Soest toen - Soest nu K BLOEMENDEFILÊ VOOR ZESTIGJARIGE VORSTIN KLEURRIJKER DAN OOIT Het oog gericht op Be Gaulle V.V.V.- '-mvs Vrijdag 2 mei 1969 18e jaargang no. 3-1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a. Soest Tel. 2586 - Postgiro 128156 Prins Willem-Alexander stoorde zich niet aan protocol Prins Willem-Alexander stal ook dit jaar weer de show X S.E.C. heel t nieuwe trainer SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, per post ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Vele duizenden mensen hebben van bet défilé ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Koningin Juliana een kleurrijker schouwspel gemaakt dan ooit tevoren. Uit alle delen van het land, maar ook uit omringende landen was men naar Soestdijk gekomen om daar de ver jaardag van de koningin mee te vieren. Het overgrote deel van de bevolking heeft het kleurrijke, ruim anderhalf uur durende schouwspel voor paleis Soestdijk bovendien op de televisie ge volgd. Tal van verenigingen, muziekkorpsen, ziekenhuizen, scholen en organisaties hebben de vorstin op de meest uiteen lopende wijzen gefelicieterd, hetzij met demonstraties of aanbiedingen van ca deaus, hetzij met een handdruk of de aanbieding van een bosje bloemen. Kleur verleende vooral de manifestatie op het gazon tegenover het bordes aan het ge heel. Kleur verleende ook prins Willem- Alexander aan het geheel, door er zo af en toe duidelijk blijk van te geven; dat het protocol aan hem nog niet be steed is. In dankbaarheid aanvaardde hij een paar maal het feit, dat hij aan de aandacht van zijn vader en moeder even kon ontsnappen, al moest hij dat bijna bekopen met een val van enkele tre den van het bordes. De jonge prins toonde bij tijd en wijle ook een (getolereerde) grote belangstel ling voor de fotografen en journalisten rond het bordes, die hij enkele malen een ballon toewierp, tot een luide knal een eind aan het spelletje maakte. Be halve een grote belangstelling voor de cadeaus van zijn grootmoeder had de jonge prins ook veel interesse voor een lammetje, dat de vorstin werd aange boden. Enkele minuten over half elf verscheen de Koninklijke familie (Koningin Julia na, Prins Bernhard, prinses Beatrix en Prins Claus met hun beide kinderen, prinses Margriet en mr. Pieter van Vol- lenhove met hun zoon, prinses Irene en Prins Carel Hugo alsmede prinses Christina) op het bordes, om als eerste de gelukwensen van een deputatie van het Leids Studenten Corps in ontvangst te nemen. Op dat moment hadden de Soester har monie P.V.O., gehuld in splinternieuwe Bordeaux-rode-grijze uniformen, en de Baarnse harmonie Crescendo, die dit jaar het 75-jarig bestaan viert, hun plaatsen op het gazon ingenomen. Een overgroot aandeel in het défilé hadden ook dit jaar weer de muziekkorpsen, die elkaar een goed musiceren bijna onmogelijk maakten, maar niettemin een belangrijke bijdrage tot de algemene feestvreugde leverden. Alleen door twee langharige verte genwoordigers van de Socialistische Jeugd, die later op de dag in Amster dam voor de nodige wanordelijkheden zou zorgen, kon die feestvreugde niet worden gedeeld. Ondanks strenge be waking hadden zij kans gezien, een spandoek mee te smokkelen, dat plotse ling midden voor het bordes werd ont rold en de tekst „225 miljoen extra voor de koningin" bleek te bevatten. Even snel als het spandoek werd ont rold werden de beide demonstranten in de kraag gevat en met een politiewagen naar het bureau in Baarn afgevoerd, waar de twee Amsterdammers een pro ces verbaal wachtte. Overigens bleef het incident bijna onopgemerkt. Een heel wat oprechtere belangstelling voor de Koninklijke Familie hadden de ruim duizend burgers, die aan het défi lé deelnamen. Uitgerust met vlaggetjes, toeters, feestmutsen en feestneuzen en royaal voorzien van fotografische of filmische apparatuur deed men her haaldelijk verwoede pogingen om even aan de aandacht van de voortdurend tot doorlopen manende marechaussee te ontsnappen om de koninklijke familie te vereeuwigen. Een enkele amateur lukte het om dankzij zijn imposante appara tuur zich enige tijd in het legertje foto grafen schuil te houden. Anderen hiel den met hun bescheiden cameraatje waarschijnlijk niet veel meer dan een bewogen en door de brede rug van een ander bedorven plaatje aan het défilé over. Overigens trad de marechaussee vrij soepel op. Een attractief schouwspel boden groe- Precies om half elf betrad dc gehele koninklijke familie, het door dc zon in een feestelijk licht gezette bordes Hoewel de Koningin het middelpunt was van de feestelijkheden, vormde, ge heel buiten het protocol om, Koningin Juliana's oudste kleinzoon, ook dit jaar weer een charmant middelpunt. Nadat tante Irene hem met een snelle reactie van een fikse buiteling van het bordes had gered, vormde een op het bordes terecht gekomen ballon een prachtige aanleiding voor een spelletje met de aanwezige fotograven. Toen in eerste instantie de ballon per ongeluk uit zijn handen waaide en te recht kwam voor de voeten van een fotograaf, die de ballon weer naar bo ven bracht, was de aanblik van die moeizaam de trappen opkomende man voor de kleine prins een goede aanlei ding om de ballon direct weer te re tourneren, die natuurlijk, zo zijn die fotograven, weer naar boven werd ge bracht. Even werd het spelletje onderbroken doordat oma een lammetje kreeg aan geboden, die zowel voor de kleine prins als zijn ballon, tot grote onsteltenis van het prinsje, belangstelling had. Nadat het lammetje was weggebracht, werd het spelletje weer voortgezet. Maar ook bij een prinsje kan een bal lon een kort leven beschoren zijn. Op het moment, dat hij de ballon weer naar beneden wilde gooien, knalde deze uit elkaar, uiteraard tot grote teleurstelling van de kleine prins en misschien nog meer tot die van de mensen, die het spontane gedrag van hem volgden. pen zeer folkloristisch uitgedoste Kotto- missies, Hindoestanen, Javanen, Indianen en Bosnegers, die al dansend het bor des betraden. Voor aantrekkelijke uit heemse folklore zorgden ook een aan tal buitenlandse, voornamelijk Turkse werknemers, wier exotische muziek ech ter geheel werd overstemd door een meteen volgend harmonie-orkest. Een groep scholieren lieten met een span doek hun kennis van binnenrijm en al literatie blijken: „Al is zij nog zo oud, zij houdt haar hart van goud". Van wat minder goed smaak getuigde de verkleding als astronauten e.d. van een groep zwakzinnigen. Terwijl Baarnse padvindsters af en aan liepen om het bordes te verbergen on der een dekkleed van voorjaarsbloe men, waren elf provincie-deputaties cn 1200 kinderen van het Nationaal Jeugd zorg Fonds op het gazon druk doende, Folkloristische dansgroepen uit de ver schillende provincies waren doorlopend in de weer, terwijl zestig meisjes van de middelbare tuinbouwschool te Rijs wijk van 300 Japanse azalea's een bloemmazaiek vormden, het getal zestig voorstellende. Ondanks het feit, dat het aantal bur gers, dat mocht deelnemen aan het de- filé, drastisch was ingekrompen, duurde het voorbijtrekken van de stoet zo lang, dat het huldebetoon, door 33 dames van gelijke leeftijd als de koningin, moest worden uitgesteld tot na de rijtoer, die de gehele koninklijke familie over de Amsterdamse straatweg heeft gemaakt. Prins Bernhard nam zelf plaats achter het stuur van de eerste wagen, waarin verder waren gezeten de koningin prin ses Beatrix, Prins Claus, prins Willem- Alexander en prinses Christina. In de tweede auto, een oude open Rolls Royce namen de princessen Margriet en Irene en hun beide echtgenoten plaats. De rijtoer heeft ongeveer twintig minuten geduurd. Na een zanghulde sprak de koningin een door radio en televisie uit gezonden dankwoord tot al degenen, die hadden bijgedragen tot het zo feestelijke begin van haar verjaardag. De afwikkeling van het verkeer rond Baarn en Soest is vrij voorspoedig ver lopen. Alleen gedurende de middaguren kreeg de Amsterdamsestraatweg voor het pa leis een vrij grote stroom auto's te ver werken: mensen, die hun vrije dag be nutten door te gaan zien, welke sporen de viering van de verjaardag op Soest dijk had achtergelaten. De plaats waar nu nog de villa Anne-Marie staat. Soesterbergsestraal 111, meer dan vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu President Charles De Gaulle is ver dwenen van het toneel door een slecht uitgevallen partijtje politiek poker. Het is een beetje onwaardige uittocht voor een mans wiens stijl altijd werd geken merkt door theatraal-dramatische geba ren. Maar bij het referendum dat hij zelf uitschreef stond in feite het pre sidentschap niet op het spel, hij heeft zelf zijn heengaan er at-n verbonden. En daarbij wellicht over het hoofd ge zien dat de Fransen hem nooit veel liefde hebben toegedragen, maar hem slechts gekozen omdat ze meenden hem nodig te hebben. Respect hadden ze voor hem, zijn wils kracht. zijn moed cn ze hadden hem werkelijk nodig in 1941 en weer in 1958 en wellicht zelfs na mei van vorig jaar. Toen was het inderdaad De Gaulle of de chaos, maar nu? De president heeft de Fransen wel schrik aan trachten te jagen, maar het klonk niet geloofwaar dig. Zou na hem een links volksfront ko men? Welnee, de linkse partijen likken nog hun wonden na de nederlaag van vorig jaar. Het centrum met een terug keer naar het geharrewar en de in stabiliteit van de vierde republiek? Zo veel betekent hel centrum niet meer en die mannen zijn van het toneel verdwe nen. En bovendien: er was Pompidou die als opvolger klaar stond, een man die ook in mei vorig jaar bewees niet in paniek te raken en van wie wordt gezegd dat hij het was die zijn pre sident zelfs weer nieuwe strijdlust in blies. Echt nodig hadden de Fransen de oude ijzervreter dus niet cn ze stem den rustig eens een keer nee. En vervolgens? Het is niet duidelijk wie van links zal dingen naar het presi dentschap en het is onwaarschijnlijk dat het een grote kanshebber zal zijn. Alain Poher, de senaaatsvoorzitter en centrum-man, heeft een goede indruk gemaakt bij de campagne tegen het referendum. Maar zijn kansen lijken toch kleinvegeleken bij die van Pom pidou. Maar zelfs als deze het Elysée mag binnentrekken in juni, dan nog zal veel veranderen. Het Frans beleid op velerlei gebied - de N.A.V.O., de E.E.G., Engeland uit Europa weren, wapenem bargo tegen Israël - was typisch dat van de generaal zelf. handelend van uit een grote visie die hij slechts in geringe mate met anderen deelde. Wie ook de opvolger is. hij zal nooit. De Gaulles rol van „ziener" over kunnen nemen en wel worden genoopt, een praktischer, alledaagser politiek te voe ren. Waarbij komt dat juist een massa zeer alledaagse problemen op Parijs aanstormt: de positie van de franc, eco nomische terugslag, arbeidsonrust, tekor ten op de handels- en betalingsbalans. Ook dat dwingt tot minder spectaculai re regeringsmethoden De Gaulles invloed zal nog wel een tijd nawerken. Engeland moet bijvoorbeeld niet er op rekenen nu een. twee, drie tot de E.E.G. te worden toegelaten, maar geleidelijk aan zal Parijs zeker een wat normaler partner in de wereldgemeen schap worden dan het elf jaar lang was door de persoonlijkheid van één bijzonder mens. KANTMAN. Na de vreugdevolle verjaarsviering van de koninklijke jarige dwingt de tijd ons weer tot bezinning, want aan deze eerste dagen van de mooie meimaand blijven altijd de herinneringen hangen van die eens zo sombere tijd, waaraan zoveel mensenlevens een offer brachten Op zondag 4 mei herdenken wij deze flapperen door een stille tocht af te leg gen naar de fusillade plaats Soester- berg. Om 14.00 uur bij het hoofdgebouw van de vliegbasis aanwezig zijn om hieraan deel te nemen. Om 19.30 uur vertrekt de stille tocht vanaf het Kerkplein (Petrus en Paulus- kerk) en vanaf de Julianalaan (Chr. Ge reformeerde Kerk). Om 20.30 uur wordt er een herdenkings bijeenkomst gehouden in de Julianakerk. Het gemengd koor, het mannenkoor, zang-soliste en de organist zullen een mooi programma voor U uitvoeren. Wie het Requiem (op. 48) van Gabriël Fauré wil meemaken, moet naar Baarn gaan, waar in de St. Nicolaskerk dit prachtige werk wordt uitgevoerd door het R.K. Gemengd koor met sopraan, bariton, orgel en harp-solisten, begeleid door het Baarns Kamerorkest Dirigent is Kees de Wijs. Deze Dodenherden king in concertvorm begint 20.30 uur. Het programmat tevens plaatsbewijs) kunt U bij ons op het V.V.V.-kantoor kopen a 4,50, jongeren 2,25. Wie de kranslegging van H M. de Ko ningin bij het monument op het stati onsplein te Baarn heeft meegemaakt kan met de bussen van Tensen meerijden naar de St. Nicolaaskerk ter bijwoning van het Requiemconcert. Ds. Van Aalst zal na de inleidende samenzang een voordracht houden. Over het uit te voeren Requiem ver meldt het programma, dat. dit naast de grootste schepping van Mozart wel het schoonste Requiem is, dat nog werd ge componeerd. Met ingang van het nieuwe seizoen zal de heer C. van 't Klooster gaan optreden als trainer van S.E.C. Deze oud-speler van dc groen-witten is momenteel oefen- meester van Terschuurse Boys. Verleden jaar bracht hij De Vesting in de K.N.V.B.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1