Op weg naar vuilnisbelt in rustieke omgeving MODESHOW HBfêOüLD G. DiEPEVEEN „SALON ROBERT" STICHTSE SCHOENHUIZEN Interlas N.V. te Soesterberg houdt open huis Bromfietsen gestolen, datiers aangehouden Burgerlijke stand T.N.0. opende Instituut voor Zintuigfysiologie te Soesterberg Geslaagde balletuitvoering van Balletschool Fokeline Peelen-Blomberg Eerste Soester Begrafenis-Onderneming '(rabbel s van IWIh DINSDAG 29 APRIL 1969 Wanneer van gemeentewege niet op korte termijn wordt voorzien in een oplossing voor het braakliggende stuk terrein, dat wordt begrensd door de Lange Brinkweg, Korte Middelwijkstraat, Kerkpad, dan kan het niet anders of na de affaire Veld weg krijgt Soest er wederom een openbare vuilnisbelt bij. Het mag dan specifiek Soesters zijn, om op een mooie avond over de Lange Brink- weg te fietsen of te wandelen, en de echte Soester sfeer te proeven, op het boven genoemde punt, waar het voormalige distributiekantoor een passend decor vormt, heeft het niets meer met Soest te maken, en vormt deze plaats een dissonant in de omgeving. Nu is er nog wat aan te doen, of het wordt ook hier weer de bekende put die gedempt wordt nadat het kalf verdronken is. Op donderdag 1 mei, om 8.30 uur 's avonds in het Verenigingsgebouw Sint Joseph, Steenhoffstraat. Het accent van deze zomercollectie zal liggen op de „Budget-Shop"' modellen, in een prijsklasse vanaf ca. 39,tot ca. 150, TOEGANG GRATIS. Kaarten afhalen in onze boutique Kerkpad hoek Kerkstraat, of telefonisch nr. 5130. HAUTE COIFFURE De hele dag geopend, van 8.30 -18.00 uur, zonder afspraak. Haarstukken vanaf ƒ45,in diverse kleuren. Wij werken mee aan de show van Arnould G. Diepeveen. Van Goyenlaan 90 Telefoon 5703 Wy werken mee aan de show van Arnould G. Diepeveen met de nieuwste zomermodellen, passend bij elk toilet Van Weedestraat 44 Telefoon 2767. zichtsveld presenteren, in rekening bren gen, vaak even onthouden en adequaat beantwoorden. Ten gevolge van de belangrijke toena me van het aantal projecten op het gebied van verkeer en verkeersveilig heid, is in maart 1969 een aparte af deling opgericht voor de studie van het verkeersgedrag. Aldus in kort bestek de werkzaamheden van het vrijdag in Soesterberg geopende Instituut voor Zintuigfyciologie R V.O.- TN.O. In 1957 werd reeds het anderhalve hec tare grote terrein aan de Kampweg aangekocht, maar het duurde tot begin 1967. alvorens met de bouw van het instituut kon worden begonnen. De totale kosten, inclusief het trrein- werk en de inrichting, hebben ruim drie miljoen gulden gekost. De bruto inhoud van het gebouw is 13.000 kubieke meter. Op een netto vloeroppervlak van 2800 vierkante me ter zijn 65 medewerkers gehuisvest. De vleugel, waarin het audiologische onderzoek plaats vindt, omvat naast 'n drietal „zachte" meetruimten en één meetkamer met variabele akoestiek ook een z.g. dode of echovrije kamer. Uit bouwkundig oogpunt zijn deze zware betonnen ruimten interessant omdat zij rusten op afzonderlijk gefundeerde ko lommen, die onderbroken zijn door een speciale rubberlaag ter voorkoming van overdracht van storende trillingen van buiten. Een dergelijke bijzondere meet kamer staat ter beschikking van de groep, die zich met electro-fysiologische experimenten bezig houdt. Het ligt in de bedoeling van het T.N.O. nog dit jaar een tweetal bijgebouwen te realiseren, namelijk een loods van vijftig bij tien meter ten behoeve van „modelbouw" en een garage-dierenver blijf van veertig bij tien meter. Naar Amerikaanse voorbeeld zal Inter- las N.V., importeur en fabrikant van lasproducten aan de Amersfoortsestraat te Soestreberg, op 3 mei een open huis houden. Speciaal de bewoners van Soest en Soesterberg kunnen dan naar eigen believen door kantoren en productie afdelingen van het bedrijf rondlopen om eens nader kennis te kunnen maken met deze onderneming. Ook de familie leden van de werknemers kunnen nu eens op hun gemak komen bekijken, wat vader, zoon of broer precies doet bij Interlas. De bezoekers zullen in de kantine wor den verwlekomd met een kopje koffie. Daarna worden ze op het bedrijf „Losgelaten". Op strategische punten zullen „Interlassers" klaar staan om de bezoekers de nodige aanwijzingen en inlichtingen te verschaffen. Bovendien zullen verschillende demonstraties wor den gegeven. Een nevendoel van deze open dag is natuurlijk het interesseren van mensen voor dit bedrijf. „Geen enkel bedrijf met een goed gevulde orderportefeuille heeft personeel teveel", zo stelt men zich bij Interlas op het standpunt. Het artikelenpakket van Interlas N.V. omvat in het algemeen alles op lasge- bied electrodenhouders, hijsklemmen, lasgelijkrichters, C02- en Argonark-ap- paraten autogeen gereedschap, machines en lasaccessoires. Men importeert voor al uit Amerika. Tot de belangrijkste afnemers behoren scheepswerven, raffinaderijen en in het algemeen de staalverwerkende industrie. Onlangs is een service-centrum geopend op Rozenburg voor het Europoort- en Botlekgebied. Intc.'.s TT.V. heeft twee dochteronder nemingen in Engeland en Duitsland (Es sen) en een welig tierende personeels vereniging, waarvan bijna alle 130 werk nemers (75 man technisch, dc overigen administratief) lid zijn- Het bijzonder fraai temidden van veel groen gelegen gebouwencomplex van Interlas zal op 3 mei van ongeveer 11.00 uur tot 15.00 uur zijn poorten voor de bezoekers openen. EAJje ut ming vraog dan mok zeige dak aalle jaor weer mit spaanning uutkiek naort pregrammao vaan de feestelukhe- de rongd de vurjaor- daag vaan ongze ko ningin, nie alle.nug waat ongs eige dar- rup angaot, maor ok ovur ut fees biet peleis. Noeng mok zeige daat ut allegaor de leste jaore wel meevaalt. Ut enugge waat un bietje teugevaalt vingk datter ok noeng geen vuurwarruk is. Ent ken an ming leige, maor ik ving un koninginne- fees zongder vuurwarruk, net iets waat nie of is, waant ik hep ut altied un me- raokuls mooi end vaan de daag gevong- de, zoon knaalfees. Maor daat ister noeng weer nie bie, ik schaat zo daat de luu vaant oraanjekommietee bie derluu cige hebbe gedoch, lao maor zitte, waat kriej- je derveur. Un paor kere aachtermekaor, un heul laang oooooohhhhhh, en je cente binne de luch in. Maor veerder ister nie zo bar veul aors biegekomme, en liek ut pregrammao weer as twee druppuls wao- ter op daat vaan veurig jaor. Vaan aal les waat, veur iedereen, veur jong en ouwd. Noeng lie kdaat netuurluk un bietje ruklaome vaant een of aore mar- ruk, maor ut is puure waorheid. Waat of ut allegaor inhouwd wittik nie, maor veur de minse die in de drie groot ste bejaordetehuuze wone die in ongs darrup staon, worter un kwis gehouwe, Kwis eers heul nie waat daat waas un kwis, maor ming Kneliao is waat daat angaot un heul stukkie biedehaanter as ik, en die baad ut meteen deur. Un kwis is heul gewoon un bar medern woord veur un ouwerwets spulletje vraog en aantwoord. Ik gloof, ak goed hep eleze, daat as ongderwarrup veur die minse is gekoze ut huus vaan Ooraanje, en ut kon eigeluk ok haos nie aors. Waat die koninginnedaag angaot, kent weze dak ming vurgis, maor ik gloof daat ongze eige harremenie P.V.O. der dit jaor nie bie zal weze, bie de optoch laangs ut peleis bedoelk. En das eigeluk un bar raore zaok, ajje der vaanuut gaot daat al die gijn word georgaoniezeerd deur de Soesder en Baornse oraanjevur- eniginge saome. Maor ut gaot ming heu- legaor niks an, dus waorom zouk ming eige druk maoke. Waork ming wel effe druk om hep emaok, waas dak noeng aal weer nie op de lijs sting vaan minse die un lintje kriege. Noeng hak der aal nie zo vaas opperekend, maor der binne zoveul min se waork nog nooit vaan ming leve vaan heb ehoord, daat ut heugemaor niks uut maok ak der ok bie zouw staon. Noeng mojje veuraal op de medalje nie zo bar groos weze, waant tien teuge een dattut un tweede haandse is. Daas heulemaol geen zeure vaan ming, maor ut is bekend dat ajje de piep uut gaot, en ajje hep zoon ding gekrege, dajje ut daan trug mot geve. Zellef netuurluk nie, maor de naobestaonde. Noeng ist nie zo dajje die dinge an de koningin trug mot sture en daat zie die dinge weer netjes op gaot zitte poetse veur de vollegende minse, maor de febriek, waor ok de guldes en riksdaolders worre gemaok, doet dat veur der. Maor omdak geen ongderscheiding krieg bink nie zo dak nie biet peleis gao kieke. Ik maagter messchien nie zo meej te koop lope, enk maagter messchien ook nie de heule daag meeg weglope, maork zouw nie graog wille daat zullie der niet meer waore, as vorstehuus. Waant alle jaor ak zo laangs de traap vaant bordes loop, enk ziet de heule femilie daor zo staon, daan magge zullie meer cente heb be as wullie, maor ut liek presies op un heul gewoon gezin. Mit vaoder en moe der en kingder die gaon trouwe en king- ders kriege. Un paor jaore geleje wier ut un bietjo leeg opt bordes, maor noeng ister haoi geen plaots meer vrie. En as ut nog effe deurgaot, daan motter un uutbouw annemaok worde, om ellek lid vaan de koninklukke femilie un plek te geve. Noeng kenk over Soestdiek wel daoge ant schrieve blieve, maor daat doek nie, waant aors zouw der geen mins meer naor de rietoer op de Aamsterdaamseweg gaon kieke. Waant omdaat ut noeng al legaor zo mooi is geworde, maaok de koningin nao ut defieleej un tochie laangs de minse die nie bie der hebbe magge laangs lope. Veur de minse die gaon kieke, maor ok veur ming zellef hooppik maor daat ut droog blief. Naat maoke kenne wullie zellef wel, maor ast effe kaan daan wel nao ofloop. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn verschillende bromfietsen in Soest ge stolen. Alle voertuigen zijn echter te ruggevonden. Behoudens één uitzonde ring konden tevens de daders worden aangehouden. Zaterdag deed de 31-jarige J. E. G. uit Soest aangifte van diefstal van zijn bromfiets uit de rijwielstalling van het station Soest-Zuid. De brommer had daar onafgesloten gestaan.Zondagmorgen om elf uur zagen surveillerende politie mannen twee jongetjes op een brom fiets rijden. Een derde reed er op de fiets achteraan. Bij aanhouding be kenden de nog lang niet tot het be rijden van een bromfiets gerechtigde jongetjes de diefstal, ofschoon zij eerst vertelden, de brommer in hun woon plaats Den Dolder te hebben gevonden. Het waren de broers P. G. "(10) en J. G. (9) en de 11-jarige A. C. S. allen uit Den Dolder. Eén hunner had nog drie kwartjes in zijn zak. Daarvoor hebben zij benzine gekocht en zijn daar na om beurten op de brommer gaan rijden. Uit de rijwielstalling bij het station Soest-Zuid werd zaterdag nog een twee de bromfiets gestolen, ditmaal ten na dele van dc 24-jarige L. A. M. van E. uit Soest. Deze had zijn voertuig eöh- ter wel afgesloten. Later is de brom mer onbeheerd bij Van Gent's Bouw bedrijf in het Soesterveen aangetroffen. Maandagmorgen om half vijf trof de politie op de Birkstraat een man aan. die bezig was met het starten van een bromfiets. Een en ander kwam de po litie nogal verdacht voor en terecht, want de man bleek de brommer ge stolen te hebben bij het Witte Huis. De man, de 20-jarige W. W. van L. was zondagavond uit geweest in Amers foort. Toen hij naar Soest terugwilde, bleek zijn brommer te zijn gestolen. Hij deed hiervan aangifte bij de Amers- foortse politie en begaf zich lopend op weg naar Soest, tot hij onderweg een brommer langs de kant zag staan en zich die toen maar toeeigende, met genoemd negatief resultaat. GEBOREN Marcel, zoon van J. van de Kraats en M. Bosch, Lange Brinkweg 64. Leonie Brigitte, dochter van A. J. de Hullu en A. J. Koene, Chr. Huygens- laan 141. Joke, dochter van A. H. Toorman en G. Appelmelk, Van Weede straat 39a. Suzanne Elise Mary, doch ter van W. J. Maas en J. H. I. Baarslag, Beatrixlaan 36. Harmen Immanuel, zoon van H. H. ter Welle en E. de Jonge, Klein Engendaalweg 52. Erik Hans, zoon van H. F. van der Steen en J. H. D. Arnoldus, Oude Utrechtseweg 18. Jeroen, zoon van W. G. van de Mast en G. C. M. Zwanikken, Kerkpad z.z. 79. Susan Michele, dochter van R. P. Gilbert en D. Oles, Oranjelaan 39. ONDERTROUWD Gijsbertus van Gin- kel, Wilhelminaweg 19, Doorn en Ria Hendrina Boltjes, Staringlaan 28. Abraham van Hoegee, Varenstraat 240 en Gerritje van Kooij, Varenstraat 240. Johannes Cornelis Rudolf Jaarsveld, Kostverlorenweg 3 en Flora Johanna Wijnands, Klaarwaterweg 49. GEHUWD Anthonius Andreas Arnoldus Haarmans, Kerkstraat 63, Hilversum en Helena Jacoba Smits, Kamperfoeliestraat 18. Johannes Wilhelmus Meijer, Mid denweg 139, Nederhorst den Berg en Jo hanna Maria Hendrika Alida Kok, Van Weedestraat 10. Derk Jacobus Meer- ding, Oude Utrechtseweg 25 en Gerda Spaink, Van Lenneplaan 37b. Theo- dore John Fagerness, Washington, Ver. Staten van Amerika, en Maria Petronel- la van Nieuwburg, Den Blieklaan 67. Eddy de Mol, Klarenbeekstraat 41, Arn hem en Johanna Maria van Doorn, Betje Wolfflaan 12. Bernard Wester, Bosweg 89, Amersfoort en José Godschalk Amersfoortsestraat 67A. Albertus Pie- ter Smak, Moerbessenberg 20 en Gerar- dina Caesarina Klinkhamer, Moerbessen- berg 20. OVERLEDEN Rika van Burgsteeden, 71 jaar, weduwe van M. G. Wijntjes, Birkstraat 155. Teunis Schook, 74 jaar, gehuwd met J. J. Hoogland, Vinkenweg 17. Lucretia Johanna Maria Steemers 80 jabr, weduwe van PI. J. Helmer, Soes- terbergsestraat 105. Meintje Wouda, 60 jaar, weduwe van J. de Vries, Aagje Dekenlaan 23. Teunis Hilhorst, 76 jaar, ongehuwd, Braamweg 88. An- thonia Maria van Beijnum, 58 jaar. echtgenote van L. van Schooneveld, Prof. ,orentzlaan 143. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 ij Telefoon 2045 contact van de mens en zijn omgeving en in het bijzonder in het intermense lijke contact. Aangezien het Instituut zich niet met klinisch onderzoek be zig houdt, wordt het onderzoek op dit terrein beperkt tot de bestudering van externe factoren op het horen. In onze gemechaniseerde maatschappij met zijn talloze lawaaibronnen vormen hoge geluiddrukniveaus de belangrijkste be dreiging voor ons gehoororgaan. Het onderzoek richt zich daarom in het bij zonder op de vraag, hoe gehoorbeseha- digingen ten gevolge van blootstellen aan hoge lawaainiveaus kunnen worden voorkomen. Daar in de krijgsmachten het geluid van vuurwapenen een belangrijke la- waaibron is, zijn op dit gebied ver scheidene speciale studies verricht en nog gaande, zoals over het geluisdni- veuau wat bij het schieten met ver schillende wapens ontstaat en de in vloed van de omgeving op het geluid- drukniveau. Van evenveel belang is de gehoor be scherming tegen „ceviel" lawaai, zoals dat voorkomt op scheepswerven, machi nekamers, fabriekshallen e.d. Ook met deze vraagstukken houdt het instituut in Soesterberg zich intensief bezig. Psychologie De afdeling psychologie van het Insti tuut voor Zintuigfysiologie houdt zich in principe bezig met alle verschijnse len van verwerking van signalen tot zinvolle antwoorden, voor zover die niet zintuiglijk zijn bepaald. Zo is in de laatste jaren op uitgebreide schaal aandacht besteed aan het funktionele gezichtsveld, onmiddellijk geheugen, tijdzin, vermoeildhekï, stuurgedrag en reactieprocessen. Ten aanzien van het funktioneel ge zichtsveld is vooral onderzocht, in hoe verre men perifeer aanwezige informatie ontdekt en zinvol kan gebruiken. Bij het onmiddellijk geheugen gaat het vooral om de vraag, in hoeverre ge gevens, die even moeten worden ont houden, op een later moment nog be schikbaar zijn. Bij de tijdzin is het van belang te we ten of men een bepaalde periode kan reproduceren en of men zich gemak kelijk aan veranderingen van tempo kan aanpassen. Stuurgedrag vindt men b.v. bij het sturen van schepen in havens en duw boten in sluizen. In de onderzoeken over reactieprocessen rijzen vragen over de mogelijkheid om verschillende sig nalen tegelijk te verwerken. Onderzoeken over vermoeidheid worden verricht in hét kader van de algemene vraag hoe lang men een bepaalde taak optimaal kan verrichten. Technische menskunde De technische menskunde houdt zich bezig met de relatie tussen de mens en zijn technische omgeving. Hier gaat het erom, de wijze van informatie, presentatie en de handeling te optima liseren. Dit is het terrein van de in genieur en bioloog. Deze afdeling houdt zich vooral bezig met inrichting, vorm geving en verlichting van bepaalde werkruimten. Ook aan het verkeersonderzoek heeft de afdeling technische menskunde een aantal bijdragen geleverd. Zowel uit de opdrachten van militaire als van civiele zijde komt duidelijk tot uiting, dat steeds meer belang wordt gehecht aan een juiste aanpassing van de technische vormgeving aan de mens. Verkeersgedrag Een nieuwe taak van het instituut is het onderzoek naar het. gedrag van het verkeer. Dit is een informatiever werkende taak bij uitstek. Voortdurend moet immers de weggebruiker allerlei soorten signalen, die zich in het ge- In aanwezigheid van prins Bernhard en o.a. de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck is vrijdag aan de Kampweg te Soesterberg hot Instituut voor Zintuigfysiologie van de Rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. geopend. In dit nieuwe instituut, dat door de staatssecretaris van defensie, de heer A. E. M. Duynstee in gebruik werd genomen, wordt in de techniek toege past wat in biologische systemen aan mechanismen wordt gevonden. De staf van het instituut wordt bezet door mensen met geheel verschillende op leidingen: fysici, psychologen, biologen, ingenieurs, artsen, dus van verschil lende disciplines. Deze multi-discipli- naire aanpak is een absolute noodzaak. In het kader van de Rijksverdedigings organisatie T.N.O. (Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek) werd in 1949 een werkgroep waarneming opge richt. Deze groep had tot taak advie zen te geven betreffende de selectie van personeel op de geschiktheid tot „nacht zien". Er bleken toen vele aspecten ver bonden te zijn aan het fenomeen waar neming, dat het oprichten van een permanent instituut, zoals nu in Soes terberg geopend, alleszins doelmatig bleek. Naast waarneming door zien werd ook de waarneming door horen in de onder zoeken betrokken. Dit leidde tot het corhplex van zintuig-fysiologische waar- nemings psychologische onderzoeken, waar het instituut zich thans mee bezig ho^dt. f Het instituut'is zich ook gaan interes seren voor vraagstukken, die ontstaan uit de confrontatie van de mens met zijn technische omgeving. In het mili taire bedrijf krijgt deze confrontatie in allerlei verband een zeer pregnant en precair karakter. De nog jonge tak van wetenschap, die zich hiermede bezig houdt, wordt aangeduid met „human engineering" of technische menskunde. Visuologie Onder visuologie wordt verstaan de studie van het gezichtsorgaan, inbegre pen de overbrenging van de informa tie door het zenuwgestel. Onderwerpen van studie op dit terrein zijn: nacht zien, kleurenzien, verblinling, gezichts scherpte, dynamisch zien, binoculair zien, pupil-onderzoek e.d. Het helderheidsbereik dat het oog moet overbruggen, is enorm groot. Bij de al lerhoogste helderheid komt de vraag, waar de grens ligt van wat het oog noi kan verdragen. Deze grens kan ruimschoots worden overschreden bij het gebruik van lasers, de lichtflits van een kernwapenexplosie, maar ook bij het kijken in de zon. De interpretatie van experimenteel verkregen gegevens blijkt echter verre van eenvoudig. Toch kunnen reeds adviezen worden gege ven over mogelijke bescherming. De vraagstellingen uit de praktijk ko men vaak neer op verzoeken om ad vies bij personeelsselectie in verband met kleur-zienstoornissen of vragen om verbetering van kleurcodering van b.v. verkeerslichten en een verhoging van de waarneembaarheid van werkjassen van wegwerkers, klaar-overs, verkeersobsta kels e.d. Audiologie Naast het oog speelt ook het gehoor orgaan een grote essentiële rol in het Verdeeld over twee avonden hebben de leerlingen van de balletschool van me vrouw Fokeline Peelen-Blomberg vrijdag- en zaterdagavond in het Verenigings gebouw hun twee-jaarlijkse uitvoering gegeven. Met ongeveer negentig medewer kenden, waarbij er enkele waren die op beide avonden hun kunnen toonden, werd aan de ongeveer 200 belangstellenden getoond dat grote vooruitgang in de afge lopen twee jaar werd bereikt. Op muziek van de dames Hemels en Pala, die de danseresjes op de piano bege leidden, kwamen vooral de verschillende eigen improvisaties goed naar voren. Met deze uitvoering werd duidelijk aangetoond, dat de belangstelling voor ballet ook in Soest, vooral bij de jeugd, volop aanwezig is. Dir H W VELIJN GA Begrafenis, Crematie. Transport fRouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 r

Soester Courant | 1969 | | pagina 7