O Uit de hand gelezen !aby- en 385 475 89 98 69 55 Vindt u koken prettig f. i Vis op uw Ah 139 218 175 225 Sla óók als tiener een goed figuur i ons in de baby- en 'rcollectie ilgezochte ïg, die wij org voor u hebben engesteld. log leuker iet ander maar eens n wat een e collectie u hebben. :ciaalzaak r baby- en terkleding \ZE Eerzucht Ook horloges zijn modebewust J F Waf is Halvarine? „Vrouwenparadijs" >N 02155-2504 Ook al vindt er overal als ge volg van de emancipatie een ver schuiving plaats op het terrein van ■et huishoudelijke werk, in Duitsland vindt nog steeds meer dan de helft van de vrouwen het verzorgen van de maaltijd een prettig werk, terwijl 33 procent van de vrouwen het koken noch prettig noch naar vinden. Bak ken (taarten en koekjes) vond zelfs 81 procent van de Duitse vrouwen een gezellige bezigheid. Hoe ze dat allemaal weten in de Bondsrepubliek? In opdracht van de regering is onlangs een enquête ge houden onder 4000 huisvrouwen, waar van 3000 tot 34 jaar Daarbij kwam o.a. ook aan het licht dat de meerder heid van alle ondervraagde vrouwen koken, bakken en inmaken van hun moeder of een ander familielid heb ben geleerd; drieëndertig van de hon derd vrouwen waren zo bij de tijd, dat ze zich dat keukenwerk zonder enige hulp van wie ook eigen gemaakt hadden. Wordt er in ons land wel eens over geklaagd dat zo weinig vrouwen prijs bewust zijn, in Duitsland blijkt dit al niet veel beter te zijn. Slechts voor 15 van de 100 vrouwen speelt daar de prijs de voornaamste factor bij de aan koop van levensmiddelen. Eerzucht wordt soms beschouwd als onontbeerlijk om iets te bereiken in de wereld en daar heeft het soms ook dik wijls de schijn van. Er zijyi echter an dere eigenschappen zoals energie, lief de tof. het werkteamgeest, helder na denken en toewijding, die ook wel tot het gewenste doel kunnen voeren} zon der die bittere bijsmaak, die de wer kelijke eerzucht heeft. Want behalve het nagestreefde doel, worden er nog heel wat andere, en minder gewenste effecten bereikt. Eerzucht is een soort zelfverblinding, zelfverheerlijking, die ernaar streeft het eigen ik op de voor grond te dringen, vaak met niet al te precieze middelen en zonder rekening te houden met rechtmatige gevoelens en rechten van anderen. Natuurlijk roept dit weerstanden op van haat, minachting en tegenwerkingwaar door men in een sfeer van voortduren de spanningen komt te verkeren, die bepaalde agressieve naturen wel ligt, maar op den duur toch uitputtend werkt. Iets anders is zelfrespect. Men hoeft zich niet de meerdere van z'n medemens te gevoelen, maar evenmin de mindere. Als we hiervan goed door drongen zijn, zal onze houding vaak alleen al voldoende zijn om te voorko men dat men „over ons gaat lopen". Zelfrespect het respect dat we voor iedere mens hebben) mede voor ons zelf, ondanks de ieder aanklevende te kortkomingen geeft rust aan ons optreden, beslistheid aan onze woor den, die niettemin redelijk en beleefd kunnen zijn. Zelfrespect laat ons zelfs m toe uit eigen wil en beweging beschei den te blijven. Velen is het „voordrin gen" zó tot een gewoonte geworden, dat men het niet laten kan, ook al is er geen enkel redelijk motief voor. Juist zelfrespect kan ons ertoe bren gen bóven zulke toch wat onhebbelij ke manieren te staan en ons weerhou- den „met gelijke munt te betalen" en ons tot hetzelfde peil te verlagen. Dit is natuurlijk heel wat anders dan het opkomen voor onze werkelijke rechten als het om belangrijker zaken gaat. Eerzucht is de zucht naar „eer". Doch het is de vraag over wie uiteindelijk met meer eerbied gesproken zal wor den, over de man of vrouw die zich door „streben" vooruitschoof ten kos te van anderen, of over degeen die met open vizier door 't leven ging, als vriend en toegewijd werker van de me demens. JETTY Ofschoon het nu ook niet zo is dat u met uw horloge van verleden jaai echt niet meer kunt lopen, weet iede re vrouw tegenwoordig wel dat er wel degelijk sprake is van een „mode in horloges. Zo hebben de damesmo dellen de laatste tijd om het hyper modern te houden een vermagerings- U weet het wel: voor ongeveer een vijfde deel bestaat vis uit dierlijk eiwit, de voornaamste bouwstof voor ons lichaam, nodig voor de groei èn voor het herstel van onze voortdurend slijtende lichaamsweefsels. Verder bevat vis nog beschermende stoffen: vitamines en voedingszouten, waaronder kalk, fosfor, ijzer en bij zeevis nog jodium. Magere vissoorten zijn boven dien licht verteerbaar. Als u deze opsomming met aandacht hebt gelezen, bent u beslist tot de slotsom gekomen dat u veel te weinig profiteert van alle goede dingen die vis ons biedt. Daarom: Vis op uw dis. Probeert u het eens, het aparte gerecht Kabeljauw Veracruzana. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 1 kg gefileerde kabeljauw, sap van 2 citroenen, stuk boter, kruidenmelange no. 1; voor de saus: 1 tablet Goudvleesbouil lon, 1 water, 40 g bloem, 40 g boter, 1 grote gesneden ui, 5 eetlepels tomatenpuree, 1 ons gehakte olijven, 2 paprika's, kruidenmelange no. 3, en enkele druppels Tabasco. Breng het water met het vleesbouillontablet aan de kook. Fruit de ui (ge sneden) in de boter lichtbruin en voeg de bloem toe. Schenk al roerende de bouillon erbij. Laat even doorkoken. Voeg de tomatenpuree, gesneden olijven en de in reepjes gesneden paprika toe. Breng alles op smaak met kruidenmelange no. 3 en enkele druppels Tabasco. Bestrooi de vis met kruidenmelange no. 1. Smelt de boter in een ovale vuurvaste schotel. Leg de vis erin en schenk het citroensap er overheen. Giet de tomatensaus over de vis. Plaats de schotel in een voorverwarmde oven en laat het geheel in ongeveer 35 minuten gaar worden. (Thermostaatstand 3 - temperatuur 175 graden). Zeg nu niet dat het recept te ingewikkeld is, want het loont de moeite dubbel en dwars. kuur ondergaan. De „grand large" klokjes met hun overdreven afmetin gen, nog niet zo lang geleden vooral voor tieners en twens je-van-het, wor den zeldzaam. Vooral in de dames klasse moesten de maximodellen wij ken voor de mini's. Om het nu meteen weer wat inge wikkelder te maken moet wel worden verteld, dat over het algemeen de gul den middenweg blijft zegevieren. Maar de grote verrassing is de massale op komst van automatische horloges, vaak met kalender. Deze passen volkomen bij de moderne en actieve vrouw die steeds de juiste tijd wil hebben zon der steeds tijdig het horloge te moe ten opwinden. Want ook al is dat nu juist geen opwindende bezigheid het is een werkje dat in onze haastige tijd maar al te vaak en te gemakkelijk wordt vergeten. Omdat u misschien óók een stem in het kapittel hebt als uw man een nieuw horloge gaat kopen, vertellen wij nog even dat het moderne heren horloge opnieuw breder en hoger is geworden: het horloge van de ster ke man. De zeer platte modellen he renhorloges houden alleen nog stand voor 's avonds en zijn dan zelfs plat ter dan ooit. Deze neiging naar het zeer mannelijke horloge is niet alleen waar te nemen in het genre „sport", maar in alle modellen. Al wil meneer dus wat het horloge betreft weer op eigen kompas gaan varen, een vrou welijk trekje blijft de koers bepalen: het volgt meer dan ooit de heersende mode. „Halvarine, alweer zo'n nieuw mode woord," hoorden we laatst iemand b(j de kruidenier zeggen. Maar tegen de ze opmerking moeten we toch stel ling nemen. Halvarine is géén mode woord, maar een nieuwe naam voor een nieuw produkt: vetarme marga rine. Door het herhaaldelijk advies van de voedingsdeskundigen aan onze be volking om het vetgebruik te vermin deren, kwam de industrie op het goede idee een nieuw soort margarine te ont wikkelen met maar 40 procent vet in plaats van de voorgeschreven 83 pro cent (zowel voor margarine als voor boter). Het zal wel duidelijk zijn dat hal varine zeer geschikt is voor hen, die een vermageringsdieet volgen, of „aan de lijn" doen. Ook maag- en galpatiënten die een te hoog gewicht hebben kunnen ermee gebaat zijn. Dia betici dienen met hun arts te over leggen of zij halvarine mogen gebrui ken. Het 'is verheugend dat de industrie gehoor heeft gegeven aan de wensen van de voedingsdeskundigen om met goede magere produkten de overvoe ding, die kan leiden tot vetzucht en de gevreesde hart- en vaatziekten en andere afwijkingen, tegea te fMn. Regenmantels zijn al lang niet meer alléén maar kledingstukken om er regen en wind mee te trotseren. Zowel de damesregenmantels als de herenregenjassen kunnen nu worden gezien als modieuze en functionele kleding. Het materiaal van de hier getoonde jassen bestaat voor 65 procent uit Terlenka en voor 35 procent uit katoen. Het zijn modellen uit de Menko-fabriek, Enschede. Roodgloeiende kousebanden In de geschiedenis van Groot-Brit- tannië heeft de kouseband een grote rol gespeeld. De Orde van de Kouse band is de hoogste Britse onderschei ding, waarvan het teken een blauwe fluwelen kouseband is met het op schrift „Honi soit qui mal y pense". Geen wonder dan eigenlijk dat Enge land met een opzienbarend kouseband- nieuwtje komt. Na een periode dat de kouseband uit de mode was krijgt, naarmate de minirokjes korter worden in En geland, de kouseband een nieuwe kans het tot historische bekendheid te bren gen. U weet toch dat juist in Enge land de mini-rokjes al praktisch tot microrokjes zijn „opgetrokken". In dat opzicht vestigen de Londense meis jes telkens nieuwe records. Er zijn nu de laatste tijd in de hippe Londense boetiekjes kousebanden te koop die fluorescerend zijn. Deze rood gloeiende kousebanden hebben onge twijfeld een praktische kant. Ook al valt er aan de maillots niet veel meer op te houden, bij avond ziet de auto mobilist het meisje met de lichtende kouseband gemakkelijker dan zonder, zodat de kans op een aanrijding ge ringer wordt. Of deze kans bij dag licht groter wordt, omdat de automo bilist eerder naar een been mèt kouse band kijkt dan naar een zonder, zal de statistiek nog moeten uitwijzen. Hebt u wel eens gehoord van een „naal-supermarkt"? We nemen aan van niet, maar in de Verenigde Sta ten schijnen die instellingen als pad destoelen uit de grond te verrijzen. Het zijn grote winkels, genre super markt, waar de moderne Eva's hun eigen kleren kunnen komen naaien. Tevens kunnen degenen die niet vol leerd zijn in de kunst met naald en draad zich vakkundig laten voorlich ten en eventueel het patroon van de jurk die zij wensen te maken létten knippen. Ook in de Bondsrepubliek zouden al een paar van die „vrou wenparadijzen" zijn. Dat zal allemaal wel waar zijn, maar heel erg warm kunnen we voor deze nieuwe soort supermarkt niet lo pen. Het zal wel weer een uitvinding van mannen zijn, die ons met mooie leuzen het „paradijs" binnenlokken. En al geven ze ons daar dan geen appels te eten, we waren net zo blij dat we van dat geroffel op die naaimachine af waren. Geleerden hebben vastgesteld dat geen lichaamsdeel door zoveel ze nuwen met de hersenen is verhon den als de hand. De hand is echter niet alleen een verbluffend preci- sie-instrument maar geeft ook aan wijzingen over het karakter en de speciale eigenschappen van haar bezitster of bezitter. Chirologie is een vreemd woord voor handleeskunst. Bij handleeskunst hoeven we niet direct aan kaartlegsters en „zwarte kunst" te denken, want van het begin van de 16de eeuw tot het midden van de 18e eeuw stond de chirologie in Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië als wetenschap in hoog aanzien, zodat het zelfs op verschillende universi teiten werd onderwezen. Maar hoe dan ook, het staat u na tuurlijk volkomen vrij handlees- kunde onder „waarzeggerij" te rangschikken. Als u tot degenen be hoort die cynisch „elke week uw sterrenbeeld in de horoscoopru briek opzoekt," kunt u „voor de aardigheid" ook eens (cynisch) controleren of er iets van de hand- lezerij klopt. Reeds de lengte van de vingers geeft volgens chiroman- tisten een indicatie van bepaalde eigenschappen. Vrouwen hebben over het alge meen relatief langere ringvingers en pinken dan mannen; een lange pink zou wijzen op een goede aan leg om met andere mensen om te gaan (veel vriendinnen en bewon deraars) Met een hijzonder ontwikkelde ringvinger hebt u veel gevoel voor schoonheid en harmonie; Met een krachtige middelvin ger hebt u veel verantwoordelijk heidsgevoel en plichtsgevoel: Een lange wijsvinger is het te ken van krachtige intellectuele werkzaamheid; Wanneer de middelvinger kor ter is dan de handpalm zou dit dui den op daadkracht: u laat zich niet makkelijk opzijschuiven, vloert liever (en eerder) een ander dan u te laten vloeren; Is de middelvinger langer dan de handpalm dan behoort u tot de bedachtzame, gevoelige tvpen; Heeft uw man een goed ontwik kelde duim dan wijst dat op een sterk mannelijk karakter. Zorg ef* voor dat u er niet helemaal onder komt te zitten. Hebben jullie je voorjaarsgarderobe al helemaal compleet? Zo nee, maak er dan eens werk van, want het voor jaar is zo weer achter de rug; zo ja, er kan altijd nog wat nieuws bij. Want de voorjaarsgarderobe kun je de hele zomer doordragen als je alles met verstand en overleg hebt geko zen. Is de bodem van moeders porte monnee al te zien en wordt het „on fatsoenlijk" haar „het vel over haar neus te halen", geef dan eens een i Men speels broekpakjurkje voor Afaartjee wording. Een fijn tuniekpak met ceintuur van zwart lakleer en koperen gespen. paar weken wat minder uit aan kof fiebars en patat. Een nieuw jurkje hóéft geen kapitaal te kosten en je zult bovendien merken dat je dubbel plezier hebt van een kledingstuk dat je „van je eigen geld" hebt betaald. Zit moeder wat ruimer bij kas, koop dan zelf eens de accessoires. Of koop er een fijn tuniekpak bij. Kan bruin dat helemaal niet trekken, betaal dan de rok zelf. Een klein broekpakjurkje is ook je-van-het als je er het ge schikte figuurtje voor hebt. Zorg in ieder geval dat je in het nog ree- terende deel van de lente èn de hele zomer een goed figuur slaat. Want dat kan elke tiener, ale se h

Soester Courant | 1969 | | pagina 9