RENAULL Garage Stam <*Wlozart~(^oncert EBvSETTEN BSI MAZDA Morgen gaan 3100 Wiso-balonnen de lucht in 5™?| ochoemaher Garage ,DE SOESTER' Wilt II werkelijk genieten van een prachtige uitvoering van o.a. het „Requiem" van W. A. Mozart HET NEDERL. MOTET- EN MADRIGAALKOOR o.l.v. Carel Laout - SOLISTEN en het NEDERL. REGELEIDINGS ORKEST V.V.V.-nieuws V.V.V. Baarn licht plannen omtrent Hilversumsestraatweg nogmaals toe Vos met negen jongen onschadelijk gemaakt Krabbels van Knelis Jonge bromfietsdieven aangehouden Vreman zelfbediening opende zaak in het Soesterveen V erkeersdiploma's uitgereikt VRIJDAG 16 MEI 1969 «>V* Nieuwerhoekplein 1 Soosldijk lel.02155-2850 In het kader van de festiviteiten rond de opening van de sporthal zullen mor genochtend op de speelweide bij de Tal- malaan 3100 ballonnen worden losge laten. Dit geschiedt als wedstrijd, door de winkeliersvereniging Wiso georgani seerd. Alle leerlingen van de lagere scholen in Soest zullen aan deze wed strijd deelnemen. Zij hebben inmiddels een kaart gehad, die - voorzien van naam en adres - aan de ballon moet worden bevestigd. De ballonnen zelf zijn morgen verkrijg baar aan vier kramen op de speelweide. Maor ut gaot om heul waat aanders. In ming krabbuls vaan un paor maonde geleje hek ut nog aal effe gehaad ovur ut prebleem Soesderveen. Ik hep toeng geschreve, daltut un grote schaande waas, daat aal de minse die int Veen woenen, heulegaor naor Soes mosse gaon om hullie inkope te kenne doen. Noeng hoefde ik heulegaor geen pref- fessor te weze, om daat te kenne in zien. waant ut laag der dik bove op. Ik hep toeng ezeit daat ut vaan de minse die daat plaan vaant Soesder veen haadde uuttedoch, knaap stom waas, daat zullie nie an winkuls hadde gedocht. Noeng moek vóoruut. wel effe zeige daat zullie wel an winkuls haad de gedoch, maor allenug op pepier, in werkelukheid duurde ut zo laang dat-* ter aal un heule kwaak minse woende. Noeng kwaomc de baakkur en de mel- lukmaan wel an de deur en zaal der bes un groenteboer an de deur ewees binne, de deure vaant traappehuus be- doelk netuurluk, maor un mins hep zo of en toe nog wellis waat meer no- dug as die dinge. En daat waas int Veen niet te kriege, en daat vongde de minse die der waore komme woene heul arrug. Maor daat is noeng vurleje tied. Int Soesderveen staot noeng un me- derne suuppermarruk. Nie suupper mooi en ok nie suupper groot, maor derris vaan allus te kriege, noeng jao, kope daan altied nog. Waat ming eigeluk bar hep vurbaos, is daatter geen groot winkulbedrief is ekomme, zo eentje vaan de teugeswoor- dugge grote drie, Aalbert Hein. Piet de Gruuter of Siemon de Wit. Nie daat daat voor ming nauw zo bar nodug zouw motte, maor in deuze tied ister haos niks aors meer te vurwaachtc. De kleintjes kenne hullie koppe haos nie meer bove waoter houwe, dus zo laangzaomerhaand vurdwiene zullie as un soort sniew voor de zon. JUWELIER HORLOGER PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 vanaf 6895,— ïncl. B.T.W. Oft, dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest Bezoekt dan vrijdag 23 mei 1969, 's avonds 8 uur, het in de Aula van het nieuwe Baarns Lyceum aan dc Torenlaan te Baarn. Uitvoerenden Zaal open 8 uur - Toegangsprijs 5,50 Jeugdkaarten 2,50 's avonds aan de zaal. Het nieuwe spoorboekje, dat met ingang van 1 juni weer gebruikt zal worden, kunt U voor de prijs van 1,30 (inclu sief B.T.W.) bij ons kopen. Gelukkig is het dit jaar weer een ge heel jaar geldig en natuurlijk raden wij ieder aan dit nuttige dokument aan te schaffen. Het busboekje van de N.B.M. en de firma Tensen verwachten we ook eer daags. Van Apeldoorn en omgeving, te weten: Beekbergen, Hoenderloo, Hoyg Soeren, Loenen, Ughelen en wat verder tot dit streek-deel behoort, ontvingen wij, zoals ieder jaar, een rijk geïllu streerde dokumentatie met een vier talige tekst. Gaan uw plannen uit naar een vakantie in deze richting, dan heeft U aan dit boekje een uitstekende gids. Voor de Nato-taptoe die, op 12 juni in Arnhem gaat starten, hebben wij enke le bestelkaarten op ons kantoor, waar mee U zich van een toegangsbewijs zult kunnen verzekeren. Het aantal is be perkt, dus... vlug komen! Voor hen, die op safari willen in eigen land, staat de folder over Burgers Die renpark met het voor velen sensationele avontuur van de echte leeuwen, ter be schikking. En zo komen er langzaam aan steeds meer vouwbladen en boekjes binnen, die U in de komende zomermaanden van dienst kunnen zijn Naar aanleiding van de verleden week in het provinciehuis te Utrecht gehou den hearing over het rooien van onge veer zeshonderd bomen langs de Hil versumsestraatweg en het feit. dat deze hearing tenslotte eindigde in een nutte loos en verwarrend heen- en weer ge praat, heeft de Baarnse V.V.V., initia tiefneemster van de protestactie tegen het rooien van de bomen, deze week in een schrijven aan de commissies uit provinciale staten voor recreatie en na tuurbescherming, alsmede voor wegen en vaarwateren haar ideeën nog eens schriftelijk toegelicht, mede ook, omdat op korte termijn omtrent deze kwestie eer beslissing mag worder. verwacht. Naar de mening van de Baarnse V.W. ligt de kern van het geschil tussen pro vincie en protesterenden in de het uit gangspunt, te weten de soort weg, waar van sprake is. „Alhoewel de onderhavige weg naar de letter een provinciale verbindingsweg tussen twee plaatsen is, dient zij o.i. reeds thans en in de nabije toekomst nog meer beschouwd te worden als een locale verbindingsweg, die qua lengte en doel vergeleken dient te worden met de invalswegen in diverse steden, die stop lichten en stringente snelheids- en ver bodsbepalingen gedurende 24 uur per dag kennen". De V.V.V. vraagt zich af, welke zin de hearing heeft gehad als een nader on derzoek naar de diverse gedane sugges ties onmogelijk zou zijn, zoals door de hoofdingenieur-directeur ir. Boekwijt is gezegd. De V.V.V. stelt nogmaals voor, 't links- afslaan bij de Hooge Vuurscheweg (naar de Lage Vuursche) te verbieden, zeker tijdens de zomermaanden of de week einden. Men spreekt er zijn verbazing over uit, dat een dergelijk verbod volgens de heer Boekwijt toch genegeerd zou wor den. Een verbod tot linksafslaan zou tevens tot gevolg hebben, dat ter plaat se de rijbaan niet behoeft te worden verbreed. Ook wordt voorgesteld, om hier verkeerslichten te plaatsen, even als bij de weg naar het bosbad in Baarn. Hier zullen volgens de V.V.V. overigens wel een paar bomen moeten sneuvelen. Daarnaast wordt voorgesteld, om een maximum snelheid van 60 km Cthans 80 km/uur) in te stellen. De Baarnse V.V.V. wijst er in haar schrijven verder op, dat bij het omhak ken vari de bomen de voetgangers en wielrijders veel meer gevaar gaan lo pen, door een om welke reden dan ook uit de koers geraakte auto aangereden te worden. Tenslotte deelt de V.V.V. mede, dat tijdens de hearing niet de statistieken omtrent de ongevallen op de Hilver sumsestraatweg zijn aangevochten, maar wel de interpretatie door G.S. en Pro vinciale Waterstaat daarvan. Er wordt in de brief aangedrongen op uitvoerige besprekingen van het pro vinciaal bestuur en waterstaat met de gemeenten Hilversum en Baarn en het provinciaal bestuur van Noord-Holland om tot een versnelde aanleg van de Rijksweg Utrecht-Hilversum-Flevoland te komen en een spoedige verbetering van de Zandheuvelweg. De brief van de V.V.V is in afschrift onder meer gezonden aan de staatsse cretaris voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, aan de gemeen- teraden van Baarn en Hilversum, aan I Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en aan de Contactcommissie voor na- tuur- en landschapsbescherming. Het is deze week de hoofdagent van politie, A. van Galen, gelukt om, met assistentie van twee jachtopzieners van „Ewijckshoeve", een rekel, mannetjes vos. met negen jongen onschadelijk te maken op het landgoed „Pijnenburg". Meer dan andere jaren mag er dit voorjaar gesproken worden van een vossenplaag. Een in het begin van het voorjaar door de heer Van Galen ge maakte schatting van in totaal vier volledige nesten, bleek al spoedig niet juist geweest te zijn, maar in werke lijkheid een twaalftal vossenfamilies te omvatten. Te veel in verhouding met de andere dieren die in de bossen ron dom Soest huizen, terwijl ook de be woners van langs de bosrand gelegen hulzen overlast van het sluwste dier van het bos ondervonden. De meer dan honderd doodgebeten kal koenen van de heer De Koning, enige jaren geleden, spreken in dit opzicht boekdelen. Toch is het op peil houden van de vossenstand slechts een klein gedeelte van de taak die de heer Van Galen in de bossen heeft te vervullen, al is dat wel een deel van zijn taak als veldpolitieman, die erg tot de verbeel ding van de mensen spreekt. Het con troleren van de naleving van de jacht wet en de vogelwet is bovendien een voornaam gedeelte van zijn taak. Dat deze tak van de politiedienst beslist noodzakelijk ls, blijkt wel uit het feit dat de heer Van Galen op zijn toch ten door de bossen regelmatig wordt geconfronteerd met overtredingen. Eén van die overtredingen, die hij in deze tijd van het jaar zwaar aanrekent, is het door gewetenloze figuren strikken en stropen van reeën. Het plaatsen van een strik in het na jaar valt niet goed te praten, maar voor de mensen wie het stropen in het bloed zit en die Van Galen allen van naam kent, is het stropen een vreemd soort vrijetijdsbesteding gewor den, die dermate slim wordt gespeeld, dat betrappen op heterdaad zeer moei lijk is. Vast staat echter, dat wanneer een stroper, die in het voorjaar een strik plaatst, in handen van Van Ga len valt, er niet met een waarschuwing afkomt. De grote liefde, die de heer Van Galen heeft voor alles wat de natuur biedt, is hem ingeboren, omdat hij is opge groeid in de Soester bossen. Er zal in Soest moeilijk een tweede persoon te vinden zijn, die, als hij in de bossen de weg weet. Het feit, dat Van Galen tot het korps van de Soester gemeentepolitie be hoort, maakt dat hij tijdens drukke weken en de zomermaanden zijn werk in de bossen jammer genoeg moet laten rusten, om op het hoofdbureau bij te springen. Tijdens zomerse dagen en de weekenden ziet hij zijn taak voornamelijk als een corrigerende en zijn ervaring is dat in negen van de tien gevallen van een lichte overtreding mëer bereikt, wordt met het bepraten van het hoe en waar om dan klaar te staan met het bekende opschrijfboekje. Wanneer iedereen zich zou houden aan de voorschriften die op de borden staan, die geplaatst zijn bij het begin van de paden, dan werd er veel narigheid voorkomen. Vooral het niet geoorloofd loslaten van honden vormt een voortdurende bedreiging van de wildstand. Op nog heel andere wijze staat Van Galen in dienst van het publiek. Niet zelden waarschuwt hij mensen die zich in het bos ophouden, waarbij hij voor al jonggeliefden wijst op „gluurders", die de jonge paartjes begluren. Tot zijn spijt kan hij tegen dit veel voorkomende verschijnsel niet voldoende optreden. Ontzegging tot het bos is sinds een wetswijziging niet meer mo gelijk. Op één van zijn inspectietochten toonde de heer Van Galen ons een zeer recent geplaatste strik, die dermate geraffi neerd was geplaatst en door het om en bij buigen van takken, een niet meer te ontwijken val was voor een ree. Het deze week uitgegraven nest van negen jongen en een door de 76-jarige gepensioneerde jachtopziener A. v. d. Schagt neergeschoten rekel, bracht het totaal van in vier jaar tijd onschade lijk gemaakte vossen op vijfentachtig. Uiteraard zijn er tegenstanders van het op peil houden van de vossenstand, zoals er altijd tegenstanders zullen blij ven tegen het, om wat voor reden dan ook, neerschieten van wild. De gedach te, dat, wanneer er in de afgelopen Met gepaste trots toont dc heer S. v. d. Schagt, 76 jaar, de met één schot onschadelijk gemaakte rekel, terwijl de heer Jurriëns en de heer Van Galen met spjjt in hun ogen kijken naar dc jongen die eveneens onschadelijk ge maakt moesten worden. jaren niets aan het op peil houden was gedaan, er nu in de bossen rond Soest meer dan honderdvijftig vossen rond zouden lopen, moet toch ieder weldenkend mens benauwen. Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter nooit veul dinge bin ne waorom ik trots op mezelluf ken weze. Ent is ok nie zoon barre beste elge- schaap as iemannd, raai ist daan un boer, zun eige un flinke kerul vingd. De minse vingde ut noeng eenmaol nie leuk ajje de loftrompet over je eige steek. Tien teuge één datter daan gezeit word daat eige roem stinkt, en geliek hebbe zullie wel un beetje. Maor de minse motte netuurluk nie vergete. daat ajje je eige nie kietult, un ander ut zeker nie zaal doen. En daorom durruf ik hier bes te schrie- ve dak ming eige un knaape kerul ving. Nie vaan uuterluk netuurluk, waant daat hep Kneliao ming aal ut heule leve voorrehouwe, daat allus wat un maan knaapper is as un aop, mejje- nome is. Maor waat beurt der int Veen Geen bar grote zaok, maor un tweede zaok van un bedrief daat aal jaore in Soe« bekend is. En noeng kejje ut ouwer- wets vingde, maor ik vingd ut toch wel prettug. Waant waorom zou we di« kleine Soesder winkeliers geen kaans magge hebbe. En vaan de week waas daan eindeluk de grote daag voor ut Veen anncbroke. De suuppermarruk wier geopend. De barregemeester waaster nie, en ok nie een van de wethouwers en zelluf* P.V.O. nie, maor fees waster wel, voor groot en klein. Noeng die suuppermarruk derris bink zo trots op me eige as un aop mit zeuve steerte. As noeng ok de baozc vaan dc buss* vaan Tense zo laangzaomerhaand un keertje waakkur worde en daor voor un haalte zorrege, de minse van d« P.T.T. ok nie as leste uut de bus kom me, daan binne de minse int Veen uut de braand en ik bin dan imme sas. Vooral omdatter noeng weer spraoke is daat die huuze toch nog wel un paor jaor overend blieve staon. Waant ak daoran zouw denke, daat aal ming geschrief maor voor un paor jaor zouw weze, daan zouk de zaokeminse zeige „bezin eer je begint". Maor noeng mag ge wullie waat ut Veen betref der weer ut beste vaan hope. De boel zaal noeng nie meer as un kaortehuus in mekaor vaalle. In het Verenigingsgebouw heeft hoofd inspecteur H. G. Scholtmeijer dinsdag middag de verkeersdiploma's uitgereikt. In Soest en Soesterberg hebben de 584 leerlingen van de lagere scholen gedu rende de afgelopen maanden het brood nodige verkeersonderricht gekregen, met de bedoelingen, de kinderen wat ver trouwd te maken met het verkeer, hen te wijzen op de voorgeschreven ge dragsregels en hen evenzeer bij te bren gen, zich daaraan te houden. Vooral in Soest-Zuid zijn tijdens het praktische gedeelte van het examen nog al wat fouten gemaakt, zei de heer Scholtmeijer, die de verhinderde burge meester verving. In totaal moesten 13 kandidaten voor het praktisch gedeelte worden afge wezen. Zeventien jongens en meisjes behaalden een onvoldoende voor het schriftelijk gedeelte en negen kandida ten moesten worden afgewezen voor zowel het praktische als het schrifte lijke gedeelte. Na de uitreiking werd een drietal films vertoond. Men confronteerde de leerlin gen met de hedendaagse verkeerspro blematiek; de tweede film behandelde het gedrag in het steeds intensiever wordende verkeer al spelenderwijs en de derde was van ontspannende aard. De voorzitter van het verbond voor veilig verkeer in Soest, de heer Buhr- mann, woonde de diplomauitreiking met een aantal onderwijzers en hoofdonder wijzers bij. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 De Soester politie heeft dinsdagmiddag op dc Van Weerden Poelmanweg twee jonge bromfietsdieven aangehouden. Tij dens de surveillance zag men de 14-ja- rige P. van W. en de even oude B. v. d. L. beiden uit Amersfoort zich op ver dachte wijze bezig houden met een bromfiets. Bij navraag bleek het voer tuig in Amersfoort te zijn gestolen. De brommer is daarop in beslag genoemen terwijl de jeugdige Amersfoorters aan de politie in hun woonplaats zijn over. gegeven. Dinsdagmoren is in het Soesterveen de eerste winkel geopend. Uit een r(j van veertien Soester gegadigden is de firma Vreman als gelukkige uit de bus gekomen. Dc gemeente vond het niet langer ver antwoord om dc bewoners van het plan „Smitsweg" zonder verzorgende be drijven tc laten zitten, waarom men voor een dergelijk bedrjjf een ruimte heeft ingericht onder een in aanbouw zijnde flat aan de Varenstraat. Beslist geen ideale gelegenheid, maar voorlopig is men in het Veen goed geholpen. De heer Vreman heeft al het moge lijke gedaan om in de beschikbare ruimte een alleszins acceptabele super markt te creëren. En het woord su permarkt mag de nieuwe vertiging met ere dragen, want naast het normale sortiment wat men in een levensmid- delenbedrijf mag verwachten, is er 'n belangrijke plaats ingeruimd voor de afdelingen groente en fruit, vers vlees, brood en banket en melk en melk producten. De heer Vreman vestigde er nadruk kelijk de aandacht op dat genoemde artikelen beslist niet uit diepvries-op slagruimten komen, maar elke dag vers worden aangevoerd. In het nieuwe bedrijf - het bedrijf op de Soesterbergsestraat wordt niet op geheven - is als bedrijfsleider aange steld de zoon van de heer Vreman, die met een drietal vrouwelijke assistenten en een speciale chef voor de groente en f rui taf deling; alsmede twee cassières, de zaak laat draaien. Een enorm plus punt vormt ongetwijfeld het grote par keerterrein vlak voor de deur. Het was direct na de opening een druk te van belang, welke niet in het minst werd veroorzaakt door de verschillende aantrekkelijke openingsaanbiedingen, die o.m. stonden vermeld in de advertentie in ons blad van dinsdag j.1. De honderden kleurige ballonnen, die overal in het Soesterveen door de kin deren werden meegevoerd, die ze kre gen wanneer ze met hun moeder de supermarkt bezochten, vormden het overtuigend bewijs, dat de komst van de supermarkt door velen op hoge prijs wordt gesteld. En aster soms nog un school is waor ze gin naom voor wete, dan magge zullie om ming onsterrefeluk te maoke, ak dood bin, ming naom der gerus voor gebruuke, al klink die naom dan nie as meziek in de ore. 1

Soester Courant | 1969 | | pagina 7