Soest toen - Soest w Burgemeester heropende Raiffeisenbank Het oog gericht op Wilson GIFDRANK GEEN ONBILLIJKHEDEN HANDHAVEN V.V.V.-nieuws Zondag ver jaart Prins Bernhard Vrijdag 27 juni 1969 48e jaargang no. 47 869 18< Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Schenking van f 1000,voor Soester gemeenschap SOESTERtffOPRANT Abonnement per kwartaal 3,50, buiten Soest per kwartaal 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vTljdag Wat van het persoonlijke prestige van premier Wilson nog was overgebleven, is nu wel verdwenen door zijn deerlijke capitulatie voor de vakbonden. Wilson en minister Barbara Castle een der zwaargewichten uit zijn kabinet wa ren het er over eens dat het voor de gezondmaking van de Britse economie hoognodig was dat er een eind kwam aan de vele wilde stakingen, vaak over de onbenulligste aanleidingen, waardoor exportorders in gevaar gebracht worden en dus ook klanten weglopen naar Duit se, Amerikaanse of Japanse leveranciers. Het overvloedig staken bedreigt Enge- lands concurrentiepositie, zijn vermogen om in de wereld geld te verdienen dat nodig is om de levensstandaard op peil te houden. Dit is geen zwartgallig idee, maar een feit dat het bureau voor de statistiek eenvoudig kan bewijzen. Dus, zeiden Wilson en Castle, gaan we daar wettelijk iets aan doen. Onder meer zou het houden van stakingen- over-niets gereglementeerd worden naar Amerikaans voorbeeld met het voor schrijven van een „afkoelingsperiode" en er zouden boetes opgelegd kunnen worden bij overtreden van de spelregels. Grote schrik bij de vakbonden en ook onder de lagerhuisleden. De banden tus sen de grote vakvereniging T.TJ.C. en de Labourparty zijn nogal innig. Maar Wil son en Castle bleven onverbiddelijk. Ze hadden ook een sterke positie tegenover de lagerhuisledenwilden die tegen stemmen, dan volgden haast automatisch verkiezingen die ongetwijfeld glorieus voor de conservatieven zouden verlopen. Er» nu, na vele avonden van praten met de vakbonden, binden Wilson en Castle opeens in. De vakbeweging zal zelf wel een beetje orde op zaken stellen. Teveel hoop hoeft men op die toezeg ging niet te bouwen. Eén der T.U.C.- bestuurders heeft al te kennen gegeven dat men van deze toezegging niet te veel moet verwachten. Goed, de T.U.C. heeft wel iets moeten toegeven maar Wilson is de man van de grote terug tocht, de grootste sinds Napoleon rechts omkeert maakte bij Moskou, schrijft een Londense krant. Nu kan men zeggen dat wat prestige verlies geen last bezorgt aan een rege ring. Maar in feite is dat wel zo. Wil son heeft nog maar een geringe aanhang in den lande, dat staat vast dank zij de opiniepeilingen en de diverse verkiezin gen van de laatste tijd bevestigen dat. men de vakbeweging beschouwen heeft hij geen gezag meer. Dat geeft hem eenvoudig weinig basis meer voor een krachtig bewind. In dit geval gaat het juist om een vitale zaak als de kwakkelende economie. Die te herstellen vergt nog meer dan het opruimen van de stakingsmisère een vertrouwen van het buitenland dat de regering in Londen het wel zal klaren. En van dat vertrouwen is door deze gang van zaken maar weinig meer over. Óp de geldmarkten kan men zich alvast gaan schrapzetten voor nieuwe diepte punten in de wisselkoers van het pond sterling. KANTMAN. tot uitdrukking gekomen in uw streven om dichter bij de mensen te staan, maar dat ligt ook geheel in uw aard en opzet van de Raiffeisenbank". Grote bewon dering toonde de burgemeester voor de wijze, waarop de Raiffeisenbank zich in de gehele en nogal woelige ontwikkeling van het bankwezen heeft weten staande te houden en zelfs haar activiteiten nog aanzienlijk heeft weten uit te breiden. ,.De Raiffeisenbank staat midden in de Soester gemeenschap", aldus de burger vader, die de hoop uitsprak, dat de bank de dienende taak nog verder zal mogen uitbreiden. De vergiftiging van het Rijnwater en daardoor van onze gehele delta en het IJsselmcer, heeft opeens vele verant woordelijke hoofden opgeschrikt. Ineens blijkt hoe kwetsbaar mens en dier zijn als het water wordt verontreinigd. Langs alle uiterwaarden van onze rivierarmen, maar ook langs kanalen en vaarten drinkt het vee van het door de rivieren aangevoerde water. Verschillende ste den en dorpen daar weer omheen ontvan gen via de waterleidingbuizen dit zelfde ri vierwater in huis. Het wordt door de waterleidingmaatschappij wel enigermate gereinigd, maar is die reiniging wel vol doende voor alle verontreinigingsgeval- len die zich voor kunnen doen Bij deze massale watervergiftiging werd voet stoots aangenomen van niet. In hoeverre kan en mag water dar» wel verontrei nigd zijn, dat het nog wèl als drink water wordt verkocht Het is een précaire vraag, juist nu in deze tijd van sterke waterverontreini ging. Meermalen is al betoogd, dat ook het zwemmen en baden in open water van de rivieren gevaarlijk is geworden door de (normale) waterverontreiniging. Zwembaden mogen geen rivierwater meer gebruiken, docht moesten op lei dingwater of welwater overschakelen. Het is niet zo gemakkelijk miljoenen mensen die op een kluitje wonen van volkomen betrouwbaar fris water te voorzien. Maar als de reserve-voorra den opgebruikt moeten worden, kunnen we voor zo'n probleem komen te staan. En als in een eerstvolgende oorlog door kernbommen ons water bestraald is en vele dagen radio-actief zou blijven, kun nen óók die reserve-voorraden radio actief zijnEn wat drinken we dan We kunnen toch moeilijk spuitwater of coca-cola hamsteren. Onze drinkwatervoorziening mag nog wel eens duchtig worden nagelopen en voor noodgevallen moeten er toch beter beschermde buffervoorraden komen, die ook geregeld ververst moeten worden. Het voornemen van cle regering om de door de geldontwaarding en daarmee ge paard gaande loonstijgingen ontstane onbillijkheden in de loon- en inkomsten belasting te gaan redresseren ontmoet grote tegenkanting. Men zegt, dat er zoveel geld nodig is voor o.a. krotoprui ming, kleinere klassen bij het lager on derwijs, uitbreiding van het hoger on derwijs en zo nog een aantal veel geld vergende wensen, dat het niet verant woord is belastingen te verlagen. Men wil de onbillijkheden in deze sec tor van de belastingheffing dus maar handhaven; onbillijkheden die het hardst gevoeld worden in de lagere inkomens tussen 12 en 20 duizend gulden per jaar, waar de procentuele loonstijgingen vol gens de c.a.o. vaak geheel teniet worden gedaan door de hogere belasting die men dan moet gaar» betalen en waar dus van een welvaartsvermeerdering geen sprake is. Zaterdagmiddag, om 14.00 uur, zijn dus alle graaflustige kinderen van 6 tot en met 12 jaar aanwezig op het terrein einde Sparrenlaan in de Soester Duinen. Ze zijn daar de gasten van Seven-Up en V.V.V.-Soest, terwijl er voor velen de kans bestaat een mooie prijs te win nen. Wat Voor allen bestaat de kans op die enorm fijne hoofdprijs de vouwfiets Wie zal daar de gelukkige bezitter(ster) van wor den Meedoen en proberen Behalve deze hoofdprijs is er nog meer te winnen, wat de moeite waard is. Er is geen kaartverkoop voor de toegang. Wie gast ishoeft niets te betalen Kan het mooier Wie zou niet graag gast willen wezen Veel succes gewenst en breng het zon netje maar mee Ieder, die langs ons V.V.V.-kantoor is gekomen deze laatste dagen, heeft ge zien, dat daar van alles gebeurt en ook, dat we ons nu een beetje moeten be helpen met de ruimte, maar wie heeft dat er niet voor over Bovendien is ook dit voorlopige interieur lang niet onge zellig en U bent er even hartelijk wel kom. ri^sschien, dat het wel eens iets langer duurt de gegevens op te zoeken, maar wij zullen ons best doen u zo goed en vlot mogelijk van dienst te zijn. Vergeet u niet, dat de firma Tensen eerdaags gaat rijden met de dagtocht bussen Wij nemen de boekingen graag waar, ook wat betreft twee drie-daagse reisjes. Folder-materiaal ligt op u te wachten. En dat hebben we, zelfs in ons noodgebouwtje zó voor het grijpen. Er is ook weer een zaterdagse verras- singentocht bij. T>c vakantie nadert en de plannen wor den werkelijkheid. Er dus maar goed van profiteren 1 Juist bij deze inkomens wordt de prijs verhoging van de noodzakelijke levens- kosten sterk gevoeld wegens het maar matig beschikbare budget. Enige luxe is er bij deze inkomens nog maar wei nig bij en die mogelijkheid wordt zelfs jaarlijks minder door de steeds stijgende prijzen. Het is een loonklasse die nu al jaren lang het sterkst getroffen wordt door de progressie van de loon- en inkom stenbelasting, waardoor var» de loons verhogingen maar bitter weinig en in sommige gevallen zelfs niets overblijft. Bij iedere verbetering via de c.a.o. wordt de positie van deze mensen, in vergelijking met de laagste en de hogere inkomens, onvoordeliger. Een onbillijk heid die men echter maar wil handha ven. Maar het enigszins opheffen van de onbillijkheid brengt een mindere op brengst van de inkomstenbelasting. Bij goed doorvoeren ervan zou het 900 mil joen minder opbrengst geven. Enkele bestedingsbelastingen dan verho gen wil men echter ook niet, want be lastingverhoging maakt een nóg onsym pathieker indruk dan het handhaven van een onbillijke progressie ir» de di recte belastingen. Wegens ons lidmaatschap van de E.E.G. dienen we ons van lieverlede steeds meer aan te sluiten bij het daarin af gesproken belastingstelsel van voorna melijk bestedingsbelastingen, hetgeen ook inhoudt een verminderen van de loon- en inkomstenbelasting. Men ijvert voor meer staatsuitgaven op allerlei gebied, al weet men dat daar door de inflatie wordt bevorderd en de welvaartspositie van de zgn. lagere in komens steeds schever komt te liggen. Je kunt nu eenmaal niet verder sprin gen dan een polstok lang is. Het parle ment zou de uitgaven moeten aanpassen aan de inkomsten, dus nieuwe voorzie ningen, die meer geld vergen, moeten uitstellen of over eer» langere tijdsduur uitstrijken. Internationale verplichtingen leven helemaal niet zo bij het volk. Daar meent men op bepaalde tijdstippen maar te gemakkelijk aan voorbij te kunnen gaan. Men wil de discriminatie dus maar handhaven, omdat behalve de la gere inkomstentrekkers, ook de daar bovenuit komenden er enig voordeel van zouden hebben. Toch niet billijk voor de lagere inko mentrekkers. Door het openen van het bureau van de kassier, waarbij tijdens deze handeling twee zakjes met bij elkaar duizend guldeit te voorschijn kwamen, heropende de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck de" vernieuwde en uitgebreide Raif feisenbank. By deze symbolische daad werd (le burgemeester ter zyde gestaan door de heer J. R. van Poppelen, voorzitter va,'nSdc Raad van Bestuur van de bank. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft woensdagmiddag het geheel ver bouwde, gemoderniseerde en uitgebrei de hoofdkantoor van de Raiffeisenbank aan het Kerkplein heropend. Hij deed dat door het bureau van de kassier te openen. Er kwamen 2 zakjes met bij elkaar 1000,_ uit te voorschijn, die de voorzitter van de raad van bestuur, de heer J. R. van Poppelen aan de burge meester overhandigde voor besteding ten behoeve van de Soester gemeenschap. Het hoofdkantoor werd in 1951 aan het toen nog nieT~aanwèzige Kerkplein-~ge- De Hcuvehveg, gezien van de Burg. Grothestraat. met zyn toenmalig vervoermiddel, zo'n vyftig jaar geleden De tegenwoordige Hcuvelwcg, gezien vmoaf hetzelfde punt. met een duidclük grotere verkeersintensiteit met de nu moderne vervoermiddelen bouwd, toen alleen voor een directeur en één medewerker. Algemeen was men toen van oordeel, dat de bank te royaal van opzet was. Niemand kon ook maar enigszins vermoeden, dat achttien jaar later al de bank inmiddels onder dak biedende aan zestien personeels leden - veel te klein zou zijn. De heer Van "Poppelen schreef deze snelle groei vooral toe aan de ontwikke ling van Soest van agrarisch dorp tot een stad in wording en een groeiend vertrouwen van de burgerij in de bank. De ontwikkeling van de laatste achttien jaar illustreerde hij met enige cijfers. De spaargelden namen in de periode van 1951 tot 1969 toe van 2,5 tot 25 miljoen gulden, terwijl het aantal leden in de overeenkomstige periode toenam van 450 tót 1300. Het aantal voorschotten groeide van "283 tot 850, terwijl in 1951 nog 2500 spaarders stonden ingeschreven tegen thans 96ÖÖ. De heqr Van Poppelen wees erop wélke consequenties één en ander voor het personeel en de per soneelssterkte heeft gehad. „De laatste jaren heeft men in alle mo gelijke hokken moeten werken op zol der in de kleine bestuurskamer en in het algemeen op plaatsen, waar dat niet langer geduld kon worden". De uitbreiding van de bank heeft voor lopig daaraan een einde gemaakt. De kantoorruimte is van 45 vierkante me ter gebracht op 170 vierkante meter, terwijl de oppervlakte van de nieuwe bestuurskamer precies tweemaal zo groot is als die van de oude. Bovendien kan men er nu in een heel wat prettiger sfeer werken. Maar ook voor de klanten is het aangenamer ge worden. Aan cle nieuwe balie, die in tegenstelling tot de aanvankelijke plan nen niet uitziet op de gehele kantoor ruimte (dit om veiligheidsredenen), zijn zes loketten gemaakt, die het wachten tot een minimum beperken. In totaal heeft men de bestaande bank met 181 vierkante meter werkruimte uitgebreid. ..Wij hopen nu onze cliënten die cervice te geven, waar zij recht op hebben", zei de heer Van Poppelen. Hij wees er tevens op, dat het ook voor een bankinstelling noodzaak wordt, dich ter bij de cliënten te komen. In dit ver band kondigde hij de spoedige bouw van een noodgebouw als filiaal aan de Smitsweg aan. De plannen voor de bouw van een permanent filiaal zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Sinds 22 mei beschikt de Raiffeiseibank ook óver een nieuw filiaal aan de"FtönTnginnel a anterwijl ook aan de Soesterbergsestraat de bank over een kantoor beschikt. De verbouwing van het hoofdkantoor heeft nog geen vier maanden geduurd. Slechts drie dagen heeft, het werk in de bank door de werkzaamheden geheel stil gelegen. De verbouwing heeft on geveer een bedrag van 100.000.- gekost. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck toonde zich dankbaar voor de vrijgevig heid van de bank. Hij hoopte een pas sende bestemming te vinden voor de duizend gulden. „Er zijn altijd wel za ken, waarvoor geld nodig is, hetzij om iets op gang te brengen hetzij om iets te stimuleren, waarvoor geen beroep kan worden gedaan op de algemene midde len. Ik hoop het geld te kunnen beste den voor een doel met een typisch Soes. ter karakter, dat ook het plaatselijk be lang in de eerste plaats dient", aldus de burgemeester. Hij zei, hoe de bank destijds met de plannen voor de bouw van een bank tegenover de Petrus en Pauluskerk het gemeentebestuur ertoe heeft gebracht om tussen beide gebouwen een aantrek kelijk plein aan te leggen. „Niemand had toen kunnen vermoeden, dat nog geen twintig jaar later, als ge volg van de snelle groei van Soest, zojyel het bankgebouw als het TO.ri.-pic.ir, njet ■meer aan de eisen zouden voldoen. Door de hele ontwikkeling van Soest moet nu het Kerkplein^ weer verande ren voor de doortrekking van de Dal- weg". PTi De burgemeester zei, dat de bank zich steeds in grote mate bewust is geweest van de noodzakelijke aanpassing aan de veranderde omstandigheden. „U bent u er steeds van bewust ge weest, dat de bakens voortdurend die nen te worden verzet. Dat is niet alleen Zondag 29 juni a.s. wordt prins Bern hard 58 jaar. Zijn verjaardag wordt maandag officieel gevierd. Afgelopen jaar is de prins weinig in het nieuws geweest. Toch heeft hij enkele belangrijke reizen gemaakt en o.m. ook weer een conferentie geleid van be langrijke staatslieden. Omdat deze bij eenkomsten zich binnenskamers afspe len en in deze conferenties niet voor het oor van de kiezers, maar juist in het belang van de internationale samen werking en goede verstandhouding wordt gesproken, hoort de buitenwereld daar weinig van. Het werk van de prins, op wiens initiatief die samen komsten plaatsvinden, is evenwel van groot belang en wordt internationaal ge waardeerd. In ons land is er veel aandacht uitge gaan naar de kleinkinderen van de prins. Maar hun grootvader mag daar door niet vergeten worden. Maandag steken wij de vlag uit voor onze Prins der Nederlanden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1