Voor u 3'/a7. op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u.... Vervolg Sportvaria S.E.C 2 en 3 werden zaterdag tegen V.V.Z. kamp ïoen Drukkerij Smit Drukkerij Smit - Soester Dourant ACCUDATE MEDEWERKSTER Geweldige ontvangst van Tsjechisch basketbalgezelschap Telefoonnummer ziekenauto 5980 de bank waar ook u zich thuis voelt UW GELD BUN LEVEN VERGROOT RISICO VOOR CHAUFFEURS VERLOOFD, verlovingskaartjes V.V.H.-dames opnieuw naar winst A.C. Milan bezorgde S.V.V. drie punten Basketbalvereniging „The Red Stars" S.E.C.-softball Olympia luistert morgen voetbalwedstrijd op Hoe de duiven vlogen Basketbalcompetitie loopt ten einde NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK als de directeur zich niet wil verzekeren Politiebureau 4.4.4.4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 DINSDAG 29 APRIL 1969 Het tweede en derde zaterdagelftal van S.E.C. werden zaterdag kampioen. S.E.C. 2 werd dat in de thuiswedstrijd tegen V.V.Z. 3 en S.E.C. in de uitwed strijd tegen V.V.Z. 4. Vooral het derde elftal heeft het nog heel wat moeite gekost om bij V.V.Z. te winnen. Men had voldoende aan een gelijk spel en lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat S.E.C. het ook niet verder zou brengen, tot in de tweede helft eindelijk het voor S.E.C. bevrij dende doelpunt viel. S.E.C. 2 begon al direct na de aftrap aan een offensief, dat al na zeven mi nuten een doelpunt opleverde door Hop, na goed voorbereikend werk door Nij- huis. In de vijftiende minuut was het De Beer, die de V.V.Z,-doelman op de proef stelde. Met veel moeite werd zijn schot tot een niets opleverende hoek schop verwerkt. Even later moest doel man Mayer voor S.E.C. een fraaie red ding brengen uit een vrije trap, maar kort daarop verkeek diezelfde Mayer zich op een vrij onschuldig afstands schot van V.V.Z., waarmede de stand weer in evenwicht was. Voor S.E.C. minder aangenaam, want het had beslist een overwinning nodig om kampioen te worden. De Beer was even later weer een eind op de goede weg, maar dimtaal trof hij buiten bereik van de V.V.Z.-dpelman de lat. De Beer had deze middag bepaald geen geluk, want steeds weer werden goede schoten op het allerlaatste mo ment uit het doel gehouden. Na ruim een half uur, was het Nijhuis, die net over schoot. Drie minuten later dreigde aan de andere kant gevaar, toen V.V.Z. dicht bij het strafschopge- Verliefd, getrouwd. Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 bied een vrije trap kreeg te nemei. De bal werd echter tegen het muurtje ge knald. Zeven minuten voor rust voorzag Dor- restein zijn collega Luytelaar van een fraaie pass. Deze omspeelde drie te genstanders en daarna ook de doelman, waarmede S.E.C. weer even opgelucht kon ademen. Maar nog voor rust maak te Nijhuis aan alle onzekerheid een ein de door opnieuw een voorzet van Dor- restein doeltreffend af te werken: 3-1. In de tweede helft geloofde V.V.Z. het wel een beetje. S.E.C. kreeg nog di verse goede kansen, onder meer door De Beer en Nijhuis, die één keer alleen voor de doelman verscheen maar toch niet tot scoren kwam. Vlak voor het einde kwam S.E.C. nog op 4-1 door Luytelaar, waarmede voor de tweede achtereenvolgende maal een kampioenschap door het tweede werd behaald. Het derde elftal, dat verleden jaar met nog drie wedstrijden te spelen aan één punt genoeg had om het kampioen schap te behalen doch daarin deson danks niet slaagde, is het dit jaar wel gelukt om onbereikbaar voor de an dere club te blijven. Overigens heeft men heel wat moeite met V.V.Z. 4 ge had. S.E.C. was wel doorlopend streker, maar mede door te nerveus spel slaag de men er niet in, de uitstekend op dreef zijnde doelman Van Ossenbrug gen te passeren. Na twintig minuten trof Hodde wel een keer doel, maar de treffer werd wegens buitenspel afge keurd. V.V.Z, moest zich vrijwel uit sluitend tot verdedigen beperken, maar het deed dat bekwaam. Tot tien minu ten na rust Rademaker eindelijk het lang verwachte doelpunt scoorde en S.E.C. daarmede een veiliger gedachte aan het kampioenschap bezorgde. Aan gezien in deze stand geen verandering meer kwam, is dus ook het derde eerste van zijn afdeling geworden. VAN WEEDESTRAAT 29A, SOEST, TELEFOON 5154-2566, vraagt per 1 juni a.s. voor de advertentie-administratie een leeftijd pl.m. 18 k 19 jaar. Vereisten zijn Accuraat en zelfstandig kunnende werken. Kunnende typen. Goed handschrift. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Dat het de V.V.H.-dames ernst is met hun promotieplannen, hebben zij vrij dagavond in de wedstrijd tegen het ster ke Weaving nog eens extra benadrukt. In een vooral in de eerste sets span nende wedstrijd zegevierden de Soester dames vrij duidelijk met 3-0, waardoor de tweede plaats op de ranglijst behou den en verstevigd werd. Ofschoon de eerste twee sets wel spannend waren, was er toch weinig sprake van hoog staand volleybal. Aan beide zijden be zondigden de dames zich nogal eens aan egoistisch spel, waardoor het vol leybal bij vlagen meer op ping-pong begon te lijken. De eerste set werd vrij gemakkelijk door de Soester dames gewonnen, hoewel het anders zo sterke wapen, de opslag, opvallend veel malen gemist werd. Toch zorgde het moreel van de V.V.H.-ploeg ervoor, dat de schade hierdoor beperkt bleef tot een opslagwisseling, want na een foutieve service werd de opslag steeds weer te ruggevorderd. Tijdens het eerste gedeel te van de tweede set raakte V.V.H. door onverklaarbare oorzaak in een inzinking, waardoor Weaving kon uit lopen naar een 13-10 voorsprong. Op dat moment kreeg V.V.H. de goede vorm terug en slaagde er zowaar nog in, de tegenstandster op de valreep met 15-13 terug te wijzen. In de laatste set kwam Weaving er nauwelijks meer aan te pas. V.V.H, speelde veel geconcen treerder en met meer overleg, wat re sulteerde in een 15-1 setzege en daar mede een 3-0 .vedstrijdoverwinning. Door deze vijfde achtereenvolgende 3-0 overwinning staan de dames op de tweede plaats van de vierde klasse. De ze plaats geeft recht op deelneming aan promotiewedstrijden. Toch zal V.V.H. nog alles in het werk moeten stellen om het tot promotiewedstrijden te brengen, ■want het team heeft nog twee zware wedstrijden voor de boeg en het heeft maar één punt voorsprong op het Bar- neveldse S.S.S. 3. Voor een grote teleurstelling zorgde het eerste herenteam, dat haar laatste pro motie-illusie in rook zag opgaan na een nederlaag in een zeer slechte wedstrijd tegen concurrent en plaatsgenoot Olym- pia 5. De V.V.H.-ers kofiden, ondanks hun grote aanhang, hun goede vorm van de laatste weken geenszin waar maken. Er viel nauwelijks te genieten van goed volleybal. AEan slag faalde V V.H. volkomen. Ook de opbouw van uit de verdediging was weing accuraat, waardoor de wedstrijd met 15-13, 15-5 en 15-6 verloren ging. Door deze ne derlaag is V.V.H kansloos geworden voor promotie, zod^t men zich nu kan gaan richten op het nieuwe seizoen, dat in de Soester sporthal zal worden afge- werkt. Voor een goed resultaat zorgde tenslot te het tweede damesteam, dat het ster ke S.S.S. 4 een puntje wist af te snoepen: 1-2. De voetbalclub A. C. Milan heeft de Soester volleybalvereniging S.V.V. afge lopen woensdagavond drie competitie- punten bezorgd. De Soester heren be hoefden er bovendien geen bal voor aan te raken. Woensdagavond stond namelijk een wed strijd tegen het Soesterbergse A.G.A V.S, op het programma, maar de tegenstan der gaf er de voorkeur aan om thuis de voetbalwedstrijd van A. C. Milan tegen Manchester United op de televisie te volgen. Dat leverde S.V.V. een re glementaire 3-0 overwinning op, waar mede men echter niet zo blij was, want men had liever een wedstrijd gespeeld. En bovendien hadden de S.V.V.-ers dan ook wel naar de wedstrijd willen kij ken. Door deze gemakkelijke winst heeft S.V.V. zijn positie op de ranglijst achter leider S.S.S. uit Barneveld aanzienlijk verstevigd. Men heeft nu een voor sprong van tien punten op Wilhelmina en dat is sinds de oprichting van S.V.V. nog niet voorgekomen. Het tweede damesteam werkte zich via een 2-1 overwinning op het Baarnse Limvio weer een stukje uit de gevaren zone en kan zich nu wel veilig noemen. Het vijfde damesteam haalde het stoute stukje uit, het sterke Limvio 2 met 2-1 te verslaan, iets waartoe het aanvan kelijk niet in staat werd geacht. De vooruitgang bij deze jeugdige S.V.V— ploeg bleek zo groot, dat een tegen stander als Limvio, waartegen in het begin van deze competitie kansloos werd verloren, nu de grootste moeite had om tenminste nog één puntje in de wachtte slepen. Vorige week woensdag is een, uit dertig personen bestaand gezelschap uit Tou- zim in Tsjechoslowakije te gast geweest bij de basketbalverenigingen „The Red Stars" uit Soest en S.V.S. uit Spaken burg. De gasten, die vorige week woensdag per bus aankwamen, werden toen naar de diverse inkwartieringsadressen ge bracht. Om vier uur vond de officiële ontvangst plaats op het gemeentehuis van Spakenburg, waarbij eveneens uit genodigd waren de burgemeester van Soest, mr. Baron Bentinck en zijn echt genote. Burgemeester Van de Heide van Spa kenburg bood de gasten twee poppen aan in Spakenburgs tenue. Burgemeester Dr. Hejtmanek uit Tsje choslowakije bood zijn Bunschoter colle ga een Tsjechisch platenboek en een zes tal vergulde kopjes aan. Burgemeester Van der Heide was blij dat zulke sport- uitwisselingen kunnen en mogen plaats vinden. De jeugd leert elkaar hierdoor beter begrijpen, waardoor mogelijk het begrip en de vriendschap tussen de vol keren onderling bevordert wordt. Voorts sprak de burgemeester de hoop uit dat dit bezoek aan de beide basketbalvereni gingen voor allen een periode zou zijn waarin vriendschapsbanden worden ge legd of verstevigd. Na de officiële ont vangst werd het gezelschap een diner aangeboden in de S.V.S. kantine. Na van Red Stars, de heer W. Bolwerk, die tijdens deze dagen als gids heeft ge diend. Jongstleden zaterdag vertrok het gezel schap vermoeid doch bijzonder tevre den om ongeveer elf uur richting Duit se grens. Voor het vertrek ontvingen de beide basketbalverenigingen The Red Stars en S.V.S. de eervolle uitnodiging om 10 augustus aanstaande met twee damesteams en twee herenteams een week in Tsjechoslowakije de gast te zijn van het stadje Touzim en daar mee te doen aan een toernooi dat spe ciaal voor beide sportverenigingen zal worden georganiseerd. Nieuwe vriendschapsbanden zijn gelegd of wederom verstevigd hetgeen zeer werd gewaardeerd, want, zoals in ge sprekken met d° Tsjechische burge meester duidelijk merkbaar was, leven de Tsjechen nog steeds in hun land on der een spanning, die voor hen steeds ondragelijker wordt. Zaterdagmiddag is het tweede meisjes team van de SEoester basketbalvereni ging The Red Stars als eerste geëindigd in een toernooi, doat georganiseerd werd door de jubilerende basketbalvereniging afloop hiervan vertrok men naar de Taven0. dat dit jaar vijftien jaar be- Morgen wordt, ter gelegenheid van Ko ninginnedag weer het traditionele soft- ball-toernooi georganiseerd door de S.E C.-Flyers. Dit jaar zullen er acht teams aan dit toernooi deelnemen. Er spelen teams mee, die in de hoofdklasse van de Ne derlandse Amateur Softball Bond spe len. Voor S.E.C.-Softball, dat in de eerste klasse van het district Utrecht speelt, kan dit toernooi zeer leerzaam zijn. De eerste werdstrijd wordt gespeeld om half tien en de wedstrijd om de eerste en tweede prijs begint om vier uur. De prijsuitreiking zal om vijf uur in de kantine van S.E.C. plaats vinden. De wedstrijden worden gespeeld op de S.E.C.-velden aan de Bosstraat. De toe gang is gratis. De drumband van Olympia zal morgen middag de muzikale omlijsting verzorgen van de voetbalwedstrijd tussen twee Soester combinaties (samengesteld uit eerste en tweede elftalspelers van Hees, S.E.C., V.V.Z. en B.D.C.) en het eerste en tweede elftal van de Amersfoortse voet balclub C.J.V.V. Het eerste elftal van deze club speelt in de tweede klasse K.N.V.B. van de za terdagcompetitie. De medewerking van de drumband staat buiten de festivitei ten van het Soester Oranjecomité Soest. Wel in het kader van de feestelijkheden in verband met Koninginnedag neemt de drumband deel aan de aubade voor het gemeentehuis en op 5 mei aan de taptoe, die die dag zal worden georga niseerd. gymnastiekzaal van S.V.S., waar een drietal wedstrijden plaatsvonden tegen teams van Red Stars. Het meisjesteam van de Soester basketbalvereniging bracht het er nog het beste van af en verloor zijn wedstrijd zeer eervol met slechts één punt verschil van de Tsje chische meisjes, 27-26. De dames van Red Stars hadden er wat meer moeite mee alsmede het herenteam van de Soester basketbalvereniging. Beide teams verloren met de respectievelijke cijfers van 25-12 en 40-16 van de Tsjechische dames en heren. Donderdag, gingen de Tsjechische gas ten met de bus naar Naarden, waar een museum werd bezocht. Tevens werd in de ochtenduren een bezoek gebracht aan kasteel Drakestein, de Lage Vuursche en het Koninklijk Paleis. 's Middags om twee uur vond er op het voetbalveld van S.V. „Spakenburg" een voetbalwedstrijd plaats tussen het Tsje chische herenteam en het schoolteam van de R.K. Mavo uit Soest, waarvan de heer Blok gymnastiekleraar is. De heer Blok is tevens trainer van Red Stars en aldus bij dit bezoek nauw betrokken. Deze voetbalontmoeting ein digde in een 2-1 zege voor het Soester schoolteam. Daarna ging men de S.V.S.- kantine in waar om vier uur werd ge keken naar de Europa-Cup wedstrijd tussen Spartak Trnava en Ajax. Na het voetbal vertrokken de gasten naar Utrecht, waar in de Beatrixhal de heren uit Touzim een basketbalwed strijd speelden tegen een Utrechts team. Deze wedstrijd werd gewonnen door de Utrechtse basketballers met 45-36. De heren van Touzim speelden hierna tegen de heren van Red Stars, ook in de Utrechtse Beatrixhal, en nu brachten de heren van Red Stars het er wat beter af. Na een 27-24 ruststand voor de Tsjechen verloren de Soester heren de ze zeer aantrekkelijke basketbalontmoe ting met 63-45. Rond het middernachte lijk uur vertrok men toen weer richting Spakenburg. De volgende dag, vrijdag, kreeg het ge zelschap weer een bijzonder aantrekke lijk programma aangeboden. Men ver trok toen naar Zandvoort, waar een strandwandeling werd gemaakt, hetgeen in bijzonder goede aarde viel, daar er verschillende Tsjechen bij waren die nog nimmer het strand hadden gezien. Hierna ging men richting Amsterdam, waar gegeten werd. In de middag werd het gezelschap een rondvaart aange boden door de Amsterdamse grachten en werd ook het havengebouw bezocht, waar men in het hoogste gebouw onder het genot van een kopje koffie kon ge nieten van een heerlijk uitzicht. Tot slot werd de gasten gelegenheid gegeven om wat meer van de stad Amsterdam te zien en wat te gaan winkelen. Vele inkopen werden gedaan en gepakt en gezakt vertrok men rond het spitsuur weer richting Spakenburg, Omstreeks half zeven werd het gezel schap uit Touzim in de „Mandemaker' in Spakenburg een afscheidsdiner aan geboden, waarbij naast het S.V.S.-be- stuur en Red Stars bestuur ook de pleegouders aanzaten. Tijdens dit af scheidsdiner bood de voorzitter van Red Stars, de heer R. Valk, namens de Soes ter basketbalvereniging, de vrienden uit Tsjechoslowakije een souvenir aan. Na het diner begaf men zich weer naar de Sportzaal van S.V.S., waar het da mes- en het herenteam van S.V.S. speel, den tegen de Tsjechen. De dames ver loren met groot verschil, terwijl de he ren van S.V.S. het enigszins vermoeide Tsjechische herenteam zeer goed partij kon geven en pas in de laatste seconde het hoofd moest buigen met 33-34. Te ongeveer half elf kregen de Tsje chen tenslotte een feestavond aangebo den in de S.V.S.-kantine, die tot laat in de nacht heeft geduurd. Tijdens deze feestavond konden de gasten genieten van Tsjechische muziek, waarvoor de gastheren speciaal een persoon hadden uitgenodigd, die de Tjechische taal mees ter was. De organisator van dit drie daags verblijf van de Tsjechen, de heer C. Nagel, bood burgemeester Hejtmanek twee basketballen aan en de heer Hejt manek bood zijn gastheer een zestal vergulde kopjes aan, die ook werden aangeboden aan de S.V.S.-trainer, de heer C. A. H. Brongers, en de secretaris staat. De meisjes moesten aantreden tegen de meisjes van S.V. Spakenburg, tegen het Utrechtse U.V.V. en tegen de meisjes van Taveno. De eerste wedstrijd ging te gen U.V.V. Het was duidelijk dat bei de teams nog aan elkaar moesten wen nen. Toch waren het de Soester meis jes die in deze wedstrijd aan het lang ste eind trokken en met 5-2 de over winning behaalden. De tweede wedstrijd tegen het Spakenburgse S.V.S. ver liep veel vlotter. De S.V.S.-meisjes wer den volkomen overklast en Red Stars won ook deze tweede wedstrijd en wel met de sprekende cijfers 14-2. De laat ste ontmoeting tegen Taveno zou de uiteindelijke beslissing moeten geven om de eerste plaats. In het bjgin zag het beten terug en met 8-6 te winnen. Dit betekende een eerste plaats voor het SEoester meisjesteam, dat bestond uit de dames Willeke van der Linde, Willy Hartman, Hetty Kools, Wil van Delden, Reinilda Tap, Mieke Hilhorst en Ans Hilhorst. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" hield een wedvlucht vanaf Roo sendaal. Afstand 91 km. De duiven werden gelost om 8.15 uur, met z.w. wind. In concours waren 526 duiven. Aankomst eerste duif te 9.10.36 uur De laatste prijsduif kwam aan om 9.19.55 uur. Uitslag J. van Groningen 1 8 23 90. S.K.B 2 12 24 34 63 68. S. Bokma 3 32 47. W. Roest 4 70 104. E. Daatse- laar 5 9 13 45 58. E. Veerman 6 21 86 95. C. Jak 7 74. J. Wijnands 10 15 28 53. J. Kamerbeek 11 25 44 56 57 59 67 89 100. M. Jak 14 40. M. Uhl 16. J. Kruseman 17 19 55 73 80 96 102. D. de Zoete 18 30 35 48 50 88. A. Meesters 20 29 65 75 83. C. Vaessen 22 27 37 38 46 64 71 87 94. F, Groe- nestein 26 98. J. Brouwer 31 78. J. Rijksen 33 49 93. G. v. d. Broek 36 51 62 79. J. van Klooster 39 77 92. A. Hooijer 41. H. Ketelaar 42. A. Grift 43. Z.K.H Prins Bernhard 52 61 69 72 103 J. Ruttenberg 54 99. H. Verkerk 60. J. Rademaker 66. H. v. d. Broek 76 81 85. G. Hooijer 82 84. D. Bos 91. B. Schimmel 97. Altenaar-Reijerse 101. W. van Breukelen 105. Nog slechts een wedstrijd voor de jon gens aspiranten en de competitie voor de zes teams van de basketbalvereni- ging The Red Stars loopt ten einde. Een competitie, die bijzonder succesvol is geweest voor de Soester basketbalver eniging. Een promotie voor de dames, een kampioenschap voor de jongens ju nioren, een ^erde plaats voor de heren, de aspiranten en de meisjes A. De aspiranten hebben in de afgelopen dagen nog twee wedstrijden gespeeld. De eerste ontmoeting ging tegen het Utrechtse Taveno b, die door de Red Stars jongens met groot verschil, 55-16, werd gewonnen. De tweede ontmoeting ging tegen Can- geroes, welke wedstrijd gold voor een bezetting van de tweede en derde plaats. Het is een aan beide zijde uit stekende wedstrijd geworden die op een zeer hoog peil stond. Afwisselend namen beide teams de leiding en pas in de laatste minuten van de wedstrijd nam het Utrechtse Cangeroes de beslissende voorsprong va ndrie punten die niet meer door de Red Stars jongens kon worden ingelopen. Het werd een 46-43 overwinning voor Cangeroes, hetgeen een derde plaats in de eindrangschik king betekende voor de SEoester bas ketballers. Aanstaande donderdagavond spelend de aspiranten de laatste competitiewed strijd tegen het Spakenburgse S.V.S., wetlke wedstrijd in de Beatrixhal wordt gespeeld en waarbij de Soester Red Stars-spelers duidelijk favoriet zijn. Tot slot speelden de dames afgelopen zaterdag tegen het Baarnse Break Out. Het was duidelijk dat beide ongeïnte resseerd in het veld kwamen. In deze weinig interessante ontmoeting bleef er niet al te rooskleurig uit. Taveno wist door enkele goede afstandsschoten Break Out nog het beste overeind en een 6-2 voorsprong op te bouwen maar won deze simpele vertoning tenslotte in de tweede helft vocht Red Stars ver- met 22-18. de heer VJ. van Klaveren Commercieel Medewerker kantoor Terneuzen Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen ats gezinskrediet. Ais rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. Het Nederl. Comité Unicef, het Unesco Centrum Ned. en de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand N.O V.I.B. hebben besloten de kollekte- week deze week tot en met 3 mei, die op het zogenaamde kollekteschema aan de genoemde organisatie is toegewezen voor een nationale inzameling ten be hoeve van ontwikkelingshulp, te be stemmen voor verdere steun aan de slachtoffers van het Nigeria/Biafra kon- flikt. Zij hebben overwogen dat op dit mo ment hulp aan landen in ontwikkeling zich moet richten op dat deel van de wereld, waarin de medemens het meest afhankelijk is van hulp van buiten. Dat is Biafra, waar door de verschillende organisaties in de afgelopen maanden titanenwerk is verricht om de mens in nood bij te staan en met groot sukses. De hongerdood is teruggedrongen en er wordt terecht gesproken over redding van honderdduizenden. Die honderddui zenden en veel meer leven thans in een wankel evenwicht, dat ogenblikkelijk verstoord wordt in ongunstige zin, wan neer de hulp van buiten zou stagneren. Alvorens dit besluit te nemen hebben bovengenoemde organisaties zich ver staan met de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, ge lieerd aan de Wereldraad van Kerken, de stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica en het Nederlandsche Roo- de Kruis, die bevestigden dat zij nog grote fondsen behoeven om hun werk in de volgende kritieke maanden te kunnen voortzetten. Die fondsen zijn vooral nodig voor het aanvullen van de voedselvoorraden; het op de kritieke plaatsen brengen en distribueren daar van, voor medikamenten en medische hulp; voor kleding, onderwijs en kleine landbouwprojekten. Laatstgenoemde drie organisaties en het Nederlands Comité Unicef hadden zich 'reeds ten behoeve van de slachtoffers van het Nigeria/Biafra konflikt gevon den in de stichting Vluchtelingenhulp Biafra-Conflict. De voorgenomen nationale inzameling is aan deze stichting aangeboden, die dit aanbod dankbaar heeft aanvaard en onder wiens verantwoordelijkheid deak- tie zal worden gevoerd. Zoals bekend kunnen personen die ge wetensbezwaren (de WA.M. spreekt van „gemoedsbezwaren") hebben tegen het sluiten van de verplichte W.A.-verzeke- ring voor hun motorrijtuig(en), hiervan worden vrijgesteld. Indien het daartoe ingediende verzoek steekhoudend wordt geacht, dan wordt de gevraagde vrij stelling verleend. Het directe gevolg hiervan is dat da „gemoedsbezwaarde" geen W.A,-verze kering behoeft te sluiten. Wel moet de eigenaar elk jaar een bepaald bedrag in het Waarborgfonds storten. Dit wil ech ter niet zeggen dat de eigenaar nu bij het Waarborgfonds verzekerd is. Het betekent alleen dat het Waarborgfonds zoals voor iedere niet verzekerde - voor hem borg is, indien hij niet in staat is de benadeelde zijn schade uit eigen middelen te vergoeden. Het Waarborg fonds heeft ook na betaald te hebben regres (verhaal) op hem. Tot zover in grote lijnen de positie van de eigenaar zelf. Het risico De vraag rijst hoe het nu gesteld is met de positie van de werknemers van iemand die als gemoedsbezwaarde is vrijgesteld van 't sluiten van een W.A.- verzekering. Indien een werknemer met het onver zekerde motorrijtuig van zijn baas aan het verkeer gaat deelnemen, loopt hij dan risico? Moet hij dan de financiële gevolgen dragen van zijn baas? Het antwoord moet bevestigend luiden. Maakt hij als bestuurder van het mo torrijtuig een fout, waardoor een ander schade lijdt, dan kan de benadeelde hem tot schadevergoeding aanspreken. Er is geen verzekeraar aan wie hij kan vra gen het vergoeden van de schade over te nemen, zodat hij, indien hij daartoe fi nancieel in staat is, de schade zal moe ten betalen. Hij kan de schade ook niet op het Waarborgfonds afwentelen, omdat dit fonds de schade pas behoeft te vergoe den, indien de benadeelde aannemelijk maakt dat hij van de aansprakelijke personen geen betaling heeft kunnen verkrijgen. Bovendien heeft het Waar borgfonds, indien het de schade wel be taald heeft, regres op de aansprakelijke personen. Arbeidsovereenkomst Een andere vraag is of de werknemer/ bestuurder in zo'n geval de schade, die hij heeft moeten betalen, niet op zijn werkgever kan afwentelen met het ar gument: het is billijk dat U mij niet de dupe laat worden van uw principes. Het antwoord op deze vraag zal o.i. moeten worden gezocht in de arbeids overeenkomst. In de rechtspraak is een uitspraak van de Hoge Raad vermeld, die aankno pingspunten geeft (H.R. d.d. 26 juni 1959, N. J. no. 551) waarin de Hoge Raad oordeelde dat de aard van de ar beidsovereenkomst (het betrof hier een buschauffeur) kan meebrengen dat een werkgever de gevolgen moet dragen van de door de werknemer bij de ver richting van zijn werkzaamheden be gane geringe fouten. Deze uitspraak maakt het o.i. mogelijk om ook bij het principieel onverzekerd zijn van de werkgever het risco van (geringe) fou ten van ondergeschikten op de werk gever te leggen. Voor de werknemers is en blijft echter de meest veilige weg een z.g. chauf feursverzekering te sluiten. Zij hebben dan hun aansprakelijkheidsrisico geheel gedekt en zijn van alle narigheid af, te meer omdat er in dat geval geen W.A.- verzekering voor het motorvoertuig be hoeft te worden gesloten. Dat betekent dat een ondergeschikte niet in overtre ding is als hij met het onverzekerde motorrijtuig van zijn directeur aan het verkeer deelneemt. Soest: van Weedestraat 11.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9