Donald Duck voor de kinderkamer Badder in zoetwater Met de vakantie In het ver schiet. De kleintjes zijn ook al modebewust Maak eens een koffietaart voor moeder Deugdzaamheid Hebt u een paar peuters zoals op de illustratie staan afgebeeld soms zelf thuis „achter de hand" In dat geval hoeven we u niets te vertellen, want u weet het al: ook de kleintjes ztfn tegenwoordig modebewust. Niet dat het hen vroeger helemaal niets kon schelen wat hun werd aangetrokken, maar het verschil tussen vroeger en nu is dat ze zich vroeger gedwee alles lieten aantrekken wat moeder mooi vond en dat ze nu alleen nog maar willen dragen wat ze zelf leuk vinden. Eerlijk gezegd hebben wjj ouderen het er ook wel een beetje naar gemaakt dat die kleine „garnalen" In verzet kwamen. De moeders van vroeger keken bij aankoop van de kleertjes voor hun kleinen er alléén maar naar of die kledingstukken sterk waren en ze kochten ze in negen van de tien gevallen „op de groei". Die tyd hebben we dus gehad; gelukkig maar, kunnen we hartgrondig zeggen. Want deze „emancipatie" van de peuters is niet alleen een voordeel voor de kinderen zelf - ook de moeders hebben er plezier van als hun „alles" leuk en vlot gekleed gaat. Want welke moeder wil nu niet met haar kinderen op z'n voordeligst voor de dag komen? U toch ook, mevrouw? Kyk dan eens goed naar de leuke strandjurkjes van dit tweetal. Z(jn ze niet om te knuf felen Het zijn frottee-jurkjes die de kinderen dragen. Schiesser, een naam in de kledingindustrie die geen nadere uitleg nodig heeft, heeft verleden jaar reeds grote successen geboekt met frotteekleding In de heren- en kindersector. Daarom heeft Schiesser voor deze zomer nu ook een aparte frottee-collectie voor meisjes en dames ontworpen. Voor vakantie, zon en watersport zijn er leuke zomerjurkjes, kasacks, blousons en shirts met bijpassende Bermuda-shorts en strandbroekjes. Deze twee kleuters dragen strandjurkjes van frottee, het ene bedrukt met een bonte parelketting- patroon en het andere effen geel met een contrasterend bloemenzakje. Kom, tieners, laat nu eens zien dat al die praatjes dat jullie al je tyd in koffiebars doorbrengen „baker praatjes" zyn (en dat zyn ze ook!), en ga eens aan de slag om een heeriyke koffietaart voor moederdag te maken. Te moeiiyk Ach, kom, jullie kunnen alles wat je wilt. We hebben het recept met opzet 20 uitgebreid mogeiyk „uit de doeken gedaan" voor de genen, die weinig of geen ervaring in de keuken hebben. Hier komt het dan: Splits 4 eieren zeer zorgvuldig. Klop de eiwitten zeer styf en meng er dan lepelsgewys onder voortdurend opkloppen 110 g suiker door. Laat in deze schuimige massa de dooiers ongeroerd vallen en meng ze er luchtig doorheen. Spatel er nu heel voorzichtig 00 g gezeefde bloem met een tikje zout door. Doe dit be- slag in een van binnen beboterde, met bloem besto ven vorm en bak de taart in een matig warme oven in een half uur gaar. Met een breinaald proberen of ze gaar is; komt de naald, die je er in het midden in steekt, droog uit te voorschijn, dan is alles o.k. Maak de taart vervolgens langs de kant los, stort haar op een rooster of een platte schaal en snijd haar na be koeling in twee lagen. Geef tevoren een kleine in snijding over de hoogte van de rand, dan passen de belde helften later weer precies op elkaar. Vul de taart met koffie-rum-crème (150 g boter met 100 g gezeefde poedersuiker tot room roeren. Al roerende 3 eetlepels zeer sterk koffie-extract en tenslotte 3 le pels rum druppêlsgewys toevoegen. Op een koele plaats de crème laten opetyven. Marsepein kun je uit de diepvries kant en klaar ko pen. Bedek er de gevulde taart mee door de massa op een besuikerde plank eerst uit te róllen tot een cirkel die groter moet zyn dan de middellijn van de taart. Daarna de marsepein op maat afsnijden. Van de overgebleven stukjes een rol maken en om de taart leggen. Met een vork lijntjes trekken. Vermeng gezeefde poedersuiker met enkele druppels water en zet hierme de moccaboontjes op de taart vast. Ten slotte een reep pure chocolade au bain Marie (boven op een pan met dampend water) langzaam laten smelten, iets laten opstyven en gebruiken om (even tueel uit een puntzakje) „voor moeder" op de taart te spuiten. Met suikerglazuur kun je daarna nog twee hartjes opspuiten. Veel succes maar. Een troost voor het vele (ongewone) werk is, dat je er vast zelf ook een groot stuk van krijgt. Al is Donald Duck wat zijn leeftijd betreft - lang niet van gisterenhij is vandaag de dag nog net zo springlevend als tien jaar geleden. We hebben ons wel eens laten vertellen dat hij in populariteit zelfs Pipo de Clown verslaat. En dat wil toch wel iets zeggen. Daarom is het volgens ons ook een gelukkig initiatief van Wvers' groothandel geweest Donald in een heel nieuwe ver sie weer eens op het gordijn voor de kinderkamer te zetten. Er is bovendien^een bijzonder fraaie drukstof van gemaakt Zodra de voorjaarszon de schrale noordooster de baas is geworden gaan de meesten van ons weer vakantieplannen maken. Onze mannen zoeken meestal (in overleg met ons, natuur lijk) uit waar de reis naar toe zal gaan; er biy- ven voor ons echter nog vakantieproblemen genoeg,over. We zullen het maar niet hebben over het pakken van de koffers: die bezigheid is van later zorg. Wat ons meer aan het hart ligt is het in orde maken van de vakantie garderobe. Misschien kunt u het nog doen met het nieuwe badpak of de nieuwe bikini van verleden jaar, maar hoe dan ook, iets nieuws zal er toch wel moeten komen. Zonnebrillen met grote ronde „glazen" zijn hoogst modern: ze zyn in alle kleuren verkrygbaar. Kleurige sjaals zijn ook „in" en een tuniekpak, uitge voerd in zomerstof behoort tot de modieuze „attributen" die u niet kunt missen. En niet alleen omdat zo'n pak nu in de mode is, maar omdat je er zo ideaal mee kunt combineren. De broek kan apart worden gedragen met een gemakkelijk polo-shirt, en de tuniekjas kan gemakkelijk dienst doen als zomerjurkje wan neer die zonder pantalon wordt gedragen. Het wordt dan een mini-jurkje, waaronder natuur lijk een paar bruine blote benen te voorschijn moeten komen. 1. Een polobloeze in fantasie-dessin met gemakkelijke sportieve rok met knoopsluiting. 2. Een overall-modeleen tuniek- pak uit één stukie natuurlijk ook mogelijk. Gemakkelijk in het dra gen, maar niet te combineren. Dat we ook van het goede teveel kun nen krijgen is een bekend feit. Toch kunnen veel mensen niet begrijpen dat men ook z'n deugdzaamheid kan over drijven. Wat kan er voor kwaad schui len in goede eigenschappen f Wie „net jes" is kan zich niet zo gemakkelijk voorstellen dat men ook te netjes kan zijn. En dat gebeurt als er belangrij ker zaken door in het gedrang komen. Als we bv. de kinderen dl te veel na- krimpvrij en met fijne kleuren. Wyers heeft trouwens tvel eni geervaring op dit gebied. Be halve dat het Donald Duck- gordijn (met ander dessinal eerder door deze groothandel in de verkoop werd gebracht heeft men enkele jaren gele den veel succes gehad met de Aristo-gordijnstof de Flintsto- nes. En natuurlijk wilde men daarna ook Pipo de Clown op dezelfde manier vereeuwi gen Nu is Donald dus weer aan de beurt gekomen. En we twijfe len er niet aan dat kinderka mers met zo'n Donaldgordijn als afsluiting van de harde bui tenwereld, voor de kleinen een groot brok gezonde en ontem bare fantasie in het leven zul len roepen of stimuleren. Want geen volwassen brein kan zich ooit zo aan de fanta sie overgeven als het ronde kopje van uw kleuter. Eigenlijk is de kop van dit ar tikeltje misleidend. Er staat zoetwatermaar er wordt bedoeld zoet water. U voelt t verschil welletter lijk en figuurlijknemen we aan. U weet dat zoetwater uit uw waterleiding komt en het zijn naam te danken heeft aan het feit, dat er ook zoutwater (zeewater) bestaat. Wal het baden betreft, zou het volgens sommigen gezonder zijn om een bad te nemen in zeewater dan in zoetwater. Maar wie kan zich veroorlo ven de kraan van het bad of de douche „op zee aan te slui ten Al met al hebben we een inge wikkelde inleiding gehouden zonder tot de kern van de zaak te komen. Wat we willen be klemtonen is, dat de hardheid van het leidingwater verschilt van plaats tot plaats en van streek tot streek. De. hardheid van het water ivordt groten deels bepaald door de hoeveel heid kalk die zich daarin be vindt. En nu komen we dan eindelijk tot de kern van de zaak. Hard water is géén schoonheidsmiddel. Het is slecht voor uw huid en maakt hem droog en schilverig. Dat zal elk uwer wel eens heb- ben gemerkt en is dus een be kende zaak. Wat echter min der bekend is, is dat suiker, op gelost in water een deel van de kalk bindtzodat de hardheid van het water vermindert. V kunt zelf de proef op de som nemen door twee kopjes thee zonder melk in te schen ken, en in het ene kopje een le peltje suiker te doen, in het andere niet. Wat ziet u nd kor te tijd? Op de thee zonder sui ker verschijnt een dun vlies je, dat iets met kalkafzetting te maken heeft; de thee mét sui ker blijft helder. Wat dit nu allemaal met het nemen van een bad heeft te maken? Ook voor „schone baadstersdie bovendien waarde hechten aan een soepe le huid, kunnen een paar klontjes suiker uitkomst bren gen: ze maken van hard water zoet en zacht water, dat een weldaad voor de huid is. Wie er geen bad op na houdt, kan uit deze wetenschap óók voor deel puren. Met een douche be gin je nu eenmaal niet veel met klontjes suiker, maar een wasbak zoet water elke dag kan wonderen doen. Neemt u eens een proef. Er bestaat geen goedkopere en betere waterver- zachter. lopen met slabbetjes uit angst voor 'n smetje op hun kleertjesals ze al te veel beknot worden in hun bewegings- vrijheid terwille van de meubels en dergelijke of uit vrees dat ze te veel „rommel" zouden veroorzaken met hun speelgoed. Ook geeft het teveel a van de één aan de ander soms een ge- voel van tekortschieten of het idee 'n J lesje te krijgen in hoe het eigenlijk wel hoort. Dit kan een geprikkelde stemming oproepen, die de omgang bemoeilijktzonder dat de ware reden J soms precies onderscheiden wordt. Ook het etaleren van eigen deugden roept verzet op, juist het tegendeel van wat bedoeld, en begeerd werd, nl. bewonde- ring. Zo kunnen we ook bv. té goed- geefs zijn. Niet dat dat nu zo gauw J gebeurt, want zelfzucht is een vrij verbreide kwaal, dus we moeten ons ttt deze maar niet te gauw over een teveelzorgen maken. Maar ook hier moeten we oppassen voor het gevaar m van etaleren of het scheppen van ver- plichtingen, waar anderen misschien niet van gediend zijn. En zeker moe- ten we niet goedgeefs zijn in de hoop JJ er het nodige voor terug te ontvangen, want dat loopt in heel veel gevallen J op bittere teleurstelling uit. Als we dan geven willen moeten we het van harte doen en zonder bijgedachten; an- ders kunnen we het beter laten. Zo kunnen we van iedere deugd een on- m deugd maken door het teveel. Een vriendelijk woord is goed, maar we moeten er oog voor hebben als we 'n ander die druk bezet is onnodig op- JJ houden. Een kleine tractatie kan onze hartelijkheid verkondigen, doch het mag geen „opdringen" worden. Eer- lijkheid is goed, doch het wordt over- J dreven als we dingen zeggen die an- deren kunnen kwetsen en evengoed on- gezegd hadden kunnen blijven. IJver is goed, doch rusteloosheid is nóch goed voor onszelf, nóch prettig voor onze omgeving. Eet is niet makkelijk dit alles voor zichzélf te onderkennen, doch het is het overwegen wèl waard. JETTY Een super comfortabele serie fauteuils van opvallende rode glasvezel, met kussens van een witglanzend mate riaal. Elk onderdeel van deze fauteuils kan gemakkelijk met een spons wor den schoongemaakt.

Soester Courant | 1969 | | pagina 13