Soest toen - Soest nu MORGEN WEER GROTE FEESTELIJKHEDEN IN PALEISTUIN EEN STAATSMAN TREEDT AF DRIE VERJAARDAGEN IN DE KONINKLIJKE FAMILIE Dinsdag 29 april 1969 48c jaargang no. 33 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedcstraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126136 Beëdigd inbraak en deed goede vangst R.K. Jongeren Sociëteit Soestdijk Eenheid hersteld Soest er Natuurbad opende zijn poorten Dronken matroos fietste tegen geparkeerde auto Drie bromfietsers gewond na botsing met auto Het oog gericht op gevaarlijke zaak P.T.T. op Koninginnedag cn Hemelvaartsdag Zigeunerkoning wegens oplichting van een half miljoen aangehouden Politie voorkwam wellicht SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3.50, per post f 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Koninginnedagviering heeft ook morgen weer plaats in de tuin van het paleis Soestdijk. Het tijdschema is als volgt: 10.31 De Koninklijke familie betreedt het bordes. Zanghulde door kinderen van de Stich ting Nationaal Jeugdzorgfgonds. (pl.m. 1200 kinderen. „In Holland staat een huis", eerste gedeelte. 10.34 uur Begin van het défilé. Het bloemendefilé duurt drie kwartier tot pl.m. 11.20 uur. Tijdens het défilé nemen de deelnemers aan het huldebetoon hun plaatsen in op het middenterrein bij de vlaggemasten. I. Noord-Brabant. 2. Limburg. 3. Gel derland. 4. Zuid-Holland. 5. Noord-Hol land. 6. Zeeland. 7. Utrecht. 8. Fries land. 9. Overijssel. 10. Groningen. 11. Drenthe. Padvinders dragen de vlaggen van de verschillende provincies. 12. Groep 60- jarige dames. 13. Groep bloemenlegsters. II.00 uur Korte presentatie door enkele provinciale groepen. SLMM1.15 uur Legging van een mozaiek. 11.15 uur Kinderen die een levende vlag kanten van het middengazon op, Zij dragen Oranje ballonnetjes aan de arm. 11.20 uur Einde van het défilé. Zanghulde „In Holland staat een huis", tweede gedeelte. 11.23 uur Groep 60-jarigen treedt naar voren. 11.25 uur Aanbieden boeket door één der 60-jarigen. 11.26 uur „Het Wilhelmus', te spelen door de Harmonie „Crescendo" uit Baarn, die dit jaar 75 jaar bestaat. Tijdens het spelen van het Wilhelmus worden de Nederlandse vlag en de pro vinciale vlaggen op het middenterrein gehesen. 11.29 uur Einde van het huldebetoon. 11.30 uur Rijtoer in de omgeving van paleis Soestdijk. 12.00 uur Terugkeer op paleis Soestdijk. Onze plaatsgenoot de heer W. W. Dee- ler. werd dezer dagen door de Recht- bank te Utrecht beëdigd als makelaar zullen vormen stellen zich aan beide in onroerende goederen. Op de Soesterbergsestraat is donderdag avond de 22-jarige chauffeur M. A, M. D. uit Soesterberg aangehouden. De man hield zich vrij verdacht op. Tijdens ob servatie bleek de man een grote belang stelling aan de dag te leggen voor een benzinepompstation en een levensmid delenzaak Alvorens hij echter tot han delen kon overgaan, greep de politie hem in de kraag. Over zijn voornemens zweeg de man. Wel vertelde hij, werke loos te zijn na ontslag bij Boltini. De chauffeur bleek bovendien gesignaleerd te staan cn nog een gevangenisstraf van zes weken tegoed te hebben. Hij is ter beschikking gesteld van het parket te Utrecht. Op Koninginnedag is er 's avonds in het Ludgardisgebouw een groot oranje bal. Van 6 uur tot en met 8 uur zal optre den de bekende R. en B. group „Time Out" uit Utrecht en vanaf 8 uur de aan velen bekende popgroup „The Clarcks" uit Haarlem. Het non-stop beatprogram- xna wordt voortgezet tot omstreeks half 12. President Charles dc Gaulle neemt wrevelig afscheid van een presidentschap, dat door hem zelf nieuwe glans cn groter invloed had verkregen. Het tekent de groot heid van een staatsman, dat hij zichzelf niet alleen tot eenhoofdig leider weet te laten uitroepen, doch ook wil terugtreden als het volk niet meer volledig achter licm staat. uit Frankrijk en onttrok zijn strijd krachten aan deze verdedigingsorgani satie. Hij heeft Washington en Londen door verscheidene strategische zetten schaakmat gezet. De laatste poging van de Britten om een vinger in de Euro pese pap te steken, werd vorig jaar gevoelig afgestraft door *de geslaagde aanval op het Engelse pond, dat moest devalueren. Opstandig Reeds op de krijgsschool onderscheidde hij zich door afwijkende meningen te verkondigen over de strategie, die in 1940 Frankrijks ondergang veroorzaakten. In 1940 verzette hij zich tegen de op dracht van zijn eigen regering om de wapens neer te leggen, toen de Duit sers Parijs hadden ingenomen en heel Frankrijk dreigden te bezetten. Vijf jaar lang leidde hij het krachtdadige verzet tegen de overheersers. Op 19 mei 1958 werd hij de grote voor man van het militaire verzet, tegen de onmachtig geworden vierde republiek en enthousiast teruggehaald als de gro te hervormer. Als president van Frankrijk verzette hij zich tegen de Amerikaanse be voogding van de Westeuropese politiek en de legering van Noordamerikaanse Als politicus heeft hij ongetwijfeld zijn sporen verdiend. Hij heeft het Franse verzet tegen de Duitsers gebundeld en hard gewerkt aan een herstel van Frankrijk als grote mogendheid, toen het land eigenlijk als slachtoffer van de tweede wereldoorlog al was afge schreven door Londen en Washington. Hij heeft de nationale eenheid in zijn land hersteld toen ontelbare politieke partijtjes streden om de macht en de telkens wisselende kabinetten in Parijs gedoemd waren tot machteloosheid. Hij heeft een einde gemaakt aan het Pou jadisme en een halt toegeroepen aan het dreigende communisme. Door een verstandige internationale politiek van grote allure, verplichtte hij het gevaar lijk stokende Rusland tot een bondge nootschap en manoeuvreerde hij het zich zo snel onplooiende west-Duitsland in de rol van speciael bevriende mogend heid. Deze taktiek schonk hem de ge legenheid een leidende rol te gaan spe len in de internationale politiek en en- passant gunstige handelsovereenkom sten af te sluiten. Toen de N.A.V.O. hem onder druk wil de zetten, verbande hij de gehele Navo Zaterdagmorgen om 9 uur precies werd de poort van het Natuurbad geopend, en werd door een klein aantal zwemlustigen bezit van het toch nog vrij koele water genomen. Met een temperatuur boven water van ongeveer 17 graden, en een zelfde temperatuur voor het verwarmde bassin, terwijl de niet verwarmde bassins niet hoger kwamen dan 15 graden, bleef het toch maar voor de dappersten onder de bezoekers en bezoeksters weggelegd om tot werkelijk zwemmen te komen. Onder het overwegend jeugdige publick, bevonden zich vanzelfsprekend diverse leden van de Soester zwem- en poloclub „De Duinkikkers", voor wie de opening van het zwemseizoen nooit te vroeg kan komen. Dat er onder de niet-zwemmers wel goedwillenden waren blijkt wel uit boven staande foto, die laat zien dat het verschil in koude lente en mooie zomer vooral zaterdag duidelijk te voelen was. troepen op Frans gebied, tegen de En gelse inmenging en tegen de grote in vloed van de Europese eenheidsstrevers, Tenslotte verzette hij zich gedurende elf jaren ook nog tegen allerlei bin nenlandse hervormingen en sociale en maatschappelijke verbeteringen. Frankrijk was voor De Gaulle altijd nummer één, het Franse volk mocht er wonen maar moest zich dan wel rustig aan de eenmaal door hem be paalde lijnen houden. Men heeft De Gaulle* verweten conservatief te zijn. Dat was hij bepaald niet. Hij was Frankrijk. En aan Frankrijk mocht niemand anders dan hijzelf iets ver anderen. Verwaarloosd binnenland Dat hij de internationale politiek be langrijker vond dan alles wat er in eigen huis moest worden gedaan, is één der kenmerken van de elf jaren gaul- lisme. De binnenlandse zaken wenste hij kennelijk over te laten aan een tweede man. Die man was nu wel dui delijk premier Pompidou, die meer en meer getekend wordt als de erfgenaam die door de president was uitverkoren. Vorig jaar moest de generaal toegeven het binnenland te hebben verwaarloosd. Ontelbare grieven hebben de studenten, de arbeiders, maar ook de middenstan ders en de mensen met vrije beroepen tien jaren lang dwars gezeten. De grie ven worden alleen vermeerderd. Hij be loofde hervorming, maar stelde haar uit. In vergelijking met andere industrie landen is er bijvoorbeeld te weinig ge daan om het onderwijs aan te passen aan de technologische eisen die voor een moderne industriestaat gelden. Er onstond onzekerheid over de toekom stige werkgelegenheid. Er waren plan nen tot migratie binnen de Franse grenzen van aanzienlijke bevolkings groepen, die schrik inboezemden. De prijzen liepen voortdurend op, zonder dat daar betere inkomsten tegenover stonden. De opneming van Frankrijk in de E.E.G. bracht zoveel buitenlandse producten goedkoper in Frankrijk, dat tal van Franse boeren en fabrieken in moeilijke concurrentieposities geraak ten. Noodzakelijke sociale wetten ble- yen te lang uit. Het gebrek aan de bij dc industrialisa tie vereiste sociale begeleiding wreekte zich met name in het onderbreken van aandacht voor de volkswoningbouw, waarbij een verandering plaats vond die voor Europese maatstaven ongekend was. Het fiscale regime leidde er toe, dat ee: ongelijkheid in inkomens te con stateren viel, die eveneens Europese records brak: enerzijds grotere welvaart dan elders, maar anderzijds veel bittere armoede. „Kleinigheden" Deze en nog veel meer problemen wer den tien jaar lang door de generaal met tact omzeild. Hij moest rust heb ben op het thuisfront om zijn eigenlij ke grote werk in de wereld te kunnen doen. Zijn persoonlijk gezag werd tel kens opnieuw tegen de ontevredenheid in stelling gebracht en bleek vaak vol doende. De meerderheid vertrouwde nog op toezeggingen, die later niet wer den nagekomen. Te vaak wist hij de bevolking te overtuigen, dat er belang rijker zaken vóór gingen en dat men het wel aan hem kon overlaten de klei nigheden te regelen, als die t.z.t. aan de beurt kwamen. Nu is gebleken, dat De Gaulle's op volger een ophoping van afgewimpelde grieven en een chaos van gemotiveerde eisen erft. En die opvolger heeft min der gezag. Minder ervaring. Minder ver trouwen bij het Franse volk. Moeilijke tijden zullen aanbreken. Maar zeker is dat er de komende jaren niet meer kan worden gespeeld met de mas sa's Men kan de strategie van De Gaulle niet meer gebruiken, ook al zou De Gaulle achter de schermen be schikbaar blijven. Men kan zijn per soonlijkheid niet meer uitspelen, want het vertrouwen in zijn persoon is op gezegd en geslonken. Men kan zijn gezag niet meer toepassen, want hij heeft zijn gezag overgedragen. De Gaulle wilde tot het laatste toe Frankrijk zijn, maar Frankrijk wilde na elf jaren De Gaulle niet meer zijn. Dat is het drama, dat zich nu in Frankrijk heeft voltrokken. Zondag was het alweer twee jaar ge leden, dat de misschien toekomstige kroonprins Willem-Alexander Claus' George Ferdinand werd geboren. Er gingen toen spannende dagen aan voor af en met een verademende juichkreet kon prins Bernhard na ontvangst van het geboortebericht aan zijn gasten verkondigen „Hij is er 't Is een jon gen Vreugde in het hele land. Een stroom cadeautjes zal wel gevloeid hebben naar Groot Drakestein en de mooiste daarvan is waarschijnlijk voor het jarige prinsje wel de échte pony wagen, gemaakt door enkele van Neer- lands laatste rijtuigmakers te Houten Morgen is het weer de grote dag met dc spontane oranjefeesten, met rond trekkende fanfares, verklede kinderen, volksspelen, wedstrijden, puzzelritten, sportdemonstraties, grote en kleine op tochten, tractaties voor onze jongsten, aubades voor de burgemeesters, de oranjebals en taptoes tot besluit. Geen volk viert op één dag in het jaar zo de verbroedering en de eenheid. Hoe is het nog mogelijk, dat er men sen zijn die op 30 april vergeten de vlag uit te steken Als we dan tóch Koninginnedag vie ren, moeten we gelijk even denken aan die andere jarige op deze dag aan de heer Pieter van Vollenhoven. Toen hij zijn eerste twintig verjaardagen vierde, vlagde Nederland ook al op 30 april, maar nooit zal hij bevroed hebben, nog eens naast zijn koningin te staan op het bordes van paleis Soestdijk op bei der verjaardag. Hij is nu vader Van Vollenhoven en echtgenoot van prinses Margriet. Het Koninklijk Huis heeft zich wél uitge breid in de laatste jaren, maar de heer Van Vollenhoven blijft er heel rustig onder. Misschien wordt juist die eigen schap ook zo in hem gewaardeerd hij is de huiselijkheid zelve. Op het Nassauplantsoen is de 19-jarige matroos A. J. S. uit Soest met zijn fiets tegen een geparkeerd staande auto, eigendom van de 38-jarige directeur P. N. S. van R. uit Soest gereden. De auto werd licht beschadigd. De dader ver dween echter. Een in de omgeving inge steld onderzoek had echter weldra re sultaat. De politie vond even later de matroos laveloos in een plantsoen langs de Albert Cuyplaan liggen. Hij is ter ontnuchtering ingesloten. Drie scholieren zijn donderdag gewond geraakt toen zij op de Birkstraat tegen een auto reden, waarvan de bestuurder, de 38-jarige leraar I. A. V. geen voor rang verleende. De leraar wilde vanaf de rijksweg de Bilderdijklaan inrijden, liet daartoe eerst een meisje op een fiets passeren, maar liet daarna de doorgang niet vrij voor de 16-jarige scholieren W. van N. en R. L., beiden uit Soest. Zij reden tegen de zijkant van de auto en kwamen ten val, waarbij ook nog een duo-passagier, de 16-jarige scholier R. van D., even eens uit Soest, gewond raakte. Het drie tal liep verwondingen op aan benen, handen en hoofd en zijn naar Zonneglo ren overgebracht. Overal in de wereld stijgt de rente. In West-Duitsland is nu het disconto van 3 op 4 °.'o gebracht, zodat ook daar de algemene trend wordt gevolgd. Niettemin moet het deskundigen toch wel opvallen dat de rente in de bondsrepubliek het laagste niveau heeft van alle landen in west-Europa. Gezien de likwiditeitsposi- tie van de Westduitsers gaan grote con cerns hun kapitaaldorst in Bonn of Keu len lessen. Hiermee wordt de financiële positie van de bondsrepubliek versterkt. Wij weten dat op het vasteland van Europa de Westduitse economie de sterk ste is. De onze is er voor een goed deel van afhankelijk. Door verschillende om standigheden dreigt die afhankelijkheid nog toe te nemen. In de eerste plaats is een lage rente aanlokkelijk om tot vestiging van kapitaal-intensieve indu strieën over te gaan. Daarmee worden zeer efficiënt werkende bedrijven naar het „welvaartswonder" van Europa ge trokken. De winsten van die bedrijven worden in zeer harde valuta gemaakt. Vervolgens worden Duitse industrieën door hun voorspoed maar ook de rela tief lage rente in hun eigen land tot in vesteringen geprikkeld waardoor deze in dustrieën hypermodern worden en een grote concurrentiekracht ontplooien. Bij deze ontwikkeling over de oostgrens constateren wij binnen de eigen grenzen een hogere rentevoet, een enorme druk op de lonen en een aantal maatregelen tot investeringsbeperking. Het is duide lijk dat er op deze wijze vanzelfsprekend een voorsprong wordt gegeven aan het Westduitse industrie-apparaat. Nederland wordt ln een positie gedrongen waarbij het voor een goed deel de toeleveraar wordt voor de Westduitse economie. Dat wil voor onze Industrie en werkgelegen heid zeggen dat wij een reserve-positie gaan innemen. In een beschikbaarheids functie ontstaan echter veel vroeger werkgelegenheidsvraagstukken dan wan neer men zelf de toon aangeeft. Ziehier een betreurenswaardig zwak punt in de Nederlandse economie. KANTMAN. Morgen, Koninginnedag (30 april) en Hemelvaartsdag (15 mei) zal de P.T.T.» dienst worden uitgevoerd als op zon dag. De nachtposttreinen rijden niet ln dn nachten van 29-30 april en 30 aprll- 1 mei, 14-15 mei en 15-16 mei. In de vroege ochtend van 1 en 16 mei zullen extra vervoersmaatregelen wor den getroffen. Ook voor de telefoon- en telegraafdlen®! geldt op beide genoemde dagen de MM* dagsdienst. De 30-jarige zigeunerkoning K. P. is dft weekeinde in Baarn aangehouden we gens oplichting of flessetrekkerij. Het gaat om een bedrag van een half mil joen gulden. De man zou grote partijen juwelen hebben gekocht zonder te be talen. Hij heeft zich min of meer zelf bij de politie gemeld. De man wilde met 15 stamgenoten een plaats op de camping „De Zeven Lin den" aan de weg van Baarn naar Hil versum. Aangezien hij echter niet de vereiste papieren bezat, werd hem de toegang tot het kampeerterrein gewei gerd. P. nam dat niet en stelde zich in verbinding met de politie. Bij het horen van zijn naam herinnerde de politie zich dat de zigeunerkoning we gens oplichting stond gesignaleerd. In plaats van bemiddeling te verlenen kwam de politie hem kort na zijn te lefoontje arresteren. Er dreigden wel enige moeilijkheden met de stamgenoten, maar zonder dat het tot incidenten kwam kon de man worden wegge bracht. Hij heeft de oplichtingen in talrijke plaatsen ln ons land gepleegd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1