heden en gro tendeels in de toekomst. Het zal voor heel andere problemen komen te staan dan wij destijds, het zal er zelf in moe ten groeien, leren wikken en wegen, kiezen en verwerpen. Het zal zich al licht wél eens op wegen begeven, die ons niet zo erg zinnen; doch laten we niet al te snel zijn met een verbod. De kans is immers groot genoeg dat het kiné zich na behoorlijke kennisne- Martein temidden van de mannequins die zijn ontwerpen dragen. Links het dagjurkje; midden mannequin Cecille. in strandcreatie en rechts Tanja Trijbels in een van Marteins avondcreaties. ming vanzelf zal afwenden en dan heeft het rustig en zelfstandig z'n klei ne levenslesje weer geleerd. Opvoeding moet nooit al te nadrukkelijk gebeu ren. Alleen het feit dat een kind zich zo erg het middelpunt van onze be langstelling voelt is al niet goed. Aan de ene kant verliest het zijn argeloos heid en gaat zichzelf erg gewichtig voélen, aan de andere kant voélt het zich beperkt in vrijheid en gelegen heid zichzelf op natuurlijke wijze uit te leven. Wat wèl van belang is, is dat het kind altijd bij ons terecht kan met z'n lief, z'n leed en z'n vragen. Een niet zo nadrukkelijke opvoeding wil zeker niet zeggen een onverschil lige of minder liefdevolle opvoeding, waarbij men liet zichzelf maar wat makkelijk maakt, zodat het. kind in feite eenzaam komt te staan. Ook moeten we er tegen vechten als we voelen dat we in onze opvoeding voor een belangrijk deel door angst, geleid worden. Ook ons kind moet de lessen, die wijzelf te pakken hebben leren ken nen door eigen vallen en opstaan. We moeten begrijpen dat op veroudering altijd reacties zullen volgen en dat hierbij altijd overdrijving zal plaats hebben. Van de jeugd is niet anders te verwachten. Doch we mogen vertrou wen dat ook hier weer veel af ebt en met de jaren tot een harmonischer evenwicht komt. JETTTT

Soester Courant | 1969 | | pagina 15