CARAVANS (yCclcu*i& LINTJESREGEN IS GEDEELTELIJK TWEEDEHANDS WATERSPORT POLYESTER TOUR-SPEEDBOOT NEDERLAND TEGEN POLEN VERSTOORD CONCURRENTIEBEELD DOOR PRIJZENST0P ZWAK VLEES WERD WILD DE EIFELT0REN BESTAAT NU 80 JAAR Drukkerij Smit Rijksmunt te Utrecht knapt gebruikte onderscheidingen op! mode ÏVOLVOl Bewijs wat ons elftal waard is voor wereldkampioenschappen in Mexico! Visitekaartje van Parijs alle adrla modellen en de unieke hollday stacaravans 0UD-L00SDRECHT I. D. VAN VUGT Het geboortekaartje VRIJDAG 18 APRIL 1969 Zesduizend onderscheidingen worden er ongeveer per jaar uitgereikt in ons land, maar zeker duizend van de eretekenen zijn tweede- of derdehands. In de Rijks munt te Utrecht worden namelijk elk jaar de ingenomen medailles en orde tekens van dat jaar overleden gerid- derden schoongemaakt, bijgevijld, opge knapt en opgepoetst en van een nieuw lintje voorzien. Wanneer de burgemees ters dan op 30 april de kersvers onder scheiden burgers van hun gemeente de uit Den Haag ontvangen eretekenen op de borst spelden, ontvangt een zesde van de gelukkigen een al één of meer malen gedragen exemplaar. De Kanselarij der Nederlandse Orden bezuinigt daarmee flinke bedragen uit de schatkist. Dat blijkt uit haar begro ting. Per jaar wordt tussen de 10, en ƒ20.000 aan opknapwerk besteed en zo'n ƒ335.000 aan nieuw materiaal, maar in het laatste bedrag zijn ook dc kosten opgenomen van étuis, oorkonden en bijzondere medailles, zoals die voor brandweercorpsen en B.B. Eretekenen van gestorvenen moeten terug De gedragen eretekenen komen van de overledenen. Wie een onderscheiding krijgt, ontvangt de daarbij behorende versierselen namelijk niet in eigendom, maar in bruikleen. Acht maanden na zijn dood krijgen zijn nabestaanden een keurige brief van de Kanselarij, waar in om terugzending van de onderschei ding wordt gevraagd. Bij een begrafenis moet op het aan giftebiljet ook altijd worden vermeld of de overledene drager was van een Ne derlandse of een buitenlandse onder scheiding. Maar dat is niet het enige houvast voor de opknapdienst. Reeds bij verlening van een onderscheiding wordt er aan tekening gehouden op de persoonskaart van de gelukkige. En die aantekening blijft de betrokkene dan verder ach tervolgen, waar hij ook gaat of staat en in welke gemeente hij zich ook vestigt. Bovendien wordt de Kanselarij der Ne derlandse Orden bij elke verhuizing ver wittigt van het nieuwe adres. Het lintje krijgt geen kans te ontsnappen, zelfs niet in het buitenland. Toch is het achterhouden van de ere tekenen niet strafbaar. En het gebeurt wel eens, dat iemand de versierselen meekrijgt in zijn graf, of dat een wedu we ze bij enkele dierbare herinneringen bewaart. In dat geval worden de nabe staanden niet verder lastig gevallen. 9 van de 10 Orde-tekens die ernstig zijn beschadigd, gaan rechtstreeks de smeltbak in en ko men dan later als nieuw gegoten mate riaal weer ter beschikking van de kan selarij. Maar van de tien gebruikte en teruggestuurde kruisen en medailles kunnen er zeker negen weer worden gefatsoeneerd. Butsjes en krassen worden snel wegge werkt. Een exemplaar dat op een ste nen vloer viel, vertoont wel eens een deuk. Maar ook in het uitdeuken zijn de vaklui van 's Rijks Munt specialis ten. De gouden medailles zijn niet te zacht om lang gebruikt te kunnen worden. In vertrouwen gezegd zijn het stevige zil veren exemplaren, die netjes verguld zijn. Is het goudlaagje door veelvuldig gebruik een beetje afgesleten, dan wordt zo'n exemplaar opnieuw verguld en klaar is Kees. De lintjes worden snel vuil. Die worden dus allemaal vervangen door nieuwe. Als de opknapdienst klaar is met zijn werk, zijn de behandelde sterren, krui ser en plakken door de leek niet meer van de nieuwe te onderscheiden. f ViT"^ ""iL—raat 8 Aankleden is een «feu pleziertje voor hem. Hij put altyd weer uit een verzorgde modegarderobe en hij is mode-bij, want hij kiest altijd mode bij ADAMA. Daar hangt in elk genre altijd het allernieuwste. SOESTERBERGSESTRAAT 51 - SOEST De burgemeester Het heeft geen zin nu een „gebruikt lintje" aan te vragen, indien U ter ge legenheid van hare majesteits verjaar dag niet bedacht wordt met een nieuw. Zelfs de burgemeesters die de orde te kenen officieel moeten uitreiken, of doen uitreiken, weten niet wie zij een nieuw en wie zij een gedragen exem plaar op de trotse borst hangen. De „als nieuwe" exemplaren verkeren ogenschijnlijk in even goede staat als de werkelijke nieuwe en glanzen even mooi. Wie graag in het bezit wil komen van een onderscheiding zal dus toch de of ficiële weg moeten bewandelen. Of lie ver: laten bewandelen. Anderen kunnen hem voordragen voor een onderschei ding bij de burgemeester van zijn woonplaats. Dat kan zijn werkgever zijn, of het bestuur van een vereniging, een familielid of een andere relatie. In eerste instantie bepaalt de burge meester of hij deze aanvrage al dan niet in behandeling zal nemen. Nie mand kan deze autoriteit verplichten op de aanvrage te reageren. De burgemees ter zal, als hij er gunstig over denkt, toch wel even laten nakijken ten ge meentehuize en door de politie of de voorgedragene, niets op zijn kerfstok heeft, want als de man toevallig vroe ger eens failliet gegaan is, of een mis drijf beging, dan wel minder gunstig bekend staat of niet zo'n opvallende staat van dienst heeft dat een onder scheiding haalbaar is, heeft het niet veel zin er moeite voor te doen. Geheim Dat antecedentenonderzoek is uiteraard geheim. Er worden nooit mededelingen over gedaan, waarom iemand niet in aanmerking komt. Ook bestaat er nog een geheim boekje waarin staat aange geven, welke onderscheidingen in be paalde gevallen en in de bestaande maatschappelijke verhoudingen kunnen worden verleend. De burgemeester kan daar een eerste keus uit maken en dan zijn voorstel richten tot de commissaris der koningin van zijn provincie. De commissaris laat de voorstellen stuk voor stuk door zijn kabinet bezien en dan vindt er nog wel eens een verschui ving plaats of valt er iemand af. Want per provincie mogen er ook niet teveel aanvragen worden ingediend. Er wordt dus zorgvuldig afgewogen, wie nog wel en wie niet meer „in de termen" valt. En dan gaan de voorstellen voor de o verblij venden naar Den Haag. Daar bekijken de afdeling Kabinet van elk ministerie de namen van de onder deze ministeries ressorterende personen. De Ter overname merk Skibsplast (Noors fabrikaat), type Sportman De Luxe (zeer gewild model), met prachtig mahonie voordek. Lengte 4,50 meter. Uitgerust met 25 pk buitenboordmotor merk Gale Bucaneer (Johnson) met electrische start (12-volts installatie). De boot is voorzien van een z.g. linnen autokap (bjj regen droog varen) en zwaar dekzeil naar maat. Minstens 5 zitplaatsen (veel ruimte). Compleet met de bijbehorende accessoires als pikhaak, peddel, stootkussens, zware dreg enz. Het geheel op originele bijbehorende boottrailer met kiepbaar achterdeel en nieuwe lier, alsmede originele achter- verlichting. Het geheel verkeert na drie jaar weinig gebruiken in uitste kende conditie. Vraagprijs 5.000, Te bevragen telefoon 02155-3553. wethouder komt terecht bij binnenland se zaken, de jubilerende hoofdonderwij zer bij onderwijs en wetenschap, de di rigent van de fanfare die het stokje neerlegt bij cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, en de tuindersknecht die veertig jaar bij één baas werkte, bij landbouw en visserij. De knipkaart Nadat de chefs-kabinet het rode potlood hebben gehanteerd om uit te komen met hun „potje" met decoratiepunten, stellen zij per ministerie een definitieve lijst op. Met de decoratiepunten moet zuinig worden omgesprongen, want er wordt nooit afgeweken van het aantal punten per ministerie per jaar. Dat potje is precies een knipkaart van de autobuspassagier. Voor elke onder scheiding wordt een aantal knippen ge geven, voor de hoge meer dan voor de lage. Ook is het aantal per orde nog verschillend. De Militaire Willemsorde staat vele knippen hoger gewaardeerd dan de Nederlandse Leeuw en de Leeuw weer een knipje hoger dan de Orde van Oranje-Nassau. De Huisorde van Oranje Nassau vergt nog weer min der knipjes. Daaronder volgen dan nog allerlei mogelijkheden als Bronzen Leeuw, Kruis van Verdiensten, diverse herinneringskruisen. eretekens, officiers kruisen bv. voor langdurige dienst of een bepaald dozijn jaren dienst, enzo voorts. Om toe te komen met de knip kaart, krijgt iemand wel eens een rang lager. Als de knipkaarten uiteindelijk een flink eind geknipt zijn, wordt er ge stopt en dan gaan de lijsten met het restant van de potjes naar de speciale commissie uit de ministerraad die de naam draagt van decoratiecommissie. Drie ministers Die decoratiecommissie gaat natuurlijk niet meer al die namen controleren die al op de lijst staan. Zij stelt vast of voldaan is aan alle geheime regels. En dan gaan de drie ministers die de com missie vormen, de allerhoogste onder scheidingen vaststellen. Per traditie hebben zitting in de deco ratiecommissie de ministers van bui tenlandse zaken, van economische za ken en van marine (althans het depar tement waar marine onder ressorteert). Zij bepalen samen wie de zes groot kruisen krijgen, wie de drie comman deurs worden, in de orde van de Neder landse Leeuw, en wie de 45 comman deurs, de 20 grootofficieren en de 20 grootkruisen zullen zijn in de orde van Oranje Nassau. 2200 Nederlanders met blanco strafblad kregen dan al ereme dailles in brons, 2400 in zilver, 100 in goud, 600 werden ridder in de Orde van Oranje Nassau, 400 konden ridder worden in de Orde van de Nederland se Leeuw. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Op woensdagavond 7 mei zal het Ne derlands elftal de aanspraken, die het wil doen gelden op een plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap volgend jaar in Mexico, tegen Polen waar moeten en kunnen maken. Dat wordt voor de Polen de tweede wed strijd in groep 8. De eerste is een thuis wedstrijd tegen Luxemburg op 20 april en dat zal waarschijnlijk wel een grote Ondanks alle gesprekken en partiële maatregelen om de prijzen in de hand te houden is de prijsstijging toch in een stroomversnelling gekomen. Dit duidt op een gunstige conjunctuur want de con currentie is niet zo scherp dat hierdoor voldoende tegenkracht in het leven wordt geroepen. Bij een in beginsel vrije markteconomie blijkt de mededinging aan kracht te hebben ingeboet. Welke factoren zijn schuldig aan het falende concurrentievermogen Bij de beoordeling van de aard en de fel heid van de mededinging moeten wij zo wel de vraag- als de aanbodsverhouding belichten. Volkomen concurrentie bestaat slechts dan wanneer het gaat om een volkomen gelijk artikel met volledig ge lijke marktomstandigheden voor de vra gers zowel als de aanbieders. Een derge lijk voor economen zuiver model treffen wij nergens aan. Een volkomen identiek artikel is nog wel te vinden in verschillende zaken maar het aantal aanbieders en vragers loopt van plaats tot plaats sterk uiteen terwijl ook de koopkracht van die vragers en de economische weerstand van de aanbie ders sterk uiteenloopt. Zo moeten wij al spoedig genoegen nemen met allerlei vormen van minder volkomen concur rentie, waardoor er prijsverschillen ont staan, die zó uiteen kunnen lopen dat het zicht op de markt hoe langer hoe meer vertroebeld wordt. Verwarring Wij leven in zo'n tijd van prijsverwar ring die steeds groter dreigt te worden. Een belangrijke oorzaak van prijsverschil vinden wij bijvoorbeeld in het toenemend goederenassortiment. De technologische ontwikkeling vindt daarbij een goede bondgenoot in de moderne marketing. In het marketing-proces worden alle kraenten verzameld om de verbruikers tot kopen te bewegen. Daartoe worden bijvoorbeeld dezelfde artikelen ln ver schillende verpakking gepresenteerd. Er worden stuntacties gevoerd waarbij bin nen een totaal-assortiment enkele artike len beneden de kostprijs worden ver kocht Met technische hulpmiddelen kan men hetzelfde gebruiksartikel gemakke lijk in verschillende prijsklassen brengen. Een knopje meer of minder is gauw aan gebracht. Een andere kleur voor in we zen het zelfde produkt schept geen enkel probleem. Het aantal marktonderzoekingen neemt hand over hand toe. Met die onderzoe kingen kan ook de koopkracht in de stad en op het platteland worden gemeten. Daarmee kan een gedifferentieerde prijs politiek worden gevoerd. De psycholo gisch uitgebalanceerde reclamemethoden kunnen daarbij steun bieden. Zo zien wij dat er buiten het terrein van de geld ontwaarding al een reeks componenten samenwerken om het vergelijken van prijzen te bemoeilijken en het prijsbe- wustzijn van de consument aan te tas ten. Vogelvrij Betrekken wij nu ook de geldontwaarding bij onze beschouwing, dan wordt de ver warring nog groter. Wij constateren van jaar tot jaar en soms nog frekwenter prijsverhoging voor hetzelfde merkartikel. Sinds de prijzen van een groot aantal artikelen door het opheffen van de ver ticale prijsbinding vogelvrij zijn ver klaard, wordt de consument voortdurend bestookt met bijzondere aanbiedingen, ook in de sector van de merkartikelen. Het doorstrepen van een vaste advies prijs is snel gebeurd maar ls de daarbij Voor de balie: „Mijn vlees is zo zwak, edelachtbare" klaagde de niet zo slanke slager, ter wijl hij met vooruit gestoken armen het hekje beetgreep. Door de omvang van zijn „lendenstuk" kon hij er niet dichter bij komen. „Verkoopt U dan afgekeurd vlees?" wil de de politierechter weten. „Mijn eigen vlees, edelachtbare. Mijn geest is wel gewillig, maar mijn vlees, ziet U „U eet te veel vlees, zeker" schimpte de officier, „daar bent U ook zo wild van geworden." „Ik wild? Ik ben zo mak als een vo geltje!" riep die verdachte uit. „Laten we er nu geen wild en gevo- geltje bij halen, het gaat hier om het vlees", hernam de zittende magistraat. ,U hebt beledigende woorden geuit aan het adres van een dame." ,Dame? La-me niet lachen!" „Een klant in uw winkel". „Kwam ze maar 'ns een keer in m'n winkel! Ze ister nog nooit geweest, edel achtbare. Ze weet niet hoe druk ik 't heb Ze begrijpt niet, dat er ook nog andere klanten bestaan. Ze belt alleen maar. 's Maandags om 11 uur, dat ze één runderlapje wil, maar vóór half één. Dinsdag om tien uur, dat ze 2 niertjes moet hebben voor half twaalf. Woensdags dat haar ene reclame-gehakt bal er moet zijn vóór half elf. Elke dag wórdt het vroeger, omdat ze vindt dat ik te laat kom met 'n Vs ribstukkie of dat halve onsje gekookte gelderse worst, schuin gesneden zonder velletjes. En op die bewuste zaterdag was 't de drukste zaterdag van 't jaar, edelachtbare: geen stille zaterdag, maar drukke zaterdag voor Pasen. M'n hoofd liep al om. Hon derden bestellingen lagen te wachten. Veertien mensen tegelijk aan de toon bank Belt dat stuk ongeluk op en gaat de prijs vragen van alles wat ik in m'n zaak heb om 't godekoopste uit te kun nen zoekenEn de mensen voor de toonbank foeteren. Mag ik dan asje blieft heel duidelijk zeggen, dat ik geen tijd heb om naar dat gezanik te luiste ren?" „U hebt gezegd: zeurpiet, zanikerd en uitgekookte taaie scheenbeen?" De vleeshouwer barstte in een zenuw achtig lachen uit. „Dat zou ze willen! Nee, dat heb ik niet gezegd. Ik zei heel duidelijk: zeur niet, ouwe zanikerd, je bent een uitgekauwde ouwe taaie ceen. En daar wil ik geen woord van terug nemen, want het is een ouwe taaie uit- laties en prijscouranten dienen de min- I g!?a,uwde ceen, en f ^kt werkelijk dere goederen tot leidraad. Het is dui- ie£teen s oI met een c? VTOee de delijk dat deze ontwikkeling het voort-1 duren van doeltreffende concurrentie nietig kwam een woordenboek aan te pas, maar daar stond het woord niet in. „Dan ten goede komt. ben ifc onschuldig., concludeerde' de Aan de vraagzijde voltrekt zich stap voor verdachte, „want dan is het ook geen stap een toestand van apathie voor prijs- schelden." Maar er bleven nog genoeg verhoging. De verandering in de nomi- gepresenteerde zogenaamde lagere prijs van invloed op de werkelijke winst marge? Door het marktgebeuren tot een kermisritueel te maken, wordt het vast houden van een juiste prijslijn versluierd. Vanzelfsprekend gebeurt dit met opzet want de hele procedure vormt een on derdeel van de handelspolitiek van elke zaak. Het bedrijfsleven heeft daarbij de wind in de zeilen gekregen van de alom inge burgerde waarheid dat alles steeds duur der wordt. Deze ontwikkeling is een wrange vrucht van de inflatie, die met dikke letters moet worden geschreven in de rij van oorzaken, die aan de niet te stuiten prijsverhoging ten grondslag moet worden gelegd. Schaalvergroting Het verschijnsel van de prijsleiders moet hierbij tevens worden vermeld. De schaalvergroting in het bedrijfsleven heeft er toe geleid dat in verschillende bedrijfstakken een beperkt aantal grote bedrijven de toon aangeven. Hun calcu- overwinning worden. De Polen hebben een schotvaardige voorhoede, zoals ze al meermalen hebben bewezen. Niet veel bekend Nederland en Polen hebben nog niet vaak tegen elkaar gespeeld. De enige wedstrijd die enigszins een houvast biedt is die van vorig jaar in Poznan. Kort na die wedstrijd werd de loting voor het wereldkampioenschap bekend en toen betreurden de Nederlandse en Poolse voetballeiders hun besluit om dit voorjaar de return van de vriendschap pelijke ontmoeting van vorig jaar in ons land te houden. Daarom zijn de vriend schappelijke en de wereldkampioen schapswedstrijd samen gevoegd. Hoewel de Polen een Slavisch volk zijn en hun aard daardoor verwant is aan de bevolking van de Balkan en grote delen van Oost-Europa is hun voetbal spel veel zakelijker. Het is veel minder sterk gebaseerd op de korte pass. Snel heid en doelpunten maken staat voor op. De Polen hebben ontdekt, dat je meer doelpunten met ruim opgezette open aanvallen maakt dan met kort spel. Technisch spelen zij goed, maar niet zo briljant als de Bulgaren. Hun technische capaciteiten zijn ongeveer ge lijk aan die van het Nederlandse top voetbal. Moeilijke tegenstander De Nederlandse verdediging zal het be paald niet gemakkelijk krijgen. Vorig jaar werd de wedstrijd voor een be langrijk deel gelijk gehouden door onze defensie en een sublieme Jan van Beve- ren in het doel. Het is in Poznan dui delijk gebleken, dat echt opbouwen van een aanval vanuit de verdediging tegen de snelle en attente Polen gevaarlijk is Direct vanuit de verdediging zal de aanval met lange passes moeten wor den gelanceerd. Het is een goed ding, dat de Oranje-aanval dit keer over heel wat meer schutterscapaciteiten zal kun nen beschikken dan vorig jaar. Toen kwamen de Nederlandse aanvallers niet vaak gevaarlijk over het middenveld heen. Kracht in aanval De kracht van de Polen is, dat zij - als zij willen aanvallen - met een soort 2-4-4 systeem zowel kwalitatief als kwantitatief een zeer sterke greep op het middenveld hebben. Van daaruit kan die aanval telkens weer worden gelanceerd en daar hebben ze enkele goede schutters. Grote prestaties hebben de Polen wel in eigen land geleverd, maar daarbuiten meestal niet. Het ligt voor de hand, dat zij in de Feijenoord- kuip zullen verdedigen. Maar dan wel een actieve verdediging. Want Neder land zal moeten aanvallen om te win nen. Het is maar de vraag of tegen de Polen Pahlplatz, Van Dijk en Cruijff' in de aanval zullen opereren. De linksbuiten plaats is het moeilijke punt, want Ren- senbrink is niet erg in vonn, Keizer en Kessler zijn het nog altijd niet hele maal eens. Moulijn vormt nog immer een vraagteken en Cruijff had tegen de Tsjechen te veel last van zijn been. Selectie De Bondscoach heeft voor het midden veld Wietze Veenstra van Go Ahead weer eens geselecteerd voor de wed strijd tegen Tsjecho-Slowaijke. De De- ventenaar is een vrij produktieve speler, maar het is te verwachten, dat Kessler toch liever het vertrouwde duo Groot- Muller zal opstellen. Voor de verdedi ging zal het met Suurbier, Israël en Eijkenbroek weinig problemen opleve ren en als er veel moet worden aange vallen past een speler als Van Duijven bode goed op de linksachterplaats. Nederland zal van Polen in Rotterdam moeten winnen. Het is bekend, dat de Polen al blij zullen zijn met een ge lijk spel. Ongetwijfeld kunnen onze landgenoten winnen, maar dan zal met een volledige inzet moeten worden ge speeld. En liefst met 0 tegengoals, want bij gelijk eindigen kan het doelsaldo belangrijk zijn. Een gelijk spel is alleen maar in het voordeel van Bulgarije, dat favoriet wordt geacht in deze groep. Een stralend lentezonnetje staat aan de strakblauwe Franse hemel. Op de ter rasjes van de ontelbare typisch Parjjsc cafeetjes, met hun leuk bewerkte tafeltjes en stoeltjes laten de gasten de zonnestralen onbeperkt op hun gelaat spelen. Er heerst een gezellige drukte op straat, spelende en lachende kinderen hollen om het hardst, een paartje loopt dromerig innig elkaar omstrengeld langs de Seine, terwy! een krantenjongen het laatste nieuws aan de man tracht te brengen. Het verkeer raast aan alle kanten aan ons voorbjj, een automobilist heft druk scheldend zijn arm op naar een brozem, die met zijn lichte bromfietsje rakelings aan hem voorbij schiet. nale loon- en inkomenshoogte vindt veel vuldig plaats en gaat met een evenzo veelvuldige wijziging van de koopkracht der inkomens gepaard. De welvaart doet die koopkracht toenemen waardoor de bestedingsmarge in de sector der niet- primaire levensbehoeften breder wordt. In een situatie waarbij in de eerste le vensbehoeften gemakkelijk kan worden voorzien is het al bijna vanzelfsprekend dat het prijsbewustzijn in intensiteit af neemt. Nu is echter een ontwikkeling gaande waarbij elke visie op het prijs- patroon schuilgaat onder een rookgordijn van stijgende indirecte belastingen, ac cijnzen, veranderende winstmarges en wijzigingen in het kostenpatroon van de leveranciers. Verwarring Het is duidelijk dat men noch het be drijfsleven, noch de vakorganisaties, noch ook de overheid daarvan alleen de schuld kan geven. De één wordt voortgestuwd door de angst voor sociale onrust; de ander opgejaagd door een achterban met onvoldoende begrip en tenslotte wordt de regering in verwarring gebracht door politieke kreten van de oppositie. Samen consulteert het duwen en trekken aan de kar van de welvaart in een verzwak king van de economische kracht van dit kwetsbare land. Want niemand gelooft in werkelijk voel bare resultaten van een prijsstop. Die heeft alleen meer ambtenarij tot gevolg. Want geen bedrijf is nog bereid langer een artikel te verkopen dat onvoldoende winst oplevert. Geen fabrikant produ ceert goederen wanneer zijn winstmarge beneden peil blijft. Dan worden de goe deren óf slechter gemaakt óf uit het as sortiment genomen, beide tot schade van de consument. En om de verbruiker gaat het tenslotte in het economisch leven. Het komt ons voor dat alle deelnemers van het economisch leven er bij gebaat zouden zijn wanneer het touwtrekken op sociaal, economisch en politiek terrein werd gewijzigd in een eendrachtig zoe ken naar maatregelen om een dreigend economisch debacle nog tijdig af te wen den. beledigende uitingen over De cliënte is kwestie kwam met een hoogrood gezicht onder een omvang rijke zomerhoed aangetrippeld, om haar opgekropt gemoed te luchten. Ze deed dat met een trillende schelle stem. „Ik voelde me toch zo geshockt, ik heb m'n hele leven nog nooit zulke taal ge hoord!" verklaarde ze, „En nu laat U toe, dat hij dat hier allemaal nog eens uitvoerig herhaalt en toelicht ,U moet wachten tot U iets gevraagd wordt" zei de rechter koeltjes. Hij moest zich nog overtuigen met de juiste per soon te doen te hebben en vervolgens moest zij de eed afleggen. ,Ach nee, moet dat nu heus?" sprak zij geaffecteerd. „Vorige keer hoefde De lichtstad leeft het leven van elke dag. Ieder doet zijn werk op zijn eigen manier. De een drinkt een heerlijke fles bourgogne met een zakenrelatie, de ander tracht pikante plaatjes te slijten aan de vele buitenlandse gasten, die hier in elk jaargetijde te vinden zijn. En boven dit alles rijst majestueus en machtig het slanke skelet van de 300 meter hoge Eifeltoren op. Voor de Parijzenaar is dit als van zelfsprekend. Hij kent zijn stad enkel nog maar met deze machtige staalcon structie, maar voor de buitenlander en vreemdeling zal dit strakke bouwwerk toch altijd het visitekaartje van de miljoenenstad blijven. Een rasechte Pa- rijzenaar zei eens: „Als hier geen Eiffel - toren meer zou zijn, dan zou Parijs zijn hart verloren hebben". Doch zij staat er nog altijd, ondanks het geweld van twee wereldoorlogen even krachtig en fier als 80 jaar gele den, toen zij werd opgetrokken voor een te houden wereldtentoonstelling ter ge legenheid van het eeuwfeest van de Franse revolutie. Zij staat aan het prachtig aangelegde Champ de Mars, in een modern stuk Parijs met rondom dure woonwijken, fraaie parken en de traag stromende, schitterende Seine. Geniaal bouwer Iedereen weet natuurlijk dat dit twee de wereldwonder haar naam te dan ken heeft aan haar ontwerper en bou wer ir. A. G. Eiffel. Alexandre Gustave Eiffel werd geboren op 15 december 1932 te Dijon waar in 1964 een Eiffel- festival is gehouden bij welke gelegen heid een bronzen standbeeld van deze geniale bouwer werd onthuld. In 1878 ontwierp Eiffel reeds paviljoens voor de te houden tentoonstelling in de Franse hoofdstad. Hij was een van de belangrijkste bouwmeesters van brug gen en viaducten in Frankrijk in zijn tijd. Bovendien was hij een van de meest grote en geniale ontwerpers van de sluizen voor het Panamakanaal. ik helemaal geen eed te doen en zo ,Nee, toen kwam U hier als verdachte. Maar niet alleen staal- en ijzerconstruc- Toen stond U zelf terecht wegens bele diging. Dat dossier heb ik hier liggen.' onthulde de figuur achter de groene ta fel. Hij bladerde er in. „Dat waren toe vallig soortgelijke woorden, of weet U dat niet meer?" De getuige zag af van een getuigenver klaring. De slager grinnekte breed uit toen de officier tien gulden boete eiste. „En voortaan uw vlees beter beheer sen" adviseerde de politierechter, toen 'i ties waren zijn grote kracht en levens- tel. 02158-1315 3040 van 300 m ligt een balkon van 1,6 m middellijn, dat via een wenteltrap is te bereiken. De bouwkosten bedroegen zo'n slordige 6,5 miljoen goudfrancs. De derde etage is via een lift te berei ken. Als wij zouden moeten lopen zou den wij er dagwerk aan hebben. Zijn wij eenmaal boven dan wordt onz® moeite dubbel en dwars beloond. Want zelden zien wij zo'n mooi vergezicht. Bij helder weer kunnen we zelfs 80 kilometer ver kijken. Toch heeft de Eiffeltoren aan veel kri tiek bloot gestaan, want nadat ir. Eiffel haar in twee jaar en twee maanden had opgebouwd, begon men al spoedig te beweren, dat Marianne een lelijke kroon had gekregen op haar prachtige hoofd. Men wilde haar zelfs slopen, maar ge lukkig voor de Parijzenaars en met hen voor de duizenden vreemdelingen heeft men hier een stokje voor kunnen steken. Thans is men met de toren vertrouwd geraakt en zij is niet meer uit de licht stad weg te denken. Zij verleent goede diensten aan meteorologische en astro- fysische waarnemingen en is het station voor draadloze telegrafie, klank- en beeldradio. Bovendien trekt zij dagelijkt honderden toeristen, die er graag enkele francs voor over hebben niets van dat prach tige schouwspel boven te missen en ze ker een klein Eiffeltje mee naar huis nemen! Wij hebben BROEKEN voor alle voorkomende maten. U slaagt altijd. i SPORTHUIS Nieuw Baarnstraat 39 - Tel. 02154-2490 BAARN -kicfr lust, zijn belangstelling greep ook de aerodinamica. Voor de ontwikkeling van deze in zijn tijd betrekkelijk nieuwe wetenschap richtte hij in 1912 een spe ciaal laboratorium op. Op 28 december van het jaar 1922 kwam ook zijn ge niale werklustige leven een einde. Wij weten allemaal dat zijn staaltje van staalconstructie een hoogte heeft van maar liefst 300 meter. Stel U eens voor, drie Utrechtse domtorens op el kaar! Maar het is niet meer de hoogste toren van Europa sinds de t.v. haar intrede deed. De tegenwoordige televi sietorens, zoals die te IJsselstein met zijn 382,75 meter, overtroeven Eiffel glansrijk. Cijfers Mischien is het wel aardig om nog en kele cijfers te noemen. Het gehele ge vaarte weegt 7 miljoen kilo, bestaat uit 12.000 metalen delen, welke met 2,5 mil joen klinkbouten aan elkaar zijn ge hecht. De onderbouw rust op beton blokken van 676 m2. De vier poten van het gevaarte staan 129 m uit elkaar. Het eerste platform ligt op een hoogte van 57,63 m, het tweede op een hoogte van 115 m en op 190 m verenigen zich de 4 stijlen tot één enkele, die op een hoogte van 276 m de derde verdieping draagt. Daar weer boven op een hoogte Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken 1 verzorgen wij wel, g jed en snel I Uitgebreide er. moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154

Soester Courant | 1969 | | pagina 5