Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rurean voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op menselijke rechten Succesvolle Soester handboogschutter Voorlichtingsavond over de weg over de Eng Handelsavondschool Amersfoort Rectificatie Dinsdag' 3 juni 1969 48e jaargang no. 42 Overloop van Utrecht naar Zuidelijk Flevoland 145.000 personen Huzaar met auto over Je kop Overstekende voetgangster ".v.d.A. stelt vragen aan de voorzitter van de gemeenteraad Drie stropers aangehouden in Soesterberg Inbraak in Textielmarkt Geen spreekuur burgemeester Dolman werd bedrijfskanjerkoning Soester Volleybal Vereniging viert derde lustrum Abonnement per kwartaal f 3,50, per post 6,50 Verschuilt iedere dinsdag en De Verenigde Naties hebben 1968 tot het jaar van de Rechten van de Mens verklaard, omdat toen voor 20 jaar in Parijs de Universele verklaring van de Rechten van de Mens zijn beslag kreeg. Europa heeft zeker een dubbele aanlei ding om de fundamentele vrijheidsrech ten ook nu nog eens in het centrum der belangstelling te plaatsen. Het is thans immers al weer zo'n acht jaar geleden dat de Europese Conventie voor de Be scherming van de Rechten van de Mens en van de Fundamentele Vrijheden werd aangenomen (4 november 1950). Zestien Europese staten hebben nu deze conventie aanvaard, waardoor niet al leen de rechten werden erkend maar tegelijk een internationaal apparaat is gevormd, dat een garantie biedt voor de naleving der verplichtingen die de sta ten op zich hebben genomen. Meer dan 3000 maal is tot dusver een beroep op de commissie voor de Rechten van de Mens gedaan en in een aantal gevallen hebben deze geleid tot uitspraken van het Europese Hof in Straatsburg of tot beslissingen van de ministerraad van de Raad van Europa. Alle landen van de Raad van Europa, behalve Frankrijk en Zwitserland, heb ben de conventie als bindend aanvaard. De rechten en vrijheden, die hierdoor worden verzekerd, zijn ontleend aan de Universele Verklaring der Verenigde Naties. Bij protocol zijn daaraan twee jaar later nog drie rechten toegevoegd: het recht van vreedzaam gebruik van eigendom, het recht van ouders om hun kinderen te doen opvoeden in overeen stemming met hun eigen godsdienstige opvattingen en het recht op vrije c.i ge heime verkiezingen. Het meest originele aspect van de con ventie is dat zij ook een procedure heeft ingesteld, die het individu de kans biedt een klacht in te dienen, zelfs tegen zijn eigen regering. Dit individuele klacht recht geldt echter alleen jegens landen die het uitdrukkelijk hebben aanvaard. (Tot dusver zijn dat er elf, onder wel ke ook Nederland). Het meest opvallende resultaat van de Europese Conventie is zonder twijfel de nieuwe status, die in het internatio nale recht aan het individu gegeven is. Een tweede belangrijk resultaat van de Conventie is, dat zij verscheidene lan den er toe heeft gedwongen hun wetge ving in overeenstemming met de con ventie te brengen. Een derde opmerkelijk resultaat der conventie is de aanvaarding van het beginsel van internationale controle op de handelingen van nationale regerin gen. Een vierde gevolg van de conventie is haar toepassing door nationale ge rechten (b.v. in Nederland). Hierdoor kan een beschuldigde een beroep doen op de hem door de conventie gegeven rechten, welke geacht worden te prevt- leren boven de nationale wetgeving. De Europese Conventie is wel de aller belangrijkste bijdrage tot het behoud van de democratie. En zijn tenslotte van het behoud der democratie onze vrijhe den niet afhankelijk? Immers, verdwijnt de democratie (Griekenland e.d.), dan is het met onze vrijheden gedaan. KANTMAN. De 16-jarige Soester handboogschutter Alex Loth, die reeds vele successen ge boekt heeft, heeft zondag j.1. te Eind hoven, op het drielandentoernooi, waar aan door België, Duitsland en Neder land werd deelgenomen, een fraai re sultaat behaald, door op vier afstanden in de jeugdklasse III met meer dan 1000 punten de overwinning te behalen. Hij ontving voor deze prestatie de „Gouden Ster", waardoor hij tevens promoveerde naar klasse I en in de toekomst tegenstanders van alle leef tijden krijgt. Wij maken belangstellenden er nogmaals op attent, dat de voorlichtingsavond betreffende de weg over de Eng niet deze week, maar DINSDAG 10 JUNI, 's avonds 8 uur, zal worden gehouden in de brandweerkazerne aan de Lange Brlnkweg. Voor het eindexamen 1969 van de Ge meentelijke Middelbare Handelsschool te Amersfoort slaagden A. J. C. M. Niehoff, N.R- Noorderhaven en J. Stiphout te Soest H. Ph. Albers en M. W. W. Jansen te Soesterberg. In tegenstelling tot de mededeling in ons blad van vrijdag j.1. heeft de apo theek „Soest-Zuid" deze week avond en nachtdienst tot en met vrijdag 6 juni. Zaterdag is deze apotheek geslo ten. De a.s. weekenddienst heeft de apotheek „Soestdijk". OORANT De overloop van de provincie Utrecht naar Zuidelijk Flevoland zal ongeveer 145.000 personen gaan omvatten. Dit heeft de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening bepaald. De afleiding van de bevolkingsaanwas naar Zuidelijk Flevoland zal voor het jaar 2000 moeten geschieden. Met deze mededeling van de minister is een einde gekomen aan alle onzekerheden, die hieromtrent vooral bij het provinciaal bestuur bestonden. In het kader van het permanente over leg hieromtrent met de belanghebbende provincies Noord-Holland, Utrecht en Gelderland heeft de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening het nodig geoordeeld om een aantal werk groepen in te stellen, waarvan er één zich tot taak gesteld zag de cijfers, die als aanvankelijke prognoses betreffende de Utrechtse overloop waren gepresen teerd, aan de hand van de huidige ten denties inzake groei, vestiging e.d. en rekening houdende met de opnamecapa citeit van het oude land, zodanig exact te maken, dat deze zouden kunnen wor den ingebracht bij de verdere voorbe reiding van de plannen voor de inrich ting van het nieuwe poldergebied in directie relatie tot de plaatskeuzen voor de omvang van en de te geven stede- bouwkundige structuur aan de nieuwe nederzettingen in Zuidelijk Flevoland. Dat is dus inmiddels gebeurd. Van rijkszijde is voorts te kennen ge geven, dat het afleiden van de over loop naar het nieuwe land niet moet worden uitgesteld tot het moment, waarop het gebied van het oude land vol is geworden. Het streven is er daar om op gericht met het onderbrengen van een deel van de Utrechtse overloop op het nieuwe land reeds lang voor 1990 een aanvang te maken. Voor het welslagen van een tijdige af leiding zijn de spoedige totstandkoming van de infrastructurele werken en het scheppen van een gunstig woonklimaat van groot belang. Het wonen in de pol der zal eerst dan aantrekkelijk zijn, als een milieu geboden kan worden, dat voor de overlopende bevolking zo in die mate aantrekkelijk is, dat de stap naar de polder niet al te moeilijk valt te nemen. De noodzakelijke spoed ten aanzien van de vereiste infrastructuur zal voorwerp van overleg uitmaken tus sen het departement van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening en dat van verkeer en waterstaat. Aangestuurd zal worden op een volledige inspraak van de belanghebbende provincies. Op rijksniveau wordt aangenomen, dat bet mogelijk moet zijn in het jaar 1975 een begin te maken met het bouwrijp- maken van het voor de stedelijke ne derzettingen in Zuidelijk Flevoland aan te wijzen gebied. In de nacht van zondag op maandag is op de Brikstraat de huzaar S. S. uit Eemnes met zijn auto in de bocht bij de Hartmanlaan over de kop geslagen. Vermoedelijk heeft hij met te grote snelheid gereden. De militair kwam met zijn wagen in een tuin terecht. De auk. werd totaal vernield. De bestuurder raakte gewond en moest in Zonneglo ren wordt opgenomen. Bij het oversteken van het rijwielpad langs de Birkstraat is zaterdag de 59- jarige mevr. M. K. T. uit Soest aange reden door de 17-jarige bromfietser E. D. uit Soest, die veronderstelde, dat de vrouw hem wel eerst zou laten passe ren. Aangezien dat niet gebeurde, was een botsing het gevolg. Mevr. K. liep een flinke hoofdwond op, alsmede een Meer dan honderd personen namen deel aan de koffietafel die. het bestuur van de Soester Volleybal Vereniging de le den aanbood ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan. Schalen vol brood jes, brood en beleg stonden klaar toen de leden de zaal aan de Regentesselaan betraden. Toen de voorzitter omstreeks kwart over zeven de aanwezigen welkom heet te kon bij beginnen met zijn vreugde uit te spreken over de belangstelling voor de feestavond. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer en mevrouw De Hartog en de heer en mevrouw Both, trainer van de ver eniging. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord het ontstaan van de ver eniging, de training op het veld achter het gemeentehuis, in de gymnastiekzaal van de Kerkebuurtschool, de R.K. Ma vo en de L.T.S. „Eemland", de ver richtingen van de dames en heren in de NeVoBo, de bliksemactie die in en kele weken, tijds enige honderden gul dens opgeleverd had voor aankoop van de prijzenkast en de instelling van een trofee, genoemd naar een lid, dat zich het afgelopen jaar het meest verdien stelijk voor de vereniging had gemaakt. Hij eindigde met een woord van dank aan allen die er aan hadden meege werkt dat de vereniging zich onder alle omstandigheden had kunnen hand haven. Na dit openingswoord werd de koffie tafel alleer aangedaan. Toen de eer ste honger gestild was, werd het woord verleend aan de heer Both voor het uitreiken van een zestal in zilver uit gevoerde onderscheidingen aan leden die zich op ccn staat van dienst van tenminste twaalfeneenhalf jaar konden beroepen. Als eerste moesten de heer en mevrouw Kolthof op het podium komen, die - voortgekomen uit de voormalige Amb tenaren Volleybal Vereniging - door de heer Both als leden van het eerste uur, werden aangemerkt. Uitvoerig ging de spreker in op de verdiensten die bei den voor de vereniging hadden gehad, waarbij hij enkele voorvallen aanhaalde die aantoonden hoe zeer het wel en wee van S.V.V. hen aan het hart lag. De héér Both speldé beide leden het onderscheidingsteken op, waarbij hij mevrouw Kolthof tevens een bos prach tige bloemen overhandigde. Vervolgens was de beurt aan de heer A. Bosboom, die ook van de aanvang af als bestuurslid de vereniging op on navolgbare wijze had gediend. Aan vankelijk zonder speciale funktie maar later als penningmeester had hij zich grote verdiensten voor de vereniging verworven, terwijl hij al die jaren door een groot aandeel heeft gehad in de organisatie van de jaarlijkse toernooien op Hemelvaartsdag. Tenslotte was de beurt aan de drie onafscheidelijke vrienden en wel de heren Laseur, Lijkedijk en Stam. De heer Both schilderde hun verdiensten voor de vereniging, waarbij hij uit stekend geinformeerd bleek over het doen en laten van dit drietal. Met de mededeling dat het in de be doeling van het bestuur lag om in de toekomst allen die zich op een twaalf eneenhalf jarige staat van dienst kun nen beroepen dit insigne uit te reiken, besloot de heer Both dit onderdeel van de avond. Vermeldenswaard is stellig dat op ieder insigne de datum is gegraveerd waar op men als lid van de vereniging is toegetreden, waardoor aan het insigne een persoonlijk karakter gegeven is. Na afloop van de koffietafel bleef men nog enkele uren in de beste stemming bijeen, waartoe de band van Ton Steenbeek uit Amersfoort stellig het hare bijdroeg. Veel te vroeg naar ieders zin sloot de voorzitter omstreeks kwart over twaalf de bijeenkomst, waarbij hij dank bracht, aan allen die medewer king hadden verleend en waarbij hij De heer en mevrouw Kolthof en de he ren Bosboom, Lasseur, Lijhedijk en Stam ontvingen uit handen van de trainer de zilveren onderscheiding. de aandacht van de leden vroeg voor de ledenaktie, die in de maand juni gevoerd wordt en waarbij een ieder clie belangstelling heeft voor de volley- balsport dindagsavonds gratis kan trai ner. in de nieuwe sporthal aan de Beu kenlaan. De fraktie van de Partij van de Ar- heid heeft aan de voorzitter van de gemeenteraad de navolgende vragen gesteld, met het verzoek de raad hier omtrent nader te informeren. 1. Is het u bekend dat de galerijen van de woningen aan het Saenredam- plantsoen dusdanige scheuren vertonen, zodat het betonijzer daardoor zichtbaar is? 2. Is het u bekend of de galerijen van de woningen in andere straten op de Eng ook dergelijke gebreken vertonen 3. Wat is de totale omvang van deze gebreken 4. Op welke wijze en per welke datum denkt u deze gebreken te verhelpen 5. Op welk bedrag begroot u de totale kosten van deze onderhoudswerken 6.Wie is eventueel nog aansprakelijk te stellen voor dit bedrag Na geruime tijd posten is de politie er afgelopen donderdagavond in geslaagd in Soesterberg drie stropers, die men reeds enige tijd op de korrel had, aan te houden. De drie mannen bleken re gelmatig vanuit een rijdende auto op wild te schieten in bossen rond Zeist en Soesterberg. Donderdagavond kon de auto worden aangehouden. Het leverde de arrestatie op van de 29-jarige L. M. C. B. uit Amersfoort, de 35-jérige P. B. uit Amsterdam en de 20-jarige H. A. V. uit eZist. In de auto trof men bovendien een vuurbuks met ingebouwde knaldemper aan, die eigendom bleek te zijn van B. uit Amersfoort. De Amersfoortse poli tie heeft daarop huiszoeking gedaan bij B en niet zonder resultaat want men trof er nof twee vuurwapens aan (een jachtgeveer en een vuurbuks met kijker) alsmede een kleine drieduizend patronen en verschillende uitgeblazen eieren van beschermde vogels. Alles is in beslag genomen omdat B. niet over de vereist papieren beschikte. Ook heeft men beslag gelegd op de auto van V., die niet verzekerd bleek te zijn. Tegen de drie stropers is proces verbaal op gemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de zaak van „De Textielmarkt" aan de Van Weedestraat. Via het forceren van een slot heeft men zich toegang tot de zaak verschaft. UL een kassa is een bedrag van bijna duizend gulden ontvreemd. Verder wordt er niets vermist. Er zijn enkele vinger afdrukken gevonden. De indruk bestaat, dat de inbrekers er niet geheel onbe kend is geweest. De Burgemeester van Soest is ver hinderd op woensdag 4 juni zijn weke lijks spreekuur te houden. De drieënvüftig centimeter grote brasem die de heer Dolman ving was te groot yoor de „meetapparatuur". hersenschudding en een gebroken sleu telbeen. Zij is opgenomen in Zonneglo ren. De bromfietser bleef ongedeerd. Op de Talmalaan werd de 3-jarige I. B. aangereden door de 36-jarige wielrijd- ster mej. M. W. van R. uit Soest. Mej. van R. liep daarbij een hoofdwond op. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis. Het meisje kreeg een bloedneus. Meer dan honderd personeelsleden van de bedrijven, die aan de bedrijfssport- competitie deelnemen, stapten zaterdag morgen met hengel en aas op het fiets je om in de waai bij de Grote Melrn te gaan deelnemen aan de viswed strijd die overigens buiten het wed- strijdgebeuren om werd georganiseerd. Ofschoon meer dan de helft urenlang voor niets in het water heeft zitten turen, en moest ondervinden, dat de vis niet direkt alle medewerking aan de opening van het visseizoen wilde verlenen. Eén van de deelnemers stak echter met kop en schouders boven alle anderen uit, althans wat de lengte van de hoeveelheid gevangen vis be treft. De heer Dolman van v. d. Dijs- sel bracht het namelijk tot 2,19 meter, meer dan anderhalve meter meer dan all andere deelnemers. Op d tweede plaats kwam G. Wallet van Frejo. Hij haalde 53 cm vis uit het water. Derde werd Schiffart van Pribor met 44 cm en vierde Beijersbergen van Lindner met 39 cm. De verdere volgorde was: 5. Van Gent (v. d. Dijssl) 300 cm; 6. Kaspers (S.P.S.V.) 27 cm: 7. Hoge- boom (Dalco) 23 cm; 8. Kramer (How- son) 22 cm; 9. v. d. Linden (Lindner) 18 cm; 10. Van Zijtveld (Bosman) 18 cm en 11. De Ruiter (Brandweer) 18 cm. Zeker 25 deelnemers hebben in ieder geval niets gevangen. Na afloop van de wedstrijd werden de deelnemers gastvrij ontvangen in een naburig bedrijf.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1