de ontdekker van de atoomsplitsing Hij luidde nieuw tijdperk m Het begon op de kortste dag van het jaar 1938 OTTO HAHN onderzoekingen de grondslag legden voor hetgeen zich na de laatste we reldoorlog aan zou dienen als het atoom- en ruimtevaarttijdperk. In dezelfde vooroorlogse periode dat Otto Hahn in zijn laboratorium zijn ontdekkingen deed, waa elders in Duitsland een man aan het werk, wiens naam na de laatste wereldoor log eveneens over de gehele wereld bekend zou worden: rakettenbouwer Wernher von Braun, thans een der leidende figuren in Amerika bij de daar in ontwikkeling zijnde ruimte- vaartprojecten. Von Braun maakte deel uit van de ,,Verein fur Raumschiffahrt", On derneming voor de ruimtevaart <en de zaken stonden er in 1932 voor de ze vereniging niet al te best voor. Er was weinig of gedn geld, de in teresse van het publiek voor wat de vereniging voorstond, was gering en ook de militaire instanties waren niet gul met het verlenen van medewerking aan hetgeen later ,,de oefenschool van jonge genieën" zou worden genoemd. Daarin kwam verandering nadat Hitier aan de macht was gekomen. In 1933, het jaar dat Hitier aan de medewerker Frltz Strassmann hadden uranium gebombardeerd met ,,lang wme" neutronen. Zij ontdekten op de bodem van hun apparaten een bezink sel van. barium. hetgeen zij niet kon den verklaren. Hahn was er zeer ver rast over, verliet zy"n laboratorium en ging naar zijn kantoor, waar hü een verslag van de proefneming opstelde dat hij diezelfde avond nog opzond naar het wetenschappelijke tijdschrift „Naturwissenschaft". Het is in genoemd boek interessant nauwkeurig te lezen hoe het allemaal verder in zijn werk is gegaan in die eerste uren van wat later de wereld zou schokken: Nsdat Hahn zijn ver slag voor het wetenschappelijk tijd schrift had verzonden, stelde hij zijn vroegerd medewerkster Lise Meitner die, na dertig jaar onderzoekswerk in Duitsland haar- aan de Nazi's over geleverde vaderland ontvlucht was en nu in Zweden woonde, op de hoogte van zijn experiment. Frau Meitner boog zich over het rapport van haar collega,-. ,,Hahn kan zich niet vergissen", dacht zij. Hij moet inderdaad barium op de bodem van zijn apparaten gevonden hebben. Maar Degenen die in het oosten van Nederland wonen en zo de mogelijk heid hebben om Duitse tv-programma's te ontvangen, konden in de zomer van 1968 vanuit hun Nederlandse huiskamers een door zijn so berheid indrukwekkende rouwdienst meemaken vanuit een kerk gebouw in de Duitse universiteitsstad Göttingen. Enkele dagen tevoren had in de wereldpers een bericht gecirculeerd, melding makend van het overlijden van de Duitse atoomgeleerde Otto Hahn. De tijden gaan tegenwoordig zo snel, de ontwikkelingen op allerlei terrein voltrekken zich zo vlug en het nieuws is zo gevarieerd en in teressant, dat degenen die op die mooie zomeravond op Duitsland overschakelden, voor zover zij buiten Duitsland woonden, zich eerst hadden te bezinnen welke plechtigheid het hier nu precies betrof. Het moest een zeer bekende Duitser zijn die deze rouwdienst gold, want bondspresident Lübke zat op de eerste rij van de genodigden die het middenschip van het kerkgebouw hadden plaatsgenomen, recht te genover de met de Duitse vlag bedekte kist. En er waren vele andere prominenten. Naarmate de tv-uitzending vorderde bleek deze in extenso uitgezon den rouwdienst de atoomgeleerde Otto Hahn te betreffen. En meteen ging voor de vanuit Nederland toekijkende belangstellenden een we reld open. Want men was verbonden met een rouwdienst, die de man gold die er in 1938 als eerste geleerde in slaagde een uraniumatoom te splitsen, een stap die geleid heett tot de ontwikkeling van de atoom bom en de atoomcentrale. Professor Hahn was al enige maan den ziek geweest na een val. waar bij zijn wervelkolom was beschadigd. Daarna kreeg hij ook nog een long ontsteking. Een hartgebrek veroorzaak te uiteindelijk in de zomer van 1968 zyn dood. Hahn heeft in zijn leven een reeks grote ontdekkingen gedaan op het gebied van de atoomspit- sing. Na de tweede wereldoorlog werd hij door de geallieerden geïnterneerd t» naar Engeland overgebracht. In 1945 ontving hij de Nobelprijs voor chemie. Later werd hy oprichter van het Plancke-instituut voor kernonder zoek te Göttingen. Hahn heeft herhaal delijk opgeroepen tot een totaal ver bod op kernwapens. Zp luidde in enkele simpele zinnen de levensloop van deze man, door wiens ontdekkingen de loop van de wereldgeschiedenis veranderde. Hij was één uit de groep Duitse geleer den, die in de dertiger jaren door hun macht kwam, ging de eerste militaire raket uit een werkplaatsje in Kum- mersdorf de lucht in, genaamd de A 1. In december 1934 zagen een paar vis- se'rs op een stuk verlaten kust van de Noordzee twee vallende sterren, of misschien wel kometen, die tot hun stomme verbazing in plaats van naar de horizon te schieten, in de hemel verdwenen in de richting van het eiland Borkum. Hel was een geslaag de tweede lancering van een proef- raket van het leger, de A 2, die een hoogte van 2000 meter bereikte. Het tijdperk der nieuwe krachttoeren was ingegaan", zo lezen we in het boek ,,De jacht op de Duitse geleerden 1944-1960", geschreven door Miche'1 Ear-Zohar en uitgegeven bij A. W. Bruna Zoon te Utrecht-Antwerpen. Hitier zou later de proefnemingen met raketten krachtig stimuleren. En dat zou uitlopen op de V I's en V 2's, die aan het einde van de tweede we reldoorlog werden afgevuurd op Enge land, ee'n laatste poging van het Hit- lerdom om met behulp van geheime wapens de kansen van de oorlog nog in het voordeel van Hitier te helpen beslissen. DE EERSTE UREN Men kan Wernher von Braun nog regelmatig op de t.v.-schermen zien verschijnen wanneet hij toelichtingen geeft op nieuwe Amerikaanse ruimte vaartsuccessen of wanneer hij vertelt hoe het komt dat Rusland in de ruim- teracd een voorsprong gemaakt lijkt te hebben. In Pec-nemunde werden de eerste raketten vervolmaakt. En ter wijl achter muren van zwijgzaamheid, die Peënemunde isoleerden, het onder zoek naar de V 1 en de V 2 voort ging, zocht een andere groep Duitse geleerden naar eer. geheim, dat tot dat moment angstvallig door de na tuur wag bewaard: dat van het atoom. Op 22 december 1938, de kortste dag van het jaar, werd ook daar succes geboekt. Otto Haho en zijn nieuwe hoe en waardoor? Het -was stom toe val dat zij op dat moment -een geleer de bij zich had, tegen wie zij over het geval kon praten: haar eigen neef, Otto Frisch, een briljant natuurkun dige, die in zijn kerstvakantie .zijn tan te in Zweden was komen opzoeken. Maar Frisch, die. gékomen was om te skiën, had geen zin om over fy sica te praten. Lisa Meitner drong aan, het was misschien wel van groot be lang. Zij .ging haar neef -achterna naai de skihelling sn vond hem tenslotte bereid om te luisteren naar de re den, waarom zij. dacht dat .de proef van Hahn zo belangrijk was, Thuisgekomen bogen Meitner en Frisch zich opnieuw -over het rapport van Hahn. Waar moest het barium, dat er aan het begin van de proef niet was en dat plotseling verscheen, anders door ontstaan zijn dan door het uiteenvallen in twee delen van. het zware atoom van uranium? En Frisch, het gebeurde in het la boratorium van Hahn vergelijkend met het voortplantingsproces der bac teriën, gaf het verschijnsel een naam, die voortaan deel zou uitmaken van de geschiedenis der mensheid: Atoom splitsing. Zo eenvoudig begon het allemaal. In een kerstvakantie en op een ski helling werden de eerste gegevens uit gewisseld, die later zouden leide*n tot begrippen als Hjros.iima en Nagasaki. AFSCHUWELIJK GEVAAR Hoe ging het verder in die aller eerste beginperiode? Niels Bohr, de on betwiste meester der Deense fysici, werd door Frisch op de hoogte ge stald van wat Hahn had! verricht. Hij herhaalde de proef en had daarbij succes. Weldra werd de ontdekking door Leo Szilard, een Hongaarse vluch teling in New York, bevestigd. En in Parijs bracht Frédérich Joliot-Curie, bijgestaan door Han von. Halban en Lew Kowarski, de atoomwetenschap een gróte stap voorwaarts door de eerste .Kettingreactie" tot stand te brengen: splijtende uranium-atomen rn maken energie vrjj in vorm van neu tronen, die op hun beurt weer andere atomen bombarderen en zo vervolgens, hoe langer hoe meer. De proef van Joliot-Curie was niet helemaal afdoende, aangezien de ket tingreactie bijna onmiddellijk uit zich zelf tot stilstand was gekomen. Maar de lering die men eruit kon trekken, was verschrikkelijk. Nu de mens er in geslaagd was atoomsplit sing tot stand te brengen, zou hij ook in staat zyn enorme hoeveelheden ver nietigende energie vrjj te maken. HU had voortaan de macht, afhankelijk van zyn wil, om de hele mensheid te vernietigen. Wanneer dit duivelse wapen in de handen van een onver antwoordelijk dictator terecht zou ko men en de politieke situatie was in die tyd in dat opzicht niet erg geruststellend zou dat dan niet de zelfmoord der mensheid betekenen? Reeds tijdens hun vreugderoes over die ongeëvenaarde overwinning op de natuur, begonnen de geleerden zich bewust te worden van het afschuwe' lyke gevaar, dat hun ontdekking met zich bracht. JACHT OP GELEERDEN In het boek van Michel Bar-Zohar worden de op die eerste ontdekking volgende ontwikkelingen op obsederen de wijze beschreven. De wedloop naar de A-bom was er het gevolg van, hel creëren van de verboden stad Los voering van Oppenheimer werkten aan voering van Oppenheimer werkten an het ontwikkelen van de eerste atoom bom, de oprichting van de geheime organisatie ,,Alsos die tot taak kreeg alles wat de Duitsers gedurende de tweede wereldoorlog op atoomgebied zouden bereiken, te bespioneren, te saboteren, resulterend in de jacht ge durende de laatste maanden van de tweede wereldoorlog op alle in Duits land werkzame atoomgeleerden en de ontdekking dat, terwijl Amerika de eerste atoombom bezat en kort daar na zou gebruiken teneinde een einde te maken aan te oorlog in Japan, de ontwikkeling in Duitsland nog maar in de kinderschoenen stond. Later zou zich in die jacht op de geleerden ook de Sowjet Unie voegen. Ook dit land begon in zyn bezettings zones de jacht op de Duitse geleer den. De geleerde breinen gingen naar Amerika en de Sovjet Unie en met behulp daarvan werden de voorberei dingen getroffen van wat later het ruimtevaartprogramma zou worden en de moordende race om de hegemonie van de ontwikkeling, die leidde via de V 2 naar de spoetnik en straks naar de maan. DE ATOOMBOM Via het medium televisie keek men in Europa en met name in Duits land in de zomer 1968 naar de plech tige rouwdienst in de kerk van Göt tingen, waar de geleerden en politici luisterden naar de rouwredevoéringen en in het centrum de eenzame kist stond, bedekt met de Duitse vlag. Op 6 augustus 1945 klopte de met de bewaking van de Duitse—atoomge leerden belaste officier, vlak voor het avondeten, op de deur van de ka mer van Otto Hahn, in het streng bewaakte en geheim gehouden Farm Hall in Engeland. De officier deelt Hahn het nieuws mee van de op Japan afgeworpen atoombom. Hahn werd bier verschrik kelijk door geschokt. Hij had zelf de atoomsplitsing ontdekt en voelde zich verantwoordelijk voor wat hij als een verschrikkelijke ramp beschouwde. In het begin van de oorlog had hij te gen zyn vrienden gezegd: „Ais Hit- Ier door ons onderzoekswerk een atoom bom in zijn handen krijgt, pleeg ik zelfmoord". Hoeveel doden zijn er? vroeg hij. 300.000 Japanners antwoordde de offi cier met een beetje overdrijving. „Maar dat is vreselijk!" riep Halm uit. Pas nadat hij kalmerende mid delen had ingenomen, durfde Hahn de grote zaal bir.ner. te gaan om het nieuws aan zijn collega's mee te de len. Hierna bleef hij urenlang in zo'n diepe wanhoop gedompeld men bang werd dat hij een einde aan zijn leven zou maken. Bij één gedachte vond hij enige troost: de bom zou het eind van de oorlog natuurlijk verhaasten. GOED EN KWAAD Het begon allemaal op de kortste dag van 1938, op 22 december van dat jaar De eerste beraadslagingen von den plaats op een skihelling in Duits land, tijdens een kerstvakantie. In de zomer van 1968 schakelt men toeval lig, omdat dï Nederlandse t.v.-zenders tóch niet veel te bieden hebben in die zomerse periode, in op Duitsland. Wij hebben lang gekeken naar die rouw- plechtigheid en geluisterd naar de fraaie volzinnen van de geleerden, die Hahn als geleerde en als mens pre zen. Het orgel speelde en het koor zong. Ontzettend eenzaam stond, door tientallen kransen omringd, de met de Duitse vlag getooide kist in het cen trum van het kerkgebouw. Otto Hahn was niet meer, maar zijn naam zal in de geschiedenis van de mensheid blijven voortleven als de ge leerde, die door zijn uitvinding een nieuw tijdperk inluidde. De twintigste eeuw heeft mogen zien hoe de welen- schap de meest fantastische daden ver richtte: een ongekende vlucht van de luchtvaart, het beheersen van de atoomenergie de ovex*winning van de ruimte... Maar tegelijkertijd heef! die weten schap de god van de oorlog gediend en wel in ongehoord grote mate. Zy heeft de mensheid goed en kwaad gebracht uit een en dezelfde onver schillige hand en los van elke mo rele overweging, terwijl de wetenschap beoefenaren voor voldongen feiten wer den gesteld. Op het kerkhof van Göt tingen rust nu Ollo Hahn, de op 89- jarige leeftijd gestorven ontdekker v«n de atoomsplitsing. f

Soester Courant | 1969 | | pagina 7