Soest toen - Soest nu eu administratie Het oog gericht op Husak Vrijdag' 25 april 1969 48c jaargang' ito. 32 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 HET ONOPLOSBARE PROBLEEM V.V.V.-nieuws BIAFRA 25-jarige inwoner van Soest aangehouden wegens inbraken en diefstal Bouwkeet in vlammen opgegaan Bromfietster, die botsing voorkwam, zelf vrij ernstig gewond Dokter W. J. Schutte hij afscheid tot erelid van E.H.B.O. benoemd Dat Dubcek eens vervangen zou moeten worden door alle druk die op zi.in positie werd uitgeoefend, was al sinds vorig jaar augustus zeker. De vraag was slechts door wie en op welk tijdstip en daarop is nu het antwoord gekomen door de verheffing van de Slowaak Husak. Een gebeurtenis die de Tsjechen en Slo- waken betrekkelijk gelaten over zich hebben laten komen. Ze kunnen trouwens weinig anders. Ten slotte ging men wel beseffen dat Dubcek onge'wijfeld een groot talent had in het vertragen van onaangename konsekwen- ties der Russische inmenging, zoals cen suur en afsluiting der grenzen, maar dat hij niets tegen kon houden. Ook niet dat het land economisch zeer snel afgleed, mede tengevolge van een aantal loons verhogingen die de invoering van het „humaan communisme" vergezelden zon der dat (en dat komt doordat leningen bijvoorbeeld uit dê" Sowjet Unie uitble ven) de produktie evenredig steeg. Een andere zaak is of de ambitieuze Hu sak de ideale man is om het land te red den nu het politiek en economisch tegen een bankroet aanleunt. Tenslotte is hij de man geweest die net als de Russen het partijcongres tijdens de inval der Russen, Hongaren, Polen en Bulgaren en Oost.iuitsers de geldigheid betwistte. En die in zijn Slowakije veel strenger op trad tegen pers- en demonstratievrijheid dan zijn Tsjechische collega. Aan de andere kant moet men zich niet vergissen dat het niet alles zegt dat Hu sak en de Russen over sommige zaken gelijk dachten. Husak was ook een lid van de delegatie die naar Moskou werd ontvoerd en hij was daar de man die het hevigst kon bekvechten met Brezjnew. Waarschijnlijk is hij als vechter inder daad meer de soort figuur die Tsjecho- Slowakije nu nodig heeft dan de Schweik-achtige remmer die hij opvolgt. Overigens is uit het verleden van man nen als Husak weinig te putten dat op een redelijke wijze kan laten vermoeden hoe ze zich zullen ontwikkelen. Hij is zeker geen stalinist van het Novotny- type hij zat in de stalinistische tijd in de gevangenis. In dat opzicht komt zijn historie overeen met die van de Pool Gomoelka en de Hongaar Kadar. En toen Gomoelka aan de top kwam in Polen, werd hij begroet als een pionier van de liberalisering. Thans is hij een van de Oosteuropese leiders die zich het meest kenmerken door hun slaafsheid aan Mos kou cn de hardheid van hun beleid. Een man als Kadar werd toen hij na de Hongaarse opstand aan de macht kwam, van alle zijden beschouwd als een soort Quisling. Hij ontpopte zich echter als 'n man die langzaam maar zeker en zon der de Russen schichtig te maken al lerlei liberaliseringsmaatregelen door voerde. Zo was hij o.m. de man die de Tsjochoslowaakse regering nog zoveel mogelijk waarschuwde voor wat het Warschaupact voorhad. De omstandighe den maken de man waarschijnlijk en daarop moeten de Tsjechen en Slowaken nu maar hopen. KANTMAN ongeïnteresseerdheid kunnen worden waargenomen. De hoge graad van ge oefendheid is volgens de voorzitter me de te danken aan het feit, dat de oefe ningen voor cursisten en gediplomeer den gescheiden worden gehouden „Deze methode Van oefenen komt de hulpver- loning ten goede, al vraagt zij wel gro te financiële offers", aldus de heer Smit, die de leden er alvast op voorbereidde, dat aan het eind van dit jaar de con tributie tenminste met ƒ2,50 verhoogd zal worden als gevolg van vele gestegen verenigingskosten. De leden hebben het bestuur volmacht verleend, de contri butie naar eigen inzicht en wenselijk heid aan te passen. De heer Smit zei voorts, dat in het af gelopen jaar 24 nieuwe gediplomeerden aan de zorgen van de heer Klomp zijn toevertrouwd. Mevr. C van Kooten-De Zoete, secre taresse zei in haar jaarverslag, dat met 41 cursisten was begonnen. De theore tische scholing namen de doktoren Kui per, Stroband en Oeberius Kaptein voor hun rekening, terwijl de heer C. Klomp voor de praktijk zorgde. De E.H.B.O. verleende onder meer assistentie bij handbal-, voetbal- en schaatswedstrij den, bij de motorcross op de Eng, op de ijsbaan e.d. De penningmeesteresse, mevr. Wiemans besloot het jaar met een batig saldo van ruim ƒ300,De begroting werd goedgekeurd. De inmiddels geliquideerde bejaarden vereniging „Rustenburg" heeft de E.H.B.O een bedrag van 900,ge schonken. Komende zaterdag wordt in Veenon- daal de districtswedstrijd gehouden. Soest zal daar vertegenwoordigd zijn met een ploeg, bestaande uit de dames Rasch en Kok en de heer Quick. Ge streden wordt om de zilveren wissel- beker. die al verscheidene malen eer der door Soest is gewonnen Wanneer de beker opnieuw naar Soest gaat. zal het genoemde drietal mogen deelnemen aan de nationale wedstrijden, die dit jaar in Groningen worden gehouden. Zes leden zijn dinsdagavond op de jaarvergadering gehuldigd weger.s 12 V* jaar trouw lidmaatschap. Het zijn de demes Koehius, Kudders en Karsen en de heren Barends, Dorst en Smit. Zij ontvingen een fraaie balpoint met in scriptie. De dames Verkade en Beens en de heer Klomp, belast met de instructie van resp. de cursisten en de gediplomeer den, ontvingen uit handen van de voor zitter de gebruikelijke geschenkbon. Maandagavond vindt in het Verenigings gebouw de diploma-uitreiking plaats. Tevens zal een aantal in het Dijkzicht- ziekenhuis te Rotterdam opgenomen dia's van verkeersslachtoffers worden ver toond. Diezelfde avond zal ook een onderlinge wedstrijd worden gehouden. De jaarlijkse collecte wordt van 9 tot 15 juni gehouden. SOESTER OORANT Abonnement per kwartaal f 3,50, per post 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrü<ï^ landen zich in de praktijk van een mo derne wereld het best kunnen handha ven en een basis leggen voor een ste viger economie die hun kans geeft de kwalificatie „achtergebleven" kwijt te raken. Met Tensen naar het Bloemencorso, Keukenhof en de Bollenvelden! Volgens het laatste bollen-bericht komen er steeds meer bloeiende bollen en als we aan het eind van de week wat zon incasseren, gaat het de goede kant uit. Dan is het inderdaad waar, dat op de Keukenhof „de lente juicht", zoals ons in dichterlijke taal werd verteld. De tulpen doen er altijd het langst over eer zij hun pracht laten zien, maar in de kassen zijn ze in ieder geval minder schuchter, daar kunt U vele variëteiten bewonderen. De firma Tensen gaat dus op zaterdag 26 april het voorjaar openen met een tocht naar het Bloemencorso. Een folder over het Corso hebben wij voor U klaar liggen. Op 29 april, 2 mei, 4 en 7 mei zijn er nog meer bollen-tochten met een be zoek aan Keukenhof. Zo'n dagje „uit" eindigt ongeveer om 18.30 uur. U kunt bij ons bespreken en onnodig te zeggen, dat wij U daartoe graag uitnodigen. Voor wie een hele dag te lang is, be staat de mogelijkheid van het „middag tochtje". Hiervoor biedt het programma van Ebato de gelegenheid. Wij hebben deze trips op een gestencild blad voor U op kantoor. Hierbij zijn ook bloesemtochten naar de Betuwe. Er is dus weer veel aantrekkelijks, vooral voor wie zich wil laten rijden. Nadat de vice-voorzitler de scheidende voorzitter de gouden verenigingsspeld had opgespeld, nam dokter Schutte voor de laatste maal plaats achter de be stuurstafel en bedankte het bestuur voor de medewerking die hij had ondervonden en het aangeboden erelidmaatschap. Ook de door Ethiopië's keizer Haile Se- lassie geleide bijeenkomst van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft geen succes gehad met een poging de Nigeriaanse burgeroorlog bij te leggen. En geen wonder: de organisatie die de eenheid van het werelddeel in haar bla zoen voert, moet er wel iets tegen heb ben een oplossing voor Biafra te vinden waarbij dit zich van Nigeria afscheidt en met minder nemen de Biafranen geen genoegen. Na bijna twee jaar krijg is trouwens ook moeilijk te zien hoe de twee partijen in het conflict weer op een enigermate redelijke voet met el kaar kunnen verkeren. Wat de andere Afrikaanse landen hier bij dwars zit is de idee dat als men Biafra de kans geeft onafhankelijk te worden (gesteld dat dit te bereiken is door druk op de federale regering in Lagos), hoe men dan kan tegenhouden dat in de ene Afrikaanse staat na de andere dergelijke afscheidingen voorval len. Tenslotte leven de huidige staten vrijwel allemaal in het tamelijk wille keurig getrokken grenzenstelsel uit de koloniale tijd, waarbij menigmaal tradi tionele en culturele stamverbanden uit elkaar zijn getrokken. Wat de staten nog tot staten maakt is daardoor minder de samenhang der be volking dan wel het apparaat dat men van de kolonisator heeft geërfd. Er kunnen wellicht gemoedsredenen zijn om sinds een eeuw of meer verstoorde ver wantschapsbanden weer aan te knopen, maar daarmee zou de structuur van de ambtelijke apparaten alom worden ver stoord. De resulterende, zeer veel kleine staatjes zouden de grootste moeite hebben op eigen kracht de vervanging van die bestuursstructuren weer op te bouwen: een gebalkaniseerd Afrika zou politiek en economisch nog verder achterop ra ken. De morele overwegingen moeten dan wijken voor zeer praktische van hoe De Soester politie heeft begin deze week de 25-jarige A. de V. uit Soest aangehouden op verdenking van een reeks inbraken en diefstallen, gepleegd in Soest en Utrecht. De man kon wor den aangehouden dankzij de opmerk zaamheid van een bewoner van de Soesterbergsestraat, die de man ach ter garage Van Kooy verdacht zag ro.Jscharrelen. De onderhoudsmonteur werd onmiddellijk in de kraag gevat en niet zonder resultaat. Eerst vond men i" zijn auto reeds een tas met gereed- schapDen en handschoenen, terwijl in de nabijheid van de auto een los wiel met band van een volkswagen werd a-ngetroffen. Later is de recherche huis zoeking gaan doen in zijn flat in het Soester Veen. Ook daar kwamen di verse voorwerpen, afkomstig van dief stal, boven water. In de eerste plaats vond men een grotendeels gedemon teerde bandrecorder van een Ameri kaan, die liet apparaat inmiddels al als ht' zijne heeft herkend. Verder vond men een haardroger, een electrische kachel, een leeslamp, een typemachine, ontvreemd ten nadele van de werkgever van De V., van waslijnen, gestolen kle ding, een .laapzak, een autoradio en een verrekijker. Daarnaast nog stukken kabel en diverse planken, een minia tuur-racebaan e.d., dat alles ter waarde van zeker drieduizend gulden. Al deze goederen zijn afkomstig van twaalf ver schillende diefstallen, waaronder vier inbraken. De man is al enkele malen eerder we gens diefstal veroordeeld. Voor het welzijn van de grote massa's in al die landen zijn de afscheidingen inderdaad funest en de beste oplossing is nog altijd dat de onderlinge twisten waaraan men conflicten als Biafra-Ni- geria, dankt, zoveel mogelijk worden voorkomen door een ziinninge federale structuur op zijn Zwitsers om maar een beroemd voorbeeld te noemen. Maar hoe zoiets nog kan worden bereikt in Nigeria lijkt een puzzel die onoplosbaar is geworden na zoveel strijd en bitter heid. Bij van Gent's Bouwbedrijf in het Soesterveen is dinsdag een bouwkeet door brand grotendeels verwoest. In de keet stond een grote olietank, die waar schijnlijk in brand is geraakt door kortsluiting in de ontsteking van een vlammenwerper, waarmede men bui ten beton warm hield. De brandweer heeft het vuur gedoofd, maar pas, toen de keet al grotendeels was uitgebrand. Tevens moest de brandweer opnieuw een vuur doven in het zandgat tussen de Talmalaan en de Waldeck Pyrmont- laan. De vonken veroorzaakten gevaar in de omgeving. 33-jarige mevr. J. M. B. P uit Soest heeft dinsdag door zeer krachtig te remmen een botsing met een plotseling het rijwielpad overstekend meisje uit Baarn op de Burgemeester Grothestraat weten te voorkomen. De bromfi-tster raakte door het krachtige remmen ech ter haar evenwicht kwijt en viel, waar bij zij een hersenschudding, een gebro ken sleutelbeen en een hoofdwond op liep. Het overstekende meisje, de 13- jarige J. M. A, de M. uit Baarn, bleef zelf ongedeerd. Zij werd niet eens ge raakt. Dokter W. J. Schutte heeft zijn funktie van voorzitter van de afdeling Soest van de E.H.B.O. tijdens de dinsdagavond gehouden jaarvergadering neergelegd. jVoor zijn verdiensten voor de E.H.B.O., eerst als docent en later als voorzitter werd hij beloond met het erelidmaat schap van de afdeling en onderscheiden met 't bijbehorende insigne in goud. Dok ter Schutte is elf jaar voorzitter ge weest; zijn echtgenote, mevr. Schutte- Beek was jarenlang voorzitster van de propagandacommissie Dokter Schutte is als voorzitter opge volgd door de heer H. E. J. Smit, die reeds vice-voorzitter van de Soester E.H.B.O. was. De heer Smit prees de scheidende voor zitter als een eminent en integer ver enigingsleider. U muntte uit in het memorei'en van iemands sterkste eigen schappen U kon iemand feilloos in het zonnetje zetten", aldus de heer Smit, die zich echter vooral de humor en de pedagogisch- wijze van lesgeven van dokter Schutte herinnerde. „Onder uw leiding is zeer veel tot stand gekomen. U was een voorzitter in hart en nieren, die bijzonder veel werk heeft verzet. Bij het testen van kandidaat-ziekenauto's nam U zelf achter het stuur plaats om langs bijna onbegaanbare wegen de deugdelijkheid van de wagen te be proeven. Daarnaast hield U nauwlettend de ombouw van de wagen in de gaten", zo zei de heer Smit, die er voorts op wees, dat dokter Schutte daarnaast bij gemeente en ziekenfonds op de bres stond voor de ziekenauto, onderhandelde met de autoriteiten, het winterpro- gramma ontwierp, de aanschaf van de mobilofooninstallatie bepleitte en andere werkzaamheden verrichtte, die van de voorzitter niet of nauwelijks werden verwacht. De heer Smit beloonde deze verdiensten namens de leden met het erelidmaat schap en het gouden insigne, alsmede bloemen voor mevr. Schutte. De scheidende voorzitter zei heel pret tige herinneringen aan de vereniging te bewaren. Ook hij herinnerde zich, hoe de slechtste wegen werden uitgezocht om een ambulance te beproeven, zulks tot groot ongenoegen van het lid, dat als „patiënt" op de brancard had plaats genomen. De groei en bloei, die de af deling de laatste jaren heeft doorge maakt, noemde dokter Schutte een ver dienste van het bestuur in zijn geheel. „Het gaat allemaal erg lekker", vond dokter Schutte en hij meende te mogen verwachten, dat dat ook onder de lei ding van de nieuwe, bij acclamatie ge kozen voorzitter wel het geval zal zijn. De heer Smit, eenmaal tot voorzitter ge kozen, sprak de hoop uit, veel te mogen bijdragen aan de organisatie van de af deling Soest. Hij zei, zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid, al leek het hem een moeilijke opgave, de voet sporen van zijn voorgangers te druk ken. De aftredende, doch herkiesbare leden werden herkozen: mej. M. van Her waarden en de heer C. Barends. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. C. J. Verkade-Both en de heer D. v. d. Wijden. De taken zullen onder ling worden verdeeld. De werkcommissie, die het bestuur met adviezen terzijde stond doch in de eers te plaats de organisatie van de jaar lijkse collecte tot haar taak rekende, is op de jaarvergadering vervangen door een speciale collectecommissie, bestaan de uit de dames Kudders, Lipsius en Oostenbroek en de heren Hazeleger, Van Rensen en Klomp. De heer Smit wees nog eens op het grote belang van de collecte. De inkomsten uit deze collecte nemen een soort sleutelpositie op de re keningen en begrotingen van de afde ling in. In de loop van dit jaar zal een nieuwe ziekenauto in gebruik worden geno men. De auto, een Chrevrolet, is reeds aangeschaft. De wagen wordt momen teel in Leeuwarden omgebouwd. Verre weg de meeste ritten maakt de ambu lance voor het Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken. Dit ziekenfonds stelt dan ook zeer hoge eisen aan de auto en verlangt, dat hij iedere vijf jaar door een nieuwe wordt vervangen. Dat zal dit jaar dus weer moeten gebeuren. De wagen, die de E.H.B.O. nu nog in be drijf heeft, heeft het afgelopen jaar blijkens het verslag van mej. Van Her waarden 995 ritten (ruim 100 meer dan het jaar daarvoor) gemaakt en daarbij in totaal 21.107 km afgelegd. De ambu lance rukte 129 maal voor verkeerson gevallen uit en daarnaast voor bedrijfs ongevallen. ziekenvervoer en ongeluk ken binnenshuis. Enkele malen werd ook assistentie in Baarn verleend, ter wijl omgekeerd ambulances uit omlig gende plaatsen wel eens in Soest be hulpzaam waren als de Soester ambu lance weg was. Het nieuwe oproep systeem, dat mede dankzij een gift van 1000,van de winkeliersvereniging kon worden aangeschaft, heeft reeds vele cn nuttige diensten bewezen. Met de plaatselijke politie werden goede re laties onderhouden. Behalve een nieuwe ziekenauto zal ook een nieuw torso( ten behoeve van de instructie) worden aangeschaft. De oude gaat naar een armlastige afdeling in het district. De heer Smit zei, dat de afdeling een zeer arbeidszaam jaar achter de rug heeft. Hij constateerde een steeds hoge re graad van geoefendheid bij de leden, waar elders op dit pufit wel eens een gebrek aan enthousiasme en een zekere Het pand aan de Heideweg 52, waar sinds 1958 de zusters van de congregatie van O.L. Vrouw wonen, veertig jaar geleden Dezelfde plaats in 1969, nu echter omringd door een dichte begroeiing.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1