ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Vijf gewonden bij ernstige aanrijding in Soesterberg VERLOOFD, verlovingskaartjes Drukkerij Smit Burgerlijke stand Eerste Soester Begriifenis-Ondernemin^1 Collectanten gevraagd voor „Reisfonds Verre Oosten" Schaatsenrijden voor jeugd vanaf 8 jaar Kettingbotsing op de Birks traat Piet Oiyslager lid van het Kon. Instituut Van Ingenieurs Geslaagde puzzelrit S.P.S.V. Deux Pièces Japonnen Rokken Blouses Jumpers Vesten Badpakken Handschoenen Shawls Zakdoeken J. HOPPENBROUWERS Commando Luchtverdediging overgenomen door Gen.-majoor G. van der Wolf Werkgroep „literaire avonden in Soest" Krabbels van Knelis h i DINSDAG 6 MEI 1069 Donderdagavond 8 mei, om 8 uur, or ganiseert bovengenoemde werkgroep in de Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202, een literaire ontmoeting met de auteur Henk van Kerkwijk. Henk van Kerkwijk (29 jaar) kreeg Bij een verkeersongeval op de Amers- foortsestraat te Soesterberg zijn zon dagavond omstreeks zeven uur vijf per sonen gewond geraakt, waarvan twee ernstig. Het was, als gewoonlijk op zon dagavond, bijzonder druk op de rijks weg, toen het ongeluk gebeurde. De dertig-jarige G. K. uit Purmerend wilde op een gegeven ogenblik toch de file gaan passeren en ging daartoe naar links. Even later wilde ook een andere automobilist gaan inhalen, waar door K. nog verder naar links moest uitwijken. Daarbij kwam hij in botsing met een tegemoetkomende a.uto, bestuurd door de 23-jarige A. J. Cirkel uit Amersfoort. De vier inzittenden van de ze auto, de bestuurder, zijn 23-jarige verloofde en zijn vader en moeder, werden allen min of meer ernstig ge wond. Vader en zoon zijn er het slechtst aai. toe. Er bestaat echter geen onmid dellijk levensgevaar. Zij zijn overge bracht naar het ziekenhuis „De Lichten berg" in Amersfoort en daar opgenomen. De bestuurder van de andere auto klaag de over pijn in zijn borst. Hij is voor onderzoek eveneens naar het ziekenhuis in Amersfoort gebracht. Mede als gevolg van het ongeval is het tot zondagavond laat een grote chaos geweest op de rijksweg door Soester berg. Tot ongeveer half tien is men be zig geweest met het opruimen van de wrakstukken. Er ontstonden op de weg enkele kilo meters lange files. Verliefd, getrouwd. Drukwerk voor iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 GEBOREN: Johanna Cornelia, dochter van E. Blaauwendraat en A. J. Slot boom, Plesmanstraat 345, Soesterberg. Marion Joyce, dochter van J. Lina en H. E. Burgers, Van Goyenlaan 82. Melinda Johanna Theresia, dochter van M. Bouwhuis en A. H. M. Hooijschuur, Korte Brinkweg 6. André Philippus, zoon van Ph. C. van Vugt en E. J. Braun, Kerkstraat 36. Peter-Willem, zoon van F. P. van Enk en K. van der Most, Eikenlaan 53. Wendy Bianca, dochter van L. J. Slot en M. Wanrooij, Soesterbergsestraat 17. Rudie en Ronnie, zonen van H. Willemsen en M. E. Grijm, Smitsweg 343. Astrid Wijnanda Margaretha, dochter van A. Gijsbertse en G. M. van Soest, Klein Engendaalweg 7. ONDERTROUWD: Robert Antonie Gerbracht, Klooster- weg 9, Harmeien en Joyce Hoyer, Ples manstraat 95, Soesterberg. Frederik Bruning, Pliniusstraat 8, Heerlen en Janke Johanna Olieman, Soesterbergse straat 6. Beno Frederik Radema, Willem de Zwijgerlaan 22, Doorn en Anna van der Toorp, Amersfoortsestraat 11, Soesterberg. Antonius Johannes Schaap, Kerkstraat 26 en Brigitte Ma ria José Hilhorst, Beukenlaan 48. Julianus de Graaf, Prins Bernhardstr. 27, Bunschoten en Stanislawa Maria Za- haczewski, Groen van Prinstererstraat 27. GEHUWD: Johannes de Klerk, Gene raal Winkelmanstraat 34 en Johanna van Leijenhorst. Postweg 5, beiden te Soesterberg. Petrus Wilhelmus Raats, Veldm. Montgomeryweg 24, Soesterberg en Theodora Apolonia Sukel, Kerkpad ZZ. 102. Hendrik Wouterus Blom, Mo lenstraat 117 en Marian van Wijhe, Van de Veldeplantsoen 43. Errol Ro nald Pelupessy, Hortensiastraat 52, Bar- nevelcl en Ingrid Edith Smith, Smits- weg 511. Adriaan Gerrit Brood, De Zoom 11 en Elisabeth Neeltje van Dijk, De Zoom 11 OVERLEDEN: Douglas Henry van Haa- sen, 4 dagen, Chr. Huygenslaan 169, Soesterberg. Adriana Staal, 82 jaar. weduwe "an A. Langras, Heuvelweg 23. Agnes Rosa Petroneila Laudy, 87 jr., weduwe van J. M F. T. Keiler, Noor- derweg 21. Jochem Endendijk, 64 jaar. gehuwd met T. T. Mensinga. Burg. Grothestraat 22a. Dirk Esser, 75 jaar. gehuwd met A. M. Kolte, Hil- debrandlaan 29. l>i, H IV VEI.I.INGA Begrafenis Crematie Transport (Rouwkamer) Korte Brtnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 reeds een grote bekendheid met zijn poëziealbum „De vriendschap van kau wen en kraaien" (1966), zijn roman „De Stervende Dode" (1965), zijn verhalen bundel „Geweer met terugslag" (1966) en de roman „Rotte Fazant" (1967). Hij verwierf zich de Reina Prinsen Geer- ligsprijs en de Anne Frankprijs. Ook publiceerde hij twee jeugdboeken „Kom- plot op volle zee" en „De ontvoering uit „De Swaan". In 1968 verscheen zijn jongse boek „Tot de aanval". In al dit werk overheerst hetzelfde type van personage dat ten prooi is aan vervolgingswaanzin, angstobsessies en zinsverbijstering. Het gemak waar mee de schrijver in „Geweer met terug slag" wisselt van taalniveau en woord keus schept hoge verwachtingen voor zijn literaire toekomst. Ook in „Rotte Fazant" is het hoofdthema de onmacht en relatieloosheid van de hoofdfiguur, het paradoxale tussen vijandigheid en het zoeken naar geborgenheid. Mens en dier zijn aan de doem onderworpen en er is een soort overeenkomst in „Rot te Fazant" tussen mens en dier, die in sommige opzichten beide het bestaan als iets gruwelijks ondergaan. In het beschrijven van deze gruwelijkheid is Van Kerkwijk een meester. De zes korte verhalen in „Tot de aan val" hebben een sfeer van dood, rot ting en bederf gemeen. Ze zijn bui tengewoon knap geschreven en bewij zen dat Van Kerkwijk ongetwijfeld be hoort tot de beste Nederlandse auteurs van de laatste jaren. Van 19 tot en met 25 mei wordt in Soest een collecte gehouden door het Reis fonds „Verre Oosten", onder auspiciën van de Oorlogsgraven Stichting. Dit reisfonds stelt zich ten -doel, de nabe staanden van in het Verre Oosten om gekomen militairen in de gelegenheid te stellen, hun graven in Thailand, Bir ma of Indonesië te bezoeken. Dankzij al gevoerde acties kunnen dit jaar zes groepen van 25 personen in staat wor den gesteld om de erevelden te bezoe ken. Voor vele honderden personen is dat echter nog niet mogelijk. Een acht daags bezoek kost per persoon ƒ2200,-. Men heeft, de op de wachtlijst staande personen in aanmerking genomen, mo menteel een ongedekt tekort van acht ton. Vandaar de collecte. Degenen, die als collectant willen optreden, wordt verzocht, zich tot 12 mei aan te melden op het politiebureau alhier. Het betreft een huis aan huis-collecte. Hoe meer collectanten, des te kleiner de wijken worden. In Soest en omgeving bestaat op het ogenblik voor jongelui vanaf 8 jaar de mogelijkheid om intensief de schaats sport te beoefenen. Als de kunstijsbaan in Utrecht haar poorten opent, is dit een pracht gelegenheid om te proberen Kees Verkerk na te volgen. Nog meer jongens en meisjes kunnen zich aansluiten bij de reeds zo succes volle jeugd van de hardrij-kern, die de IJsclub Peters Baan te Soest heeft gevormd. De beginners aan deze sport behoeven bij aanvang van deze training echt geen goede rijders te zijn. De jeugdige Re- ter van de Kant uit Soest heeft dit wel bewezen. Op 13-jarige leeftijd waren de prestaties nog maar matig. Nu, na drie jaar, is hij jeugdkampioen van Gelderland en Utrecht. Meerdere jon gens en meisjes uit Soest maken al goede vorderingen. Als de animo er is heeft men vaak al aan de belangrijkste voorwaarde voldaan voor de weg naar succes. Morgen, woensdag 7 mei, begint de eerste droogtraining in de Soester dui nen, om 7 uur. Iedere gezonde jongen en meisje kan zich om 6.45 uur opge ven aan de zijingang van het open luchttheater (tegenover Zonnegloren). Er wordt getraind onder de deskun dige leiding van een gediplomeerde trainer van de Kon. Ned. Schaatsenrij- dersbond, de heer Dick Vervloet. Bij een kettingbotsing op de Birkstraat zijn zondag drie auto's beschadigd, ter wijl twee personen gewond werden. Op de Brikstraat reed de 38-jarige B. C. K. uit Soest. Achter hem reed de 43-jarige boekbinder J. S. uit Leiden en daarach ter de 23-jarige beroepsmil. G. J. G. uit Zeist. Deze had te laat in de gaten, dat de voor hem rijdende file tot stilstand kwam. Het gevolg was, dat hij tcjen de middelste auto reed, die vervolgens weer op de eerste botste. Alle wagens moesten worden weggesleept. De ver loofde van de beroepsmilitair, de 22- jarige mej. H. O. uit Soest liep een wond op boven haar oog, terwijl de schoon vader van de boekbinder, de heer C. J. P. uit IJmuiden klaagde over pijn in zijn nek. Beide gewonden zijn naar Zonnegloren gebracht. Onze plaatsgenoot de heer Piet Oiysla ger, directeur van het Automobiel-Tech nisch Bureau en Uitgeverij Oiyslager Organisation N.V., die reeds lid is van de Société des Ingenieurs de 1'Automo- bile in Frankrijk en van de Society of Automotive Engineers in Engeland, heeft dezer dagen het lidmaatschap van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, gevestigd te 's-Gravenhage, aangeboden gekregen, hetgeen voor de heer Oiy slager een hoge 'eer is, daar hij de eer ste niet-ingenieur in ons land is, die dit lidmaatschap is aangeboden. De heer Oiyslager is over de gehele wereld be kend door zijn export naar 110 landen. Naast het hoofdkantoor in Soest, aan de Vredehofstraat, heeft de heer Oiy slager bijkantoren in Engeland (2), Frankrijk (1) en Italië (1). In totaal wordt het personeel gevormd door 50 personen, die de publikaties in acht talen foutloos naar al deze landen uit voert. Onlangs werd de heer en mevrouw Oiyslager in Engeland een diner aan geboden vanwege he feit, dat het hon derdste boek.van zijn hand is versche nen. Door bemiddeling van prof. Aldik Thieme, verbonden aan de Technische Hogeschool te Delft, die bijzondere waardering heeft voor het werk van de lieer Oiyslager, om zijn bijzondere verdienste op automobielgebied, werd hem het lidmaatschap van voornoemd Instituut aangeboden. Aan de zaterdag j 1. gehouden puzzle- rit, georganiseerd door de S.P.S.V. na men 31 equipes deel. Zowel de start als de aankomst was bij de Brandweerkazerne. De routebeschrijving liep over een af stand van 46 kri door Soest en Soester berg met een voorgeschreven gemiddel de snelheid van 24 km per uur. De rit was uitgezet door de heer A. H. Verhoeven en echtgenote, lid van de A.M.A.C. De Voorzitter van de S.P.S.V. de heer W. van den Brink reikte de prijzen uit, waarop de volgende équipes beslag legden. Ie prijs Kluver Sr. en Jr. uit Soest met 60 straf punten. 2e prijs Van de Bank-Rouw?ndaal uit Soest met 90 strafpunten. 3e prijs Sjaardema en echtgenote uit Baarn met 189 strafpunten. 4e prijs Koomar. en echtgenote uit Baarn met 210 strafpunten. 5e prijs Gebr. Van Oven, Soest met 210 punten. 6e prijs D. Starink en Mej. Sjaardema met 211 punten. VAN WEEDESTRAAT 80-82 Op de vliegbasis Soesterberg heeft de generaal-majoor D. Berlijn (55) vrijdag middag het commando over het Com mando Luchtverdediging, één van de belangrijkste en grootste onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht, overgedra gen aan generaal-majoor G. van der Wolf (53). Generaal-majoor Berlijn is met pensioen gegaan, ofschoon hij de luchtmacht niet geheel de rug heeft toe gekeerd. Hij wordt namelijk voorzitter van de vereniging „Onze Luchtmacht". De scheidende commandant van het C.L.V. zei bij de overdracht, dat het Commando Luchtverdediging door zijn verscheidenheid en omvang één van de meest interessante onderdelen van de luchtmacht is. Tot het commando be horen nl. de geleide wapens en onder- houds- en bevoorradingseenheden, de twee luchtverdedigingsbases Leeuwarden en Soesterberg en de groepen lichte vliegtuigen (Piper Cups en Alouettes). Hij herinnerde er voorts aan, hoe de omvang van de activiteiten op Soester berg de laatste jaren is uitgebreid. De slag- en vuurkracht zijn z.i. aanzien lijk verhoogd. Voorts wees hij op de recente verbeteringen in het leefklimaat bij de luchtmacht, zowel in Nederland als bij de in Duitsland gelegerde on derdelen. De nieuwe commandant schet ste hij als een kundig, besluitvaardig en eerlijk man, „een man, die men graag zal volgen". Hij meende dan ook, dat de leiding over het C.L.V. in goede en vertrouwde handen komt. De nieuwe commandant, generaal-ma joor Van der Wolf gaf de verzekering, dat hij alles in het werk zal stellen om zijn taak met ernst en toewijding te vervullen. Generaal-majoor Van der Wolf begon zijn militaire loopbaan in 1935 als dienstplichtig soldaat. Van 1936 tot 1938 bezocht bij de K.M.A. te Breda, na voltooiing waarvan hij werd benoemd tot tweede luitenant bij de infanterie. Een jaar later kreeg hij zijn opleiding tot vlieger. In 1944 werd hij kapitein bij de Militaire luchtvaart en maakte hij deel uit van het 322 Spitfire-Squadron, dat 85 bombardementsmissies heeft uit gevoerd. Na de oorlog vervulde hij di verse funkties bij de Koninklijke Lucht macht. Onder meer was hij commandant van de vliegbases Ypenburg en Soes terberg. Verleden jaar werd hij be noemd tot commandant van het C.L.V. was hij plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf. Generaal-majoor Van der Wolf is onder meer drager van het Vliegerskruis, het Oorlogsherinneringskruis en benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau (met de zwaarden) en Officier der Orde van de Eikenkroon Luxemburg. De plechtigheid op Soesterberg werd bijgewoond door de militaire attachés van Canada, Engeland, Frankrijk, Duits land en de Verenigde Staten, alsmede andere militaire autoriteiten en de bur gemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck. Bij zijn afscheid kreeg generaal-majoor Berlijn een stereo-grammofooninstalla tie en een filmprojector van het perso neel van het Commando Luchtverdedi ging. Het gebruikelijke luchtdefilé na afloop van de overdracht kon in ver band met de minder gunstige weers omstandigheden geen doorgang vinden. Wel werd een parade met rijdend ma terieel gehouden voor de scheidende commandant. Ajje ut ming vraog dan mok zei ge daat zo laangzaornerhaand overaal bekend zaal weze dak un veur- staander bin vaan opeheid. Niet dak zo bar van ope raome en deure houw, maor ik vin ut altied me- raokels mooi as min- se diet un bietje veur ut zeige hebbe, ut nie allenug veur dur luu eige houwe, maor ut ok un bietje naor buute laote ofstraole. Ut is netuurluk effe meujeluk om un voorbeeld te noeme, maor laote wullie noeng is effe de kemissic vaan ope ning feestelukhede rongd ongze eige sporthaal „Beukedaal" bie de kop pak- ke. Eigeluk kejje de heule sporthaal- zaok vaant begin tot haos ant end toe wel neme. Datter in ongs darrep un sporthaal mos komme, sting as de bekende paol bove waoter, waor en wenneer laag wel effe meujelukker. Noenk waore der netuur luk aal un heule kwaak jaore minse die der vaan overtuug waore dattut nie zo baar laang mos duure, waant aors zouwe zullie vaan die haal niks meer mee kenne maoke. Maor zongder daat de minse der in Soes ok maor waat vaan wiste, wier der int geniep, en das nong waat heulagaor niks mit ope heid te maoke hep, op hoog nevoo an- negewarkt. Noenk waast netuurluk veur die luu nie mogeluk om zoveer met aal die ge- heimzinnugheid te gaon, daat ze der ok int geniep mee hadde kenne gaon bouwe, maor as daat haad gekost, schaat ik daat op un goeie marrege de sporthaal kaant en klaor haad estaon. Maor daas netuurluk gezwaam. Daat haad zellufs in Soest nie veur mekaor espiekerd kenne worde. Maor over de bouw van de sporthaal hoeve wullie nong niks meer te zeige, waant ut is haos veurmekaor. Allenug nog de straote. Waor netuurluk nog nie ut leste woord over ezeid is, zaal ut fees wel weze waat gaot worde gegeven ter gelege- heid vaan de opening. Bie stukkies en beetjes ist heule pregrammao bekend eworde. En aster maor de helluf beurt vaan waatter staot geschreve, daan kent un heul spektaokel gaon worde. Noeng hek zelluf tot veur heul kort ut hoogste oppegeven vaant fees in de sporthaal zelluf, maor daor bink noeng weer van offestaapt. Ik gao ming maor bezug houwe mit ut gedoe opt speulveld bove op de Eng. Nie omdaat ut pregrammao in de haal ming nie zouw anstaon, das haos nie mogeluk, waant der komme daor luu voor int pregrammao, waork stijl vaan achterover sloeg, toenk allenug nog maor de naome zaag staon, laot staon ak aal die vriejers in levende lieve teuge zouw komme. Daat hep niks mit laaf te maoke, maor ak Gart mot glove, en daat doek al tied bar graog en gauw, daan kenn® maanne as Geesink, Lubbers en Vaan de Kruk mit één haand un end maoke ant gevaal waor Kneliao noeng en ming ouwers vroeger der haande an vollehaad hebbe. Maor, om heul eerluk te weze, der is geen mins in ongs dar rep, hoog of laog, die ming vief guldes uut ming zaak krieg, allenug maor om der in te magge. En je hoef heul geen groot wiesgeer te weze om te wet» daat vief guldes twee knaoke binne, en dattut daoge laang veurkomp daalt ze nie in ming zaak hep. De maanne vaan de kemmissie zaallu ut allegaor wel hebbe bekeke, en wet* waat zullie hebbe annehaold, maor daat ik zaal schittere deur ofwezugheld» hebbe zullie nie overzien. Noeng kent bes weze daat die luu noeng zeige, daat zullie vaan die vrie- jer, daat bin ik daan, heul netjes binne offekomme, maor ik ken nong al zeige, dak ming bie die vief guldes niu neer zaal leige. Aal kriek in de veur- verkoop biet Vurkeershuussie un guldu trug, ik fing ut un bietje an de hoge kaant. Daat houwd nie in daat die minse ut geld nie weerd zouwe weze, daat staot der heulegaor buute. As ik in de kemmissie haad gezete, daan haadde de genodugde ok motte betaole en daan haadde de aore minse der noeng veur de helluf in kenne zitte. Maor noeng ist zo daat de plaotse vaan de genodugde betaold worde door de minse die komme kieke, omdaat zullie zoiets nog nie vaoker in Soes hebbe gezien. Waant minse die die artieste aal kenne gaon netuurluk nie kieke. En waat daat angaot gaot Soest ech nie veurop. Daorom gaok naor de speul- wei op de Eng. Ut kos ming niks en de artieste die daor optreeje binne mln- stes zo goed. Messchien wel meer as vief guldes waord en daor gok ik noenk maor op.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7