Soest toen - Soest nu DE MEDEZEGGEN SCHAP V.V.V.-nieuws ANJERFONDS Waterschappen Langeindsehe Maten en Isselt-Middelwijk worden opgeheven ONDER DE MA AT Het oog gericht op Pompidou EEN ZEKER PENSIOEN MAAR WANNEER Dinsdag 24 juni 1969 48e jaargang no. 46 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nieuw waterschap „De Melm'' opgericht Inbraak bij Ringenoldus Duif richtte voor 200 gulden schade aan Brandje aan het Kerkpad Record aantal bezoekers Jeugdige loodsmelters Mannenkoor ..Apollo" SOESTERllJOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Er is in de loop der jaren veel studie gemaakt van de vraag wat precies met „medezeggenschap" wordt bedoeld. In de jaren na de tweede wereldoorlog is langzamerhand de gewoonte gegroeid dit begrip te ontleden in medeweten, me- despreken en medebeslissen. Men pleegt er dan bij aan te tekenen dat deze drie fasen in elkaar kunnen overgaan. Zó zeer zelfs, dat het moeilijk is uit te maken waar het medespreken eindigt en het medebeslissen begint. De drang naar medezeggenschap vindt iafgezien van de politieke oorsprong voedsel in de ontwikkeling van de maatschappij, die ons een geëmancipeer de (arbeiders)bevolking laat zien, door gaans werkende in grote produktie-een- heden. De oplossing van het vraagstuk ligt in een vertikale en horizontale delegatie van de besluitvorming, zo ver als mo gelijk is, d.w.z. zover als in overeen stemming is met de kwaliteiten van hen, die in feit® met de besluitvorming wor den belast. Aldus is het vraagstuk van de medezeg genschap in wezena. een vraagstuk van leiderschap; b. een vraagstuk van nog verdere ontwikkeling en emancipa tie van de (werknemers)bevolking. De oplossing van het onderhavige pro bleem der medezeggenschap is in wezen een vraag van leiderschap, omdat de leider inzicht in de gewijzigde constel latie moet hebben. Hij moet bovendien de innerlijke bereidheid en de kwalitei ten hebben om het medeweten en mede- spreken tot in alle geledingen van de onderneming te stimuleren en de be sluitvorming zo ver mogelijk te sprei den. Hier ligt een permanente educa tieve taak, die ook een technisch-orga- nisatorisch belang in zich bergt. Leiders die nalaten een dusdanig beleid te volgen, vergroten het probleem van de medezeggenschap en remmen de wel vaart af. De oplossing van het probleem van de medezeggenschap ligt in een nóg ver dere emancipatie van de (werknemers)- bevolking, d.w.z. in een verdere toe neming van het ontwikkelingsniveau en van de karaktereigenschappen. Ook deze moeten worden gestimuleerd. De wenselijkheid van een beleid als hierboven beschreven wordt vrijwel door niemand ontkend. Velen menen echter dat daarmee niet kan worden volstaan. Het vraagstuk van de mede zeggenschap wordt door hen in feite van nog andere strekking geacht. Zij berust in hoofdzaak op de volgende gronden 1) Er bestaat een diep geworteld gevoel van wantrouwen tegen de bezittende klasse in het algemeen en de leiders in het bijzonder. Dit gevoel van wantrou wen kan h.1. alleen worden weggeno men, indien de werknemers zelf in de leiding zijn vertegenwoordigd; 2) Als gevolg van de ontwikkeling van de techniek worden de ondernemingen steeds groter. Zij worden steeds minder overzichtelijk; er is een enorme (oncon troleerbare) macht in de handen van zeer weinigen. Ook hier dus wantrou wen tegenover de leiders. Hoe kan de gewenste medezeggenschap tot stand worden gebracht In de eerste plaats denken we hier aan de ondernemingsraden, die echter slechts We weten het, er wordt vol verlangen uitgezien naar de dagtochten van de firma Tensen. Nu, op 30 juni zullen de wielen gaan rijden. Waarheen Het is aan u om een keuze te maken en dat kunt u doen aan de hand vart het pro gramma, dat 17 mogelijkheden bevat. Er zijn ditmaal meerdere geheel ver zorgde tochten bij, zodat uw eigen lunchpakketje er niet aan te pas hoeft te komen en u zich dus eens lekker kunt laten bedienen. Dit dagtochten-programma is bij ons verkrijgbaar en uw boekingen nemen wij ook graag waar. Het enige waar voor wij geen absolute service kunnen verlenen is het zonnetje, maar daar moeten we dan maar een gokje naar doen. En dan komen we weer terug op het kinderfestijn, dat op 28 juni gaat plaats vinden de schatgraverij in de Soester Duinen. Om 14.00 uur moeten alle graaf- lustige kinderen van 6 tot en met 12 jaar (dus speciaal de kinderen van de lagere scholen) op het terrein aan het einde van de Sparrenlaan, aanwezig zijn. Daar zullen de vlaggen vrolijk wap peren en daar zullen de flesjes Seven- Up voor een verfrissing zorgen. En wat een mooie prijzen zullen er te winnen zijn. Wie wil er met met een vouwfiets thuis komen Dat is n.1. de hoofdprijs. We zijn benieuwd, wie daar straks de gelukkige bezitter of bezitster van zal zijn. Daarom moeten er heel veel kin deren meedoen, des te spannender wordt het. De toegang is gratis, er hoeft dus alleen maar gegraven te worden. Is dat niet de moeite waard Goed zoKomen dus op 28 juni. Niet vergeten Wanneer u in de komende weken langs ons V.V.V.-kantoor komt, zult u ons bijna niet kunnen vinden, maar we zit ten er toch Het lijkt allemaal wat rom melig, maar het Is een noodzakelijke en daardoor aangename rommel, want Hieruit verrijst straks een vernieuwd V.V.V.-gebouw, waarin het reisbureau, dat een steetia o, iangrijker funktie in Soest krijgt, samen met V.V.V. de vleu gels beter zullen kunnen uitslaan. Voor beide afdelingen geldtu bent hartelijk welkom, ook in deze opbouw^- periode een zeer bescheiden bijdrage tot de me dezeggenschap opleveren. Men hoort ook wel spreken van de ar- beidsdirecteur, een in ons land onbe kende figuur. In Duitsland kent men in bepaalde ondernemingen de arbeidsdi- recteur, een niet door de werknemers rechtstreeks gekozen representant in de directie, belast met de behandeling van arbeidszaken. Dit middel ter verkrijging van medezeg genschap der arbeidsr is als zodanig een volledige mislukking te noemen. Immers, hoe meer medezeggenschap de arbeids- directeur in de directie heeft, des te minder beschikken de arbeiders per soonlijk daarover. Deze opolssing komt echt niet tegemoet aan de gevolgen van de emancipatie en de ontwikking der techniek. Hetzelfde is in feite het geval met „arbeiderscommissarissen", die in wezen meer als deskundigen fungeren met alle konsekwenties van dien. Zij hebben geen boodschap aan de werk nemers, noch zij aan hen. Voor Nederland staan er gelukkig an dere wegen open, zoals een uitbreiding der bevoegdheden van de ondernemings raden. Er» daarover wordt overleg ge pleegd op hoog niveau. In de periode van 23 juni (gisteren) tot en met 5 juli a.s. (de dagen rond de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard), wordt de Provinciale Anjercollecte weer gehouden. Het Provinciaal Anjerfonds is een on derdeel van het landelijk Prins Bern- hardfonds. Het Prins Bernhardfonds werd te Lon den in 1940 kort na de bezetting van Nederland gesticht met het doel het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogsvoering te helpen versterken. Dankzij de sympathie en de onophou delijke offervaardigheid van alle in de vrije wereld vertoevende Nederlanders versterkte ir* de jaren 1940 -1945 een ingezameld bedrag van in totaal 21 mil joen gulden de oorlogsinspanning. Door het einde van de oorlog kwam deze taak te vervallen. Het Prins Bernhardfonds heeft zich toen onder regentschap van zijn naamgever, Prin Bernhard, een geheel nieuw doel gesteld, nl. het verlenen van financiële steun aan diverse instellingen en vereni gingen in het land, die zich op het cul turele vlak bewegen (kunst, volksont wikkeling, jeugdzaken enz.). Deze st.eun strekt zich uit van amateurverenigingen tot hulp aan het Nederlands Ballet, aan Wetenschappelijke Publicaties enz. enz. De opbrengst van de in de provincie Utrecht te houden Anjercollecte, komt geheel ten goede van verenigingen in deze provincie. Ook verenigingen uit de gemeente Soest zijn in de afgelopen ja ren reeds gesubsidieerd, o.a. het man nenkoor „Apollo", het Ned. Motet- en Madrigaalkoor, de muziekvereniging P.V.O., allen te Soest; de Stichting Dorpshuis Soesterberg en het Soester- bergs Gemengd Koor. Doel van de te houden collecte is nu alle voor genoemde steun benodigde gel den bijeen te doen brengen door het Nederlandse volk, dat zelf verantwoor delijk is voor de eigen cultuur. Deze grote verantwoordelijkheid rust op de schouders van de gehele Nederlandse bevolking, waaronder ook de inwoners van de gemeente Soest. Geeft blijk van uw verantwoordelijkheid bewust te zijn Stort uw bijdrage in de collectebus Gisteren is met de collecte gestart. De muziekvereniging P.V.O. heeft gister avond met groot orkest marsmuziek ge maakt in het Soesterveen. De leden van het jeugdorkest hebben daarbij gecollec teerd. Contactadressen zijnmevrouw P. J. Oranje-Entink, Heideweg 66, Soest, tel. 2041; mevrouw M. van Weering-Postma, Heideweg 80, Soest, tel. 2163; mevrouw J. E. Hoogendoorn-Lagendaal, Ruysdael- laan 20, Soest, tel. 2725; mevrouw A. J. M. Franse-Pondman, Waldeck Pyrmont- laan 14, Soest, tel. 3845 en de heer F. van Essen, Postweg 79, Soesterberg. De besturen van de waterschappen Langeindsehe Maten en Isselt-Middel wijk hebben tegen de achtergrond van de gemeenschappelijke uitvoering van een plan tot verbetering van de water beheersing een verzoek tot opheffing van beide waterschappen gedaan. Voor de twee waterschappen zal één nieuw waterschap, De Melm, in de plaats ko men. Dit waterschap zal overigens ook geen al te lang leven beschoren zijn, want de provincie is van plan, voor het gehele Eemgebied één waterschap op te richten. Voorlopig kunnen Gedepu teerde Staten van Utrecht echter wel instemmen met de opheffing van de twee waterschappen en de oprichting van een nieuw. Zij hebben provinciale staten dan ook voorgesteld, overeen komstig te besluiten. In een gemeenschappelijk schrijven hebben de beide waterschapsbesturen tevens verzocht, om enkele nog buiten waterschapsverband liggende grondcom- piexen, alsmede 5 hectare grond, die deel uitmaakt van het waterschap „De Pijnenburger Grift", welke gronden var» belang zullen zijn bij de werken van het nieuw te vormen waterschap, daar aan toe te voegen. De gemeente Soest heeft verzocht om het gedeelte van haar bebouwde gebied, dat geen belang meer heeft bij de waterschapszorg van het waterschap Isselt-Middelwijk te willen ontpolderen. Eveneens zal volgens Ge deputeerde Staten moeten worden voor zien in een ontpoldering van ca. IV2 hectare grond van het waterschap Isselt- Middelwijk ten behoeve van de gemeen te Amersfoort. Het waterschap de Langeindsehe Maten heeft een oppervlakte van 112 ha, het waterschap Isselt-Middelwijk beslaat 1125 ha. De gebieden van beide water schappen hebben gelijksoortige water staatkundige belangen. Dit komt ook tot uitdrukking in het feit, dat op basis van een door de Kon. Ned. Heide Maat schappij ontworpen plan, de waterbe heersing in het gehele gebied door en op kosten van beide waterschappen ge zamenlijk zal worden verbeterd. De kos ten bedragen bijna anderhalf miljoen De P.T.T. vergt niet alleen geregeld ho gere tarieven voor het overbrengen van onze post, zij wil ook proberen zich er telkens goedkoper van af te maken. De tweede bestelling is of wordt in de meeste gemeenten afgeschaft. Het dienst betoon wordt steeds verder beperkt. En nu staat een wetje op stapel, dat het publiek zal verplichten buitenshuis, aan de straatzijde van voortuin! of erf, een aparte bus op een paal te plaatsen, zo dat de besteller geen stap meer be hoeft te zetten dan zijn ronde in straat kilometers lang is. Oude vrouwtjes en mannetjes moeten maar drie of vier trappen naar beden komen en in ijzel en sneeuw naar buiten gaan om recla me-aanbiedingen en invalidenuitkeringen uit de bus te halen. Zelfs hun a.o.w. wordt als onbestelbaar aangemerkt als die buitenbrievenbus er niet is bij lange voortuinen of inritten. En o wee als de gleuf niet lang en breed genoeg is, of als de spleet verti caal staat. Dan wordt door de huis eigenaar de postwet overtreden. De gleuven in de bussen moet 26 cen timeter lang zijn, zodat bussen met een kortere gleuf „verboden bussen" zijn. Wij van de krant dachten het getrof fen te hebben toen enige dagen geleden praktisch naast ons bureau, in het Nas- sauplantsoen, door de posterijen een prachtige rode brievenbus werd ge plaatst, maar de gleuf ir> deze bus meet majr 23 centimeter. Als gevolg hiervan vrezen wij, dat alle bussen, die op ver schillende plaatsen in Soest staan, de zelfde kwaal hebben. Maar laten we ons troosten. De gleuf in de bus in de muur van het hoofd postkantoor meet bijna 30 centimeter. gulden. De provincie kende in deze kos ten een subsidie van 214.400,toe, terwijl de gemeente Soest in verband met gemeentelijke belangen bij de uil voering van de werken een bijdrage van ƒ386.100,beschikbaar heeft gesteld. In verband met gebiedsuitbreiding van de waterschappen, zullen zij niet worden samengevoegd, maar eerst opgeheven en daarna door een nieuw vervangen. Daarbij zal een bijzonder reglement worden vastgesteld. Het gebied van het nieuwe waterschap wordt 35 ha groter. De gemeente Soest heeft, afgezien van de belangen van de verbetering der wa terbeheersing voor het landelijk deel van de gemeente, voor welk doel een bedrag van 184.000,werd gevoteerd, ook voor wat betreft haar bebouwing grote belangen bij de in het kader van de verbeteringswerkzaamheden te maken hoofdafvoerleiding naar de Eem. Deze leiding zal nl. het water van de riool- overstorten opvangen en rechtstreeks afvoeren. De gemeente Soest was dan ook bereid om de kosten van aanleg hiervan (ƒ202.100,alsmede het on derhoud van bedoelde afvoerleiding voor haar rekening te nemen. Het nieuwe waterschap De Melm krijgt een totale oppervlakte van 926 hectare. Provinciale staten wordt voorgesteld, het bestuur van het nieuwe waterschap te laten bestaan uit een voorzitter (schout) en vier leden (heemraden). De water schappen De Langeindsehe Maten en Isselt-Middelwijk kenden tot dusver als enige waterschappen in de provincie Utrecht voor de voorzitter de benaming „hoofdman". Deze benaming stamt ver moedelijk nog uit het verre verleden, toen de „hoofdman" het bevel voerde over een „troep of rot", zijnde een een heid van het dijkleger, belast met de verdediging van de waterkeringen. Aan gezien waterkering beslist niet de be langrijkste taak van het nieuwe water- sóhap zal zijn, is de titel van hoofdman door Gedeputeerde Staten losgelaten en vervangen door de in Utrecht veel voor komende benaming „schout". Voor de overgangsfase tussen het tijd stip van inwerkingtreding van het bij zon-der reglement voor het nieuwe wa terschap en de normale op basis van het algemeen reglement te houden verkie zingen voor bestuursleden, zullen de zitting hebbende bestuursleden van bei de waterschappen (voor de Langeindsehe Maten een voorzitter en twee heemra den en voor Isselt-Middelwijk een voor zitter en vier heemraden) tezamen het tijdelijk bestuur vormen. Vanaf 1 juni 1970 zal het waterschap De Melm ver moedelijk een reglementair gekozen be stuur hebben. Gedurende de overgangs fase zal een van de beide voorzitters na benoeming door G. S. het voor zitterschap waarnemen. Het per 1 juni 1970 optredende en door de stemge rechtigde ingelanden gekozen bestuur zal dan zo spoedig mogelijk een voor dracht tot definitieve benoeming van een voorzitter moeten indienen. Beide waterschappen kenden tot dusver alleen een heffing ongebouwd. Met de inwerkingtreding van de nieuwe regelint zal dat anders worden. Gezien de be langen, die de gebouwde eigendommen in het gebied van het nieuwe water schap hebben bij de waterschapszorg, zal tevens een regeling voor de heffing gebouwd worden ingevoerd. Voor de heffing van- de ongebouwde eigendom men is het gebied van het waterschap ingedeeld in drie klassen, die resp. 100, 50 en 30 van de volle omslag per hec tare betalen. Deze klassen omvatten resp. 650 hectare, 190 hectare en 86 hec tare. De indeling in klassen vond plaats al naar gelang de gronden geheel be malen moeten worden, er sprake is van een natuurlijke lozing en/of vertraagde afvoer, of een sterk vertraagde afvoer. Voor wat betreft de heffing gebouwd geldt in beginsel dezelfde klasse-inde ling. Het nieuwe waterschap strekt zich uit over de gemeenten Amersfoort, Baarn, Hoogland en Soest. Het wordt begrensd door de Eem, de Praamgracht, de Stad houderslaan, het Kerkpad, de Kerk straat, de Olijkenweg, de Ferd. Huyck- laan, de Jacob van Lenneplaan, de Birk- straat, de Maarschalkersteeg, parallel met de Birkstraat, de Zandlaan, de Mid- denhoefseweg, de Melkweg en weer de Eem. De gronden, die als eerste klasse worden gekwalificeerd, zijn in hoofdzaak gelegen tussen de Eem enerzijds en de Stadhouderslaan, Lange Brinkweg en Peter v. d. Breemerweg anderzijds. De gronden tussen de Lange Brinkweg en het Kerkpad en een groot deel van de gronden tussen de Peter v. d. Breemer weg en de Birkstraat behoren tot de klasse 2 en de gronden ten zuiden van de Birkstraat tot klasse 3. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in de juwelierszaak van Ringenoldus aan de Van Weedestraat. Via een aan de achterzijde ingeslagen ruit heeft men zich toegang tot de werkplaats verschaft. Daar werden vier herenpolshorloges, twee wekkertjes en een elektrisch scheerapparaat var» een paar klanten gestolen. Een pendule en een aantal brillen werden later in de tuin teruggevonden. De waarde van de ontvreemde goederen bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden. De juwelier is ver zekerd. Pas later is gebleken dat er nog 'n kofferschrijfmachine en 'n schuifmaat ontvreemd werden. Vermoedelijk is de inbraak het werk van twee mannen geweest. Inmiddels is gebleken, dat de buit van de inbraak bij de Textielmarkt aan de Van Weedestraat aanzienlijk groter is dan aanvankelijk werd vermoed. In eer ste instantie werd alleen een bedrag van bijna ƒ1000,gemist, maar bij het con troleren van de boeken is men later tot de ontdekking gekomen, dat er ook nog 48 overhemden, een paar autoplaids en diverse jassen en mantels waren gesto len. Van de dader(s) ontbreekt overi gens nog steeds elk spoor. Een uit de koers geraakte postduif heeft bij een boer aan de Birkstraat nogal wat verwarring en schade aangericht. Het dier vond het nodig om dwars door de ruit de woonkamer van de boer bin nen te vliegen. Het dier voelde zich daar kennelijk niet op zijn gemak en flad derde tot groot ongenoegen van de be woner niets ontziend rond. Toen men er eindelijk ln slaagde om de duif te vangen en men de balans kon gaan op maken, bleek dat de duif voor onge veer tweehonderd gulden schade had aangericht. De boer zal zich met de bond in verbinding stellen, teneinde de eigenaar van de duif te achterhalen en bij hem de kosten te verhalen. In een garage achter de woning van de 46-jarige H. P. aan het Kerkpad is brand uitgebroken. De eigenaar had zijn bromfiets na gebruik in de garage ge zet. De benzineleiding van de brommer bleek echter lek, waardoor benzine te recht kwam op het hete motorgedeelte en brand ontstond. De bromfiets ging geheel in vlammen op, terwijl een fiets werd beschadigd. Met één straal heeft de brandweer het vuur gedoofd. De schade wordt geraamd op ƒ350, Het Soester Natuurbad heeft begin ver leden week een record aantal bezoekers te verwerken gekregen. Op zondag wer den niet minder dan 9000 bezoekers ge teld, wat een record is voor het bad. Tot in de wijde omgeving was de grote drukte merkbaar. Het parkeerterrein (inclusief de uitbreiding) was al om elf uur helemaal vol, waarna de politie met veel moeite de andere gemotoriseerde badgasten een plaats heeft moeten wij zen aan de Van Weerden Poelmanweg en enkele zijwegen in de omgeving. Landbouwer L. aan de Peter van de Breemerweg trof een paar jongens op zijn landerijen aan, die bezig waren een vuurtje te stoken. Bij nader onderzoek bleken de jongens, de 13-jarige P. E. A. en de 14-jarige H. A. v. d. L., beiden uit Soest, bezig met het smelten van een hoeveelheid lood. dat zij bij het voor malige distributiekantoor aan het Kerk pad hadden ontvreemd. De jongens zijn op het bureau van politie onderhouden en daarna weer ter beschikking van hun respectievelijke vaders gesteld. Ook dit jaar heeft het Soester mannen koor „Apollo" deel genomen aan een zangconcours, dat werd gegeven in de concertzaal van Musis Sacrum te Arn hem. Dit koor ziet de deelname aan een con cours als een jaarlijks terugkomende aflegging van een „proeve van be kwaamheid". Ook nu weer werd een mooi succes geboekt. Apollo, dat onder leiding van Gerard van de Schepop staat, kwam uit in de afdeling Uitmuntendheid en behaalde een eerste prijs met 343 punten (43 pun ten meer als de vereiste 300). Er werden 2 nummers gezongen, beide van Nederlandse componisten, t.w. „De Nacht" van Leo Smeets en het „Mag nificat" van Vranken. Een jury bestaande uit de koordirigen ten Otto de Vaal, Simon Terpstra en Gerard Boer beoordeelden de prestaties en roemden vooral de koorklank van het koor. Ook op dit concours, waaraan door 31 Nederlandse koren werd deelgenomen, heeft Apollo opnieuw bewezen zich met de beste koren te kunnen meten. Er wordt nu vakantie gehouden tot midden augustus, waarna men die repe tities hoopt te hervatten. Georges Pompidou, de eerste president van Frankrijk, na de Gaulle. Een woord dat geen leeg begrip dekt, want in te genstelling tot zijn collega's van de eer dere republieken heeft hij grote macht en beslissingsbevoegdheid. De vraag is nu hoe zal Pompidou die macht gebruiken Men kan proberen uit zijn verleden enige aanwijzingen te putten over zijn toekomst, maar de oogst is mager. Het lijkt wel of Pompidou het tot zijn levensprincipe heeft gemaakt altijd charmant in het vage te laten hoe hij over de dingen denkt. Afkomstig uit een onderwijzersgezin met arme Auvergneboeren als voorvaderen greep Pompidou alle kansen die het Franse onderwijssysteem met zijn vele vergelijkende examens biedt, met als hoofdprijs de Ecole normale. Hard wer ken en goede hersens bezorgden hem een plaats in het geselecteerde gezel schap dat volgens traditie beschouwd wordt als de natuurlijke vindplaats voor talent op politiek, bestuurlijk en com mercieel terrein. De tactische talenten van Pompidou verzekerden hem van vrienden en relaties waar die iets waard waren en volgens sommigen bleef Pom pidou ook tactisch ver van het verzet tijdens de oorlog om zich te beperken tot welwillend toezien. In 1944 belandde hij in het apparaat van de teruggekeerde De Gaulle. Een toegewijde dienaar van wie men weinig merkte en voornamelijk bekend als een man met wie het gezellig praten was, een goed gastheer en met zijn vrouw Claude een opgewekt uitgaander vooral in artistieke kringen. Het competent uitvoeren van opdrachten was zijn sterkste punt, zowel ir» het ap paraat van De Gaulle als ambtenaar, als directeur in het bankconcern van Rothschild. Zes jaar lang was hij De Gaulles eerste minister een record waarbij hij tactvol bleef wat hij sinds zijn leraarsdagen altijd was geweest de toegewijde taakvervuller. Niemand weet eigenlijk in hoeverre iets van zijn persoonlijke ideeën stak in dc belangrijke beslissingen die tijdens zijn premierschap vielen het weren van Engeland uit de E.E.G., het verlaten van de N.A.V.O., de pogingen om goud weer de vooroorlogse plaats te laten in nemen die dollar en pond intussen ver vulden, de campagnes om de onderont wikkelde landen voor De Gaulles ideeën te winnen, het toenaderingsoffensief in Oost-Europa, de filosofieën over een Europa van het Kanaal tot de Oeral. Het is allemaal zuiver De Gaulle. Pom pidou deed het knechtenwerk. Ook toen hij in 1968 aan de kant werd gezet na voor De Gaulle de verkiezingen glorieus gewonnen te hebben, uitte hij zich niet noemenswaard over politieke zaken. Slechts bij gerucht raakte iets bekend over zijn botsing met de generaal na de rellen op de universiteiten en de daarop volgende algemene stakingen. Daarbllj bleef de taktikus koeler dan de stra teeg hij praatte De Gaulle aan zich tot de natie te richten met hervormings plannen en praatte hem een referendum uit het hoofd. En nu is hij zelf de baas. Van Pompidou een echt gaullisme verwachten is wart absurd. Daarvoor mist hij de grote al lure van zijn voorganger die door per soonlijk prestige winst kan boeken waar redelijkerwijs verlies voorspeld kan worden. Dat betekent ook dat Pompidou grote moeite zal hebben het gevarieerde gezelschap bijeen te houden, dat De Gaulles achterban vormde. KANTMAN Het moet velen als muziek in de oren hebben geklonken dat het pensioen- vraagstuk in Nederland over vijf tot tien jaar zal zijn opgelost. Een directeur van een verzekeringsmaatschappij heeft dit verklaard. De sleutel voor de oplossing van het probleem zou gezocht moeten worden in een koppeling tusen loons verhoging en pensioenkosten. De infla tie-factor bij het pensioen zou kunnen worden opgevangen door te zorgen dat er bij uitkering voldoende slechte gul dens worden gesteld tegenover een pre miebetaling met goede guldens. Dat Is een waarheid als een koe. Uit een enkele toespraak mag men zeker nog geen verstrekkende conclusies trek ken. Het is bijzonder verheugend dat het probleem van voldoende pensioen de verzekeringswereld bezig houdt Middels loonoperaties zal men het bij loontrek- kenden over kunnen brengen. Maar hoe ziet men dan het toekomstige pensioen voor de zelfstandigen Het komt ons voor dat juist in die sec tor nog veel pensioenleed wordt geleden en dat met name op dit terrein nog on voldoende mogelijkheden zijn om zich van een waardevast pensioen te verze keren. Alleen al op het terrein van de fiscale aftrekmogelijkheid tobben wij hier al met te bekrompen regels. Voorts komt de vraag aan de orde op welke leeftijd men recht heeft op een voldoen de pensioen. Moet daarvoor in het alge meen de leeftijd van 65 jaar gelden of moet er met spoed gestreefd worden naar meer gedifferentieerde mogelijkhe den Velen zijn op hun 65e jaar nog zeer vitaal en tot grote daden in staat. Anderen halen hijgend de grens van de pensioengerechtigde leeftijd. Wanneer er in de komende jaren verschuivingen komen in de leeftijd waarop men van pensioen kan genieten, zal er heel wat meer aan de pensioenen moeten worden gedokterd dan nu wordt voorzien. En het ziet er naar uit dat het leeftijds- vraagstuk bij de pensioenregeling aan een herziening toe is. Er blijft nog vol doende werk voor de pensioendeskun digen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1