Weg met dat uniformengedoe Het masker af Getipt voor U EEN HOED MET „MOGELIJKHEDEN" liSderen" „WEGWERP- SLIPS" rerjas- sours. HFé ELAAR Ergernissen achine 175,—. R Ier merk STEDEN, (sestraat 80. - anno 1958 ensdagavond 65,—. zif-zag naai- Repara- merk. 28, JWFIETS met l, standaard, atas. f 139,75. ER, laan 37. tol. 4316. e-kamer 1, goede werk- fc. KUNST- snel en bil- laan 9A. 02154-4136. j 25 april, ng 8 uur. 1. Teddy Tinling ontwierp dit afknoopbare laboratorium-uniform. De man~ nequin houdt het voorpand van de „jurk" in haar hand. Vrouwen die gedoemd zijn bedrijfskleding te dragen vinden dit vaak een doorfi in het oog. En geen wonder, want het grootste deel van alle bedrijfskleding is saai, pretentieloos en oninteressant. Het is logisch en begrijpelijk dat zij, die in een laboratorium, ziekenhuis, vliegtuig of i-estaurant hun dagelijks# bezigheden moeten verrichten, zich aan de daar geldende voorschriften moeten houden. Maar de directie of de leiding van dergelijke instellingen zouden het wat de kleding betreft voor hetzelfde geld charmant en vrouwelijk kunnen houden. Een Franse vliegtuigmaatschappij (natuurlijk een Franse!) heeft onlangs de knuppel in het hoenderhok geworpen door aan een vooraanstaand# modeontwerper opdracht te geven .hippe", maar dan in de zin van charman te èn gedistingeerde, bedrijfskleding voor de stewardessen te ontwerpen. Be drijven waar bedrijfskleding voorschrift is zouden een voorbeeld kunnen neme# aan bedoelde maatschappij. Het is economisch verantwoord er eens een paaf centen tegenaan te gooien, want passende, moderne kleding verhoogt de le vensblijheid en stimuleert het zelfvertrouwen, zodat het indirect de arbeids prestaties van de draagsters ver-hoogt. Een Engelse ontwerpei-, Teddy Tinling, heeft met zijn jongste show van bedrijfskleding alle tradities gebroken, en dat wil wat zeggen voor een Brit! Hij heeft met zijn show duidelijk laten zien dat het ook anders kan: beter, vrolijker en moderner. Nu het begin er is, kon het wel eens zijn dat het voor goed afgelopen is met dat saaie onpersoonlijke „uniformengedoe". In Engeland kan „meneer" zijn hoed in de zelfbediening kopen. Dit maakt een eind aan de „drempelvrees", die vele vertegenwoordigers van het sterke geslacht nog steeds schijnen te hebben. Wij vrouwen vinden dit maar raadselachtig; velen van ons kunnen zich geen pret tiger bezigheid indenken dan modezaken in- en uitlopen om kleren te passen. Ook hoedenzaken oefenen op veel vrouwen een magische aan trekkingskracht uit. Maar de man denkt daar anders over. Hij stapt meestal aar zelend en knorrig een heren modezaak binnen „als het echt moet". En als we niet met hem meegaan, koopt hij vaak nog het eerste het beste dat hem voor de voeten komt. Hij wordt ook nooit bij thuiskomst door de gedachte bezeten 't verkeer de gekocht te hebben; hij piekert niet over ruilen, want hij is stoer-tevreden met de aankoop. Om hem 't kopen van 'n nieuwe hoed gemakkelijker te maken heeft de grootste hoedenpro. ducent van Engeland, de Associatie British Hat Ma- nufacturers, een herenhoed ontworpen van sportief haarvilt In de vijf meest ge vraagde kleuren. De hoed kan worden opgerold en springt vanzelf weer in mo del als men hem „vrijlaat". Het probleem van de maten is opgelost door een van klittenband voorzien schuif- bandje, waardoor volstaan kan worden met drie hoofd wijdten: small, medium en large. De hoeden kunnen (opgerold) in een plastic zakje aan een standaard worden gehangen. In een ruimte van slechts 60 bij 90 centimeter kunnen op die manier 60 hoeden worden „uitgestald". Het gemak van zo'n ingepakte hoed is tevens, dat meneer zijn hoofddeksel gewoon kan op rollen en in zijn zak steken, als hij met ontbloot hoofd voorlopig verder door het leven wil gaan. Ook kan hij de hoed op die manier op bergen in het dashboard kastje van de auto, in, zjjn aktetas of in de weekeind- koffer tussen de andere kle ren, als hij op reis gaat. Een hoed met veel moge lijkheden, dus ook voor de toekomst. En ook voor de vrouw? Eindelijk hebben de mannen wat de mode betreft het masker afge daan: ze doen ook mee, in alle vrij heid, wel te verstaan, niets moet en vrijwel alles mag plotseling. Wie in een conventioneel kostuum wil blijven rondlopen kan rustig zijn gang gaan, maar wie een zwieriger en kleuriger dracht wenst, kan dat eveneens doen. Want de eens her metisch gesloten veste van de man nenmode wordt zwaar belegerd. De man gaat niet langer akkoord met het knellend keurslijf van de strenge en vaak zouteloze kleer makerstirannie. In woord en beeld (zwierige mode prentjes) geeft het maartnummer van Het Béste het woord aan Pierre Car- din, die als eerste modekoning reeds in 1959 een aanval deed op de ver starde herenmodevesting. „Die afzich telijke burgermeneren verveelden mij" zegt de man wiens imperium zich over vijf werelddelen uitstrekt en wiens bruto-omzet over 1967 ongeveer 80 mil joen gulden bedroeg. „Al die opvulsels, die uitpuilende zakken, die om de schoenen slobberende broekspijpen heb ben me al lang geïrriteerd. Ik ben blij dat ik verantwoordelijk ben voor de eerste aanval op al dat lelijks," zegt Cardin, die inderdaad de nieuwe mannenmodegolf heeft ontketend. Toch is het pas tien jaar geleden dat een man, die zich durfde te ver zetten tegen de alleenheerschappij van het traditionele colbertkostuum onmid dellijk de hoon en smaad van seksege noten kreeg te verduren. Maar in 1969 zijn de rollen grotendeels omge draaid. Mannen zijn veel minder bang zich door opvallende kleding belache lijk te maken; ze zijn grotendeels im muun voor kritiek. Ze hebben hun ei gen haarwatertjes en kiezen met zorg hun kapper. Ze kleden zich in nauw sluitende pakken en kleurige sjaals; dragen kleren waarin ze zich kunnen bewegen en brengen hun vrije tijd door in kleren die bij het vrij-zijn pas sen. OOK DE „BIG BOSS" DOET AAN MODE De mode voor mannen is er niet alleen voor een kleine, avantgardis- tische of toonaangevende groep. Van de gebakkebaarde autokoning Henry Ford II is bekend dat hij bij officiële gelegenheden Mexicaanse bruiloftshem den draagt en de levendige, kleine premier pierre Trudeau van Canada verschijnt als het koud is vrijwel over al in een bontjas. In Parijs kreeg de Amerikaanse ambassadeur-in-algeme- ne-dienst, Averell Harriman, onlangs van thuis een nauwsluitende, blauw met witte broek toegestuurd, die hij, naar men zegt, graag en veel draagt. Natuurlijk zijn er mensen die wij zen op een verwarring in de mode wereld, die mannen in sierlijke gewa- WARME KIPPESLA Voor dit repept (voor 4 personen) hebben we de volgende ingrediënten nodig: 200 g kleingesneden restjes kippevlees, 1 fijngesnipper de uil (plm. 50 g), 6 eetlepels fijngesneden selderie, Va fijngesneden paprika (plm. 100 g), 10 fijngesneden olij ven, 9 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn, zout naar smaak, 2 koppen Corn Flakes en 15 g (1 eetlepel) ge smolten boter of margarine. Meng kippevlees, ui, selderie, paprika, olijven, slaolie, azijn en wat zout, en verdeel het mengsel over 4 kleine vuur vaste schaaltjes of één grote schaal met een middellijn van ongeveer 20 cm. Maak de Corn Flakes fijn, roer er de boter of margarine doorheen en bedek de schaaltjes met dit mengsel. Zet ze 15 minuten middenin een warme oven (400 graden F - cijfer 4 of 5 is 200 graden C). Warm serve ren met kleine broodjes, geroosterd- of stokbrood. Ontdekt u een bruine aanslag In de hals van uw closetpot, gooi er dan een scheut zoutzuur in; een paar uur laten staan, vuil flink losborstelen met closet- borstel; daarna een keer of vijf achtereen doortrekken, zodat het zoutzuur niet ergens in een kromming van een buis kan blijven staan; Kristallen vazen met aanslag aan de binnenkant worden weer helder als u ze met een bodempje slljpzand vult, daarna de vaas voor driekwart met water bijvullen en een kurk erop doen. Nu schudt u net zolang totdat de aan slag is verdwenen; Tegels in gangen en in de douchecel kunt u, evenals de wastafels prachtig glanzend krijgen als u ze eerstr, gewoon schoonmaakt en daarna inwrijft met een halve citroen. Tenslotte nawrjjven met een droge wollen doek; Toetsen van een piano blijven schoon en wit als u ze geregeld afneemt met lauw zeepsop, spiritus of meïkT Zórg wel dat er geën vocht tussen de toetsen loopt; Is er vloeistof op uw tapijt gemorst, dek de vlek dan terstond af met closet papier of papier van de keukenrol en herhaal deze handeling net zolang tot het papier (als u erop gaat staan) geen vocht meer opneemt. Daarna de plek behandelen met droogschuim Is er een vloeistof met vettige bestanddelen gemorst, dek de plek eveneens af met wit vloeipapier en strijk net zolang met een warme strijkbout (60 70 graden) over het papier totdat dit geen vet meer opneemt. Daarna zo nodig met droogschuim behandelen; Inktvlekken (ook van ballpoint) verdwijnen in negen van de tien gevallen als u ze bet met alcohol van 40 procent; Moddervlekken laat u steeds eerst drogen daarna afborstelen, eventueel met een vochtige borstel; Watervlekken ja, óók water kan vlekken geven kunt u onder een natte doek wegstrijken. Hebt u al gehoord van de „wegwerp- slip"? Het is een idee van Johnson John son Nederland N.V. en moderne vrouwen zullen er zeker gebruik van maken. In Frankrijk, Duitsland en Engeland heeft men met de lancering van deze nieuwigheid veel succes gehad. De FMR-slips zijn gemaakt van een speci aal textielvlies, bestaande uit 80 procent viscose en 20 procent acrylvezel. De stof is luchtig en zacht, maar tevens sterk genoeg om één en zelfs twee dagen gedragen te worden. Evenals de wegwerpzakdoeken is dit kledingsstuk ideaal voor op reis, voor sport, voor speciale dagen en voor alle si- tuaties waarin het wassen van onderkle- ding onmogelijk is of moeilijkheden ople- vert. De FMR-wegwerp-slips zijn per drie stuks verpakt ih een plastic zakje en kos- - ten f 1,85 per pakje. - en teleurstellingen. Nu. heeft de ene mens sterker zenuwen dan de andere en wat de een nauwelijks of helemaal niet opmerkt, kan voor de ander een bron van ellende betekenen. Kleine on hebbelijkheden van andere mensende manier van zuchten, kuchen of wat dan ook, het suizen van de lamp, het tikken van een afkoelende haard kun nen voldoende zijn om hen te storen in hun werk en iedere concentratie on mogelijk te maken. Er is natuurlijk niets tegen dergelijke ongemakken voor zover mogelijk zelf of eventueel door anderen te laten verhelpen, maar het is misschien niet onverstandig ook zichzelf een beetje onder handen te nemen en niet al te zeer aan een der gelijke overgevoeligheid toe te geven, daar deze dan ongetwijfeld steeds zal toenemen, en het leven voor onszelf zowel als voor onze omgeving steeds moeilijker en ondraaglijker wordt. In de eerste plaats kunnen we misschien onze gevoelige zenuwen wat stalen door een gezond leven met flink wat beweging in de frisse buitenlucht, met nuttige bezigheden ten bate van ande ren, zodat de gedachten wat aan eigen gemak of ongemak worden afgeleid, en door onszelf voor te houden dat het toch wel een beetje kinderachtig is ons over al te onnozele stoornissen te be klagen, zolang er zoveel zwaarder leed te dragen valt. Met wat wilskracht zullen we het waarschijnlijk tvel al leen af kunnen; anders is een dokters- bezoekje mogelijk de oplossing. Hoe meer we leren tegenover de kwade zaken ook de goede te gedenkende ongemakken licht te tillen en dank baar te zijn voor het leven zelf en alles wat er toch ook aan liefs en prettigs is, hoe beter we ons goede humeur, onze evenwichtigheid en opgewektheid zullen weten te bewaren. Een daar mede bewaren we ook de waardering, de toegenegenheid van onze omgeving. Men mag begrijpend en vergevingsge zind zijn, voor niemand is het nu een maal aantrekkelijk te moeten omgaan met. iemand die altijd humeurig en knorrig (s. Zo sluiten zich de deuren en neemt de eenzaamheid toe, die we zelf naar ons toe hebben gehaald. Jetty 2. Twee ideeën voor ser veer sterskledin glinks een mini-jurkje in zwart met een minischortje van kant. De manchetten zijn van dezelfde kant. Rechts een rose jurkje met zwart ingezet voorpand. Aangezien het volmaakte moeilijk te bereiken is, is het leven vol grotere en kleinere tekortkomiyigen, ongemakken den en vrouwen in< broekpakken uit dost. Helemaal ongelijk hebben ze niet, maar zolang (nog) niet wettelijk is voorgeschreven welke kleding men moet (mag) dragen, zien wij vrouwen het toch wel als een vooruitgang dat onze mannen zich niet meer dag-in- dag-uit in eén keurslijf hoeven te wringen. En dan nog dit: hoe meer ze zic'h overgeven aan de nieuwe mo de, des te minder aanmerkingen ze zuj- tlen maken als WIJ ons eens (in hun ogen) extravagant uitdossen. 4

Soester Courant | 1969 | | pagina 9