Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 WBOSVI PARIJS, PRAAG, WILLEMSTAD V.V.V.-nïenws Vrijdag 6 juni 1969 48c jaargang no. 43 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Route ambulance Rode Kruis I'elef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Inbraak bij Gemeentewerken leverde niets op De heer Kloren besprak volières Kontakt der Kontinenten heropend Het oog gericht op nieuwe woningellende De ballonnenwedstrijd SOESTER OÜRANT De communistenleider Jacques Duclos hoewel uitgeschakeld voor het president schap was de grote overwinnaar in de Franse verkiezingen. Met 21 van de stemmen bij een vrij grote opkomst ein digde hij vlak achter de centrumkandi daat Alain Poher die nog net geen 24% haalde. En Georges Pompidou lag ver voor met 44 zodat men mag aanne men dat hij in de tweede ronde ook de overhand zal krijgen op de dan enige concurrent Poher. Zelfs als men zou aannemen dat de kie zers braaf gevolg zouden geven aan een eventueel advies der communistische partij om Poher te verkiezen boven Pom pidou, dan zou dit tevens Poher genoeg stemmen kosten van lieden die eenvoudig geen president wensen die zijn zetel aan de communistische partij te danken heeft. Een dergelijk advies is overigens voor de C.P.F. toch moeilijk in een aantal be langrijke zaken zoals de N.A.V.O. en de E.E.G. mag ze verwachten dat Pompidou koeler zal zijn dan Poher, een goede re den om de neo-gaullist te prefereren. Maar aan de andere kant zal Pompidou geen behoefte hebben verkiezingen uit te schrijven en Poher wel en de kans om de nieuw gebleken aanhang ook om te zetten in kamerzetels moet ook aan trekkelijk zijn voor Duclos' mannen. Maar hoe dan ook mede door het zeer droevige resultaat van de socialistische kandidaten, die maar enkele percenten behaalden, is zonder twijfel vast te ko men staan dat de communistische partij in Frankrijk weer in een behaaglijke po sitie midden op de wip is komen te zit ten, met aan de ene kant een verdeeld en geslagen groepje socialisten en aan de andere kant de neo-gaullisten die door het wegvallen van hun grote man nog zoekende zijn naar een nieuwe eigen houding, zonder garantie dat Pompidou het even goed zal weten verenigd te houden als De Gaulle. Praag op oude koers Een aantal zuiveringen in de partijtop en een nieuw programma dat de Tsjecho- slowaakse partij weer helemaal op de Moskouse lijn brengt, dat zijn de uit komsten van een korte vergaderperiode in Praag. Wat de Russen na 21 aug. vorig jaar niet voor elkaar hebben weten te krijgen met een handjevol vazallen, dat is Husak nu wel gelukt. Alle plannen voor hervormingen, zowel die op economisch als die op politiek gebied, zijn nu definitief verlaten. Er komen verkiezingen volgend jaar, maar de uitslag daarvan kan niets meer ver anderen Husak heeft al aangekondigd dat alleen communisten kandidaat kun nen staan en zijn hele doen en laten staat in het teken van het herstellen van de overheersende positie van de par tij. De censuur is al weer bijna op het peil van voor Dubcek. Kortom alle ver nieuwing en alle streven naar een huma- nistischer communisme is weer van de baan. Dat wil zeggen uiterlijk. Maar men mag niet aannemen dat de geest van liberalisatie die sinds eind 1967 over het land is geslagen en die zozeer is gebleken algemeen te zijn, nu opeens helemaal is verdwenen. Ze kan alleen maar onderdrukt zijn, onder de opper vlakte geduwd, waar ze toch zal wach ten op een gunstiger moment om weer naar boven te komen. Het beste wat men Zeilen in Friesland We hoeven er met de ras-zeilers eigenlijk niet eens over te praten. Die weten, waar ze zijn wil len. Maar voor degenen, die nog on bekend zijn met vele mogelijkheden in het plezierig te horen, dat er een zeer uitgebreid vouwblad bestaat, waarin alles-wat-u-maar-wilt-weten is opgeno men. Bovendien is er nog allerlei materiaal over zeilscholen in ons bezit. Zeillustigen en vooral ook de beginners kunnen hier mee gediend zijn. Wilt u het water wat dichterbij zoeken, dan hoeft u niet eens naar het noor den te reizen. Gaat u eens kijken bij de Maarsseveense plassen. Ook met de opa's en oma's kunt u hierheen. Het aantrekkelijke foldertje met duidelijke oriëntatiekaart vertelt u alles wat u wilt weten. Ook Loosdrecht gaf een p.-achtige kleu- renfolder uit, zó aantrekkelijk, dat het binnenblad bijna als wandversiering zou kunnen dienen. Jazó is ons land Fries-groen bos en wei, het heldere hemelsblauw in het water Behalve de watersport-genieters zijn er de hengelaars, die er op uit trekken, nu het visseizoen is geopend. Voor hen hebben wij het boekje „Visplaatsen in de Provincie Utrecht" met bovendien het aardige boekje, uitgegeven door de Al gemene Hengelaarsbond, waardoor u meteen nauwer kontakt krijgt met onze Hengelsportvereniging „De Snoekbaars". Wij hebben ons ditmaal aan het natte element gewijd en we zouden niet vol ledig zijn, als we u de uitgave „Zwem baden in Je provincie Utrecht" ont hielden. Ook hierin vele gegevens, die u straks in de komende vakantiedagen te pas kunnen komen. En, om muzikaal te eindigen: denkt u aan de Vespers in de kapel van Zonne gloren? Zaterdag a.s. zult u, aanvang 20.00 uur, kunnen genieten van zang, voordracht en orgel. Wie vroeger de zaterdagavondconcertjes heeft bijge woond in de Julianakerk, kan zich voor stellen,wat men geboden krijgt en zij die eertijds deze avonden waardeerden, zu '.en hun schreden of wielen nu naar Zonnegloren willen richten. Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende In het nummer van 23 mei j.1. van de Soester Courant werd medegedeeld, dat de ambulance zou rüden op 24 mei en 7 juni. Voor zover u nog niet in de gelegenheid bent geweest om deze wagen te bekij ken, volgt hier een routebeschrijving met de tijd entussen haakjes, waarop wij u deze gaarne willen tonen. De tijden kunnen enigszins afwijken, maar wij zullen proberen om ons zoveel als mogelijk is aan de opgegeven tijden te houden. Kruising Braamweg en Oude Utrechtse- we" (10.00); autobusstation Soest-Zuid (10.30); Van Lenneplaan bij de samen komst van Betje Wolfflaan, Aagje De kenlaan en Hartmanlaan (11.00); Kerk plein bij de R.K. kerk (11.45); omgeving Daiweg, Rubenslaan en Van Goyenlaan (12.15); terrein voormalig restaurant „Eemland" (13.30); Colensoflat en laag bouw (14.15); Julianaplein (15.00); plein tje Hartweg, Korte Hart weg en Krom- meweg (15.30); pleintje Albert Hahnweg (16.15); Smitsweg parkeerterrein bij L- vormig flatgedeelte (17.C0). Wij vertrouwen er natuurlijk op, dat de weergoden ons die dag gunstig gezind zullen zijn. Mocht het werkelijk zeer hard regenen, dan kunnen wij u de wa- ge helaas niet aan de binnenkant laten zien en roepen wij ook reeds bij voor baat uw clementie in. Wij zullen het zeer op prijs stellen om e--°ntuele vragen te beantwoorden. De wagen is bemand met de colonne leden van het Rode Kruis Korps, die allc.i nog weer extra lessen gevolgd hebben voor het helpen van verkeers slachtoffers en bovendien lessen kregen bij de verkeerspolitie in Driebergen, waar o.a. aanwijzingen werden gegeven in het bedienen van de mobilofoon-in stallatie, waarmede deze ambulance-au to' zijn uitgerust. De wagens staan dan ook in voortdurend cc.itact met deze ver'.;eersmensen in Driebergen. Foto Hermann Pape Begin deze week is ingebroken in het bureau van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. Via een ingeslagen ruit blijkt men zich toegang te hebben verschaft tot het gebouw. Verschillende vertrekken, waaronder de kamer van de directie, werden wel doorzocht, maar zonder resultaat. Op de kadasterafdeling werd een bureaulade opc ïgebroken. Men vond echter niets. Een behoorlijk bedrag, eigendom van de personeelsvereniging, bevond zich wel in één van de andere laden, die echter onaangeroerd bleven. Tenslotte hebben de inbrekers alleen een klein bedrag aan geld uit een collectebusje meege nomen. hopen kan, is dat Husak thans zo krach tig streeft naar herstel van wat Moskou de normale toestand acht om zodra de wantrouwende aandacht van de op permacht in oost-Europa weer wat is erflauwd voorzichtiger dan de eerste keer een hernieuwde poging te wagen wat los te komen van de dwang vanuit het Kremlin. Een typisch Latijnse explosie De uitbarsting op Curagao is er een die geheel verlopen is naar het Latijns-Ame rikaanse patroon, waarbij het er weinig toe doet dat het ditmaal gaat om een land dat bezig is vanuit een koloniale positie naar onafhankelijkheid over te schakelen. Sociaal biedt het eiland het zelfde beeld als men ook in andere gebieden in de omtrek aantreft: :een bovenlaag die de economische macht bezit en de massa die zich bekropen voelt door een toene mende armoede. In dit geval een terug lopen van de werkgelegenheid in de olie, die maar ten dele wordt gecompenseerd door een overschakeling op het toerisme. Dat toerisme heeft bovendien het nadeel dat het gepaard gaat met een vertoon van luxe het lokmiddel voor de crui ses dat te bitterder de welvaartsver schillen accentueert. De weinige pogin gen om door industrialisatie een steviger basis voor algemenere welvaa: L te schep pen zijn bovendien steeds gedoemd om de bijsmaak te krijgen dat het voorna melijk Amerikaanse industrieën zijn die komen profiteren van de goedkope ar beidskracht een economisch niet on logische zaak, maar die daardoor psycho logisch niet bepaald makkelijker wordt te verteren. De spanningen die zo in het leven wor den geroepen, barsten bij tijd en wijle uit, waarbij zich het ongeluk voordoet dat daardoor de gebieden zowel onaan trekkelijker worden voor toerisme als voor industrialisatie. Wat ondernemers kon aanlokken was de relatieve rust. Zo werken de gewelddadige explosies helaas ook nog tegen wat er aan bescheiden mogelijkheden bestaat om de economi sche misère die aan de verbeten situatie ten grond ligt te bestrijden. De heer P. J. F. Klören, lid van de Soester Vogelvrienden, die ieder jaar de eerste prijs wint bij de volièrekeuring, heeft zich voor dit jaar teruggetrokken van deelname, om ook eens een ander lid in de gelegenheid te stellen de eer ste prijs te winnen. In de zaal van hotel „Bos en Duin" waar de Vogelvrienden een ledenbijeen komst hield, besprak de heer Klören op welke wijze men een volière moet inrichten. De keurmeesters letten hoofd zakelijk op inrichting en verzorging van de volières. Aan de hand van zelfver vaardigde dia's liet de heer Klören zien wat goed en niet goed is. Ook zijn volière ontbrak niet aan het programma. Ook de volières van an dere leden liet hij zien en hierbij kreeg men de indruk, dat men goed voor de dag moet komen, om voor een prijs in aanmerking te komen. Het was voor de iwezige leden een leerzame avond. De voorzitter, de heer D. J. Kuiper, dankte de heer Klören voor zijn be langeloze lezing. Dinsdamiddag is in Soesterberg het Kontakt der Kontinenten officieel her opend, nadat verleden jaar de gehele bovenverdieping door brand werd ver woest. Ne noodzakelijke herbouw werd meteen benut voor een verregaande mo dernisering. Onder degenen, die de her opening dindag bijwoonden, waren o.m. de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht mr. C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandenburg cn burge meester mr. S. P, Baron Bentinck van Soest. De voorzitter van het Kontakt der Kon tinenten-stichtingsbestuur zei, dat men als voornaamste doel ziet, een bijdrage te leveren tot de wereld-solidariteit. Het K.d.K. werd destijds gesticht door de }missionarissen van het Goddelijk Wóórd. Later verkreeg het zelfstandig heid als stichting en de laatste jaren is het in het kader van de steeds wis selende behoeften en levensomstandig- heden zich ook op niet-katholieken gaan richten. Prof. dr. J. van Baal, hoogleraar in de culturele anthropologie te Utrecht en voormalig Gouverneur-Generaal van Ne derlands Nieuw Guinea zag als taak voor het Kontakt der Kontinenten het verlenen van een waardevolle bijdrage aan dc vorming van het individu door prikkeling van de belangstelling voor en de bevordering van een levenshou ding van object-gerichte aktiviteit, die zich het welzijn van de gemeenschap ten doel stelt. Na het officiële gedeelte werd gelegen heid tot bezichtiging van het gebouw gegeven. O Nadat er gedurende enige jaren terecht hoop was ontstaan dat de achterstand in de woningbouw definitief zou zijn overwonnen, is er het laatste jaar weer een toeneming in de woningnood te con stateren. De terugval in het bouwprogramma is stellig te wijten aan de geweldige kos tenstijging van de laatste tijd. Het wordt steeds moeilijker voor de laagst betaalde groepen van ons volk een behoorlijke woning te produceren tegen een aan vaardbare prijs. Het probleem van de huurprijs is daar mee opnieuw actueel geworden. Gaat men op grote schaal over tot volkswo ningbouw met overheidssubsidie, dan komt de staat in grote financierings moeilijkheden. Daarom is men op de ge dachte gekomen van de individuele huursubsidie. Hierbij wordt alleen een huurtoeslag gegeven aan degenen die het werkelijk nodig hebben. Men verzet zich tegen individuele huur subsidie met aanvaarding van de eco nomische juiste huurprijs. Daarmee zou in de eerste plaats een dure administra tie moeten worden opgezet. Vervolgens zou de huurprijs van nieuwe woningen spoedig zeer veel stijgen. Dat zou weer een prijsverhogende werking tot gevolg hebben voor oude woningen. Om deze reden geeft men maar de voorkeur aan het voortduren van het bestaande sy steem. Uit de geproduceerde verwachting van aanzienlijk hogere huren in de toekomst blijkt duidelijk dat wij in Nederland nog steeds proberen het woningprobleem met schijnoplossingen op te lossen. Die opvat ting heeft ons nu al een kwart eeuw in de woningellende laten zitten. Wij zullen ons er bewust van moeten zijn dat wij de kosten van een woning evengoed uit ons salaris moeten betalen als de kosten van brood of kleding. Bij de „viering" van dit zilveren wo ningnoodjubileum wordt het tijd deze politiek terzijde te schuiven en waar mo gelijk samen te werken voor de ver krijging van voldoende huisvesting voor allen. Dan zullen wij moeten beginnen daar financiële offers voor te brengen in de vorm van een verantwoorde huur. KANTMAN Zoals bekend werden op 17 mei in Soest, ter gelegenheid van de opening van de sporthal, op het feesterrein ruim 3000 ballonnen door kinderen los gelaten. Aan iedere ballon was 'n kaartje beves tigd, waarop naam, adres en leeftijd van het kind vermeld stond. Hoewel vele ballonnen zeker een kort stondig leven gehad zullen hebben, mede door het slechte weer, kregen wij één dezer dagen uit Duitsland een bericht met de hierbij geplaatste foto, waaruit blijkt, dat een ballon op dezelfde dag n.1. 17 mei, te ongeveer 15 uur in Wer- schenrege bij Bremen terecht is geko men. Wij kunnen niet mededelen van welk kind deze ballon is; dat moet nog ge heim blijven, daar de uitslag vrijdag 13 juni a.s. bekend zal worden gemaakt. Het Duitse meisje Elisabeth Wüstefeld heeft inmiddels de kaart op de bus ge daan en is ongetwijfeld in Soest gearri veerd. Het is niet ondenkbaar, dat meerdere ballonnen een dergelijke grote afstand hebben afgelegd, maar dat zullen we a.s. vrijdag horen. Uit de brief blijkt, dat men in de omge ving waar de ballon gevonden werd, bijzonder enthousiast is over de vondst en dat men in diverse in de omgeving verschijnende bladen hiervan melding heeft gemaakt. Men hoopt zelfs, dat, mede door dez® ballonnenwedstrijd, de vriendschappelijke verhoudingen tussen de beide landen versterkt zullen worden. Soesterbergsestraat ter hoogte van de Heideweg, 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1969 | | pagina 1