Soest toen - Soest nu ziekenauto 5980 Telefoonnummer Vrijdag 13 jiuii 1969 48e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest VERANTWOOR DELIJK VOOR HET GEHEEL Kerkconcert V.V.V.-nieuws Geen spreekuur Soester bejaarden weer een dagje op stap Gastarbeiders aangehouden en over de grens gezet Ballon-wedstrijd ter gelegenheid van de opening van de sporthal werd groot succes Automobilist vloog uit de bocht Het oog gericht op tweeslachtigheid in Moskou Dissonant voor klanktechnicus RECHT IN NAAM DER KONINGIN SOESTER (OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, buiten Soest per kwartaal 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Tel. 2366 - Postgiro 126136 Ons land heeft geen gebrek aen ver gaderingen en congressen van politieke partijen en groeperingen. Vrijwel iedere week kan de pers melding maken van zulke samenkomsten. Daarnaast zijn er dan nog de vergaderingen van belan gengroepen op allerlij gebied en van stuwgroepen als studenten e d. En op al die samenkomsten worden eisen gesteld. De politieke hemel van Nederland wemelt van eisen. Eisen op allerlei gebied. Wat de een niet ver zint doet de ander wel. Er wordt geëist, om maar enkele din gen te noemeninspraak van stude renden bij het onderwijs, kleinere klas sen bij het onderwijs, gratis openbaar vervoer, aanvullende loonsverhogingen, betere wegen, meer steun aan kunste naars, meer mogelijkheden voor de jeugd, meer huizen maar lagere huren, meer recreatiemogelijkheden, meer vrije dagen, lagere sociale lasten enz. Er zijn nog talloze eisen op te sommen, zeker ook op het gebied van de belastingen en inkomens. Al die groepen redeneren eenzijdig. Zij vinden dat dit of dat zus of zo moet. En hoe duurder de eisen, hoe progressiever de groep zich aandient. Maar overal waar het gaat om eisen die belangrijke middelen uit de staats kas zullen vergen, wordt niet aange geven hoe de regering zich de midde len daartoe dan moet verschaffen. Dat schijnt niet tot de verantwoorde lijkheid van de eisende groep te be horen. Dat is ook moeilijk uiten, want dan zou de groep moeten zeg gen daartoe moet je dan dit of dat dan maar niet doen, althans uitstellen. En dat raakt dan natuurlijk de belan gen van een andere groep. In vele ge vallen onthoudt men er zich van om de dekkingsmiddelen voor de verlangde voorzieningen aan te geven, want dat is veel te gevaarlijk. Als uitvlucht is er ten slotte altijd nog het kostenpedl van de defensie. Onze defensie wil ieder, als het maar even kan, wel het kJnd van de rekening laten worden. Maar ook niet helemaal uit de N A.V.O. treden en alle verdediging maar opgeven. Doch ondanks alle les sen der vooral nieuwste geschiedenis brandt de defensie toch wel op een zo laag mogelijk pitje, want het is veel progressiever om andere eisen te stel len, dan bijdragen te leveren in een militair bondgenootschap. De programma-eisen spreken zich zelf vaak tegen wat de financiële mogelijk heden aangaat, doch daar trekt de groep of partij zich weinig van aan. Men wil met de eisen in de aandacht komen, de verwezelijking er van is punt twee en voor die verantwoorde lijkheid staat men immers niet. De regering is er om de verantwoor delijkheid te dragen. En wanneer die, vanuit de verantwoordelijkheid, meent aan een eis niet of nog niet te kunnen voldoen, dan houwt men daarop in. Dan houdt die regering de ontwikke ling tegen, dan heeft ze geen gevoel voor de desbetreffende noden en eisen, dan zou ze zo gauw mogelijk moeten verdwijnen. En stel, nu komt er een uit die oppo sitie samengestelde regering. Die zal zuch dan moeten beijveren om aan al die eerder gestelde eisen te voldoen. Maar ook haar budget blijft beperkt, zelfs al worden de belastin gen dan nog wat opgeschroefd. De uit gaven zullen dan toch stijgen, want Z'-'fs het voldoen aan een deel der eisen vergt honderden miljoenen. De inflatie wordt daardoor nog meer in de hand gewerkt, want anders kan men aan die miljoenen niet komen. Op zeker ogenblik moet er de rem op worden gezet, want het blijkt inder daad niet alleen door het hardwerken de volk te kunnen worden betaald. De verantwoordelijkheid voor het ge heel gaat aan de belangengroepen en aan vele politieke partijen voorbij. Men zou bij ieder kamer- of gemeen- teraadsverslag ook eens de eed of be lofte moeten publiceren die de geachte afgevaardigden bij hun intrede in het vertegenwoordigend lichaam hebben af gelegd. Daarin zweren zij de belangen van het rijk, de gemeente, dus in hun geheel, te zullen behartigen. Dat ver eist afwegingen van belangen tegen die van anderen en een alternatief kunnen stellen tegenover de inzichten van an deren. Waar eisen worden gesteld, mag men die verantwoordelijkheid voor het geheel van onze samenleving ook eisen. Maar daar ontbreekt het veelal aan. Nu het zomerseizoen zo stralend is be gonnen, wordt het tijd, dat wij iets over onze evenementen voor de jeugd gaan vertellen. Het is een goede traditie ieder jaar een Schatgraverij in de Soester duinen te organiseren. Dat zal ook nu wel het geval zijn en zelfs nog deze maand. Het gaat wel een beetje anders dan vo rige jaren, want inplaats van twee groepen, zal het maar 1 groep kinde ren zijn die naar de schatten gaat zoeken. Ook een verandering is dat dit hele festijn gratis aangeboden wordt door een combinatie van Seven-Up en V.V.V. Soest. Seven-Up, dat frisse, pittige zo- merdrankje, zal dan ook bij deze schat graverij niet ontbreken. Wij komen binnenkort nog uitvoeriger op de Schatgraverij terug, maar U.ten de kinderen van 6-12 jaar de zater dagmiddag van 28 juni alvast vrijhou den. Bij goed of slecht weer: er wordt gegraven, want deze belangrijke schat ten mogen niet in de grond blijven zit ten Dus goed het V.V.V.-nieuws blijven le zen voor meerdere inlichtingen. Wat kunnen wij de ouderen aanraden Eens een foldertje te komen halen van „Musement" de eerste gezamenlijke prestatie van de Nederlandse musea, die gehouden wordt in de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, van 19 juni tot en met 13 juli. Onder de speciale at tracties vallen o.a. historische kostuum- snow- en het beoordelen van antiqui teiten. Het genoemde inlichtingenblad, dat kleur-reproducties bevat, vertelt u al les wat u wilt weten. Musement mag tussen het vakantie-amusement niet ontbreken. Tot 22 juni loopt in de Stadsschouw burg te Utrecht de musical „Sweet Chantymet Jasperina de Jong. Dit maal kunt u al zeven dagen tevoren bij ons plaatsbespreken. Dat is dus een voordeel. Alleen echter tussen 11 en 15 uur. Het volgende concert van de Neder landse Cantorij met de uitvoering van „Het motet door de eeuwen heen,, heeft plaats op dinsdag 17 juni a.s. in de Oude Kerk te Soest. Naast het bekende motet „Jesu, meine Freude" van J. S. Bach staan twee weinig uitgevoerde motetten van Grieg op het programma, terwijl met nog twee motetten van Joh. Brahms de romantische periode ditmaal ruim schoots is vertegenwoordigd. Het concert wordt besloten met een drietal motetten van hedendaagse com ponisten t.w. Willem Mudde, Willem Vogel en Jan Jansen, die tevens het vocale gedeelte van dit concert op het orgel zal inleiden en onderbreken met werken van Nic. Bruhns, Georg Muffat en Max Reger. Aan belanghebbenden wordt bericht dat wethouder K. de Haan verhinderd is op dinsdag 17 juni zijn wekelijks spreekuur te houden. Bejaarden uit Soest, 325 in getal, heb ben woensdagmiddag weer hun jaarlijk- es uitgaansdag gehad, verzorgd door het comité ouden van dagen. Met zes bussen hebben de 325 bejaar den van 70 jaar en ouder een tocht door een groot deel van midden-Nederland gemaakt. Via Soesterberg is men naar Rhenen gegaan en vandaar langs de toeristisch fraaie wegen naar Oss en Nijmegen, waar in Berg en Dal halt werd gehouden. In hotel Erica kregen de bejaarden, die zichtbaar van het fraaie weer en de mooie tocht genoten, hun eerste traktatie. Daarna werd de reis voortgezet naar Mook, Grave en Den Bosch, waar de bejaarden in het restaurant van de Stadsschouwburg op nieuw het nodige voor de inwendige mens kregen verstrekt, waaronder do 1200 de vorige dag in de brandweer kazerne klaargemaakte broodjes en fruit. Rond half vier is men weer uit Den Bosch vertrokken naar Hilversum, waar de dealnemers door een Soestenaar, die het goed meent met de bejaarden, een consumptie en een zeer goed verzorgd diner kregen aangeboden in het sport- restaurant nabij het Hilversumse sport park. Ook burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck is hier even op bezoek ge weest. Om zeven uur werden de be jaarden op het Kerkplein als gebruike lijk weer door P.V.O. ontvangen. Bak kerij Van den Oord trakteerde de ver moeide, maar zeer voldane bejaarden tenslotte nog op een ijsje. Deze week zijn door de politie ter plaatse drie Turken aangehouden en over de grens gezet. De 43-jarige U. O. werd door de Duitse politie gezocht wegens fraude. In Stuttgart had hij meer kinderbijslag geind dan waar hij recht op had. Hij is overgedragen aan de politie in Wiesbaden. De 36-jarige C. H. en de 33-jarige M. C. Z. verbleven zonder de vereiste papieren in ons land. Zij zijn bij Roo sendaal over de Nederlands-Belgische grens gezet. De door de Wiso winkeliers georgani seerde ballon-wedstrijd ter gelegenheid van de opening van de sporthal „Beu- Soesterbergsestraat 99, vyftig jaar geleden kendal" op zaterdag 17 mei j.1., heeft, ondanks voor een dergelijke wedstrijd niet ideale weersomstandigheden, toch een geweldig slot gekregen. Maakten wij reeds eerder melding var» het vinden van een ballon in Duits land in de omgeving van Bremcr., deze week .kwamen nog enkele kaarten bin nen van ballonnen die in de omgeving van Lübeck waren geland. Bijna 500 kilometer hebben deze beide ballonnen afgelegd voor ze door Duitse kinderen werden gevonden, die er voor hebben gezorgd dat de aangehechte kaarten weer in Soest terecht kwamen. Het heeft overigens niet veel gescheeld of de beide ballonnen waren in de Oostzee, de Lübeckerbocht terecht ge komen. Ongetwijfeld zal de verande ring van land- in zeewind oorzaak van de daling geweest zijn. Doordat beide ballonnen praktisch de zelfde afstand hebben afgelegd, kan er van een eerste en tweede prijs niet worden gesproken. De prijzen die aan de wedstrijd waren verbonden, een jongens- en een meds- jesfiets, werden gewonnen door de 6- jarige Sabina van de Avort, Smitsweg 513 (haar ballon werd gevonden bij het iets ten zuiden van Lübeck gelegen Scönberg), en de 8-jarige Peter Blom, Hartmanlaan 23, wiens ballon tot in Neustadt kwam. Woensdagmiddag werd aan de gelukki ge winnaartjes, voor de sporthal, in te genwoordigheid van enkele bestuursle den van de Wiso, de door hen gewon nen prijzen overhandigd, waarbij de leverancier van de fietsen, de heer W. Slüyter, aanwezig was om, indien nodig, technische bijstand te verlenen, die echter niet nodig bleek te zijn, want met verheugde gezichten werden op het parkeerterrein van de sporthal de eer ste rondjes gedraaid. Met deze prijsuitreiking kwam een eind aan een periode van wachten van bijna alle Soester schoolkinderen, die aan de wedstrijd deelnamen. Van de ruim zeshonderd retour ontvan gen kaarten kwamen er meer dan 400 uit Duitsland, terwijl de ballonnen, die in eigen land zijn geland, voornamelijk terecht kwamen in de provincies Dren te en Groningen. Met deze wedstrijd heeft de Wiso dui delijk getoond een vaste plaats in Soest veroverd te hebben. De organisatoren kunnen dan ook met genoegen terug blikken op dit „luchtig" Soester buiten- gebeuren. Op de Birkstraat is maandagavond de 39-jarige magazijnbediende J. C. uit Hilversum met zijn auto uit de bocht gevlogen ter hoogte van de Vosseveld- laan, doordat hij de bocht met te hoge snelheid wilde nemen. C. reed eerst tegen een lantaarnpaal, ontwortelde toen een bermpaaltje en reed vervolgens tegen een tweede lan taarnpaal op. De wagen schoot de weg weer op, kantelde om zijn lengteas en kwam tenslotte tegen een muurtje en een tuinhek, dat werd vernield. >'ot stil stand. Hoewel de auto volkomen werd vernield, bleef de bestuurder vrijwel ongedeerd. Dezelfde plaats nu De communistische topconferentie die de Russen na vele, vele jaren moeizaam manoeuvreren eindelijk in het Kremlin hebben kunnen beleggen, biedt een wat vreemd, tweeslachtig beeld Daar zijn aan de ene kant de redevoeringen waarmee de Russische partijleider en zijn Poolse collega Gomoelka getracht hebben de toon te bepalen. Dat loog er niet om. Afschrikwekkend wordt afgebeeld hoe het imperialisme de socialistische we reld weer bedreigt, zodat in het rode kamp meer dan ooit eensgezindheid is geboden waarbij uiteraard aan de Rus sische partij als grootste en ervarenste de leidersrol moet toevallen. Dat klinkt allemaal vol heimwee naar de starre dogmatiek waarmee voorheen Stalin de club zo aardig in het "areel wist te houden. Weliswaar werd in niet mis te ver stane teivnen ook aangeduid hoe in faam bijvoorbeeld de Chinezen hande len, maar de nadruk lag toch op wat populair wel het Brezjnew-doctrine wordt genoemd en wat grofweg in houdt dat de sowjet-unie bepaalt wat kan en wat niet, waarbij men met Tsjecho-Slowakije als voorbeeld mag denken hoe dit in de praktijk werkt. Daarentegen hoort men het van de andere zijde heel anders. Niet alleen dat de Roemeen Ceausescu het vertikt om op deze plaats over China te gaan rechten - dat punt konf in de officiële leidraad voor het congres niet voor - maar hij vecht ook de Russische ver langens naar het primaat over de communistische partijen aan. Zoals ook de vertegenwoordigers van niet-rege- rende partijen, zoals de Franse en Au stralische, dat doen die daarbij rustig gewagen van hun misnoegen over de manier waarop de sowjct-unic in Tsje cho-Slowakije heeft ingegrepen. Niet alleen dat dit wordt gezegd op de conferentie, maar het komt ook in de Prawda en voor de Russische radio in menig opzicht voor lezer en luiste raar een eerste openbaring dat zelf® onder zuiver-op-de-graatse communis ten het- optreden van het Warschaupact niet wordt gewaardeerd. Die openbaarheid is nu weer geheel in tegenstelling tot het heimwee naar het Stalinistische principe van de interna tionale tucht dat men bij de hoofdspre kers kon beluisteren. Er is, wat onder Stalin ondenkbaar zou zijn, een erkende oppositie en die krijgt - nog ondenkbaarder - alle ge legenheid zich te uiten. Het is prikke lend voor de nieuwsgierigheid hoe harmonieert deze conferentie tenslotte deze tegenstellingen tot een communi qué waarmee ieder het eens kan zijn Toch niet door een nietszeggend stuk op te stellen. Dat zou wel heel ztelif zijn na alle moeite die de Russen hebben getroost om tot deze bijeen komst te geraken. KANT MAK, De 46-jarige klanktechnicus J. W. E T, uit Baarn wilde dinsdag vanaf de Sta tionsweg de Torenstraat oversteken naar de Neerweg. Hij verleende daarbij ech ter geen voorrang van de 46-jarige leraar R. E. uit. Amstelveen, die uit de richting Soestdijk kwam. Een vrij ste vige botsing was het gevolg. T. werd uit zijn auto geslingerd en liep ver schillende schaafwonden en hoofdwon den op Hij is naar Zonnegloren over gebracht voor behandeling, maar kon later naar huis terugkeren. Beide auto's liepen vrij aanzienlijke schade op. De jonge secretaris van de zg. Socialis tische Jeugd te Amsterdam is, wegens (zeer) ernstige belediging per megafoon van koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Margriet op koninginnedag, niet alleen veroordeeld tot gevangenis straf, maar ook is hem het recht ont zegd bij de gewapende macht te die nen en ontnam de politierechter hem het actief en passief kiesrecht, beide voor de tijd van vijf jaar. De laatste maatregel heeft onmiddellijk vele vragen doen rijzen. Al is de Ne derlandse rechter dan bevoegd tot het nemen van deze beslissing, hij grijpt b'i de toepassing in in een wezenlijk bestanddeel van onze grondwettelijke vrijheden. Juist voor een bestuurder van een poli tieke groepering is het een uiterst zwa re straf, uit het actief en het passief kiesrecht te zijn ontzet Wij kunnen ook de beweegredenen van de rechtsprekende magistraat niet vol gen De ontzetting was niet geëist. Zij is ook niet vereist, om de verdachte tot betere inzichten te brengen of om zijn wangedrag te corrigeren. Juist bij iemand die ons staatshoofd zo haat, dat hij haar de vreselijkste beledigingen naar het hoofd slingert die er maar zijn te bedenken, juist bij zulke figuren dient de rechter zuiver recht te spreken „in naam der konin gin", omdat de goede naam van onze koningin daar bij gemoeid is. In zo'n geval is het verstandiger geen nieuwe rancunes te wekken en geen nieuwe haatgevoelens op te roepen. Het leek ons daarom geen verstandige keuze van de straf. Indien er nog hoger beroep wordt aangetekend, verdient het overweging voor een volgende rechter zich degelijk te beraden, welke andere wegen er open staan om juist de haatgevoelens te verminderen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1