Soest toen - Soest nu Vrijdag 18 april 1969 48e jaargang no. 9® Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DE BLUNDER MET DE PRIJZEN Collecte Nederlands Astma Fonds V.V.V.-nieuws Jaarvergadering E.H.B.O., afd. Soest Fel verzet van burgerij tegen rooien van bomen langs de Hilversumse Straatweg M Het oog gericht op het Franse referendum Orgelconcert Rectificatie EVEN SCHEIDEN Waterstaat creëert gevaarlijke situatie op rijksweg SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De regering en haar economen en het Centraal Plan Bureau hebben zich wel deerlijk vergist in de gevolgen op de prijzen van de invoering van de b.t.w. en de ongeveer gelijktijdig voorvallende vernieuwingen der c.a.o.'s met hogere lo nen. De invoering van de b.t.w., zo gaf de regering voor bij de behandeling van dit voorstel in de Kamer, zou neerkomen op ongeveer 1,1 procent van de kosten van levensonderhoud. Het is tot nu toe ongeveer vijf maal zoveel gebleken en er zal nog wel iets bijkomen. Bij zo'n enorm verschil in de voorgegeven berekeningen en de praktische uitkomst vraagt men zich onwillekeurig afzijn die bereke ningen met opzet zo laag aangegeven, om daardoor de loonstijgingen te druk ken We kunnen het nauwelijks aanne men, want men weet dat ook bij de vak centrales en Consumentenbond de prijs stijgingen in het oog worden gehouden en latere rectificatie de politieke en so ciale spanningen zou verhogen. Zoals zich dan nu ook openbaart. Nu gaat een deel van het bedrijfsleven ten aanzien van de grotere prijsverho gingen bepaald niet vrij uit. Reeds vóór de invoering van de b.t.w., in november en december van het afgelopen jaar, heb ben talloze winkeliers de in hun zaken voorhanden zijnde artikelen reeds in prijs verhoogd, om er met januari nog eens de b.t.w.-procenten op te zetten. Dat ge beurde vooral op textielgebied maar ook bij levens- en genotmiddelen. De hogere Meer dan 800.000 Nederlanders weten uit eigen ervaring, wat astmatische ziek. ten in hun leven betekenen. Enige mil joenen Nederlanders zien in hun eigen omgeving, welke last astma op de schou ders van de patiënt legt. Op alle Nederlanders wordt eens per jaar een beroep gedaan om te helpen het gevecht tegen de volksziekte astma mogelijk te maken. Dat gebeurt tijdens de jaarlijkse collecte van het Neder lands Astma Fonds, die dit maal van 21 april tot 27 april wordt gehouden. In meer dan 600 plaatsen zullen dit jaar duizenden vrijwilligers met bussen, lijsten of speciale collecte-zakjes rond gaan om op deze wijze het vele werk, dat er nog voor de astmabestrijding nodig is, financieel mogelijk te maken. Gebleken is dat er thans een bedrag van ll2 miljoen nodig is - voor onder zoek over de vele geheimen, die de ast matische ziekten voor de wetenschap nog hebben, voor directe hulp aan ast mapatiënten, voor verbetering van be- strijdingsmethoden, voor voorlichting aan allen die bij de bestrijding van astma en de astmaproblematiek zijn be trokken. De solidariteit van het Nederlandse pu bliek met de honderdduizenden, die door astma een belangrijk deel van hun ont plooiingskansen en levensvreugde mis sen, is in de loop der jaren steeds gro ter geworden. Het Nederlands Astma Fonds doet namens hen andermaal een beroep op die solidariteit. Zij is te be wijzen door een loyale reactie tegen over de collectant, die bus of lijst aan biedt, of door een gift op giro 41 10 00 t.n.v. het Nederlands Astma Fonds, Utrecht. Het is het waard om zó te hel pen astma in de toekomst terug te dringen. Dit maal gaan we de natuur in! De Stichting Gooisch Natuur-Reservaat heeft weer een aardig programma sa mengesteld, dat bestaat uit: wandel excursies, foto-wandel in gen en kinder- wandelingen. Verder nog een vogelzang excursie, autotochten, Laarderwasmeer- excursie en enkele bezoeken aan de kokmeeuw-broedkolonie. Een gestencild inlichtingenblad is ter beschikking, dus wie zou willen mee doen met een dezer evenementen, heeft hieraan een goede informatie. Over de kinder-wandelingen willen we nog even het volgende zeggen: de kinder-wande lingen zijn speciaal gearrangeerd voor kinderen van 6 tot 10 jaar, zonder het gezelschap van hun ouders. De ouders kunnen de kinderen komen brengen en halen. Er is goede leiding, dus U hoeft niet bezorgd te wezen. Mochten de ouders van deze wandelende kinderen zelf ook de beentjes willen oefenen, dan is voor hen een wandeling van ongeveer 1 uur samengesteld, in het aansluitende tijdschema. Deze, laten we ze „combi natie-wandelingen" noemen, vinden plaats op zaterdag 19 april, zaterdag 10 mei en zondag 18 mei. De vertrekpunten zijn voor iedere wan deling anders. Dushaalt U het bo vengenoemde inlichtingenblad, zodat U er alles van te weten komt. En danja, we houden ons nog wat met de natuur bezig, met de bomen n.1. aan de straatweg van Hilversum naar Baarn. Over deze bomen is zo het een en ander te doen. Wie trots is op deze weg, misschien wel de mooiste in ons land, zal willen ijveren voor het be houd. V.V.V. Baarn heeft een aktie op touw gezet, die het verzet tegen het rooien van vele bomen, die nu nog hun glorie tonen, inhoudt. Ook VVV. Soest staat aan de zijde van deze aktie. Op ons kantoor liggen de lijsten, waarop uw handtekening kan meedoen in de strijd tegen de afbraak van dit natuur schoon. Tekent U mee? prijzen in januari en later kwamen dan niet neer op 4 tot 12 procent doch, zoals menigeen heeft kunnen constateren, vaak op 20 tot zelfs 30 procent toe Zelfs de opruimingsprijzen in januari lagen in menig geval hoger dan de prijs in bijv. november nog was geweest. De handigsten hebben dankbaar gebruik gemaakt van het feit dat het publiek er nu toch op voorbereid was dat alles duurder zou worden en hebben de winst marges maar wat vergroot. Maar, zo dacht de regering, de onderlinge concur rentie zal al te sterke prijsverhogingen wel weer gauw doen verdwijnen. Daarbij heeft de minister van economi sche zaken echter te weinig oog gehad voor de opgaande conjunctuur, die zich juist aan het afspelen was. De werk gelegenheid steeg weer sterk, de arbeids markt werd krap, de looneisen konden wat worden opgeschroefd, waartegen de werkgevers weinig weerstand konden bieden. De wat ruimere portemonnees deden de kooplust stijgen en minder letten op wat het kostte. De concurrentie bleek niet zo hevig en de noodzaak tot prijsverlaging niet zo groot. De opgaande conjunctuur in te genstelling tot het moment waarop in Duitsland de b.t.w. werd ingevoerd heeft de regering parten gespeeld. Daar door was het moment van invoering hier te lande bepaald ongunstig. De nu om politieke redenen noodzakelijk geworden en afgekondigde prijsstop be tekent niet veel meer dan een doekje voor het bloeden. Veel effect valt er, om praktische redenen, niet van te verwach ten. Door de nog komende accijns- en belastingverhogingen en verdere maatre gelen zal de inflatiespiraal zich nog ver der voorzetten. En dat juist door een regering, die zich er volgens haar program op toe zou leg gen de inflatie te beperken. Dat is haar door een onjuiste timing van haar maat regelen en een te optimistisch inzicht in de gevolgen daarvan, volkomen mislukt. Van de c.a.o-loonsverhogingen blijft in derdaad niet veel over. Maar het sterkst worden erdoor getroffen zij die van een vast pensioen of ander inkomen moeten rondkomen. De voornemens tot belasting correctie op het inkomen worden er des te noodzakelijker door. De afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken houdt a.s. dinsdag haar jaarlijkse algemene contributie. ledenvergadering in het Verenigings gebouw. Op deze vergadering wordt afscheid ge nomen van de voorzitter dokter W. J. Schutte, die om gezondheidsredenen zijn funktie neerlegt. Als candidaat voor de voorzittersfunctie stelt het bestuur de waarnemend voorzitter H. E. J. Smit. Eveneens aftredend en niet herkiesbaar is mevr. E. J. M. Kraal-Jongsma, ter wijl periodiek aftredend en herkiesbaar zijn Mej. M. van Herwaarden en de heer C. E. Barends. Als nieuwe candidaten stelt het bestuur Mevr. C. J. Verkade-Both en de heer D. v. d. Wijden. Verder omvat de agenda de gebruike lijke jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse het jaarverslag van de ziekenauto, benoeming van collecte commissie en het vaststellen van de c/ Al meer dan tweeduizend mensen uit Baarn. Soest, Hilversum, Amersfoort en 't Gooi, maar ook uit andere delen van het land, hebben reeds hun adhesie be tuigd met een door de V.V.V. van Baarn ingediend protest naar aanleiding van het plan van provinciale (Utrechtse) wa terstaat om in het kader van recon structiewerkzaamheden aa nde provin ciale weg Baarn-Hilversum bijna vier honderd bomen te rooien. Provinciale waterstaat meent, dat de Hilversumsestraatweg één van de ge vaarlijkste wegen in ons land is. Op grond van het aantal ongelukken met dodelijke afloop op deze weg meent men, dat aanpassing van deze weg nood- zakelijk is. Overigens zal de capaciteit Gezicht op de Eng in de richting van de Rijksweg, vanaf het Nassauplantsoen, vijftig jaar geleden niet worden verhoogd. Wel worden en kele kruisingen (o.a. naar het bosbad en de Lage Vuunrsche) verbreed en zal een parallerweg worden gemaakt. Dit alles vraagt een offer van bijna vierhonderd bomen. Steeds meer men sen beginnen hiertegen thans in het geweer te komen. Eerst was het de Baarnse gemeenteraad, die het college van burgemeester en wethouders verzocht om bij de provin cie te protesteren tegen de ontluiste ring van deze weg, die uit landschappe lijk oogpunt als één van de fraaiste van het land wordt gezien. De raad wees er daarbij op, dat de ongelukken niet gebeuren op de kruisingen, die nu verbeterd gaan worden, maar in de flauwe bochten in de weg, die na re genval vaak levensgevaarlijk zijn. Men vond het daarom maar beter, dat pro vinciale waterstaat eerst zijn aandacht gaat richten op het wegdek. Inmiddels hebbei- tal van mensen zich met deze zaak bemoeid. Ook de Hil versumse gemeenteraad voelt er weinig voor om medewerking aan het kappen van bomen op haar grondgebied te ver lenen. De Baarnse VVV. heeft in het ver- keershuis de inwoners m de gelegenheid gesteld om middels een handtekening hun adhesie te betuigen met het inmid dels al ingediende protest tegen de aan tasting van het landschappelijk schoon langs deze provinciale weg, die dage lijks 10.000 tot 15.000 motorvoertuigen moet verwerken. Intussen zijn reeds meer dan tweeduizend handtekeningen geplaatst. In de eerste plaats door in woners van Baarn zelf, maar daarna vooral veel door inwoners van Soest. Thans bestaat ook reeds de gelegenheid om op het Soester V.V.V.-kantoor zijn stem te laten horen. De Baarnse V.V.V. heeft nu drie tele grammen verzonden: aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. De inhoud van dit telegram luidde: Ver- l zoeken herziening reconstructie weg Baarn-Hilversum wegens aantasting na tuurschoon. Verzoeken toepassing van boswet. Ook in de kamer zijn reeds vragen over deze kwestie gesteld. Behalve in Soest en Baarn kan men ook adhesie betuigen op de V.V.V.-kantoren in Amersfoort, Bunschoten. Bilthoven en Laren. Wel een bewijs, dat veel mensen uit de wijde omtrek de voorgenomen ingrepen ten zeerste betreuren. Een Hil versumse actrice is al een actie tegen het plan van waterstaat begonnen. Dezelfde plaats nu Meermalen al heeft president De Gaulle de Fransen het referendum, de volks stemming, aangeprezen als het perfect- ste democratische middel om een volk te laten beslissen hoe het geregeerd wil worden Maar na al vaak met het in stituut kennis te hebben gemaakt, be ginnen de Fransen hun geloof in deze stelling te verliezen. Zeker nu de voor bereidingen voor het volgende referen dum goed op gang komen. Althans van de zijde van de generaal en de gaul listische organisaties, want de oppositie krijgt zeer ondemocratisch maar weinig kans voor de t.v. en radio te komen die in regeringshanden zijn. Maar daar ligt het voornaamste be zwaar niet eens. Het gaat er om, dat het referendum eerst werd aangekon digd als een peiling van de meningen over twee zaken: een hervorming van de senaat tot een raadgevend orgaan zonder enige bevoegdheid en grotere mogelijkheden voor het eigen bestuur der gewesten. Twee zaken die niet het minste of geringste met elkaar te ma ken hebben, maar die dan toch maar met één ja of één nee moeten worden beantwoord. En nu de campagne eenmaal aan het draaien is, blijkt zelfs dat de vragen ondertussen al weer veranderd zijn. Ge neraal De Gaulle heeft in een toe spraak tot de natie - voor de vorm een interview, maar naar de aard een mo noloog - uitgelegd dat hij zijn politieke loopbaan als beëindigd zal beschouwen als men niet in meerderheid ja zegt. Een en ander voorzien van de waar schuwing dat zonder hem de chaos dreigt en dat men het dus zelf maar moet weten. Dit maakt natuurlijk hele maal een komedie van de vraagstelling. Het is geen nieuwe truc, deze soort chantage van de president: ook bij voor gaande gelegenheden is iets dergelijks gebeurd. Maar ditmaal merkt men dat de Fransen het onderhand zat worden voor de schijn antwoord te geven op vragen waarop het parlement eigenlijk het antwoord zou moeten geven - daar is het toch voor - alleen maar om de generaal weer eens een bewijs te geven dat men hem toch maar graag houdt. Vandaar dat de opiniepeilingen gewa gen van een grote weerzin om zelfs maar te gaan stemmen. Die weerzin zal wel wijken na de campagne, want de angst voor de chaos die De Gaulle er in dreunt, zit diep, vooral bij de mid denstand maar ook bij een groot deel van de werknemers. En wie wil nu graag chaos? KANTMAN. Op dinsdag 22 april, wordt, op verzoek van het Interk. Evang. Comité, in de Ichtuskerk, een orgelconcert gegeven door Feike Asma. Ds Jac. van Dijk, predikant te Monster, zal een kort woord spreken. Men zie de desbetreffende advertentie in dit blad. Een gedeelte van onze lezers heeft dins dag j.l. moeten constateren, dat door ons op de voorpagina van ons blad een fout was gemaakt. Onder de foto van „De Paardenkamp" plaatsten wij het artikeltje „Soest krijgt een snellere verbinding met Hoogland", terwijl daar had moeten staan het direkt onder dit artikeltje opgenomen bericht „Nieuwe bewoner van De Paardenkamp". Onder het drukken ontdekten wij onze fout, welke wij direct hebben hersteld, waardoor het grootste gedeelte van onze lezers een courant ontvingen, waarin de fout niet voorkwam. Is echtscheiding een kwestie die alleen de huwelijkspartners aangaat Wij vin den die stelling als uitgangspunt verkon digd in een rapport van de humanistische stichting Socrates en de samensteller, prof. mr. J. A. Ankum, wil mede daarop een wetsontwerp baseren. Wij zijn het met die stelling zo direct niet eens. Echtscheiding is vaak een ge volg van onjuist gedrag van een der hu welijkspartners en in de meeste gevallen is er meer dan één derde bij betrokken. Want in geval van overspel met een an dere gehuwde persoon zijn er al vaak twee complete families, voor wie de toe standen radicaal gaan veranderen. De bedrogen echtgenoten kan men niet zon der meer als onbelangrijk aan de kant schuiven en voor de kinderen moet be slist een speciale regeling worden getrof fen als de ouderparen uiteen gaan. Ook als een echtpaar scheidt om andere re denen dan overspel kunnen er toch nog genoeg andere personen bij het geding betrokken zijn en dan nog zeer tegen hun zin. Wij praten dan nog niet eens over dc verschillende kerkelijke opvattingen. Dc kerk wordt vaak als eerste terzijde ge schoven, zelfs in het geslaagde huwelijk. Het moge dan gewoonte zijn, een schei ding niet aan de grote klok te hangen en zijn relaties onkundig te laten over een mislukte huwelijkse staat, dat neemt niet weg dat „even scheiden" enkel en alleen op grond van de wens van beide (of één der) huwelijkspartners een kwa lijke mentaliteit kan oproepen of in de hand werken. Men gaat dan nog licht vaardiger tot een huwelijk over onder het motto lukt 't niet, dan probeer ik weer een ander, en vind ik een beter, dan laat ik jou weer gaan. En die kant willen we toch niet op, zelfs niet in deze snel veranderende tijd. Rijkswaterstaat heeft een gevaarlijke situatie doen ontstaan op de Birkstraat tegenover de Gallenkamppelsweg door op de bermstrook een voorrangsbord neer te zetten. Deze bermstrook werd veelvuldig gebruikt door automobilisten, die komende uit de richting Amers foort, voorgesorteerd staande auto's, die de Gallenkamppelsweg inwillen, via deze bermstrook aan de rechterzijde passeren Tot voor enkele dagen is dat altijd goed gegaan, maar sinds eind ver leden week vonden de automobilisten, die deze manoeuvre gewend zijn te ma ken, plotseling hun weg versperd door het verkeersbord. Verschillende weggebruikers hebben hierover al bij de politie geklaagd, met als resultaat, dat de politie zich weer tot rijkswaterstaat heeft gewend met het verzoek, het betreffende bord er gens anders te plaatsen, om ongeluk ken te voorkomen. Ook langs de Van Weedestraat zocht rijkswaterstaat een nogal ongelukkig punt uit om een voor rangsbord te plaatsen, namelijk midden op het parkeergedeelte ter hoogte van het Nassauplantsoen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1