Soest toen - Soest nu Dinsdag 6 mei 1969 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Itnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de zondebokken Pension Rasch zonder moeilijkheden door Turken ontruimd Kijk- en koopdagen in Groot Engendaal Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 EN DE MIDDELLANDSE ZEE Veertig jaar hij Esso - Nederland N.V. SOEST HERDACHT ZIJN DODEN Korte maar heftige regenhui veroorzaakte zondagmiddag wateroverlast Auto tegen lichtmast totaal uitgebrand Politiekorps herdacht inspecteur A. F. Schreuder Gewonde Biafranen melden op Soesterberg SMET f1DT0RE?iAUT0M0BEt,Efl 8 'JW'Il Cfl 48e jaargang' 110.33 SOESTER«)OPRANT Abonnement per kwartaal 3,50. per post f 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag RCPAi?ATIEf1 In de Tweede Kamer is bij liet prijzen- debai. nog eens weer duidelijk gebleken dat de snelle prijsstijging, waardoor een reële loonstijging tot een illusie is ge maakt, het produkt is van een aantal ontwikkelingen waaraan zowel werkge vers, werknemers als de overheid schul dig zijn. Ieder zal zijn deel van de daar aan verbonden last moeten dragen. Het ministerie van economische zaken is bezig zijn rekenfouten uit te wissen via publicaties over het strenge optreden van de Fconomische Controle Dienst. Er zou den al honderden processen verbaal zijn opgemaakt tegen prijsovertreders en de eerste schuldigen zullen weldra voor de rechter moeten verschijnen. Deze schul digen zullen dan via fikse boetes moeten betalen voor de fouten die ook elders gemaakt zijn. De regering, de werkgevers en de werknemers kunnen zich dan weer de handen schoon wassen. In feite spoelt de duurtegolf dan toch verder naar het jaareinde, waarin opnieuw de loon- en kostendegens zullen worden gekruist. Bij de geschetste ontwikkeling worden in feite de ondernemers tot zondebokken van de ontspoorde economie geprocla meerd. Maar daarmee is niemand ge diend. De regering niet omdat zij daar mee de zakenmensen tegen zich in het harnas heeft gejaagd. De vakbeweging niet omdat die de welvaartsgroei van haar leden uiteindelijk via de jaarresul taten van de ondernemers moet verkrij gen en de ondernemers evenmin omdat zij zich verongelijkt voelen. Wij pleiten voor zo weinig mogelijk boe tes en voor zoveel mogelijk overreding en overleg. Alleen dan kan worden voor komen dat het economisch en sociaal onbehagen in ons land tot het kookpunt worden opgevoerd. KANTMAN daag de dag wel eens af, of het offer, dat destijds door velen werd gebracht, niet zinloos is geweest. Degenen, die dat offer brachten, waren grote figuren, dat mag deze generatie niet vergeten", aldus de heer Scholtmeijer, die eraan herin nerde, dat wij aan degenen, die in d# oorlog het leven in de waagschaal stel den, ons de vrijheid hebben gebracht. „De jeugd van vandaag zal eens tot het besef komen, dat deze offers niet ver geefs zijn geweest, als zij zelf met enig# vorm van onvrijheid wordt geconfron teerd". De heer Scholtmeijer legde een krans bij de plaquette van de heer Schreuder. Een kleinkind van de overleden poli- tie-inspecteur legde bloemen, waarna twee minuten stilte in acht werden ge nomen. Het pension Rasch aan de Burgemeester Grothestraat is donderdagavond zonder moeilijkheden ontruimd. De 82 Turksr gastarbeiders, die er verbleven, hebben elders in Soest een onderkomen ge vonden. Enkelen hebben een nieuwe huisvesting in Baarn of Amersfoort ge vonden. Het pension van de heer Rasch, de voormalige City-bioscoop, waar gemid deld tussen de tachtig en honderd Tur ken verbleven, voldeed niet aan de eisen, die in de plaatselijke politieverordening aan hygiëne en brandveiligheid worden gesteld. De vroegere bioscoopzaal was met schotten in kleine kamertjes ver deeld, waar de Turken hun potje kook ten en in stapelbedden sliepen. De eigenaar van het pension werd door de Amersfoortse kantonrechter tot 1500 boete veroordeeld, toen hij op aan schrijving van het gemeentebestuur niet tot sluiting overging. In hoger beroep bleef van deze boete niet veel meer over, al bleef het bevel tot ontruiming gehandhaafd. Afgelopen donderdag moest het pension ontruimd zijn. Toen dat 's avonds nog niet gebeurd was, heeft de politie een handje geholpen. De meeste Turken bleken daar reeds op voorbereid, want zij hadden al een onderdak gereserveerd, hetzij in pensions, hetzij bij particulie ren. Enkelen zijn ook ondergebracht bij De Gouden Ploeg. Een bedrijf waar veel Turken werkzaam zijn heeft bij de ver huizing geholpen. Voor zeventien Turken moest de dienst van sociale zaken nog in allerijl een oplossing zoeken, maar ook dat is ge lukt. De heer Rasch heeft met het ontruimen van de voormalige bioscoop ook het huurcontract opgezegd. De handenarbeidclub van het bejaar dencentrum „Groot Engendaal". Dalweg 42, houdt op 20 en 21 mei in de recre atiezaal en hal van genoemd centrum kijk- en koopdagen. Er zijn verschillende attracties met vele verrassingen. In de theeschenkerij is er gelegenheid een kopje thee of koffie te drinken. De opbrengst zal bestemd worden voor een orgel in de recreatiezaal. De openingstijden zijn gesteld van 3-5.30 uur en van 7.30-10 uur. De grootste teluerstelling voor hen, die van het communisme een betere wereld verwachten, moet wel zijn, dat men in communistische landen zo gemakkelijk terugvalt in het oude kapitalistische, imperialistische patroon. Het Rusland van Kosygin en Bresjnev verschilt eigenlijk maar zo weinig van dat van Peter de Grote en Nicolaas II! Wat er ook in Rusland veranderd moge zijn (en daarbij veel ten goede), het „kan niet van de plek". Het verwerven van gebiedsuitbreidingen en het schep pen van invloedssferen heeft niet alleen politieke en militaire, maar ook econo mische betekenis. En ondanks alles blijft er het probleem van de ijsvrije havens, het probleem dat al sinds eeuwen speelt. Onder welke leus ook de Russen naar het Zuiden trokken (de verdediging van het christendom tegen de Islam was een geliefd paradepaard), het ging uiteinde lijk om een tweede uitgang, die 's win ters niet door ijs werd versperd Eng portaaltje Want machtige stromer. mochten hun loop nemen naar het zuiden, er bleef altijd dat enge portaaltje van de Zee van Marmora en het nauwe deurtje van de Dardanellen, dat steeds door een Turkse portier werd bewaakt. En om het even welke machten die portier op de been hielden, het doel was altijd: de deur dicht te houden voor de Rus sen. Russische koopvaardijschepen konden wel passeren, maar geen oorlogsschip mocht er langs. En men kan nu een maal, in deze wereld, ter zee zijn rech ten niet handhaven zonder een vloot! Nu is daarin de laatste jaren wel ver andering gekomen; de Russen varen in en uit, maar het poortje is nog altijd nauw en voor de ravitaillering is men nog altijd aangewezen op eigen land. De oude wereldzee De grote Russische belangstelling voor het Nabije Oosten baseert zich dan ook op de nog altijd levende droom van vroegere Czaren om in de Middellandse Zee net zo fris en vrolijk te kunnen opereren als de westelijke landen dat doen. Per slot van rekening hebben de Amerikanen er minder te maken dan de Russen en die handhaven daar een emoplete vloot! Vandaar het aanpappen met de Ara bische landen, dat nu vruchten schijnt te gaan dragen in een overeenkomst met het Algerije van de vurig-linkse Boumedienne. Daar, waar vroeger de Franse vloot haar bases had, zouden de Russen een mooi plekje kunnen krijgen. En dan zouden ze daar, in de Oude Wereldzee, een duchtig woordje mee kunnen spreken! Het oude spel. Maar ook de Middellandse Zee is maar een bekken en ook daar is maar één nauw poortje (Gibraltar) naar open wa ter. Nog veel meer lokt de Indische Oceaan, doch ook die weer is alleen be reikbaar door een smal en gemakkelijk te blokkeren (en trouwens nu al een hele tijd geblokkeerd) kanaal. Ook al maken de Russen vorderingen in het zuiden, ze zijn er nog lang niet. Er spelen nog altijd anderen baas over de voornaamste uitgangen en al geeft het conflict met Israël opgelegde kan sen om met die anderen aan te pappen, ook zij zullen het oude spel van de een tegen de ander uitspelen weer gaan op voeren, zo gauw er één een bedreiging gaat vormen. Er is natuurlijk ook nog een uitgang naar het Oosten, maar die wordt ge- blokkeerd door China, en daarmee is men nu juist niet bepaald goede maat jes. Net als vroeger. Ook achter Ruslands inmenging in de problemen van het Midden-Oosten, zijn optreden in het kader van de Grote Vier, gaat weer schuil het streven naar de zuidelijke doorgang, de beheersing van de Middellandse Zee. Van de andere drie leden van de „Grote Vier" ziet Frankrijk met lede ogen zijn vroegere vlootbases vervreemd en heb ben-Amerika en Engeland er helemaal geen belang bij, dat Rusland te veel in de Middellandse Zee te brokken krijgt. Ze vertrouwen elkaar voor geen cent. Mocht er eventueel een soort oplossing komen, dan vormt het conflict tussen Israël en de Arabische staten alleen maar een aanleiding om tot een (tijde lijke) status quo te komen. Want onder de leus van vrede en vrij heid gaat het om nationalisme en impe rialisme. Net als vroeger. Onze plaatsgenoot de heer W. Vlick, wonende Verlengde Talmalaan, alhier, herdacht de afgelopen week het feit, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Esso Nederland N.V. Hij trad in dienst als bediende bij het filiaal Esso Ned. N.V. te Utrecht en is thans geruime tijd belast met de ont wikkeling van verkooppunten. J.l. vrijdag werd hij in hotel „Hamdorf" te Laren gehuldigd. De heer H. E. van Tol, verkoopleider, spelde hem het Maatschappij insigne met 3 briljanten op de borst, terwijl de heer C. Rutgers, districts-manager, hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. De heer Ladrak deed dat namens de collega's. Mevrouw Vliek kreeg bloemen aangebo den. Het is voor de heer Vliek in het bijzijn van zijn kinderen een onvergete lijke dag geworden. De korte maar zeer felle regenbui, die gepaard ging met hagelvlagen, veroor zaakte naast het afgelasten van sportwedstrijden, op verschillende plaatsen in onze gemeente enorme wateroverlast. Als vanouds moest het verkeer dat van de voorrangsweg Beckeringhstraat-Laan- straat-Beukenlaan-Nieuweweg gebruikmaakt het het meest ontgelden. Op ver schillende plaatsen vormde het van de Eng stromende water een complete rivier, waardoor vooral de van de situatie niet op de hoogte zijnde automobilisten behoorlijk veel moeite hadden hun auto in het goede spoor te houden. Jammer blijft het dat, vooral na een dergelijke overvloedige regenval, de automo bilisten in doorsnee onvoldoende rekening houden met de mensen die op de trot toirs of aan de zijkanten van de weg lopen. Snelheid minderen voorkomt voor deze categorie weggebruikers een stortbad van straatvuil en modder, terwijl ook de rekening van de stomerij niet onnodig wordt vergroot. Op de Soesterbergsestraat raakte zon dagavond een auto in brand, toen de bestuurder, de 23-jarige redacteur C. J. K. uit Oegstgeest er in de bocht bij de duizend dennen mee tegen een lichtmast reed. De wagen was reeds geheel uit gebrand toen de brandweer het vuur met de nevelspuit bluste. Naar schatting 1200 mensen, door het slechte weer iets minder dan in voor gaande jaren hebben zondagavond bij het Monument bij Braamhage de slachtoffers van de tweede wereldoor log herdacht. Om half acht vertrokken de deelnemers aan de Stille Tocht van de Petrus en Pauluskerk en de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Juliana- laan naar het monument, waar twee hoornblazers de twee minuten stilte aankondigden ter nagedachtenis van de gevallenen. Het mannenkoor Apollo zong twee liederen en het Wilhelmus, waar na namens verschillende organisaties kransen werden gelegd bij het Monu ment. Burgemeesrer mr. S. P. Baron Bentinck deed dat namens het gemeen tebestuur. wethouder K. de Haan en de heer Reehorst namens het verzet. Ver volgens werden kransen gelegd door de heren Giebel en v. d. Linden namens het Oranje Comité Soest, door de heren M. Knippers en H. van der Pol namens de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Ne derland, door de heer v. d. Laan na mens het Veteranen Legioen Nederland, afdeling Eemland en door de heren H. G. Scholtmeijer en H. A. Butzelaar na- namens het Oorlogsgravencomité. Om half negen is in de Julianakerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden met medewerking van het Gereformeerd Kerkkoor Soest-Zuid onder leiding van H van Monsjou, het gemengd koor Sur- sum Corda onder directie van L. Meijer en het Mannenkoor Apollo onder leiding van G. van de Schepop. Solistische me dewerking verleenden de sopraan Hen- riette Sengers, de bas Gert Hendriksen en Gert Muts op orgel en piano. Op de fusilladeplaats van de vliegbasis Soesterberg zijn zondagmiddag de 34 landgenoten herdacht, die daar in de oorlogsparen als repressaillemaatregel door de bezetter zijn gefusilleerd. Hun lichamen zijn eerst drie jaar na de be vrijding op min of meer toevallige wijze ontdekt. Momenteel is een boek over deze fusilladeplaats in voorbereiding. Zoals ieder jaar werd zondagmiddag de dood van deze Nederlanders, afkomstig uit alle delen van het land, op de plaats van de vermoedelijke terechtstelling her dacht. Adjudant G. Pasman hield het doden- appel, waarna burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck een krans legde. Het Gemengd Koor uit Soesterberg verleen de vocale medewerking. De comman dant van de vliegbasis Soesterberg woon de de plechtigheid bij, evenals de hoofd inspecteur van politie te Soest, de heer H. G. Scholtmeijer. Eerder die dag wa ren op Soesterberg de in de oorlog om gekomen leden van de Koninklijke Luchtmacht herdacht. Op het politiebureau alhier is zondag middag tijdens een korte plechtigheid wijlen inspecteur-korpschef A. F. Schreuder herdacht. De heer Schreuder overleed op 2 no vember 1942 in Duitse gevangenschap in het concentratiekamp Neuengamme. Te zijner nagedachtenis bevindt zich in de hal van het bureau een plaquette, waar bij korpsleden, oud-korpsleden (de he ren Meijer, De Liefde en De Raadt), de zoon van de heer Schreuder, de heer F. Schreuder. korpschef van politie te Hengelo met zijn vrouw en kinderen de vroegere korpschef van Soest herdach ten. Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer zei, dat de heer Schreuder het hoogste goed geofferd heeft in het belang van de vrijheid. „Velen vragen zich van- Met een chartervliegtuig van Belair zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer half twee elf gewonde Bia franen geland. Zij zullen in Nederland een medische behandeling ondergaan. Zes hunner gaan voor operaties naar een ziekenhuis te Utrecht Na hun be handeling zullen zij terugkeren naar Biafra. Dat zal over ongeveer een half jaar zijn. Zij zullen echter niet meer aan oorlogshandelingen mogen deelne men. De Nederlandse arts S. Bakker (36), sinds verleden jaar augustus in dienst van het Nederlandse Roode Kruis, bege leidde het vervoer van de gewonden. Hij zei bij aankomst van de DC-6 op Soes terberg, dat in feite nog zeker tweehon derd soldaten voor een medische be handeling naar Europa gestuurd zouden moeten worden. Problemen van ruimte lijke en financiële aard beletten dat evenwel. Het chartervliegluig, dat midder in het Biafraanse oerwoud is opgestegen, had in andere Europase steden al eerder groepjes gewonden aan de grond ge zet, onder meer in Wenen, Keulen, Londen en Hnland. Deze transporten worden met goedvin- dden van de Nigeriaanse regering uit gevoerd. Mede daardoor kreeg het toe stel toestemming om op een militaire basis te landen, zodat van een Neder landse inmenging in de oorlog geen sprake is. Het vliegveld Soesterberg was gekozen, omdat het gunstiger ligt ten opzichte van de plaatsen, waar de ge wonden heengaan, dan bijvoorbeeld Schiphol. Bij de aankomst van het toestel waren vele militaire autoriteiten aanwezig. Er zijn blijkbaar werkgevers, die nog niets geleerd hebben van de langzamer hand wel veranderde verhoudingen tus sen directies en arbeiders. Zo nu en dan worden wij opgeschrikt door 'n bericht, dat een groot aantal employé's van een bedrijf in het loonzakje een briefje vindt met de mededeling dat zij zijn ontslagen. Dat loonzakje bevat dan nog geen cent extra, niet eens een toezeg ging voor een mogelijke financiële re geling, en ook geen enkel adres, waar de getroffenen zich zouden kunnen vervoegen voor bijstand. Het zijn gelukkig uitzonderingen. Maar dit soort directeuren werpt toch wel een lelijke smet op de goede naam van andere ondernemers die over meer en normale menselijke gevoelens beschik ken. Er wordt dan weer gegeneraliseerd en het gevolg is een onprettige verhou ding tussen personeel en leiding in de overige bedrijven. -wAL AW i w

Soester Courant | 1969 | | pagina 1