r mm cuio Kent u ook al het NMB -woning-krediet voor een moderne keuken bijvoorbeeld? Z GIBRALTAR. EEN RUZIE OM NIETS munHRRDrs De persoonlijke lening kent u De vakantie lokt al dichtbij optiek van Essen Gaat u op vakantie Sluit uw reisverzekering bij J. L. M. van Hal-Zonderop Ouwe Nol heeft nieuwe De Witte Pompen Voor moderne en klassieke verlichting VAN SCHALKWIJK Bruint met en zonder zon Gevonden voorwerpen 0PREI5 de bank waar ook zich thuis voelt Middelbaar Detailhandels- onderwijs in Amersfoort Geslaagd Openbare Leeszaal en Bibliotheek Ananas puntjes 79 ct. Waar blijft uw post tijdens uw vakantie? KIES OOK UIT MEER DAN 200 MODELLEN TASSEN M l Zeepost Krabbels van Knelis Frutdrops Nu 1(50 Garrees VRIJDAG 27 JUNI 1969 Koop dit jaar nu eens die kij ker waar u al zo lang van droomde en zie de werkelijk heid van verre HAARSCHERP dichtbij. Geniet meer van uw vakantie met een verrekijker van Soest-zuid bij de stoplichten Reedslang. -voordat _de datum - van uw. vakantie aanbreekt, gaat u de nodige voorbereidingen treffen. Uw vakantie adres wordt tijdig besproken en uw reisroute wordt nauwkeurig vastgesteld. U pleegt overleg met uw goede buur of (niet al te verre) vriend of hij de plan ten wil verzorgen enz. Kortom u stelt alles in het werk om met een gerust hart met vakantie te kunnen gaan. Maar wat doet u met uw post tijdens uw vakantie Het eenvoudigste is om aan uw buren of vrienden te vragen om de post voor u te bewaren of - als u naar een vast vakantie-adres gaat uw post (of mis schien alleen brieven) naar dat adres na te zenden. In het binnenland kan de nazending van brieven, briefkaarten, drukwerken en monsters kösteloos geschieden. -Het verdient aanbeveling om b.v. dag bladen, die u gewend bent per post te ontvangen door de administratie van uw krant rechtstreeks aan uw vakan tie-adres te laten zenden. Voor wat de nazending naar het bui tenland betreft zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat over het algemeen een aanvullingsport vrschul- digd is. Aangeraden wordt hierover in voorkomende gevallen inlichtingen op het postkantoor te vragen. Als u de post niet nagezonden wilt hebben of indien zulks bezwaarlijk kan (als u bijvoorbeeld een trektocht maakt) zoudt u uw buren of vrienden kunnen vragen nu en dan uw brievenbus te legen en de post te bewaren totdat u terugkomt. Hiermede wordt voorkomen, dat uw brievenbus vol raakt. Een andere mogelijkheid is P.T.T. te -vragen uw post door te zenden ïaar uw vaste vakantie-adres. Hiertoe, dient dan een verzoek op het postkantoor te wor den ingediend. .Formulieren zijn aldaar kosteloos verkrijgbaar. Aan zo'n verzoek tot nazending kan P.T.T. alleen voldoen, als het geldt voor alle gezinsleden met dezelfde familie naam. Het verzoek behoort tijdig te worden ingediend, d.w.z. in ieder geval uiter lijk drie werkdagen voor de datum, waarop de post voor de eerste maal moet worden nagezonden. Indien het niet mogelijk is een van de genoemde maatregelen te treffen kun nen desgewenst Ue voor tijdens uw vakantie aankomende poststukken - te gen betaling van eén vergoeding - tijde lijk op het postkantoor worden bc./aard Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 De militaire betekenis van Gibraltar Is anno 1969 al lang en breed achterhaald. Blijft over een rots met wat mensen er op en een paar vertroetelde apen, te onbelangrijk eigenlijk om ruzie over te maken. Dat het nu tussen Spanje en Engeland toch gebeurt heeft daarom niets meer met het belang van Gibraltar te maken. De Engelsen zouden de rots met liefde missen, want hij kost alleen maar geld. De rem is alleen dat indertijd plechtige beloften aan de bevolking zijn gedaan waarop men nu eenmaal niet zonder meer terug kan komen zonder terecht van onfatsoenlijke daden te worden be ticht. Vandaar dat de status van de rots zich heeft ontwikkeld van kroonkolonie tot iets als een dominion van het ge menebest met zelfbestuur. Van de Spaanse kant is de zaak al even irreëel. Twee en een halve eeuw gele den toen een dergelijke vlootbasis ir> tegenstelling tot nu wel strategisch van belang was stond Spanje de rotspunt af na een verloren oorlog. De vraag Is nu of men ten eeuwigen dage met de konsekwenties ervan moet blijven zit ten en het antwoord is natuurlijk dat dit niet redelijk zou zijn. En Andorra? Spanje heeft ook een goed argument een blik op de kaart en men ziet dat Gibraltar in alle opzichten Spaans ge bied zou moeten zijn, maar waarom dan ook gelijk Andorra maar niet het is geen sterk argument. De Ver. Naties hebben zich ermee bemoeid, waarbij waarschijnlijk meespeelde dat Engeland Gibraltar indertijd verwierf volgens de wasechte imperialistische methode van het misbruik van macht. Dus zei de as-. semblee tegen Engelandteruggeven. Een ander principe dat in 1969 mee speelt in de filosofie over wat past en niet past in het verkeer tussen de vol ken is de zelfbeschikking. Londen heeft de bevolking van Gibraltar de keus ge geven en de bevolking zei nee. Dat de overwegingen hiervoor waren dat men bepaalde economische voordelen van ge- ménebestlidmaatschap en vrijhavenfunc tie niet wilde opgeven, zal wel de door slag hebben gegeven in plaats van zui ver ideële motieven, maar dat doet er weinig toe. Mensenhandel Engeland zat met het probleem, dat de Ver. -Naties- kennelijk wilden - dat Gi braltar tegen de wens der bevolking werd teruggegeven aan Spanje. En kan zo'n mensenhandel dan wel Spanje beweert niet ten onrechte dat de- bevolking van Gibraltar een" alle gaartje is van Maltezers, Britten, Ma rokkanen, Libanezen en wat al niet, dat er ook' maar naar toe is gekomen. Maar dat is ook weer een kwestie van eeu wen geweest. En als men overal ter wereld de klok eeuwen terug zou willen zetten, dan zou bij wijze van spreken ook de Benelux weer Spaans moeten worden. -Kortom men kan -er- lang-of kort over redeneren, maar men komt er niet hele maal uit. Spaanse trots Franco zou graag de geschiedenis ingaan als de man die het Spaans grondgebied weer af rondde. metGibraltar" botst tegen Britse fairness-plicht. Vandaar dat de bevolking van Gibraltar nu onder een soort blokkade lijdt en allerlei bitter heid kan ontstaan over een zaak die eigenlijk van bijzonder gering gewicht (Adv.) Mr. H. G. Th. Keune is als raadsman toegevoegd aan Arnold R. (Ouwe Nol) voor verdediging in hoger beroep. Mr. Keune verdedigde ook enkele verdach ten in belangrijke moordzaken waarop vrijspraak volgde. De kollektie in schoe nen en tassen bjj VAN DAM, Toren- straat 5, is terecht verdedigbaar op grond van kwaliteit en prijs. Laat ieder een die dat ervaren heeft daarover vrij spreken. HOOFDPIJN POEDERS ö- ELECTRO TECHNISCH BUREAU Steenhoffstraat 55 - Soest - Tel. 2906 Mee de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ermeld. Brazilië, ms „Cap San Diego", 30 juni. Canada, ms „Eemstroom", 1 juli. Chili, ms „Cd de Pereira", 1 juli. Kenya, Oeganda, Tanzanië, ms „Tabora", 4 juli. Ned. Antillen, ms „Ladon", 1 juli. Nw.-Zeeland, ms „Magdala", 4 juli. Suriname, ms „Ulysses", 2 juli. U.S A ms „Mosbay", 2 juli. Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika, ms „Zaankerk", 2 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings- dnta van postpaketten geven ic post kantoren. beschermt tegen zonnebrand Bij het bureau van politie zijn als ge vonden voorwerpen aangegeven munt biljet, bruinehond met gele halsriem, ÏDeige regenjas, paraplui, bromfietsplaat je, gouden ring met rode steen, colbert jasje met kinderjasje, bril met licht montuur, autosleutel, fietssleuteltje, blau we beurs met inhoud, zilver halskettink je, vierwielige trekkar, kastsleutel. hand doek met zwembroek, beige kinderjack, zilveren armband, bosje sleutels, blauwe damespantalon, doublé damespolshor loge, huissleutel, bruin beige kinder jack, bril met donker montuur en dikke glazen, 3 contactsleutels, zware diploma. tentas met bescheiden, regenbroek, bankbiljetten, twee handdoeken met hemd en zwarte jas, blauwe vulpen, twee sleutels aan ring, drie sleutels in étui, lichte damesportemonnaie, schaar, vloerkleed, zilveren ketting, electrisch snoer, plastic wieldop, lichte bruine por- temonnaie, gebloemde ceintuur, zwarte vulpen, rood kinderfietsje, gele regen broek, contactsleuteltje. Aan komen lopenschildpad, Duitse herder, lassy-hond, grijze poes. carbovit tegen maag- en 'darmstoornissen. hugolih (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. De persoonlijke lening kent u! Maar wat te doen als u b.v. uw keuken radikaal wilt moderniseren? Nieuwe vloer, een nieuw stalen aanrecht, moderne aanbouwkasten en dergelijke? Dan bestaat de mogelijkheid een woning-krediet aan te vragen bij de NMB. Af hankelijk van uw inkomen en aflossingsmoge lijkheden kunnen woningkredieten worden verstrekt van 2.000,- tot 10.000,-. In over leg met u wordt het te verlenen krediet, looptijd e.d. vastgesteld, b.v. f 4.000,- EO maanden, maandelijkse aflossingster mijn 83,52. Komt u maar eens praten over dit NMB- woning-krediet. Een nieuwe vorm van persoonlijke lening speciaal voor „onroe rende veranderingen" in of aan uw huis, zoals het aanleggen van centrale ver warming, installeren van een moderne badkamer, nieuw sanitair of het laten opschilderen van uw woning. U zult merken dat de persoonlijke service van de NMB ver gaat. U zult ervaren hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt. Mei. D. J. M. Gljzen kantoor Roosendaal NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Soest: TiaWi Nadat er reeds jaren stemmen zijn op gegaan om in Amersfoort een middel bare school voor de detailhandel te stichten, is het eindelijk zover, dat, met ingang van het nieuwe cursusjaar, leer lingen ook in Amersfoort middelbaar detailhandelsonderwijs kunnen volgen. Deze school, staat open voor leerlingen, die het diploma 4 jaar Mulo hebben be haald of die bevorderd zijn naar de 4e klas van een school voor V.W.O., H.A.V.O. of V.H.M.O. De school is in een scholengemeenschap verenigd met de sinds 1964 bestaande lagere detailhandelschool. Deze laatste school heeft inmiddels zijn bestaansrecht duidelijk bewezen. De school telt dan ook reeds meer dan 250 leerlingen. De cursus duurt drie jaar, waaraan ge koppeld wordt 1 praktijkjaar. Dit laat ste jaar kan via bemiddeling van de school ook in het buitenland worden doorgebracht. De belangrijkste vakken die worden on derwezen zijnNederlands, Duits, Engels, Bedrijfseconomie, Commerciële Economie, Statistiek, Warenkennis, Be drijfsadministratie, Reklame. Het is bijzonder belangrijk te weten dat het diploma vrijstelling verleent voor 35 vakbekwaamheidsdiploma's. De heren H. L. A. Muller, C. A. de, Raadt en R. M. Waterreus, allen uit Soest, slaagden aan de H.T.S. te Utrecht voor het examen bouwkunde. Nieuwe aanwinsten. Boeken voor jongeren. Van Amstel, De wending De By, Af spraak in de lente. Christie, Tien kleine negertjes. Donker, Dan begint het pas. Fallade, Twee lammetjes in de kou. Fayette, De prises de Clèves. Ter Haar, Bart. Koen-Conrad, Ine ke en Anneke hebben een baan. - Maar Mieke bleef op haar post. - Nan blijft Nan. London. Terry de circushond. Van Luipen-Bronwasser, Het geluk komt nooit te vroeg. Van Marxveldt, Joop ter Heul Van der Meer-Prins, Uolet in het volle leven. Van Roode, Méri kiest de juiste weg. Saris, Nu gaat de zon nog onder. Stolz, Het wordt je niet gevraagd. Toonder, Geld speelt geen rol. Winkler-Vonk, September in Sussex. Winsemius, De schoentjes van Rosette. Van der Zee, De gouden poort. Zuster Juuls ereprijs. - Zuster Juuls hoofdprijs. - Zuster Juuls troost prijs. Böll, Die schwarzen Schafe. Buhyan, The pilgrim's progress. Gold- smith. The vicer of Wakefield Cromp- ton. William. Grant, American short stories. Mc.Guire, Just around the corner, Poe, Tales of mystery and imagination. Swift, Gulliver's travels. Van Geelkerken, Populaire elektronica. Bousset, Herman Teislinck Aaf- jes, Maria Sibylla Merian. Blijspelen torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) V gec e. Frisse ananasagar, gedipt in pittige chocolade. 200 gram voor jongeren. Potgieter, Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland ge vrijd werd. Koolhaas, Gekke witte. Lampo, De madonna van Nedemun- ster. Van de Woestijne. De boer die sterft. Bonneur and Heuts, English literature. Prins, A book of English versa. Shakespeare, As you like it. Austen, Sense and sensibility Antho- logy of English humor. Miller, Death of a salesman. Anouilh, L'alouette. Novem, Oriëntatie. Van Oldenburg Ermke, Limburg aan de galg. Bosch, George Washington. Buitkamp, De geschiedenis van Israël. Berkhof, Ge heimzinnig oosten. Berkhof, Haveloos India. Nieuwe aanwinsten. Studie boeken. Buddingh, Citaten omnibus. Vloe mans, Bergson. Speicher, Maar doden kunnen ze hem niet. Vahanian, De dood van God. Davis, Omwille van het geweten. Van Holk, De grote ver brokkeling. Schoof, Aggiornamento. Van Moorsel, Willibrord en Bonifa- tius. Van Niftrik, De hemel. De reformatie in Europa. Tillich, Per spectief op de protestante theologie. A century of Christian soience healing. Crisis van het gezin. Sullerot, De vrouw van morgen. Traas, Maat schappelijk werk in deze tijd. Hoek stra, Partij vernieuwing in politiek Ne derland. Jansen van Galen, Politiek jaarboek 1969. Lijphart, Verzuiling, pacificatie en kentering in de Neder landse politiek. Viersen, Jonker en Stoffer. De belasting-almanak 1969. Lugtmyer, B.T.W. geen probleem. Servan-Schreiber, De Amerikaanse uit daging. Vondeling, Nasmaak en voor proef. Marx en Engels, Het commu nistisch manifest. De Groot, De der tiger jaren. Sylvester, Hoe te leven met het communisme. Heyel. Presta tie-beoordeling Thorwald, Moor en wederwoord. Galtung, Polemologie. Iron mountain rapport Bezemer, Verdreven doch niet verslagen, Sar- tre, Beeld en verbeelding. Rogier, Meisjes in de puberteit en adolescentie. Oldendorff, Lichamelijkheid, sexuali- teit en cultuur. Buikhuisen, Achter gronden van nozemgedrag. Chorus, Waarheen Van Hees, De school. Langenveld, Scholen maken mensen. Vlietstra en Kingma, De onderwijskun dige en sociale zorg voor gehandicapte jeugd in Nederland. De Hartog, De kinderen. Waar, waarom, waarheen Spock cn Lerrigo, Het gehandicapte kind. Bloom, Onze dove kinderen. Nijkamp, 100 jaar kleuters, 1867. Kampmann, Gekleurd papier. Van de Griend, Mogelijkheden en grenzen van het brugjaar. Geluid en gc..oor. Junk, Op weE in een andere wereld. Brotherton, Masers en lasers. Cal- lisen en Cry, Mineralen en gesteenten in kleur Garms, Planten en dieren van Europa Ziswiller, Bedreigde wereld Gérardin, Bionica. Kurten, Het tijdperk der dinosauriërs. Alpenflora van het Europese bergland. te boer vingde en nog geen eens onge- daat allenug un wies mins zun eige ken, enk gao noeng eenmaol graog deur veur un wies mins, waant ajje je eige geen kloppie op je schouwur geef, kompter nooit waat vaan, waant un andur doet ut nie. Gen mins ken vaan ming zeige, dak un ouwerwetse kérel bin, waant ik hep un ope oog veur ut mederne in de wè- ruld, maor soms beurt er toch wat in je naobiehied, waar je effe an wenr>e mot. Ut waas aal jaore zo daat Gart ming aachturnao gong en eigeluk allenug maor naor de kaappur gong veur de sjoow, waant zolaang as die vriejer nie haad uutgevongde hoe oftie haore bie mos plaante, zolaang haad Gart bie un kappur niks te zeuke. Ik mot toegeve, daat ut veur un jonge kérel an haard gelaach is, om mit un min of meer volle maon deurt leve te motte en daat ut daan veur de vorrum wel lollug is om naor de kappur te lope, aal waast allenug maor veur de buure. Maor vaan de week doch ik dattur un wongder waas ebeurt. Daor komp un vent de daam op lope, enk denk nog bie ming eige, daat zouw wel un breur vaan Gart kenne weze, allenug zit tie 'n bie beter in zu krulle. Maor ut waas heule- maol geen breur vaan Gart, ut waas Gart in hoogs eige pursoon. Der gong vaan aallus deur ming heen, maor omdaat zowel ming mongd as ming oge heulemaol opeviele vaarr vtrr- baozing, vergaat lk te vraoge of de kappur un uutvingding haad edaon, ent veurmekaor haad ekrege, op de maon waat te laote gruuje. Om duude- luk te weze mok wel eers effe vur- telle, daat ut ming aal eerdur waas op- gevaalle, daat ut mit ut kaol worre begon mee te vaalle, maor je denk daan altied dajje der an begint te wen- ne en daat ut daorom zo liekt. Maor Gart hiellup ming aal gauw uut de naorughied. Hie waas deur de kap pur opgegeven en die haad um gezelt dattie maor un haorstukkie mos neme. Nie meteen un heule kuuf mit krulle, maor stukkle veur stukkie, zodaat haos geen mins ut zouw marruke. Hie was ter nie meteen mee eens, maor der waore zoveul arreguumente veur dattie deur zu knieje gong en zu eige ant haor-kriege-preses ongderwierrup. Waat ik as vurbeelding haad ezien, waas warrekelukhied; elleke keer kwaam der un plukkie bie en toeng die bie ming binnen kwaam, wast end vaan de operaotsie ln zicht. Juust veur vaoderdaag kwaam ut laotste stuk der bie. En da was vaan die kap pur nog nie eens zo gek bekeke, waant waat vruuger nie meugeluk waas, gaot noeng beure. Gart kreeg noeng vaan zu jonges veur vaoderdaag un kaam of un pot mit pemmaode. Die kappur haad un heul waat slechtur tiedstip uut kenne zeuke veur de fie- naole. Toch geef ut een raor gevuul, Gart noeng mit un kop mit haor binne te zien komme, as jum alleen maor mit un volle maon hep gekend. Daat er pruuke veur vrouwe zouw kom me kon nie uutblleve, wullie wulle vrouwe altied zo mooi meugelik zien. Noeng ist aal zoveer, daat zullie effe hullie pruuk naor de kappur bringe om in de krul te zette en daat zullie in die tied de vaat staon te wasse. De enugge naorughied zit veur ming al lenug maor int prebleem, waat ter gaot beure, as minse mit haorstukke en pruu ke mekaor in de haore vliege. Vruuger spronge daor allenug de vongke maor vaanof, maor noeng vliege ok de haore nog int rongd. Kneliao wis heulemaol nie hoe of zu ut haad en zee meneer teuge Gart, diet toeng haos in zu boks dee vaant lache. Noeng waas Gart vaan zu eige nie lee- lukker as de meeste aore maanne, maor mit daat haorstuk vongd Kneliao um aal un grote Kaassaanovao. Daorm is ming haorstuk al in rook opegaon. Ik bin volleges Kneliao een raore ouwe kérel, die an zukke dinge r>ie mot den- ke. Vaandaor da ik ming haor noeng maor vaan aachtere naor veure kaam, daan liek ut teminste nog arruguns op. Uuuteindeluk hep un mins zu eige nie gemaok. As da waor was daan liepe wullie der heul aars bie. Dan liepe wullie allegaor mit laang haar en ongze vrouwe, die noeng met laang haar loope, mit een kaole knikker. Originele Engelse fruit- drops, eigen import. Normaal per blik 1,95. Heerlijk zar?dgebak voor picnic en vakantie. Pak a 6 stuks 89 ct. VROOM DREESMANN De verbluffende camera met Electronlsch Brein waarmee u BETERE. S VERRASSEND GOEDE EN ONGEKEND MOOIE j FOTO'S EN DIA'S FOTO OPTI__ BIRKSTRAAT 2 SOEST TEL.2874 kan u de YASHICA ELECTRO 35 laten zien.

Soester Courant | 1969 | | pagina 11