Soest toen Soest nu Volgende week geen courant Diii&dag 10 juni 1960 48e jaargang' no. 41 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DE ONGEWENSTE BOODSCHAPPER Rode Kruis liet Soest kennismaken met ambulance-auto Veel materiële schade bij botsing op Koningsweg P.T.T. timmert in nieuwe wijken flink aan de weg Arrestatie na autodiefstal in Soesterberg Bungalowdak in brand Soesternaar naar wereldkampioenschap zeilen Vragen aan de voorzitter van de gemeenteraad Brievenbus verplaatst VADERS VERWENNEN Het oog gericht op onze spelling dinsdag 17 en vrijdag 20 juni niet kan verschijnen. Toenemende belangstelling voor de lokale krant SOESTER(ï)OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nelson Rockefeller die als speciale afge zant van president Nixon naar Zuid- Amerika toog, ziet weinig heil meer in zijn missie en gaat net zo lief naar huis terug. Hij is hier en daar belaagd door vuilnis werpende betogers, elders is zijn ontvangst beperkt gebleven tot een ge sprek van een paar uur op een zwaar bewaakt vliegveld en zijn laatste bezoek aan Venezuela is helemaal niet doorge gaan de regering vroeg hem maar weg te blijven om rellen te voorkomen. Het is duidelijk dat de heer Rockefeller in Zuid-Amerika niet op handen wordt ge dragen en dat men daar de V.S. niet al te vurig bemint. Op zichzelf is de keus van Rockefeller al merkwaardig geweest. In de eerste plaats al omdat hij een telg is uit een geslacht waarvan de naam ongeveer sy noniem is met het kapitalisme, daaraan verandert de grote weldadigheid die de familie ook bedrijft niets. Bovenal is de naam Rockefeller verbonden met de Standard Oil en over wat die in de loop der jaren in Zuid-Amerika heeft ge daan, is de geestdrift ook niet algemeen. En deze Rockefeller heeft bij zijn start terloops nog meegedeeld dat Kennedy's Kruistocht voor de vooruitgang voorna melijk maar een propagandistische kreet was, een niet plezierige betiteling voor een instelling waarop Zuidamerikaanse armen hoop vestigden. En dan nog kwam Rockefeller met een enorme staf overal opzetten om in recordtijd alle problemen van de bezochte landen te doorgronden een belachelijk idee vonden kranten die voorrekenden dat als één man drie jaar nodig zou hebben om de puzzels van een natie te peilen, zijn groep het wel in een dag zou kunnen. Geen nieuwe koers Maar al had de psychologische begelei ding van Rockefellers trip wel wat be ter kunnen zijn, daardoor alleen is het anti-Amerikaans gewoel in Zuid-Ame rika niet plotseling opgelaaid. De ver dienste van Kennedy's overigens niet zeer succesvolle kruistochtplan was wel dat men voor het eerst poogde regerin gen te dwingen meer te doen op sociaal- economisch gebied, het was gewoon een voorwaarde voor hulp. Herhaalde malen is de hulp ook ge schorst omdat de landen zelf er niet voor zorgden dat niet alleen de gegoede bovenlaag er van profiteerde. Met al zijn feilen was de kern van het hulpplan wel goed. Daarom is de bevolking in Zuid- Amerika er niet over gesticht dat pre sident Nixon een nieuwe koers wenst en kennelijk daarover beraad gaat plegen met die regeringen. Men vreest dan een terugkeer naar het systeem van vóór Kennedy, toen de dollars alleen beschik-1 baar waren voor regimes die Wash ington als stabiel zag en dat betekende doorgaans dat juist de reactionairste maar best tegen onlusten bewapende re geringen hulp ontvingen. Ieder streven naar modernere opvattingen kreeg mees tal terstond het etiket van linksgericht of zelfs communistisch beïnvloed en uil was de bijstand. Wat er in de ogen van de Zuidameri kaanse massa's op neer kwam dat Wash- ington zich haast automatisch schaarde aan de zijde van die regeringen die de sociale vooruitgang in hun eigen land remden. De idee alleen al dat Nixon daarheen terug zou willen, is genoeg om de altijd al aanwezige Yankee-haat weer eens feller te laten gloeien. Bij een botsing tussen twee personen auto'- op de hoek van de Dorrestein- weg en de Koningsweg is donderdag avond grote materiële schade ontstaan. Een van de bestuurders werd bovendien dermate gewond, dat hij naar Zonneglo ren moest worden gebracht. Het ongelijk gebeurde, toen A. E. M. uit Soest, die met zijn auto over de Koningsweg reed, op genoemde kruising geen voorrang kreeg van de 34-jarige M. W., eveneens uit Soest. Beide auto's werden volkomen vernield. Van M. raak te bij de botsing gewond. O Hoewel van verschillende kanten regel matig aanmerkingen werden gemaakt aan het adres van „tante pos", wat betreft de dienstverlening, waar toch eigenlijk zo dik voor wordt betaald, kan er wat ons betreft nu wel een complimentje af. In verschillende nieuwe wijken zijn sinils enige tijd brievenbussen geplaatst. Nu zijn er al weer pessimisten die hebben opgemerkt dat er naast die brieven bussen direct een openbare telefooncel neergezet had moeten worden, en daar valt heel veel voor te jggen. Vooral wanneer men in aanmerking neemt de lange wachttijd die er bestaat om in het bezit te komen van een telefoon-aanslui ting. Niet alleen voor particulieren, maar ook zakenmensen die normaal gesproken geen telefoon kunnen missen, komen niet voor een aansluiting in aanmerking. Toch zou het een alom gewaardeerd beslat zijn, wanneer de directie van de P.T.T. er toe zou overgaan om in de nieuwe wijken een telefooncel te plaatsen. Ook ir Den Haag zal men er toch wel van doordrongen zijn dat er in het leven situaties kunnen voorkomen dat het ont breken van een dergelijkt voorziening catastrofale gevolgen kan hebben. Waar- Bij de onderneming Speek te Soesterberg (Amersfoortsestraat) is onlangs een auto gestolen. De wagen werd afgelopen zon dag in Wezel in Duitsland onbeheerd teruggevonden. De op de auto gevonden vingerafdrukken wezen uit, dat twee uit de Van der Hoevenkliniek te Utrecht ontsnapte mannen de wagen moeten hebben ontvreemd. Het waren de 28- jarige H. J. B. en de even oude M. de G B. kon nog dezelfde dag dat de auto werd gevonden, in Doorn worden aan gehouden. De tweede ontsnapte bleek met de auto naar Duitsland te zijn ge reden. Hij is nog voortvluchtig. In de auto werden tevens van diefstallen in Schiedam en Oisterwijk afkomstige goe deren (68 repen chocola, een transistor- radio en een magazijnjas) aangetroffen. B. heeft bekend, bij deze inbraken en diefstallen betrokken te zijn geweest schuwen van een arts bij ongeval of accute ziektegevallen staat in die rij van situaties beslist niet op de 'aatste plaats. In ieder geval kunnen de brieven die over dat gemis naar Den Haag worden gestuurd, ter plaatse worden gepost, al lijkt het ons dat die bussen nu daar niet acies voor zijn neergezet. Uiteindelijk komt het meeste geld, de girodienst, ook per brief binnen en vanuit dat oogpunt bezien is het plaatsen van brievenbus sen werkelijk klantenservice. De Rode Kruis ambulance, die dienst doet op en direkt rond het kruispunt Hoevelaken en daar sedert enige weken is gestationeerd, werd zaterdag aan de bewoners van Soest getoond, als het ware een zichtbaar antwoord gevend op de vaak gestelde vraag „wat gebeurd er met mijn centen". Dat deze kennismaking juist gelijk viel met de nationale Roode Kruis collecte, was beslist geen toeval. Jammer was het voor het aktieve afdelingsbestuur dat door vakantie en andere omstandighe den, geen colonneleden beschikbaar wa ren om in de omgeving van de plaatsen waar de auto ter bezichtiging stond on gesteld, met de collectebus rond te gaan. 's Morgens was dat in bescheiden mate wel het geval, zodat van de geboden ge legenheid toch nog enigszins gebruik gemaakt werd. De door Coca-Cola beschikbaar gestelde geluidswagen reed in de omgeving rond en riep de mensen bij monde van de heer Bergema op een kijkje te gaan ne men in de auto, waar de chauffeur-hel per, de heer Cornelis en helpster mevr. Bungerden, beiden uit Soest afkomstig, klaar stonden om het inwendige van de ambulance te tonen. Alles wat maar nodig kan zijn voor het vervoer en verzorgen van verkeersslacht offers was aanwezig, zodat een aanwezi ge arts het behandelen van slachtoffers niet behoeft uit te stellen tot aankomst in een ziekenhuis. Met de in de auto ge monteerde mobilofoon-installatie is con tact met de centrale van de Rijkspolitie in Driebergen, terwijl ook nauw contact bestaat met het vliegveld Soesterberg, wat betreft de samenwerking met de speciaal voor verkeersongelukken „stand- by" staande helicopters. Dat Soest na Baarn kon kennismaken met deze nieuwe vorm van hulpverle ning van het Roode Kruis, wordt ver oorzaakt door het feit, dat de auto bij toerbeurt wordt bemand door colonne leden uit Soest en omliggende plaatsen. Dat de ambulance in een behoefte voor ziet blijkt wel uit het aantal malen in de betrekkelijk korte tijd van bestaan, daadwerkelijk hulp werd ver leend. En met de uitspraken van ver schillende verkeers-deskundigen dat „Hoevelaken" over niet al te lange tijd het grootste kruispunt in Nederland zal zijn, voor ogen, lijkt niets in de weg te staan om tot uitbreiding van het aantal auto's over te gaan, zodat door snel en deskundig hulpverlenen het aantal do delijke verkeersslachtoffers kan dalen. Op het terrein van de heer W. de Ko ning aan de Birkstraat is vrijdag brand ontstaan in een bungalow. Een door een w.c.-raampje weggegooid peukje is hier vermoedelijk de oorzaak van. De brand richtte voor enkele duizenden guldens schade aan. De brand ontstond in de bungalow van de 44-jarige pro curatiehouder J. W. V. Vooral het dak, waaronder een in brand gevlogen hoe veelheid hout lag opgeslagen, heeft veel schade gekregen. Het dak moest door r*j brandweer dan ook gedeeltelijk wor den gesloopt. De eigenaar was niet tegen brandschade verzekerd. De 40-jarige M. Oskamp uit Soest is uitgenodigd om Nederland te vertegen woordigen op de wereldkampioenschap pen zeilen, die in oktober bij de Bermu da-eilanden voor de Amerikaanse Oost kust word engehouden. De heer Oskamp dankt deze uitzending aan zijn goede prestaties bij de laatste wedstrijden, waarbij hij gemiddeld tot eer derde plaats kwam. De heer Oskamp zc' op de wereldkampioenschappen met 140 zeilers uit andere landen in de Fin- jollenklasse om de hoogste eer moeten strijden. De evenementencommissie van de Soes- ter Zakenkring heeft hem een grootse ontvangst beloofd als hij het tot we reldkampioen weet te brengen: De heer P. C, Pieren, lid van de ge meenteraad, heeft aan de voorzitter van die raad de navolgende vragen gesteld: 1. Is uw college eveneens van mening, dat de uitkeringen krachtens de Alge mene Bijstandswet ernstig zijn achter gebleven, veroorzaakt door de sedert 1 januari 1969 gestegen kosten van levens onderhoud 2. Is uw college bereid de bijstandsnor men met terugwerkende kracht van 1 januari 1969 af te herzien en zo ja, met welk percentage 3. Zo ja, is uw college dan bereid zorg te dragen, dat deze nabetaling aan de uitkeringgenietenden spoedig plaatsvindt? 4. Kan een wethouder van Sociale Za ken mededelen of bij de beoordeling van nieuwe gevallen mogelijk reeds re kening wordt gehouden met deze sterk gestegen kosten van levensonderhoud De brievenbus van de Posterijen, die jarenlang heeft gestaan aan de Burg. Grothestraat hoek Anna Paulownalaan, is verplaatst naar de kruising Nassau- plantsoen-Beatrixlaan. Voor vader, het hoofd van het gezin, is het 15 juni weer z'n dagje. Het moet de kleutertjes nog worden verteld de grotere kinderen weten het zelf nog van vorig jaar. Lijkt het maar zo of zijn de peuters enthousiaster voor moederdag in de weer dan voor vaderdag Kinderen, die moe der de hele dag thuis weten, en die moe der altijd bedrijvig bezig zien. Moeder, die altijd voor hen klaar staat en ze overal bij helpt. Ja, dat streepje hebben de moeders voor bij de vaders. De vaders zijn de hele dag weg en de nog jonge kinderen beseffen niet, dat vader degene is, die weer zorgt dat alles thuis zo blijft draaien als het draait. Ook vaders doen veel voor hun kinde ren, ze werken ook de hele dag en ook vaak 's avonds, als ze na een haastige maaltijd weer weg moeten naar een zakenrelatie of een vergadering. Ze wer ken voor hun gezin en zeker niet in het minst om hun kinderen een zo goed mo gelijke opvoeding te geven. Dat is de taak van hun vaderschap. Dus verwennen Daarom, ook voor vader het beste been tje voor. Verwen hem die 15e juni maar eens fijn. Goed bedenken waar we hem echt mee kunnen plezieren. Zoek met zorg iets uit. Heus, er is meer te beden ken voor een man dan zo ogenschijnlijk lijkt. Zou vader niet blij zijn met een eigen kopje Wie een knutselende papa heeft kan hem blij maken met een abonne ment op een of ander hobbyblad. Een stukje gereedschap wordt in zo'n geval erg gewaardeerd. Heeft vader nog wel een goed nagelschaartje en hoe heette ook weer die grammofoonplaat die hij niet voor zichzelf wilde kopen Er zijn ook leuke dingen zelf te maken. Een eenvoudig glas beschilderen zodat het mooi genoeg is voor sigarenbeker. Doosjes met afbeeldingen van spijkers en schroefjes beplakken of beschilderen, zo dat vader een bergplaats heeft voor deze spulletjes. Een. eigengemaakte boekom slag of een map voor de radiobode. Een „dress-boy": de standaard op wieltjes om 's avonds zijn kier enop te hangen Wat wil liy zelf Heeft vader een hekel aan lang in bed liggen, dwing hem dan» niet juist deze dag om lekker uit te slapen. Verwen hem op de manier die hij prettig vindt. Liever een kop thee met beschuitje be neden dan op bed Nu, dat kan, daar is op zondag alle tijd voor. Moeder wil eens vaders lievelingskostje klaarmaken, ook al vinden de anderen het niet zo lekker. Laat hem rustig zijn krantje lezen, zeur niet aan zijn hoofd. Hij weet heus wel dat zijn kinderen er zijn en hij vergeet ze ook niet. Er zijn vaders die zeggen, dat ze niets van va derdag willen weten. Maar och, toen het moederdag was deden ze toch ook mee Maak er maar een dag van waarbij al les om vader draait en bedenk dat het de overige 364 dagen van het. jaar ook wel eens de moeite loont te denken aan wat vader wel of niet prettig vindt. De spelling van onze taal heeft nog altijd de aandacht van de taalgeleerden en de taalgebruikers. Onophoudelijk is de Ne derlands-Belgische spellingscommissie met onze Nederlandse taal in de weer geweest. Haar voorstellen van 1954 leid den tot een nieuwe schrijfwijze, welke helaas hinkte op twee opvattingen en daardoor op twee mogelijkheden. Nieu we voorstellen van februari 1967 stuitten af op heftige kritiek. De regering was zo wijs om niet met de sjofeur en de odeklonje in zee te gaan en vroeg een beter voorstel, ook over de werkwoords vormen, de ei en de ij, de au en de ou, en het achtervoegsel -lijk. Dat betere voorstel is nu verschenen in een rapport, dat evenwel nog niet helemaal aan de verwachtingen beantwoordt. Wel zullen de kinderen op school wat makkelijker kunnen gaan vervoegen, maar voor au/ou en ei/ij is er geen oplossing gekomen en voor de spelling van de bastaardwoor den kwamen er wel regels, maar toch ook weer uitzonderingen. Zo koos de commissie voor kafee naast diner, voor makaronie naast katalogi (terwijl cata logus geen meervoud catalogi kent voor boederen naast boudoir, voor oeke- lele naast buuste, voor circuit naast bis- kwie, voor aziel naast cynies, voor kol lege naast crêpe, voor jaquet naast ak- kwizitie, voor kompanjon naast beignet, voor rapalje naast medaille, voor anti- kwariaat naast quarantaine, voor ex- minister naast eksamen, om maar en kele voorbeelden te noemen. Een strakke lijn is er niet getrokken. Velen zullen de nieuwe regels onlogisch vinden en dat is jammer, want het brengt geen op lossing in de spellingschaos die er nu heerst. Bij de spellingscommissie bestaat ook de tendens allerlei overbodige hoofdletters te vervangen door normale klein ge schreven letters. Dat zal niet bezwaarlijk zijn, zolang het om beroepen gaat en we eindelijk minister in officiële stukken net zo klein geschreven zullen zien als referendaris en portier. Of als het han delt om diesel-motoren, engelse ziekte, franse slag, sint-bernardhond, rijksin stituut of mavo-school. In de meeste kranten en boeken worden die woorden al klein geschreven en iedere lezer er vaart dat als logisch. Anders wordt het, als de spellingscom missie komt met haar uitzonderingen. Titels als excellentie moeten met een hoofdletter worden gesteld, maar als het over God gaat mogen we gerust schrij ven zijn rijk, hij zal ons niet verlaten... Het is toch treurig dat deze spellings profeten een minister op een hoger voetstuk verheffen dan hun God, van Wie zij dan wel geen salaris maar dan toch wel hun wijsheid ontvangen (kun nen) hebben. KANTMAN Zowel de redactieleden en mede werkers als dat deel van ons technisch personeel, dat met de vervaardiging van de Soester Courant is belast, gaan maandag met vakantie. Dit heeft tot gevolg, dat, evenals vorige jaren, oris blad gedurende écn week, en wel op Heren adverteerders verzoeken wy hiermede rekening te houden. Ons kantoor blyft echter ge opend en het resterende deel van ons personeel bljjft aan wezig om uw drukwerk te ver zorgen. Hedenmorgen, om 11 uur, kwam in hotel „Monopole" te Amersfoort De Neder landse Nieuwsbladpers (N.N.P.), dat is de vereniging van uitgevers van niet dage lijks verschijnende kranten, in jaarver gadering bijeen. De voorzitter van de N.N.P., de heer A. M. Banda, wees in zijn openingswoord op de economische moeilijkheden ook bij deze groep kranten, die zich van de dag bladen alleen onderscheiden door een geringere frequentie. De N.N.P. ziet dan ook met belangstelling uit naar de reac tie van de overheid op de voorstellen, die zijn gedaan ter verbetering van het economisch klimaat voor de pers. Spreker constateerde een versterking van de positie van de lokale krant, doordat bij de bevolking een groeiende belang stelling blijkt te bestaan voor het ge beuren in het eigen woon- en leefgebied, waardoor ook de reclamewereld steeds meer interesse toont voor de nieuws bladen, daar lokale markten alleen door lokale kranten ontsloten kunnen worden. Wat de regionale t.v.-reclame betreft, is de heer Banda van mening, dat in' de desbetreffende regio verschijnende kran ten, dus ook de nieuwsbladen, hierbij betrokken moeten worden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1