Soest toen - Soest nu Vrijdag 16 mei 1969 48e jaargnng mo. 3:. OPEN STAAN Feest bij Don Bosco padvinders Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ballet- en volksdansavond Merrie-tweeling bij W. v. d. Heuvel geboren Goed toneelspel van J' Kerkebuurt a Het oog gericht op De Gaulle's zetel De voorjaarswandeling natuurwacht ,.Eemland" Vfd. Soest/Soesterberg van Rode Kruis gaat ambulancepost bij Hoevelaken bemannen Een mens is van nature behoudend. Wat hij met meer of minder moeite heeft verworven, geeft hij niet gemakkelijk prijs. Dat is in alle geledingen der maat schappij zo en daardoor is de „maat schappij", het bestaande bestel, ook moeilijk tot veranderingen te brengen. Maar jongeren hebben nog weinig ver worvenheden en zij kunnen dus onbe kommerd naar vernieuwingen streven, die uiteraard door hen ook het eerst worden ingeluid. Onder een groot deel der ouderen, der „gevestigden", heeft de bezetting door studenten van de r.k.-hogeschool te Til burg heftige verontwaardiging gewekt. Altijd hadden "7e wei-gevestigde heren van het curatorium, met de zeer onaf hankelijke hoogleraren van de senaat, bedisseld over de gang van zaken in de hogeschool of elders in de universi teiten. En nu zouden daarin ook de leerlingen, de studenten, in gekend moe ten worden en mee moeten beslissen? Hun gezag dus niet meer uitsluitend gelden? Ook personeel mede in de be slissingen gekend moeten worden? Waar zou dat alles niet toe kunnen leiden? En vooral: wat bleef er dan van hun wijze inzichten over? Je zag het nu toch maar, het leidde tot revolutie, tot bezetting van de gebouwen, tot onver antwoordelijk gedoe. Goed, ze wilden natuurlijk wel eens praten, dat kon nooit kwaad en zo democratisch waren ze wel. Maar echte inspraak, meebeslis sen. nee, dat jasje wenster ze niet .uit te trekken, dat was aan hen en niemand anders. Maar gedisciplineerd en vasthoudend bleven de studenten op hun stuk staan en de bezetting handhaven. En ziet, dan gaat het curatorium uiteindelijk toch door de knieën en zegt de inspraak en het meebeslissen toch toe. Zonder de bezetting, zonder het wilskrachtig vast houden der studenten zou daar waar schijnlijk nog in geen jaren sprake van zijn geweest. En het is toch helemaal niet zo'n vreemd iets, die inspraak, in de ontwikkeling van onze democratie. Van lieverlede dringt dat overal steeds meer door. Het alleen maar gedirigeerd worden door gevestigde machten, welke vasthouden aan hun positie, is de verstarring in ons democratisch bestel, die noodzakelijker wijs moet worden doorbroken om dat bestel te kunnen vervolmaken. In de ontwikkeling van de tijd, van het den ken en kunnen, blijven er altijd wetten die eigenlijk al lang overleefd zijn. Dat zal altijd zo zijn, want de ontwikke ling brengt zoveel problemen mee en de gevestigden zijn, uit een zeker gemak zucht, altijd traag ten aanzien van ver nieuwingen. Maar daarom zullen die vernieuwingen zich van andere zijde openbaren. In elke vereniging die al jarenlang wordt geleid door de zelfde bestuursleden, komt op zeker ogenblik een oppositie naar vo ren, die de zaken nu eindelijk eens an ders aangepakt wil zien. Een wijs be stuur haalt dan onmiddellijk enige van opposanten in dat bestuur, waarmee de noodzakelijke rust in de vereniging terugkeert en de vernieuwingen zich successievelijk kunnen gaan ontwikke len. Dat Axioma voor een wijs bestuursbe leid kunnen de curatoria van de ver schillende universiteiten en hogescholen zich maar moeilijk eigen maken. Het toont aan hoe onjuist het is, dat zij alleen over het beslissingsrecht beschik- De rowan-afdeling van de Don Bosco padvindersgroep (rowans zijn jongens in de leeftijd van 15 tot en met 17 jaar) heeft zondagavond het tien-jarig be staan gevierd. Zaterdagavond gebeurde dat in beslo ten kring met een diner ten huize van chef J. Schalkx en een gezellige avond. Zondagavond werd de tweede lustrum viering voortgezet in het St. Joseph- gebouw voor ouders en oud-leden, als- mele vele belangstellenden, waaronder afgevaardigden van de districts, provin ciale en nationale leiding. De avond begon met een reuni, waar bij oude kennismakingen werden her nieuwd onder het genot van een kopje koffie. Daarna reikte de heer B. J. J. Mulder, in zijn funktie van groepsleider enige onderscheidingen uit. Deze be stonden uit het dankbaarheidsinsigne voor mevr. A. P. M. Schalkx-Zoetelief en het ereleiderschap voor haar echt genoot, de heer G. J. Schalkx, oud leider van de groep. Deze onderscheidingen werden verleend voor de bijzondere wijze, waarop dit echtpaar zich de afgelopen achttien jaar voor de groep heeft ingezet. Na afloop van de huldiging verzorgden de rowans een dia-programma, hande lende over de geschiedenis van de 10- jarige afdeling, compleet met gespro ken tekst en muziek. Alle hoogtepun ten van de afgelopen jaren werden nog eens naar voren gebracht, wat vooral bij de oud-leden bijzonder goed in de smaak viel. In de pauze kreeg Ben Lustenhouwer de „kroonrowan"-graad uitgereikt voor zijn veel en initiatiefrijk werk in de af deling. Nadat de rowans de gasten van een borreltje hadden voorzien, werd het dia-programma voortgezet, uiteindelijk beloond met een luid applaus als waar dering voor het vele werk. Ook de heer Mulder werd later nog in de huldigin gen betrokken als oprichter van de af deling en voor hetgeen hij nadien voor de rowans heeft gedaan. De afdeling het die dank blijken door de heer Mulder een portret van zichzelf aan te bieden, getekend door Ben Lustenhou wer. De heer Schalkx besloot de avond tnet. een dankwoord voor de getoonde belangstelling. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f 3,50, per post f 6,50 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Verschynt iedere dinsdag en vrijdag ken. Uit hun boezem komen de vernieu wingen niet, althans niet op tijd. En daarom is het goed als zij nu min of meer worden gedwongen ook de jon geren inspraak te geven, opdat er toch tot verbeteringen zal worden gekomen in het inderdaad verouderde statuut van vooral het hoger onderwijs. Wat kan er toch voor bezwaar bestaan om met alle betrokkenen om de tafel te gaan zitten om gezamenlijk de tijd bij te houden? Dat getuigt juist van wijs inzicht. Het moeten afdwingen daarvan is een treurige zaak voor hen die lei ding, dus actie, moeten geven. Dat is het euvel bij velen, die te lang aan hun zetel vasthouden, omdat ze daarin een aureool zien die ze niet willen missen. Een niet herkiesbaar zijn na één of twee zittingsperioden zou daarin al verbete ring kunnen brengen. De ballet- en volksdans-uitvoering van de Amersfoortse Muziekschool zal dit jaar plaatsvinden in de Markthal op dinsdag 20 mei a.s. (aanvang 19.15 uur; ballet vóór de pauze - volksdans na de pauze). De bewegingsvakken ritmiek, ballet en volksdans, vormen een belangrijk on derdeel van het muziekschoolonderwijs. Via de beweging wordt de bewustwor ding van muzikale elementen op zinvol le en doeltreffende wijze ontwikkeld. Behalve het educatieve en creatieve as pect, zijn ook de spelelementen in deze bewegingsvakken van belang. Zij vor men de zo nodige compensatie voor de mentale schooltraining, waarbij de na tuurlijke bewegingsdrang van het kind bedwongen moet worden. Bij ritmiek kan deze motoriek omgezet worden in een vrije expressie d.m.v. bewegingsre acties op muziek. Bij ballet speelt dit zich volgens een tevoren bepaald bewe gingspatroon af. Dit is ook het geval bij volksdans, doch dan geconcentreerd op de folklore. In de bewegingsvakken is dus plaats, zo wel voor de vrije, als voor de meer ge bonden expressie. Het programma-onderdeel: „openbare les", wil een indruk geven van de op bouw van een balletles. De andere pro- grammadelen tonen de resultaten van het balletonderwijs in een aantal dan sen van het klassieke ballet, dit uiter aard aangepast aan leeftijd en vermo gens der leerlingen. De instrumentale tussenspelen worden verzorgd door de kinderkoorklasse van de muziekschool, het Juniorenorkest en door de gasten: het Duo Pels-Vleeshou- wer (accordeon en klarinet), dat volks muziek ten gehore zal brengen uit Bus- land, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Aangezien de ruimte zich voor een rit- miek-demonstratie minder goed leent (en het programma hierdoor ook te lang zou worden) zullen op vrijdag 30 med a.s. openbare ritmieklessen gegeven wor den, welke vrij toegankelijk zijn voor belangstellenden. Deze lessen zijn van 15.45-16.30 uur; van 16.30-17.15 uur en van 17.15-18.00 uur in de Muziekschool. Volksdans is een bewegings-uiting, die in de eerste plaats voldoening schenkt, als men deze zelf beoefent. De bedoeling van het internationale dansprogramma (na de pauze) is, de belangstelling voor deze zelfactiviteit te stimuleren. Een 6-jarige Gelderse Vos van de Soester caféhouder W. v. d. Heuvel aan de Kleine Melm heeft deze week het leven geschonken aan een merrie-tweeling, een zeer zeldzame gebeurtenis. Ofschoon de bevalling zelf bijna vlekkeloos is verlopen, heeft één van de veulens dermate in de verdrukking gezeten, dat het onmiddellijk na de geboorte door dierenartsen van de Veeartsenijschool uit Utrecht aan de scheef gegroeide benen moest worden geopereerd. Het jonge dier zal met zijn gispbeen drie weken rust moeten houden, alvorens het volop met zijn gezonde zusje in de wei mag rondspringen. Met de ballet- en volksdans-uitvoering hoopt de Amersfoortse Muziekschool de bestaande belangstelling voor de bewe gingsvakken te bestendigen en nieuwe, actieve belangstelling te wekken. De Van VVeedestraat ter hoogte van „De Lindenhof", meer dan vijftig jaar geleden De toneelvereniging „De Kerkebuurt" gaf vrijdagavond, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, in De Bank een uitvoering voor leden en donateurs van de buurtvereniging „Kerkebuurt". De toneelgroep had voor deze avond een leuke klucht gekozen, n.1. „In een andere wereld". De heer C. Valkenet opende de avond en hoopte, dat men tevreden naar huis zou terugkeren. Over het stuk het volgende: De porce- leinfabriek Van Runten en Zwiep liep niet best. De eigenaar zat in zak en as. Zijn vrouw en dochter kochten waar ze zin in hadden totdat dit niet meer kon. Van Runten zag een advertentie in een krant, waarin een zekere koopman zich aanbood om als compagnon deel te wil len nemen in een bedrijf. Hij schreef er op en toen mevrouw Runten alleen thuis was, kwam de rijke heer Koop man, die er uitzag alsof hij juist uit Veenhuizen was ontslagen. Mevrouw wees hem de deur. Toen haar man dit hoorde, deed hij alle moeite om nog in kontakt te komen met Koopman. Dat gelukte, maar toen kwam ook zijn echt genote en zoonlief Mieltje mee, tot schrik van mevrouw en dochter Van Runten. Koopman noemde mevrouw „opoe" en zoonlief mocht in de tuin spelen. Hij ging kopje onder in de vijver en kwam doornat terug. De overeenkomst werd gesloten en de Koopman stort, hon derd duizend gulden in het bedrijf. Hij werd mede-directeur, maar zou deze functie afstaan aan zijn zoon Rob, die voor studie in Amerika verbleef. In tussen maakte Mieltje het zich gemak kelijk op het kantoor. De zoon uit Ame rika kwam vroegtijdig over en nam praktisch het gehele bedrijf in handen. De zaken liepen goed en er moest wor den uitgebreid. Er was zelfs een secre taresse nodig en dat werd de dochter des huizes, die met de mede-directeur gaat trouwen. Een voortreffelijk stuk dat door de spe lers en speelsters goed werd vertolkt. Tegen zijn wil is Alain Poher, de waar nemende president van Frankrijk, opge stoten tot een nationale figuur van zo danig formaat dat hij er niet onderuit kan mee te dingen naar de opvolging var De Gaulle. Tegen zijn wil, want de senaatspresident wist van tevoren dat hij in geval van verlies zou treugvallen tot het burgemeesterschap van een on benullig stadje. De politiek is wreed voor zijn verliezers. Maar de opiniepei lingen geven hem zo'n goede kans om te winnen, dat het ook politieke zelfmoord zou zijn als hij uit angst nu ervan af zou zien tegen Georges Pompidou in het veld te treden. En waarom hij ineens zo'n goede beurt maakt bij de Fransen, dat is een raad sel. Hij was nagenoeg onbekend voor hij door De Gaulles plotseling vertrek naar het Elysée werd geroepen, maar vooral minister van buitenlandse zaken Debré het hem zo onaangenaam mogelijk maak te. Door wat gaullistische topfiguren te ontslaan en vooral door de radio en te levisie te gelasten objectiever te zijn (zijn eigen toespraak werd bedorven door foutieve belichtingen en niet zoals be hoort gevolgd door de Marseillaise), heeft hij de indruk gevestigd zich de kaas niet van het brood te laten eten. Bovendien hebben juist de plagerijen van De Gaulles getrouwen door hun kinderachtigheid juist sympathie ver wekt voor het slachtoffer ervan. In ieder geval zeggen de Fransen tegen de opinie-peilers dat als de keus tus sen Poher en Pompidou gaat, de kans ongeveer fifty-fifty is. En dat zit erin doordat Pompidou in de eerste ronde alleen kan winnen door een absolute meerderheid die onwaarschijnlijk is. Daar komt dan bij dat links niet in staat is gebleken gezamenlijk één man in het veld te brengen, maar druk is gaan kissebissen. In een tweede ronde hebben de socialisten niet veel andere keus dan tegen Pompidou te stemmen en dat is dan dus voor Poher. WeL poogt Pompidou in het centrum aan hang te winnen die men logischerwijs aan Poher zou toedenken, maar dat i3 in zekere zin een gevaarlijke onderne ming. Pompidou geeft daarmee als het ware te kennen dat hij ook 'n nieuwe» zelfs Europese koers wil varen dan D« Gaulle. En dat is iets wat men wel vreemd moet vinden van een man dit zoveel jaren trouw deed wat zijn presi dent zei. Het geeft Pompidou de schijn van een opportunist zonder te veel rug- gegraat die belooft te gaan doen wat hij tevoren nimmer deed. Aan de an dere kant ergert dit makkelijk afstand doen van allerlei gaullistische principe» ook juist weer de felste aanhangers van de generaal zijn eigen gelederen. Pom pidou, die de duidelijke winnaar leek, is door een onverwacht populair ft» worden onbekende teruggezakt tot to rnaar een der kanshebbers. KANTMAN. Evenals andere jaren, organiseert d« Natuurwacht „Eemland", onder auspi ciën van het I.V.N., weer een gezamen lijke voorjaarswandeling. Ditmaal staat de excursie onder de deskundige leiding van de heer J. J. Kraaijenhagen, bos bouwkundig ambtenaar bij het Domein Soestdijk, en zal plaats vinden op zater dag 17 mei a.s. Samenkomst om 14.15 voor de gedenk naald aan de Stadhouderslaan te Soest dijk. Er is gelegenheid tot parkeren en rijwielstallen. De wandeling, die ongeveer 2'/s 3 uur zal duren, voert ditmaal door de bossen van de Kroondomeinen en be looft bijzonder interessant te worden, want men zal niet alleen natuurschoon kunnen bewonderen, maar ook Graf heuvels uit het Stenen tijdperk, een middeleeuwse schaapskooi en een nog zeer zeldzaam in Europa voorkomende, eeuwenoude „Berceau". Er is ook nog een 80 m lange, oude duiker te zien, die in de middeleeuwen de waterhuis houding in de bossen rond Baarn moest regelen. Al met al belooft het een zeer interes sante wandeling te worden, waaraan een iedere kan deelnemen. Er zijn geen keten aan verbonden. Dezelfde plaats nu Naast de ongeveer duizend hulpposten, die het Nederlandse Roode Kruis mo menteel langs het Nederlandse wegen net heeft ingericht, is men in 1966 ook begonnen met de verlening van medi sche hulp met door vrijwilligers van het Roode Kruis bemande ambulances, dit op verzoek van de rijkspolitie, omdat bestaande ambulancediensten sommige pl?atsen niet altijd even snel en ge makkelijk konden bereiken. Gisteren is een dergelijke ambulance post bij het verkeersplein Hoevelaken in gebruik genomen. De ambulance al hier zal worden bemand door vrijwil ligers van het Roode Kruis van de afde lingen Soest en Soesterberg, Baarn, Amersfoort en Bunschoten/Spakenburg. Dankzij een schenking van het Ram penfonds beschikt men over zeer mo dern en doelmatige uitrustingen. Men is afgestapt van het klassieke ambulan ce-model. In het model, dat het Roode Kruis thans in gebruik heeft genomen, kan staande hulp worden geboden. Er zijn allerlei voorzieningen getroffen om de slachtoffers de optimale hulp te bie den. De wagens zijn uitgerust met zuur- stofbeademings- en afzuigapparatuur, met vier brancards, waarvan er één hy draulisch op en neer bewogen en in veschillende standen geplaatst kan wor den, met plasma-vervangende middelen, medicamenten en de gebruikelijke ver band- en eerste hulpmiddelen. Deze ambulancewagens kunnen ook wor den ingezet in rampgebieden, niet al leen om slachtoffers te vervoeren, maar in geval van nood ook als dokters- spreekkamer en behandelingskamer. Hoevelaken is de zesde post, waar een dergelijke ambulance wordt gestatio neerd. Het gehele ambulance-project wordt uit gevoerd in nauwe samenwerking met de sectie bijzondere verkeerstakken van de rijkspolitie en met de verkeerscentrale van de rijkspolitie te Driebergen, die voor de alarmering van de met mobilo foon uitgeruste ambulance-auto's zorg draagt. De rijkspolitie verzorgt de in structie van de vrijwilligers voor wat betreft het rijden met de ambulance auto's op de autosnelwegen en het ge- b-uik van de mobilofoons. De hulpverlening van het Roode Kruis blijft echter voor wat betreft de ambu lancediensten beperkt tot de weekeinden. Voor een permanente bemanning zouden beroepskrachten nodig zijn. De kosten hiervan kunnen echter onmogelijk door het Roode Kruis worden gedragen,

Soester Courant | 1969 | | pagina 1