m MAZDA Soest heeft tot 1973 nog acht voetbalvelden nodig Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool ENGEL Bandrecorder uit auto gestolen Muziek van het joodse volk in Zonnegloren Bonbon Subliem f 1.45 Bloed- sinaasappeltjes 55 ct. Reerugjes Jaarvergadering Raiffeisenbank Sporthal „Beuhendal" nadert zijn voltooiing Vervolgingskosten gestegen Wedstrijd in vrije expressie per 1 april Rectificatie U KUNT NIET ALLES WETEN Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Uw Recorder staat klaar bij Je Gomden Snaar" Eremedaille Garage ,DE SOESTER' Krabbels van Krv'is VENEMA VRIJDAG 18 APRIL 1969 De gemeente Soest heeft de komende vier jaar nog acht voetbalvelden nodig. Tot die conclusie is de werkgroep ad hoe voor de behoeftebepaling van sportaccommodaties in de provincie Utrecht gekomen. Deze commissie heeft deze week rapport uitgebracht van haar bevindingen. Voorts zal in Soest vol gens de werkgroep de komende jaren behoefte bestaan aan nog zes gymnas tieklokalen (waarvan één in Soester- berg), een overdekt instructiebad, een handbalveld en twee hectare vrije speel- gelegenheid in Soest en één hectare in Soesterberg. De gemeente Soest wenst echter nog negen gymnastieklokalen ,acht voetbal velden, een korfbal- en een handbalter rein en kleed- en clubaccommodaties voor de verenigingen Tempo (wielren nen), V.V.Z. en Soesterberg (voetbal) e' nede een kantine bij de ijsbaan. De huidige sportaccommodatie van Soest (en Soesterberg) bestaat uit negen voet balvelden, zes gymnastieklokalen, waar van er twee onvoldoende zijn, doch één is te verbeteren), een onoverdekt zwem bad, een handbalveld, twee korfbalvel- den, drie hockeyterreinen, vier tennis banen, twee volleybalvelden, een half verhard voetbalveld met verlichting, een bijna gereed zijnde sporthal en een bijna bespeelbaar tiende voetbalveld. Bij de behoeftepeiling is de werkgroep uitgegaan van het aantal inwoners, het forensisme, de urbanisatiegraad, de grootte van verschillende leeftijdsgroe pen (voornamelijk jeugd), de aanwezige schoolklassen. Als statistisch norm voor gemeenten met 15.000 inwoners kwam men tot de noodzakelijke aanwezigheid van vijf voetbalvelden, vier gymnastiek lokalen, één k twee korf bal velden, een zwembad en vier tennisbanen. Voor gro tere gemeenten kon geen norm worden vastgesteld, maar voor een dynamische gemeente als Soest mag dit aantal ge rust worden verdubbeld. Bij grotere gemeenten (waaronder Soest) heeft de werkgroep zich niet laten lei- VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Uit de auto van de Amerikaan J. L. B., gelegerd op de vliegbasis Soesterberg, is deze week een autobandrecorder van het merk Blaupunt ter waarde van ƒ460,gestolen. De auto was niet af gesloten. Het voertuig stond geparkeerd langs de Steenhoffstraat. Op zondag 2 April a.s., 3 dagen voor de viering van de onafhankelijkheidsdag van Israël, presenteert het „Collegium Musicum Judaicum" een avond van mu ziek en zang van het Joodse volk in de kerk van Zonnegloren. Het programma bestaat uit een twintig tal liederen en instrumentale en vocale solo's, waaronder bijzondere fraaie en verrassende stukken. De medewerkers aan deze avond zijn Ina Druyf, sopraan en Israëlische hand trommel; Paul Verhey. fluit, en Chaim Storosum, bariton, viool en Israëlische handtrommel. De leiding, bewerking, instrumentering en tekstverklaring is in handen van Chaim Storosum, Chassan van de Libe raal Joodse Gemeente te Den Haag. Deze avond staat open voor alle pa tiënten van Zonnegloren en belangstel lenden uit Soest. Velen zullen deze unieke kans op een unieke presentatie van een stuk joodse muziek en zang zeker niet voorbij laten gaan. De avond begint om 8 uur. Een assortiment fijne bon bons. Nu nog voordeliger. 250 gram Heerlijk fris Agar fruit. 200 gram De bekende Nobo-koekjes. Pakje 250 gram 79 Ct« VROOM DREESMANN den door de statistische norm, maar door een viertal andere factoren: de te verwachten groei van de gemeente, de bloei van het aanwezige sportleven, de reeds aanwezige plannen en wensen en de aanwezigheid van bijzondere om standigheden als verschillende woonker nen of wijken, bijzondere geografische situatie, de funktie ten opzichte van buurgemeenten, de aanwezigheid van ru'mtelijke barrières als spoorwegen, verkeerswegen e.d. De werkgroep heeft zich in eerste in stantie bezig gehouden met de accom modaties voor de „populaire" sporten. Daarnaast kwamen ook de overige voor zieningen aan de orde, welke, gezien de verschuivingen binnen de sportbeoefe ning zelf enerzijds en de toeneming van de intensiteit van de sportbeoefening (vrije tijdsbesteding) anderzijds, in de toekomst noodzakelijk geacht worden. Deze accommodaties betreffen de gym nastiekzalen, sportvelden, zwembaden, sporthallen en overige voorzieningen voor de lichamelijke opvoeding en sport. Veel waarde heeft de werkgroep ook toegekend aan vrije speelgelegenheden („voorportalen van de latere actieve sportbeoefening in georganiseerd ver band) voor de jeugd. Volgens de werk groep zal bij de bestemming en inrich ting van de ruimte in woongebieden meer aandacht moeten worden besteed aan het vitale belang van goede moge lijkheden tot ontplooiting van de jeugd. De exploratiemogelijkheden worden van essentieel belang geacht voor de licha melijke en geestelijke ontwikkeling van de jeugd. Bij de aanleg van vrije speel gelegenheden zal rekening moeten wor den gehouden met de verschillende l* ft:idscategorieën, de situering (ten opzichte van verkeerswegen e.d.) en de onderlinge afstemmingen. Ook hierom trent zijn door de werkgroep normen opgesteld. Vrije speelgelegenheden zou den moeten bestaan uit een kleuter speelplaats van 200-1000 m2 met o.m. een zandbak en vaststaande spelappa- ratuur als klim- en duikelrekken, springsteenen e.d., een waterspeelplaats, een kinderspeelplaats van 4000-6000 m2 met klimrekken en entourage voor fan tasiespellen, een bouw- of ruigspeel- plaats van 0,2 tot 2 hectare met moge lijkheden voor het bouwen van hutten, graven, vuurtje stoken, trapveldjes (één per 500 woningen), volleybal- en basketbalveldjes (één per 700 woningen), rolschaatsbanen (één per 400 woningen) tenslotte parken als speelgelegenheden. De gemeente Soest zou voor deze vrije speelgelegenheden vier hectare moeten reserveren. Voorts meent de werkgroep, dat één onoverdekte kunstijsbaan voor de pro vincie Utrecht voldoende is. Het zou een baa nvan 400 meter moeten worden, voorlopig zonder toeschouwersaccommo datie. Om de als noodzakelijk aangegeven ac commodaties te kunnen realiseren, zou een bedrag nodig zijn van rond 105 mil joen gulden. In geld uitgedrukt is de behoefte aan gymnastieklokalen met 29 miljoen het grootste. Daarna volgen overdekte zwembaden (17 miljoen), sporthallen (12 miljoen), overdekte in- structiebaden (10 miljoen), voetbalvelden (8 Vs miljoen) en onoverdekte zwemba den (7 1/s miljoen). Dinsdag 29 april, 's avonds 8 uur, houdt de Coöp. Raiffeisenbank Soest de jaar vergadering in „De Gouden Ploeg". Naast de verkiezing van een lid van het bestuur en de raad van toezicht staan wijzigingen van de statuten en het huishoudelijk reglement op de agenda. Ook wordt rekening en verantwoording gedaan over 1968. De balans sluit met een bedrag van 28.440.277,06 en de verlies- en winst rekening met 1.487.465,79. De toevertrouwde spaargelden namen met ƒ2.585.000,— toe tot ƒ23.535.000,—, de creditgelden met 1.572.000,en de verstrekte hypotheken met 1.912.000, tot ƒ13.530.000,—. Terwijl op het voorterrein met man en macht gewerkt wordt met de bestrating van het parkeerterrein en de toegangsweg, wordt in de hal de laatste hand gelegd aan de grove werkzaamheden, waarna de afwerking een aanvang zal nemen. De afgelopen week is men gestart met het leggen van de speelvloer, die, in tegen stelling tot de vloer in de Amersfoortse Sporthal, niet van hout maar van rubber zal zijn. De bouw van het op de bovenverdieping gelegen restaurant heeft, wat de bouw betreft, gelijke tred gehouden met de sporthal, zodat, wanneer men nu reeds de ruimte binnenkomt men het idee krijgt dat de afwerking op het plaatsen van tafels en stoelen na, gereed is. Met het veelvuldig toepassen van fraaie houten wandbetimmering, waardoor de muren aan het gezicht zijn onttrokken, geeft de hal aan de binnenzijde een sfeer die men, als men de buitenzijde beziet, niet verwacht. Wanneer over een week de schilder de hal zal hebben verlaten, kan men met de inrichting beginnen, waarmee men dan de tijd heeft tot 15 mei, de dag van de officiële opening. De wedstrijd in Vrije Expressie, die de Sportstichting organiseert in samenwer king met de Kunstenaarsvereniging „Ar- tishock" voor de jeugd van 4 tot 17 jaar, is niet alleen bestemd voor de Soester scholengemeenschap, maar ook voor het clubwerk. Juist op die talrijke vrijetijdsclubs, jeugd verenigingen, knutsel groepen, handenar- beidcursussen etc. zijn de jongens en meisjes vaak in hun element. In een on gedwongen sfeer zijn ze in staat de meest artistieke prestatie te leveren. Professor Wassef, die architectuur aan de universiteit van Cairo doceert, zegt „Talent of genie bestaat niet. Grote kun stenaars uit de gecivileerde wereld zijn alleen maar mensen die meer bestand zijn geweest tegen de dwang van de op voering". Deze professor heeft 20 jaar gewerkt met kinderen in Harrania. Ze werden niet geselecteerd en geen van hen leek speciaal artistiek begaafd. Hij leerde hun alleen de basistechniek van weven en liet hen toen hun gang gaan. In de Royal College of Art te Londen is nu volgens de „Observer" een onge looflijke tentoonstelling geopend van hun werk, die bewijst dat elk kind een po tentieel kunstenaar is. Clubleiders in Soest die interesse hebben in de wedstrijd voor Vrije Expressie, die georganiseerd wordt t.g.v. de opening van de sporthal „Beukendal", kunnen een wedstrijdreglement aanvragen op het Gemeentehuis (afd. Sportstichting). Alle materialen en technieken zijn toegestaan. Het onderwerp is Sport. Ook kinderen die geen school in Soest bezoeken of niet op een club zitten, kun nen individueel meedoen. Inlichtingen al leen telefonisch 4283. Van het ingezonden werk zal een expo sitie ingericht worden in de Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan door Emmy Eerdman en Otto Prinsen. Op 5 mei zal een speciale jury de pres taties beoordelen en enkele fraaie prij zen toekennen. De expositie wordt op vrijdagavond 16 mei, om 9.30 uur, geopend door de heer H. Tolsma, hoofd van de kinderrondlei ding in het Stedelijk Museum te Amster dam. ƒ1,— VOOR EEN AANMANING Op 1 april 1969 trad de op 12 februari j.1. aanvaardde wet „Kosten invordering Rijksbelastingen" in werking, waarbij de kciten, die ontstaan kunnen, wanneer men de belastingen niet op tijd betaald, niet onaanzienlijk verhoogd worden Men dient dus met deze verhogingen rekening te houden. Voor de kosten van een aanmaning bij voorbeeld is men van 1 april af 1, verschuldigd. Tot die datum bedroegen deze kosten slechts ƒ0,25. Ook- de dwangbevelen gaan voortaan meer kosten. Varieerden de kosten tot nu toe van ƒ0,40 tot ƒ1,50 voor bedra gen tot ƒ100,nu loopt dit a.v. op: beneden 50,ƒ2,50; van 50,tot ƒ100,ƒ5, ƒ100,en meer: ƒ5,plus ƒ1,voor elke 100,meer. Ook andere vervolgingskosten zijn ge stegen. De kosten voor een ander ex ploot gaan nu bijvoorbeeld ƒ5,— bedra gen. Voor inbeslagneming roerende of onroerende godeeren met proces ver baal wordt nu 20,gerekend. Voor de verkoop van deze goederen bovendien nog ƒ25, Het aanplakken van verkoopbiljetten 10,waarbij de publicatie in een dagblad nog extra in rekening gebracht wordt. Tenslotte wordt het tarief voor het op maken van andere proces-verbalen, waaronder dat van vergelijking ƒ5,- Het zetduiveltje heeft ons j.1. dinsdag parten gespeeld in de advertentie van Van Dijk's Kaashuis. In bedoelde adverentie stond Zwaar be legen Goudse kaas ƒ2,50, dit moest zijn 2,59. Als U wilt controleren of de inhoud van een blik nog goed is, drukt U met de duim stevig op het deksel. Als de deuk die daardoor ontstaat na enige ogenblikken weer verdwijnt, is grote voorzichtigheid geboden. Amandelmolens moet U smeren met glycerine, een paar druppeltjes zijn vol doende. Hang gewassen dekens niet over één lijn om te drogen, maar hang ze over twee lijnen, dat voorkomt rekken. Klop Öekens tijdens het drogen enige malen en borstel de deken als deze geheel droog is. Doe dit echter voorzichtig en steeds in één richting, Last van kopergroen? De plekken bo ven een spiritusvlam verwarmen en Ga NaapSPJKER TEL.2982 SOESTERBERG5E5TR 2 6 daarna goed afwrijven. Leg vloeipapier in uw. keukenladen, dit voorkomt vlekken in het houtwerk. Clivia's moeten ook in de zomer vol doende water en eenmaal in de week vloeimest hebben. De bladeren regel matig afsponsen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te worden. Grote potten zijn niet goed. U trakteert bloemen en planten vast niet door meer kunstmest in 1 liter wa ter op te lossen dan 1 theelepeltje! Sucdejasjcs gemaakt van schapenhuid zijn de goedkoopste, die van een krui sing van Schaap en geit (persian) zijn duurder, terwijl die gemaakt van anti- lopehuid de duurste zijn; De heer J. H. Nijhuis, wonende Schaep- manstraat 79, alhier, is gedurende 40 jaar als monteur werkzaam bij het ziekenhuis „Berg en Bosch" te Bilthoven. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het ziekenhuis .werd hem door loco-burge meester H. F. Witte van Bilthoven de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt we gens zijn veertig jaar trouwe dienst. DIENSTPROBLEEM. Wij hebben vier jongens waarvan de oudste de militaire dienstplicht heeft vervuld. De tweede is 23 jaar en goedgekeurd, maar hij heeft uitstel gekregen vanwege zijn studie. De derde heeft vrijstelling wegens broeder- dienst gekregen. Nu is de tweede onder tussen afgestudeerd maar daar hij een ongeluk heeft gehad moet hij herkeurd worden waarvan eind 1969 de uitslag verwacht wordt. Nu is mijn vraagals onze tweede zoon wordt afgekeurd, moet dan de derde die dus een vrijstelling heeft, dan toch nog in dienst Antwoord De vrijstelling van militaire dienstplicht aan uw derde zoon verleend, blijft gehandhaafd ondanks hetgeen uw tweede zoon is overkomen. ZIEKTEWET. Binnenkort ga ik het bedrijf waar ik nu werkzaam ben verla ten en voor mezelf beginnen. Nu heb ik vernomen dat ik na m'n vertrek nog zes weken bij dit bedrijf verzekerd blijf voor de ziektewet, is dat zo Hoeveel dagen moet men per week in betrekking zijn om volgens de ziektewet verzekerd te zijn Antwoord Tot een maand na het ont slag kunnen eventuele ziektegevallen nog gemeld worden bij de bedrijfsvereniging waartoe de laatste werkgever behoort. En het aantal dagen dat men per week werkzaam is, is van geen belang ten aanzien van de toepassing van de ziekte wet. BELASTING. Ben a.o.w.-er en heb nu een belastingbiljet ontvangen van 184,-. Klopt dit wel of komt het doordat ik in een huurhuis zit waarvoor 10,huur per week betaald moet worden Ik heb nog nooit inkomstenbelasting betaald, waarom dan nu ineens wel Antwoord Uw aanslag zal vermoedelijk 1967 betreffen. Over dat jaar was het mogelijk dat men door de a.o.w. alleen al in de inkomstenbelasting viel. Deze kan over de a.o.w. alleen echter nooit 184,bedragen. Dan is ofwel geen re kening gehouden met de voor u geldende ouderdomsaftrek, ofwel de fiscus heeft, al dan niet terecht, ook nog andere op brengsten in uw inkomen begrepen. Wij raden u aan een bezwaarschrift in te dienen (gewoon bij brief) op de wijze zo als vermeld staat op uw aanslagbiljet of anders op de belastinginspectie aan het inlichtingenloket nadere toelichting te vragen omtrent de berekening van de aanslag. Hebt) u alleen a.o.w. genoten, dan kan geen aanslag worden opgelegd, volgens een voorschrift van de minister bij een aanschrijving van 16 september 1968. HJ vanaf 6895,— incl. B.T.W. Oft. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak noeng toch wel un bietje in de gaote begin te kriege dak un jaortje otiwer begin te worrc. Vruuger wak mit geen peerd ut huus uut te kriege. ok nie veur vekaansie. maor noeng kriege ze ming der mit geen tien peerde meer uut. Veur ming ist ech wel, oos, wes, tuus bes, en daor mee of. Mit Kneliao ist waat daat angaot heule- gaor aors. Zo gauw as die maor effe un paor zonnestraole hep gezien, daan begint zie al over vekaansie te praote en daat houd veur ming daan in, daak me mot gaon oefene om ming poot zo- gezeit stief te houwe. Al mok der wel meteen bie zeige dak ant end vaan liedje toch deur de knie.ie gao, beter gezeid, ant korste end trek. Eers laok der maor zoon bietje an rom- mele en waach ik maor of watter uut de bus zaal komme. Net as aalle jaore derveur hep zie daan un bar laange rie vaan veurstelle en meugelukhede, dus waat daat angaot verbaos ik ming narruguns meer over. Veur Kneliao is niks te gek. Waat ming vaan dit jaor wel is opge- vaalle, waas de heule andere wieze vaan warruke die zie der noeng op nao hield. Ik schaat zo daat zie bie der eige is gaon denke daat gemaak de mins dient, en daat zie daorom ut meeste warruk per brief hep edaon. Minse wat een kwak reklaome aster is gekomme. Zie haad zich nie bie ongs eige laand ge- houwe, maor der waas vaan haos ellek laand op de wèruld wel waat bie. Minse. minse, daat mot waat koste. Der waore dinge bie, die ajje der un lijssie om zouw doen zo as schiderie zouw kenne ophange. Der zaote der bie waor jie zo naor toe zouw wulle gaon, zo mooi as die plaotjes waore die op die reklaome stongde. Op de meeste sting veurop un merao- kels lief deerntje, en daor begonne de eerste muujelukhede over, Ik daach daat ajje naor zoon laand gong, dajje der daan zoon deerntje bie te leen zouw kriege, en toenk teuge Kneliao zee dak daor heul geen bezwaor teuge zouw hebbe, waore de poppe ant daanse. Ik zaal maor nie zeige wat veur woorde zie naor ming kop gooijde, maor ant end vaant lied gong de reis naor zoon laand nie deur, en daat waas ming schuld waore der laotste woorde. Maor zie waas mit daat ene plaan niet ant end vaan der latien, waant der sting ook nog un heule rie plaotse in ongs eige laand opt pregraam, en daan word ut allemaol effe muujelukker om der ongderuut te komme. Veur ongs eige laand ist netuurluk el- lek jaor zoon bietje ut zelfde liedje. Naor ut bos, naor de zee ent straand, naor de polder, of nor de staad. Zoon keus, un mins zouwt haos nie meer wee j te. Noeng mok wel zeige, daat Kneliao nie vaant tiep is daat dezellefde daag mot weejte waat ofter dit jaor zaal gaon beure, ze neemt er wel un week of zo de tied veur, maor der vaanof kom ik nie. Ik gao daan vollugens un bepaold plaan te warruk. Ik begin mit op te rieume waat volluguns ming barre naodele bin- ne. Ut straand is zo zaanderug en de zee altied zo naat en zo zout, de poldur vingk zo bar vlaak en veuraal wingde- rug, ut bos veul te vol mit bome, waor- deur jie haos nie ken zien waat veur weer ut is, en veur de staad hek heu- lemaol geen zinnug woord over. Ut is- ter veul te druk, ut stingk ter, ut ister allemaol veuls te duur en gao maor deur. Blieft over „tuus blieve" en daor vuuï ik ut meeste veur, maor Kneliao is ter netuurluk heulemaol nie mit eens. Effe liek ut derop datter un oplossing waas evongde. Tiedens un heftug be toog vaan de Kneliao kwaam Gart bin- nelope en die staak meteen zun grote neus derin toen die ut allemaol haad angeheurd, kwaam hie mit ut veur- stel daat wullie der over moste stemme, en zoas gebruukeluk moste daan de meeste stemme gelde. Zcgezeit zo edaon, maor biet telle vaan de stemme begon de trammelaant weer. Een stem veur, een stem teuge en een blaanko, die was zongder veul naoden- ke van Gart, die eigeluk nie stemge- rechtug waas. Wullie waore weer net zo var as ant begin. Veur een naachie wier de vrede weer getekend, komt tied komp raod, marre- ge zouwe wullie wel veerder kieke. Zongder ut te weete waas de posbooje de maan die ongs uut de muujelukhede haolde. Der waas un brief bie vaan un zuster van Kneliao, die meedeelde daat zie dit jaor nie bie ongs kon komme in de vekaansie om daat zie op un boot naort buutelaand gong. Toeng Kneliao de brief an ming liet leze keeke wullie mekaor an. en zongder stried wiere we ut eens, wullie gaon mit un boot op de Rijn vaore. Nie zoas de Baateviere of- zakkend, maor omhoog gaond. Noenk jao hep gezeit bink ming wel effe gaon bedenke. Op zoon boot ist ok wingderug. vlaak, waoterug, druk en gao maor deur. Maor ik gao maor, daan kenk vollegund jaor teminste duu- deluk uutleige waorom ik nie meer mit un boot de Rijn op wil, al zouwt mee- gevaalle weze. Un mins mot toch kenne blieve kaan- kere, aal gaot ut over vekaansie. Dames- en Herenklecrmakcr(j Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden Speciaal Engelse stoffen en prima afwerking. Gelegenheid voor vermaken en repareren. AGENTSCHAP PALTHE. FALCON REGENKLEDING voor dames en heren. F.C. Kujjperstraat 28 - Telefoon 2S03 t i

Soester Courant | 1969 | | pagina 9