w I DE SOESTER COURANT VAKANTIELOPERS(STERS) Café „De Gouden Ploeg" door gemeente aangekocht Raadsleden struikelen over ambtelijke taal Subsidie voor de toren aan de Steenhoffstraat Bestemmingsplan Maatweg maakt aanleg om de noord onmogelijk De heer De Bruin wenst geen bestuursfunctie Café De Gouden Ploeg door de gemeente aangekocht Legale en illegale bebouwing Geen woning, toch Waarom subsidie voor de toren aan de Steenhoffstraat Raadsleden struikelen over ambtelijke taal n EB v SETTEN vraagt voor de maanden juni, juli en augustus Ook enige vaste lopers gevraagd. Iets over scholen miinilRRDT'5 D00RSMERFJN klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION GARAGE BOSBOOM Warmtewering of zonwering Raad tilde zwaar aan hefbrug voor politie Samengaan van woningbouwverenigingen Fluoridering van drinkwater TE HUUR GEVRAAGD volledig of gedeeltelijk gestoffeerde huizen, etages of flats Meningen van lezers De jaarlijkse bustocht van de Soester Bejaarden Verkeersongevallen tijdens de afgelopen week SOESTERBERG Feestelijk slot Lustrumavondvierdaagse Gevleugelde Vrienden Mj een Succes voor tafeltennissers DINSDAG 24 JUNI 1969 GEMEENTERAADSVERGADERING 5,40 6,30 7,20 8,10 9,i De noodzakelijke uitbreiding van het vuilverwerkir»gsbedrijf aan de Maatweg heeft de vaststelling van een bestem mingsplan Maatweg II nodig gemaakt. Op grond van dit bestemmingsplan zal het compostbedrijf Baarn - Soest zich ten noorden van de Maatweg kunnen uitbreiden. Maar op grond van hetzelfde uitbreidingsplan zal de eventuele aan leg var* een weg om de noord (ter ver vanging van de huidige rijksweg door Soest) onmogelijk worden gemaakt, zo stelde de heer J. K. de Bruin (V.V.D.), die op grond hiervan namens zijn frac tie verklaarde, zich niet met het voor stel te kunnen verenigen. Wethouder mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt zei, dat zoals de weg thans is ge tekend, hij nooit over de gronden van het bestemmingsplan zal lopen. De heer De Bruin vroeg zich echter af, hoe de wethouder dit kor» mededelen, omdat op de voorlichtingsavond over de Engweg onlangs nog is gezegd, dat het tracé van een eventuele weg om de noord nog lang niet vast staat. De wethouder kon hem niet overtuigen, zodat hij zijn aanvankelijk ingenomen standpunt handhaafde. De heer J. R. van Poppelen drong aan op voorzieningen voor de landbouwers, die door de onttrekking van de Maatweg aan het openbare verkeer een grote omweg moeten maken om hun lande rijen tussen de spoorlijn en de Eem te kunnen bereiken. De landbouwers, die dan ook bezwaar hebben gemaakt tegen het bestemmingsplan, maar dat straks weer moeten doen, wanneer voorgesteld zal worden om de Maatweg aan het openbare verkeer te onttrekken, zullen vermoedelijk het recht van overpad krijgen. Wethouder mevr. Walter weer ook nog op de mogelijkheid voor dt boeren om gebruik te maken van een ringweg, die om het terrein van het compostbedftjf zal worden aangelegd. Met enige verbazing vroeg de heer De Bruin zich af, hoe hij terecht was geko men op een voordracht voor de benoe ming tot een plaatsvervangend lid in het bestuur van het Compostbedrijf, zonder dat hij daarin zelf was gekend. „Ik heb er geen enkele behoefte aan, thans als plaatsvervangend lid te gaan optreden", zo betoogde de heer De Bruin. „Dan is alle moeite voor niets geweest en zul len we met een nieuwe voordracht ko men", zo antwoordde de burgemeester. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van het café De Gouden Ploeg van de heer R. Stalenhoef kreeg geen genade in de ogen van de heer De Bruin en de V.V.D.-fractie. „Wij hebben destijds voorgesteld, het bestemmingsplan Ker- kebuurt in twee delen te splitsen. Aan ons verzoek kon geen gevolg worden gegeven, omdat de bestemmingsplan nen dan te klein zouden worden. Gezien het feit, dat de Gouden Ploeg wordt aangekocht voor doeleinden, waarmede de V.V.D. het niet eens is, zullen wij onze stem hieraan niet geven. Boven dien", zo betoogde de heer De Bruin, „hebben wij er bezwaar tegen, dat de eigenaar het pand tot de sloop gratis mag blijven gebruiken. Als pension voor gastarbeiders zal de Gouden Ploeg be slist geen noodlijdend bedrijf zijn, om welke reden wij menen, dat vrijstelling van betaling var» huur niet op zijn plaats is", aldus de liberale fractielei der. Overigens werd tot aankoop wel besloten. De heer M. de Groot (Binding Rechts) vond de sloop van een woning van de heer G. A. Hilhorst aan de Molenstraat niet direct noodzakelijk, aangezien de bewoners straks bij huisvesting in het Soesterveen voor heel wat zwaardere lasten komen te staan. Hij meende, dat nu een stadspark toch r?og niet op korte termijn gerealiseerd zal kunnen wor den, de woning nog geruime tijd een goede funktie zal kunnen vervullen. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck vond evenwel, dat de gemeente nu maar eens moest laten merken, dat het haar ernst is met de sanering van de legale en ook illegale woonbebouwing aan de Molenstraat. Hij zei, dat het openmaken van de zuidelijke Enghelling voor een stadspark moet worden gezien als tegen wicht voor al het groen, dat elders in de gemeente en met name in het Veen aan woonbebouwing is en moet opgeofferd. Bezwaren had de heer De Groot aan vankelijk ook tegen de voorgestelde wei gering van een bouwvergunning aan de heer A. Adelaar voor uitbreiding van zijn bedrijf aan de Lange Brinkweg. De burgemeester deelde hierop mede, dat destijds door het college alle medewer king is verleend voor de vestiging van het bedrijf. Tevens is toen gesteld, dat de toen nog agrarische bestemming later gewijzigd zou worden in een bedrijfs- bestemming, hetgeen de bouw van een woning zou uitsluiten. De heer Adelaar ging daarmee toen akkoord. Later ech ter is hij een deel van zijn bedrijfs ruimte als woning gaan gebruiken en nu is zijn bedrijfsruimte te klein, zodat hij een nieuwe woning wil gaan bouwen om dat deel van de bedrijfsruimte, dat als woning is ingericht, zijn oorspron kelijke bestemming weer te geven. De burgemeester vond, dat de heer Adelaar daarmede in strijd heeft gehandeld met de bepalingen, waarmee hij destijds zelf accoord is gegaan en dat daarom de weigering van een bouwvergunning voor een nieuwe woning op zijn plaats is. De heer De Groot betreurde het, dat de gemeente een subsidie zal verlenen in de kosten van de restauratie van de kerktoren aan de Steenhoffstraat. De heer De Groot vroeg zich af, waarom de toren van de Petrus en Pauluskerk ooit op de monumentenlijst is geplaatst met alle nare gevolgen vandien. Hij kon geen enkele architectonische of histo rische waarde aan de kerktoren ontdek ken. „Het enige positieve van de toren is nu, dat de nieuwbouw aan de toren moet worden aangepast, waarmede is voorkomen, dat hier een hypermodern kerkgebouw komt, dat in dit deel van Soest helemaal niet thuis hoort. De heer J. H. Hom (K.V.P.) wees erop, dat de raad de kerk zelf destijds op een voorlopige monumentenlijst heeft gezet. Hij was wel blij met de subsidie, omdat anders het kerkbestuur voor nog zwaar dere lasten zou komen te staan. De voorzitter zei in antwoord op vragen van mevr. Polet (P.v.d.A.), dat de kerk als waterstaatskerk uit de napoleon tische tijd een heel aparte bouwstijl weergaf. Hij zei tevens, dat de eigen lijke kerk op verzoek van het kerkbe stuur van de monumentenlijst is afge voerd. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 Een paar raadsleden zijn tijdens de woensdag gehouden raadsvergadering gestruikeld over de ambtelijke taal van een paar voorstellen betreffende het on derwijs. Zelfs wethouder De Haan wist het op een gegeven moment niet meer. Hij moest toegeven, dat in ieder geval niet goed was overgekomen wat nu eigenlijk precies bedoeld was. „De afde ling onderwijs ".eeft zich met deze „spie lerei met vaktaal op glad ijs begeven. Het is wel nodig, dat men in dit op zicht de nodige reserve in acht neemt. De zinsnede „de voornaamste nieuwe gedachten zijn het loslaten van de zui ver cursorische vorm en het overgaan naar een exemplarisch gerichte didac tiek" had mevr. P. J. Oranje-Entink (V.V.D.) het spoor geheel bijster doen geraken. Vergeefs had mevr. Oranje het woordenboek op „cursorisch" nageslagen. Wethouder De Haan kende wel de be tekenis, maar vroeg zich af, of die ook zo was bedoeld. In ieder geval was men *1*5 SI£K REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Aanmelden aan ons kantoor, Van Weedestraat 29A. Wethouder De Haan deelde mede, dat het college streeft naar een vervanging van de katholieke school achter het Sint Josephgesticht. De school is ver keerd gesitueerd en vertoont bovendien nogal wat gebreken. Een en ander zal in nauwe samenhang met de toekom stige bestemming van het St. Joseph- gebouw worden bekeken. Verschillende raadsleden wilden wel eens van het college horen, welke plan nen men nu eigenlijk met het gebouw heeft, alvorens men enkele duizenden guldens beschikbaar ging stellen voor de plaatsing van een nieuwe afrastering rond het gebouw. Wethouder De Haan zei, dat het college zich momenteel juist aan het beraden is over hetgeen er met het gebouw moet gebeuren. Volgens de wethouder zullen de gebruiksmogelijkheden maar beperkt kunnen zijn. Een andere mogelijkheid is, tot sloop van het gebouw over te gaan. Voorstellen dienaangaande mag de raad op korte termijn (vermoedelijk al in de komende raadsvergadering op 23 juli a.s.) verwachten. B. en W. hadden de raad om een krediet van 5300,gevraagd voor het laten aanbrengen van een afrastering rond het gebouw, omdat het nogal eens ten offer valt aan de vernielzucht van de jeugd. Enkele raadsleden waren echter van oordeel, dat een deel van de kosten in rekening moet worden gebracht bij de eigenaar van aangrenzende percelen. Die toezegging kreeg de raad. Voorlopig zal van gemeentewege een afrastering worden gemaakt langs de parallelweg. De heer Oldenboom (prot. chr.) wilde aanvankelijk met het beschikbaar stel len van een krediet wachten tot meer omlijnde plannen omtrent de bestem ming van het St. Josephgebouw bekend zijn. Gezien de nabijheid van de school achtte wethouder De Haan de realise ring van een doelmatige omheining op korte termijn toch wel wenselijk. De raad tenslotte ook. De heer De Groot vroeg zich af, waarom het college de raad voorstelde om een aantal ramen van de Savornin Lohman- school te vernieuwen, terwijl het rapport van de directeur van gemeentwerken vermeldde, dat de ramen nog in een goede staat van onderhoud verkeren. Tevens wees hij op een ministeriële cir culaire, volgens welke alleen de aller noodzakelijkste voorzieningen aan scho len dienen te worden aangebracht. Wethouder De Haan deelde in antwoord hierop mede, dat de ramen weliswaar in goede staat van onderhoud verkeren, doch qua lichtinval, ventilatie en uit zicht niet aan hun funktie beantwoor den. Daarom is met inachtneming van de ministeriële circulaire de ver vanging van de ramen voorgesteld. De raad besloot overeenkomstig het voor stel. HOOFDPIJN POEDERS Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 het er wel over eens, dat de voorstellen vervat dienen te worden in bewoordin gen, die de opsteller zelf èn de raads leden begrijpen. Een en ander had in ieder geval betrekking op een voorstel tot aanschaf van een nieuwe geschie denismethode voor de Van der Hucht- school voor gewoon lager onderwijs. Dat het geschiedenisonderwijs aan een nieuwe methodische aanpak toe is, kon de raad wel met het college meevoelen, maar de motivering dat „de aandacht van de leerlingen dient te worden afge leid van de mening, dat geschiedenis alleen het verhaal van politieke strijd en van oorlog is", ging de heer M. de Groot (Binding Rechts) wat te ver. Hij meende, dat het onderwijs schade zou worden berokkend, als de aandacht wer kelijk van deze zaken wordt afgeleid. „Het Nederlandse volk heeft door de eeuwen heen tot 25 jaar terug strijd moeten leveren om zijn vrijheid. Daar voor zijn vele offers gebracht, waaraan we niet zonder meer voorbij mogen gaan. Dat zou geen winst zijn voor het onderwijs", zo zei de heer De Groot. Wethouder De Haan zei, dat een en an der zo ook niet bedoeld was. De nieuwe methode beoogt alleen maar af te stap pen van het domweg uit het hoofd le ren van een aantal jaartalletjes. Hij be loofde, met de afdeling onderwijs te zul len overleggen om in het vervolg tot wat duidelijker geformuleerde voorstel len te komen. Dr. J. W. D. Berkelbach van der Spren kel ((prot. chr.) kon zich niet verenigen met een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een krediet voor het aan brengen van een luxaflex-zonwering in de openbare lagere school te Soester- berg en de Savornin Lohmanschool. „Als er per sé een luxeflex zonwering moet worden aangebracht, doe het dan aan de buitenkant, anders maakt men een broeinest van het lokaal", zei hij, erop wijzend, dat de meeste schoollokalen toch al slecht geventileerd worden. Wethouder De Haan zei, dat een onder scheid gemaakt moet worden tussen warmtewering en zonwering. „Als zon wering is luxeflex wel effectief, als warmtewering misschien minder", gaf hij toe. Maar de wethouder had toch wel bezwaren tegen het aanbrengen van een zonwering aan de buitenkant, mede gezien het feit, dat de schoolgebouwen niet permanent worden bewaakt en de voorzieningen gauw ten prooi zullen val len aan de onderzoekingsdrang van de jeugd. De heer Berkelbach meende daarente gen, dat warmte- en zonwering meer verband met elkaar houden dan de wet houder wilde doen geloven en wenste dan ook geacht te worden, tegen ge stemd te hebben. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.) vond het raadzaam, eens na te gaan in hoeverre in schoolgebouwen de moge lijkheid tot een goede ventilatie aanwe zig is. Volgens de wethouder zijn die mogelijk heden er ir» ruime mate, ook al omdat de inspectie het eist. Iets anders is het of van die mogelijkheid voldoende ge bruik wordt gemaakt. Dat betwijfelde de heer De Haan. De aanschaf van een verrijdbare hef brug voor de politie is woensdag onder werp van langdurige discussies in1 de raad geweest. Met de aanschaf is een bedrag van ruim ƒ4500,— gemoeid. De heer J. J. Ebbers (V.V.D.) kon zich de noodzaak van een mobile hefbrug voor de politie wel voorstellen, maar hij vroeg zich wel af, of men niet ge bruik zou kunnen maken van de hef brug, die reeds bij het gasbedrijf in ge bruik is, dit mede gezien het streven naar centralisatie van het onderhoud. De heer Ebbers liet in het midden, waar de hefbrug dan gestationeerd zou moe ten worden. Ook de heer G. H. Oldenboom (prot. chr.) wees op de wenselijkheid var» cen tralisatie en op het gevaar van gebruik van dergelijke apparatuur in een te be perkte omvang. „Een kleinere werkplaats wordt al gauw een hobbyclub, waar men eerst in zijn eigen tijd aan het sleutelen gaat aan zijn eigen wagen, maar daarna ook al gauw in de tijd van de baas. Eerst wordt het de auto van de chef, daarna die van de onderchef en tenslotte de eigen auto, waaraan men staat te wer ken. Op verschillende plaatsen heb ik al gezien hoe deze kleine werkplaatsen in een hobbyclub veranderen", aldus de heer Oldenboom. Vandaar ook dat hij aandrong op centralisatie van het on derhoud en op een zo intensief moge lijk gebruik van de apparatuur. De burgemeester zei, dat bij de politie het gevaar voor het ontstaan van een hobbyclub niet zozeer aanwezig was. Daarnaast wees hij erop, dat de hefbrug bij de politie niet alléén voor het on derhoud var» het politionele wagenpark moet worden gebruikt, maar vooral ten behoeve van onderzoeken op last van de justitie naar aanleiding van verkeers overtredingen of ongevallen. De burge meester zei, dat de politie dag en nacht over de hefbrug moet kunnen beschik ken, evenals wellicht het gasbedrijf. Aangezien hij van dat laatste niet geheel zeker was, stelde hij voor, de directeur van het gasbedrijf te vragen om een uiteenzetting omtrent het gebruik van de hefbrug. Daaruit zou kunnen worden afgeleid, of een nieuwe voor politie al dan niet noodzakelijk is. De heer Stori- mans (K.V.P.) vond dat een minder goe de gedachte. „Men moet het gasbedrijf, dat een goed geleid team vormt met een prima spirit, niet voor 4500,gaan pesten. Men maakt dan meer kapot dan er goed wordt gedaan", meende hij. De heer Oldenboom wilde toch wel eerst een rapport van de directeur van het gasbedrijf afwachten, alvorens tot de be schikbaarstelling van het krediet over te gaan. Zo ook de V.V.D.-fractie, maar de overige raadsleden zagen daar geen heil in, zodat toch de aanschaf van de hefbrug werd besloten. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck deelde mede, dat de gemeente streeft naar een samengaan van de beide plaat selijke woningbouwverenigingen. Hij meende, dat het woningbezit te klein is om over twee verenigingen te verdelen. De heer G. C. van den Berg (K.V.P.) op perde bezwaren tegen het feit, dat de katholieke woningbouwvereniging St. Joseph de kosten van controle moet be talen die in opdracht van de gemeente wordt verricht. Hij achtte het logischer, dat die kosten voor rekening van de opdrachtgever komen. Hij verzocht dan ook om restitutie van de betaalde on kosten. Tegen de gemeentelijke controle op zich had hij geen bezwaar. De burgemeester vermoedde, dat in de voorwaarden voor het verstrekken van geldleningen aan de woningbouwvereni gingen een bepaling is opgenomen, vol gens welke de woningbouwvereniging zich verplicht de kosten van controle op zich te nemen. Een en ander zal echter nagegaan en de resultaten medegedeeld worden. Voor stel van de heer v. d. Berg om het voorstel tot dan aan te houden, werd met 15 tegen 6 stemmen verworpen. De heer De Groot (Binding Rechts) stel de voor, een ingekomen brochure van de stichting waakzaamheid drinkwater met betrekking tot de fluoridering var» het water via de daartoe geëigende we gen ter kennis te brengen van de be volking, bijvoorbeeld door het ter visie te leggen in de leeszaal. De burgemeester had daar geen bezwa ren tegen, maar wethouder De Haan wel. „Ik ben niet van plan om als post bode voor één actiecomité te gaan op treden. Als we de bevolking willen voorlichten, dan moeten we het goed doen. Deze ene brochure behandelt maar één en een eenzijdig aspect van de zaak. Voor een volledige voorlichting zou het echter nodig zijn» om een krui wagen vol dossiers, brochures en rap porten van allerlei verenigingen, actie- comitè's, deskundigen e.d. naar de lees zaal te brengen en daar voel ik weinig voor", aldus wethouder De Haan. De wethouder wees erop, dat men zich bovendien momenteel op hoog niveau aan het beraden is over de wenselijk heid van fluoridering van het drink water. „Laten we maar eerst een uit spraak van de kroon afwachten. Als er reden is om tot een duidelijke uit spraak te komen, dan kunnen we nog altijd alle t>eschikbare gegevens ter visie leggen", zo zei de wethouder. De brochure zal ir» handen worden ge steld van de gezondheidscommissie, een voor 1, 2 of 3 jaar onder contract. Huurprijzen 250,tot 800, Tel. 03404-31644, toestel 45 - Maandag tot vrijdag tussen 8 en 4 uur. commissie, waarvan mevr. Oranje (V.V.D.) het bestaan niet zei te kennen. Deze commissie van advies blijkt ver leden jaar te zijn ingesteld, ter advi sering van B. en W. omtrent o.a. het ambulancevervoer, de fluoridering van drinkwater, de stichting van een een trum voor de kruisverenigingen ir» het Veen e.d. De commissie bestaat uit de raadsleden dr. Berkelbach van der Sprenkel en Korte, de schoolarts, de gemeentearts en een vertegenwoordiger van de kruisverenigingen. De vermelding der beslissingen op de agendapunten vindt men elders in dit blad vermeld. Alle bejaarden boven 70 jaar stonden voor het uitstapje klaar. Dat is een jaarlijks evenement, bij de ouden van dagen wel bekend. Het kostte de leiders wel wat geduld eer de zes bussen waren gevuld. De dames van het comité brachten dozen versnapering mee. Voor de vrouwelijke gasten 'n rol King, de heren een rokertje, die er best inging. Ieder twee consumptiebonnen, zo is dan de dag begonnen. We reden over Soesterberg en daar was zonder erg politiecontact opgenomen om de drukke verkeersweg over te komen. Over de militaire weg, heerlijk vrij, reden we langs de Leusder Hei. Langs Maarn Doorn en Leersum gegaan, kwamen we in Rhenen aan. Bij de Grebbeberg, waar menig soldaat de dood vond, lag Duitsland, op de achtergrond. Het is een mooi gezicht zoals het in de verte ligt. Via Kesteren met z'n vruchtbomen zijn we langs Dodewaard gekomen. Waar de grote atoomcentrale is gebouwd, aan de voet rivier de Waal, die er een oogje op houd. Over de spoorbrug Nijmegen binnen gegaan, zagen we tegen de helling een klok staan. In een omlijsting van bloemen, werkelijk af, en die de juiste tijd aan gaf. Om elf uur waren we in Berg en Dal en roken daar de koffie al. We kregen een heerlijk lunchpakket, vlug de bonnen in koffie omgezet. Nu dat lusten we weer graag, dat voelden we wel aan onze maag. Om half een, allen voldaan, zijn we de bus weer ingegaan. Via Mook en Grave, een prachtige, maar warme rit, namen we de stadsschouwburg van Den Bosch in bezit. In de bus waren we weer aar» bonnen gekomen en hebben heerlijke, frisse dranken genomen. Na een uur gezelligheid werd het voor vertrek weer tijd. De bus was heet, maar dat deerde niet, we zongen onderweg het hoogste lied. Om half vijf kwamen we in Hilversum aan, naar hotel „Nieuw Staten Wapen" gegaan. Daar stonden lange tafels klaar, gingen we dineren met elkaar. Dit bood een heer uit Soest ons aan, al drie jaar heeft hij dit gedaan. Dat kost die heer steeds zeer veel geld, waarom hij dit doet, heeft hij ons verteld. Z'n ouders waren arm en, zoals het vroeger was, geen sociale voorziening en meestal geen geld ir» kas. En vóór zijn moeder was heengegaan heeft hij haar een belofte gedaan. Als hij ergens z'n geld aan ging wagen, het dan te doen voor ouden van dagen. Zolang er nog zulke mensen bestaan kan de wereld nog even verder gaan. Om van z'n belangstelling te doen blijken, kwam ook burgemeester Baror» Bentinck om het hoekje kijken. Verzadigd en heerlijk opgeknapt zijn we de bus weer ingestapt. Weer in Soest gearriveerd werden we met een serenade vereerd. De Soester P.V.O., 't was in de bus reeds verteld, stond op het Kerkplein opgesteld. Dat was het sluitstuk van een dag, die er werkelijk wezen mag;> O ja, dit moet er ook nog bij, een heerlijk ijsje van v. d. Oords bakkerij. Wie hier voor te bedanken, zou ik niet weten, maar het was wéér een dag om niet te vergeten C. A. KAAL-OUWEHAND „Molenschot", Soest. Tijdens verkeersongevallen op verschil lende plaatsen in de gemeente zijn de afgelopen week diverse personen ge wond geraakt. Er werd bovendien vrij aanzienlijke schade aangericht. Op de Peter van de Breemerweg werd een 7-jarige naamgenoot van de gene, aan wie de weg zijn naam ont leent, aangereden door de 16-jarige bromfietser C. M. P. uit Amersfoort. Beiden raakten bij de daarop volgende valpartij gewond, evenals de 15-jarige duopassagier P. C. M., ook uit Amers foort. Het drietal is naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort gebracht. Op de Soesterbergsestraat bij het station Soestduinen raakten vier auto's met elkaar in botsing. Drie auto's, be stuurd door resp. de 19-jarige M. A. van den B. uit Soest, de 24-jarige H. H. uit Amsterdam en de 38-jarige J. H. R. uit Hilversum waren tot stilstand gekomen, maar een vierde automobilist, de 29-ja- rige W. G. K. uit Hilversum zag geen kans meer om tijdig te stoppen en bot ste op de laatste van de vier wagens. Tenslotte liepen alle voertuigen schade op. De 86-jarige A. R., inzittende van de laatste auto, raakte bij de botsing aan het hoofd gewond. Een van de auto's moest worden weggesleept. Op de Burg. Grothestraat werd een geparkeerd staande auto. eigendom van de 50-jarige H. de Z. uit Soest, aange reden. Het gebeurde echter bij afwezig heid van de eigenaar, zodat de veroor zaker van de botsing maar de gelegen heid te baat nam om er vandoor te gaan. Hij moet, gezien de aangetroffen verfsporen, in een wette auto hebben gereden. Op de Dalweg voelde de bezitter van een grote hond zich mede schuldig aan een ongeval en nam daarom maar met hond en al de benen. Het dier was tegen een bromfietser opgelopen, waar door deze, de 47jarige J. W. uit Soest ten val kwam. Hij liep verschillende ontvellingen op, terwijl de brommer behoorlijk werd beschadigd. De eigenaar van de hond, die aan de overkant bij de Vivo-winkel stond, riep zijn dier bij zich en maakte zich gauw uit de voeten. Men weet vermoedelijk wel wie de man is geweest, maar wacht nog even af, of hij zichzelf nog meldt. Bij een botsing op de Van Weede straat werd aanzienlijke materiële scha de aangericht. De 24-jarige telefoniste mej. A. A. O. uit Soest reed vanaf de Korte Brinkweg de Van Weedestraat op zonder op het verkeer te letten. Het gevolg was, dat een uit de richting Amersfoort komende auto, bestuurd door de 22-jarige P. W. in de flank werd aangereden. De wagen raakte uit de koers en sloeg om. Hij bleef op zijn dak midden op de weg liggen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto van de Amersfoorter werd to taal vernield. Op de Amersfoortsestraat in Soes terberg raakte een veewagen met aan hanger uit de koers. De bestuurder, wel licht oververmoeid, kwam bij de krui sing met de Van Weerden Poelmanweg op de verkeerde (door de werkzaamhe den bovendien afgebakende) weghelft terecht, na eerst een serie verkeersbor den ontworteld te hebben. Plotseling kreeg de bestuurder echter in de gaten, dat hij verkeerd reed. Hij wilde weer naar links gaan, maar kwam daardoor op een qua niveau lager liggend weg gedeelte terecht. De aanhanger sloeg door de plotselinge manoeuvre om. Vijftig stierkalveren raakten in het nauw. Een paar namen de benen, terwijl enkele dieren uit de wagen werden geslingerd en vrij ernstig gewond raakten. De be stuurder zelf bleef ongedeerd. Hoewel het ongeval een vrij grote chaos op de weg veroorzaakte heeft het verkeer geen noemenswaardige hinder van het onge val ondervonden. De 15e avondvierdaagse werd besloten met een gezamenlijke route van senio ren en junioren, waarbij de te laat ge starte K.V.O.-ers hun beste beentje voorzetten om tijdig in het défilé te worden opgenomen. Na een tocht door het dorp verdwenen de ruim 700 wandelaars in de richting van de Johannesstichting om via de waterzuivering achter het Kamp van Zeist te belanden. Via de betonbaan arriveerden de uitge laten wandelaars bij de plaats van op stelling, waar de ongeduldige familie leden met kleurige zomerboeketten hun dappere volhoudertjes hartelijk begroet ten en verwenden. Voorafgegaan door drumband en mu ziekkorps van „Soesterberg" trok het triomfantelijke wandellegioen via de Kampweg en de Moerbessenberg het dorp binnen, waar iedereen op de been was op deze zomeravond. De wandelvereniging „Wing" van de Johannesstichting, keurig in nieuwe uniformen gestoken, werd gevolgd door K.V.O. De groenwitten van de openbare school, het dappere legertje Willemijn- tjs, de grote groep van de christelijke school, waarna de drumband en gym nasten van Laetitia. Daar achter mar cheerden de roodwitten var» de Caro- lusschool, de Fakkeldragers en de wel pen van de Michaelgroep. Achter de blauwwitten van de Titus Brandsma- school kwam de drumband van A.G.A.V.S. en de gymvereniging, waar achter de meer dan tweehonderd kleine en grote individuelen. Het opvallende groepje stoere honkballers van S.H.C. was ook dit jaar van de partij bij het défilé. De plaatselijke regelingscommissie had ook deze derde lustrum avondvierdaagse goed geregeld in samenwerking met as sistenten, politie en E.H.B.O. Tijdens de jaarvergadering van „Onze Gevleugelde Vrienden", bleek dat deze Soesterbergse vogelvereniging nog steeds groeiende is. De jaarlijkse tentoonstelling zal dit jaar in het Dorpshuis worden gehouden, waartoe het aantal expositiekóoien door eigen leden zal worden uitgebreid, een hobby van de vogelliefhebbers. Vorig jaar werd in de dependance reeds gestart met een jeugdklasse, hetgeen dit jaar zal worden voortgezet. De junior leden hebben echter wel leiding nodig en enig onderricht en gedacht wordt aan een onderwijzer met bijzondere in teresse voor biologie. De verenigingssteen is met die van an dere verenigingen ingemetseld in de voorgevel var» het Dorpshuis. Het be stuur is er dan ook trots op zijn steen tje bijgedragen te hebben voor de dorps gemeenschap. De heren Apon, Brinck, Veenstra en Van Horst en Sax van het eerste tafel- tennisteam van A.G A.V.S slaagde erin door te dringen tot de finale na een 5-3 zege op Rega 7. In de sporthal van de P.U.E.M. te Utrecht werd de finale klassekampioen schappen gehouden van de 2e tot en met de 5e klasse. A.G.A.V.S. won met 5-0 en ontving met de ar»dere kampioenen de bloemen en gelukwensen van voorzitten Imhof vaft de N.T.T.B., afdeling Utrecht. In september begint de nieuwe compe titie.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3