Soest toen - Soest nu Het 005» gericht op INKOMENSBELEID DAGZIEKENHUIZEN Bijna 20-jarig Hees sneller door tweede dan door derde klas EEN AUTO OF EEN HUIS? Gelegenheidscombinatie Kuiphof - Elsink collecteerden voor de Mgr. Bekkersstichting LEVEN EN ERVEN Meisje levensgevaarlijk gewond Auto's uit de bocht gevlogen Dinsdag 13 mei Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126156 Veel schade bij botsing op Larixlaan Politiebureau 4-4-4-4 Te lei. Brandweer 3-3-3-3 1969 48e jaargang no. 37 Verzorgingsflat „Hoog Soestdijk" in september klaar Man lag bewusteloos op straat Insluiping bij Amerikaans gezin Auto tegen lichtmast In een reeks van jaren is de toeneming van het reële beschikbare loon achter gebleven bij de stijging van de ar beidsproductiviteit, zo concludeert de president van de nationale bank in zijn jaarverslag. Wij wisten dit reeds en de loon- en prijsstijgingen van de afgelopen maanden hebben ons geleerd dat dit kwaad niet uit de wereld wordt ge holpen door het stellen van nieuwe looneisen, hoezeer wij daartoe ook ge neigd zijn. Zo rijst de vraag of de col lectieve voorzieningen niet te zeer wor den uitgebreid. Wij willen ditmaal niet duwen tegen de hoge belastingen maar liever eens de sociale voorzieningen onder de lou- pe nemen. Wij zien dan dat in 1966 al negentien en een half procent van het nationale inkomen aan sociale zorg werd besteed. In 1967 trokken wij er nog 1,2 procent van het nationale inko men meer voor uit en nu is het per centage reeds meer dan 22,5 procent geworden. In de naaste toekomst wordt een verdere stijging verwacht. Het is duidelijk dat een deel van onze welvaartsstijging wordt vermorst. Reeds jaren wordt er gedokterd aan wijzi gingen en verbeteringen, maar er komt niets effectiefs uit de bus. Naar onze mening omdat bij de sociale voorzie ningen eenmaal gevestigde belangen te veel worden ontzien.- Men wil wel ver betering, maar niemand wil de dupe worden, zoals dat heet. Als men nu eens overstapte naar een meer doelma tige heffing en minder lette op behoud van het eenmaal gegroeide dan zou er op korte termijn iets kunnen gebeuren. Alle organen schijnen echter zo poli tiek gericht te zijn dat niemand de koe bij de horens durft te vatten. Zou men de astronomische bedragen aan sociale lasten met meer gebruik van rede en minder aanwending van emotie gaan benutten, dan zou daar alleen al een flinke inkomstenverbetering uit voortvloeien. Hoe lang zal het nog du ren voordat er in dit opzicht gezond beleid wordt gevoerd KANTMAN. Bij een verkeersongeval op de Ossen- damweg is zondagmiddag, omstreek» half twee. het 17-jarige meisje J. Gont van de Eigendomweg levensgevaarlijk gewond geraakt. Zij zat in een auto, die ter hoogte van de Braamweg in botsing kwam met een bus van de firma Ten- sen. De 36-jarige estuurder van deze hu», H. D. W. uit Baarn reed met zijn bu» in de richting van de Soesterbergse- straat. Hij reed achter een bromfietster. Uit tegenovergestelde richting naderd» een volkswagen, bestuur door de 20- jarige F. E. V. O. uit Soest. Beiden re den niet geheel rechts. Een botsing ven de volkswagen met de bus was daar van het gevolg. De tweede inzittende van de personenauto, mej. J. Gons raak te bij de botsing zeer ernstig gewond. Zij liep onder meer een schedelbasis- fractuur op. Zij is overgebracht naar Zonnegloren en later naar het Stads- en Academische Ziekenhuis te Utrecht. Haar toestand was maandag nog zorg wekkend. De bestuurder bleef onge deerd. Op de Van Weedestraat, hoek Burge meester Grot.hestraat en bij de bocht voor Zonnegloren zijn dit weekeinde twee auto's uit de bocht gevlogen. Hoe wel de materiële schade zeer aanzien lijk was, kwamen de bestuurders nage noeg met de schrik vrij. Op de Van Weedestraat was het de 26- jarige A. E. uit Baarn, die vermoedelijk schrok van een tegenligger, aan het slippen ging, de bocht uit vloog en uit eindelijk aan de linkerkant van de weg tegen een lichtmast tot stilstand kwam, nadat eerst nog een verkeers bord was platgereden. De bestuurder mankeerde echter niets. Bij Zonnegloren trof men een auto aan, die op zijn kant lag, met de wielen te gen de abri van de bushalte ter plaat se. De bestuurder was nergens te vin den. Later bleek het de 23-jarige P. J. A. uit Soest te zijn. Vermoedelijk heeft hij met een te grote snelheid gereden, waardoor hij uit de bocht is gevlogen en met zijn auto omgeslagen. De be stuurder is na het ongeluk meteen door gelopen naar Zonnegloren om zich daar te laten verbinden aan zijn gewonde hand. Verder heeft A. geen nadelige ge volgen van het ongeluk ondervonden, behoudens dan het feit. dat de auto. die hij bestuurde, onherstelbaar werd ver nield. Om niet te veel ziekenhuisbedden in be slag te nemen, zullen er meer dakzie kenhuizen verrijzen in ons land. Er ko men inrichtingen bij voor behandeling overdag van geesteszieken, die dan des avonds en des nachts gewoon thuis kun nen doorbrengen. Het is een oplossing die veel kosten bespaart en ook de behandeling voor de patiënten prettiger doet verlopen, .luist bij geesttesstoornissen is het van belang, dat de patiënt in een vertrouw de omgeving blijft, omdat anders ook andere invloeden gaan meespelen. Het ware te wensen, dat er voor meer ziek ten behandelingscentra komen die over dag kunnen werken en 's nachts slui ten. Dat zou de kosten aanmerkelijk drukken, want juist de volledige ver pleging met speciale maaltijden en nachtwake maakt een ziekenhuis duur. SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal f 3,50, per post f 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Hees is het als eerste Soester club gelukt om door te dringen tot de eerste klasse van het afdelingsvoetbal op zaterdag. Dat gebeurde na een verblijf van vier seizoenen in de tweede klasse. Ofschoon het eerste elftal in twee van deze vier seizoenen het bestuur en de supporters heel wat zorgelijke momenten heeft be zorgd, is het elftal toch heel wat sneller door de tweede dan door de derde klasse gekomen. Negen jaar achtereen eindigde men in de derde klasse op de tweede plaats. Eerst in het seizoen 1964-'65 wist men het kampioenschap en de promotie naar de tweede klasse te bereiken. Het ver blijf aldaar bleek vooral het eerste jaar bijzonder moeilijk. Dankzij een 2-0 over winning op Scherpenzeel in een beslis singswedstrijd wist men zich te hand haven. Twee seizoenen later (het afge lopen jaar) verging het Hees opnieuw weinig voorspoedig. Na tien wedstrijden stond het eerste elftal met vijf punten onderaan. Niemand geloofde meer in herstel van Hees. Men had zich reeds bij degradatie neergelegd, maar in de tweede competitiehelft herstelde Hees zich op wonderbaarlijke wijze. Uit de volgende acht wedstrijden haalde men vijftien punten, waarmee Hees niet al- leen ruimschoots aan degradatie ont kwam, maar zelfs nog even leider Rens- woude bedreigde. Dit seizoen ging Hees opnieuw slecht van start. Na negen wedstrijden had men drie wedstrijden verloren en drie maal gelijk gespeeld, maar nadien werd geen enkele wedstrijd meer verloren. Een fraai succes voor trainer J. Baten burg en coach H. Wilhelm. Hees werd op 10 mei 1950 opgericht. Van de toenmalige eigenaar van Bos en Duin kreeg men de beschikking over een terrein aan de Bosstraat, dat met hard werken tot een voetbalveld werd ge maakt. Met kruiwagens en plaggen Is men lange tijd bezig geweest om het terrein voor voetbal geschikt te maken. Vier jaar lang heeft men daar gespeeld in het kader van de zomeravondcom petitie. Al vrij snel na de oprichting kreeg Hees er ook een tweede elftal bij. In 1954 schreef Hees zijn elftallen in voor de zaterdagmiddagcompetitie, afde ling Utrecht van de K.N.V.B. De eerste jaren met matig succes, daarna negen jaar achtereen met net iets te weinig succes om kampioen te worden. Steeds moest men genoegen nemen met een tweede plaats. Al die jaren speelde men op een weinig egaal en representatief veld aan de Wieksloterweg, tot men in 1963 de beschikking kreeg over een ter rein op het landgoed Pijnenburg, een bijzonder fraai gelegen veld, waar men nog altijd speelt. In datzelfde jaar ging Hees ook met een derde elftal aan de competitie deelne men. Drie jaar later kwam er een vierde elftal bij, terwijl de druk van de jeugd toen zo groot geworden was dat Hees er niet onderuit kwam om ook een jeugdelftal aan de competitie te laten deelnemen. Inmiddels zijn het er al ne gen geworden. En dan te bedenken, dat men voor al die dertien elftallen niet meer dan één behoorlijk terrein be schikbaar heeft. Dat heeft dan ook ge leid tot een ledenstop. di<- echter ver moedelijk volgend jaar voorlopig weer zal worden opgeheven, omdat men dan eindelijk de beschikking krijgt over een tweede terrein. Met de voorbereidende ontbossings- en egaliseringswerkzaamhe- den is inmiddels een begin gemaakt. De ledenstop en de vrij beperkte voet balmogelijkheden hebben er ook toe ge leid, dat verschillende leden en hun echtgenotes een andere tak van sport zijn gaan beoefenen, nl. volleybal. Ook deze afdeling neemt inmiddels aan de competitiewedstrijden van de bond deel. De sportvereniging Hees telt momenteel zo'n 220 leden, waarvan 160 van de voetbalvereniging. Daarnaast weet Hees zich ook verzekerd van de financiële steun van rond honderd donateurs. Bij een botsing op de hoek van de La rixlaan en de Sparrenlaan is zaterdag grote materiële schade ontstaan. Per soonlijke ongelukken hebben zich daar bij evenwel niet voorgedaan. Het onge luk gebeurde, toen de op de Larixlaan rijdende 20-jarige M. M. H. N. uit Soest geen voorrang kreeg van de 44-jarige automobilist E. S. R., eveneens uit Soest. De botsing kwam nogal hard aan, al bleven de bestuurders dan ongedeerd. De voertuigen moesten zwaar gehavend worden weggesleept. Ook het Jaarverslag van de president van de Nederlandse Bank wijst er op dat Nederland in 1968 goed geboerd heeft. Een goed deel van de welvaarts stijging in het afgelopen jaar is vol gens dr. Zijlstra te danken aan de toeneming van de buitenlandse vraag. Zij stelde met name de Nederlandse consumenten in staat om het verbruik met gemiddeld liefst acht en een half procent te doen stijgen. Onmiddellijk rijst daarbij de vraag op welk gebied de verbruiker zijn hogere gebruiksmogelijkheden aanwendt. Vol gens het nationale bankverslag is de stijging goeddeels aangewend voor de aankoop van nieuwe personenauto's. Het zou van kleinheid getuigen om de ge middelde Nederlander het gebruik van een auto te verbieden. De behoefte aan goede vervoersmiddelen neemt door al lerlei oorzaken toe. Waar burgers van andere landen zich steeds gemakkelij ker kunnen bewegen, mogen wij dat gemak aan de Nederlander niet ont zeggen, dit temeer waar het autobezit er op talrijke fronten toe bijdraagt dat ook een culturele ontplooiing van alle lagen in ons volk betere kansen krijgt. Toch moet het bestedingspatroon van de Nederlandse consument ons tot na denken stemmen. Als wij enerzijds een goed deel van de acht en een halve procent inkomstenstijging voor de aan koop van auto's besteden, moeten wij ons anderzijds afvragen of andere be- hoeftenbevrediging niet te zeer in het gedrang komt. Met name de wens naar betere woningtoestanden wordt alom ge hoord. Wij zijn van mening dat de verantwoordelijkheid voor een goede woning teveel op de overheid wordt afgeschoven. De krotopruiming en het verdwijnen van ongezonde woonwijken zou sterk worden bevorderd wanneer wij daar een groot deel van het inko men aan zouden besteden. Inzake een juiste inkomstenbesteding dient de voor lichting te worden verbeterd. Bedrijfsleven, vakverenigingen en over heid hebben op dit terrein een taak. Met doelgerichte akties en het tonen van begrip in alle lagen van ons volk kan ons woningbestand spoediger op peil zijn dan nu veelal wordt aange nomen. In september zullen de eerste woningen van de in aanbouw zijndeverzorgings flat „Hoog Soestdijk" aan het Nassau- plantsoen voor bewoning gereed komen. De toekomstige bewoners hebben de keus uit zeven verschillende typen luxu eus af te werken royale twee- en drie kamerflats, die dan ook 56.000,of meer kosten. De maandelijkse bijdrage bedraagt voor één persoon met een twee kamerflat ƒ395,per maand. Voor twee personen wordt deze prijs met 55, per maand verhoogd. De bewoners hebben dagelijks de keus uit verschillende warme maaltijden. Verder omvat de verzorging dagelijks huishoudelijke hulp, centrale verwar ming, warmwatervoorziening, zo nodig hulp van een verpleegster, de hulp van een huismeester, twee liften en parkeer ruimte voor bezoekers. Bovendien zijn verschillende logeerkamers beschikbaar. Tijdens het weekeinde werd op de La rixlaan de 61-jarige M. H. uit Soest in bewusteloze toestand op de weg liggend Niet de Soester brandweer in actie, doch de Soester telcvisie-sportcommentator Herman Kuiphof en de Baarnse cabaretier Henk Elsink. die op originele wijze de in Soest gehouden straatcollecte hielden ten bate van de Mgr. Bekkersstichting. Wij kennen in Nederland een commissie- Hofstra, die zich bezighoudt met het uitbrengen van adviezen aan de regering voor een doelmatiger belastingheffing. Deze commissie heeft zich nu ook uit gesproken over de tarieven en vrijstel lingen van het successierecht. In het advies wordt met name aandacht besteed aan de verzorgingsplicht in ver band met vermogensbezit. Wij weten dat de verzorging van mogelijk bij overlijden aanwezige behoeftigen voor betrokkenen een aanzienlijke spaardrang kan bete kenen. Deze spaardrang ten behoeve van minder-validen en andere daarvoor in aanmerking komende groeperingen dient te worden aangemoedigd door het be staan van een matig successietarief. Naar onze mening geschiedt de aanbeveling van de commissie ten deze zeer terecht. Het lijkt eveneens billijk dat er vrij stellingen van successie worden gescha pen voor kleine vermogens. Niet alleen wordt daarmee een gespreide bezitsvor ming in de hand gewerkt, maar boven dien wordt een grote hoeveelheid fiscale controlearbeid onnodig gemaakt. De com missie acht een algemene boedelvrijstel ling van 30.000 gulden gerechtvaardigd, terwijl daarnaast per verkrijger 5.000, successievrij zou moeten kunnen worden geïncasseerd. Wij juichen het toe indien er fiscale ver lichting wordt voorgesteld en het is eveneens duidelijk dat bij overgang van grote vermogens de staat moet mee-pro- fiteren. Het geven van vrijstellingen aan de voet mag echter niet inhouden dat bezitters van grote vermogens naar een strafklasse met onevenredige heffing gouden worden verwezen. Een dergelijke ■taalregel dient dikwijls als compensatie. Ben zal men nog meer goede spaarders naar het buitenland jagen bij hun le ven. Met veel deskundigheid en geld kan men nu eenmaal in elke wetgeving mazen vinden en zonodig vergroten. Bij alle uitzonderingen en voorrechten die aan de voet van een successieregeling worden geschapen, zullen wij steeds in het oog moeten houden dat er voor ieder een leefbaar klimaat moet blijven. Ne derland heeft met dit uitgangspunt zich een goede naam in de wereld verworven. Het zal zo moeten blijven. In ons eigen belang. Ziet uw vinger zwart, omdat uw smeedijzeren of koperen ring zo af geeft? Met een penseeltje de ring aan de binnenkant bewerken met nagellak en het euvel zal verholpen zijn. Steek een sierspeld met de sluiting naar beneden op uw japon, U zult het sie raad veel minder gemakkelijk verlie zen. Kappertjes zijn de groengrijze, jonge bloemknoppen van de '"apparis Spinosa, die in azijn zijn ingemaakt. Zij vormen een aardige garnering op verschillende hartige hapjes, als opgemaakte toast jes, gevulde eieren en slaatjes. Met aluminiumfolie kunt U pannekoe ken tijdens het bakken warm houden. Door stukjes folie tussen de pannekoe ken te leggen, blijven deze veel beter. Zaterdagavond, rond half tien, is een insluiper de woning van het Ameri kaanse gezin G. W. aan de Dorrestein- weg binnengedrongen. Toen de bewo ners thuiskwamen, bleek een tas met vijftien dollar, vier Amerikaanse pas poorten van de vader en zijn drie kin deren, een militaire identiteitskaart, een aantal brieven en wat toiletartikelen te zijn gestolen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Op de schouders van de supporters werden de dolgelukkige Hees-spelers van het veld gedragen. aangetroffen. Bij nader onderzoek bleek de man onwel geworden te zijn ,als ge volg waarvan hij is komen te vallen. Hij liep daarbij een gat in zijn achterhoofd op. De heer H. is per ziekenauto naar Zonnegloren gebracht en daar opgeno men. Op de Beetzlaan is zaterdag een auto tegen een lichtmast gereden. De lan taarnpaal werd geheel ontworteld. De bestuurder van de auto, die vermoede lijk onder invloed is geweest, ging er na de botsing meteen vandoor, overigens met achterlating van de beschadigde auto. De bestuurder bleek G. L. uit Soest te zijn geweest. Tot zondagavond is hij echter nog onvindbaar gebleven. f

Soester Courant | 1969 | | pagina 1