3 m RH Hl lil 11 1 6 Garage Stam MARCHAL - HAARMODE PERSOONLIJK WELZIJN 4 juli 1934: OPSTAND VAN DE WERKLOZEN IN DE JORDAAN ƒ1,30 GELIJKE BURGERS, ONGELIJKE RECHTEN ENGEL cpaarrente nu tot 7% bij' de NMB „Keep-Fit" weet van geen ophouden 1 (1 [VOLVÓJ Samenwerkingsorgaan 1 ma bijeen Eemland maandag weer Carree-Mixed. Twee dronken mannen aangehouden 35 JAREN GELEDEN Bloed- sinaasappeltjes Lange Vingers Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool ST. BARBARA J. LUSTENH0UWER Voor uw razendsnelle Is uw boot of caravan al verzekerd l L. lü, van Hal-Zonderop Gas-Servif P-DienstSoest' de bank waar ook zich thuis voelt Vespers in Zonnegloren Technische school „Eemland" Gevonden voorwerpen De onderafdeling atletiek van B.D.C. weet van geen ophouden. Ondanks de vakantie blijven de „trainingen" nor maal doorgang vinden, terwijl het le dental belangrijk is gestegen en nog steeds stijgt. Een stijging die niet in het minst wordt veroorzaakt door de bedrijfssportcompetitie die enige weken geleden geëindigd is. Voor velen betekent dit, dat het met de lichaamsbeweging weer een heel jaar gebeurd is. Dat is jammer, want in deze tijd van hart- en vaatziekten is een goede maar vooral regelmatige lichaamsbeweging uitermate belangrijk Het is niet alleen de Soester „Keep-Fit" die dat propageert, want in het hele land verrijzen de zogenaamde „Trotter- clubs" als paddestoelen uit de grond. Geen clubs voor allround atleten die de 100 meter beneden de elf seconden lopen, maar clubs voor dames en he ren, die, om wat voor reden dan ook, niet meer tot actieve sportbeoefening komen, maar toch hun conditie op peil willen houden of brengen. Geen urenlange trainingen, maar eens per week een uurtje lichte oefeningen in de openlucht, waarmee naast licha melijke ontspanning ook geestelijke ont spanning wordt bereikt, Dat het hier niet om enkelingen gaat bewijst wel de televisie-uitzending van uit het Amsterdamse Bos, waar meer dan tweehonderd overwegend oudere Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Komende maandagavond komt het Sa menwerkingsorgaan Eemland, waarin onder meer Soest is vertegenwoordigd, in het stadhuis te Amersfoort bijeen. Als voornaamste punten staan op de agenda de behandeling van de struc tuurschets en het ontwerp-bestemmings- plan Bieshaar van Hoogland en de be handeling van twee ontwerp-bestem mingsplannen van de gemeente Leus den. Geadviseert wordt, met de beide laatste plannen accoord te gaan. An ders ligt het echter met de structuur schets en het bestemmingsplan voor Hoogland, de gemeente, die bij Amers foort gevoegd zal worden. Het bestuur van het samenwerkingsorgaan heeft be langrijke afwijkingen geconstateerd van de structuurstudie '65, op basis waar van de gemeenten Amersfoort, Hoeve laken, Leusden en Soest een paar jaar geleden aan de samenwerking begon nen. Tevens zou de structuurschets in strijd zijn met het ontwerpstreekplan Utrechtse Vallei en Eemland. Een na der deskundig advies over de struc tuurschets en de hoofdverbindingen tussen de gemeenten in de regio Eem land wordt nodig geacht. Suggesties in de structuurschets inzake een behoefte onderzoek in de woningbouw (differen tiatie) en een gemeenschappelijke grondpolitiek. in de agglomeratie wor den aardevol geacht. Als belangrijkste conclusie wordt het orgaan echter in overweging gegeven aan burgemeester en wethouders van Hoogland te ver klaren, dat de structuurschets niet in het belang is van de intergemeentelijke verhoudingen en van de ontwikkeling van het grondgebied van de in de regio samenwerkende gemeenten. In samenhang daarmee adviseert het da gelijks bestuur aan het orgaan, het ont- werpbestemmingsplan Bieshaar van Hoogland binnen het samenwerkings verband opnieuw aan de orde te stel len bij de bestudering en oplossing van de vragen, die de structuurschets voor Hoogland heeft opgeworpen. personen onder deskundige leiding hun rondjes lopen en oefeningen maken. In Soest wordt iedere zaterdagmórgen, om 9 uur, vanaf het B.D.C.-sportcom- plex aan de Bosstraat vertrokken om de Lange Duinen in te trekken. Mocht u belangstelling hebben, ieder een is van harte welkom. Denkt u dat u er te oud voor bent Komt u dan toch eens even kijken, want het is juist bedoeld voor de wat oude ren. De Soester politie heeft dinsdag twee dronken mannen aangehouden. De een bestuurde een auto, terwijl hij daartoe niet in staat bleek, hetgeen hem een verblijf van een nacht op het politie bureau alsmede een proces verbaal kostte, terwijl de ander zo verstandig was om niet te gaan rijden doch al leen maar in zijn wagen was gaan zitten. De man werd een rijverbod op gelegd. Een paar vrienden hebben hem tenslotte naar huis gebracht, De verbluffende camera met Electronisch Brein waarmee u BETERE, VERRASSEND GOEDE EN ONGEKEND MOOIE FOTO'S EN DIA'S maakt. van Essen FOTO OPTIEK BIRKSTRAAT 2 SOEST TEL.2874 kan u de YASHICA ELECTRO 35 laten zien. BEETZLAAN 74 (boek Schrikalaan) SOESTDIJK TELEFOON 3990 Bij een situatie van overbesteding staat de kredietverlening altijd in het mid delpunt van de belangstelling, omdat elk ontvangen krediet de bedoeling heeft om er uitgaven mee te financieren. Lig gen deze bestedingen in de produktieve sfeer, dan komen zij de toekomstige be stedingskracht ten goede. De consump tieve bestedingen van nu kunnen direct inflatoir werken met name als zij op krediet geschieden. Het is iri dit verband opmerkelijk dat op een congres van financieringsmaat schappijen gewezen is op de toekom stige bloei van de persoonlijke leningen. Zoals bekend zijn dit leningen die met name vooruit lopen op de ontvangst van betaling kan zwaar drukken op het toe komstig gezinsbudget. Voor de gezins financiering kan derhalve een persoon lijke lening een groot sociaal gevaar zijn. Voor landseconomië werkt zij direct inflatoir. Blijft over dat zij vooral een goede winstbron is voor het bankbedrijf. Wij vragen ons af of de volkskracht wordt gediend met de bloei van de per soonlijke lening, ook al is zij in de V.S. populair. Alles wat daar vandaan komt is geen zegen voor de mens. Wanneer wij weten dat men daar bereid is om vakantiereizen, uitgaven voor status- doeleinden etc. met persoonlijke lenin gen te financieren, dan hebben wij daar bezwaar tegen uit een oogpunt van wel zijnsbeleid. Het moge juist zijn dat per soonlijke leningen ir» een tijdperk van ongunstige conjunctuur de welvaart sti muleren, in de dagen waarin wij nu le ven is dit zeker niet.het geval. Wij be vorderen er de inflatie mee en mede door de inflatie is men bereid de hoge rente te verwaarlozen. Een gezond bank- beleid zou nu gericht moeten zijn op het matigen van de persoonlijke lenings- lust. De regering zou dit soort leningen eveneens zoveel mogelijk moeten afrem men. Tenslotte is het welzijn van de natie, gediend met„ een waarschuwing aan hen die nu uit genotsoverwegingen misschien geld gaan lenen terwijl zij la ter in de terugbetaling kunnen worden geremd door niet-verwachte lasten. Hier door kan een goede gang van zaken in het gezin ernstig worden verstoord. Op een mooie juli-avond in het jaar 1934 staat in Amersfoort bij de poort van de infanteriekazerne aan de Leus- derweg een groepje mensen. Even daarna naderen een paar vracht auto's. De wacht opent de brede hekken van de toegangspoort. Langzaam draaien de vrachtwagens de poort uit en de weg op. De hekken worden weer gesloten spoedig zijn de vrachtwagens uit het gezicht verdwenen. De auto's rijden in de richting van de hoofdstad. Want in Amsterdam is een opstand uitgebroken. Te veel om te sterven De 30-er jaren zullen altjjd bekend blij ven als de „crisisjaren". En met het woord „crisis" wordt dan de abomina bel slechte economische toestand be doeld, niet alleen in ons land maar in de gehele wereld. Op 24 oktober 1929 beleefde de New- Yorkse effectenbeurs in Wallstreet de „Black Thursday" de zwarte don derdag. Op die dag stortte het Ameri kaanse speculatiesysteem als een kaar tenhuis ineen. Miljonairs werden in één klap straatarm. Fortuinen gingen ver loren en verscheidene rijke speculan ten pleegden zelfmoord. In de Verenigde Staten had men geen vertrouwen meer in de toekomst. De produktie werd op een „laag pitje" gezet, waardoor dui zenden, tienduizenden en op den duur zelfs miljoenen, werkzaam in de indus trie, werden ontslagen. Het toenemend aantal werklozen had minder koopkracht dan voorheen en het gevolg daarvan was, dat er r»óg minder behoefde te worden geproduceerd en dat de produk- ten, die nog werden gemaakt, voor een steeds lagere prijs op de markt moesten worden gebracht. Er werd vaak met verlies gewerkt. Banken „sprongen". Het betalingsverkeer tussen de landen nam sterk af. Devaluatie in ons land trou wens veel te laat toegepast bracht wel wat redding, maar elk land ver hoogde de invoerrechten en hest behoeft geen betoog, dat ons land, in hoge mate afhankelijk van het buitenland, zeer zeer te lijden had van de neerwaarts bewegende vicieuze cirkel van de crisis spiraal. Pure chocolade met eer vruchtenvulling. 250 gram Heerlijk fris agarfruit. B„kje 200 gram 59 Ct, De bekende kinderbiscuit, nu nog voordeliger. Per pak 65 ct. VROOM DREESMANM Uit sociale en politieke overwegingen worden er tal van maatregelen genomen om trekkers van lagere inkomens van allerlei financiële voordelen te laten ge nieten. Een treffend voordeel daarvan vinden wij reeds bij de premie-spaar regeling. Minister Schut heeft een rege ling in voorbereidingen om huurtoesla- gen te laten uitdelen. Op sociaal terrein zorgt de ziekenfondswetgeving er voor dat er tegen een zeer lage premie kan worden genoten van de zorg van de volksgezondheid, wanneer men beneden de loongrens blijft. Nu is men aan het duwen om de toekenning van zgn. spaar loon belastingvrij te maken. Staatsse cretaris Grapperhaus heeft laten weten dat hij er niets voor voelt om indivi duele aanspraken op spaarloon te hono reren met belastingvrijdom. Naar onze mening neemt de staatsse cretaris terecht dit standpunt in. Iedere burger is voor de wet gelijk. En men kan loon of salaris sparen of consume ren, men moet er belasting van1 betalen. Het zou een nieuwe bron van onbeha gen worden, wanneer bepaalde groepen van burgers gedeeltelijk vrijstelling van belasting betalen zouden krijgen omdat zij hun loon sparen. Wij verwerpen niet de gedachte om bespaarde delen van het inkomen vrij te stellen van fiscale hef fing maar dan moet er een regeling ko men die voor iedereen geldt. Waar wij ons verder tegen willen ver zetten is de voortgaande verkrachting van de rechtsgelijkheid voor de wet. Al naar gelang van het inkomen gaat men van voorrechten profiteren. Dit lijkt ons een onjuiste ontwikkeling. Het systeem ontaardt spoedig In een premie op de negatieve prestatie. Van uit die negatieve prestatie hoont men dan de mensen met verantwoordelijkheid, die het volle pond van de lasten moeten dragen. Dit is een zeer te laken ontwik keling, die de produktiviteit in ons land ernstig moet schaden. VAN LENNEPLAAN TELEFOON 6621 Verzorging van R.K. Begrafenissen voor Soest, Soest dijk en Soest-Zuld. Vredehofstraat 5 - SoeatdiJk Telefoon 2327, b.g.f. 2MA Ook in ons land kelderden de prijzen. Om een paar voorbeelden te noemen Een splinternieuwe auto kostte in 1935 1500 gilden. En ook het rijden met een auto was niet duur. Er waren pompen, waarbij het bordje hing„Benzine te gen elk aannemelijk bod". Trouwens, ook zonder auto kon je voor weinig geld ver komen. Voor ruim 60 gulden was je 6 dagen in Parijs, uit en thuis. Een goed maatpak kostte 50 gulden. Twee pond kalf slappen kostte 60 cent. En voor minder dan een gulden kon je vijf pond rijst kopen. Je at 10 grote si naasappelen voor 35 cent en voor 50 ot. kreeg je een uur lang pianoles, voor nóg minder autorijles. Wie hieruit mocht opmaken, dat het toen een gouden tijd was, vergist zich wel zeer. Het weekloon van een goed betaalde arbeider bedroeg 30,— en velen vooral in de overheidsdiensten moesten het met minder doen. En met nog veel minder moesten de tienduizenden werklozen het stellen. De regering liet hen niet verhongeren Nadat de ontslagen werknemer enige tijd steunuitkering van zijn vakbond had ontvangen, moest hij bij de ge meentelijke overheid steun aanvragen. Daarvoor diende hij een uitgebreid for mulier in te vullen. Hij moest letterlijk al zijn „hebben en houden" openbaar maken. Had hij nog geld of goederen, zoals bijv. een eigen huls, dan moest dat eerst worden „opgegeten". Pas wan neer hij kor» aantonen niets meer te be zitten, kreeg hij steun. Teneinde de werkloze blijvend aah te sporen tot het zoeken van werk, werd de ondersteuning laag gehouden. In het algemeen was het steunbedrag niet hoger dan 65 van het gemiddelde weekloon. Van enige relatie tussen steun en het laatst ver diende loon was geen sprake. Toelagen voor brandstof e.d. verhoogden de steur» Iets. In de landbouwsector waren de lo nen zo laag, dat bij een vermindering van 35 het werkloze gezin zou ver hongeren. Daarom werd aan de land arbeiders een hoger percentage uitge keerd. Gemiddeld ontving de werkloze aanvan- toattjk cm w»d«rtt«uning van 16 gulden per week. Van deze ondersteuning kon iedere werkloze met zijn gezinsleden in leven blijven. Het „dagelijks brood" was goedkoop. Te weinig om te leven Was er dus brood op de plank, de be legging ontbrak. Trouwens, alle extra's, tot de kleinere extra'tjes toe, die het leven zo veraangenamen, vielen weg. Aar» kleren werd bijna niets meer uit gegeven. Vlees ontbrak op een enkele hoogtijdag na op tafel. De krant werd opgezegd, de aansluiting op de radio distributie werd verbroken. Na talloze vergeefse pogingen om werk te krijgen gaf de werkloze het zoeken op. Het enige „werk" bestond uit de dagelijkse gang naar het „stempello kaal". Een of twee keer per dag moest hij zich n.1. melden op het arbeidsbu reau of vakbondskantoor om daar zijn werklozenkaart te laten afstempelen. En om na te gaan of hij of zijn huisgeno ten stilletjes toch nog wat bijverdien den, werden controleurs achter hem aangestuurd om hem te schaduwen, en de controleurs zagen er niet tegen op om, tot effectuering van de controle zijn huis binnen te dringen. Want elke bijverdienste moest worden opgegeven en wérd voor het grootste gedeelte op de.steun in mindering gebracht. - Ging de werkloze lichamelijk niet ten gronde, ook al was het bijhem thuis geen vetpot, moreel kreeg hij er heb ben werklozen 5 tot 10 jaren zonder werk gelopen een geweldige klap. Hij was niet langer de kostwinner, hij leèfde van de bedeling, hij stond er naast. Hij wachtte met andere lotgenoten voor het stempellokaal. Hij droeg een gratis rij wielplaatje met een gaatje. Hij kreeg meer en meer het gevoel, dat hij niet alleen geen werk kon krijgen, maar dat hij zelfs niet meer in staat zou zijn om te werken. Verbeten woede Juli 1935. De vakanties zijn al begonnen. Dat geldt alleen voor degene, die nog werk heeft. Wie geen emplooi heeft, „geniet" reeds van een vaak jarenlange onvrijwillige vakantie. Het Oranjehuis wordt voor de tweede keer, kort na elkaar, in rouw gedom peld. Stierf in maart koningin Emma, op 3 juli overleed plotseling prins Hen drik. In Nederland regeert het 2e ministerie Colijn, bestaande uit 3 katholieken, 2 anti-revolutionairen, 2 vrijzinnig de mocraten, 1 C-H-U.-er, 1 liberaal en 1 partijloze minister. Het. kabinet Colijn voert het woord „bezuiniging" met vette hoofdletters in zijn vaandel. Op alles wordt bezuinigd. Op de lonen van -de ambtenaren, maar ook op de steunuit kering met liefst ƒ1,50 per-week, wor den In juli 1934 de steungelden ver minderd, waardoor het bedrag per week wordt verlaagd tot 11,50. Op woensdagavond, 4 juli demonstreert een groep Amsterdammers op~straat te gen de voorgenomen steunverlaging. Al gauw komt de aangroeiende menigte in botsing met de politie. Tezelfdertijd wordt In „De Harmonie", op de Rozen gracht een protestbijeenkomst belegd te gen de maatregelen van de regering. Na afloop van de vergadering trekt de me nigte de Jordaan in. Spoedig worden barricaden opgericht van balken, straat stenen, huisraad en ander voor de hand liggend materiaal. Bruggen worden op gehaald en zelfs in brand gestoken. In de Goudsbloemstraat en op de Linden- gracht, in hoofd- en zijstraten van de Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - tel. 02155 - 2850 Inlichtingen hierover bij Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Jordaan moet de politie met behulp van schijnwerpers, want de staaflantaarns zijn uitgegooid, barricade voor barrica de veroveren. Het publiek gooit met stenen èh huisraad. De politie schiet met scherp. Reeds de eerste avond en nacht zijn er twee gewonden, waarvan er één overlijdt. Wanneer op donderdag het oproer weer oplaait, krijgt de politie versterking van militairen en mare chaussees, spottend „liefdezusters" ge noemd. Zelfs plantserwagensen mitrail leurs zijn nodig om de hardnekkige en verbeten volkswoede tot bedaren te brengen. Ook elders in Amsterdam is het onrus tig. De partijen staan steeds feller te genover elkaar. Het wordt op zaterdag 7 juli pas weer wat rustiger in de hoofd stad en de balans wordt opgemaakt 7 doden en 200 gewonden. Degene, die vandaag spreekt over hardhandig op treden van de politie moge een verge lijking maken tussen het Jordaanoproer van 1934 en het zomeroproer van 1967. Ir» de drukkerij van het dagblad „De Tribune" wordt door de politie een in val gedaan. De oplage van een extra nummer van het orgaan van het „Af- weerfront van de Internationale Roode hulp, sectie Holland" wordt in beslag genomen. Ook de straffen waren in die tijd niet mals. Op 11 juli werden twee „oproer lingen" var» jeugdige leeftijd tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Afgezien van enige kortstondige onrust in Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Hil versum. en Alphen aan de Rijn, bleef het verder in ons land rustig. De Am sterdamse opstand bleef geïsoleerd en werd niet gesteund door de grote, in vloedrijk arbeidersbewegingen. De steunverlaging ging gewoon door. Het aantal werklozen was inmiddels ge stegen tot boven de 600.000 E. G. KERKHOF .G AS-INSTALLATIES- WATERLEIDING - SANITAIR LOOD EN ZINKWERKEN Wasautomaten Centrifuges Vaatwasmachines - Koelkas ten, Diepvriëskasten enz. OUDE GRACHTJE 14a - SOEST TELEFOON 02155-4332 Uw spaargeld levert vanaf 1 Juli 7% rente op bij een opzegtermijn van 24 maanden. Deze gunstige rente geldt automatisch voor spaarders die reeds een dergelijke rekening hebben lopen bij de NMB. Als u uw spaargeld korter wilt laten uitstaan, heeft de NMB nog diverse mogelijkheden voor u, met naar verhouding even gunstige perspectieven. Alle inlichtingen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Waar men u prettig te woord staat, want persoonlijke service is een ander woord voor NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 0OMtt Het tweede vesper, in de reeks van vier, zal worden gehouden a.s. zaterdagavond 5 juli, om 8 uur, ir» de Zonneglorenkapel. De organist van deze kerk, de heer G. den Broeder, zal koraalbewerkingen laten horen en tevens de sopraan Alida Leinweber begeleiden bij haar zang voordracht. In een korte pauze zal Maria Maatman- Kamphuis enkele gedichten brengen. Het geheel -duurt pl.m. een half uur. De toegang is vrij, maar een kleine bij drage in de kosten van deze avond zal op prijs worden gesteld. Het programma is als volgt 1. Orgel Koraalbewerkingen, J. S. Bach. a. Alle Menschen mussen sterben. b. Christ lag in Todesbanden. c. Wer nur den lieben Gott lasst walten. 2. Zang. Sopraan. „Agnus Dei", W. A. Mozart. 3. Declamatie. Het woord. Gemakkelijk te spreken, moeilijk te zeggen. 4. Zang. Sopraan. Largo uit „Xerxes", G. F. Handel. 5. Orgel. a. Koraalvoorspel „Allein Gott in der Höhe sei ehr", M. Reger. b. Fan tasie over de avondzang ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", Feike Asma. Aan de Technische School „Eemland zijn geslaagd voor Metaalbewerken (klas 3 A)W. v. c' Berg, G. Berr»s, B. Boonstra. G. d> Bruijn, K. v. d. Deyssel, J. Dragt, J Duivenvoorde, L. v. Gelder, K. Hagers B. Kinderdijk, J. Koops, P. Krikken R. Oei. W. v. Oosterom, O. Ott, B. Ploeg A. Radsma, J. Smeekes, H. Stalenhoef F. Stroombergen. C. Tuinman, E. Uhlen busch, B. Wiggerts en O. Wijnands. Metaalbewerken (klas 3 B) J. Achter berg, J. Akkerman, J. Bleker, J. Broeke R. v. Duuren, G. Fransen, E. Frantzen. B. Giele. G. Groeneveld, T. Hendrik? W. v. Korlaar, G. de Korte, T. v. d Kuylen, H. v. d. Lugt, M. Remmerden N. Ruyter, E. Venema en D. Wouters Bouwkunde (klas 3 T)G. Aalberts, H v. d. Berg, G. v. d. Boom, A. Donselaar W. v. Doorn, H. v. d. Esschert, Rie.« Hermsen, Roel Hermsen, B. Jurriëns K. Kramer, E. Muts, K. Rasch, D. Schol ten, W. Steginga, T. Voorneveld, D. v. d Vuurst, M. Witte. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: soldatenboek, herenpolshorloge. rode portemonnaie met inhoud, dames para plu, paar witte damesschoenen, twee huissleutels aan bandje, bromfiets, wit kinderschoentje, poppenwandelwagentje, regenjas, blauwe damesregenjas, kin- ttm p. twee parelhoenders, een pak, groen handfietspompje, sleutel, bruine portemonnaie, portemonnaie met groot bedrag aan geld, Lipssleutel.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3