Ruit zomermant zijn enorm„in"' HET ANTI-AMERIKANISME STRAUSS, STERKE MAN IN OPKOMST Officiële „ZOMER" J. HOPPENBROUWERS DE MANTELSPECIALIST ZUURKOOL MET EEN GLAASJE MET RAAD EN DAAD SOESTERBERG Welke achtergronden heeft anti-Amerika complex BENZINE TANKEN? ,DE KORTE DUINEN' Uw Recorder staat klaar bij ,.De Geutlen Snaar" DOORSMEREN? ,DE KORTE DUINEN' mededelingen Japonnen Rokken Juinpers Blouses Cosmetica Geschenken ,DE KORTE DUINEN' Geslaagd AUTO WASSEN? ,DE KORTE DUINEN' Cheque van 500,zoek Gevonden voorwerpen Geslaagd HAARKNIPPEN? ,DE KORTE DUINEN' D.V.S.A. kamp ioen, Soesterberg degradeert Pupillen K.V.0. wonnen Avondvierdaagse Bejaardentoclit Laetitia oogstte succes Vliegtuigtoernooi Controle op sclirikdraadinstallaties AVIA Diensten Centrum ,DE KORTE DUINEN' VRIJDAG 30 MEI 1969 In de afgelopen jaren trokken duizenden jongelieden, wel of niet getooid met baarden en lange haren, door de Westeuropese hoofdsteden om te protesteren tegen de Vietnam-politiek van Amerika. De yell „Johnson moordenaar" bracht in die tü'd tientallen studenten voor de rechter. Talrijke schrijvers, journalisten, sociologen en politicologen schijnen zich gespecialiseerd te hebben in het aftasten van de Amerikaanse cultuur en blijken bijzonder vindingrijk in het aanduiden van de vele zwakke plekken waarop de pijlen van hun kritiek zijn gericht. Ze vinden altijd wel iets van hun gading nu eens het negervraagstuk, dan weer het machtsmisbruik in de vakbeweging, de criminaliteit, de corruptie in het be stuursapparaat, de buitenlandse politiek enz. Het anti-Amerikanisme is in sommige kringen van de Westeuropese bevolking zelfs een soort mode geworden. Het is „in" om alles wat in de U.S.A. gebeurt b\j voorbaat af te keuren. Zoals de Duitsers alles wat hun niet beviel joods noemden en de Russen ieder die het niet met hen eens is als kapitalist afschil deren, zo noemen vele Europeanen alles wat hen in de samenleving tegenstaat „typisch Amerikaans". De Verenigde Staten hebben moeite om de last te torsen, die de natie in 1945 op de schouders werd gelegdverant woordelijkheid voor de gang van zaken in het wereldpolitiek bestel, De macht, die het Amerikaanse volk toeviel, is niet van ganser harte aanvaard. Ze leidde ertoe, dat moest worden afgeweken van de oude, in wezen zo populaire Monroe- leer„Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Europeanen." avia service-station Nu bevindt het land zich in de dwang positie om als tegenspeler van de sowjet- unie wereldpolitiek te voeren in de stijl van de koude oorlog. Iedere fout of blunder kost Amerika prestigeverlies en iedere inmenging in de politiek van een ander gebied, roept weer anti-Ameri kaanse sentimenten wakker. Het anti- Amerikanisme komt in alle werelddelen voor, maar deze stroming vindt zijn oor sprong in verschillende oorzaken. Het anti-Amerikanisme in Zuid-Amerika is gemakkelijk te begrijpen. De meeste Zuidamerikaanse landen koesteren de vrees door hun noordelijke buur te wor den overvleugeld en in een al te afhan kelijke positie van hem te komen. Bo vendien is men er nog niet vergeten dat de Ver. Staten in het verleden hebben getracht hun gebied uit te breiden ten koste van sommige Middenamerikaanse staten. Minderwaardigheidscomplex Heel andere wortels heeft het anti- Amerikanisme in Azië. Landen als China en India hebben een eeuwenoude cul tuur, maar dit trotse besef van culturele superioriteit wordt ernstig gekrenkt door het bewustzijn dat men in technisch en materieel opzicht veruit de mindere van Amerika is. In de Arabische landen zijn de anti- gevoelens jegens de U.S.A. voornamelijk gebaseerd op het feit, dat Amerika Is raël politiek steunt. In Zuidoost-Azië worden de Ver. Staten gezien als een nieuwe koloniale macht, die in navol ging van Engeland en Frankrijk uit is Franz-Joseph Strauss, de forse West- duitse minister van financiën, kreeg grote aandacht bij zijn bezoek aan Lon den - waarbij men wel besefte dat deze Beier goede kans maakt de volgende kanselier van de bondsrepubliek te zijn en na het wegvallen van De Gaulle te vens de sterkste man in Europa. Niet dat men onverdeeld gelukkig is met die gedachte: er zijn in het verleden van Strauss wel een paar vlekjes, zoals zijn autoritair laten arresteren van journa listen en een flinke portie leugens in de bondsdag, een aantal hyper-nationa listische uitlatingen en een - overigens tijdelijke - geestdrift voor De Gaulle. Maar aan de pluskant staat ongetwijfeld dat hij een formidabele bekwaamheid heeft, in het regeren en vooral in het verwezenlijken van zijn ideeën. En een idee waarnaar men in Engeland belang stellend is: wil Strauss Engeland in de E.E.G. hebben? Tenslotte was het mak kelijk de grote kampioen voor Brits lid maatschap te zijn zolang men zeker wist dat de reus in Parijs dit toch wel zou tegenhouden. De kans was goed dat De Gaulles bezwaren nu in de zelfde vorm uit Bonn zouden klinken, maar dat is niet het geval. Strauss blijft pro - en nu zelfs de beide kanshebbers op De Gaulles opvolging, Poher en Pompidou, dit ook zijn ge worden. lijkt de E.E.G.-deur voor Enge land nu wel open te staan. Daar komt dan bij dat Strauss nog wel een paar Europese ideeën heeft. Iets met een fe deratie van staten en een supra-natio- naal instituut dat o.m. het beheer zou moeten hebben over een Europese kern macht. Niet in alle details - voorzover Strauss die heeft ontvouwd - even aantrekke lijk, vooral niet wat die kernwapen- kv/estie betreft. Maar het zijn wel de gelijk ideeën die stiumulerend werken. Gezien Strauss vermogen om zijn plan nen door te zetten, zelfs stimulerend moet werken om eindelijk eens wat voortgang te maken met de eenwording van Europa, die lange tijd amper nog voortgesudderd heeft op een heel laag pitje door toedoen van president De Gaulle. Het is wel curieus om te zien hoe snel na diens heengaan zowel in zijn eigen land als in Europa allerlei lieden ener giek de koersen inslaan die hij altijd heeft afgewezen. En hoe na zijn optre den als sterke man van Europa, geba seerd op een handige taktiek en een uitbuiten van zijn prestige, zich een nieuwe sterke man naar voren dringt; zij het dat deze zijn gezag op de basis van Europa's sterkste economische macht poogt te laten stoelen. op gebiedsverovering en politieke machtsvorming. In de meeste jonge staten van Afrika koestert men vrees voor de Ver. Staten, maar van anti-Amerikanisme kan men hier niet spreken. Wat de Afrikaanse leiders voor alles vrezen is, dat zij eco nomisch afhankelijk worden van Ame rika en daardoor ook politiek worden gebonden aan de U.S.A. Daarom vragen zij niet alleen de Ver. Staten, maar ook Rusland om steun en tonen zich vervol gens zeer behendig in het spelletje „van twee walletjes eten". Het anti-Amerikanisme in oost-Europa is gebaseerd op ideologische tegenstellin gen. In het Russische systeem herken nen de Amerikanen niets van het vrij heidsideaal dat hen zo dierbaar is en anderzijds moet het communistisch re giem niets hebben van het eigendoms recht, dè grondpeiler van de Amerikaan se samenleving. „Geestelijk armer" Maar veel irrationeler is het anti-Ame rikanisme, dat zich in West-Europa tot zulk een krachtige stroming heeft ont wikkeld. De oorlog in Vietnam moge dit min of meer in de hand hebben ge werkt, de verklaring is toch veel moei lijker te geven dan men op het eerste gezicht zou denken. avia service-station In de eerste plaats dateert dit Westeuro pese anti-Amerikanisme reeds van vóór de oorlog in Vietnam. Reeds voor de tweede wereldoorlog vond men vooral in de intellectuele milieus van ons we relddeel vele mensen, die zich in cul tureel opzicht verre superieur voelden boven de gemiddelde Amerikaan. „Amerika heeft wel techniek en wel vaart, maar in tegenstelling tot ons zijn de Amerikanen geestelijk arm" zo meen den deze Europeanen. Dit besef van cul turele superioriteit is ook nu nog niet dood. Andere factoren hebben het anti- Amerikanisme nog in de hand gewerkt. Na de tweede wereldoorlog was West- Europa geheel afhankelijk van de Ver. Staten wat zijn economisch herstel be treft. Dank zij het Marshall-plan ont ving Europa miljoenen dollars om zijn economie weer nieuwe impulsen te ge ven. Natuurlijk waren de Ver. Staten zelf ook gebaat bij dit economisch her stel van het oude Avondland, maar niet temin voelden wij ons afhankelijk van onze bevrijders. Het gevoel van afhankelijkheid lokt ge-» makkelijk verzet uit. Dankbaarheid is een fraaie deugd, maar in internationale betrekkingen wordt ze slechts zelden be oefend. Deze afhankelijkheid van Ame rika krenkte het zelfbewustzijn van vol keren die gaarne bereid zijn om natio nalistisch te denken. Vooral in Engeland en Frankrijk, vóór 1940 nog wereldstaten met een grote invloed in de internatio nale politiek, kon men die afhankelijk heid van Amerika mentaal slecht ver werken. Het anti-Amerikanisme van Charles de Gaulle vormde daar een ac tueel voorbeeld van. Macht Er zijn nog andere factoren, die het anti- Amerika complex hebben versterkt. Amerika vervult een leidende positie in het politieke wereldbestel. Het land be schikt bovendien over een arsenaal aan modern bewapeningsmateriaal. Kortom, Amerika oefent macht uit. En macht Is iets, dat vooral de jongere generatie heel gauw irriteert. Jongeren hebben zich altijd verzet tegen alles, wat met macht is bekleed. Zo is het altijd geweest, zo is het ook nu. En wat doet men dan Men zoekt naar ar gumenten om aan te kunnen tonen dat degene die macht uitoefent zelf op vele terreinen faalt. En die argumenten zijn er natuurlijk. De rassentegenstellingen en de sociale spanningen die de Ameri kaanse samenleving teisteren kunnen moeilijk worden verheeld. Maar dikwijls krijgt men de indruk dat sommigen het maar wat fijn vinden dat deze proble men zich in Amerika voordoen, want dan heeft men weer een argument om iets negatiefs over de Ver. Staten te zeg gen. Amerika's machtspositie roept dus irri tatie op bij degenen, die politiek en/of economisch afhankelijk zijn van dit land. Deze afhankelijkheid wordt slecht ver dragen en in zo'n situatie gaat men naar argumenten zoeken om degene die die macht bezit in descrediet te brengen. Het anti-Amerikanisme in West-Europa is in de eerste plaats een sociaal-psycho logisch fenomeen, maar aangezien psy chologische krachten zich moeilijk laten controleren en corrigeren, zal dit anti- Amerikanisme wellicht een blijvende stroming zijn in de westerse samenle ving. UITNODIGING TOT HET BIJWONEN VAN EEN WIJKAVOND VOOR DE WIJK SMITSWEG Het gemeentebestuur van Soest nodigt langs deze weg de bewoners en aan staande bewoners van de wijk „Smits- weg" uit op één van de volgende avon den aanwezig te zijn in de sporthal „Beukendal" aan de Beukenlaan, alhier, voor de op die avonden te geven voor lichting over deze wijk. Deze zgn. wijkavonden zullen worden gehouden op dinsdag 27 mei en vrijdag 6 juni a.s. en beginnen om 8.00 uur 's avonds. De sporthal is om half acht geopend en geeft u de gelegenheid kennis te nemen van een kleine expo sitie van tekeningen van de toekomstige ontwikkeling in dit gebied. Het is de bedoeling, dat op die avon den het college van burgemeester en wethouders de ontwikkeling van de wijk en zijn directe omgeving zal be spreken. Er bestaat uiteraard ruime gelegenheid tot het stellen van vra gen en het doen van suggesties. Het gemeentebestuur vertrouwt er op, dat velen van de geboden gelegenheid gebruik zullen maken om één van deze avonden te bezoeken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat om 8.00 uur de toegangsdeur zal worden gesloten. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan A. J. de Bruin, Molenstraat 25 te Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het uitbrei den van een woonhuis, op het perceel gelegen aan de Molenstraat 25, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H nr. 8847, zulks in afwijking van het bestemmingsplan, regelende de bestem ming van gronden, gelegen nabij de Talmalaan, de Dalweg en de Molen straat. VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOEST avia-shop Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage be trekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeen tesecretarie ter inzage. Soest, 23 mei 1969. VOORLICHTINGSAVOND OVER DE WEG OVER DE ENG Het gemeentebestuur van Soest nodigt hierbij de bewoners van Soest uit voor een voorlichtingsavond, welke op dins dag 2 juni a.s., te 8 uur n.m., in de brandweerkazerne aan de Lange Brink- weg te Soest zal worden gehouden. Het is de bedoeling, dat op deze avond de plaatselijke bevolking zal worden voorgelicht over de weg over de Eng. In deze bijeenkomst zullen o.a. de heren Ir. L. F. Coffeng en Ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga, deskundigen op het gebied van het verkeer en de ruimtelijke ordening, het woord voeren. Er zal uiteraard de gelegenheid worden geboden tot het stellen van vragen en het verkrijgen van nadere inlichtingen. Het gemeentebestuur vertrouwt er op, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om de voorlichtingsavond te bezoeken. De aandacht wordt erop gevestigd, dat om 8.00 uur de toegangsdeur wordt ge sloten, zodat men wordt verzocht tij dig aanwezig te zijn. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9. lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. de heer A. J. A. van den Oord, St. Theresiastraat 9 te Soest, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een bedrijfsruimte voor vervaardiging van chocolade-artikelen, in het perceel Merelweg 7, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie H, nr. 5737-8050; b. Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V., Hofplein 20 te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een quick-servicebedrijf annex in richting bestemd tot het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen, op-in he perceel Smitsweg hoek Weegbree straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4566. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen dezer ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Br vendien zullen op dinsdag 10 juni a.s., des voormiddags, resp. te 9.30 en 9.45 uur, in het gemeentehuis openba re zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilli ging van deze verzoeken kunnen wor den ingebracht. Soest, 23 mei 1969. Voor het Vaardigheidsdiploma machine- schrijven slaagden mej. F. v. Barneveld en de heer G. Köller. Voor het Uniepraktijkdiploma machine- schrijven de dames H. S. Dorland, Y. H. van Gorcum, G. M. Hartevelt-Montanus, G. Scheltens en J. M. v. d. Veen. Voor het Vaardigheidsdiploma stenogra fie Nederlands de dames N. v. Breukelen, R. v. d. Broek, G. v. Galen-v. Dam, S. A. H, Hilstra, B. v. d. Horst, W. Mulder, H. Roest, M. v. Schaik, G. A. Smeekes, A. v. Soest, W. v. d. Ziel en de heer Th. v. d. Waals. Voor het Uniepraktijkdiploma stenografie Nederlands de dames A, Greijdanus, G. v. d. Horst, J. T. v. Kooten, W. Noorder- meer, H. A. Roest, W. A. M. G. de Rui ter, W. J. v. Schaik, G. Schuuring-Kui pers, J. A. v. Sloten en S. J. v. Soest, W. G, v. d. Ziel en de heer Th. J. v. d. Waals. Voor het Uniepraktijkdiploma stenogra fie Frans de dames M. Th. J, v. d. Berg, H. G. C. de Dreu, J. A. Hoksbergen, A. M. Koenen, Chr. Maschewski en O. M. Versteegh. Allen werden opgeleid door Instituut Houwers te Baarn. avia .service-station dus in grote, grote verscheidenheid bij de MANTELSPECIALIST een voorbeeld: prachtige, soepele stof,kreukher- stellend, licht gewicht,sporüeh maten 38 t.m.44 Amersfoort: Lange straat 11 Utrecht: St. Jaoobsstraat 15 Op het postkantoor Steenhoffstraat te Soest heeft een ambtenaar van de P.T.T. zaterdag 24 mei, tussen 9 en 12 uur, een kascheque van 500 gulden uitbe taald. 's Middags 12 uur bleek dat de cheque verdwenen was. Waarschijnlijk is deze door de klapt meegenomen. Dit betekent voor de bewuste ambte naar een strop van 500 gulden indien degeen, die nu in het bezit is van deze voor hem door afstempeling waardeloze cheque niet op het postkantoor terug bezorgt. Op het postkantoor is men van mening dat er van kwade wil bij de bewuste cliënt geen sprake is. Waarschijnlijk heeft de man de cheque per abuis te zamen met de 500 gulden meegenomen. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden aangegeven: meetlint, groe ne militaire baret, jongensjasje (groen), damesrijwiel, portemonnaie met inhoud, bruine boodschappentas, bankbiljet, wit te trui, regenjas met glacé handschoe nen, colbertjasje met o.a. sleutels en verzekeringsbewijzen, grote rode spring- bal, grijze poncho, zilveren bedelarm- bandje, zonnebril, zwarte damestas, wit te pullover, negerpopje, lange grijze jongensbroek, kinderbril, zwarte diplo- matentas, bril met losse zonneglazen, popje. Aan komen lopen herdershond. Voor het tweede deel van de staats akte N XII (lerares zorg voor de wo ning, voeding en kleding), slaagde o.m. onze plaatsgenote mej. M. Y. F. Hout kamp. Zfj ontving haar opleiding aan de scholengemeenschap Puntenburg, Laan van Puntenburg 2 te Utrecht. „Welja, en bleke Piet ken 't weer be- zuurkolen!" riep een inderdaad wat vaalglasachtige winkelbediende voor het hekje uit. „Bewat?" informeerde de politie rechter belangstellend. „Bezuurkolen, ik mot 't altijd bezuren. Krijg ik zuurkool wat ik helemaal nie blief, allenig omdat 'n ander me op me huid zat". „Met zuurkool?" „Neem mij nouNee, asdat ik te laat thuiskwam van weges de knokpartij waarbij bleke Piet natuurlijk 't loodje lei, had me dikkerd ook nog wat te zeggen. En wat schaft de pot as bleke Piet 's nachts te laat is thuisgekomme?" „Zuurkool" raadde de rechter. „Jij mag nooit meer meedoen as ik hier weer terechtstaan", antwoordde de ar metierige verdachte. „Je kennet me wel anzien ook, zeker, „k Krijg amper ge noeg te vreten. Drie of viermaal zuur kool in de week, man, ik kots d'r van!" „Dan moet je juist niet vechten, dan delf je altijd het onderspit." „He'je 't door, makker? Bleke Piet vecht echt nie voor z'n plezier, hoor. Allenig astie op z'n witte huid gezeten word, dan meptie terug. Ken je begrijpe dat ik niet de aanvaller ben". Zo, bij stukjes en brokjes, konden we het relaas gaan begrijpen. Elke getuige droeg een nieuw deeltje van de legpuz zel aan, door omstandig uit te wijden over zijn eigen kleine rolletje in de gro te vechtpartij van „al die anderen". Sa men was het nogal een opstootje ge weest, eerst in en later buiten het café. De politie moest er aan te pas komen, laadde het hele gezelschap in een ver keersongevallenwagen en schreef alle namen op. De meesten slikten de waar schuwing en gingen ontnuchterd heen. Maar niet de nog van honger ramme lende B. Deze eiste een maaltijd. Om dat hij op die tijd thuis een warm maal placht te nuttigen. „En op schrille toon, edelachtbare" ver telde een gemoedelijke, ietwat gezette wachtmeester. „Maar 't was bij ons al hond in de pot. ,t Was al na midder nacht, moet U rekenen. Dan is 't er geen souper meer bij voor de gasten". Ken jij doen, jij teert op je vet nachts" meende de bloedarmoedige schaduw voor de balie. „Maar U hebt 't toch overleefd constateerde de politierechter. „Zien U mij bloeien van binnen?" „Nee, bent U zo'n binnenbloeiertje?" „U zult er in elk geval voor moeten bloeden" zei de officier. „En waarfoor dan wel, as ik fragen mag?" .Vanwege de vernieling." ,Oja, dan gaan ik in de fernieling. Om- rede de één of andere onbekende sin jeur een glas gemolesteerd heb. Zal ik 't gedaan hebben „Een glaseen etalageruit zult U be doelen." „O, is dat geen glas meer tegesworig. Maar ja, bleke Piet mot hange." „U had een glaasje op ook". Jazeker, 'k had de nodige etalageruite achter me kiese." „Dat kan dik geld kosten." „Nou ja, dan gaan ik maar liever sitte". ,Voor die etalageruit kun je niet gaan zitten Dat weet me neus ook. En in die eta lage zal 't ook nie kerrne. Ik draai ne- tulek weer de bajes in." ,Ik bedoel dat die ruit betaald moet worden, buiten de boete." ,Dat glasie, da"s al gebeurd". Verwondering bij de officier en bij de politierechter. Het bleek, dat Piet de verzekering bedoelde. Maar hij hield er geen rekening mee, dat de verzekering bij hem zou komen aankloppen als hij veroordeeld werd, omdat hij dan de schuldige zou zijn. En dan kan de uit kering op hem verhaald worden. Het werd tenslotte vrijspraak. De ge tuigen herinnerden zich geen van allen meer, wie precies de ettalageruit stuk gedrukt had en daar ging het om. ,Dit keer zul je 't niet bezuurkolen," zei de rechter. ,,'k Zal toch maar vast 'n zakkie patat hale," overwoog de dunne, ,,'t Ken toch nog wel laat worde, want 't mot nog gevierd worde ook, hé?" De hamerklap viel niet op in de proes tende geluiden. (open van 7.00 - 18.30 uur, en óók op afspraak) herenkapsalon ONDERHOUDSPLICHT. - Is een we duwe ook verplicht haar schoonouders financieel te steunen? Antwoord: De vraag is hier of er kin deren uit dat huwelijk geboren zijn. Zo ja, dan bestaat de verplichting wel, ten minste als betrokkene financieel in staat wordt geacht bij te dragen. KINDERBIJSLAG Heeft een arts met eigen praktijk recht op kinderbijslag als hij les geeft (eenmaal per week) aan een huishoudschool en op hoeveel Antwoord: In principe heeft hij recht op aanvullende kinderbijslag, maar om dat wij niet over de gegevens beschik ken die nodig zijn voor de berekening ervan kunnen wij niet zeggen op hoe veel. Wij adviseren u daarover inlich tingen te vragen bij de Raad van Ar beid, Markt 13, Arnhem (tel. 08300- 23571). In het eigen fraaie sportpark „De Burg wal", even buiten de kom van Ame- rongen, werd D.V.S.A. kampioen van de derde klasse zaterdagvoetbal door een grandioze 7-0 overwinning op het Soes- terbergse zaterdagelftal, dat nu degra deert naar de vierde klasse. In de eerste helft, het meest aantrekke lijke gedeelte van de wedstrijd, was het vaak erg benauwd voor het Soester- berg-doel, waar doelman Kerkhof voor een zware taak stond. Het eerste doel punt was het resultaat van een vrije trap die D.V.S.A., wegens een simpele handsbal mocht nemen en door links back Hensen uitstekend werd inge schoten. 1-0. In de 11e min. kopte mid- voor Ruitenbeek over en ging de gelijk maker verloren. Een min. later miste de rechtsbuiten G. v. d. Berg van D.V.S.A. een kans voor open doel, evenals in de 21ste minuut. Maar dezelfde speler zag in de 22ste minuut kans de stand te verhogen, toen de bal in eerste instantie door Kerkhof gestopt, via de paal het veld weer inkwam en door v. d. Berg werd ingeschoten. De geblesseerde Blanken- stein werd binnen een half uur spelen vervangen door G. van Mourik, die tien minuten later scoorde. 3-0. Nog voor de rust werd het 4-0 door midvoor G. de Kroon. Nadat doelman Kerkhof en linksback Aalders vanaf de doellijn gered had den werd het binnen een minuut toch nog 5-0, weer door invaller Van Mourik. In de 24ste minuut scoorde Van Mou rik wederom, 6-0, en vier minuten later maakte G. de Kroon er 7-0 van. Trainer-grensrechter Wolters ging op de schouders en ook coach Van Beek deelde in de vreugde om dit kam pioenschap van het elftal van aan voerder J. de Bruin. Samos, dat met één dame tekort speelde, is de dupe geworden van de goede inzet van pupillen K.V.O. 2. Hans Rietveld opende de score nog voor de rust. 1-0. Een aanvallend Samos had geen geluk met schieten, maar Gerda Knoops wel 2-0. De K.V.O.-pupillen kregen er begrijpelijk steeds meer zin in, vooral toen Hans Rietveld ook nog het derde doelpunt (zijn tweede) scoor de. 3-0. Een verdiende overwinning. Scholen en verenigingen zijn al weer drukdoende een legertje wandelaars bij een te brengen voor de Avondvierdaag se (de 15e in Soesterberg) van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 juni. De plaat selijke regelingscommissie, bestaande uit de heren Hagmeijer en Steert zorgt met een staf helpers voor vier avonden prettig wandelen langs prima uitgestip pelde routes. Zaterdag 31 mei en zaterdag 7 juni kunnen de lijsten met deelnemers wor den ingediend en kunnen ook de in- dividuelen zich opgeven voor dit jaar lijkse wandelfestijn, zo in trek bij jong en oud om allerlei motieven. De aanmeldingsadressen zijn: F. J. Hagemeijer, Luit. Koppenlaan 22 (tel. 1705) en J. Steert, Plesmanstraat 175, op beide zaterdagen van 14-20 uur. De bejaarden tocht onder auspiciën van het Oranjecomité en georganiseerd door de heer J. Baars, vindt plaats op don derdag 19 juni. Om 9.15 uur vertrekken de dames en heren van 65 jaar en ouder vanaf het Dorpsplein. Tot en met maandag 9 juni kunnen de belangstellenden zich opgeven voor de bejaardentocht bij de heer J. Baars, Amersfoortsestraat 77a (tel. 03490-15733). De route ziet er als volgt uit: Soester berg, Harderwijk. Zwolle, Staphorst, Ommen, Coevorden, Holterberg, waar de bejaarden zullen dineren. Rond 20.30 uur is de thuiskomst ge pland. De judoka's van Laetitia en sportschool Van der Vlugt (Zeist) hebben bijzon der opvallende successen geboekt bij de judokampioenschappen van Midden- Nederland (een gebied dat zich uit strekt van Hilversum tot- Nijmegen en dat de gehele provincie Utrecht verder omvat) in de sporthal „De Dreef" te Utrecht. Niet minder dan acht prijzen werden weggesleept door de leerlingen van de heer J. v. d. Vlugt, waarvan vier door de volgende Laetitia-judoka's: een eer ste prijs (12-13-jarigen) Glenn Kal; een 2e prijs (13-14-jarigen) voor M. Bloem een derde prijs (14-15-jarigen) Heini Offenberg; een tweede prijs (15-jarigen) Bas de Wit. De jeugdcommissie van de voetbalver eniging Soesterberg organiseert op za terdag 31 mei het Vliegtuigtoernooi B 3. Aan dit- toernooi, dat om 13 uur begint, wordt deelgenomen door aspiranten- ploegen van K.V.V.A. (Amersfoort) E.M.M. (Hilversum), Amsvorde (Amers foort), De Meern, S.D.O. (Bussum), V.V.Z.A. (Amersfoort), Hoogland en Soesterberg. Er wordt in twee poules gespeeld. De finalewedstrijden vinden plaats om 16.30 uur. Op zaterdag 7 juni wordt het Vlieg tuigtoernooi A 3 gehouden met deel name van dezelfde verenigingen. Veehouders ter plaatse wordt erop ge wezen, dat binnenkort door de politie weer een jaarlijkse controle op de schrikdraadinstallaties zal worden ge houden. Men wordt dus aangeraden, de installaties - voor zover nodig - in over eenstemming te brengen met de wette lijke voorschriften.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9