REM Sva* VUaC At M/A4 A&ti* li* At Garage Stam Biunm emj Twee volleybalteams van Foxboro bij laatste zeven NAAR DE ECHTE EUROPEAAN die zijn eigen Europese parlement kiest WELVAARTSVERMEERDERING Drukkerij Smit SLECHTHORENDE KINDEREN OOK OUD IJS KAN GAAN KRAKEN muniiflRDrs i'erlovingskaartje Drukkerij Smit Wl$ OOK UIT MEER DAN 230 MODELLEN TASSEN Het geboortekaartje Twee ontvluchten aan politie ontsnapt Eemgeuzen wonnen roeiwedstrijden Wisselend succes van Hees-pupillen Nieuwe Chr. Huishoudschool tc Soest VERLOOFD. ^.kkk DINSDAG 3 JUNI 1969 Beide volleybalteams van Foxboro heb ben zich donderdag tijdens de eerste wedstrijden voor de bedrijfscompetitie in de halve finales gespeeld. Beide zes tallen bleven in hun poule ongeslagen. Tot dezelfde prestatie kwamen de teams van Stam, Lindner 2, P.T.T., Howson en Van Kooy 1. Aanvankelijk leek het er op, dat ook de Soester Politie Sport Vereniging zich in de halve finales zou spelen. De S P.S.V. behaalde de enige maximale zege van 15-0 (op Lindner 1) en verpletterde Van Wijk 2 met 15-1. Maar in de beslissende wedstrijd moest S.P.S.V. met royaal verschil (15-5) zijn meerdere erkennen in het team van de P.T.T. De uitslagen van de donderdag gespeel de volleybalwedstrijden waren: Foxbo ro 1-Pribor 15-7, Foxboro 1-Avia 15-4. Gemeente-Dalco 15-11, Van Asch- Branson 6-15, Howson-Rademaker 15-6, v d. Dijssel-Van Wijk 6-15, Van Wijk 2-S.P.S.V. 1-15, Stam 2-Lindner 2 2-15. Stam 2-Gemeente Werken 2-15, v. d. Dijssel-Van Kooij 2 3-15, Van Wijk 2- P T.T. 4-15, Stam 1-Branson 15-4, Fox boro 2-v. d. Dijssel 15-3, Foxboro 2- Van Wijk 15-5, Foxboro 1-Bosman 15-1. Oemeentewerken-Treling Suik 15-13, Dalco-Van Kooij 1 8-15, d' Huv-Van Asch 16-14, Coca Cola-Rademaker 10-15, Lindner 1-Van Wijk 2 15-8, Lindner 1- S P.S.V. 0-15, d'Huy-Branson 7-15. Avia- Bosman 15-5, Stam 2-Treling Suik 5-15, Stam-d'Huv 15-8, Coca Cola-Howson 3-15, Foxboro 2-Van Kooij 2 15-2, SP.S.V.-P.T.T. 5-15, Pribor-Avia 10-15. Lindner 2-Gemeentewerken 15-10, Ge meente-Van Kooij 1 8-15, Stam 1-Van Asch 15-7. Pribor-Bosman 15-8. Lind ner 2-Treling Suik 15-1, Van Wijle 1- Yan Kooij 2 7-15 en Lindner 1-P.T.T. 2-15. Bij de dames waren de resultaten: Pro- ear-Pribor 2 15-8, Mercurius-Pribor 1 6-15. Gemeente-Lindner 1 15-0, Pribor 5 2-Stam 1 1-15, Pribor 1-Foxboro 15-12, Lindner-Van Kooij 15-5, Procar-Stam 1 1-15, Mercurius-Foxboro 1-15 en Ge meente-Van Kooij 15-1. De dames gaan rechtstreeks in een finalepoule uitma ken wie winnaar wordt van het vol leybaltoernooi. De heren moeten zich eerst nog plaatsen voor drie plaatsen in de finalegroep. Het volleybaltoernooi wordt komende donderdag voortgezet en tevens besloten. Afgelopen vrijdagavond werd het hand- baltoernooi afgewerkt. Bij de heren werd Lindner eerste, terwijl hetzelfde bedrijf een derde plaats bij de dames opeiste. Tweede werd bij de heren het zevental van Foxboro, derde v. d. Pol. Bij de dames ging de eindzege naar de Gemeente. Pribor werd hier tweede. De teams van Pribor en v. d. Pol hadden zich reeds voor de finalegroep ge plaatst. Vrijdag kwamen daar Foxboro en Lindner 1 (dankzij een beter doel- gemiddelde dan Stam) nog bij. Bij de dames was het krachtsverschil aanmerkelijk minder. Geen enkel team bereikte de finale ongeslagen. In poule A eindigden de teams van Mercurius, Pribor en Foxboro met elk vier uit drie wedstrijden gelijk. Poulewinnaar werd Pribor dankzij een beter doel gemiddelde Tn de andere groep waren het de teams van Foxboro 2. Gemeente en Lindner 2, die elk tot vier punten uit drie wed strijden kwamen. Hier had de Gemeen te de gunstigste doelcijfers. De finale VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 tussen de beide poule-winnaars leverde na een boeiend duel een 3-1 overwin ning op voor de gemeente, dat daarme de winnaar werd van het bedrijfshand- baltoernooi. De strijd om de derde plaats tussen Lindner en Mercurius werd met 3-0 gewonnen door Lindner, zodat de eindstand bij de dames werd: 1. Ge meente; 2. Pribor; 3. Lindner; 4. Mer curius. Bij de heren speelden de vier poule winnaars een halve competitie om de eerste drie plaatsen. Lindner won alle drie zijn wedstrijden en werd daarmede kampioen, voor Foxboro, dat alleen met minimaal verschil (1-0) van Lindner verloor. Alvorens aan de finalewedstrijden kon worden begonnen, moesten nog enkele wedstrijden in de voorronden worden gespeeld. De uitslagen waren bij de he ren: Foxboro-Lindner 2 13-1, Van Asch- Lindner 1 2-5, Stam-Avia 6-1, Coca Co la-Van Kooij 2 2-1 en bij de dames Foxboro 2-Lindner 2-1, Gemeente-Van Kooij 5-0 "n Mercurius-Pribor 1-0. De resultaten van de finalepoule heren waren: Foxboro 1-Lindner 1 0-1, Pribor- v. d. Pol 0-3, Lindner-Pribor 5-1, Fox- boro-v. d. Pol 4-0, Lindner-v. d Pol 2-0 en Foxboro-Pribor 6-2, waardoor bij de heren de eindstand werd: 1. Lind ner; 2. Foxboro; 3. v. d. Pol; 4. Pribor. torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) In wezen zijn er drie Europese Ge meenschappen: de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en de Europese Gemeenschap voor Atoom energie (Euratom). Maar het zijn steeds de zelfde zes landen (tezamen vormend het „Klein-Europa") die in die gemeen schappen samenwerken. En ook verder hebben de drie Gemeenschappen veel gemeen Daarom spreekt men ook wel van „de" Europese Gemeenschap. De E.E.G. kreeg als regering een „Com missie"; bij Euratom heettv de regering ook „Commissie"; bij Kolen- en Staal gemeenschap echter ..Hoge Autoriteit". Dus drie regeringen (uitvoerende orga nen). één voor elke gemeenschap. Op 1 juli 1967 is aan deze ingewikkel de situatie een eind gemaakt. Sinds dien is de Europese Commissie belast met de uitvoering van de drie verdra gen (E.G.K.S,. E.E.G. en Euratom). Om de zaken nog meer te vereenvoudigen wil men in 1970 komen tot één Verdrag van de Europese Gemeenschap. Klachtrecht De drie gemeenschappen hebben één Hof van Justitie en één parlement. Het Hof van Justitie verzekert de eerbiedi ging van het recht bij de uitleg en toe passing van de verdragen. Ieder die het niet eens is met de uitvoering van een maatregel, kan bij het Hof een klacht indienen (individueel klachtrecht). Na de uitspraak van het Hof staat geen be roep meer open. Vonnissen van het Hof Het Nederlandse volk is thans meer dan bubbel zo welvarend als omstreeks het begin van deze eeuw. De gehele bevolking heeft in deze welvaartstoe neming gedeeld, al is het wel zeker dat dit niet voor alle groepen in even sterke mate het geval is geweest. Welvaart is de mate waarin de mens aar. zijn behoeften kan voldoen. De verhouding tussen zijn behoeften en zijn middelen bepaalt voor de mens hoe groot zijn welvaart is. Aan de be hoeften is een benedengrens. evenwel geen bovengrens. Hoewel de ene mens meer nodig heeft dan de ander, kan men toch wel stellen dat de behoeften een voortdurend groeiende rijsteberg vormen. Sommige mensen klagen dat de wel vaart toch niet zo sterk toeneemt, maar in de meeste gevallen is dat niet waar. Een feit is, dat bij vele mensen de behoeften sneller groeien dan de mid delen en dan schijnt de welvaart klei ner te worden. Vrije consumptie een fictie Een van de belangrijkste aspecten van de welvaart is dat wij meer kunnen kopen dan voorheen. Zelfs de bevolkingsgroepen die min of meer achter zijn gebleven bij de wel vaart, kunnen zich tegenwoordig meer permitteren dan vijftig jaar geleden. Ook in het gezin van een ongeschoolde arbeider leest men nu een krant, maar in het begin van deze eeuw kon deze uitgave er meestal niet af. Wij geven tegenwoordig een geringer bedrag aan de primaire levensbehoeften uit en kun ne.. met ons inkomen nu méér en an dere behoeften dekken dan in het ver leden. Wij kunnen meer geschakeerd en ook luxueuzer kopen. Wat bij een analyse van de Welvaarts ontwikkeling op langere termijn o.m. opvalt is het feit, dat er een duidelijke structuurverandering in het uitgaven patroon van arbeiders en beambten is opgetreden. Er is sprake van een ver schuiving van de primaire bestedings- categoriën (voeding, huur, kleding, schoeisel) naar de meer secundaire sectoren van beschaving, ontspanning en sociale zekerheid. Omstreeks 1900 besteedde het gemid delde arbeidersgezin de helft van zijn inkomen aan voedsel. Aan „culturele uitgaven" werd nog geen 8 procent be steed, nu 30 tot 40 procent. De uitga- vengroep „woninginrichting en huisraad" die destijds niet meer dan anderhalf procent van het budget vroeg, steeg tot pl.m. 8 procent in de naoorlogse jaren. Veel bestedingscategoriecn Na 1950 zijn in ons land de lonen sterk gestegen. Toch kwam maar een deel van deze inkomstenstijging vrij voor de „vrije consumptie". Ongeveer 38 procent van de inkomstenstijging was nodig om de prijsstijgingen op tte vangen, pl.m. 22 procent ging op aan belastingprogressie en uitbreiding der sociale verzekeringen, zodat ongeveer 40 overbleef voor de „vrije" be steedbare middelen. Deze netto-inkomstenvermeerdering is niet aan enkele doch aan vele beste- dingscategorien ten goede gekomen. Als dc welvaart toeneemt, wordt het ove rige geld verdeeld over een hele reeks bestedingscategorieën, zij het niet in evenredige mate. De reisbureaus profi teren meer van de welvaart dan de stroopfabrikanten, om maar eens een voorbeeld te noemen. Bestedingscategorieën, die door de wel vaart het meest worden gestimuleerd, zjjn het verkeer (auto), de ontspanning (televisie, grammofoon, bandrecorder) en recreatie (vakanties). IJdelheid is een der meest markante menselijke trekken en in een tijd van toenemende welvaart wordt een deel der gezinsuitgaven besteed om de per soonlijke status meer aanzien te geven. Men besteedt meer geld aan kleding, in de zorg voor het uiterlijk en komt vaker in de schouwburg. Hierbij bootst men vaak bevolkingsgroepen na die hoger staan genoteerd op de maat schappelijke ladder. De arbeiders laten meenschap. maar hij kan dat uitsluitend zijn bindend. In het Hof hebben zeven rechters zitting. Aan het Europese parlement is de Eu ropese commissie verantwoording schul dig. Het Europese parlement belichaamt de democratie. De volkeren van de ge meenschap zijn er in vertegenwoordigd. Het bestaat uit 142 leden (waarvan 14 Nederlanders). De leden van het Europese Parlement worden nu nog aangewezen door de parlementen der verschillende landen. Het is echter de bedoeling ze in de toekomst rechtstreeks te laterv kiezen; dan krijgen we eindelijk Europese ver kiezingen voor een Europees parlement. Europese geest Reeds nu echter beschouwen de leden van het Europese parlement zich niet uitsluitend of in de eerste plaats als vertegenwoordigers van hun land. Inte gendeel, zij beseffen dat zij het belant van Europa voorop moeten stellen. Zij hebben zich gegroepeerd in politieke formaties en zitten niet per land bij elkaar. Zij voelen zich meer vertegenwoordi gers van Europese politieke stromin gen dan vertegenwoordigers van hun eigen land. Dat is een juiste opvatting. Want dat is de geest die een Europees parlement moet kenmerken. Het Europese parlement komt verschil lende malen per jaar bijeen. In de tijd tussen die zittingen wordt het contact tussen het parlement en de uitvoerende organen onderhouden door een aantal (uit parlementsleden bestaande) com missies. De parlementsleden hebben het recht mondeling of schriftelijk vragen te stellen en zij mogen interpelleren. Het Europese parlement heeft dus al be langrijke mogelijkheden tot democra tische controle. Dc wetgeving Toch zou het goed zijn wanneer het meer rechtstreeks bij de wetgevende ar beid zou worden betrokken. Een waar lijk Europees parlement zou ten aanzien van gemeenschappelijke vraagstukken bevoegdheden moeten hebben die niet minder zijn dan die, welke nationale parlementen hebben ten aanzien van nationale vraagstukken. De Raad van ministers is de enige in stelling van de gemeenschap waarin de zes regeringen direct zijn vertegenwoor digd. In het algemeen treden tijdens een raadszitting de ministers op die betrokken zijn bij het onderwerp dat in behandeling is, maar in vele gevallen zijn daarbij ook de ministers van bui tenlandse zaken aanwezig. Zeker wan neer het gaat om belangrijke beslissin. gen. De raad neemt de uiteindelijke be slissingen over het beleid van de ge- zich in hun consumptieve emancipatie leiden door de levensstijl van de mid denstand en omgekeerd neemt de mid denstand gaarne iets over van de le vensstijl van de maatschappelijke elite. Dat gaat allemaal aardig wat geld kos ten en dat bepaald niet de laatste re den dat de mensen, wier inkomen in korte spanne tijds duidelijk is gestegen, toch regelmatig hoort klagen. Krampachtig De sociologische achtergronden van de inkomstenbesteding hebben dus duide lijk te maken met allerlei bewuste of onbewuste aspiraties om op 'te klim men op de maatschappelijke ladder. Daarbij doet zich het verschijnsel voor. dat veel mensen willen behoren tot een groep, een klasse, een sociale rang, een „stand", waar zij op grond van hun positie en-of ontwikkeling eigenlijk niet bij passen. Door verandering van Het uitgavenpatroon kan men anderen en zichzelf evenwel de illusie schenken, dat men wel behoort bij die maatschap pelijke groepen waar men tegen op ziet. Het is duidelijk dat hierdoor het be stedingspatroon in sterke mate wordt vastgelegd en krampachtigheid in het budget wordt bevorderd. Veel mensen genieten ten volle van hun welvaarts toeneming omdat zij hun hogere in komsten besteden aan uitgaven die ze hoofdzakelijk maken om hun sociale status wat op te vijzelen. Deze sterke en krampachtige gebonden heid aan externe sociale krachten en machten doet ons begrijpen, dat dui zenden mensen ondanks hun inkomens vermeerdering toch niet erg gelukkig zijn. Het begrip „vrije consumptie" is daarom in zekere zin een 'fictie. Vrije consumptie is er pas wanneer de men sen hun geld geheel besteden aan de dingen waar ze echt zin aan hebben of die ze echt nodig hebben. Van vrije consumptie is echter geen sprake, wanneer men een deel van zijn inkomen besteedt aan uitgaven die men alleen doet om bij andere groepen In de smaak (of op) te vallen. doen nadat de Europese commissie voorstellen heeft gedaan. Zulke voor stellen kan de Raad in het algemeen slechts veranderen met algemene stern- men. Medeverantwoordeijkheid Er staan voor 1969 allerlei zeer noodzakelijke dingen op het pro gram. Er 7,al moeten worden gewerkt aan de definitieve financiering van de landbouw, aan een gemeenschappelijk handelsbeleid tegenover derden, aan een nieuw Europees wegennet e.d. Een ieder dient mede-verantwoordelijk- Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken 1 verzorgen wij wel. g jed en snel I Uitgebreide er, moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 kkk heid te aanvaarden voor het lot van Europa. Willen wij er in slagen be staande toestanden en verhoudingen zo danig te hervormen, dat een Verenigd Europa een feit kan worden, dan is het allereerst zaak de gezindheid te hervor men. Of anders gezegd: we moeten vóór alles Europees leren denken! Dit houdt in dat we bereid moeten zijn allerhande vermeende nationale vraagstukken als Europese vraagstukken te gaan zien. Ge lukkig kan worden geconstateerd hoe in allerlei kringen in Europa het Euro pese besef nog steeds groeiende is. Dit Europese besef, dit Europees den ken, moet gestimuleerd worden. Men moet - om een voorbeeld te noemen - leren denken in grotere eenheden dan waaraan men gewend is. De volkswil De weg naar een Verenigd Europa is moeilijk. Wat in eeuwen groeide kan nu eenmaal niet in dagen worden gewij zigd. De uitkomst echter zal worden bepaald door die ene kracht, welke tenslotte in alle tijden de doorslag heeft gegeven: de wil der volken! In onze vrije democratische landen is een ieder medeyverantwoordelijk voor het lot van Europa, dat zijn eenheid moet vinden! De jeugd kan en moet daarbij een belangrijke rol spelen. Zij weet dat in Europa haar toekomst ligt en dat die toekomst slechts redelijk kan zijn wanneer het voorbijgestreefde Eu ropa bereid is een nieuw begin te ma ken. Wij kunnen ons echt niet veroor loven bij de pakken neer te zitten, filo soferend over een grootst verleden. Neen. het gaat om een toekomst, die ons en ons nageslacht in staat stelt te leven in vrede en welvaart in een vrij en volwaardig, dus in een Verenigd Europa! Wie deze toekomst wil veroveren moet nu handelen! Doof zijn is erger dan men denkt. Mis verstand en onkunde op dit punt bij hen die over een goed gehoor beschik ken, maken het lot van de dove nog eens extra zwaar. Nog steeds zijn er in Nederland vele duizenden slechthoren den, die vechten voor een plaats on der <-'e mensen. Want ze missen een we. De vraag wat er gaat gebeuren wan neer de hoogbejaarde Caudillo, Franco, voorgoed de ogen sluit, clan wel genood zaakt zal zijn de teugels uit handen te geven, wordt te klemmender nu over al in Spanje de onrust toeneemt, op politiek en sociaal gebied, en nu zelfs dat machtige bolwerk de kerk niet meer als een onneembaar bastion staat in het fort van de Staat. Spanje was al in het begin van deze eeuw onrustig, maar na Wereldoorlog I kwam het pas goed los, moest Koning Alfonso zich in ballinschap begeven, kwam de dictatuur van Primo de Ri- vera, daarna de Republiek en daarna de Burgeroorlog, die tenslotte, met hulp van nazi's en fascisten, door Franco en zijn aanhangers werd gewonnen. Daarna daalde er een kerkhofrust over Spanje. Frapco had de macht vast in handen en aarzelde niet om er ten volle gebruik van te maken. De Falange was de enig toegelaten politieke organisatie. In de kerk was tijdens d«_ burgeroorlog zuivering gehouden, de rode priesters waren gelikwideerd. Het geheim genoot schap „Opus Deï" (Werk Gods), waarin macht en bezit zich hadden georgani seerd om te zorgen dat alles bleef zo als het was, deed overal zijn invloed gelden. Voor degenen, die het met hem eens waren, gold Franco als de redder des vaderlands. Degenen, die het met hem eens waren, hadden wel geleerd de kiezen op elkaar te houden. De knappe manier, waarop hij Spanje buiten de oorlog hield en Hitier afscheepte met één Spaanse divisie, die meteen het werkloosheidsprobleem enigermate ver zachtte (want er kwam vrijwel geen mens van terug) verhoogde zijn prestige. Maar hij had het nadeel van alle Sterke Mannen (zie De Gaulle): na hem komt een hele tijd niets en dan pas de min dere goden, die bij hem vergeleken op veel lager plan staan, eenvoudig door dat hij hen daar altijd maar liet staan. Nu men er toch wel rekening mee gaat houden, dat hij, zo taai als hij is, bin nen afzienbare tijd het bijltje er bij neer moet leggen, rijst levensgroot de vraag: wat dan? Want ook al gaat het plan door ,dat Spanje weer een -ko ning krijgt, die koning behoeft niet te proberen Franeo-tje te spelenals hij het al zou willen en durven. Spanje is niet langer geïsoleerd. In de ze wereld vol communicatie dringen al lerlei denkbeelden dit land binnen, dat zo lang van Europa scheen afgesloten. Gecensureerde media kunnen daaraan niets verhelpen. Er is van oucls onenigheid met de Basken en de Catalanen en die laten geen gelegenheid voorbij gaan om hun afkeer van Madrid te doen blijken. Dan is daar de zeer rumoerige groep van de Carlisten, ook al in dat explo sieve Noorden, uiterst rechts weliswaar, maar al evenzeer tegen de regering in Madrid gekant, hetgeen er na de uit wijzing van Prins Carel Hugo niet be ter op geworden is. Demonstraties en vechtpartijen met de politie wijzen op de spanning, die hier bestaat. Nog veel belangrijker is de beweging in de rijen der intelectuelen. vooral de priesters en de studenten. Vele pries ters beschouwen het niet langer als van zelfsprekend. de gelovigen te vemanen Franco te gehoorzamen. Vanuit het Va- ticaan waait een andere wind, zelfs on der de diplomatieke Paus Paulus. Het katholicisme in Spanje is van de vorige eeuw. Machtige prelaten, die deze ver jaarde denkbeelden aanhingen, zijn ver dwenen; tot in het episcopaat zitten mannen, die kritisch staan tegenover de regering en Franco trotseren wanneer hij, zoals van ouds, in de kerk de baas wil spelen. Dat de internationale spanningen onder de studenten de jongeren in de Spaanse universiteitssteden onberoerd zouden la ten is onmogelijk. En hier staat zo veel méér op het spel. Hier gaat het inder daad om de vrijheid. Ook oud ijs kan gaan kraken. Het is in Spanje lang goed gegaan, doordat Franco de toestand bevroor. De diepe afgrond door de Burgeroorlog ontstaan, ging onder dat ijs schuil, maar was er nochtans. De aanhangers van de oude orde roe ren zich, zelfs met geweld, en een voor uitstrevend geestelijke kan verwachten, dat hij 's avonds wordt opgepikt en door onbekenden zodanig wordt afgerost, dat hij vooreerst niet meer preekt. En terwijl Franco nog steeds het deksel op de ketel houdt, neemt de spanning toe. Af en toe ontsnappende stoomwolk- jes bewijzen het. Daarom ook durft Franco nog niet heen te gaan. Hij zegt evenals De Gaulle, dat het gaat om hem of de chaos. En hij kon wel eens gelijk hebben, al is hij daaraan zelf schuld. zenlij k contactmiddel en houden het le ven niet bij. Een doof kind heeft het vaal: nog moeilijker dan zijn oudere lotgenoot. Het komt voor dat op scholen voor zwakzinningen kinderen zitten, die he lemaal niet zwakzinnig zijn maar wier gehoor min of meer ernstig is gestoord. Gelukkig staat de wetenschap op dit punt niet stil en kunnen bijvoorbeeld moderne electronica een belangrijk hulp middel zijn om de integratie van slechthorenden in onze samenleving te bevorderen. Ouders moeten er tüdig bijzijn. Nog niet zo lang geleden was doofheid een gangbare term en wekte een mis verstand temeer. Men spreekt nu lie ver over (werkelijke) doven en daar naast over mensen met een min of meer groot gehoorverlies. De laatste groep is aanzienlijk groter dan de eerste. Doofheid maakt iemand tot een gehan dicapt mens, die veel moet hebben van het geduld en het begrip van de men sen om hem heen. Voor de dove zullen de vogels in de lente zwijgen, zuilen de mensen, tot de naaste familieleden toe, onverstaanbare, onbegrijpelijke we zens zijn, zoals voor ons de poes en de hond. Kenmerk voor de doofheid is dan ook „isolement". Doel var. degenen die zich op speciale instituten en scholen met dove kinderen bezighouden is daarom primair: de dove verlossen uit dit iso lement. No wordt er in Nederland op dit ge bied gelukkig veel en ook steeds meer gedaan. Met name op de scholen voor slechthorende kinderen wordt getracht de leerlingen een zodanige opvoeding te geven, dat zij niet alleen een goede algemene ontwikkeling krijgen maar ook in staat- worden ^gesteld om op een volwaardige manier aan het intermen selijk verkeer deel te nemen. Vroeg ontdekken Het is tragisch dat dove of slechthoren de kinderen vanaf hun prille jeugd vaak volkomen verkeerd worden beoordeeld door hun omgeving. Bij het jonge kind zal slechthorendheid daarom altijd veranderingen teweeg brengen in zijn persoonlijkheidsontwikkeling. Soms kan het zo ernstig zijn dat het kind voor debiel of zelfs imbeciel wordt versleten tot op een gegeven moment blijkt dat zijn hardhorendheid de oor zaak van zijn gedrag is. Zo erg is het gelukkig niet altijd, maar ook drift buien. ongehoorzaamheid en opstandig heid, wegdromen, luiheid op school kun nen aanwijzingen gijn dat er iets aan het gehoor hapert. Hier ligt een grote taak voor ouders, onderwijzers en art sen om zich hiervan rekenschap te ge ven en indien nodig een nader onder zoek in te stellen. Gelukkig hebben wij hier in Nederland vele specialisten, die de deskundigheid bezitten om deze kinderen medisch en psychologisch te onderzoeken en advie zen te geven hoe dat speciale kind moet worden opgevangen, of het eventueel een hoortoestel moet hebben en of het een van de scholen voor slechthorenden of zelfs doofstommen zal moeten be zoeken. Reeds kinderen van één jaar kunnen worden onderzocht. Bij drie tot vijfjarigen kan het gehoor vrij nauwkeurig worden bepaald door een speciaal aan het kind aangepaste test. Maar hoe nauwkeurig de tegenwoordi ge onderzoekmethodes ook zijn, de we tenschap zal de steun niet kunnen mis sen van al degenen die liet slechthoren de kind moeten ontdekken en dat zijn de ouders, de opvoeders, de artsen en de onderwijzers. Rekbaar begrip Het aantal volslagen doven van nul tot 21 jaar dat speciale zorg en oplei ding krijgt, wordt geschat op 20 a 21 duizend. Het aantal slechthorenden is evenwel beduidend hoger. Onderzoekin gen hebben aangetoond, dat vele ouders het helemaal niet opvalt dat hun kind slechthorend is! Deze onderzoekingen toonden eveneens aan dat in de groep van de door on derwijskrachten aangeduide slechte leer lingen tweemaal zoveel slechthorendheid werd aangetroffen als in de groep van goede leerlingen. Bij talrijke gehoor- gehandicapte kinderen werd een oor zaak voor slechthorendheid opgemerkt, die voor een 9f andere vorm van me dische behandeling in aanmerking kwam De medische wetenschap kan tegen woordig meer doen dan enkele decen nia geleden wat de bestrijding van slechthorendheid betreft. Zo is het mo gelijk gebleken slechthorendheid ten ge volge van middenoorontsteking te ver beteren. Het is overigens opvallend boe weinig aandacht er aan oorontsteking, ook aan een zogenaamd „lopend oor" wordt besteed. Rekbaar Dankzij de moderne hulmiddelen. die de electronica ons thans bieden, is „doof-zijn" een rekbaar begrip gewor den. Bij audiometrische onderzoekingen bleek dat gedeeltelijke doofheid vt J voorkomt, waarbij het gehoororgaan al leen maar goed functioneert voor een deel van de tonenreeks. In sommige gevallen kan men spreken van een latente doofheid, die ernstig I kan zijn zonder dat de omgeving dat opvalt.1 Nu echter research cn opsporingswerk zich steeds beter ontwikkelen, zal het gemakkelijker zijn om gehoorstoornissen tijdig te ontdekken en dus te behan delen. Daarom moet men alle ouders de raad geven hun kind snel te laten onderzoeken, wanneer er aanwijzingen zijn dat er iets met het gehoor aan de hand is. Zaterdagmiddag kreeg de Soester poli tie telefonisch bericht dat drie jongens waren ontvlucht uit inrichting ,De Engh' te Den Dolder. Zij waren in de rich ting Soest verdwenen. Onderzoek wees uit, dat de drie jongens op het Soes ter Hoogt waren gesignaleerd. Door een omsingeling kon één van de jongens de 19-jarige M. de W. worden aangehou den. De beide anderen waren de politie te vlug af en verdwenen in de bossen. De aangehoudene is teruggebracht naar de inrichting De zeeverkennersgroep Eemgeuzen uit Soest heeft zaterdagmiddag tijdens roei wedstrijden op de Eem bij de Grote Melm de meeste successen geboekt. De bak Dolfijnen van dezr groep won de lange afstand, de bak Kaaimannen de sprint. In het totaalklassement eindigde de bak Kaaimannen op de eerste plaats, de bak Dolfijnen op de derde. Alleen bij het modelroeien moesten de Soesters hun meerdere erkennen in de bak Zee honden van de Karei Doormangroep uit Amersfoort. De wedstrijden op de Eem bestonden uit drie onderdelen: lange afstand (Drie kilometer); sprint (tweehonderd meter) en modelroeien. Naast de Eemgeuzen en de Karei Doorman nam de Noordam- groep uit Maarsbergen deel. Er waren zes prijzen beschikbaar, medailles voor de winnaars van de onderdelen, bekers voor de groepen, die in het eindklasse ment de eerste drie plaatsen bezetten. De eindstand was: 1. Eemgeuzen Soest (bak Kaaimannen); 2. Karei Doorman- groep Amersfoort (bak Zeehonden); 3. Eemgeuzen (bak Dolfijnen). Onder bijzonder mooie weersomstandig heden namen twee jeugdelftallen van de voetbalvereniging Hees deel aan liet pupillentoernooi, georganiseerd door V.V.Z.A. uit Amersfoort. Het eerste team speelde met wisselend succes. De eerste wedstrijd werd gewonnen van Cobu Boys met 1-0 De volgende ging met dezelfde cijfers verloren tegen V.V.O.P. De derde wedstrijd werd in 1-0 winst omgezet tegen V.V.Z.A. Tegen N.S.C. was de stand gelijk, 1-1. De laatste wedstrijd moesten de rood-witjes de eer aan plaatsgenoot S.E.C. laten; ze verlo ren met 1-0. Pupillen 2 werd poule-winnaar door hun vijf wedstrijden in winst om te zetten, Uitslagen: Cobu Boys-Hees 0-2; V.V.O.P.-Hees 1-2: Hees-S.E.C 1-0; V.V.Z.A.-Hees 0-1; Hees-N.S.C. 3-0. Pu pillen 2 won daardoor de eerste prijs, een beker. Van het Bestuur van de Vereniging ,,De School met de Bijbel" te Soest werd de mededeling ontvangen dat in augustus van dit jaar in Soest wordt gestart met een Christ, huishoudschool. Nadere mededelingen hieromtrent vol gen in de „Soester Courant" van vrij dag a.s. HOOFDPIJN POEDERS Nicuwerhoekpteln 1 Soesldijk - lol.02155 -2850 Verliefd, getrouwd. Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 kkk

Soester Courant | 1969 | | pagina 5