mm nu NIEUW: LUXE-PREMIECASSETTES Garage Stam WELVAART DOOR FINANCIEEL EVENWICHT HET IS NU OOK NIXON'S OORLOG „De Gouden Snaar" EURO-MOERAS VLIEGENDE SPIONNEN 2 LP's van topartiesten in prachtige doos 24,50 ,DE GOUDEN SNAAR" - TEL 2132 TOM STMEMOIF DE JOODSE UITTOCHT UIT P0IEN ISRAËL EN DE ATOOMBOM ONZE WAND ADEN Je Gouden Snaar" Puzzels voor begroting van 1970 Voor moderne en klassieke verlichting VAN SCHALKWIJK 8#° spaarpot Laboratorium in de lucht Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT Autotocht Alg. Bejaarden- bond Geslaagd SPECIALE AANBIEDING! DEZEPROMOTIEPLAAT TUDEUJK SLECHTS ■790 FeïkeAsma VRIJDAG 13 JUNI 1969 Opnieuw is er aangekondigd dat er een staatslening tegen 7V2 °/o op komst is. Een lening tegen een zo hoog renteper centage zal geen moeite hebben te sla- gen. Toch wordt het plaatsen van staatsle ningen een steeds moeilijker zaak om dat het publiek de neiging heeft het vertrouwen in obligaties te verliezen. De geldontwaarding is daarvan de oor zaak en ware het niet dat onze grote institutionele beleggers zich mede ver antwoordelijk voelen voor een rustig nationaal financieel beleid, dan zou het er nog somberder uitzien op de markt van langdurige leningen. Twee wapens heeft de minister van fi nanciën om het lenen van geld op de kapitaalmarkt tegen te gaan. Hij kan de overheidsuitgaven trachten te beper ken en hij kan proberen met belastin gen te financieren wat hij voorheen uit leningen zou doen. Wij zijn in Neder land al die weg op gegaan want in het laatste decennium hebben de overheids- besparingen de overheidsinvesteringen overtroffen. Bij dit alles is niettemin de staatsschuld groter dan ooit gewor den. Meer dan 28 miljard Weliswaar zijn wij er na de tweede we reldoorlog in geslaagd onze schulden aan het buitenland praktisch weg te werken, maar de binnenlandse staats schuld is ver boven de 28 miljard ge stegen. Elke Nederlander heeft dus een flink bedrag aan schuld maar gelukkig staat er nogal wat bezit per hoofd te genover. Uit het voorgaande zal het echter dui delijk zijn, dat de financiering van het rijk aan minister Witteveen heel wat zorgen kost. Hij staat momenteel voor de vraag hoe de begroting van 1970 er uit zal moeten zien en de puzzel voor dit probleem is niet gering. Als inkom stenbron heeft hij de belastingen, waar van de b.t.w. tot zwart schaap is uitge roepen. De minister heeft er al eens op gewezen dat die b.t.w. wel een last voor de con sument is, maar uiteindelijk aan het bedrijfsleven verlichting brengt. De in vesteringen worden door de b.t.w. niet getroffen. In deze sector zullen dus prijsverlagingen merkbaar moeten wor den, die uiteindelijk ook op de prijs van het eindprodukt verlagend moeten uit werken. Afschuifsysteem Dat wil niet zeggen dat er een prijsver laging aanstaande is omdat in de hui dige ontwikkeling elke prijsdalende be weging door de stijgingsoorzaken wordt overwoekerd. Niettemin is met de b.t.w. een stukje structuurwijziging in het fi nancieel beleid ingebouwd dat nog ver der moet worden verbreid. Daar kan pas effect op lonen en prijzen van wor den verwacht wanneer dr. Witteveen de gelegenheid krijgt de verdere maat regelen uit te voeren. Voorlopig heeft hij alleen tegenwind want hij moest constateren dat de in voering van de b.t.w. is ontaard in een enorm afwentelingsproces, waarbij iedereen probeert de lasten van deze indirecte belasting op een andermans schouder te leggen. Deze pogingen zijn geresulteerd in een enorme inflatiebe- ELECTRO TECHNISCH BUREAU Steenhoffstraat 55 - Soest - Tel. 2906 Een van de redenen waarom de Ameri kanen liever Nixon dan Humphrey als president wensten was dat ze een andere aanpak van de Viëtnamese misère ver langden. Humphrey was immers zo zeer een Johrï- sonman dat daarvan geen radicale ver nieuwing viel te verwachten. De rede, die Nixon nu gehouden heeft voor een groep militairen slaat - ook al neemt men de aard van het korps dat werd toegesproken in aanmerking - deze hoop de bodem in. Senator William Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, is er verontwaar digd over. De kern van Nixons betoog is, zegt hij en dat lijkt niet ver gezocht, dat de V.S. verder de rol willen spelen van politie-agent in de wereld. Dat wil zeggen dat Nixon als het ware de juist heid erkent van de Amerikaanse in menging in Viëtnam, een daad van lang geleden, waarvan nu juist de wijs heid hevig wordt betwijfeld. In Amerikaanse kranten wordt het ook anders gesteld. Tot dusver was het Johnsons oorlog en Nixon was alleen de man die deze ondankbare erfenis in de schoot geworpen had gekregen en er nu maar van af moest zien te komen. Wat Nixon nu doet is het van harte aanvaarden van die nalatenschap. Johnsons oorlog is nu Nixons oorlog geworden. In eerdere toespraken heeft Nixon er wel op gezinspeeld, dat hij wel hoop in de kim zag gloren en dat een overeen komst in Parijs - of elders - hem al leszins mogelijk leek op korte termijn. Maar veel bevestiging in de feiten heeft die hoop nog niet gekregen. En men ziet hem nu weer ijlings confe renties houden met Zuid-Viëtnams pre sident Thieu, net als Johnson - waar bij hij, alweer net als Johnson, het probleem krijgt hoe hij de Zuidviëtna- zen meekrijgt bij het beëindigen van de strijd. Het zit er wel in dat hij - naar is uit gelekt in Washington - zal aankondi gen dat een vijftigduizend Amerikaan se militairen weer terug zullen gaan naar de V.S. Dat duidt overigens nog in het geheel niet op een veranderin; van de toestand. Tenslotte is er al sinds een jaar of wat gewerkt om het peil van het Zuid- viëtnamese leger zodanig op te voeren in training en bewapening, dat ze wat taken konden overnemen die de Ame rikanen nu noodgedwongen voor hun rekening namen. Ook in dit opzicht klinkt Nixon alsof men Johnson hoort spreken over zijn oorlog. weging waarvan wij voorlopig nog niet zullen bekomen. Minister Witteveens kans om te slagen in zijn financieel program ligt in het bestrijden van de afwentelingstendens. Belastingverlaging Een machtig wapen daarbij vindt hij in de plannen tot verlaging van inkom sten- en loonbelasting. Met deze infla tie-correctie wil hij het reële beschik bare inkomen voor grote groepen ver beteren. Of daarnaast nog aanvullende maatregelen nodig zijn om de niet-be- talers van deze directe belastingen te gemoet te komen, is een andere zaak, die hier slechts zijdelings mee te maken heeft. In wezen zullen velen een welvaarts verbetering via belastingverlaging toe juichen. Het zal er toe leiden dat genie ters van hogere inkomens hun eisen voor zeer hoge betaling van hun dien sten, teneinde de inkomstenbelasting af te wentelen, zullen matigen. Bij voortzetting van de b.t.w. geschiedt een matiging van kostenstijging even eens in handel en industrie omdat deze weer besparingsmogelijkheden krijgen en derhalve ook van de afwentelings koorts worden bevrijd. Nu komen daar naast andere financieringszorgen om de hoek kijken. of verhoging Allereerst de vraag of andere belastin gen nog verder omhoog moeten om voor de overheid een inkomstengat te dek ken of dat de aderlating door meeval lende inkomsten uit de bestaande tarie ven goeddeels kan worden opgevangen. Dat laatste valt te betwijfelen omdat de aandrang om de overheidsuitgaven voor nieuwe collectieve voorzieningen verder te doen stijgen, blijft voortdu ren. De hoogte van de onderwijsreke- ning is nog niet bekend. Welke offers worden er voor de woningmarkt ge vraagd Wat zijn de wensen, ook fi nancieel bij de vernieuwing van de be stuursstructuren Zal de regering wor den gedwongen tot nieuwe aderlating van de bestaande b.t.w.-tarieven Mi nister Witteveen wil de b.t.w.-inkom- sten nog laten stijgen maar er zijn zelfs regeringspartijen die daarover reeds ach en wee roepen. Bij temporisering van allerlei eisen, hoe dringend zij ook om inlossing vragen, achten wij het bereiken van een even wichtig financieel beeld mogelijk. Daar onder verstaan wij een beeld waarbij de overheid zich van inflatoire finan ciering van haar tekorten onthoudt. Daar ligt de enige basis waarop de prijs- en loonstijging een halt kan wor den toegeroepen. Hoezeer dit noodza kelijk is, behoeven wij niet te betogen. Matiging Wij kunnen helpen het groeiproces van onze welvaart te versterken. Als werk nemers door matiging van de looneisen. Als werkgevers door de produktiviteits- winst door te geven aan de consument. Als overheid door een met wijsheid doorgevoerde matiging van de gevraag de collectieve voorzieningen. De politici moeten ophouden met de mond een gezond financieel staatsbestel' te prediken en met de daad dat weer te verwerpen door nieuwe eisen te stel len of het zetelende kabinet een spaak in het beleidswiel te steken. Het econo misch onbehagen wordt verwekt door het doen samengaan van de stijgingen der individuele en collectieve bestedin gen. De laatste moeten wel een beurt krijgen maar de eerste moeten prevale ren. Daarop moet het beleid worden gericht. Het is wel moeilijk een lage loonsver hoging gekoppeld aan een lastenverlich ting te verkopen, maar het is wel nood zakelijk. Hoe moet dit aan alle betrok kenen worden duidelijk gemaakt v V,-'- V Van een fijn begin van i VADERDAG met de stereo-plaat van PETER COVENT promotie-aanbieding! bij Als wij de biologen aanhoren, neemt de vervuiling van ons water zó toe, dat het niet alleen gevaarlijk voor de ge zondheid is om op een willekeurige plaats in open water te gaan zwemmen, maar dat bovendien nog een massale vissensterfte en verrotting van de water planten dreigen. Vooral als meer atoom centrales in ons land verrijzen en enor me hoeveelheden koelwater uit onze binnenwateren worden onttrokken en daarin enkele graden warmer terug keren, zal het rottingsbacterie de groot ste kans van zijn allesvernietigend leven krijgen. En onze regering wil op verscheidene plaatsen in het land kernenergiecentra les bouwen. De eerste te Dodewaard is al op gang gekomen. Als er kerncentrales moeten komen, zul len zij naar de zeekust of de verste eilanden moeten worden verbannen. En aan de vreselijke vervuiling van onze binnenwateren door de zich steeds uit breidende industrie moet paal en perk worden gesteld. Sommige wateren ver breiden reeds afgrijselijke geuren en vaak drijven de vissen dood aan de op pervlakte. Veel wateren zijn oververza digd door schuimmassa's of andere af valproducten. We zijn als een modern Vrouwtje van Stavoren bezig onze Euro haven te doen verzanden en te laten stinken, zodat toeristen- en handelssche pen onze wateren gaan mijden. Daar moet nu iets aan gaan gebeuren, vóór ons land een stinkend moeras wordt waaruit alleen nog maar kwalijke damoen zullen opstijgen. MIG-straaljagers uit Noord Korea richt ten eind april hun boordwapens op een oude, viermotorige Lockheed EC-121 van de Amerikaanse marine. Ameri kaanse marineschepen, geholpen door twee Russische destroyers, vonden la ter op honderd kilometer van de Ko reaanse kust in de Japanse Zee de wrakstukken van het neergeschoten toestel. De bemanning, dertig marine deskundigen en een marinier, was om het leven gekomen. Het tweede inci dent met Noord Korea (het eerste was het in beslag nemen van het Ameri kaanse spionageschip Pueblo) veroor zaakte niet alleen opnieuw spanning tussen beide landen, maar richtte ook opnieuw de aandacht op de Amerikaan se spionage-activiteiten. De Amerikanen spreken zelf liever over „verkenning". President Nixon zei naar aanleiding van het incident„Het is onze opdracht om de 56 duizend man Amerikaanse troepen in Zuid Korea te beschermen tegen onverwachte aanval len vanuit het noorden. Wij voeren nu al twintig jaren verkenningsvluchten uit boven de Japanse Zee". De vorm van spionage, waarvoor ook de EC-121 was ingeschakeld, heeft niets te maken met de romantische verhalen over mysterieuze geheime agenten, die doldrieste avonturen beleven op hun speurtocht naar militaire en economi sche gegevens. De spionage (of „verkenningen") wordt uitgevoerd door technici en geleerden, die de meest ingewikkelde elektroni sche hulpmiddelen gebruiken, die de wetenschap kan leveren. De neergescho ten Lockheed EC-121 was' in feite een vliegend elektronisch laboratorium, vol gestouwd met apparatuur om de com municatie-installaties van de Noordko- reaanse strijdkrachten op te sporen en af te luisteren. Een deel van de omge komen bemanning bestond dan ook uit vertalers, die direct kunnen beslissen of een opgevangen gesprek belangrijk genoeg is om op te nemen. De Lockheed EC-121 is in feite een grijsaard onder de vliegtuigen. Het is de militaire versie van de Constella- tion, een verkeersvliegtuig, dat tien ja ren geleden door de luchtvaartmaat schappijen als ouderwets aan de kant werd gezet. Als spionagevliegtuig heeft het echter een aantal niet te versmaden voordelen. De vier ouderwetse propel- lormotoren mogen de kist geen grotere snelheid geven dan zo'n 450 kilometer per uur, maar zijn wel in staat om ruim twintig uren achter elkaar hun werk te doen. Waarmee de EC-121 een be reik heeft van liefst tienduizend kilo meter. Het toestel kan door zijn laad- capaciteit ook heel wat meer instru menten en mensen meenemen dan de snellere straalcollega's. De razendsnelle straalvliegtuigen wor den voor een andere vorm van lucht- spionage gebruikt, zoals in 1960 het neerschieten van de supersonische U-2 van Gary Powers boven de Sowjet Unie duidelijk maakte. Zij hebben tot taak het luchtruim van een ander land bin nen te dringen en zoveel mogelijk foto's en gegevens te verzamelen over mili taire installaties, zoals vliegvelden en lanceerinstallaties voor raketten. De U-2 heeft voor dit werk een opvolger ge kregen in de SR-71, „Blackbird", die liefst driemaal sneller dan het geluid vliegt. De heel wat langzamer, verbouwde Constellations van het type EC-121 heb ben een andere opdracht. Zij moeten veilig buiten schot blijven. Daartoe be schikken zij over electronische ogen en oren, die over honderden kilometers signalen kunnen opvangen. Het totale gewicht van deze apparatuur is liefst zesduizend kilo. De spionagedeskundigen onderscheiden twee soorten informaties, die de hoog vliegende Lockheeds op deze manier verzamelen „Comint" („Communica tions intelligence") en „Elint" („electro- magnetic intelligence"). Onder Comint verstaat men vooral de radiogesprekken tussen militaire com mandoposten, onder Elint de electro nische signalen van radarposten, lan dingsinstallaties, computers en geleide wapens. In Vietnam en Korea verzamelen de Lockheeds op deze manier gegevens over troepenconcentraties, type en plaats van radarposten en de aard van stoorzenders. Met evenveel nauwgezet heid speuren zij ook naar de electro nische spionageposten, die Russen, Chi nezen en Koreanen met identieke geest drift over de wereld hebben verspreid. Rusland gebruikt voor deze electroni sche spionage vooral zijn sterk uitge breide vissersvloot. Russische vissers schepen duiken regelmatig op bij de Vietnamese kust of bij Cape Kennedy, wanneer de Amerikanen een nieuwe raket lanceren. Maar de Sowjets be schikken eveneens over lange afstands vliegtuigen. Bij Alaska krijgen de Amerikanen re gelmatig bezoek van Russische TU-95 bommenwerpers, evenals de Lockheeds uitgerust met propellormotoren en een minstens even omvangrijke electroni- speciaaladres jj^J irt ruime sortering De minister van binnenlandse zaken in het communistische Polen, Franciszek Szlachoic, is van oordeel dat het „jo denprobleem" in zijn land in het jaar 1970 afgewikkeld en gelikwideerd zal zijn, hetgeen dan zeggen wil dat in dat jaar een einde zal zijn gekomen aan het Poolse jodendom, dat onlangs haar ze venhonderdjarig bestaan herdacht. Aan het einde van de eerste wereld oorlog woonden en werkten er in Polen ruim drie miljoen Joodse medeburgers. Aan het einde van de tweede volkeren- krijg in 1945 waren dit er tengevolge van het nazidom, concentratiekampen en gaskamers nog honderd en vijftig duizend en nu in 1969 bedraagt het to tale restant je zeventienduizend. Een aantal overigens dat iedere dag mindert. Elke morgen, zo rond acht uur, komt aan het „Wiener Ostbahnhof" in oost- Berlijn de „Chopin-expres" uit War schau aan. Uit de wagens stapt een aantal mannen en vrouwen, meisjes en jongens, sjofel gekleed, bleke gelaats kleur en met een angstig-verbeten trek op het gezicht. Ze staan dicht opéén gedrongen, ieder met wat handbagage, meer mocht niet worden meegenomen, te wachten op de internationale D-trein die hen naar het Oostenrijkse Wenen moet voeren. Systeem bleef Deze mensen, de ene dag tien, de andere dertig, werden uit hun vaderland ge stoten, op grond van het feit dat zij van joodse bloede zijn. Deze Poolse pa ria's gaan allen via oost-Berlijn naar Wenen waar een joods opvangcentrum is gevestigd. Vandaar kunnen ze naar hun einddoel Israël doorreizen. Toch is in de Poolse volksrepubliek de staats macht niet in handen van nationaal- socialisten maar van communisten. Nazi-Duitsland werd vernietigd doch wat niet verdween was het politie-re- giem, ingesteld naar de beproefde me thoden van wat eens in „groot-Berlijn" en thans in Moskou wordt voorgeschre ven. De namen veranderden maar het systeem niet. In een periode van nog geen half jaar verlieten circa twaalfduizend Poolse jo den hun vaderland om naar Israël te emigreren. Terwijl we dit schrijven worden de paspoorten en de emigratie- bewijzen van» ongeveer achtduizend nieuwe joodse slachtoffers in gereedheid gebracht. De rode machthebbers in Polen verkla ren onophoudelijk dat de op gang ge brachte uittocht der joden uit het land, die in september 1968 aanving, plaats heeft op een „vrijwillige basis", doch vast staat dat het tegendeel het geval is en dat men deze landgenoten liever vandaag dan morgen kwijt wil raken. Zondebokken De Poolse machthebbers in partij en staat zochten onder de Poolse joden de daders van het mislukken van de eco nomische politiek in het land. Het zijn volgens de regeringswoordvoerders de joden die verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor de schier onhoudbare economische situatie in het land. Het was in hoofdzaak de ambtsvoor ganger van de huidige minister van binnenlandse zaken Moczar die tot „een heilige oorlog tegen het zionisme" op riep en het was deze Moczar die aan een honderdvijftigtal communistische partijfunctionarissen opdroeg de in het land aanwezige joden te registreren. Toen op 8 maart 1968 aan de universi teit van Warschau de studentenonlusten uitbraken, waren het de joden die daar van niet alleen de schuld kregen doch ook de dupe er van werden. Volgens deze Moczar moet het volk middels ter reur in bedwang worden gehouden en één van de vormen van terreur is het uitdrijven van de joodse medeburgers 'it het land. Progrom Nadat de politie te Warschau met be hulp van de geheime veiligheidsdienst en van het leger de studentenonlusten had weten te bedwingen en ruim ze venhonderd arrestaties had verricht werd een dertigtal arrestanten, daar zij van joodse bloede bleken te zijn, als de leiders van de onlusten aangemerkt. Zij zijn tot langdurige gevangenisstraf fen veroordeeld. De vervolging werd na de Russische in vasie in Tsjecho-Slowakije in augustus 1968 zo mogelijk nog feller en nam de vorm van een progrom aan. Duizenden joden verloren hun werkkring en wer den rijp geacht om te worden uitgesto ten. In 1970 zal volgens de recente verkla ring van minister Szlachcic het joden probleem in het land zijn afgewikkeld. Alleen de zieke en zeer oude mensen van joodse origine zijnde mogen blijven onder voorwaarde, dat zij er zorg voor zullen dragen niet op te vallen. De tijd komt hen daarbij te hulp, want er wordt door de autoriteiten op gerekend, dat deze mensen binnen een afzienbare tijd het tijdelijke voor het eeuwige zul len verwisselen. Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - lel. 02155-2850 Ruim tien kilometer van de Israëlische nederzetting Dimona met haar 20.000 inwoners, maar verborgen door kreupel hout en omgeven door prikkeldraadver sperringen duiken hoge schoorstenen en langgerekte, van beton vervaardigde fa briekshallen op. Op witgeschilderde bor den staat in zwarte letters de waar schuwing vermeld dat stilstaan verbo den en fotograferen niet toegestaan is. Het is de eerste kennismaking met Is- raël's „atoorristad", waarin enkele hon derden technici en geleerden op uni versitair niveau een „krachtiger" wapen zouden smeden voor aanval en verdedi ging. Er wordt volgens de Egyptenaren gewerkt aan een atoombom, die wel het meest afschrikwekkend spook vormt gjnds in het nabije oosten. De regering van de Verenigde Staten, door Egypte's staatschef Nasser gealar meerd, gaf haar inlichtingendienst (C.I.A.) opdracht een nader onderzoek in te stellen en in 1961 reeds gaf deze dienst opdracht Israëls vermeende atoomfabrieken vanuit de lucht door een spionagevliegtuig (U-2) te laten fo tograferen. De Amerjkaanse regering, geschrokken als ze was door Nassers mededeling, informeerde bij de Israëli sche regering in Jeruzalem, maar kreeg ten antwoord dat bij Dimona „een tex tielfabriek werd gebouwd" en dat dus van de fabricage van een atoombom in Israël geen sprake was. Washington gaf voor gerustgesteld te zijn. Egypte bleef argwanend. 20.000 ton t.n.t. Volgens de Egyptische regering beschikt Israël na Amerjka, de sowjet-unie, Frankrijk, Engeland en China over atoombommen. Voorzover het Israël be treft gaat het hier om de zogenaamde bom van het Hiroshimatype met een explosieve kracht van 20.000 ton t.n.t., welke in kracht voldoende wordt ge acht om belangrijke centra in de Ara bische landen volkomen te vernietigen. Voor het vervoer van dit bomtype zou Israël gebruik maken van het vliegtuig Skyhawk Jets type A-4 en bommen werpers van het type F-4, de zogenaam de Phantom, waarvan er door Amerjka in de loop van dit jaar een vijftigtal aan Israël worden geleverd. Jeruzalem ontvangt de vliegtuigen van de Verenig de Staten, maar de rakketten en atoom bommen worden volgens de Egypte naren door het Israëlisch atoomlabora torium en met medewerking van Fran se atoomdeskundigen vervaardigd. Het waren echter weer de Amerikanen die aan Israël de eerste atoomrer.ctor met een vermogen van 2Vs Megawatt leverden, die op een afstand van cjrca 20 kilometer van Tel Aviv staat opge steld en het waren eveneens de Ameri kanen, die Israël in het bezit stelden van het noodzakelijke uranium 235. Geen textiel Officieel is men in Amerikaanse rege ringskringen niet zeker over het Israëli sche werk achter de schermen in Di mona, daar de door het spionagevlieg tuig U-2 gemaakte foto's uitwezen, dat het Israëlische atoomreactorcentrum de beschikking blijks te hebben over een reactor met een vermogen van 24 Mega watt van het type EL-3. In Washington is men er van overtuigd, dat een zoda nige apparatuur niet wordt gebrujkt voor de fabricage van textiel. De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dayan hiernaar ge vraagd, verklaarde met een vriendelijke glimlach: „met de aanmaak van de atoombom niet op de hoogte te zijn", waarop de vragensteller maar adroop. Reeds bij een vroegere gelegenheid had Israëls president Ben Goerjon in Was hington verklaard dat „Israël zich in derdaad met atoomonderzoek bezighield, doch dat dit onderzoek slechts vrede lievende doeleinden nastreefde". Om Amerika niet verder te verontrusten koopt Jerazalem thans uranium in zuid- Af rjka en Argentinië. Voor het overige zij opgemerkt, dat de Israëlische rege ring een controle door de internationale atoomcontrolecommissie in haar land niet toestaat en dat zij weigert het ver drag over het atoomverbod mede te on dertekenen Zowel de Verenigde Staten als de sow- jet-unie zijn volledig op de hoogte van de gevaarlijke toestand in het nabije oosten en van de oorlogstoestand die er momenteel heerst aan de fronten. binnen-en buitenlandse iwarwö Laanstraat 39 Soest Tel. 337S sche uitrusting. Hetzelfde type duikt ook regelmatig op in de omgeving van de Amerikaanse Zesde Vloot in de Mid dellandse Zee. Wat dit betreft, hebben beide wereldmachten elkaar dus weinig te verwijten. De activiteiten van de vliegende spion nen kunnen in vredestijd bijzonder waardevol zijn. Het waren vliegende la boratoria, die in 1962 ontdekten, dat Rusland driftig lanceerinrichtingen voor nucleaire raketten op Cuba neerzette. Een belangrijk onderdeel van de taak bestaat ook uit het aftasten van de pa raatheid van mogelijke vijanden. De EC-121 kan op vijandelijke radarscher men signalen geven, die bedriegelijk de indruk wekken, dat een vliegtuig het luchtruim binnendringt. Andere ap paratuur luistert dan nauwgezet naar de vijandelijke conversatie en de uit gaande bevelen. Het incident bij Korea maakte voor het eerst bekend, dat de Amerikanen zelfs in staat zijn om na te gaan wat Rus sische en Koreaanse radarschermen te zien geven. Met drie volle bussen hebben de leden van de Alg Bond van Bejaarden een prachtige tocht gemaakt. Allereerst werd gereden naar Dronten waar „De Meerpaal" stopplaats was en waar de koffie stond te wachten. Vandaar ging de tocht via Elburg, Putten en Ermelo naar Epen voor de koffietafel In de middagpauze werd thee gedron ken in Sonsbeek, waar tevens een wan deling werd gemaakt in het mooie park. Heerlijk genoten hebbende van de Vierhoutse en Apeldoornse bossen werd naar Eist gereden, waar een overheer lijk diner gebruikt werd. Zeer voldaan over de geslaagde reis, welke door de reiscommissie was uit gestippeld, keerde men in Soest terug. Voor het examen Cand. Chemie en Biologie slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer W. A. R. van Hees- wijk alhier. De regeringsnota over het optreden van de Nederlandse militairen in Indonesië maakt gewag van honderdvijftig wan daden. In werkelijkheid zullen het er wel een paar meer zijn geweest, maar wat doet het er toe. Het aantal is niet zo belangrijk in verhouding tot het aan tal wandaden van de tegenpartij, die heel wat meer wreedheden heeft begaan. Toch mogen we stellen, dat een be schaafde natie die gedisciplineerde troe pen uitzendt om rust en orde te herstel len, er van op aan moet kunnen dat deze troepen beschaafd en gedisciplineerd optreden. Er zal alles aan gelegen moe ten zijn, dat er in de toekomst in geha merd wordt bij onze officieren hoe zij zich hebben te gedragen. Ook in oor logstijd, zelfs bij wrede tegenstand. Maar aan de andere kant mogen wij thans wel bedenken, hoe onze militairen Indonesië hebben aangetroffen. De Ne derlandse mannen waren door de Jap pen tot slaven gedegradeerd, de blanke vrouwen en kinderen waren uitgehon gerd en deels gemarteld, de Indonesische jeugd was door de achtergebleven Ja panners opgehitst tegen de koloniale overheersers en bewapend met Japanse wapens van allerlei aard. Een deel van de Indonesische bevolking leed onder de terreur en de berovingen van de nog vrijwel ongeorganiseerde republikeinse vrijbuiters, die door ons als opstandelin gen waren gekwalificeerd. Er huisden nog niet bevrijde Nederlanders in gevan genkampen. Er heersten besmettelijke ziekten en honger bij de goedwillende bevolking, maar als Nederlandse jon gens daar hulp kwamen brengen werden er wrede aanslagen gepleegd op degenen die zich onderwierpen aan het Neder lands gezag. Is het wonder, dat hier en daar wel eens terreur tegen terreur werd gebruikt om de burgers die hulp nodig hadden te beschermen, of de beestach tige methoden van de vijand het hoofd te bieden Wandaden, zo stelt men nu. moeten worden berecht. Accoord. Maar dan alle. Ook de Indonesische en bezien in het licht van die tijdAls dat niet mogelijk is, kunnen we beter alles maar vergeten. Ook de Indonesische. Orgekmcert -iik v v orgelconcert inde Oude Kerk van Amsterdam Ptdltps DY 88413 by

Soester Courant | 1969 | | pagina 13