Soest toen - Soest nu JAS OP OF IK GA" Vrije expressie rond de sporthal van de schooljeugd GEDEPUTEERDE STATEN STELLEN HET ROOIEN VAN BOMEN VOORLOPIG UIT Het oog gericht op Nixon Telefoonnummer ziekenauto 5980 Adres aan de Tweede Kamer Soestenaar na doorrijden na ongeluk aangehouden Jongen brak bij sprong van steiger zijn been Diefstallen van en uit auto's Ned. Bond van Gepensioneerden Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dinsdag 22 april 1969 18e jaargang no. 31 Generaal Charles de Gaulle heeft aan het refenrendum, dat deze maand wordt gehouden, weer de „portefeuillekwestie" verbonden. Als het refenrendum on gunstig uitvalt, zal hij heengaan. Dat is maar niet de simpele mededeling van een man, die een politieke neder laag heeft geleden. Dat is een dreige ment, een stok achter de deur Charles de Gaulle is 78 jaar. Hij is er met de jaren niet gemakkelijker op geworden. Zijn politiek, binnenlands zowel als buitenslands, is een sterk per soonlijke politiek geworden en was (zo als b.v. bij de plotselinge ommezwaai van pro naar anti Israël) somtijds bij zonder grillig. Hij heeft altijd mede werkers bereid gevonden die politiek door dik en dun te verdedigen, maar of het vertrouwen van het volk in de Leider toenam, werd steeds meer dc vraag. De referendumstembus, die op zondag 27 april gereed staat, zal hiervoor de steekproef moeten leveren. De Gaulle zelf heeft het zo gewild. Twee punten Hij heeft zijn lot als leider van de Franse natie zelf opgehangen aan een stemming over twee punten, die elk op zichzelf waarlijk niet van ingrij pend belang zijn. Het ene is een bestuurlijke her-indeling, waardoor het zo vaak bekritiseerde centralisme-vanuit-Parijs aanzienlijk zal worden afgezwakt. Inderdaad, zakelijk bezien een gewenste maatregel. De wen selijkheid is kortelings nog onderstreept door de Bretons, die het niet langer nemen stiefmoederlijk te worden be handeld. De andere maatregel is een ombouw van de Senaat in een „corporatieve" vertegenwoordiging, een oud stokpaardje van de fascisten. Die Senaat had nim mer veel te betekenen, maar deze „castratie" betekent nieuw gezichtsver lies voor de democratie, die in Frank rijk al op één oor ligt zolang De Gaulle regeert. Onbestuurbaar Laten we eerlijk zijn: niet De Gaulle heeft gepretendeerd dat alleen hij Frankrijk kon redden, al was dat klaarblijkelijk wel zijn overtuiging. Het Franse volk heeft hem de teugels in handen gegeven, nadat het land vrij wel onbestuurbaar was geworden door het politieke geharrewar, de af- en op lossing van ministeries aan de lopende band, de dreigende anarchie. Door de in Soest gevestigde stichting Nederlandse Export Combinatie is het navolgende schrijven gericht aan de leden van de Tweede Kamer Export is werkgelegenheid. Export is welvaart. Export en welvaart zijn in gevaar wanneer de verkeersbelastingen nog verder worden opgeschroefd. De helft van ons nationale inkomen wordt door de resultaten van de export bepaald. Nu reeds een omzet van 30 miljard gulden per jaar. In 1973, indien onze verwachting juist is, een jaarge middelde van 50 miljard. De leden van de Stichting Nederlandse Export Combinatie (N.E.C.) - twee honderd voornamelijk middelgrote be drijven uit alle branches en uit alle delen van ons land - hebben zich steeds grote offers getroost om hun steentje bij te dragen voor het bereiken van dit resultaat. Per jaar spenderen zij ge zamenlijk een bedrag van ongeveer 20 miljoen gulden aan export Holland) promotion over heel de wereld. Het was u mogelijk onbekend Dat klopt. Voor subsidie heeft de N.E.C. namelijk nimmer een beroep gedaan op de overheid, en zoiets is toch wel uniek. Met deze feiten voor ogen maakt de N.E.C. zich thans bezorgd over de toe komstige uitvoerpositie van het Neder landse produkt, wanneer de door de regering voorgenomen verhogingen van de benzine-accijns per 1 juli 1969 en van de motorrijtuigenbelasting per 1 januari 1970 als gevolg van een be slissing van de volksvertegenwoordiging zouden worden geëffectueerd. Het is niet aan ons, alle detailargu- mentten te geven, die u ongetwijfeld van andere zijde zullen bereiken. Be palen wij ons daarom tot de recht streekse gevolgen voor de export, dan is het allereerst zaak eraan te herinne ren, dat in het jaar 1968 rond 28 mil joen ton overwegend hoogwaardige goe deren per vrachtauto de Nederlandse grenzen is gepasseerd. Bijna tweeder de van deze goederen werd getrans porteerd met vrachtauto's van het Ne derlandse beroepsgoederenvervoer en van het Nederlandse eigen vervoer. Daarnaast wordt in het binnenlandse goederenvervoer niet veel minder dan driekwart van het totale kwantum goederen met vrachtauto's getranspor teerd. De conclusie moet duidelijk zijn. Onze exporteurs moeten bezield blijven met het heilig vuur dat noodzakelijk is om elke dag opnieuw op buitenlandse markten de welvaart en werkgelegen heid in het eigen land te dienen. Maar daarbij mag het dan niet nodig zijn, dat zij aan het thuisfront nog eens moeten optornen tegen een chinese muur van kostenverhogende overheids maatregelen. De verhoging van de benzine-accijns en van de motorrijtuigenbelasting, waar over de Tweede Kamer krijgt te be slissen, behoren tot dit complex van kostenverhogers. Het is hierom, dat de Nederlandse Export Combinatie een dringend beroep op u doet om al uw invloed aan te wenden voor het vinden van een oplossing waarbij onze natio nale uitvoer geen extra handicap krijgt opgelegd als gevolg van de invoering van aan uw oordeel onderworpen nieu we verhogingen op de toch al exces sieve verkeersbelastingen. En zeker was het een verademing, dat 's lands zaken eindelijk in handen kwamen van een oprechte patriot, een integer man, die een welverdiende rust als geëerd redder des vaderlands op offerde voor het onzekere, politieke bedrijf. De fout ligt niet bij hem, maar bij zijn volk en deszelfs politieke leiders. Frankrijk reikte zichzelf een brevet van onvermogen uit. En het heeft nóg geboft, want wat men ook op de po litiek van de generaal moge aanmer ken, hij promoveerde nimmer zichzelf tot dictator, hij werd het door het treurig falen van de anderen. Ik... of anarchie Maar steeds duidelijker heeft De Gaul le sindsdien zijn overtuiging doen blij ken, dat hij en hij alléén staat tussen wet en orde, zoals hij die ziet, en de anarchie. Hij heeft alle onrust, die zijn politiek te voorschijn riep, altijd weer op de anarchie, op het communisme, op de „vaderlandloze gezellen" gescho ven. Hij bedreef steeds duidelijker een „Mussert of Moskou"-politiek. Daar mede stelde hij zichzelf steeds meer bloot, want hoe duidelijker de politiek zijn persoonlijk stempel droeg, hoe dui delijker ook een veroordeling van die politiek een persoonlijke nederlaag voor hemzelf zou betekenen. Dat heeft hem nogtans niet verhinderd, ook bij dit refrendum weer de porte feuillekwestie te stellen en ronduit te verklaren: als mijn plannen geen meerderheid krijgen, ga ik weg. Met de onuitgesproken, maar duidelijke toe voeging en dan moeten jullie maar zien hoe je je redt, maar het zal je niet lukken Kat in nood Het is niet goed voor een man, en vooral niet voor een man met de ka raktereigenschappen van een De Gaulle, om altijd weer zijn zin te krijgen. Met name niet wanneer hij knap oud be gint te worden. Zijn eigenzinnigheid en zelfvoldaanheid nemen met de dag toe. Hij veroorlooft zich grillige stre ken, zoals zijn wonderlijk optreden in Canada. En het lijkt er wel eens op of hij die rare sprongen doet omdat hij inderdaad is „een kat in nood". Hij heeft nu zo vele jaren aan Frankrijk gegeven, heeft alles op alles gezet voor de „Gloire", die vage idee van de officier, die zijn opleiding kreeg op de beroem de school van Saint Cyr. En nu de zon van zijn leven steeds verder ter kimme neigt, wat heeft hij nu eigen lijk bereikt Hij zal ééns moeten weggaan en dat hangt niet van zijn eigen besluit en van geen volksstemming af. Eenmaal slaat ook voor hem het uur, dat steeds dichterbij komt. En hoe ziet dan het Frankrijk er uit, dat hij achterlaat Met behulp van enkele getuigen en aan de hand van ter plaatse gevonden auto onderdelen heeft de politie verleden week de dader kunnen achterhalen van een aanrijding op de Torenstraat, waar bij een auto voor 1700,schade op liep. De veroorzaker reed na de botsing echter snel weg. Toen hij later werd aangehouden - het bleek de 19-jarige B. S. uit Soest - had hij zijn auto, een grijskleurige Mercedes, reeds op de auto markt verkocht, maar hij kon zich niet meer precies herinneren aan wie. Toen het ongeluk gebeurde, was ook nog een meisje in het gezelschap van S. Ook zij heeft over het ongeval gezwegen en is daarvoor nader aan de tand gevoeld. De veertien-jarige A. van E uit Soest heeft zaterdagavond zijn been gebro ken, toen hij bij een bouwwerk aan de Dalweg nabij de Weegbreestraat van een steiger sprong. De jongen is over gebracht naar Zonnegloren en daar op genomen. De door de feestcommissie „opening sporthal" uitgeschreven wedstrijd voor de schooljeugd neemt respectabele afmetingen aan. Van de leerlingen van de eerste tot de hoogste klassen wordt met jeugdig vuur gewerkt aan tientallen originele scheppingen, waarin de een wat meer dan de ander de sport wordt betrokken. Onder leiding van mevrouw Willemse, sinds enige tijd Arti-shock lid, waren de leerlingen van de 6e klas van de Theresiaschool vorige week volop bezig met gips, hout, oude kranten, lappen enz. hun werkstukken te maken. De prijzen, die in deze wedstrijd kunnen worden gewonnen, zullen op de openings dag worden uitgereikt door ene heer J. Doderer, beter bekend als Swiebertje. De televisie-landloper zal daarbij geassisteerd worden door zijn eeuwige belager, veld wachter Bromsnor, en zijn vaak als redster in de nood optredende Saartje. Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn voorlopig gezwicht voor de talrijke pro testen uit het Gooi en omgeving tegen de plannen voor de ingrijpende voor zieningen aan de provinciale weg van Baarn naar Hilversum, waarvoor on geveer zeshonderd bomen het veld zou den moeten ruimen. De door de Baarnse V.V.V. begonnen protestactie is zondag afgesloten. Alleen in deze plaats al hebben gedurende de afgelopen tien dagen bijna vierdui zend mensen hun handtekening gezet als adhesiebetuiging met de door de V.V.V. te ondernemen stappen, die kunnen leiden tot het afzien van de Tijdens het afgelopen weekeinde zijn verschillende diefstallen van en uit auto's gepleegd. In Soesterberg trof de politie een in Vleuten gestolen wagen aan nabij het zandgat. Uit de auto ble ken een radio, een schijnwerper en een paar zeilen van een boot te zijn gesto len. De wagen is weer aan de eige naar teruggegeven De auto, die verleden week bij de heer H. v. d. B. aan de Van Lijndenlaan in Soestduinen is gestolen, is ook weer terecht. De wagen is in Eindhoven aan getroffen. Er stond een grote doos met worst in, afkomstig van een inbraak in Eindhoven. Ook deze auto is aan de eigenaar afgeleverd. Zondagnacht trof de politie op de Birk- straat een auto aan, waarvan de koffer- deksel open stond. Bij nader onderzoek bleken uit de wagen een schijnwerper en een autoradio te zijn gestolen. Ten nadele van een Marokkaan is za terdag bij station Soest een niet afge sloten bromfiets gestolen. Van een bij de Rank geparkeerde bromfiets werd vrijdagavond een koplamp gesloopt. Tenslotte heeft de politie ook nog een auto in beslag genomen. Het voertuig was van de 19-jarige G. F. van S. uit Utrecht, die de rijbevoegdheid was ont zegd, maar in Soesterberg toch achter het stuur werd aangetroffen. Boven dien bleek het voertuig niet te zijn verzekerd. Aangezien de man weigerde om zonder meer mee naar het bureau te gaan, heeft de politie enige zachte lichamelijke drang moeten uitoefenen. rigoureuse plannen. Algemeen wordt de voorgenomen ingreep van provinciale waterstaat in het Baarnse natuurschoon zó groot geacht, dat ook op de V.V.V. kantoren in Amersfoort, Soest, Bun schoten, Hilversum, Bussum, Bilthoven en Laren een paar duizend handteke ningen zijn gezet, in de eerste plaats door inwoners van deze plaatsen en de naaste omgeving, maar daarnaast ook van mensen uit andere delen van het land. De lijsten met handtekeningen zullen in de loop van deze week te Utrecht aan het provinciaal bestuur worden overhandigd. De Baarnse V.V.V. heeft reeds protesttelegrammen gezonden aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en de gedeputeerde staten van Utrecht. Ook de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft bij G.S. van Utrecht geprotesteerd" tegen de gro ve aantasting van de uit landschappe lijk oogpunt fraaie weg van Baarn naar Hilversum. Daarnaast lieten ook nog tal van particulieren en andere organi saties bij G.S. van hun ongenoegen over de plannen blijken. Dat is niet zonder resultaat gebleven, want Gedeputeerde Staten hebben be sloten, de gunning van de werkzaam heden in afwachting van nadere ad viezen voorlopig uit te stellen. „Bij de voorbereiding van de plannen is reeds bijzondere aandacht besteed aan het landschappelijk aanzien. Een nauwgezette en in overleg en samen werking met het Staatsbosbeheer ver richte belangenafweging heeft echter tot de conclusie gevoerd, dat terwille van een veilige verkeersafwikkeling op de onderhavige verbinding in de ko mende jaren aan een aantasting van de houtopstand niet valt te ontkomen", aldus Gedeputeerde Staten van Utrecht, die zich echter wel bereid hebben ver klaard om nader te bezien, of tot een verdere besparing van de houtopstand kan worden gekomen. Aangezien G.S. echter wel haast wil maken met de uitvoering van de werkzaamheden, zal een hernieuwde beoordeling op korte termijn plaats moeten vinden. In overleg met de com missie sport, recreatie en natuurbe scherming en de wegencommissie zullen dc plannen opnieuw worden bestudeerd. Het ligt in de bedoeling om de bomen nog dit voorjaar te rooien en onder de meest gunstige weersomstandigheden met de werkzaamheden te beginnen. Het werk zal ongeveer een jaar duren. De kosten zijn begroot op 1,7 miljoen gulden. Onder meer zullen parallelwe gen worden aangelegd en kruisingen worden verbreed. Het neerhalen van een Amerikaans ver- kennings- (lees spionage-) vliegtuig door de Noordkoreaanse artillerie - met één schot en dat is knap - is tot dusver door president Nixon met grote kalmte beantwoord. Dit in tegenstelling tot de bittere verontwaardiging die in hem op welde nadat het schip Pueblo voor de Koreaanse kust werd overmeesterd, een vaartuig dat ongeveer de zelfde taken vervulde als het nu verdwenen vlieg tuig. Zo blijkt dat er wel verschil be staat tussen het streven naar verkiezing tot president en het uitoefenen van die functie. Intussen blijft het zo dat de V.S. ver vuld blijken te zijn van een grote nieuwsgierigheid naar wat zich op mi litair gebied afspeelt in dit gebied, dat immers dicht ligt bij de streken waar Chinese en Russische soldaten schoten op elkaar losten. Die oosthoek van Siberië hoeft niet per sé het grootste spanningsgebied ter we reld te zijn, maar het is wel een streek waar zowel Russische als Chinese troe pen actief zijn, wat voor een groot deel blijkt uit hun radioverbindingen. Om te weten hoe die zijn, welk soort codes wordt gebruikt luisteren niet al leen beide partijen elkaar af, maar wensen ook de V.S. graag een oortje ter plaatse te hebben. Men kan er zonder meer kennis opdoen over de gebruiken van legers die mogelijk nog eens mili taire tegenstanders zullen zijn en dat is handig. En bovendien is op deze manier een betrouwbaarder beeld te krijgen van wat werkelijk voorvalt dan uit dc berichten die van beide zijden naar de buitenwereld worden gestuurd. Spionage is geen fris woord, maar het is een praktijk die uit veiligheidsoverwegingen wel uitgevoerd moet worden. Overigens is door het neerhalen van het toestel ook een beetje een crisis ent- staan tussen de V.S. en Noord-Korca, De belangstelling gaat uit naar wat pre sident Nixon er aan denkt te doen. Ten slotte is hij al meer dan honderd dagen aan het bewind en in de V.S. is men zo langzamerhand toe aan een verba zing. In al die tijd is geen wetsvoorstel van enig belang naar het parlement doorgestuurd, heeft de president geen ideeën kenbaar gemaakt over wat dan ook. Kortom: niemand weet nog wat voor beleid de president nu eigenlijk wel voor ogen staat, In dit opzicht slaat Nixon alle records. Zelfs zijn grote voorbeeld Eisenhower, die ook niet befaamd is geworden door het snel uitstippelen van een herken bare beleidslijn, deed in zijn eerste hon derd dagen meer. Men hoopt nu dat in dit opzicht Nixon eindelijk eens tot dui delijkheid wordt gedwongen. Al blijft het natuurlijk sneu dat dit dan moest gebeuren door een dergelijk vervelend incident met een klein communistisch land. KANTMAN. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden hield de jaarvergadering in het Verenigingsge bouw onder leiding vna de heer M. de Regt. Spreker verwelkomde het hoofd bestuurslid, de heer S. F. Molleberg, die zou spreken over het 50-jrig bestaan van de Bond, en de beide afgevaardig den van de afdeling Baarn. De heer De Regt memoreerde het overlijden van de heer W. van Diermen, die veel voor de propaganda van de afdeling heeft ge daan. Spreker verzocht enige ogenblik ken stilte te zijner nagedachtenis. Na het voorlezen van de notulen zei de heer Koreneef, dat de twee procent af trek van de A.O.W. voor ieder dienst jaar voor duizenden kleine gepensio neerden te veel is. Die mensen lijden armoede en moeten hulp vragen door middel van de Bijstandswet. Zij hebben toch ook premie voor hun pensioen be haald, zei spreker. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de afdelingen Den Haag en Amsterdam, om de Bond bij zijn 50- jarig bestaan een geldsbedrag aan te bieden voor de inrichting van het nieu we bureau. Als alle afdelingen vijftien cent per lid afdragen, komt een bedrag van tien duizend gulden bijeen. Besloten werd aan deze actie mede te werken. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De ontvangsten en uitgaven over het boek jaar 1968 bedroegen ƒ3.447,63. De heer G. Hovenkamp bedankte als bestuurslid. In zijn plaats werd geko zen de heer B. de Nie. Dc voorzitter bood de heer Bovenkamp een boeken- bon aan. als dank voor het vele werk dat zijn voor de afdeling heeft verricht. Tot de heer De Nie zei de voorzitter, dat hij, na het overlijden van de heer Van Diermen. de propaganda voor zijn rekening heeft genomen en met succes. Tot op heden heeft de heer De Nie 62 nieuwe leden aangebracht. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering, die op 23 mei a.s in Utrecht zal worden gehouden, werden benoemd de heren M. de Regt en De Jong. De afgevaardigden kregen de op dracht, de aandacht van het hoofdbe stuur te vestigen op de kleine gepensio neerden. De heer Mollenberg hield daarna zijn causerie getiteld „1969 Jubileum jaar". Spreker bracht hulde aan de pioniers, die in 1919 de Bond hebben opgericht met 1500 leden. Thans telt de Bond 70.000 leden. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f 3,50, per post f6,50 Verschijnt iedere dinsdag en \rljdag

Soester Courant | 1969 | | pagina 1