m Telefoonnummer ziekenauto 5980 Vrijdag 23 mei 1969 48e jaargang no. 10 Uitgave Drukkerij Smit Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 CHINA'S INTREDE IN DE MIDDEN- OOSTELIJKE ARENA Kontakt der Kontinenten wordt heropend V.V.V.-nienws Ncd. Vrouwen Elektr. Vereniging Communistische jeugd demonstreerde bij vliegveld Soesterberg Feestelijkheden rondom sporthal „Reukendal" afgesloten met imposante demonstratie van Anton Geesink Soester Motor-cross opnieuw groot succes ONAANVAARDBAAR ZIEKTEVERZUIM Aanrijding op Julianalaan Vcsp ers in „Zonnegloren" Kerkconcert Het oog gericht op zwarte en Arabische wereld Gescheurde knieband bij botsing VISSEIZ0EN SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal f3,50, per post f6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De Chinezen maken zich op een rol te gaan spelen in het drama van het na bije oosten, waar zij druk bezig zijn goede vrienden te worden van de Sy- riërs vanouds de felste bestrijders van Israël. In dat land is men boos gewor den op de sowjet-Unie die zich wel op wierp als de grote beschermer van de Arabische landen en dat toonde door al leronaangenaamste woorden te richten aan het adres van Israël. Ook deden de Russen wat in de Veilig heidsraad, maar ook dat was voorna melijk mondeling. Maar stuurden ze vol doende wapens en instructeurs - om maar van manschappen te zwijgen - die de Arabische zege op Israël konden verzekeren? De heersers in Moskou ke ken wel uit: ze brachten de legers van Egypte en Syrië na de rampzalige juni- oorlog weer een beetje op peil en dat was dat. Vervolgens - en dat ergert de Syriërs zeer - gingen ze weer praten, ditmaal met de andere grote drie over een op lossing, waarbij het uiteraard duidelijk is dat dit er niet een kan zijn die hele maal overeenstemt met de verlangens der Arabische landen. Misschien deed helemaal de deur dicht dat Moskou zelfs de Egyptenaren be rispte dat ze met beschietingen over het Suezkanaal het bestand schonden. T\jd voor staatsgreep Syrië toonde zijn verbolgenheid niet al leen door een staatsbezoek van de pre sident aan Rusland zonder meer af te zeggen, maar bovendien accepteerde het gretig de uitnodiging om een militaire delegatie naar Peking te sturen. Ver volgens komen uit Damascus berichten dat de Chinezen, altijd op de bres voor revolutionaire volkeren, raketten zullen sturen om daarmee Israël te bestoken. Nu hoeft men alles wat de Syrische mi nisteries berichten niet terstond te ge loven. Maar aan de andere kant is de Chinese bereidschap bekend om overal waar het kan alles te stimuleren wat zich richt tegen de vanouds als kapita listisch bekendstaande mogendheden en tegen de Sowjet-Unie die in Chinese ogen geen haar beter is. In de Russische pers zijn al waarschuwingen geuit: de Syriërs moeten bedenken dat ze van het verre China geen ogenblikkelijke steun kunnen verwachten, zoals bijvoorbeeld de Sowjetvloot in de Middellandse Zee die wel kan verlenen. En dat het beginnen van raket-aanval len vanuit Syrië als het ware vraagt om een Israëlische vergeldingsactie, die de land- en luchtstrijdkrachten van Syrië onmogelijk kunnen keren. Nog daargelaten dat zo'n Israëlische ac tie waarschijnlijk door de wereldopinie nog wel zou worden gewettigd ook. Die Op 2 juni a.s. zal het centrum van de Stichting Kontakt der Kontinenten te Soesterberg worden heropend. Het ge bouw aan de Amersfoortsestraat werd verleden jaar bij een brand, die de bo venste verdieping geheel in de as legde, zwaar beschadigd. Inmiddels is het cen trum weer geheel in de oude staat ge bracht. Op de dag van de heropening zal dr. ir. D. B. W. M. van Dusseldorp, voorzitter van het Stichtingsbestuur een toespraak houden. Prof. dr. J. van Baal zal spreken over „Ontwikkelingswerk: contradicties rond een groeiende taak in een krimpende wereld". Vanaf vier uur zal een receptie in het nieuwe gedeelte van het gebouw worden gehouden. De 21ste Oude kunst- en antiekbeurs zal dit jaar gehouden worden van 26 juni tot 16 juli. U kunt hiervoor het museum Prinsenhof te Delft bezoeken van 10- 17.30 uur dagelijks. Op zondagen van 13-17.30 uur, terwijl het voor hen die van een avondbezoekje houden moge lijk is dit op dinsdag- of donderdag avond te doen tussen 19 en 22 uur. De mooie folder, die ons werd toege zonden, toont U 'n kleur-collectie waar in schilderkunst, porcelein, meubelen en andere kunstzinnige zaken zijn op genomen. De moeite waard deze folder even bij ons te komen halen. Daar de Biesbosch in de vakantietijd altijd een aantrekkelijk programmapunt is, vestigen wij uw aandacht op de ochtend- en middagtochten, die in dit mysterieuze watergebied worden gehou den. Hoe u dit kunt beleven vertelt het vouwblaadje, dat tot titel heeft: „Met het passagiersschip Biesbosch op het sprankelende water in de Rijndelta Holland". Vanaf 3 juni zal de stad Zwolle in het teken van Tsjecho Slowakije staan. Er worden exposiites gehouden en an dere kunst-manifestaties. Dit alles ge durende drie weken. Ook over dit gebeuren verscheen een folder met uit voerige inlichtingen. Liefhebbers van de natuur kunnen te recht in het Gemeentelijk Voorlichtings centrum (ook op zondag geopend), waar men aan de hand van een expositie een indruk krijgt van de schoonheid der Natuurparken in Tsjecho Slowakije. Genoeg interessants te ondernemen de ze komende weken. klap voor Syrië zou de Chinezen trou wens een zorg zijn - het gaat er voor namelijk om de Russische invloed in de Arabische wereld te ondermijnen. In Syrië worden al druk aanhangers van Moskou gearresteerd en het heeft er alle schijn van of ruim baan wordt gemaakt voor de echte revolutievrien den uit Peking. Wat behalve Israël ook Libanon verontrust dat al genoeg last heeft van guerillastrijders die via Liba nees gebied de Israëli's willen gaan be stoken. En ook de Egyptenaren tonen zich niet erg gerust: als Syrië de bom laat barsten kan Nasser niet werkeloos toezien als hij nog iets van zijn getaan de reputatie wil redden. En koning Hoessein, die als gebruike lijk voornamelijk het gelag betaalt als de grote Arabische landen ten strijde trekken tegen de Joodse staat zal zich ook niet zeer behaaglijk voelen. Er is echter altijd een reden om goede hoop te hebben wat Syrië aangaat: het wordt er zo langzamerhand weer eens tijd voor een staatsgreep, die dan wellicht de Chinese bemoeienissen met de explosie ve situatie in de kiem smoort. In het Oranjehotel werd een filmmiddag gegeven voor de leden van de N.V.E.V., afd. „Eemland", aangeboden door de Chevron (Caltex) petroleummaatschappij Nederland n.v. Door een bestuurslid werd de heer Terp stra van de Chevron welkom geheten, alsmede de aanwezige leden, waarna 4 prachtige films werden vertoond. De eerste ging over het mooie Thailand met hoofdstad Bangkok. Over het gehele land zijn de mooie Boeddhistische tempels verspreid. Men aanbida Boeddha met kaarsen en stukjes bladgoud. In de hoofdstad zijn de meeste inwoners wes ters gekleed; rijst is het voornaamste voedsel. De grote dichte bossen leveren het echte mooie teakhout. De tweede film ging over het leven on der water. De meest vreemdsoortige die ren, zoals vissen e.a. en ook planten zag men in hun eigen mooie kleuren en in hun levenswijze. De derde film die vertoond werd, ver telde over de oliewinning op Sumatra. Wat daar door Nederlanders en Ameri kanen met hulp van de Indonesiërs ge presteerd is, lijkt ongelooflijk. De jungle werd herschapen in goede wegen; bull dozers, tractoren en andere machines, nodig voor het bouwen van boortorens en tijdelijke woonverblijven werden aan gevoerd. Door buizen van 12 meter leng te en 75 cm breed stroomde de gewon nen olie vroeger naar Singapore, waar ze werd opgeslagen om per tanker ver voerd te worden. Nu heeft Sumatra een haven voor de reuzentankers. Tot slot kregen de aanwezigen een prachtige kleurenfilm te zien over Japan. Door deze film kreeg men de levens wijze te zien van het Japanse volk. De kleding van de bewoners is veelal ook westers; doch de ceremoniën van het theegebruik en het bloemschikken is nog steeds in zwang. Ook het aloude toneelspel trekt veel pu bliek. In Japan kent men winterse maanden met veel sneeuw. De skisport wordt druk beoefend, alsook het schaat senrijden, doch in maart begint de zo- ,M mer, de bomen tooien zich dan uitbundig met bloemen en vruchten. Bij deze prachtige films, aangeboden door dit wereldconcern was de commen tator de bekende radio-omroeper Guus Weitzel. Onder dankzegging voor deze fijne middag, werd de heer Terpstra een attentie aangeboden. Op 10 juni zal voor de leden van deze vereniging een demonstratie gehouden worden door de bekende Patria bisquit- fabriek en vóór de vakantiemaanden zal er nog een excursie gemaakt worden. Communistische jongeren van het Alge meen Nederlands Jeugd Verbond A.N.J.V. hebben de zaterdag voor Pink steren een demonstratie tegen de vesti ging van het Navo-hoofdkwartier in ons land gehouden. Uit alle delen van het land waren een paar honderd jeug dige tot zeer jeugdige A.N J.V.-ers naar Soesterberg gekomen om op de hei langs de Van Weerden Poelmanweg blijk te geven van hun ontstemming over de Navo-activiteiten in ons land. Borden en opschriften met teksten als „Geen Duitse vinger aan de Atoom trekker", „Geen navo-hoofdkartier in Limburg" e. d. maakten hun bedoelin gen duidelijk. Na een meeting op de hei zijn de jongeren weer geruisloos ver trokken. B.V.D. en politie hielden een oogje in het zeil. Inmiddels hebben de communistische jongeren ook een de monstratie in Brunssum gehouden. De feestelijkheden rond de opening van de sporthal zjjn verleden week donderdag avond besloten met een judo-demonstratie van ex-wereldkampioen olympisch- kamt ioen Anton Geesink, die daarbij werd geassisteerd door pater Giovannl Na de demonstratie door de Utrechtse geweldenaar, die door het publiek op hoge prijs werd gesteld, gaven de leerlingen van de Soester Judoschool Pouw een aardige demonstratie, waarbij vooral de allerkleinsten lieten zien dat zjj zich serieus met hun sport inlaten. Na de judo-demonstratie vertoefde de heer Geesink nog enige tjjd temidden van de organisatoren in het restaurant, waar vooral de jeugdige fans hem onophoudelijk om een handtekening vroegen. Het definitieve slot van de sportieve feestweek werd gevormd door een serie basketbal-wedstry- den tussen Soest, Baarn en Amersfoort. De op 2e Pinksterdag in de zandafgraving op de Eng georganiseerde motorcross is opnieuw, begunstigd door ideale weersomstandigheden, een groot succes gewor den. Meer dan zesduizend bezoekers waren getuige van een middag puur motor sportgenot, vol spanning en sensatie. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij naar onze sportpagina. De conjunctuur is weer gunstig in Ne derland. Vele fabrieken zien hun or derportefeuille groeien waardoor de werkloosheid kan dalen. Dat bevordert leve .is reugde van velen. Temeer is het bedroevend te moeten constateren dat het ziekteverzuim een onrustbaren de groei te zien geeft. In sommige be drijven laat op bepaalde dagen meer dan een kwart van de werknemers ver stek gaan. Het is duidelijk dat het verschijnsel van het groeiend ziekteverzuim parallel loopt met de gunst der tijden. Er is geen epidemie waarneembaar boven onze grenzen of het moest de welvaartsepi demie zijn, die de mensen onverschil lig maakt en hun verantwoordelijk heidsbesef aantast. Men blijft thuis zon der dat daarvoor een aanvaardbare re den is. Wij willen niet de nadruk leggen op de kruimeldieverij die door ongeoor loofd ziekteverzuim wordt gepleegd, hoewel deze op zichzelf gezien al ernstig genoeg is. Uit dit verschijnsel is een toenemende arbeidsschuwheid en onver- schililgheid af te leiden voor arbeid en onderneming, waarin men werkzaam is. Het laat een goed deel van de werk nemers koud of een produkt te laat wordt afgeleverd. Het interesseert deze fraudeurs blijkbaar evenmin of de kwa liteit van de produktie schade lijdt door hun afwezigheid. Er is blijkbaar een eenzijdige zorgen- delegatie gaande in de richting van de ondernemer en de bedrijfsleiders. Van hen worden bovenmenselijke prestaties gevraagd terwijl een deel van de werk nemers thuis zit. Hoe uit deze gang van zaken een arbeidsgemeenschap met ge deelde medezeggenschap moet groeien is een zorgenvraagstuk voor werkne mers- en werkgeversorganisaties. Het zal voor de kwade geesteen binnen de bedrijfsgemeenschap noodzakelijk zijn dat men opnieuw overgaat tot het in stellen van wachtdagen om het ziekte verzuim binnen de perken van het nood zakelijke te houden. Bij een aanrijding op de hoek van de Julianalaan en de Nassaulaan is vrij dag de 29-jarige mevr. J. I. J. uit Soest licht gewond geraakt. Als automobiliste verleende zij op de kruising geen voor rang aan een van rechts komende auto, bestuurd door G. J. G. uit Utrecht. Bij de botsing raakten beide wagens zwaar beschadigd. Mevr. J. klaagde over pijn in haar nek. Zij- is onder behandeling van haar huisarts gesteld. Deze zomer, te weten in de maanden juni, juli en augustus worden in de kapel van „Zonnegloren" vier vespers gehouden. De organist van „Zonnegloren", de heer G. den Broeder heeft zich hiervoor me dewerking verzekerd van de Amster damse zangeres Alida Leinweber, be kend door haar geregelde radiouitzen dingen en de Soester voordrachtskunste nares Maria Maatman-Kamphuis. De vespers duren van 8 uur tot half negen en zijn voor ieder toegankelijk. Zaterdag 31 mei a.s. zal in de Oude Kerk te Soest een bijzondere kerkmu- ziekavond plaats vinden. Er zal worden gezonden door het Knapenkoor van de kathedraal van Antwerpen, o.l.v. Eerw, Heer Jan Schrooten. Het koor, dat 50 leden telt, brengt dit weekeinde een te genbezoek aan het Hervormd Jeugdkoor te Soest, dat in april te Antwerpen con certeerde en bij het Knapenkoor te gast was. Het programma bestrijkt een groot ter rein der kerkmuziek, waarin zowel de oude polyphonie (Obrecht, Lassus. Pe- vernage) en het gregoriaanse vertegen woordigd zijn, als ook koraalzettingen van Bach, Vulpius, Grüger (uit „102 Ge- sangen") en moderne koorwerkjes van H. F. Michelsen. Dirigent Jan Schrooten is een van Bel- gië's vooruitstrevende kerkmusici en koorpedagogen. Hij zal zich ook als or gelsolist doen horen op het grote orgel en het koororgel in de Oude Kerk, met werken van Pieter Cornet, A. v. d. Kerckhoven, J. S. Bach en Hugo Distier. Aanvang 8.15 uur. Soedan is weer zo'n land waar gene raals zich geroepen hebben gevoeld om „orde op zaken te stellen" zoals zij dit noemen. In het algemeen is het een kwalijke zaak als het leger de macht grijpt, al zijn er zeker vele gevallen waar de militaire organisatie eigenlijk de enige is die goed functioneert in een land, zodat er haast geen andere op lossing lijkt om chaos te voorkomen. Ook al zou zo'n oplossing amper min der erg zijn dan de kwaal waarvan ze moet verlossen. Pakistan is er een voor beeld van. Soedan is in ieder geval een land dat niet hoeft te klagen over problemen. Het kreeg onafhankelijkheid na een tijdlang kolonie te zijn geweest waar voor de eigenaars (Engeland en Egypte, maar dat laatste was alleen maar for meel) niet veel interesse hadden. Na het vertrek der Britten bleef hier maar een heel pover skelet over van een gezagsapparaat, dat dan terstond te maken kreeg met een grote sortering interne tegenstellingen die voorheen door de koloniale overheid onder het tapijt waren geveegd maar daardoor uiteraard niet verdwenen. De belangrijkste was wel de tegenstel ling tussen de noordelijke en de zuide lijke bevolking, waarbij zowel ras als godsdienst een rol speelden. De neger stammen in het zuiden, voornamelijk christelijk of heidens, verdachten de Arabische moslims van het noorden niet ten onrechte ervan dat deze doodeen voudig de rol der Britten gingen over nemen als machthebbers. Dat werd na korte tijd al bloedig vechten, dat trou wens nog steeds doorgaat. De moslims onderling hadden boven dien ook hun controverses, economisch kreeg men het moeilijk doordat de we reldbehoefte aan katoen daalde door de uitvinding van meer en meer kunstve zels. In zekere zin kan men respect heb ben dat een vorig generaalsregime de toestand zodanig wist te stabiliseren dat een burgelijk bewind zijn intrede kon doen dat althans blijk gaf te koersen naar een redelijk vrije en moderne staatsvorm. En nu opeens weer die militaire rege ring. Bovendien een die aankondigt uiterst links te zullen zoeken naar in ternationale aansluiting, o.a. bij de Sow jet-Unie. Dit laatste is ongetwijfeld een uitvloei sel van de verbondenheid die de Soe- danese overheid voelt met de zaak der Arabieren, ook in hun controverse met Israël. Soedan is in dit gezelschap een der fellere leden. Maar het gaat hier om een zaak die een groot deel der zwarte bevolking niet of niet noemenswaard interesseert. Daar leeft meer belangstelling voor de pro blemen van zwart Afrika. Dit liggen op de grens van twee gebieden met twee zo uiteenlopende hoofdinteresses zou el ke Soedanese regering moeten dwingen een middenkoers te varen om de inwen dige spanningen niet te hoog te laten oplopen. Dat de nieuwe generaais-staatsleiders zo duidelijk door de Arabische zaak kiezen lijkt weinig geschikt om Soedan het minimum aan rust te bezorgen dat het nodig heeft om zijn interne tegen stellingen te verzoenen. KANTMAN. De negen-jarige P. W. M. S. uit Soest liep verleden week een gescheurde knie band op toen hij in botsing kwam met een autopettend jongetje. S. reed met zijn zusje op de fiets over de Vosse- veldlaan. Achter een auto kwam plotse ling de 5-jarige J. H. W. met zijn auto ped tevoorschijn. Een botsing was het gevolg. S. kwarp ten val en liep een ge scheurde knieband op. Hij is overge bracht naar Zonnegloren en daar opge nomen. Nu wordt het de tijd weer van uren lang turen Op drijvende dobbers in 't ruisende riet; De tijd van het vruchtbaar of vruchteloos vissen En 't wachten bij 't water, 't zij troebel of niet. Nu komen de dagen van deeg en geduld weer, Van snoeren en snoertjes, van snertvis en snoek, Van visserslatijn en van visjes-ellende, Van haakjes en haken in vis of in broek. Nu wordt het de tijd, waarin katvis een baars wordt En drie ons een kilo. een spiering een zeelt, De tijd van eenvoudig geweldig Zo'n kanjer Nog nóóit zo gezien, maarik heb hem verspeeld. Nu wordt het de tijd weer van schone beloftes Ik breng als ik thuis kom een pond of acht mee, Gevolgd door de tijding „ze woueniebijte, Dus bak maar een spiegelei voor het diner." Nu wordt het de tijd weer van wind was niet gunstig, Het water te koud en het snoer te kort, De tijd van 't gewurm, waarin wurmen gepierd zijn, Een kern-gezond iemand pierstekerig wordt. CLINGE DOORENBOS

Soester Courant | 1969 | | pagina 1