Soest toen - Soest nu NIEUW-GUINEA EN WIJ Mejuffrouw M. van Herwaarden 25 jaar bureauhoudster Ned. Herv. Kerk V.V.Y.-nieuws Het oog gericht op Tsjombe DE STRIJD IN HET NABIJE OOSTEN Vrijdag 1 juli 1969 18c jaargang uo, 19 üitga\ ellrukkcrij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nationale Brandweerdag in Soest Raad voor de Bejaardenzorg Soest Vleesverkoop Ondanks de beginselen der Verenigde Naties en de uitdrukkelijk vastgestelde „rechten van de mens" vinden er in de wereld allerlei onrechtvaardigheden plaats tegenover vele bevolkingsgroepen. De wereld gaat er aan voorbij. Omdat men het vaak niet weet en ook omdat er toch niets aan te doen is door an deren. Het is altijd een kwestie van machtsuitoefening in het desbetreffen de land. van nationale eer en nationale veiligheid. Het komt voor in allerlei landen en onder alle soorten regeringen. De ene nationaliteit onderdrukt de andere in hetzelfde land of verleent die andere bevolkingsgroep niet de dezelfde poli tieke rechten noch zelfbestuur of an dere erkenning van het eigene. Een dergelijk, weer wat meer in het oog vallend iets doet zich thans weer voor ten aanzien van Nieuw-Guinea. Volgens de in 1962 tussen Indonesië, Nederland en de Verenigde Naties ge sloten overeenkomst zal de bevolking van Nieuw-Guinea zich dit jaar moe ten uitspreken of het deel van Indone sië wil uitmaken of niet. Zou het „niet" worden, dan is er nau welijks een redelijk alternatief, tenzij als een (kostbaar) mandaatgebied van de Verenigde Naties, waarvan het zeer de vraag is of dit tot een redelijk bestuur kan leiden en tot de zo hoog nodige ontwikkeling van land en be volking. Terwille van de nationale eer en het aanzien is er de Indonesische regering echter alles aan gelegen dat de Papoea's zich zullen uitspreken voor deel uitmaken van Indonesië Ze se lecteert uit een bevolking van circa 800.000 Papoea's een duizendtal kies mannen, wier stem bepalend zal zijn voor de uitslag. Zowel met dwang als andere middelen wordt er daarbij wel voor gezorgd, dat die kiesmannen, ze ker voor het overgrote deel, wel de „goede" keuze zullen doen en zich voor aansluiting bij Indonesië zullen ver klaren. Berichten van verschillende bron dui den er op, dat er in Nieuw-Guinea in derdaad van terreur en dwang sprake is om maar de voor Indonesië juiste uitslag te zullen verkrijgen. Al wordt een en ander door Indonesische rege ringsvertegenwoordigers ontkend. Doch alleen al het feit dat de toegang tot Nieuw-Guinea voor persvertegenwoor digers niet vrij is, is al een duidelijk teken dat er dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. Natuurlijk wordt daar in ons land - en o.a ook wel in Engeland - heftige kritiek op geleverd,, er bij de regering op aan gedrongen er iets tegen te on dernemen. Maar wat kan onze regering of die van Engeland of welk ander land ook, daartegen doen Een officieel protest zou door Djakarta hautain van de hand worden gewezen, Er is vol gens de Indonesische regering niet on- oirbaars aan de hand. Men organiseert in Nieuw-Guinea, volgens de verplich tingen, een volksstemming op de wijze zoals men meent dat die daar mogelrk is. Natuurlijk - zegt men in Djakarta - willen de Papoea's voor het merendeel deel blijven uitmaken van Indonesië. Slechts enkelen willen zich daartegen verzetten, die veroorzaken moeilijkhe den en tegen die rellen moet dan wor den opgetreden. Nederland en de Ver enigde Naties - welke laatste immers „toezicht" houdt - en de rest kan niet veel anders doen dan „o" zeggen en daarmee uit. De keuze gaat door zoals de Indonesische regering dat wil, een regering van een souvereine staat. Dat deze kwestie nu ontstaat is het gevolg van de in 1950 gemaakte fout van Nederland om in ue verlening van onafhankelijkheid aan Indonesië niet ook Nieuw-Guinea te begrijpen. Dat heeft tot jarenlange moeilijkheden met Indonesië geleid, tot weer een soort oorlog ermee, met uiteindelijk hetzelfde resultaat als ten aanzien van Indonesië zelf, Nederland moest het toch prijs geven. En die situatie is nog precies dezelfde. Nederland kan voor Nieuw-Guinea geen alternatief bieden. En ook al kon het dat wel, het zou niet in staat zijn dit te doen verwezenlijken. Indonesië zou met geen andere regeling accoord gaan. Het houdt zich op zijn manier aan de gestelde bepalingen en zelfs een pro test tegen die manier blijft een papie ren vodje met geen andere zinvolle betekenis, dan te kunnen zeggen „we hebben ons best gedaan". Maar ook dat zou niet helemaal waar zijn. Dat hadden we dan eerder, vóór 1962, moeten doen. Nu blijft er voor Nieuw-Guinea niets anders over dan een onzelfstandig deel van Indonisië te blijven uitmaken. Zoals het dit trou wens ook eens van Nederland uitmaak te. Dat het niet volledige rechtvaardig heid tegenover de Papoea's betekent staat wel vast. Maar helaas ziet de we reld zich gedwongen zich bij meer van die onrechtvaardigheden neer te leggen. En het doet dat om nog meer strijd te voorkomen. En daarom kan het mis schien ook niet anders. Al blijft het onbevredigend. Maandagavond werd in een gezellige bijeenkomst ten huize van de jubilares- se aan het Kerkpad, het feit herdacht, dat mejuffrouw M. van Herwaarden vijfentwintig jaar geleden haar taak als bureauhoudster van de Ned. Her vormde Kerk Soest begon. Het feit dat de jubilaresse, die onder andere ook bestuurslid is van de afd. Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongeluk ken", er niet van houdt het middelpunt te zijn, heeft men de viering van dit heugelijke feit een intiem karakter la ten behouden. Tot hen, die 's avonds hun felicitaties kwamen aanbieden, behoorden o.a. de ouderlingen/kerkvoogden van de ver schillende kerken: de heer en mevrouw Ten Broeke van „Middenwijk", de heer en mevrouw Meijer van de Emmakerk, de heer en mevrouw Van den Broek van Soest-Zuid en de president-kerk voogd de heer Stam met zijn echtge note, Mevrouw G de Bruin-Bovenkamp, die al enige jaren op het bureau assis teert, behoorde eveneen- tot het klei ne gezelschap dat op deze avond de jubilaresse hulde bracht voor het vele werk dat zij in de afgelopen jaren ver richtte. Nadat de heer G. Stam mejuffrouw Van Herwaarden had toegesproken en iets van de enorme hoeveelheid werk had aangehaald, werd haar namens SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschynt iedere dinsdag en vrjjdag Zoals wij reeds dingsdag hebben ge meld neemt ook de Vrijwillige Brand weer van Soest deel aan de Nationale Brandweerdag 1969. Om misverstand te voorkomen melden wij nogmaals, dat, hoewel er in de landelijke publicaties wordt gesproken van „speciaal voor de jongeren", ieder een van harte welkom is op de Centra le aan de Lange Brinkweg. Zaterdagmiddag, 2-4 uur, is he gehele moderne complex en al het materiaal geheel ter beschikking van kijklustigen en weetgierigen. Er worden besprekin gen gevoerd waardoor het mogelijk kan worden dat rond half viei op enkele spectaculaire demonstraties gerekend kan worden. Er is personeel van de brandweer aanwezig om u de werking van het materiaal uit te leggen. De plattegrond van de gemeente Soest is uitverkocht, een bewijs dat onze woonplaats nog steeds groeiende is en de behoefte aan een goede oriëntatie- kaart niet onbelangrijk is. Momenteel kunnen wij u helpen met een zeer praktisch kaartje, dat voorlopig de aan staande nieuwe uitgave moet vervange maar dat, naar gebleken is, uitstekende diensten bewijst. Het is n.1. zeer ge detailleerd en precies. Voor nieuwe in woners de aanschaf zeker de moeite waard. Over het verloop van ons eerste eve nement voor de kinderen, de „Schat- graverij" in de Soester duinen, heeft u al het een en ander in de Soester Courant kunnen lezen. Het was een heerlijke middag voor de kinderen. Volgend jaar weer En goed onthoudengeen schoppen mee, er wordt altijd met de handen gegraven. Nu gaan we langzamerhand weer den ken aan het volgende festijn voor de jeugd, dat in het openluchttheater zal plaatsvinden. Hierop komen we nog nader terug. Voor de vakantiegangers „op-eigen-gelegen- heid" is de folder: „Dagje uit Arn hem aanvelenswaard Hierin worden 8 mogelijkheden besproken, waaruit u voor zo'n dagje een keuze kunt maken. En verderkomt u eens neuzen in onze voorraad A.N.W.B.-routes, of als u fietst en de naaste omgeving nog niet zo goed kent, haalt u dan de uitge stippelde fietstocht over de Lage Vuur- sche. Ook heel geschikt om uw ondernemen de logees mee te geven, naast de ther mosfles en het lunchpakketje. En wil len zij wat meer over Soest weten V V.V Soest bestaat nog steeds, al is het dan nu in een houten keet, maar altijd nog op Steenhoffstraat 9a. Station Soestdijk, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Moise Tsjombe, ex-president van Ka- tanga, rebel, premier ook van Kongo en veelvuldig balling, was al haast vergeten toen het bericht van zijn dood kwam. Uit Algiers, waar hij al jaren werd vast gehouden nadat zijn vliegtuig door pira terij gedwongen was daar te landen. Hel trieste eind van een merkwaardig man. Als zijn leven ten einde kwam, want ook daaraan wordt getwijfeld. In 1960 de premier van de provincie Katanga. die zijn onafhankelijkheid uit riep en Kongo in een burgeroorlog ver wikkelde. Wiens rol bij het vermoorden van zijn rivaal Loemoeba nogal dubieus is al legde hij later kransen op het monument voor de vereerde Kongolese ex-premier, een der eersten die zich fel verweerde tegen neo-kolonialistische ex perimenten zoals de staat Katanga er een was in zijn ogen. Tsjombe daarente gen aanvaardde graag de hulp van Bel gische mijnbouwmaatschappijen om zijn deelstaat op de been te houden. de Ned. Hervormde Kerk Soest een prachtig televisietoestel aangeboden. Hoewel in de korte speech werd ge sproken van een vaatwasmachine, een uitspraak die mejuffrouw Van Her waarden deed uitroepen: „ja, die heb ik met mijn vaat wel nodig", was zij blij verrast met het cadeau, dat voor haar tot op het laatste moment een verrassing was gebleven. Na de kleine, een beetje officieel getinte plechtig heid bleven de eanwezigen nog enige tijd bijeen, waarbij vooral de komende vakantie goede gesprekstof gaven. Later, na ballingschap teruggeroepen om premier van Kongo te worden, toonde hij in ieder geval een politicus te zijn van een bekwaamheid als onder leiders van zwart Afrika maar zelden is gezien. Onder zijn leiding werd de eenheids staat die hij zelf eerst vrijwel vernielde, sterk hersteld. Dat hij vervolgens weer werd uitgerangeerd en weer in balling schap moest, was ook niet omdat hij zijn taak als premier niet uitstekend vol bracht maar meer een kwestie van per soonlijke relaties met president Kasa- voeboe, inmiddels ook weer terzijde ge zet. Tijdens zijn ballingschap werd hij bij verstek ter dood veroordeeld, voorna melijk weer omdat hij toch gezien wordt als de feitelijke moordenaar van Loe- moemba. Een zeldzaam verknipte carrière van een man die niet vrij was van verdachte trekken, maar die toch ook een uniek talent had dat evenwel door toedoen van hemzelf en van de omstandigheden minder voor zijn land bereikte dan mo gelijk geweest zou zijn. KANTMAN Met voldoening mag worden vastge steld, dat er grote voortgang is ge maakt met de voorbereidingen het op bejaardenwerk in onze gemeente nieu we impulsen te geven. De enquete onder de ruim 2000 be jaarden is practisch voltooid, dank zij de bijzonder gewaardeerde medewer king van meer dan 150 dames en he ren. Het noodzakelijk inzicht in de be staande behoeften en verlangens is op deze wijze verkregen. Begonnen kan allereerst worden met verwijzing van deze gegevens naar één der vele orga nisaties, die zich al reeds met een be paald onderdeel van de bejaardenzorg bezighouden. Uitgangspunt van het werk van de nieuwe federatieve Raad en haar Wijkraden is immers de auto nomie van de reeds werkzame instan ties volledig te respecteren en deze al les toe te spelen wat dat werk kan aanvullen en verbreden. De nieuwe organisatie hoopt tot nieu we initiatieven te komen cn heeft haar eerste aandacht nu gericht op de berei ding en distributie van warme maaltij den aan thuis zittenden bejaarden, waaraan blijkens de enquete grote be hoefte bestaat. Voorts hoopt men in het najaar de bejaardengymnastiek in ge organiseerd verband van de g-ond te krijgen. Teneinde het openbaar vervoer aan te passen aan begrijpelijke verlangens van de zeer vele bejaarden op de Engh, waaronder de bewoners van de twee grote bejaardencentra, is een verzoek gericht aan de Firma Tensen om, zo mogelijk het bustracé over de Engh te leiden; zo gezien een slechts geringe omweg, die veel verlichting zou bren gen. Financieel komen de Overkoepelende Raad en de Wijkraden nog praktisch niet uit de voeten. Een zeer gewaar deerde aanloopsubsidie van de Gemeen te Soest helpt de eerste kosten te over bruggen. Statuten voor een stichtings vorm zijn in voorbereiding en zodra dit zal zijn geregeld, kan men in een „offi cieel jasje" bij Rijk en Gemeente sub sidies voor gericht bejaardenwerk aan vragen. Ook hieraan wordt met spoed en in overleg met de Provinciale Stich ting voor Wel zijns verzorging in Utrecht gewerkt. Langs een geheel andere weg kan het open bejaardenwerk ook financieel ge- ruggesteund worden en wel door mid del van een mogelijk batig saldo van een verloting van 30,000 loten door de haar gouden jubileum vierende Post duivenvereniging „De Zwaluw" in on ze gemeente. Het is een prachtige gedachte van de leden van deze vereniging aan haar feestelijke jubileum een speciale ach tergrond te geven en de jonge Raad voor de Bejaardenzorg te helpen van de grond te komen. Het batig saldo zal niet zomaar als geld worden overhandigd; men heeft cr zich samen met de Raad in verdiept welke, voor het bejaardenwerk zinvolle, be stemmingen men er aan zal willen ge ven. Op de bevolking is nu de hoop ge vestigd, dat de 30 000 loten a ƒ1,— per stuk hun weg zullen vinden en het maximum „bejaarden-rendement" zul len opleveren. Het worden zulke gewone berichten dat in Israël door El Fatah en derge lijke organisaties bomaanslagen zijn ge pleegd en dat Irsaelische commando'* diep in Egypte binnendringen, of dat Israëlische vliegtuigen in Jordanië de pots van guerillastrijders bombarderen. Maar het aantal is sinds de juni-oorlog van 1967 geleidelijk aan gestegen en het zijn gebeurtenissen die aan weer*- zijden effect hebben. Als president Nasser de commandanten van zijn luchtmacht ontslaat, mag men rustig aannemen dat dit verband houdt met het feit dat Israëlische toestellen ongehinderd boven zijn huis hebben gevlogen. En als in Jordanië het ko ninklijke kabinet iets door elkaar wordt geschud dan mag men verband leggen met koning Hoesseins vrees, dat als hij niets tegen de guerilla-organisaties doet, de Israëli's het wel zullen doen zonder daarbij bijvoorbeeld al te nauw te kijken of ze ook niet een installatie opblazen waarbij de Jordaanse land bouw groot belang heeft. Omgekeerd doen de aanslagen binnen Israël ook de taal van mannen als generaal-minister Dajan niet bezon- kener worden: zo bijvoorbeeld ten aan zien van Jeruzalem dat door Jordanië weer eens in de Veiligheidsraad ter sprake is gebracht. Na een reeks vage uitspraken is nu het officiële standpunt van Israël over Jeruzalem dat deze stad niet opnieuw in tweeën gespleten zal worden, met andere woorden: Israëlisch zal blijven. Voor de Arabische landen is dat de grote vrees: een lang handhaven van de bestaande toestand moet onherroe pelijk leiden tot een inzicht dat dit de normale situatie is, Feitelijke grenzen hebben de neiging ook de staatkundige grenzen te worden. Om te verhoeden dat dit gebeurt, moet er beweging ko men in de ontwikkeling. En omge keerd: ontstaat een situatie of het nor maal is dat her en der bommen ont ploffen op pleinen en bij militaire in stallaties. Ook dat roept orr actie. En welke andere actie is nog mogelijk dan weer eens een hervatting van de strijd op grote schaal Het zijn dit soort overwegingen die de grote vier enigszins onwillig bij elkaar gebracht hebben om een op lossing te bedenken. Daarbij was zelfs de sowjel-unie heel wat gematigder dan menige van zijn Arabische bond genoten. al kan Rusland zich niet per mitteren een oplossing te steunen die door dc Arabieren als onaanvaardbaar moet worden afgewezen. Het heeft er de schijn van dal Gromyko bij bezoe ken aan Nasser gepoogd heeftdeze te bewegen tot aanvaarding van een mi nimum-overeenkomst, maar daarbij heeft gefaald. Er wordt verder ge praat tot de militairen hun volgende poging doen een zaak op te lossen die kennelijk zomin op het slagveld als aan de conferentietafel valt op te los sen. De duivensport legt hier grote eer mee in De prijswinnaars in de loterij zul len goed af zijn. Een volkswagen 1300 als hoofdprijs, een electrische naaima chine cn 300 waardevolle prijzen, vor men een aantrekkelijk vooruitzicht. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis vleesverkoop plaats aan de houders van gele kaarten, genummerd van 51 tot 250. i

Soester Courant | 1969 | | pagina 1