RENAULT wmeuo Garage Stam ESEsa De Witte Pompen DE SLAVENHANDEL BEGINT WEER MEER OF MINDER BELASTING M. TUSSEN MEDISCHE DIENST I! KUNT NIET ALLES WETEN VREEMD BEZOEK ONVOLLEDIG PREDIKBEURTEN Teveel beperkingen van de eigen wil K?ES OOK UIT MEER DAN 200 MODELLEN TASSEN fiWÏÏJ ^Sckoemakej: Een klemmende vraag Meningen van lezers De begroting in het geding Kouw- en Trouwkleding S.E.C.-Honkbal Tempi O-nieuws Weense advocaat liet telefoon in zijn toilet monteren Wegens vakantie GESLOTEN van maandag 7 juli t.e.m. zaterdag 12 juli. Olvmpi na-nieuws Voor moderne en klassieke verlichting VAN SCHALKWIJK R.K. Kerkdiensten Vrijdag 4 juli i%n De tyd van geruchten, halve waarheden, onwaarheden, maar zelfs van enige waarheden is weer aangebroken. Penningmeesters hebben met coaches managers en andere bestuursleden de financiële mogelijkheden bekeken en vooral de moei lijkheden. Daarbü lagen dan tevens de aankoopwensen ter discussie. Die transfer periode geeft in de voetbalwereld steeds weer heel wat opschudding. Vrijwel alle clubs zgn blü met de mogelijkheid om dan door verkoop van spelers de financiële situatie wat in het reine te brengen of door aankopen het team zodanig te ver sterken, dat een sterkere positie wordt ingenomen dan in het afgelopen seizoen. Toch kan men uit esthetische overwe gingen sterke bezwaren aanvoeren tegen het gesjacher met mensen. En omdat het hierbij gaat om voetballers die be taald willen worden, menen we dat zij gelijk iedereen die werkt om zijn geld te verdienen, ook als werknemers onder de normale rechten en gebruiken van de arbeidswetgeving horen te vallen. Men kan zich afvragen of het juist ls dat de K.N.V.B. voor de prof- en semi- prof voetballers de zelfde regels hanteert als voor de amateurs wanneer zij naar een andere club willen gaan. De K.N.V.B. legt de spelers en verenigingen daarbij bepaalde beperkende maatrege len op, die zijn ontstaan uit een be hoefte. Maar mensen die als hoofdberoep voet baller zijn, behoren toch onder de zelfde wetten en normen te vallen als ieder ander in zijn hoofdberoep heeft Ge lukkig is een groot aantal (semi) prof voetballers georganiseerd in de vereni ging van contractspelers (V.V.C.S.), die bij de algemene vakcentrale (het N.V.V.) is aangesloten. Het ontbreekt juist aan de kant van de betalende clubs aan een goede organisatievorm. Zoals bekend is het in de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. vaak herrie. Ster wil geen c.3.0. Als we nu voor betaalde voetballers net zelfde zouden willen laten gelden als voor het gros van de arbeidende bevol king. dan zouden in de eerste plaats col lectieve arbeidsovereenkomsten moeten worden opgesteld. Heel moeilijk is daarin een ster-speler te plaatsen. Het grote nadeel van elke collectieve arbeidsovereenkomst is nu eenmaal, dat zij uitgaat van de grote groep middelmatigen, waarin degenen die daaronder vallen worden opgetrok ken. Maar degenen die boven de mid delmaat uitsteken, komen in een c.a.o. nooit aan hun trekken. Nu we in ons land zo'n 15 jaar ervaring hebben met het betaalde voetbal zijn al heel wat excessen verdwenen. Toch is de voetballerij nog een gebied waarin met enorme bedragen wordt gegokt. Zie P.S.V. twee seizoenen geleden. Misrekening De Eindhovenaren deden spectaculaire aankopen op de binnen- en buitenlandse transfermarkt voor vele honderdduizen den guldens. De tot dan boven de mid delmaat in de eredivisie meedraaiende ploeg kreeg daarna anderhalf seizoen lang op geen stukken na een goed ren dement van het bedrag dat in de spe lers was geïnvesteerd. P.S.V. ontkwam vorig seizoen ternau wernood aan degradatie, de belangstel ling nam af en het Eindhovense voet- balbedrijf had financieel een slecht jaar. Ook dit jaar was nog niet best, maar als het de Eindhovenaren wat meezit in het komende toernooi om de Euro pacup voor bekerwinnaars kunnen de resultaten goed worden. Als slaven Wat wij met een onding als de transfer regeling zien, is niet fraai. Mensen wor den door de ene aan de andere werk gever verkocht voor soms fantastisch hoge bedragen. Die mensen houden van zo'n verkoop bruto 10 over. Boven dien verdienen de full-profs zeer be hoorlijke salarissen en genieten zij een sociale en medische begeleiding als bij geen enkel bedrijf. Maar bijvoorbeeld pen sioenvoorzieningen zijn er niet of nau welijks. Ster-spelers hebben die ook niet nodig, maar voor de gewone goede voet ballers zou zoiets later een uitkomst kunnen zijn. Momenteel worden voetballers weer ge kocht en verkocht als slaven. Dit systeem is moeilijk aan te tasten, omdat het in alle niet-communistische landen waar betaald voetbal wordt gespeeld, wordt bedreven. En in de beroepssport wordt veel van buitenlandse arbeids krachten gebruik gemaakt. Discriminatie Toch zijn we op dit systeem tegen, al is PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 het alleen maar omdat de mensen die toevallig geen groot voetbaltalent heb ben hierdoor worden gediscrimineerd. Als zij naar een andere werkgever wil len is dat een moeizame zaak. Het ene bedrijf verkoopt nu eenmaal geen werk krachten aan het andere. Volgens de ar beidswet is dat niet toegestaan, want dat wordt ronselen genoemd. In de voet ballerij mag iets dergelijks wel. Heel wat betalende clubs zijn in een stichting ondergebracht. Of dat een ge lukkige constructie is durven we te be twijfelen. Vele van deze stichtingen worden al als een bedrijf geleid. Daar door kunnen de eventuele winsten ge heel worden gebruikt voor investeringen in het spelersmateriaal, het terrein, de accommodaties voor het publiek, de ver- zorgings-, kleed- en oefengelegenheid van de spelers. Transfers nodig Maar helaas kunnen de meeste clubs niet rond komen van de toeschouwers recettes bij hun wedstrijden, zodat zij hun jaarlijkse verliezen moeten com penseren door veelal hun beste spelers te verkopen, als die daartoe genegen zijn. En dan kunnen zij alleen goed koper* betaalde spelers of amateurs ko pen, waardoor zij vrijwel nooit kwalita tief voldoende goede spelers bijeen kun nen krijgen om een werkelijk succes volle club te worden. Het zijn vooral de financieel sterke clubs, die zich in de transferperiode werkelijk kunnen versterken. En zij be palen de krachtsverhoudingen aan zo wel de top van de eredivisie als de eer ste en tweede divisie. Als dergelijke clubs uit de eerste of tweede divisie niet rijk genoeg zijn om zoveel goede spelers te kopen, dat. zij in de eredivisie een goed figuur kunnen slaan, is het voor hen vaak voordeliger om in die eerste of tweede divisie te blijven. Vandaar dat van een soort oneerlijke concurrentie kan worden gesproken, die ir> het voordeel van de al rijke clubs werkt. Dat de konsekwenties van het transfersysteem ook lang niet altijd voor de voetballers prettig zijn, moge bekend worden geacht. Het getal der Nederlanders, die zelfs na enig nadenken van mening zijn dat élke cent die de overheid int, voor de mensheid verloren is, is maar klein. Het getal dergenen, die menen dat de overheid zijn centen goed beheert, is moge- lijk nog kleiner. Alle anderen hebben gemeen dat zij vinden dat de overheid uitgaven moet doen, en dus dat zy inkomsten moet hebben; en voorts hebben zy gemeen, dat zy onte vreden zyn met de huidige gang van zaken. Dat is één kant van de democratie. Een andere kant is, dat een goede democratie meebrengt dat niemand helemaal zyn zin kan krygen; iedereen zal wat water in zyn wyn moeten doen, al blijkt in de praktyk dat sommige wijnen wateriger uitvallen dan andere. torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) O Men verzoekt om plaatsing van het volgende Beste bejaarden, Op de eerste plaats dank ik u en uw bestuur voor de bloemen en planten die ik van u mocht ontvangen. En niet te vergeten de mooie zinnen in de courant van verleden week van mevrouw Kaal-Ouwehand. Over de he le autotocht en het diner. Nou me vrouw, u had goed geluisterd naar wat ik u allen verteld had. Al viel het mij zwaar om ovr mijn moeder te spre ken. die ik al enige jaren moet missen en die mij zo dierbaar was. Uw dankbaarheid met het gedag-zeggen in de zes bussen maakte mij heel ge lukkig voor de derde keer. Heel fijn vond ik het dat er ook een invalide bij was met wagentje. Dit deed mij denken aan de 15 jaar dat ik met de Mijdrechtse bejaarden uitga. Daar zijn er ook altijd wel een paar bij, die niet konden lopen en die zaten dan in mijn wagen. Daar zorgde ik de hele dag voor, die droeg ik zelf in en uit mijn wagen Eent. was er zelfs een die helemaal verlamd was, die dag was ik zeker extra sterk, want het deed mij niets. En ze waren dol gelukkig. Want dat zijn meest mensen die helemaal vergeten worden omdat het wat last bezorgd. Maar een klein beetje opoffe ring en het gaat. Ik heb u gevraagd om goed voor elkaar te zijn, want dan is voor mij dat diner goed besteed. Ik zou ook de jongeren willen vragen om eens oude mensen te helpen. U die zo vaak bekritiseerd wordt, omdat een hand vol jongeren beslist de verkeerde kant uitgaan en ook niet anders wil. Maar daar staan tegenover duizenden jongeren die ons ouderen nog wel wat kunnen leren en die ook wel wat voor een ander over hebben. Ik zou u hier heel dankbaar voor zijn. Wat ik u in Palais du Sport gevraagd heb, of er geen mensen in Soest te vinden zijn die mij met dit mooie werk van naastenliefde wat willen helpen, daar kom ik later nog wel eens op terug. Want ik zou zo graag zien, dat ook die mensen van 65 jaar en ouder mee zouden kunnen. Die hebben voor ons en uw jongeren op de bres ge staan Ik hoop at dit tot stand zal komen een ander jaar. En dat heel Soest zal kunnen zeggen: jong en oud, „Daar hebben wij aan medegewerkt". UW VRIEND Een belangrijk deel van de strijd om de wijn vechten wij, Nederlanders, door middel van onze vertegenwoordigers in het parlement en de regering uit bij de behandeling van de begroting. Het door de regerirïg in 1968 gemaakte ontwerp voor de begroting 1969 ver meldde aan uitgaven ruim 26.000.000.000 en aan inkomsten ruim 23.500.000.000. Het is niet gebruikelijk, maar soms wel eens verhelderend, om al die nullen eens voluit te schrijven. Tekort dus 2Vs mil jard Aangezien onder de uitgaven twee mil jard voor leningen woningwetbouw wa ren begrepen en een kleine twee mil jard voor aflossingen op de nationale schuld, betekent dat tekort nog niet. dat we nationaal gezien achteruit boe ren. Enkele andere grote uitgavenpos ten zijn rond 3','a miljard voor militaire uitgaven, ruim 2Vs miljard voor verkeer en waterstaat, ruim één en een kwart voor justitie en politie, ruim één miljard voor landbouw en visserij, zes en drie kwart voor onderwijs en wetenschappen en drie miljard voor sociale voorzienin gen. Het innen aan de ene kant en het uitgeven aan de andere kant houdt een grote verschuiving van nationaal inko men in van Jan naar Piet. Het tekort, hierboven genoemd, zal moeten worden geleend van diegenen onder ons, die on danks alles nog wat uit kunnen lenen. De staatsinkomsten Hoewel de helft van de strijd om de nationale koek wordt uitgevochten op het gebied der uitgaven, willen we het hier alleen hebben over de inkomsten. Hier vir>dt Jan meestal dat het beter is Piet te laten betalen, en omgekeerd. De inkomsten van 23'/a miljard komen voor ruim llVs miljard uit belastingen op inkomen, winst en vermogen; en voor 9 miljard uit kostprijsverhogende belas tingen, zoals invoerrechten, accijnzen en B.T.W. De rest komt uit winsten van staatsbedrijven, ontvangen renten en af lossingen, radio- en televisiereclame e.d. Ook was 70 miljoen geschat voor op brengsten van heffingen van huurders van woningwetwoningen. Wat, zoals be kend, niet is doorgegaan, terwijl boven dien juist 200 miljoen méér inkomsten werden gezocht voor extra militaire uit gaven in verband met de bemoeienis sen van de Russen met de Tsjechen en Slowaken. Bij de begroting over 1969 zijn tevens plannen gepubliceerd om te komen tot een verlaging van inkomsten- en loon belasting. Deze waren ondraaglijk hoog geworden en bovendien was dat vereist om tot een verdere ontwikkeling van de E.E.G. te komen. Aangezien de staatsuitgaven niet verlaagd kunnen worden zouden dan daartegenover de indirecte, prijsverhogende belastingen worden verhoogd; ook dat past beter in de E.E.G. Sindsdien zijn de accijnsverhogingen maar gedeeltelijk door het parlement aanvaard en is het nog lang niet zeker dat de B.T.W.-verhogirïgen wel zullen Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2T83. volgen. De uitgaven zijn echter door de grote prijsstijgingen, die maar zeer ten dele door de B.T.W. zijn veroorzaakt, meer gestegen dan was verwacht. En dus we komen nog meer tekort. Tering en nering Evenals een goed huisvader moet het landsbestuur de inkomsten en de uitga ven in evenwicht zien te houden. Anders dan bij een goed huisvader is de prak tijk echter veelal zo, dat meer de ne ring aan de tering wordt aangepast dan andersom. Het was misschien wel goed als zou worden bepaald, dat degenen die met voorstellen komen om de uit gaven te verhogen, tevens daarbij moes ten aangeven hoe die uitgaven met nieu we of verhoogde belastingen zouden moeten worden gefinancierd. Het is nu soms zo gemakkelijk populaire voorstel len te doen. Dc ondraaglykc hoogte Het is natuurlijk op zichzelf niet billijk dat belasting wordt geheven. Het is no dig. Maar als het dan gebeuren moet, moeten de lasten liefst, wel zo redelijk mogelijk worden verdeeld. Zo dit bij de inkomsten- en loonbelas ting al ooit het geval is geweest, dan is "die billijkheid in elk geval grondig verstoord door de voortdurende geld waardedaling. Deze belastingen zijn progressief, d.w.z. dat over iedere volgende gulden een steeds hoger percentage wordt geheven,, tot maximaal rond 70 De belasting over ƒ12.000,is dus veel meer dan twee keer zo hoog als de belasting over 6000,—. Paardcmiddcl Als nu door de geldwaardedaling de koopkracht van de gulden tot de helft daalt en het inkomen van Jan of Piet stijgt van ƒ6000,tot ƒ12.000,dan verdient hij in koopkracht dus evenveel als voorheen, maar zijn belasting stijgt. Het is daardoor dat iemand die alleen a.o.w. trekt, al moest betalen, terwijl toch moeilijk kan worden gesteld dat een minimum-inkomen al draagkracht geeft. Voor 1969 heeft men, als een paarde- middel, daarom de belastingvrije voet verhoogd, doch zonder alle overige be dragen te wijzigen. Gevolg is dat alleen alle bedragen tot ƒ60,uit het tarief zijn geschrapt, zodat b.v. een gehuwde met aftrek voor één kind bij een in komen van ƒ5399,niets, maar bij ƒ5400,direct ƒ61,moet betalen. In de andere tariefgroepen geldt het zelfde. Kiezen of delen Het is duidelijk dat dit zo niet kan blij ven. Men is het er over eens, dat de belastingvrije voet nog meer omhoog moet. Er> dan volgt daaruit tevens dat de sprongen aan de voet nog groter worden als niet verder naar boven ook verlagingen worden aangebracht. Tot zover willen haast alle partijen wel mee. Maar voor verlaging van de uit gaven is geen meerderheid te vinden en voor verhoging van de andere, prijs verhogende, belastingen voelen ook maar weinigen. En zo loopt de minister vast, met al zijn plannen; ook dat is weer één kant van de democratie. Hij wil wel delen, maar wij willen niet kiezen. En dan gebeurt er niets. Maar de geldontwaarding gaat door en de belasting blijft maar stijgen. Zo verzeilen we dan uiteindelijk in de politiek, want wanneer het aandeel van vader staat in het uitgeven van het na tionaal inkomen al maar groter wordt, wordt ons eigen aandeel evenveel klei ner, zodat als het maar ver genoeg gaat, wé beter in het oostblok passen dan fn ue E.E.G. Onder grote publieke belangstelling werd afgelopen zondag de zeer span nende wedstrijd teger. Watergraafsmeer uit Amsterdam gespeeld. Voor beide teams was dit een zeer belangrijke wedstrijd. Beiden staan onderaan en hadden evenveel punten, n.1. 2 punten uit 7 wedstrijder In de eerste inning konden beide teams geen runs scoren, maar in de tweede inning werd dit anders. Nadat de S.E.C. ploeg zich in het veld keurig had ver dedigd, kwam voor S.E.C. J. van Mou- rik aan slag. Door een fout van Water graafsmeer kwam hij op de honken. A. Harris en N. Harrison sloegen beiden een gave honkslag. J. van Mourik kon echter niet scoren, want hij werd op de thuisplaat uitgetikt Na goed honk- lopen en een goede honkslag van W. Brugman konder beiden scoren. De stand was dus 2-0 in het voordeel van S.E.C. In de volgende inning scoorde R. Rust nog een punt voor S.E.C. maar helaas liet S.E.C. in de verdediging en kele steekjes vallen en kon Water graafsmeer 3 runs scoren Een homerun van Allan Harris veran derde de stand weer in het voordeel van S.E.C.4-3. Na 9 innings gespeeld te hebben was de stand 4-4 en ver lenging was dus noodzakelijk Water graafsmeer kon op een zeer gelukkige wi„ ;c scoren en zo eindigde deze wed strijd met 54 in het voordeel van Wa tergraafsmeer. Voor de goede S.E.C.-ploeg was dit wel een tegenvaller, het speelde beter en verliezen met één punt verschil is niet prettig. Pitcher Allan Harris gooide maar liefst 20 maal drie slag, tegenover de cijfers van de pitcher van Watergraafsmeer, die 4 maal drie slag gooide is dit zeker een uitschieter. Pitcher Allan Harris had tevens het hoogste slaggemiddelde, 0,800, daarna kwamen W. Brugman met 0,666 en N. Harrison met 0,400. Zondag speelt S E.C.-Honkbal weer thuis op het terrein aan de Bosstraat tegen Wassenaar. De wedstrijd start om half drie. En voor de goede orde ver melden wij ook nog, dat de honkbal wedstrijden gratis te bekijken zijn Tijdens een op woensdag gehouden training nabij de tankwerkplaatsen te Soesterberg, is Harry de Boer. lid van de wielrenvereniging „Tempo", zo on gelukkig gevallen, dat hij met een her senschudding in „De Lichtenberg" te Amersfoort moest worden opgenomen. Als nieuweling wist hij in dit seizoen reeds zes overwinningen te boeken, waaronder de overwinning te Hoog land. waar gereden werd om het Pro vinciaal Kampioenschap van Utrecht. Hij is nu uitgesloten van de over 14 dagen te Zandvoort te houden wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, in welke wedstrijd hij zeker als één der eerste 10 werd aangemerkt Het ligt in zijn bedoeling in augustus amateur te worden en er zijn reeds rijwielfabrieken, die hem hebben aan gezocht voor hun merk te gaan rijden. Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - lel.02155-2850 (Adv.) Zeker beïnvloed door de internationale slagzin voor alle zakenliedenTIJD is GELD Tijd om te kopen voor minder geld nadert, nu de opruimingen (SEI ZOENOPRUIMING) juli weer in zicht komt. Er zijn zelfs nu al bij VAN DAM. To renstraat 5, in schoenen en tassen goed kope aanbiedingen. Lees onderstaande prijzen in het reeds-vanaf genre ƒ4,95, ƒ6,95. ƒ9.95, ƒ14,95, ƒ19,95. A.s. zaterdag na 5 uur gesloten. Ga naarSP'JKER TEL.2982 SOESTERBERG5E5TR 2 6 SOEST. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.0C uur tot maandagmorgen 8.00 uur door J. Borst, Paulus Potterlaan 30, tel. 3322 en P. H. Walter, Ereprijsstraat 69, te lefoon 2064. SOESTERBERG. Tijdens dit weekeinde wordt de artsen- dienst waargenomen door A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, Soes terberg, tel. 03463-1517. SOEST. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 uur. H. Abbring, Larixlaan 16. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst tot en met vrijdag 11 juli Apotheek Soestdijk, Apotheek Soest-Zuid za terdag en zondag gesloten. Oranje-Groene Kruis Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36. tel. 2902. Wlt-Gele Kruis Zuster Postma. Van Weedestraat 2, briefje in de bus. Alleen in noodgeval len telefoon 4444. Groene Kruis Zuster T. Beima, De Genestetlaan 3k, telefoon 2427. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en Gezinszorg. Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. E. te Lintelo, maandag t.m. vrijdag. 9.30- 10.30 uur en donderdag 19.00-19.30 uur, Molenstraat II, tel. 4040. In Soesterberg dinsdag 18.30-19.00 uur in de Hoeksteen. Maandagavond maakten de drumband en de wandelafdeling van „Olympia1 een wandeling langs de flats in 't Soes-» terveen. Deze wandeling werd gehouden om de nieuwe inwoners van Soest te laten zien dat onder „Olympia" meer dere sporten zijn ondergebracht. Men heeft het plan later nog eens eer: korte wandeling te maken door een an der gedeelte van Soest, met het doel meer leden te werven. Om één van de sporten te beoefenen kan men zich op geven. Voor de afdeling drumband bij de heer J. Starink, Saenredamplantsoen 59. of de heer Venema, Prins Bernhardlaan 48. Voor de afdeling wandelsport bij de heer W. A. Suman, Veldweg 1; voor dë se nioren bij de heer L. Vogel, Buntweg 18. Voor de afdeling volleybal bij cje heer J. Vlaswinkel. Van Goyenlaan 167. Voor de afdeling gymnastiek bij de heer .T W Kuiper. Schaepmanstraat 12. De wandelafdeling is zaterdag 23 augus tus weer actief en organiseert dan de 12e Paleis Soestdijk-tocht. Voor inlich tingen hieromtrent kan men zich wen den tot de heer W. A. Suman. Wissel uw broodmaaltijden eens af met grof tarwebrood en roggebrood. Deze ijroodsoorten bevatten o.a. meer vita minen B en voedingszouten. Wespen hebben oen hekel aan ammo niak. Plaats daarom een schoteltje met dit goedje in huis en de wespen ver dwijnen. Huurkwitantics behoeven slechts vijf jaar te worden bewaard, omdat een huurvordering met vijf jaar verjaart. Uit sinaasappelen krijgt u meer sap door deze even op een warm hoekje van het fornuis te leggen. Worden de knoppen van uw geranium spoedig geel, dan is dit een teken dat ze te warm staan. Andyvie kunt 3 tot 4 dagen fris hou den door de kroppen in een stuk papier te wikkelen. Deeg kunt u gemakkelyk rollen, ter wijl het op een vetvrij papier ligt. Het plakt dan niet en kan beter worden op gelicht. Spiegels moet u niet in de zon ophan gen. Het kwikzilver kan niet tegen de stralen en daardoor wordt het vlekke rig. IÏLECTRO TECHNISCH BUREAU Steenhoffstraat 55 - Soest - Tel. 2906 President Nixons bezoek aan Roemenië is een affaire vol vraagtekens. Het. wordt de eerste keer dat een Ameri kaans president na de tweede wereld oorlog een communistisch land bezoekt en dan gaat hij uitgerekend naar dat land waarmee de leiders in Moskou toch wel een beetje in hun maag zitten. Tenslotte was het de Roemeen Ceauses- cu (die nog maar kort geleden verhin derde dat na de befaamde Moskouse conferentie in het slotcommuniqué iets werd gezegd over China) die ook zijn misnoegen erover uitsprak dat Brez- jnew en een paar van zijn getrouwen tijdens de conferentie aanvallen op China deden. En juist de kwestie-China was een voorname reden voor Moskou om een rode top bijeen te roepen. Verder is Roemenië hoewel het intern straf wordt geregeerd als vrijwel geen ander land in het oostelijk blok op alle mogelijke manieren zijn eigen weg aan het gaan. politiek en economisch. Het deed ook niet mee aan de invasie in Tsjecho-Slowakije, het prees Dubcek nog toen dit van Moskou al lang niet meer mocht. Enzovoort. Men krijgt de neiging er aan terug te denken dat kort na de inval in Tsjecho- Slowakije Russische troepen naar de Roemeense grens trokken, alsof men in het Kremlin had besloten nu gelijk maar aan alle rebellie een eind te maken. Het Tsjechische geval had men in het wes ten nog neutraal gadegeslagen als een interne zaak van het Warschaupact, maar toen Roemenië bedreigd leek, ver hief de N.A.V.O., met Washington voor op, zijn stem met de waarschuwing dat op die mander de goede relaties tussen oost en west zouden worden verstoord. Het is ondenkbaar dat Nixon naar Roe menië gaat, zonder dat hierover eerst althans enig contact is geweest met Mos kou. De Amerikaanse president heeft er zeker geen behoefte aan de Russen te ergeren. Tenslotte zijn er onderhan delingen op komst over de kernbewa pening en die wil Nixon zeker niet in gevaar brengen. Dus hebben de Russen kennelijk geen bezwaar. Hoewel ze we ten dat Nixons bezoek aan Boekarest achter het ijzeren gordijn ongetwijfeld zal worden uitgelegd als een demon stratie dat Amerika zeker interesse heeft voor wat in oost-Europa gebeurt. En, zoals het Roemeense geval tijdens de Russische manoeuvres tegen Praag be wees, daarmee ook wel iets kunnen be reiken. In die zin kan men Nixon bezig zien de westelijke invloed in de Russische in vloedssfeer uit te breiden, iets dat het Kremlin toch niet welgevallig kan zijn. Tenzij men aanneemt dat de sowjet- unie met angstige blik op de lange grens met China bereid is zeer veel te tolereren als de band met de Ver. Sta ten maar wat steviger wordt. Als 39 kamerleden 21 commissariaten bekleden, lijkt dit een groot aantal en vraagt menigeen zich af, of de gekozen vertrouwensmannen niet te veel yer- bonden zijn met bepaalde commerciële instellingen om nog naar behoren een objectief oordeel te kunnen geven in de politieke kwesties waarbij dit zake lijk belang wordt geraakt. Daarom is het betreurenswaardig, dat de lijst van de K.V.P. uiterst onvolle dig en ontoereikend is. Er had in elk geval in moeten zijn vermeld, welke functies betaald werden en welke niet. Er had ook een zekere arbeidstijd bij vermeld moeten worden, want het maakt een heel verschil of iemand al leen maar eens een vergadering bezoekt om het beleid van een charitatieve ver eniging goed te keuren, dan wel of hij tegen betaling een aantal uren per week (of per dag) juridische adviezen geeft. Het zal bovendien niet veel helpen als er een bepaling zou komen, dat volksvertegenwoordigers geen bijver diensten mochten toucheren. Dan zou den de kamerleden onmiddellijk hun eigen „kostenvergoeding" verdubbelen of verdrievoudigen en dan zou de schat kist (resp. belastingbetaler) moeten op brengen wat nu het bedrijfsleven aan de heren uitkeert. Alleen de komende verkiezingen kunnen invloed uitoefe nen, maar dan zou de pers aan de vooravond van de stembusgang alle kandidaten met hun nevenfuncties moe ten publiceren en dan wel volledig met de honoraria er bij Welke goede kamerleden zouden we dan nog overhouden HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur gezinsdienst 10 uur drs. J. van Amersfoort, Zeist. 19 uur ds D. H. Bosma Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds D. H. Bosma. 19 uur drs. J. F. v. d. Kooi, Utrecht. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Jeugdgebouw Emmakerk. 12 uur zondagseïub. Gebouw Middelwijk, Pieter de Hooghl. 10 uur de heer G. Mol, Soest, 10 uur zondagsschooL Zonnegloren. Soesterbergsestraat» 10 uur ds S. Gerssen, Utrecht. Tijdens de morgendienst kinderoppaa. lchtusberk. AJb. Cuypïaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Eltheto-Driftje. 10.15 uur jeugd kerk. Groen van PrinstererschooL 10 uur zondagsschool. De Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg. 10.00 uur zondagsschool. InterkerkelRke zondagsschool. Da Costasehool. Prins Bernhardlaan. Vakantie tot 17 augustus. GEREFORMEERDE KERKEN Jnlianakerk 9 en 5 uur ds Koster, Monster. Wilhelm inakerk. Soesterbergsestraat tg. 10 en 5 uur ds E. H. Rullmann, Hattutn Kerkgebouw N.P.B., Rem brandt laan ML 8.30 uur dienst des woords. 14.45 uur ds L. Douw, Enschede N.W. Gebouw Eltheto. Verplaatst naar gebouw Nationaal Chr. Belangen te Baarn. 10 en 5 uur Dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 en 7 uur ds Brandsma, Ermelo GEREFORMEERDE GEMEENTE Dalwcg, hoek Beukenlaan. 10 en 5 uur leesdienst.. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTÏGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds J. F. Kruyt, N Houd- voorganger N.P.B. Parijs. Wykgebouw Soest-Znld. 10.15 uur kinderdienst. AD VENTS GEMEENTE 10 uur bijbelstudie. 11 uur predikant S. Bouwer. SOESTERBERG Gereformeerde kerk. Geen opgave. Hervormde kerk. Geen opgave. 12 uur interkerkelijke zondagsschool. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ecmnesserwcg 63 B. 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTHERSE GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur drs. W. J. Manger. 10.30 uur kinderkerk. PAROCHIE SOEST Oude Kerk, Torenstraat. H. Mis op zaterdag te 19 uur. Zondag 7.45 en 11.30 uur. Wykgebouw Talmalaan. H. Mis op zondag 8 45 uv~ en 11.30 uur. Voormalige v.g.l.o. school Steenholtstr. H. Missen maandag 9 uur en 19 uur. Dinsdag 8 en 9 uur. Woensdag 9 en 19 u. Donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag 9 en 19 uur. Zaterdag 8, 9 en 19 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grotliestraat Zaterdag H. Mis 19 uur. Zondag H. Missen 9 uur en 31 uur. hoogmis 17 uur gez. doopdienst. Maandag geen H. Mis. Dinsdag 8 uur; 19 uur avondmis. Woensdag 8 uur. Donderdag 8 uur en 19 uur avondmis. Vrijdag 8 uur PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat. Zondag H. missen te 3 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. missen te 8 uur, woens dag 19 uur (gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. SINT-CAROLl'SKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag H. Missen 7.30 en 11 uur. 9 uur hoogmis.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5